Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΑ ΚΟΜΙΚΣ, ΓΙΑΤΙ...


cypavlos

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σιγουρα καποιοι δικοι μας ανθρωποι αναρωτιουνται γιατι βλεπουν κοτζαμ μαντραχαλους να ασχολουνται με τα περιοδικα αντι να κανουν κατι αλλο ή να ξοδευουν το χρονο τους και τα λεφτα τους καπου αλλου.

 

Ξερετε πολλα χομπυ που μπορεις να τα απολαυσεις ακομα και την ωρα της ξεκουρασης σου? Εγω παντως οχι!

Επεξεργασία από cypavlos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγαπαμε τα κομικς γιατι μπορουν να καλυψουν αμετρητες πτυχες της ζωης που μπορουμε να απολαυσουμε απο το σπιτακι μας ανωδυνα.

Αγαπαμε τα κομικς γιατι δημιουργησαν καλες φιλιες.

Αγαπαμε τα κομικς γιατι καποιοι ειχαν την καλη διαθεση να δημιουργησουν την λεφικ, ενα χωρο για ολους. Μακαρι να ερθει καποτε η ωρα να μετακομισει σε μεγαλυτερο χωρο γιατι δεν θα χωρανε οι βιβλιοθηκες, γιατι δεν θα χωρανε οι επισκεπτες. Μακαρι να ερθει καποτε η ωρα που θα ειναι ανοιχτη και περισσοτερες ωρες (πρωινα). Μακαρι εκεινη την ωρα να ειμαστε ολοι εκει παροντες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9492
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

αγαπαμε τα κομικς γιατι τελικα ειναι φετιχ... :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  17682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  61
  • Reputation:   446
  • Achievement Points:  61
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4709 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

ΑΓΑΠΑΜΕ ΤΑ ΝΤΙΣΝΕΥ ΚΟΜΙΚΣ. ΤΕΛΕΙΑ ΚΑΙ ΠΑΥΛΑ.

 

(ΟΜΩΣ ΟΣΟ ΠΙΟ ΠΑΛΙΑ ΤΟΣΟ ΠΙΟ ΚΑΛΑ ΣΕ ΙΣΤΟΡΙΕΣ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  16144
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  2
  • Reputation:   11
  • Achievement Points:  2
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4750 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:love4: comics
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5597
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5099 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

:love4: comics

......γιατι θελω να ειμαι ο spiderman

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19099
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  329
  • Reputation:   1321
  • Achievement Points:  329
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4680 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

1)Γιατί ξεφεύγεις από την μίζερη καθημερινότητα

2)Γιατί συνδιάζει δύο μορφές τέχνης σε μία

3)Για την αίσθηση δικαίου που αποπνέουν

4)Γιατί ολοί θα θέλαμε να πετάξουμε

5)θα μπορούσα να βρώ άλλους 1000 λόγος αλλά νομίζω αυτοί αρκούν!

:gif_comics:

Επεξεργασία από darth caedus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γιατι αγαπαμε ακομα τα ΠΑΛΙΑ μας κομικς (ντισνευ).

Θα δωσω εδω μια απαντηση και ελπιζω οι νεωτεροι να την κατανοησουν.

 

Ενα χαρακτηριστικο των παλιων τευχων-παλιων ιστοριων/εξωφυλλων-παλιων κλασικων σχεδιαστων ειναι οτι οταν τα επαιρνες στα χερια σου ηξερες οτι θα περασεις καλα για την επομενη ωρα. Η εποχη του 60 και 70 που παρουσιαστηκαν στην Ελλαδα ηταν η ιδανικοτερη για να εχουν επιτυχια. Ο κοσμος αρχισε να μπαινει στην συγχρονη εποχη οπου υπηρχαν πολιτισμικες και τεχνολογικες αλλαγες. Ειχες την εντυπωση οτι και μια βολτα εκτος πολης ηταν μια περιπετεια. Ολο και κατι καινουργιο θα εβρισκες.

Με αυτο περιπου το πνευμα διαβαζαμε και τα κομικς. Ηταν κατι πρωτογνωρο και σε αντιθεση με τα σχολικα, αυτα τα διαβαζαμε χωρις να μας αναγκασει κανεις!!

