Μετάβαση στο περιεχόμενο

CIVIL WAR: ΕΜΦΥΛΙΟΣ ΠΟΛΕΜΟΣ


Dr Paingiver

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25915
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  825
  • Reputation:   4358
  • Achievement Points:  838
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Μήπως ξεχνάς ότι ο Peter αποκάλυψε την ταυτότητα του σε συνέντευξη τύπου; ;)

 

Τα αποτελεσματα τα θυμασε?(βλ. Back In Black)

 

;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 82
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5054 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Μάλλον δεν καταλαβαίνεις τι θέλω να πω. :lol: Μου λες αρχικά για την απώλεια προσωπικής ζωής και μου έφερες ως παράδειγμα τον Spider-Man. Κανείς δεν είπε ότι θα έπρεπε να βγάλουν δημοσίως τις μάσκες τους. Η κυβέρνηση ήθελε τις ταυτότητες για τον εαυτό της. Ο Spider-Man απλά πίστεψε τόσο στην ιδέα του Tony που αποφάσισε να το κάνει, για να στείλει ένα μήνυμα ως ο ήρωας που φυλούσε (λέμε τώρα) ως επτασφράγιστο μυστικό την μυστική του ταυτότητα. 

 

EDIT: Μήπως μπερδεύτηκες που χρησιμοποίησα τον όρο "διασημότητα"; Δεν εννοούσα για τους πολίτες κάτω από τις μάσκες, εννοούσα για τους ήρωες. Δεν θα αντιμετωπίζονταν με προκατάληψη, δεν θα τους λίντσαραν, δεν θα αντιμετώπιζαν καχυποψίες και τα σχετικά. Θα ήταν υπηρέτες της κοινωνίας και με την βούλα, σαν τους αστυνομικούς, τους πυροσβέστες κτλ. 

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

To διαβασα!!

Χθες παρεληφθη, σημερα βρηκα χρονο, και του αφιερωσα 2 ωριτσες ωστε να διαβαστει μονορουφι... ηταν το μεγαλυτερο μου αχτι των τελευταιων μηνων, και αφησε αναμεικτα συναισθηματα.

 

Θα παρω το μερος των διαφωνουντων και απογοητευμενων.

 

Πρωτα απ ολα, πηρα ξεκαθαρα το μερος του

καπτεν

 

Και δεν το περιμενα καθολου. Μου ειναι τερμα αντιπαθητικη και κλασικοαμερικανικη η υπαρξη του. Και ομως, ειδα με εκπληξη να αντιστρεφονται οι ρολοι, και το προβατο και ο τραχανας της υποθεσης να γινεται καποιος αλλος, και ο ευκολος κλασικος yes sir να σηκωνει κεφαλι. :wow: εισσσσσσ ωραιος , που λενε και στα μερη μου.

 

Δευτερον, ανοητος ο τροπος που ξεκινα το εργο και παρουσιαζει την αφορμη που ξεκινα το προγραμμα.

Ο θανατος μερικων ατομων. Σωπαααα ρε!! Ανακαλυψατε το Αμερικα. Δηλαδη, τα εκατομμυρια ανθρωπων που εχουν σωσει τοσες δεκαετιες ολοι αυτοι οι μασκαραδες, δεν το αντισταθμησατε, με ενα στατιστικο δειγμα θανατων που παντα και στα πάντα υπαρχουν/ θα υπαρχουν? :hit:

 

 

Τριτον, ηθελε λιγη παραπανω προσοχη ο spider man, συμφωνω.

 

Τεταρτον, αυτη η αηδια

με τον Θωρ... Παναία μου.... ακου κλωνος, ακου ανοησιες.... Ωρε που παμε ωρε?? Δεν ηξερα οτι επαιζε τετοια παπάτζα με τον Θωρ... κριμας, μου χαλασαν εναν απ τους πιο συμπαθητικους μου ηρωες.

