Μετάβαση στο περιεχόμενο

THE AMAZING SPIDER-MAN: CIVIL WAR


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
AMAZING SPIDER-MAN (THE): CIVIL WAR
Σενάριο/Kείμενα:
J. Michael Straczynski
Σχέδιο:
Ron Garney
Hμερ. έκδοσης:
31-05-2010
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Υπερηρωικό
Μέγεθος:
17.0 x 26.0
Σελίδες:
172
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Σάββας Αργυρού
Lettering:
Vc's Cory Petit
Χρωματισμός:
Matt Mila
Επιμέλεια:
Χρήστος Τσέλιος
Πρωτότυπος τίτλος:
The Amazing Spider-Man vol.1 #532-538 (Marvel, 2006-2007)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-306-944-7
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

CIVILWARSPIDERMAN_0001.jpg  CIVILWARSPIDERMAN_0001z.jpg
 

Ακόμα ένα επεισόδειο που εντάσεται στο major event του Civil War. Διαδραματίζεται λίγο πριν την έναρξή του και καταπιάνεται με την σημαντική απόφαση που πρέπει να πάρει ο Spider-Man, σχετικά με το ποιάς πλευράς θα πάρει το μέρος. Η απόφαση αυτή θα ληφθεί εν μέσω διαφόρων άλλων γεγονότων που συμβαίνουν παράλληλα.

 

Και πάλι πολύ καλό σχέδιο από τον Garney, αλλά ο Straczynski με απογοητεύει ολοένα και περισσότερο. Δεν μπορώ να τον ακολουθήσω όσο σε παλιότερα σενάριά του.

 

Πάντως για τους fans του σύμπαντος της Marvel, είναι απαραίτητο συμπλήρωμα.

 

Η έκδοση περιλαμβάνει τα τεύχη Amazing Spider-Man #532 - #538.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12957
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  95
  • Reputation:   223
  • Achievement Points:  95
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4989 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

εν γένει μου άρεσε το σενάριο του στρακζύνσκι γιατί είχε συνοχή, μου θύμισε λίγο φώσκολο βέβαια στο storyline με norman και gwen(αλήθεια μετά το bnd το θυμήθηκαν?) αλλά αυτό που με ενοχλούσε ήταν η μεγάλη παρέμβαση μαγικών δυνάμεων(βλ dr strange)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το διάβασα εχθες το Civil War και μπορώ να πω (αν κι όχι φαν των υπερηρώων) πως μου άρεσε αρκετά...!

 

Το σχέδιο ήταν αρκετά καλό και το σενάριο πρωτότυπο,με έναν Peter Parker πολύ πιο ώριμο σε σχέση με το παρελθόν,με αλλαγές στον τρόπο που βλέπει τις καταστάσεις και με ένα αναπάντεχο φινάλε που σου κινεί την περιέργεια για το τι θα γίνει στην συνέχεια...!

 

Γενικά ήταν ένα πολύ ευχάριστο ανάγνωσμα...! :best:

 

Τα μόνα που με χάλασαν ήταν τα εξής :

 

 

α) Γιατί έφτιαξαν τόσο κακό και συμφεροντολόγο τον Tony Stark,έναν αναγνωρισμένο ήρωα που έχει σώσει πολλές φορές την πόλη από τους "κακούς"...?

 

β) Η νέα στολή του Spiderman που δεν μου άρεσε καθόλου αλλά αργότερα κατάλαβα ότι ήταν χρήσιμη για την συνέχεια της στορίας...!

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η αλήθεια είναι πως το περίμενα πιο δυνατό. Έχοντας διαβάσει το Civil War πρώτο, είχα την εντύπωση πως το Amazing Spider-Man Civil War δεν θα είναι απλό συμπλήρωμα αλλά μια παράλληλη ιστορία που θα προσθέτει στο main event. Ωστόσο ήταν μια απεικόνιση της εσωτερικής διαμάχης του Spider-Man ως προς το ποια πλευρά θα διαλέξει και γιατί. 

 

Στα συν το πως επηρεάστηκε η ζωή του αφού έβγαλε την μάσκα (μην πεταχτεί κανένας για spoiler γιατί θα φάει κατάρες :D , το δείχνει στο εξώφυλλο) και έδειξε ποιος είναι στον κόσμο. Ποια είναι η νέα πραγματικότητα της οικογένειας του, πως νιώθει ο ίδιος για όλο αυτό, τι αμφισβητεί κλπ. 