 

Το πιο περιεργο απο ολα, ειναι που μεσα απο τα τευχη μαθαιναμε πολλα με την σχολικη εννοια. Πολλοι παλιοι το λενε αυτο! Κι αυτο δεν ηταν επειδη ειχε εκπαιδευτικα αρθρα και σελιδες αλλα λογω των ιδιων των ιστοριων. Το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οι παλιες μεγαλες περιπετειες (αυτο που λειπει κυριως απο το κομιξ) οπου διαβαζες για εντελως αγνωστα μερη, για γνωστα και αγνωστα ιστορικα γεγονοτα. Για μενα το μεγαλυτερο κερδος μου ηταν οι παρωδιες γνωστων λογοτεχνικων εργων. Σε καμμια περιπτωση δεν θα εδινα περισσοτερη σημασια αν σαν μικρο παιδακι δεν τις μαθαινα απο εκει. Εξ αιτιας τους εδωσα σημασια στα Κλασικα Εικονογραφημενα και μετα στα ιδια τα βιβλια. Και να μην ξεχνατε ολοι οτι εκεινες τις εποχες ακομα και στην Αθηνα, ποσο μαλλον στην επαρχια ή σε μια πολη της Κυπρου οπως στη δικη μου περιπτωση, δεν υπηρχε η ποικιλια μαγαζιων και υλικου οπως σημερα, συν οι ποιοτικες σε χαρτι και παρουσιαση εκδοσεις! Ολα τοτε ηταν λιγο πολυ στο ιδιο "βαρετο" στυλ της γεματης μονο με λογια σελιδας και καπου καπου καποιες εικονες. Πως να σε ελκυσει να διαβασεις?

 

Οταν λοιπον καποιος που δεν τα εζησε ολα αυτα τα ακουσει ειναι λιγο δυσκολο να τα καταλαβει. Και για να το γραψω πιο λιανα, οι νεωτεροι τις περισσοτερες φορες βαζουν ολες τις ιστοριες στο ιδιο σακκι χωρις δευτερη σκεψη και αναρωτουνται γιατι υπαρχουν τοσα παραπανα κι οτι και ολες οι σημερινες καλες ειναι. Κι ομως δεν ειναι ετσι. Αλλο το ποιοτικης κατασκευης τευχος κι αλλο το ποιοτικης αξιας!

Και μην ξεχναμε οτι οσο πιο πισω παμε τοσο τα νουμερα υπαρξης εργων μειωνονται κι απο τα εκατομμυρια που εχουμε τωρα παμε στις μερικες εκατονταδες και μετα λιγες χιλιαδες! Αρα κι αυτο απο μονο δινει μια ειδικη αξια ωστε απο τα ελαχιστα που υπηρχαν να ξεχωριζαν πανευκολα τα μετρια και να εμεναν χωρις την παγκοσμια διαδοση που ειχαν ολα τα αλλα! Κι εκει ειναι το κλειδι. Και γι'αυτο ολα αυτα που γνωριζουμε ειναι ολα κλασικα, γιατι εχουν ηδη δοκιμαστει ανα τους αιωνες. Τα συγχρονα ποτε να προλαβουν? Θα αργησει παρα πολυ να γινει το ξεσκαρταρισμα για να χαρακτηριστουν καποιες κλασικες και φυσικα θα πρεπει να περασουν κι αυτες τα κριτηρια των μεθεπομενων γενεων.

 

Και για να το καταλαβετε με ενα πραγματικο παραδειγμα, που νομιζω οτι ειναι το πιο χαρακτηριστικο και που διαχωριζει την εποχη που ζουμε απο την προηγουμενη, ειναι το συγχρονο κομπιουτερ και τα συγχρονα λειτουργικα προγραμματα του.

Φανταστειτε λοιπον εσεις της νεας γενιας (ας πουμε οι κατω των 30) οτι ξαφνικα αποσυρονται ολα απο ολη την υφηλιο! Τι θα κανετε? Δεν θα νιωσετε μια τεραστια στερηση γιατι εχετε μια πληρη εξαρτηση απο αυτα? Οι ζωες σας δεν περιεχουν παντου το κομπιουτερ σε ολες τις μορφες του? Οι παλιοτεροι μπορει να εχουν προσαρμοστει αλλα οπως και ναχει δεν εχουν τη δυνατοτητα της πληρους χρησης και εξαρτησης απο αυτα γιατι προερχονται απο αλλη παιδικη νοοτροπια. Μπορουν ακομα να κανουν προσθαφαιρεσεις με το μυαλο, να γραφουν στο χαρτι, να στελνουν επιστολες αλληλογραφιας κλπ.

Το σημειο λοιπον που θελω να τονισω ειναι η αισθηση απωλειας που θα εχετε εσεις οι νεωτεροι αν σας παρουν ολα τα κομπιουτερ, νεα κινητα, κλπ που εχει σχεση με τη συχρονη τεχνολογια και μετα να πρεπει να ακουτε κι απο πανω τους αλλους να σας λενε οτι ειναι καλυτερα ετσι!! Οτι δηλ. με κομπιουτερ ή χωρις κομπιουτερ ειναι το ιδιο.

Ειναι το ιδιο? Οχι ασφαλως!!