 

 

Πεμπτον, αυτη η βλακεια

με την τυπισσα που εχασε το παιδι της. Ενταξει κυρα μου, εγινε το μοιραιο, μας φτυνεις, ζητουμε συγνωμη, κανουμε το πραγμα καπως μελώ, η συναισθηματικη φορτιση αναγνωστη και Σταρκ ειναι εντονη, δε χρειαζεται ομως να μας τα πρηξετε κατα τη διαρκεια ολου του book με δαυτην. Ε ημαρτον, ειπα σε καποια φαση στο τελος.

 

 

Tελος παντων, ας μην το θαψω more, συνολικα μου αρεσε πολυ εως παρα πολυ σχεδιαστικα, το σεναριο ηταν ικανο για φοβερα πραγματα, αλλα τα έκανε σκ@@@ στο τελος, και ειδικα με το τελος. Ειναι ακριβως το τελος που μου σπαει τα νευρα. Καθεσαι δινεις το ειναι σου για κατι,

και στο τελος λυγιζεις με ενα τσιμπημα. Οπως στο Breakin Bad o Γουολτ εχει χαραμισει τα παντα για τα λεφτα, και στο τελος λυγιζει για να σωθει ο Χανκ, ρε ημαρτον για εναν μπατζανακη :hit: τεσπα ξεφυγα

 

 

Κριμα γιατι θα μπορουσε να απογειωθει. Αιρον μαν ακομα πιο σιχαμερος και αντιπαθητικος (ως ηταν παντα), καπτεν πηρε πολλα ποιντς, σπαιντερ κλασικος μπαγλαμας τραχανοπλαγιας που τον αγαπας, αλλα θες να του σπασεις και την κεφαλα :hit: Το χειροτερο ολων, ειναι, οτι με ενα τετοιο τελος, σιγουρα σκοτωσε και πολλες εξελιξεις που θα μπορουσαν να δημιουργηθουν...

Βαθμολογια λεω να βαλω 6.75 / 10 εξαιτιας του κακου χειρισμου του σεναριου και του τελους του.... (σκεφτειτε ποσο θα βαζα αν το σωζαν :P )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29612
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  29
  • Reputation:   486
  • Achievement Points:  29
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3856 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

το αγαπημενο μου graphic novel guys!! ωραιο σχεδιο και σεναριο με ανατροπες! το λατρεψα:D GG ANUBIS

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4575 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

To διαβασα!!

Χθες παρεληφθη, σημερα βρηκα χρονο, και του αφιερωσα 2 ωριτσες ωστε να διαβαστει μονορουφι... ηταν το μεγαλυτερο μου αχτι των τελευταιων μηνων, και αφησε αναμεικτα συναισθηματα.

 

Θα παρω το μερος των διαφωνουντων και απογοητευμενων.

 

Βαθμολογια λεω να βαλω 6.75 / 10 εξαιτιας του κακου χειρισμου του σεναριου και του τελους του.... (σκεφτειτε ποσο θα βαζα αν το σωζαν :P )

Μόνο ένας γιατρός βαθμολογεί άνω του μετρίου ένα κόμικ που τον απογοήτευσε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Μόνο ένας γιατρός βαθμολογεί άνω του μετρίου ένα κόμικ που τον απογοήτευσε.

μ'άρεσε πολύ!! αλλα με απογοήτευσε, κ το αδίκησε, το ίδιο το τέλος του!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  13835
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  170
  • Reputation:   1850
  • Achievement Points:  171
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4861 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Από civil war έχω σχεδόν ότι υπάρχει σε αμερικάνικό τευχάκι... Αλλά δεν άντεξα...

Αγόρασα από τον dchrist αυτό το αριστούργημα και στα ελληνικά από τις εκδόσεις anubis! Αν και έχω διαβάσει τα αντίστοιχα ξένα 7 τεύχη, το ξαναδιάβασα όχι μόνο γιατί είναι το αγαπημένου μου event και πραγματικά έχω επενδύσει εκεί, αλλά για να καταλάβω πλήρως και την κάθε λεπτομέρεια... RESPECT για την έκδοση! Μέχρι 15 ευρώ το ελληνικό είναι MUST!

 

woowwwwwwwwwww!

