Μετάβαση στο περιεχόμενο

TO KOMIKS MOY..


Saki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Υποψιν η κριτικη ειναι για το πρωτο κομικ που εβαλες εδω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πρέπει όντως διάφορα να γινουν στο πρ'ωτο κομικ ,μαζί με αυτό που είπες.

Επεξεργασία από george!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

παντως ειδα και τα υπολοιπα,η οργανωση που εχεις (καρε,λεζαντες,ντεκουπαζ)νομιζω οτι ειναι επαγγελματικου επιπεδου.

Θα εχεις βαρεθει να λενε ολοι οτι εισαι καλος για την ηλικια σου αλλα ειναι αληθεια!Εχω δει κομικ αντιστοιχου επιπεδου να εκδιδονται στο 9 και αλλου,οποτε για μενα ηδη εισαι μια χαρα και οχι μονο για την ηλικια σου,αλλα γενικα κατεχεις αυτο το στυλ που σχεδιαζεις.Επισης το πρωτο σου που χαρακτηριστηκε αμπελοφιλοσοφια ειναι μια χαρα σε σχεση και με αλλα αντιστοιχα που εχουν εκδοθει και εχει και γεναιο μελανωμα (για την ηλικια σου παλι).Εκτος απο το τελευταιο καρε που σου ειπα δεν εχω να παρατηρησω κατι,εκτος αν αποφασισεις να αλλαξεις στυλ σχεδιου σε πιο ρεαλιστικο ,οποτε εκει θα εχω να σου πω πολλα!καλη συννεχεια και καλες δημιουργιες! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

:efxaristo: πολυ!...σχετίκα με τα στύλ μου ( μεχρι τώρα) τα έχω χώρισει χοντρικά σε ένα cartoony και ένα πιό ρεάλιστικο.Θέλω να τα βελτιώσω και τα δύο φυσίκα,οπότε πες μου οτι θες εγώ δεν έχω κανένα προβλήμα.

 

Τι είναι οι λέζάντες και το ντεκουπάζ?

Επεξεργασία από george!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

:efxaristo: πολυ!...σχετίκα με τα στύλ μου ( μεχρι τώρα) τα έχω χώρισει χοντρικά σε ένα cartoony και ένα πιό ρεάλιστικο.Θέλω να τα βελτιώσω και τα δύο φυσίκα,οπότε πες μου οτι θες εγώ δεν έχω κανένα προβλήμα.

 

Τι είναι οι λέζάντες και το ντεκουπάζ?

 

Λεζαντες εννοοω τα bubbles,τα συννεφακια με τους διαλογους.Ντεκουπαζ ειναι ο τροπος που συνθετονται τα καρε μεσα στη σελιδα και οτι αφορα το μεγεθος και την κατανομη τους.

Οκ θα σου κανω κι αλλες παρατηρησεις οταν ξαναποσταρεις δουλειες με το πιο ρεαλιστικο σου στυλ,επειδη με τα cartoony δεν εχω ασχοληθει ιδιαιτερα.

Βασικα για να κενεις καλο ρεαλιστικο πρεπει να μαθεις πρωτα αφαιρεση

Εξηγω τι σημαινει αφαιρεση,ειναι η απεικονιση ενος θεματος(το οποιο το βλεπεις μπροστα σου και το αντιγραφεις στο χαρτι)με απλες και βασικες φορμες χωρις λεπτομερειες.Ειναι ο τροπος που ζωγραφιζουν οι ζωγραφοι ξεκινωντας απο το βασικο και προχωρωντας προς τη λεπτομερεια.