 

Αρα λοιπον οταν μας διαβαζετε/ακουτε να μιλαμε για τις παλιες εποχες και αυτα που στερουμαστε εντελως πλεον, να δειχνετε κατανοηση γιατι ειμαστε μια ανομοιομορφη παρεα ατομων που εχουν το ιδιο χομπυ, τα κομικς. Κι αν ειναι να μην καταλαβαινομαστε και να μην αλληλουποστηριζομαστε τοτε γιατι να κανουμε παρεα? Γιατι οταν καποιοι ειναι φιλοι δεν σημαινει οτι συμφωνουν σε ολα, δεχονται ομως ο ενας τα γουστα του αλλου και υποστηριζει ο ενας τον αλλο. Γιατι την οικογενεια του καποιος δεν την επιλεγει, τους φιλους ομως μπορει.

 

Αγαπαμε λοιπον εμεις οι των παλιοτερων γενεων τα παλιοτερα κομικς για καποιους λογους περισσοτερους και τα νεωτερα για καποιους λογους λιγωτερους.

 

Και τα γραφω ολα αυτα οχι για να σας πεισω να τις θελετε κι εσεις το ιδιο (ανκαι οι περισσοτεροι τις θελετε) αλλα για να ειμαστε ολοι στο ιδιο τσουβαλι. Αλλωστε και η λεσχη νομιζω οτι ενας απο τους λογους που φτιαχτηκε ειναι και για να μπορουν ολοι να ειναι εκει παροντες με τα ιδια δικαιωματα.

 

Αγαπαμε τα κομικς γιατι δημιουργουν φιλιες αναμεσα σε εντελως αγνωστα ατομα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3877
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Από συνήθεια bighappy.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αγαπαμε τα κομικς,γιατι ειναι αρρηκτα συνδεδεμενα,με την παιδικη μας ηλικια και την παιδικη μας αθωοτητα.

Γιατι μαζι τους περασαμε ομορφες στιγμες,γελασαμε,μαθαμε πραγματα,ταξιδεψαμε και ταυτιστηκαμε με τους ηρωες μας. Γιατι καθε βδομαδα περιμεναμε με λαχταρα το επομενο τευχος.Τα "γιατι" ειναι πολλα.....:hug2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11400
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γιατι ειναι πιο αναλαφρα και φθηνα απο τα βιβλια. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11375
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  268
  • Reputation:   517
  • Achievement Points:  268
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Αγαπάμε τα κόμικς γιατί μισούμε τον Nadorp :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45777
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6175 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Γιατί τα βιβλία δεν έχουν εικόνες με μπαλονάκια. Και αν είχαν, θα ήταν κόμικς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11400
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Γιατί τα βιβλία δεν έχουν εικόνες με μπαλονάκια. Και αν είχαν, θα ήταν κόμικς.

:lol: Σωστα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Γιατι ετσι μας αρεσει! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15457
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Είναι τρόπος ζωής, μια σπίθα που σιγοκαίει μέσα μας όσα χρόνια κι αν περάσουν, κι ας λένε οι άλλοι...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγαπαμε τα κομικς για να μπορουμε να αγαπαμε κατι τυπους σαν τον Ναντορπ... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Αγαπάμε τα κόμικς γτ πάμε κόντρα στ <<κατεστημένο>> που τα θέλει ενά ανούσιο και παιδικό χόμπυ

Αγαπάμε τα κομικς γτ μόνο αυτά μπορουν να μας χαλαρώσουν από όλους τους παράγοντες στον περιγυρό μας που μας επηρεάζουν αρνητικά

Αγαπάμε τα κομικς γτ έτσι :D:D:D:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1896
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:cheers3: Γιατί και σχετικα εύκολα κάποιος με λίγο ταλέντο μπορεί να φτιάξει τα δικά του!! Στο δημοτικό είχαμε φτιάξει σχολή και προπονούσαμε τους άλλους συμμαθητές 2-3 που είχαμε κάποιο ταλέντο σε ιστορίες western, πολεμικές κλπ

 

 

 

 

"Ξερετε πολλα χομπυ που μπορεις να τα απολαυσεις ακομα και την ωρα της ξεκουρασης σου? Εγω παντως οχι!"

 

Εδώ θα διαφωνίσω γιατί η μουσική είναι ανώτερη , ιδίως στο σκοτάδι ξάπλα στο δερματινο καναπέ μετά από χαλαρωτικό αφρο-μπανάκι ακούγοντας hi-end σύστημα που καθηλώνει. Δεν συγκρίνεται με τίποτα!!! :confuse:

 

Άλλοι θα πουν και ταινίες, ζωγραφική, ποίηση κλπ.... :thinking: ανάλογα με την ώρα τελικά....

 

 

 

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1896
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5995 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

Γιατι αγαπαμε ακομα τα ΠΑΛΙΑ μας κομικς (ντισνευ).

