Μετάβαση στο περιεχόμενο

TO KOMIKS MOY..


Saki

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

ZWH%2B1%2BCOMICS.jpg

 

zwh50002.jpg

 

zwh50003.jpg

 

zwh50004.jpg

 

%25CF%2583%25CE%25AC%25CF%2581%25CF%2589%25CF%2583%25CE%25B70002.jpg

Μάλλον θα το επεξεργαστώ λίγο στο photoshop και θα το ξάναστειλω.

Επεξεργασία από george!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

:clap2: Μου άρεσε πολύ george! Μπράβο σου! :best:
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7605
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  31
  • Reputation:   156
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5596 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συγχαρητήρια πολύ καλή δουλειά. :clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Συγχαρητήρια πολύ καλή δουλειά. :clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2:

 

nai sigoura sigoura euxaristw poli gia ta kala sas logia....8a borousate omws na peite pio...em.as poume...pio leptomereiaka.....ti sas arese? ti den sas arese?(pio hrema se auto alla to xreiazomaste ligo pou kai pou)na peite gia thn idea.....to synais8hma.XD..kai mhpws ama exete niwsei kai seis etsi kamia fora?

Επεξεργασία από george!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Πολύ φιλοσοφία, βρε παιδί μου...

 

 

Λοιπόν... ωραία η αντίθεση ασυνήθιστων σκέψεων(αφήγηση) και συνηθισμένων πράξεων(σχέδιο).

 

Η ανατομία σου θέλει δουλειά (πχ ο αγκώνας να είναι παράλληλος με την μέση και όχι με το στέρνο, όπως το φτιάχνεις)

Μην πήζεις τα κουτάκια στα καρέ.

Μην πήζεις τα καρέ στις σελίδες. Στο επόμενο κόμικ σου προσπάθησε να θέσεις το όριο των έξι καρέ (βασικό πλέγμα), δηλαδή προσπάθησε να κάνεις το πολύ μέχρι έξι. Να αναπνέει η αφήγηση και να μην πήζει το μάτι. Επίσης απόφυγε τα ασύμμετρα/τριγωνικά/τραπεζοειδή καρέ, που δεν προσφέρουν κάτι στην αφήγηση. Στο οπτικό μέρος του κόμικ σου δεν υπάρχει δράση(όλη η σύγκρουση γίνεται μέσα από τον μονόλογο), οπότε αυτά δεν χρειάζονται, τα τετράγωνα και τα ορθογώνια καρέ είναι μια χαρά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πολύ καλό σκίτσο, δίνεις όμορφα το χώρο και τη ροή.

 

Θα σου ζητούσα να γράφεις ελληνικά και όχι γκρίκλις. Τα αποφεύγουμε για να μη φαίνεται άσχημα στο σάιτ. Να έχει και αυτό τη δίκή του σωστή ροη. Ένας κανόνας που ζητείται από όλους. :efxaristo:

 

Περιμένουμε και άλλα. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μου αρέσει το σκίτσο σου ,μου αρέσει που κόβεις τα πάνελ "άτσαλα" και ας μην προσφέρει κάτι στην αφήγηση ,το σενάριό σου όμως είναι μεχ...

Μπουρδουκλωμένη αμπελοφιλοσοφία για το νόημα της ζωής μαζί με γλυκανάλατες παρενθέσεις.Σαν να είναι το παιδί του Carl Sagan και της Όπρα.

Ειλικρινά η Ελληνική σκηνή έχει γεμίσει με αυτό το στυλ! Έχεις πολύ ωραίο σκίτσο ,μην το χαραμίζεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12487
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  258
  • Reputation:   1258
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5080 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παραλείπω λοιπόν τα "μπράβο" και τα "φοβερή δουλειά" και μπαίνω στο ψητό.

 

Δυο είναι τα σημεία τα οποία μου "χτύπησαν" στο μάτι. :confuse:

 

1) Οι σελίδες σου φαίνονται ταλαιπωρημένες (τσαλακωμένες).