Ζηλεύω όποιον δεν το έχει διαβάσει στα ελληνικά αλήθεια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120974
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα το 5τευχο Avengers Prime από τη Marvel Graphic Novels Collection. Το οποίο είναι το πραγματικό "τέλος" του Civil War και κυκλοφόρησε 2010-2011. Σενάριο Bendis, σχέδιο Alan Davis.

 

 

 

Βρισκόμαστε μετά το Siege και οι Iron Man, Cap & Thor μεταφέρονται στα 9 realms που έχουνε γίνει μία σκέτη δυστοπία στην οποία κυριαρχεί η... Hela! Επειδή το Asgaard είχε μεταφερθεί στη Γη!

 

post-556-0-58123900-1409129407_thumb.jpg

 

Κι έτσι, το τρίο μπελκάντο των Avengers, προσπαθεί να διορθώσει τα πράματα και να επαναφέρει την τάξη, ξεπερνώντας μέσω της συγχώρεσης τη ρήξη του Εμφυλίου. Εν ολίγοις, Tony & Steve τα βρίσκουν αφού έρχονται μισό βήμα πριν το θάνατο εν μέσω επικότατης υπερτούμπανης ατμόσφαιρας που στον Tony θυμίζει "summer Dungeons & Dragons campfire" :lol:

 

Ακολουθούν τα καρέ που δίνουν τέλος στη διαμάχη και μας εισάγουν στη Heroic Age. Από την οποία είδαμε στην Ελλάδα το Avengers.

 

post-556-0-08624100-1409129620_thumb.pngpost-556-0-20906400-1409129615_thumb.jpgpost-556-0-60764300-1409129625_thumb.jpg

 

 

Συστήνεται ανεπιφύλακτα! Καθαρό 10άρι!!!

 

  :holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Κριμα γιατι θα μπορουσε να απογειωθει. Αιρον μαν ακομα πιο σιχαμερος και αντιπαθητικος (ως ηταν παντα), καπτεν πηρε πολλα ποιντς, σπαιντερ κλασικος μπαγλαμας τραχανοπλαγιας που τον αγαπας, αλλα θες να του σπασεις και την κεφαλα :hit: Το χειροτερο ολων, ειναι, οτι με ενα τετοιο τελος, σιγουρα σκοτωσε και πολλες εξελιξεις που θα μπορουσαν να δημιουργηθουν...

Η αλήθεια είναι ότι ποτέ δεν κατάλαβα γιατί θέλησαν να το τελειώσουν έτσι. Βέβαια μετά το Civil War τα πράγματα κάπως ξεκαθαρίζουν αλλά... 

 

Έχω μια ένσταση: Το The Road to Civil War & το Amazing Spiderman: Civil War παρουσιάζουν έμμεσα ότι η καταγραφή των ηρώων είναι ΛΑΘΟΣ, αναλύουν το θέμα και παρουσιάζουν και τον Iron Man ως τον κακό στην ιστορία. Στο Civil War το κλίμα κινείται πάνω-κάτω στα ίδια επίπεδα και στο τέλος... τσουπ! όλα άκυρα. Ειδικά από το Amazing Spiderman Civil War εγώ ένα συμπέρασμα είχα βγάλει. Ότι η καταγραφή είναι λάθος. 

 

Από μένα θα πάρει ένα 6/10 και αυτό λόγω της άψογης εικονογράφησης του και της δράσης του. Έχασε 4 μοναδούλες από το άκυρο τέλος του. Εν τέλει δε με πείραξε το αποτέλεσμα αλλά θα ήθελα να είχαν κατευθύνει και τον αναγνώστη προς αυτήν την κατεύθυνση νωρίτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σίγουρα πρόκειται για ένα δυνατό κόμικ. Είχε τεράστια προοπτική, αλλά υπήρχαν πολλές χαζομάρες, τις οποίες έχουν επισημάνει άλλοι, πιο "ειδικοί" κιόλας από εμένα στα υπερηρωικά. Μέχρι ενός σημείου το πήγαινε μια χαρά, κάπου στη μέση χάλασε και μετά ήταν 50-50 οι καλές με τις κακές στιγμές. Θεωρώ επίσης ότι θα μπορούσε να τραβήξει 1-2 τεύχη ακόμα. Το σχέδιο στην αρχή δε μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση, αλλά όσο περνούσε η ώρα το θαύμαζα περισσότερο, ενώ θεωρώ ότι και ο χρωματισμός είναι άψογος.