Θα δωσω εδω μια απαντηση και ελπιζω οι νεωτεροι να την κατανοησουν.

 

Ενα χαρακτηριστικο των παλιων τευχων-παλιων ιστοριων/εξωφυλλων-παλιων κλασικων σχεδιαστων ειναι οτι οταν τα επαιρνες στα χερια σου ηξερες οτι θα περασεις καλα για την επομενη ωρα. Η εποχη του 60 και 70 που παρουσιαστηκαν στην Ελλαδα ηταν η ιδανικοτερη για να εχουν επιτυχια. Ο κοσμος αρχισε να μπαινει στην συγχρονη εποχη οπου υπηρχαν πολιτισμικες και τεχνολογικες αλλαγες. Ειχες την εντυπωση οτι και μια βολτα εκτος πολης ηταν μια περιπετεια. Ολο και κατι καινουργιο θα εβρισκες.

Με αυτο περιπου το πνευμα διαβαζαμε και τα κομικς. Ηταν κατι πρωτογνωρο και σε αντιθεση με τα σχολικα, αυτα τα διαβαζαμε χωρις να μας αναγκασει κανεις!!

 

Το πιο περιεργο απο ολα, ειναι που μεσα απο τα τευχη μαθαιναμε πολλα με την σχολικη εννοια. Πολλοι παλιοι το λενε αυτο! Κι αυτο δεν ηταν επειδη ειχε εκπαιδευτικα αρθρα και σελιδες αλλα λογω των ιδιων των ιστοριων. Το πιο χαρακτηριστικο παραδειγμα ειναι οι παλιες μεγαλες περιπετειες (αυτο που λειπει κυριως απο το κομιξ) οπου διαβαζες για εντελως αγνωστα μερη, για γνωστα και αγνωστα ιστορικα γεγονοτα. Για μενα το μεγαλυτερο κερδος μου ηταν οι παρωδιες γνωστων λογοτεχνικων εργων. Σε καμμια περιπτωση δεν θα εδινα περισσοτερη σημασια αν σαν μικρο παιδακι δεν τις μαθαινα απο εκει. Εξ αιτιας τους εδωσα σημασια στα Κλασικα Εικονογραφημενα και μετα στα ιδια τα βιβλια. Και να μην ξεχνατε ολοι οτι εκεινες τις εποχες ακομα και στην Αθηνα, ποσο μαλλον στην επαρχια ή σε μια πολη της Κυπρου οπως στη δικη μου περιπτωση, δεν υπηρχε η ποικιλια μαγαζιων και υλικου οπως σημερα, συν οι ποιοτικες σε χαρτι και παρουσιαση εκδοσεις! Ολα τοτε ηταν λιγο πολυ στο ιδιο "βαρετο" στυλ της γεματης μονο με λογια σελιδας και καπου καπου καποιες εικονες. Πως να σε ελκυσει να διαβασεις?

 

 

:cheers3: Υπήρχαν και θαυμάσια περιοδικά όπως η ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΗ ΙΣΤΟΡΙΑ από το 1968 που τη διάβαζα με πάθος (ήξερα γεωγραφία και ιστορία απ'έξω - σήμερα ρωτάς και τα περισσότερα κάτω των 25 δεν ξέρουν που πέφτει η Βενεζουέλα ή ποιά είναι η πρωτεύουσα της Νέας Ζηλανδίας-εντάξει βέβαια το βρίκουν στο internet), αλλά τα καλύτερα που βγήκαν ποτέ από αυτά που σηζητάμε (όχι από ποιότητα χαρτιού ,αλλά περιεχομένου) ήταν τα ΚΛΑΣΙΚΑ ΕΙΚΟΝΟΓΡΑΦΗΜΕΝΑ, ΤΟ ΠΕΡΙΟΔΙΚΟ ΤΟΥ ΜΙΚΥ ΜΑΟΥΣ, ΤΑ ΔΥΝΑΜΙΚΑ/ΠΑΡΑΞΕΝΑ/ΔΙΑΠΛΑΝΗΤΙΚΑ.... (χαώδης διαφορά από τα σημερινα αντίστοιχα σε σενάριο) και τα πραγματικά ΚΟΜΙΚΣ (εκ του 'κωμικου' ήτοι μίκυ μάους, αστερίξ, λούκυ λουκ, ποπάϋ κλπ), όπως και τα περιπετειώδη που δεν θα πρέπει να λέγονται κόμικς ταυτόχρονα.... Αλλά τότε διαβάζαμε και βιβλία με διδακτικό/ιστορικό περιεχόμενο, όπως πχ της ΠΗΝΕΛΟΠΗΣ ΔΕΛΤΑ τα οποία εκτός των άλλων σου μαθαιναν και λίγη ορθογραφία που εδώ πάσχει αφάνταστα από τους περισσότερους. :clap2:

Επεξεργασία από PHOTO
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

:cheers3: Γιατί και σχετικα εύκολα κάποιος με λίγο ταλέντο μπορεί να φτιάξει τα δικά του!! Στο δημοτικό είχαμε φτιάξει σχολή και προπονούσαμε τους άλλους συμμαθητές 2-3 που είχαμε κάποιο ταλέντο σε ιστορίες western, πολεμικές κλπ

 

 

Εδώ θα διαφωνήσω εγώ... Απο σχέδιο είμαι σκράπας :(

 

Στο σενάριο κάτι γίνετε :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4717 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Γιατι ξεφεύγουμε πολύ απλά...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12983
  • Reputation:   95074
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4652 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αγαπάω τα κόμικς γιατί πολύ απλά με αυτό τον τρόπο μπορώ να διασώσω ακέραιο το παρελθόν και τα παιδικά μου χρόνια...!

 

Τότε που έπαιρνα ένα κόμικ,καθόμουν στην πολυθρόνα χωρίς να ακούω τίποτα απολύτως και με συντροφιά μία ζεστή κούπα σοκολάτα,βυθιζόμουν στις σελίδες του...!

 

Δεν θα ξεχάσω τα Χριστούγεννα όπου περνούσα τις πρωινές ώρες ξαπλωμένος επάνω στο χαλί και δίπλα στο δέντρο,με ένα κόμικ...!

 

Δεν θα ξεχάσω την υπερηφάνεια που ένιωθα όταν μετά από λίγο καιρό έβλεπα το ράφι που έβαζα τους θησαυρούς μου να αρχίζει να γεμίζει (και οι γονείς μου είχαν την απορία γιατί τα κρατάω αφού τα έχω διαβάσει)...!

 

Δεν θα ξεχάσω τα φιλαράκια μου (που με μερικούς έχω την τύχη να είμαστε ακόμα μαζί) και τις εξορμήσεις μας στο Μοναστηράκι,τις συζητήσεις μας στα διαλλείμματα του σχολείου για το καινούργιο τεύχος του Κόμιξ και πολλά άλλα...!

 

Όλες αυτές οι αναμνήσεις δεν θέλω να χαθούν για κανέναν λόγο,έχουν διαμορφώσει τον χαρακτήρα και τις ευαισθησίες μου,με έκαναν (θέλω να πιστεύω) καλύτερο άνθρωπο...!

 

Γι'αυτό λατρεύω τα κόμικς...!

 

 

(Τι μου έχετε κάνει...?

Τέτοιες εξομολογήσεις δεν έχω κάνει ούτε στους πιο στενούς μου ανθρώπους...! Αλήθεια...! :P)

Επεξεργασία από Indian
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολυ ωραιο θεμα!

Τα αγαπαω τα κομικς μου γιατι μου προσφερουν την δυνατοτητα να "ξεφυγω" απο αυτους που με ταλαιπωρουν!!

 

Μου δινεταιι ομως εδω και η ευκαιρια να γραψω κι αυτα που ηθελα να γραψω σε αλλο θεμα (του Μικυ Μαους) αλλα εδω ειναι πιο γενικευμενο.

 

Τα κομικς θεωρω οτι αναπτυχθηκαν τοσο πολυ γιατι εδιναν στα χερια του καθενος μια πανευκολη διεξοδο απο την πεζη ή δυσαρεστη καθημερινοτητα του. Εδινε μια διοδο σε μια αλλη διασταση και σε μετεφερε καπου που θα ηθελες να εισαι εκει θεατης της εξελισσομενης υποθεσης, ισως και συμμετοχος. Στην αρχη το προσφεραν αυτο τα καθε λογης βιβλια γιατι εξαπτε την φαντασια. Αλλα οση φαντασια να ειχαν οι ανθρωποι που εζησαν πριν 3-4 αιωνες, χωρις τις εικονες η φαντασια τους εμοιαζε με κατι ανεκδοτα τυπου "τι ειναι λιονταρι? ενα σκυλι με φουντωτο κεφαλι!" δηλ. ηταν περιορισμενα μονο στα οσα ειχε δει ο καθενας σε ολη του τη ζωη στον περιγυρο του.

Ολα αλλαξαν με την αναπτυξη της τυπογραφιας και την εισαγωγη εικονων τον 19ο αιωνα. Ο κοσμος τοτε μαθαινε συνεχως απο τις εφημεριδες για τις διαφορες περιηγησεις και εξερευνησεις και εφευρεσεις. Εχουν δικηο ομως αυτοι που λενε οτι μια εικονα αξιζει οσο χιλιες λεξεις. Οσο κι αν ηθελαν καποιοι να περιγραψουν κατι, οταν εμφανιστηκε η φωτογραφια στις εφημεριδες εδινε ακριβως στον αναγνωστη αυτο που ηθελε να πληροφορηθει.