 

Προσπάθησε να ζωγραφίζεις σε επίπεδη επιφάνεια (μια πινακίδα ίσως) και

να χρησιμοποιείς κολλητική ταινία και στις τέσσερις άκρες της σελίδας

έτσι ώστε να μην τσαλακώνει όταν κουνάς το χέρι σου η όταν χρησιμοποιείς την γόμα.

 

2) Στις πυκνές μαύρες περιοχές ο μαρκαδόρος σου ξεφεύγει και μαυρίζει τα μπαλονάκια

και το σχέδιο σου. (Ειδικά στην σελίδα 3).

 

Στις περιοχές αυτές, κάνε το περίγραμμα των αντικειμένων που εφάπτονται στην

μαύρη περιοχή με ποιο "παχιά" γραμμή έτσι ώστε να ξέρεις που να σταματήσεις και να

έχεις το περιθώριο η παχιά γραμμή να καλύψει το πιθανό λάθος.

 

Μπράβο, συνέχισε να ζωγραφίζεις. :) :)

Επεξεργασία από Akihabara
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7605
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  31
  • Reputation:   156
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5596 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είχα φτιάξει ένα παρόμοιου θέματος κόμικ το οποίο δεν το έδειξα πουθενά για τους λόγους που αναφέρει και ο zade.

 

Είναι μια παγίδα που πέσαμε όλοι όταν κάποτε υπήρξαμε νέοι και είχαμε ανησυχίες... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Μου αρέσει το σκίτσο σου ,μου αρέσει που κόβεις τα πάνελ "άτσαλα" και ας μην προσφέρει κάτι στην αφήγηση ,το σενάριό σου όμως είναι μεχ...

Μπουρδουκλωμένη αμπελοφιλοσοφία για το νόημα της ζωής μαζί με γλυκανάλατες παρενθέσεις.Σαν να είναι το παιδί του Carl Sagan και της Όπρα.

Ειλικρινά η Ελληνική σκηνή έχει γεμίσει με αυτό το στυλ! Έχεις πολύ ωραίο σκίτσο ,μην το χαραμίζεις.

Ναι.....κάλα δεν τα χεις νιωσεί εσυ πότε αυτά?...δεν ξύπνησα μια μέρα και είπα..αχ τι να φτιάξω?..α! μια μπουρδουκλωμένη αμπελοφιλόσοφια για το νόημα της ζώης μαζι με γλύκανάλατες παρενθέσεις...κοίτα αύτα που γράφω είναι απολύτως ειλικρινή αλλά μάλλον για να έχεις αυτήν την άποψη τότε δεν κάταφερα αυτο που ήθελα με αυτό το κομικς ,(όποτε φταίω και γω)..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Είχα φτιάξει ένα παρόμοιου θέματος κόμικ το οποίο δεν το έδειξα πουθενά για τους λόγους που αναφέρει και ο zade.

 

Είναι μια παγίδα που πέσαμε όλοι όταν κάποτε υπήρξαμε νέοι και είχαμε ανησυχίες... :)

παγίδα?γιατί?Αυτό το κόμικ που λες υπάρχει περίπτωση να το δούμε πουθενά?

Επεξεργασία από george!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Πολύ φιλοσοφία, βρε παιδί μου...

 

 

Λοιπόν... ωραία η αντίθεση ασυνήθιστων σκέψεων(αφήγηση) και συνηθισμένων πράξεων(σχέδιο).

 

Η ανατομία σου θέλει δουλειά (πχ ο αγκώνας να είναι παράλληλος με την μέση και όχι με το στέρνο, όπως το φτιάχνεις)

Μην πήζεις τα κουτάκια στα καρέ.

Μην πήζεις τα καρέ στις σελίδες. Στο επόμενο κόμικ σου προσπάθησε να θέσεις το όριο των έξι καρέ (βασικό πλέγμα), δηλαδή προσπάθησε να κάνεις το πολύ μέχρι έξι. Να αναπνέει η αφήγηση και να μην πήζει το μάτι. Επίσης απόφυγε τα ασύμμετρα/τριγωνικά/τραπεζοειδή καρέ, που δεν προσφέρουν κάτι στην αφήγηση. Στο οπτικό μέρος του κόμικ σου δεν υπάρχει δράση(όλη η σύγκρουση γίνεται μέσα από τον μονόλογο), οπότε αυτά δεν χρειάζονται, τα τετράγωνα και τα ορθογώνια καρέ είναι μια χαρά.