 

Μέσα στο spoil έχω μια πιο αναλυτική άποψη.

 

 

Πριν γράψω τις απόψεις μου για ορισμένους σημαντικούς χαρακτήρες, να διευκρινίσω ότι υποστήριξα τους αντάρτες, κυρίως λόγω ρομαντισμού, αν και αναγνώριζα δίκια και στους άλλους.

  • Χωρίς να το περιμένω, συμπάθησα κάπως περισσότερο τον Κάπτεν Αμέρικα, χωρίς να σημαίνει ότι συμφωνώ με την μάλλον εριστική του συμπεριφορά.
  • Ο Άιρον Μαν είχε μεν τα δίκια του, αλλά φέρθηκε σα c*nt που λεν και στο χωριό μου.
  • Ο Ρηντ φέρθηκε κατ' εμέ πολύ ψυχρά, τυφλωμένος από την "επιστήμη" του. Έπρεπε να μην έχει σηκωθεί από το οδόστρωμα. Παρόμοιες κατάρες και για την Μαρία Χιλ.  :minigun:
  • Αρχικά ήθελα να πανηγυρίσω που ο Θωρ αποδεικνύεται τόσο μεγάλο γεννητικό όργανο αρσενικού ζώου, μιας και τον αντιπαθώ απεριόριστα, αλλά όταν αποδείχθηκε ότι ήταν κλώνος χτυπούσα το κεφάλι μου στον τοίχο. Παρένθεση: ορμώμενος από αυτό, θέλω να πω κάτι που με τρώει εδώ και χρόνια. Έχουν καταλάβει εκεί στο Αμέρικα, ότι με την τεχνολογία που υποτίθεται ότι διαθέτουν οι υπερήρωες μπορούν όχι απλά να φτιάξουν έναν κόσμο χωρίς (υπερ)εγκληματικότητα, αλλά μια πραγματική ουτοπία. ΟΚ, φαντασία, αλλά κάπου το παρακάνουν.
  • Ο Σπάιντερ-μαν είναι ένας χαρακτήρας που δεν πολυτρελαίνομαι. Δεν μπορώ να αποφασίσω αν τον συμπάθησα ή όχι.
  • Η Αόρατη Γυναίκα ήταν ίσως από τις πιο σωστές φιγούρες του κόμικ.

Και τώρα θα ήθελα, αγαπητέ μου αναγνώστη, να παραθέσω μερικά πράγματα που μ' εκνεύρισαν:

  • Αυτή την κα Σαρπ που τη βάλαν και στην ΑΣΠΙΔΑ, αυτήν την κυράτσα που αν ζούσε στην Ελλάδα θα καρφωνόταν στα μεσημεριανά και τα μεξικάνικα, τι μας τη δείχνουν συνεχώς; Οι άλλες μανάδες δε χάσαν παιδιά; Μόνο αυτή πόνεσε; Έλεος δηλαδή.
  • Μου φάνηκε πολύ κλισέ και χαζή η χρησιμοποίηση υπερεγκληματιών, ασχέτως αν τη χειρίστηκαν καλά τελικώς. Για να μη σχολιάσω την ατάκα όταν τους παρουσιάζει: "Ναι, γιατί δεν είναι καλοί άνθρωποι". Για τ' όνομα, δεν διαβάζουμε βιβλίο προσχολικής ηλικίας!
  • Η ατάκα πριν την τελική μάχη: "Και τώρα κλείστε τα μάτια σας κύριοι. Αυτό θα πονέσει".  :trixes:
  • Κι άλλη κακή ατάκα (στα 1-2 τελευταία τεύχη είχε πολλές τέτοιες). Αυτός ο κυριούλης με την νεκροκεφαλή, λίγο πριν πάει καλιά του απ' το χέρι της Αόρατης Γυναίκας, μονολογεί "Εντάξει. Αυτό δεν είναι καλό".  :pesta:
  • Μα καλά, τι βλέπει ο Κάπτεν και αλλάζει στιγμιαία γνώμη; Όχι πείτε μου. Πέντε-έξι κτίρια να καίγονται κι ένα αμάξι να έχει λαμπαδιάσει. Είμαστε σοβαροί; Έχει παρακολουθήσει ποτέ ντέρμπι ΠΑΟ-Ολυμπιακού; :P
  • Το τέλος ήταν μάλλον απογοητευτικό. Ειδικά το happy ending μέρος του.