Τα κομικς φυσικα δεν ειχαν καποια αναγκη να δωσουν πληροφοριες. Δημιουργηθηκαν για να ψυχαγωγειται ο αναγνωστης στην καθημερινοτητα του. Κι ουτε φτιαχτηκαν για παιδια. Οι εφημεριδες ηταν συνηθως γεματες απο δυαρεστα κ ιετσι μπηκαν τα στριπ και απευθυνονταν σε ενηλικες και μονον αν εκεινοι το επελεγαν ως γονεις εδιναν το συγκεκριμμενο κομματι στα παιδια τους. Η κοινωνια τοτε ηταν εντελως διαφορετικη.Ουτε ραδιοφωνα υπηρχαν, ουτε σινεμα, ουτε τηλεορασεις.

Για τα ντισνευ κομικς ολα αλλαξαν οταν ο Ντισνευ θελησε να φτιαξει την πρωτη κινηματογραφικη καρτουν ταινια. Ηταν κατι πρωτοποριακο και πανακριβο. Αν δεν πετυγχαινε θα ηταν η οικονομικη του καταστροφη και ισως να οδηγουσε στο αδοξο τελος των εκδοσεων ντισνευ πριν καλα καλα σταθεροποιηθουν στην πιατσα. Αλλωστε τοτε τα κομικς ντισνευ δεν ηταν τα μοναδικα, κι ουτε υπηρχαν μονο τα "παιδικα". Ηδη υπηρχε η μεγαλη κοινωνικη εξαψη με τις φιλοσοφικες θεωρειες περι "υπερανθρωπου" (Νιτσε) που σιγα σιγα εβαλαν στην ζωη του κοσμου τα υπερηρωικα κομικς. Πιο πριν οι ηρωες τους ηταν διασημοι πιστολαδες απο ενα καπως γνωστο περιβαλλον. Μετα, ξαφνικα υπερωρωες με υπερδυναμεις τους υπερασπιζονταν απο καθε εχθρικη εισβολη! Αλλα αυτο δεν ηταν και τοσο "αθωο". Η υφηλιος μαστιζοταν απο συνεχεις πολεμους. Μολις σταματουσε ενας αρχιζε αλλος καπου αλλου. Ηταν πιο ευκολο λοιπον σε μια κοινωνια που ηταν επηρεασμενη απο την "ξενη απειλη" να αναζητησει υπερηρωικα κομικς. Κι ο Ντισνευ μπηκε για λιγο σε αυτο το λουκι αλλα καταλαβε οτι ηταν εξω απο τα νερα του. Θελησε να επανελθει σε αυτο που ονερευτηκε οταν πρωτοαρχισε. Πηρε λοιπον τα πιο γνωστα και αγαπημενα παραμυθια (που συχνα ειχαν απροσμενη και καθολου παιδικη εξελιξη) και τα μετετρεψε σε μια αισιοδοξη ιστορια οπου στο τελος ολοι ζουσαν καλα κι εμεις καλυτερα! Για να δωσει στο παιδοκοσμο και στους γονεις τους μια αισιοδοξη και ελπιδοφορα νοτα ζωης. Για εκεινη την εποχη ηταν μια χαρα αυτο. Η Χιονατη εσπασε ολα τα ρεκορ και ολοι ηθελαν να δουν αυτο την περιεργη καρτουνοταινια.