κατάλαβα ευχαριστώ..πειραματίζομαι ακόμα ξέρεις...α...άμα δεν σου κάνει κόπο μπορείς να μου δίξεις τα καρέ που η ανατόμια δεν είναι σώστη...α και...έσενα σε έχω δει στο 9 νομιζω..wow!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5346 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου, συνονόματε George! :beer:

 

Αναρωτιέμαι για αυτήν την ασυμμετρία/σταθερή μείωση των καρέ σου σε κάθε σελίδα ξεχωριστά. Καθώς εξελίσσεται η ιστορία σου τα καρέ ανά σελίδα λιγοστεύουν… Από 15 καρέ που έχει η πρώτη σελίδα, καταλήγει να έχει μόλις 1 η τελευταία… Ενδιαφέρον.

 

Γενικά, βρίσκεσαι ακόμα σε πολύ πρώιμο στάδιο και χρειάζεσαι δουλειά σε όλους τους τομείς. Γι αυτό και δεν έχει νόημα να σου εξηγήσω τι να προσέξεις συγκεκριμένα… Αν πάρουμε να αναλύσουμε ένα ένα ξεχωριστά τους τομείς αυτούς θα πελαγώσεις.

 

Μιας και είσαι ακόμα σε αρχικό στάδιο, θα σε συμβούλευα να κρίνεις κυρίως μόνος σου τα έργα σου… αφού ολοκληρώσεις κάτι, βάλε το στο συρτάρι, χαλάρωσε, και μετά από καμιά βδομάδα διάβασέ το ξανά… θα δεις, θα το βλέπεις με άλλα μάτια… κάτσε και ανάλυσέ το, σκέψου τι θα άλλαζες, τι θα βελτίωνες, τι θα πρόσθετες, τι θα αφαιρούσες εάν το έκανες πάλι από την αρχή… πως θα το έκανες καλύτερο και, το σημαντικότερο, τι να προσέξεις την επόμενη φορά που θα πιάσεις μολύβι.

 

Να το δείχνεις και σε μας που χαιρόμαστε να βλέπουμε σχέδια και όλο και κάποιος θα ρίξει κανένα σχόλιο που θα σου ταιριάζει και θα σε βοηθήσει στην εξέλιξή σου… εσύ όμως θα αποφασίσεις ποιό σχόλιο θα κρατήσεις… θα πρόσεξες ήδη, πως ο καθένας μας παρατηρεί και σου εξηγεί κάτι διαφορετικό από τους άλλους(είναι απολύτως λογικό αυτό). Γι αυτό και είναι σημαντικό να επιλέξεις πρώτα εσύ τι είναι αυτό που ζητάς από τον εαυτό σου για να μην σε παραπλανήσουμε (άθελά μας, εννοείται)

 

Η συμβουλή που έχω να σου δώσω εγώ, εκτός από τα παραπάνω, είναι να συνεχίσεις να σχεδιάζεις… να εξοικειωθείς με το σχέδιο ως μέσο… και να κάνεις μια συνεχή αναζήτηση για το τι θέλεις ως σχεδιαστής/αφηγητής. Σχέδιο στο σχέδιο, λίγο λίγο θα βελτιώνεσαι… αλλά και θα γίνεται και πιο κατανοητό (και σε σένα και σε μας) το ύφος που σου ταιριάζει ή θέλεις να ακολουθήσεις… Έτσι, από κει και πέρα, θα είναι και για μας πιο εύκολο να σε συμβουλέψουμε.

 

(Μου έκανε εντύπωση που έχεις κάποιες βάσεις όσον αφορά την προοπτική στο σχέδιο… ασυνήθιστο για κόμικς 17χρονου… Μπράβο.)