Παρόλα αυτά, υπήρχαν και πολλά θετικά σημεία, όσον αφορά το σενάριο πάντα. Δε θέλω να τ' αναλύσω, αλλά αυτά είναι που με κάνουν να θεωρώ αυτό το κόμικ, ένα από τα καλύτερα υπερηρωικά που έχω διαβάσει. Μ' άρεσε τόσο, που ψήθηκα να διαβάσω και το Road to Civil War και το Amazing Spiderman Civil War.

 

 

 

Συνολικά, θα το χαρακτήριζα ένα ιδιαίτερα ελαττωματικό αριστούργημα.

Επεξεργασία από GeoTrou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 9 months later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Απο τη σελιδα της Anubis στο facebook...        :havefun:

 

Επίσης στο Comicdom, θα μπορείτε να βρείτε και την επανέκδοση του Civil War με μαλακό εξώφυλλο, στην ειδική τιμή των € 13,90!

Σε περίπτωση όμως που δεν το βρείτε, θα μπορείτε να το προπαραγγείλετε στο ταμείο του περιπτέρου μας στο Comicdom, στην ίδια προνομιακή τιμή, για παραλαβή από το κατάστημα από 19/4.

 

12998593_1012441205471707_4266288695389434640_n.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ουάου, επανέκδοση trade της Μάρβελ! Κάποιος φούρνος θα γκρεμίστηκε. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5564 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έφερε το Public Κύπρου το νεο trade (στην προνομιακή τιμή των 19.90ε), μάλιστα φέρανε γύρω στα 20 αντίτυπα που ειμαι σίγουρος θα φύγουν μέχρι το Σάββατο. Το αγόρασα και είμαι στις πρώτες σελίδες (εκει που πυροβολάνε τον Καπτεν Αμερικα) αλλά κάτι με ενοχλεί στο σχέδιο. Προσέξατε και εσεις στην ελληνική αυτή έκδοση ότι μήπως τα χρώματα στο τύπωμα δεν είναι ευθυγραμμισμένα και ζαλίζουν λίγο το μάτι? Δηλαδή πχ άσπρο κείμενο με μεγάλα γράμματα σε κόκκινο background και τα γράμματα έχουν μια πινελιά απο το κόκκινο κάνοντας τα λίγο ροζ.. το ίδιο και στους χαρακτήρες μεσα στα στριπ.. ιδέα μου και όντως έτσι ειναι ή μου έτυχε προβληματικό τέυχος?

 

δειτε εδω τα λόγια του iron man και τον πλαισιο απο τα λόγια του δεξια χαρακτήρα
http://imgur.com/a/TOp67

Επεξεργασία από demiscy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

ιδέα μου και όντως έτσι ειναι ή μου έτυχε προβληματικό τέυχος?

Δεν ξέρω για την επανέκδοση αλλά στην πρώτη έκδοση της Anubis (που εσωτερικά ηταν ιδιο σαν ποιότητα απλά hardcover) δεν υπάρχει τέτοιο πρόβλημα. Είναι σίγουρα λάθος. Απλά δεν ξέρω αν είναι συγκεκριμένα στο αντίτυπο σου ή σε όλη τη νέα "φουρνιά" που δυστυχώς καμία φορά συμβαίνει. Είναι όλες οι σελίδες έτσι; Αν ναι, δεν χάνεις τίποτα να επιχειρήσεις μια αντικατάσταση.

Επεξεργασία από GeorgeTheSuper
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5564 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ναι το παρατήρησα απο την αρχή και σε κείμενα και πρόσωπα.