Στο μεταξυ ομως η εκδοτικη εταιρεια ειχε την γκαστονικη τυχη να εχει στις ταξεις της τον ανθρωπο που θα αλλαζε την πορεια ολου του κομιξοσυμπαντος. Ενω ολοι οι αλλοι ηθελαν να κανουν κατι το ανεξαρτητο, δηλ. αυτοτελεις ιστοριες, ο Καρλ Μπαρκς θελησε να δημιουργησει ενα δικο του συμπαν παπιοχαρακτηρων και μαλιστα χωρις να απαγορευεται στους αλλους να τους χρησιμοποιουν. Θελησε να δινει και εκπαιδευτικο χαρακτηρα στις ιστοριες του ωστε οχι μονο να γινεται ο Ντοναλντ π.χ. φουρναρης παραδειγμα προς αποφυγη αλλα καπου καπου καπου καποιες πληροφοριες γεωγραφικες, ιστορικες, κλπ. Οι Ιταλοι αμεσως μπηκαν στο παιχνιδι και με μπροσταρη τον Ρομανο Σκαρπα γεμισαν τον κοσμο με κομικς. Ακολουθησαν κι αυτοι την ιδια πετυχημενη συνταγη. Λιγο πολυ ξερουμε την συνεχεια. Σπανια να συναντησεις καποιον που να μην επεσε στα χερια του να ξεφυλλισει εστω και μια φορα ενα οποιοδηποτε κομικ. Αλλα οπως ολα τα καλα, ετσι κι εδω η πολλη αναπτυξη φερνει εμπορευματοποιηση και μεγαλη πτωση ποιοτικη. Κι επειδη ολα κυλανε αναλογα και με τις γενιες, η καθε γενια δεν πολυξερει τι εγινε στην προηγουμενη αν αυτοι δεν τους το πουν. Ετσι ο νεος συλλεκτης δεν πολυξερει πως ηταν πιο παλια εκτος κι αν το εψαχνε ο ιδιος. Τον 21ο αιωνα κι αυτο αλλαξε, κι ετσι η χρυση περιοδος οπου ο εκδοτης αλωνιζε με οποια επιλογη ηθελε τελειωσε. Ο εφιαλτης της πληρους και συνεχους ενημερωσης αρχισε. Και μονο το inducks να υπηρχε ή μονο ενα φορουμ, αυτο αρκουσε για να "ξυπνησουν" ολοι οι συλλεκτες. Η οποια προσωπικη κριτικη επαψε να ειναι στα ραφια του μυαλου και κατεβηκε στα ποστ. Ασχετως προσωπικων γουστων, κανεις δεν θελει να εχει 10 μετριοτητες για να εκτιμησει το ενα καλο. Και στα ντισνευ οπου η ποικιλοτητα ειναι τοσο ποσοτικα τεραστια κυριολεκτικα χανεσαι μεχρι να ξαναβρεις κατι που πραγματικα σε εντυπωσιασε.

Γνωριζω κι εγω ατομα που ξαφνικα επεστρεψαν στο σπιτι τους μολις πηραν την πρωτη αδεια απο το στρατο και ανακαλυψαν οτι ολα τα κομικς του εκαναν φτερα! Η δικαιολογια παντα η ιδια "μεγαλωσες πια!" Αυτα ομως ειναι αντικοινωνικες ενεργειες ανθρωπων αλλης εποχης, που πραγματικα γι'αυτος τα κομικς ηταν κομματι βλαβερης παραλογοτεχνιας. Ετσι τους ειπαν ετσι το πιστεψαν. Ηταν και εποχες οπου πολλοι προγονοι μας ηταν και αναλφαβητοι και φτωχοι και εβλεπαν τα κομικς σαν ενα μεγαλο εξοδο. Στις δικες μας ομως εποχες, απο την μεταπολιτευση και μετα, αυτα επαψαν να υπαρχουν τοσο εντονα. Η δικαιολογια οτι τα κομικς ειναι μονο για παιδια χανει συνεχως εδαφος. Ετσι κι αλλιως εμεις τωρα εχουμε δικα μας παιδια και ξερουμε οτι κατι τετοιο ειναι μεγα λαθος. Απο την αλλη βεβαια το να μην χαλας κανενα χατηρι στον κανακαρη σου ειναι ακομα μεγαλυτερο λαθος!!

Ειμαι "παιδι" εγω που διαβαζω κομικς? Οχι φυσικα! Καποιες φορες ειναι ενα αγχωλυτικο φαρμακο για να ηρεμησω απο τη οικογενειακη και εργασιακη βαβουρα. Σημερα λενε οτι ο νεος ειναι ολη την ωρα μπροστα σε μια οθονη. Ε λοιπον το κομικς ΔΕΝ ειναι οθονη! Γιατι να το στερηθω?

Αλλα προσοχη! Δεν ειναι ολα τα κομικς κωμικα! Εγω κυριως για τα ντισνευ αναφερομαι οπου συνηθως θα διαβασω καποιες περιπετειες με ευχαριστη τροπη. Και αν υπαρχουν καποια ωραια αρθρα οπου θα μαθω το παρασκηνιο της δημιουργιας τους ή της υποθεσης τους θα ενθουσιαστω ακομα πιο πολυ γιατι με μπαζει στο δικο τους περιβαλλον ακομα πιο πολυ. Κι αφου μπηκαμε που μπηκαμε σε αυτην κομιξοπαρεα γιατι να μην εχουμε και τα οφελη της!