 

Υγ. Κατά τα άλλα… κι εγώ της αμπελοφιλοσοφίας είμαι… :D

Η αλήθεια πάντως είναι πως… η αμπελοφιλοσοφία στην ελληνική σκηνή κόμικς είναι αρκετά παρεξηγημένη… σχεδόν όσο είναι και ενοχλητική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Συγχαρητήρια για την προσπάθειά σου, συνονόματε George! :beer:

 

Αναρωτιέμαι για αυτήν την ασυμμετρία/σταθερή μείωση των καρέ σου σε κάθε σελίδα ξεχωριστά. Καθώς εξελίσσεται η ιστορία σου τα καρέ ανά σελίδα λιγοστεύουν… Από 15 καρέ που έχει η πρώτη σελίδα, καταλήγει να έχει μόλις 1 η τελευταία… Ενδιαφέρον.

 

Γενικά, βρίσκεσαι ακόμα σε πολύ πρώιμο στάδιο και χρειάζεσαι δουλειά σε όλους τους τομείς. Γι αυτό και δεν έχει νόημα να σου εξηγήσω τι να προσέξεις συγκεκριμένα… Αν πάρουμε να αναλύσουμε ένα ένα ξεχωριστά τους τομείς αυτούς θα πελαγώσεις.

 

Μιας και είσαι ακόμα σε αρχικό στάδιο, θα σε συμβούλευα να κρίνεις κυρίως μόνος σου τα έργα σου… αφού ολοκληρώσεις κάτι, βάλε το στο συρτάρι, χαλάρωσε, και μετά από καμιά βδομάδα διάβασέ το ξανά… θα δεις, θα το βλέπεις με άλλα μάτια… κάτσε και ανάλυσέ το, σκέψου τι θα άλλαζες, τι θα βελτίωνες, τι θα πρόσθετες, τι θα αφαιρούσες εάν το έκανες πάλι από την αρχή… πως θα το έκανες καλύτερο και, το σημαντικότερο, τι να προσέξεις την επόμενη φορά που θα πιάσεις μολύβι.

 

Να το δείχνεις και σε μας που χαιρόμαστε να βλέπουμε σχέδια και όλο και κάποιος θα ρίξει κανένα σχόλιο που θα σου ταιριάζει και θα σε βοηθήσει στην εξέλιξή σου… εσύ όμως θα αποφασίσεις ποιό σχόλιο θα κρατήσεις… θα πρόσεξες ήδη, πως ο καθένας μας παρατηρεί και σου εξηγεί κάτι διαφορετικό από τους άλλους(είναι απολύτως λογικό αυτό). Γι αυτό και είναι σημαντικό να επιλέξεις πρώτα εσύ τι είναι αυτό που ζητάς από τον εαυτό σου για να μην σε παραπλανήσουμε (άθελά μας, εννοείται)

 

Η συμβουλή που έχω να σου δώσω εγώ, εκτός από τα παραπάνω, είναι να συνεχίσεις να σχεδιάζεις… να εξοικειωθείς με το σχέδιο ως μέσο… και να κάνεις μια συνεχή αναζήτηση για το τι θέλεις ως σχεδιαστής/αφηγητής. Σχέδιο στο σχέδιο, λίγο λίγο θα βελτιώνεσαι… αλλά και θα γίνεται και πιο κατανοητό (και σε σένα και σε μας) το ύφος που σου ταιριάζει ή θέλεις να ακολουθήσεις… Έτσι, από κει και πέρα, θα είναι και για μας πιο εύκολο να σε συμβουλέψουμε.

 

(Μου έκανε εντύπωση που έχεις κάποιες βάσεις όσον αφορά την προοπτική στο σχέδιο… ασυνήθιστο για κόμικς 17χρονου… Μπράβο.)

 

Υγ. Κατά τα άλλα… κι εγώ της αμπελοφιλοσοφίας είμαι… :D

Η αλήθεια πάντως είναι πως… η αμπελοφιλοσοφία στην ελληνική σκηνή κόμικς είναι αρκετά παρεξηγημένη… σχεδόν όσο είναι και ενοχλητικη!

Επεξεργασία από george!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ναι.....κάλα δεν τα χεις νιωσεί εσυ πότε αυτά?...