Σε μπερδεψα μηπως?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Ακαι για να δεις μια καλη αφαιρεση δες αυτο το λινκ,βεβαια ειναι για ψηφιακο σχεδιο κ μπορει να σε μπερδεψει ομως θα παρεις μια ιδεα.

http://www.youtube.c...&feature=relmfu

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ξέρει κανείς από που αρχίζει κάποιος αν θέλει να ασχολήθει επαγγελματικά με το κομικ;Σε ποιον μιλάει;Σε καμιά εκδοτική;Πείτε μου οτι ξέρετε pls.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικά, μέχρι πρότινος το "χτίσιμο" εμπειρίας των κομίστων πήγαινε κάπως έτσι (διορθώστε, κάπως έτσι τα έχω καταλάβει):

 

1) (Συμμετοχή σε) Φανζίν - Εξάσκηση

2) Συμμετοχή σε περιοδικό, πχ.9, κάτι ένα σκαλί παραπάνω από κάτι ερασιτεχνικό - Εξάσκηση

3) Αυτοέκδοση - Εξάσκηση

4) Κάτι πιο ολοκληρωμένο, πχ.τομάκι από κανονική εκδοτική - Εξελικτική δημιουργία ( :P )

 

Όπου εξάσκηση, αυτό μπορεί να συνοδεύεται με κάποιο σεμινάριο σχεδίου ή σχολή σχεδίου, όπου υπάρχει η ΑΚΤΟ και ο Ορνεράκης. Συζητάγαμε σήμερα με τη Mars ότι είναι δύσκολο να αρχίσει κάποιος Έλληνας μια σειρά, είτε σε τευχάκια είτε σε τομάκια, αλλά αν υπάρχει όρεξη και πλάνο, όλα γίνονται. Άλλο Δρακοφοίνικας & Στρατιώτης Κέιν και άλλο Γκαλάξια & Κρακ Κόμικς. Αν και προσωπικά πιστεύω όλα θα ολοκληρωθούν όσο είναι ενεργοί οι δημιουργοί τους και θέλουν να ολοκληρώσουν το σύμπαν τους.

 

 

Και μιας και μιλάμε, το conceptάκι που έχουμε κάνει από'δω (the FMIL way :P ):

 

1) Συμμετοχή στο FMIL, βλ.ένα απλό καρεδάκι και κατόπιν εξώφυλλο σε ένα οριζόντιο Α4.

2) Συμμετοχή στα σκετσμπουκάκια, βλ.ένα φροντισμένο ή μη pin-up ολοσέλιδο

3) Συμμετοχή στο GC Fanzine, βλ.κανονική ιστοριούλα

4) Αυτοέκδοση και κατόπιν κάτι πιο ολοκληρωμένο πχ.από εκδοτική. Δεν βγήκε κανείς σχεδιαστής με το καλημέρα και πέταξε ένα υπέρτατο graphic novel (με την έννοια ενός τόμου με μια ολοκληρωμένη ιστορία, όχι τόμος τευχών).

 

Και φυσικά όλα αυτά πάντα με υπόβαθρο την εξάσκηση. Το κομιξείν είναι σαν το ποδήλατο, όσο το κάνεις δεν το ξεχνάς. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

πολυ καλα τα ειπες djo... :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

πολυ καλα τα ειπες djo... :respect:

 

αυτό με το ποδήλατο το είπε λάθος...

 

το "χτίσιμο" εμπειρίας είναι απαραίτητο όπως λέει και ο ΤΖΟ

και στην χώρα μας λειτουργεί όπως περίπου τα περιέγραψε παραπάνω.

 

για αρχή λοιπόν, ναι, ξεκίνα με φανζίν... για να γνωριστείς και με τον κόσμο.

επίσης, να ξέρεις η διαδικασία του να βγάλεις ένα δικό σου ερασιτεχνικό έντυπο είναι εποικοδομητική εμπειρία.

 

θυμάμαι που είχαν ρωτήσει τον Διαληνά σε ένα πάνελ στο τελευταίο κόμικντομ "τι θα συμβούλευες έναν νέο που θέλει να κάνει κόμικ επαγγελματικά;" (την ερώτησή σου δηλαδή) και πολύ όμορφα απάντησε το εξής: "για αρχή, θα συμβούλευα να φτιάξει ένα φανζίν... μετά................ να βγάλει ένα ακόμα φανζίν................ μετά................... ίσως κι άλλο ακόμα ένα φανζίν......." (τώρα που το σκέφτομαι... μπορεί και να τον έλεγχε τηλεπαθητικά ο Μέλανδρος εκείνη την στιγμή...) και κατέληγε κάπως: "γενικά ο νέος δημιουργός έχει πολύ "σαπίλα" μέσα του (χαριτολογώντας το "σαπίλα" και με την καλύτερη έννοια... αναφερόμενος υποθέτω στην "επιθετική" εκφραστικότητα των νέων) και πρέπει να περάσουν πολλές σελίδες κόμικς απο τα χέρια του μέχρι διώξει αυτήν την "σαπίλα" και να βγει ένα πιο ξεκάθαρο ύφος στο χαρτί... όταν συμβεί αυτό, σημαίνει πως είναι σε καλό δρόμο (αλλά εξίσου σημαίνει πως έχει ακόμα δρόμο)"