Στην συγχρονη μας εποχη επικρατει πελον μια περιεργη κατασταση. Οφειλεται σε αυτο το ανυποφορο μαρκετινγκ, αυτην την καταπιεστικη νοοτροπια οπου σωνει και καλα, καθε 3 και λιγο να πρεπει να αγοραζεις ενα πιο εξελιγμενο μοντελο, κι αυτο που ειχες αγορασει με τοσους επαινους και διαφημισεις μολις λιγο πιο πριν, να πρεπει να το πεταξεις στην ανακυκλωση ! Σιγουρα θα εχετε κι εσεις καποιο φιλο που τον πιανει η μανια να αγοραζει οποιο νεο μοντελο κινητου θα κυκλοφορησει και που οταν πας στο σπιτι του θα δεις παντου πεταμενα κινητα! Γιατι συμβαινει αυτο? Γιατι στο μοντερνο μαρκετινγκ υπαρχουν τα target groops, δηλ. οι στοχευμενοι ηλικιακοι στοχοι, οπου μολις σε βρουν σε τρελλαινουν κυριολεκτικα να αγοραζεις. Σημερα φυσικα ειναι η νεολαια ο μεγας στοχος ολων. Καποτε νεα μοντελλα π.χ. αυτοκιντα εβγαιναν ανα καποια χρονια. Αλλα και τα πιο παλια ηταν πολυ ανθεκτικα. Μονο οι πλουσιοι ειχαν ο καθενας το δικο του. Πηγαινες στο βιντεοκλαπ να δεις μια νεα ταινια και επρεπε να περασουν πολλα χρονια για να την βρεις να την αγορασεις. Σημερα πριν να δεις μια ταινια στο σινεμα, την εχουν ηδη οι πλανωδιοι σε dvd. Ζουμε σε μια εποχη υπερκαταναλωτισμου, οχι γιατι την εχουμε αναγκη αλλα γιατι οι εταιρειες νομιζουν οτι μονον ετσι θα εχουν τα υπερκερδη. Ειναι ομως σιγουρο οτι κανεις μας δεν αντεχει οικονομικα να αγοραζει συνεχως νεα μοντελα, ή να αγοραζει καθε κομικ που κυκλοφορει, οσο κι αν το θελει.

Τα αγαπαμε τα κομικς γι'αυτο και τα αγοραζουμε.

Γκρινιαζουμε οχι γιατι ειμαστε εμεις τα στραβοξυλα (οπως στην ομοτιτλη ταινια με τον Γκιωνακη) αλλα γιατι δεν θεωρουμε τους εαυτους μας τα πελατειακα νουμερα που μας παρουσιαζουν οι αλλοι στις μελετες μαρκετινγκ.

Γκρινιαζουμε γιατι πιστευουμε οτι τα κομικς μπορουν να γινουν πολυ καλυτερα. Ολοι αυτο πιστευουν! Κανεις μας δεν νομιζω να πηγαινει να αγοραζει παπουτσια σε νουμερο μικροτερο απλως και μονο επειδη αυτα ειναι στη βιτρινα σε προσφορα! Αλλα δεν γινεται και να μην αγορασεις! Θα αγορασεις το σωστο νουμερο κι οσο κι αν επιμενει ο καταστηματαρχης οτι δεν θα πονανε τα ποδια σου!

Τα κομικς δεν ειναι εκδοτικο τσιφλικι κανενος. Ειναι ευκολο να σταματησεις να αγοραζεις. Αλλα κοψε το ενα, κοψε το αλλο, τι θα γινει?

Ασε που βλεπουμε συνεχως να διαμαρτυρονται γυρω μας οι φταιχτες, γιατι να μην διαμαρτυρηθω εγω που ειμαι ο ζημιωμενος?

Αμα αγαπας κατι αποκλειεται να μην ενδιαφερθεις γι'αυτο! Συνεπως αποκλειεται και να μην παραπονεθεις να εχεις το καλυτερο δυνατον.

Τοσα χρονια πολλοι παραπονιουνται γιατι δεν μπαινει πλεον (παλιος) Σκαρπα στο Κομιξ. Ενας ακομα λογος ειναι γιατι δεν βλεπουν κατι παρομοιο στους καινουργιους. Με το που εμφανιστηκε στα περιοδικα ομως ο Καστυ ολοι αναθαρρεψαν. Μπορει να μην τον ειδαμε κι αυτον στο Κομιξ (γιατι αραγε?) αλλα επιτελους κατι εγινε! Και εννοω οτι η συγχρονη κομιξικη νοοτροπια μεσα στο γενικο πηξιμο συγχρονων που εχουν πλεον ολες οι συλλογες ανεδειξε ποσο πολυ λειπουν οι κλασικοι και το ολο στυλ τους.

Γιατι ειπαμε, κι ο πολυς χαβαλες καταντα ανιαρος. Ισως γι'αυτο πολλοι λενε οτι απλως αγοραζουν το Κομιξ απλως για συλλογη!

Αγαπαμε τα κομικς αλλα θελουμε κι αυτα να μας "αγαπανε"!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  22310
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  319
  • Reputation:   1668
  • Achievement Points:  319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4620 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και ενα λινκ σχετικο με το θεμα

 

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=15944

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.