Όσο παράξενο και αν θα σου ακουστεί η απάντηση είναι όχι.Ποτέ μου δεν ένιωσα ότι έπρεπε να μαζοχιστώ να υπεραναλύω και να καταλήγω ότι δεν ξέρω τίποτα.Ποτέ δεν μου έκαναν εντύπωση οι και καλά «βαθυστόχαστοι» στίχοι των Ελληνικών έντεχνων τραγουδιών που ακολουθούσαν μοτίβα ενδοσκόπησης.Ποτέ δεν γούσταρα μια κοπέλα τόσο πολύ ώστε να της κάνω όλα τα χατήρια.Οπότε μάλλον το κόμικ σου δεν με συγκινεί από πλευράς σεναρίου. Άλλοι άνθρωποι ας πούμε ,δεν διαβάζουν υπερηρωϊκά κόμικ. Εγώ (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) δεν διαβάζω αυτοβιογραφικά..Different people, different opininions.

δεν ξύπνησα μια μέρα και είπα..αχ τι να φτιάξω?..α! μια μπουρδουκλωμένη αμπελοφιλόσοφια για το νόημα της ζώης μαζι με γλύκανάλατες παρενθέσεις...κοίτα αύτα που γράφω είναι απολύτως ειλικρινή αλλά μάλλον για να έχεις αυτήν την άποψη τότε δεν κάταφερα αυτο που ήθελα με αυτό το κομικς ,(όποτε φταίω και γω)..

Κατ αρχάς από τη στιγμή που εκθέτεις δημόσια ένα δημιούργημά σου και επιζητάς κριτική ,πρέπει να την δέχεσαι ,ανεξάρτητα από το αν αυτή σου αρέσει ή όχι.Κατά δεύτερον το κόμικ σου φταίει κάπου. Το ίσα ίσα είναι ενδιαφέρον που θέλεις να «εκτεθείς» και να ακούσεις γνώμες και είναι θετικό το ότι γράφεις ειλικρινή θέματα.Το σκίτσο σου και τα layouts σου μου αρέσουν ,το σενάριό σου όχι. Η γνώμη μου είναι αυτή ,καλώς ή κακώς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7605
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  31
  • Reputation:   156
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5596 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

παγίδα?γιατί?Αυτό το κόμικ που λες υπάρχει περίπτωση να το δούμε πουθενά?

 

 

Το λέω παγίδα γιατί το θέμα είναι τέτοιο που θα πρέπει ο σεναριογράφος, βασικά,

να είναι πολύ "τσακάλι" για να αποφύγει το γελοίο.

 

Σεναριογράφος και σκιτσογράφος ακροβατούν μαζί μεταξύ φαιδρότητας και μεγαλοφυΐας.

 

Είναι ένα δύσκολο θέμα...

 

Δυστυχώς εγώ έπεσα στην "παγίδα" του γελοίου. Καλύτερα να μην το δει ανθρώπου μάτι :crying::crying::crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5677 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

πολύ καλο :best:

Τα μονα προβλήματα στο σκίτσο που μου χτύπησαν το μάτι είναι ένα στην αρχή τις τρίτης σελίδας, ο τύπος που ανοίγει τα χερια έχει αρκετά λάθος ανατομία, και το κινητό τις πρώτης σελίδας μου φαίνεται περίεργο για κάποιο λόγο (μήπως το ζωγράφισες χωρίς να κοιτάς κάποιο κινητό για reference? :thinking:)

Κατά τα αλλα είσαι σε παρα πολύ καλο δρόμο :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το λέω παγίδα γιατί το θέμα είναι τέτοιο που θα πρέπει ο σεναριογράφος, βασικά,

να είναι πολύ "τσακάλι" για να αποφύγει το γελοίο.

 

Σεναριογράφος και σκιτσογράφος ακροβατούν μαζί μεταξύ φαιδρότητας και μεγαλοφυΐας.

 

Είναι ένα δύσκολο θέμα...