 

συμφωνώ μαζί του, όσο ταλαντούχος και να είναι κάποιος, δεν είναι αρκετό... το πράμα χρειάζεται σπουδή και όσο να ναι η σπουδή (εκτός των άλλων) χρειάζεται τον χρόνο της

 

τα παραπάνω σε μια χώρα όπως η Ελλάδα (δεν το γράφω αυτό για να μειώσω την χώρα μου)

 

άλλη περίπτωση: αν πας να σπουδάσεις το αντικείμενο σε σχετικές σχολές στο εξωτερικό (Γαλλία, Ιταλία, Αγγλία κτλ) (επίσης! δεν συγκρίνω για να μειώσω την χώρα μου) το πράμα διαφέρει και με το που τελειώσεις την σχολή, είσαι ήδη επαγγελματίας (το πόσο καλός ή κακός άλλο θέμα) γιατί, επισης! μέχρι να τελειώσεις την σχολή θα έχουν περάσει από τα χέρια σου άπειρες σελίδες τελειωμένες από εσένα.

 

 

 

 

τώρα........... εάν θεωρείς τα όλα παραπάνω δεδομένα και αυτονόητα και η ερώτησή σου είναι: "πως/που να ψάξω για εργασία ως δημιουργός κόμικς;" το θέμα πηγαίνει αλλού και πηγαίνει κάπως έτσι "1,2,3... και 1,2,3,4...!)

ξεκινάς κάνοντας μια έρευνα εκδοτικών οίκων, αποφασίζεις ποιοί σε αφορούν, επικοινωνείς μαζί τους και έρχεστε σε επαφή για να τους δείξεις δουλειά σου ή τους στέλνεις δουλειά σου ταχυδρομικώς. Αυτά πχ, εάν ψάχνεσαι ως σχεδιαστής. Εάν έχεις μια ολοκληρωμένη ιστορία και ψάχνεις για εκδότη: στέλνεις στον εκδότη τις 10-15 πρώτες σελίδες του κόμικ σου και μια περίληψη της ιστορίας του κόμικ. Εάν θέλεις να βρεις εκδότη για να σου εκδώσει μια ιστορία την οποία δεν έχεις ολοκληρώσει καν: ετοιμάζεις τις πρώτες 10-15 σελίδες και μια περίληψη της ιστορίας του κόμικ και την στέλνεις στον εκδότη.

(καλό είναι βέβαια να έχεις πάει πρώτα και σε κάνα συμβολαιογράφο ώστε να καταχωρήσεις τα πνευματικά δικαιώματα του έργου σου).

 

κάπου εδώ μέσα υπάρχει τόπικ με τους ελληνικούς εκδοτικούς οίκους, ψάξε και θα τους βρεις.

μπορείς να ψάξεις στο ίντερνετ για εκδοτικούς του εξωτερικού ή μπορείς να τους βρεις και από previews κομιξοπωλείων ή και από τα ίδια τα κόμικ που διαβάζεις (τα στοιχεία του εκδότη πάντα υπάρχουν... κάπου στις πρώτες σελίδες συνήθως)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Για να μπει κάποιος στο φανζίν του greekcomics τί πρέπει να κάνει;Και κάτι άλλο ,υπάρχει κάποιο μέρος στο site που να μιλάνε όλοι μεταξύ τους σε στυλ messenger;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76868
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