Θα πάω ξανα σήμερα να δώ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5564 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μέσα απο τα 15 αντίτυπα βρήκα ένα το οποίο ειναι σαφως σε καλύτερη κατάσταση αλλα όχι τελειως..

Ποτέ ξανα δεν θα αγοράσω ελληνική έκδοση αν πρόκειται για τέτοιες τσαπατσοδουλειές.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1816
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5564 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Ενα μικρό update αλλά σημαντικό:

 

H Anubis επικοινώνησε μαζί μου, μου έδωσε τηλ. στην Ελλάδα και μίλησα μαζί τους.

 

Προσφέρθηκαν να μου στειλουν εντελως δωρεαν ενα σωστό τεύχος. Επωμίστηκαν και την χρέωση της αποστολής απο Ελλάδα σε Κύπρο.

 

Αφού τους έδωσα κι άλλες φωτογραφίες με το προαναφερθεν πρόβλημα διαπίστωσαν και οι ίδιοι ότι ειναι ένα πρόβλημα που υπάρχει σε αρκετά αντίτυπα, άλλα σε μεγαλύτερο βαθμό και άλλα σε μικρότερο και οφείλεται στον τυπογράφο τους που οι επιμελητές τους δεν πρόσεξαν.

 

Ειναι προς τιμήν τους που ενδιαφέρθηκαν να επανορθώσουν για ένα πρόβλημα που οι περισσότερες εταιρείες εκεί έξω δεν θα έκαναν το ίδιο.

 

Αν και το δικό σας αντίτυπο έχει το ίδιο πρόβλημα κάντε τους ενα τηλέφωνο και ζητηστε να μιλήσετε με τον κ. Ιωαννίδη.

Επεξεργασία από demiscy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  758
  • Content Count:  12966
  • Reputation:   94908
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4645 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτή η κίνηση είναι προς τιμήν τους...! :respect:

 

Δείχνουν σε έναν βαθμό ότι σέβονται το αναγνωστικό τους κοινό...! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Της πόπης γίνεται σε αυτό το κόμικ. Χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη μάνα. Ήρωες πάνε από δω, άλλοι αλλάζουν γνώμη και πάνε από εκεί, άλλοι πεθαίνουν, άλλοι ανασταίνονται, άλλοι είναι και δεν είναι. Από τις πρώτες 5 σελίδες διάβαζα 20 ονόματα που δεν ήξερα για το ένα που ήξερα. Πολύ λογικό όμως, ήταν crossover event με το μισό MU οπότε απλά εγώ είμαι άσχετος και δεν έπιανα διάφορες αναφορές. 

 

Αυτό που έπιασα όμως, μ'άρεσε. Και επειδή μ'άρεσε, χαντάκωσε την ταινία ακόμα περισσότερο στα μάτια μου σε σημείο που θύμιζε φτηνή παρωδία που μοιάζει μόνο στο όνομα. Τρία σημεία με χάλασαν στο κόμικ: 

 

 

Πρώτον η μαμά του παιδιού που πέθανε στο Στάνφορντ. Εντάξει, παράπλευρες απώλειες υπάρχουν και θα υπάρχουν. Ο Τόνυ Σταρκ όμως δεν κατέβηκε από το διάστημα, ήξερε πολύ καλά τι συνέβαινε και μου φάνηκε πολύ μπουκωμένο ότι η μάνα μιας από αυτές τις απώλειες του προξένησε τόσο μεγάλο ηθικό σοκ που άλλαξε κοσμοθεωρία. Και μετά την ξαναβλέπουμε και την ξαναβλέπουμε, φτάνει. Ήταν ένα δευτερεύον plot device, αποτέλεσε την αφορμή για να ξεκινήσει η ιστορία αλλά μέχρι εκεί. Το ότι εμφανιζόταν κάθε 40 σελίδες για να πει "ευχαριστώ Τόνυ που με πήρες στα σοβαρά" ή "ευχαριστώ Τόνυ που παίζεις σφαλιάρες και φυλακίζεις τους από δεκαετίες φίλους σου για μένα και όλους σαν εμένα" ήταν κουραστικό. Τόσο κουραστικό που έλεγα "πάλι αυτή; για ποιο πράγμα θα της απολογηθούν αυτή τη φορά;".