 

Δυστυχώς εγώ έπεσα στην "παγίδα" του γελοίου. Καλύτερα να μην το δει ανθρώπου μάτι :crying::crying::crying:

Κατάλαβα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Όσο παράξενο και αν θα σου ακουστεί η απάντηση είναι όχι.Ποτέ μου δεν ένιωσα ότι έπρεπε να μαζοχιστώ να υπεραναλύω και να καταλήγω ότι δεν ξέρω τίποτα.Ποτέ δεν μου έκαναν εντύπωση οι και καλά «βαθυστόχαστοι» στίχοι των Ελληνικών έντεχνων τραγουδιών που ακολουθούσαν μοτίβα ενδοσκόπησης.Ποτέ δεν γούσταρα μια κοπέλα τόσο πολύ ώστε να της κάνω όλα τα χατήρια.Οπότε μάλλον το κόμικ σου δεν με συγκινεί από πλευράς σεναρίου. Άλλοι άνθρωποι ας πούμε ,δεν διαβάζουν υπερηρωϊκά κόμικ. Εγώ (πλην ελαχίστων εξαιρέσεων) δεν διαβάζω αυτοβιογραφικά..Different people, different opininions.

 

Κατ αρχάς από τη στιγμή που εκθέτεις δημόσια ένα δημιούργημά σου και επιζητάς κριτική ,πρέπει να την δέχεσαι ,ανεξάρτητα από το αν αυτή σου αρέσει ή όχι.Κατά δεύτερον το κόμικ σου φταίει κάπου. Το ίσα ίσα είναι ενδιαφέρον που θέλεις να «εκτεθείς» και να ακούσεις γνώμες και είναι θετικό το ότι γράφεις ειλικρινή θέματα.Το σκίτσο σου και τα layouts σου μου αρέσουν ,το σενάριό σου όχι. Η γνώμη μου είναι αυτή ,καλώς ή κακώς.

o.k man αποδέχομαι όλα όσα λες άλλα η αλήθεια είναι ότι αυτό το κομικσάκι δεν ήταν προιον ούτε ελλήνικών ψαγμένων τραγουδιών ούτε αυτοβιογράφικών κομικ....και όσο για το μαζόχισμο μάλλον έχεις δίκιο...άλλα απλά μερίκες φορές έρχεται από μόνο του....αυτααααααααα

 

Υ.Γ Ρε τα διάβαζα και γω αυτά τα "ψαγμένα" στο 9 του ..εμ...Πανταζή ας πούμε..δεν μπορώ να πω οτί μου άρεσαν και πολύ..το κομικ αυτο που έστειλα μοιάζει με ένα από αυτά?Ψευτοψαγμένο που δεν κατάλαβαινεις τίποτα...γιάτι νόμιζω οτί έδωσα πόλλες εξηγήσεις πάνω στο θέμα.Ήταν όντως τόσο δυσνόητο?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Δεν θα έλεγα ότι είναι δυσνόητο, απλά οι περισσότεροι θα το θεωρούσαν από αφελές μέχρι βαρετό.

Όπως σχεδόν οτιδήποτε δεν έχει δράση, για τους περισσότερους.

Εγώ, ας πούμε, είμαι το αντίθετο.Βαριέμαι μέχρι θανάτου την δράση και σε αυτά τα σημεία περνάω γρήγορα τις σελίδες, ώστε να επιστέψω στον ευχάριστο, δι' εμέ, διάλογο...ειδικά όταν είναι..."αμπελοφιλοσοφικός".

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΜΠΕΛΟΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΛΕΝΑΣ

 

Το θέμα είναι να δείχνεις τις δημιουργίες σου στον κόσμο χωρίς ντροπές και απολογισμούς. "Ναι, ρε φίλε, αυτό κάνω κι αν σου αρέσει".

Δεν είπα να μην ακούς τι έχουν να σου πουν, αλλά να μην τους ακούς υπερβολικά και σε δηλητηριάζουν.

Σε 1 που θα το διαβάσει θα του αρέσει, σε 99 άλλους όχι. Μπορεί να μην καταλαβαίνουν τι έχεις να πεις, μπορεί να μην ενδιαφέρονται, μπορεί να μην είναι του γούστου τους, μπορεί, μπορεί, μπορεί...