1. θα σου προτεινα να στειλεις μηνυμα στον DJO,

2. το υπεροχο αυτο μερος που μιλάμε μεταξυ μας ειναι το shoutbox/ φωναχτοκουτο, πάνω πανω στη σελίδα του greekcomics :)

 

 

:beer6:

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120975
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6339 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όχι μην στείλεις τίποτα. Δε θα χρειαστεί, θα δεις σύντομα Τζωρτζ. ;)

 

Μέχρι τότε, γιατί δεν περνάς μία από τη Λέσχη για το επόμενο FMILάκι; Είδες, μέχρι και ο δάσκαλός μας (που ξέρει καλό ποδήλατο :P ) είπε ότι το θέμα είναι εξάσκηση. :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

τώρα........... εάν θεωρείς τα όλα παραπάνω δεδομένα και αυτονόητα και η ερώτησή σου είναι: "πως/που να ψάξω για εργασία ως δημιουργός κόμικς;"
αυτο που με προβληματιζει σχετικα με αυτο ειναι οτι οσο περισσοτερα μαθαινει καποιος τοσο αντιλαμβανεται το ποσο πισω ειναι...οποτε πως μπορει ενας δημιουργος να αποφασισει απο μονος του ποτε ειναι ετοιμος να προβαλλει τον εαυτο του οταν μονιμως ανακαλυπτει αδυναμιες... Επεξεργασία από pit1983
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7515
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  247
  • Reputation:   2147
  • Achievement Points:  249
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

ε κάποια στιγμή, το παίρνεις απόφαση ότι το κόμικς που έκανες, αξίζει και το δείχνεις σ' έναν εκδότη και βλέπεις αν θα φας τα μούτρα σου ή αν αρέσει

Επεξεργασία από pomakos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5368 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

αυτο που με προβληματιζει σχετικα με αυτο ειναι οτι οσο περισσοτερα μαθαινει καποιος τοσο αντιλαμβανεται το ποσο πισω ειναι...οποτε πως μπορει ενας δημιουργος να αποφασισει απο μονος του ποτε ειναι ετοιμος να προβαλλει τον εαυτο του οταν μονιμως ανακαλυπτει αδυναμιες...

 

ναι, όμως από την στιγμή που βλέπεις αυτές τις αδυναμίες στην δουλειά σου κοιτάς να βελτιωθείς... όταν δεις πως τα καλά στοιχεία στην δουλειά σου είναι περισσότερα από τα αρνητικά στοιχεία στην δουλειά σου (αυτό που λέι και ο πομακος δηλαδή) τότε το ψάχνεις σιγά σιγά και επαγγελματικά (αρχίζοντας από χαμηλά... δεν είναι ανάγκη πρώτα να καταφέρεις να φτιάχνεις γ@μ@τα κόμικς για να βγεις από το καβούκι σου)

 

επίσης, η επαφή με τον κόσμο βοηθάει (το φανζίν που λέγαμε παραπάνω... βγάλτο το ρημάδι! φτιάξε μερικές μικρές ιστορίες και βγάλτο... "κανείς" δεν έβγαλε επαγγελματική έκδοση την πρώτη του δουλειά)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17876
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  212
  • Reputation:   802
  • Achievement Points:  212
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4700 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Άποψη μου εὶναι ότι τα πολλα πρέπει χαλούν τη διασκέδαση. Πχ βλέπω διαγωνισμούς με αυστηρούς όρους. Το χαρτί να είναι τόσο πχ 50χ70, να έχετε υπεύθυνη δήλωση και όρους αλλιώς απορρίφθηκε η συμμετοχή σας. Νομίζω ότι δεν πρέπει να απορρίπτονται συμμετοχές .

Δηλαδή αν κάποιος κάνει κάτι σε πρόχειρο χαρτί να το απορρίψουν;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13476
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

πολλα και ενδιαφεροντα μπορουν να ειπωθουν για το θεμα αλλα νομιζω οτι χαλαμε λιγο το τοπικ του george...βλεπω η δευτερη σελιδα ειναι ειναι ολο δικα μας λογια κ ουτε ενα σκιτσο του...george βαλε τιποτα νεο! :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.