 

Ωραίο σχέδιο, αλλά ξαναλέω πως το κόμικ σαν κόμικ δεν έχει να πει τίποτα. Βρέθηκε ευκαιρία μαζί με το μεγάλο μπουμ του event να βγουν και κάμποσα χλιαρά τευχάκια ακόμα. :) Παρόλα αυτά θέλω να διαβάσω και το Road to Civil War μπας και μάθω τι συνέβη στο Στάμφορντ. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το τι έγινε στον Στάμφορντ εξηγείται στο main event. Πιο πριν δεν έγινε κάτι. Παράλληλα με το event έτρεξαν και άλλες σειρές που εξηγούσαν τι έγινε σε αυτούς που προκάλεσαν στο Στάμφορντ αλλά δεν βγήκαν αυτά εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ηθελα να το διαβασω εδω και χρονια, δεν το εβρισκα ομως πουθενα, οντας εξαντλημενο. Εν τελει , η ανουμπις το κατεστησε διαθεσιμο ξανα, οπότε και το τσιμπησα στο προσφατο μπαζαρ της. Μεχρι τη μεση της αναγνωσης του, ημουν μπερδεμενος για το τι εικονα θα μου αφησει. Ολοκληρωνοντας το, μπορω να πω οτι τελικα μου αρεσε. Ο Πιτερ οντως πιο σοβαρος σε σχεση με τα συνηθισμενα του. Ο Αιρον Μαν θεωρω πως καταστραφηκε το ιματζ του, μετα απο αυτο το event. Δυσκολα στα ματια μου να ξανα γινει πολυ αγαπητος ο συγκεκριμενος, μετα τον τροπο που τον παρουσιασαν εδω. Οι διαλογοι μου αρεσαν αρκετα, σε καποια σημεια πολυ. Ειδικα στο διαλογο πιστερ/καπτεν, απογειωθηκε το πράγμα, καθηλωτικός. Ο τροπος που ανακαλυψαν οι κακοι το κρυσφηγετο του Πιτερ, δε μου πολυ αρεσε, χρειαζοταν μια σεναριακη ευκολία και την εισήγαγαν.

 

Overall, το εργο ειναι κυριως μπλα μπλα, ελαχιστη δραση. Αν ειστε φαν του ηρωα και/ή του event (Civil War), τιμηστε το. Ειδεαλλως προσπεραστε το.

Σχεδιο 7.5/10, Σεναριο 7.5/10.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Διαβάστηκε μετά το Road to Civil War. Να πούμε ότι το Amazing Spiderman Civil War είναι η συνέχεια των τευχών του Spider-man που υπάρχουν στο Road...

 

Είχε πολύ ενδιαφέρον ως ιστορία με τον Spiderman να πιέζεται ψυχολογικά για να πάρει την αρχική του απόφαση αλλά στη συνέχεια να κάνει δεύτερες σκέψεις ως προς την επιλογή του.

 

Το σχέδιο ήταν πάρα πολύ καλό, μου άρεσε και γενικά δεν βρήκα κάτι το αρνητικό, πέραν του Tony Stark ο οποίος ως χαρακτήρας χάνει μετά από αυτά τα γεγονότα.

 

Όσο προχωράει το story-arc υπάρχουν σημειώσεις με το ποια τεύχη πρέπει να διαβαστούν στο Civil War ώστε να εξελίσσεται παράλληλα η ιστορία, κάτι που είναι πολύ θετικό αλλά προσωπικά δεν το έκανα :xm:

Σειρά παίρνει το Civil War..:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  32406
  • Group:  Members
  • Topic Count:  57
  • Content Count:  2176
  • Reputation:   21478
  • Achievement Points:  2215
  • Days Won:  57
  • With Us For:  2323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εξώφυλλο-οπισθόφυλλο σε μεγαλύτερη ανάλυση

 

CIVILWARSPIDERMAN_0001.jpg  CIVILWARSPIDERMAN_0001z.jpg  Μεταφέρθηκαν στη βάση

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.