 

 

Δεύτερον

ο τρόπος που τελείωσε και το πως "παραδόθηκε" ο Καπ. Πολύ κακό για το τίποτα; Δεν ξέρω και πως εξελίσσεται βέβαια.

Το τρίτο δεν θυμάμαι τι ήταν. 

 

Στα καλά τώρα. Απολαυστικό σχέδιο ειδικά στις σκηνές μάχης και το σενάριο ρίσκαρε με τόσο μεγαλόπνοη ιδέα αλλά έπιασε και το ευχαριστήθηκα. Δεν έχω εμπειρία από τόσο μεγάλα event αλλά υποθέτω με τόσες ιστορίες επί ιστοριών για τον κάθε ήρωα από τους δεκάδες που εμφανίζονται είναι πανεύκολο να πέσεις στην παγίδα και να κάνεις αναχρονισμούς και λάθη. Επίσης είχε καλή ισορροπία μεταξύ Αμερικανίλας και κοινωνικού προβληματισμού. Χωρίς να βαραίνει ιδιαίτερα, κάνει νύξεις περί συστηματικού ελέγχου,big brother και του κινδύνου της αστυνομοκρατίας ενώ ταυτόχρονα πλαισιώνεται από το καθιερωμένο ξυλίκι που αγαπάμε. :)

 

Whose side are you on? Δεν ξέρω ειλικρινά. Γέρνει η πλάστιγγα προς Καπ, αλλά θέλω κάποια στιγμή να διαβάσω το πριν και το μετά για να καταλήξω. Σίγουρα όχι σύντομα, αφού μπήκα στο λήμμα της wiki και πελάγωσα με τις δεκάδες σειρές που οδήγησαν στο Civil War και τις δεκάδες που προέκυψαν από αυτό. :D Η έκδοση σκληρόδετη με καλό χαρτί, συν για την Ανούμπις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28440
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Βαλε και κανα σποϊλερ ουρεεεεέϊ  :reap:

 

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21721
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4390 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Εν συντομια επειδη ειμαι και απο το κινητο, βρες και διαβασε τα καπταιν αμερικα του Brubaker που συνεχιζουν μετα το civil war και ειναι και πολυ ωραιες ιστοριες :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20687
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4547 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Βαλε σποιλερς Αλεξ. Επισης, συμφωνω απολυτα με το πρωτο πραγμα που σημειωνεις, και αν θα διαβασεις λιγο πιο πανω και τη δικη μου αναλυση, ηταν απ αυτα που με ειχε ξενερωσει πολυ! :best::xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το διάβασα χθες! Λοιπόν, αρχικά να αναφέρω πως υπήρχε ένα τρελό μπέρδεμα για τον συγκεκριμένο τίτλο πριν τον διαβάσω. Και το μπέρδεμα οφειλόταν στο ότι οι μισοί έλεγαν πως το κομικ είναι πάρα πολύ καλό και οι άλλοι μισοί πως δεν διαβάζεται. Έχοντας διαβάσει το Civil War, κατα την γνώμη μου, η αλήθεια είναι κάπου στην μέση.

 

Ο Millar δομεί απίστευτα καλά τα πρώτα κεφάλαια, μόνο και μόνο για να τα καταστρέψει όλα με το τελευταίο κεφάλαιο. Το τέλος αναπάντεχο

ελάτε τώρα! κανείς δεν περίμενε πως θα νικήσει ο Iron Man και η παρέα του

αλλά γενικά νομίζω θα μπορούσε να είχε αξιοποιηθεί το θέμα πολύ πολύ καλύτερα! Έλειπαν δύο αξιοσέβαστοι απο μένα χαρακτήρες απο τον όλο τζέρτζελο (Hulk, Ghost Rider). Λοιπόν, αξίζει το Civil War; Και ναι, και όχι! Είμαι τελείως άσχετος από κομικ Marvel, αυτό ήταν το πρώτο μου, και παρ'όλα αυτά δεν με τράβηξε κάτι στο να ασχοληθώ με το σύμπαν, δεδομένου πως χαρακτηρίζεται σαν μια από τις σημαντικότερες ιστορίες.

 

Θα προτιμούσα να ένωθούν οι ήρωες εναντίον της κυβέρνησης, όπως συνέβη στο DC Universe με το πρόγραμμα Κάδμος, παρά να τρώγονται μεταξύ τους. Πέρασε λοιπόν ευχάριστα η ώρα αλλά μέχρι εκει.

 

Βαθμολογία: 6,5/10

 

Σας έχει τύχει ποτέ να διαβάσετε μια παλιά κριτική σας και να έχετε αναθεωρήσει πλήρως αυτά που λέγατε τότε;

 

Ε λοιπόν αυτό δεν συμβαίνει εδώ :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55520
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3418 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

:lol:  :lol:

 

μην βαράτε ρε ζαγάρια, το ξέχασα. Σόρρυ :P

 

Έξτρα ερώτηση. Κάποιος που το έχει παρακολουθήσει όλο, ας μου πει σε ένα spoiler γιατί δεν εμφανίστηκε ο Χαλκ. Όχι πολλά πολλά, το ζουμί :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104476
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6037 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Έξτρα ερώτηση. Κάποιος που το έχει παρακολουθήσει όλο, ας μου πει σε ένα spoiler γιατί δεν εμφανίστηκε ο Χαλκ. Όχι πολλά πολλά, το ζουμί :)

 

Δεν εμφανίστηκε ο Hulk; Δεν το ήξερα, κι αυτό spoiler δεν είναι; :thinking:

 

:valtnino:

 

 

:lmao:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ο Χούλκ έιχε σουταριστεί σε άλλο πλανήτη από τους Εκδικητές ως λύση για τα προβλήματα που δημιουργούσε ο χαρακτήρας του. Μετά γύρισε, τους έδωσε μερικά σκαμπίλια, και κατόπιν γίνανε φίλοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και μετά γίνανε πάλι σκύλοι και τον καθαρίσανε. :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3580 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν τους έχει ανάγκη...γιατί είναι ο Χουλκ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Επιτέλους το διάβασα κι αυτό! Ήταν πολύ καιρό στα αδιάβαστα και πιο συγκεκριμένα στη λίστα "αυτά-πρέπει-κάποια-στιγμή-σύντομα-να-διαβαστούν"

 

Το σχέδιο και τα χρώματα είναι καταπληκτικά (ειδικά στο... αδύναμο ωραίο φύλο) και στα 7 τεύχη. Μακάρι και το σενάριο να ήταν τόσο καλό, χωρίς να υπάρχουν τόσες τρύπες σε μια ωραία ιδέα είναι η αλήθεια, που θα μπορούσε να πάει πολύ πολύ καλύτερα.

 

Ναι, η μάνα και ο Τόνυ είναι σπαστικοί, ο Καπ πήρε κάποιους πόντους παραπάνω, υπήρχαν πάρα πολλοί χαρακτήρες που πρώτη φορά τους έβλεπα, τον Τιμωρό φαντάζομαι τον μισούν επειδή σκοτώνει και μετά ρωτάει.

 

Πάντως στο σοβαρότερο γεγονός, προσωπικά, περίμενα να υπάρξουν περισσότερες ανακατατάξεις και όχι μετρημένες στα δάκτυλα του ενός χεριού (άντε δύο)

Spoiler

Μιλάω για το θάνατο του Γολιάθ. 

 

Επίσης πέραν από το τέλος, δεν μου άρεσε και η εμφάνιση του Νάμορ. Μου φάνηκε πολύ από-μηχανής-θεός.

 

Γενικότερα, καλό ήταν! (η σκληρόδετη έκδοση τα σπάει) τα 3 τομάκια έκλεισαν μια μεγάλη και σημαντική ενότητα στο MU. 

Cheers! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34510
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  383
  • Reputation:   1322
  • Achievement Points:  387
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1792 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Υπάρχει περίπτωση το Civil War: Εμφύλιος Πόλεμος και το The Amazing Spiderman Civil War να επανακυκλοφορήσουν; Ξέρει κανείς;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.