 

Έχω αυτεκδόσει 6 φανζίν. Δεν μπορείς να φανταστείς το τι αρλούμπες έχω ακούσει όλα αυτά τα χρόνια για τις δημιουργίες μου.Πραγματικά ο καθένας έρχεται και μου λέει το μακρύ του και το κοντό του...σε δυο-τρεις περιπτώσεις με προσέβαλαν ανερυθρίαστοι μπροστά στην μούρη μου!!!

Στην αρχή σε πειράζει... είμαστε και συναισθηματικά όντα οι καλλιτέχνες, τρομάρα μας...μετά καταλαβαίνεις πόσο χαζό είναι και το ξεπερνάς...

 

Μην ανησυχείς αν αυτό που κάνεις δεν αρέσει σε κάποιους. Κάνε αυτό που σου βγαίνει, να είσαι αυθεντικός, και κάποια στιγμή αυτό που θα κάνεις θα έχει γενικότερη αποδοχή. Έτσι κι αλλιώς, ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να τους ευχαριστήσεις όλους, ό,τι κι αν κάνεις.

Αν τα παρατήσεις γι' αυτό...τι να σου πω... Θα τους κάνεις την χάρη;;;

Αν προσπαθήσεις να κάνεις "αυτό που πουλάει" (χωρίς να είναι κάτι που σε εκφράζει), το πιο πιθανό είναι να αποτύχεις παταγωδώς (το έχω δει να συμβαίνει αρκετές φορές). Αυτό που θα πουλήσει είναι κάτι στο οποίο θα έχεις βάλει την ψυχή σου...

(Αυτές κι αν είναι συμβουλές που πρέπει να δίνονται σε φυντανάκια...)

 

 

Και ολίγη τροφή για σκέψη για τους υπολοίπους. Βλέπετε ότι η πλειονότητα των ελληνικών κόμικς είναι έτσι. Έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί; Ότι αυτό μπορεί να οφείλεται στην παιδεία, στην κουλτούρα μας, στην νοοτροπία και την ψυχοσύνθεσή μας ως λαού; Οι Αμερικάνοι κάνουν αυτό, οι Γάλλοι το τάδε, οι Ιάπωνες το δείνα, οι Λατινοαμερικανοί κάτι άλλο, όλα διαφορετικά μεταξύ τους, γιατί είναι λαοί με άλλη ιστορία, άλλα βιώματα. Και εμείς γιατί πρέπει να πιθηκίζουμε όλους τους άλλους για να θεωρούμαστε ότι κάνουμε κάτι που αξίζει;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Δεν θα έλεγα ότι είναι δυσνόητο, απλά οι περισσότεροι θα το θεωρούσαν από αφελές μέχρι βαρετό.

Όπως σχεδόν οτιδήποτε δεν έχει δράση, για τους περισσότερους.

Εγώ, ας πούμε, είμαι το αντίθετο.Βαριέμαι μέχρι θανάτου την δράση και σε αυτά τα σημεία περνάω γρήγορα τις σελίδες, ώστε να επιστέψω στον ευχάριστο, δι' εμέ, διάλογο...ειδικά όταν είναι..."αμπελοφιλοσοφικός".

 

ΠΡΟΣΟΧΗ, ΑΚΟΛΟΥΘΕΙ ΑΜΠΕΛΟΦΙΛΟΣΟΦΙΑ ΛΕΝΑΣ

 

Το θέμα είναι να δείχνεις τις δημιουργίες σου στον κόσμο χωρίς ντροπές και απολογισμούς. "Ναι, ρε φίλε, αυτό κάνω κι αν σου αρέσει".

Δεν είπα να μην ακούς τι έχουν να σου πουν, αλλά να μην τους ακούς υπερβολικά και σε δηλητηριάζουν.

Σε 1 που θα το διαβάσει θα του αρέσει, σε 99 άλλους όχι. Μπορεί να μην καταλαβαίνουν τι έχεις να πεις, μπορεί να μην ενδιαφέρονται, μπορεί να μην είναι του γούστου τους, μπορεί, μπορεί, μπορεί...

 

Έχω αυτεκδόσει 6 φανζίν. Δεν μπορείς να φανταστείς το τι αρλούμπες έχω ακούσει όλα αυτά τα χρόνια για τις δημιουργίες μου.Πραγματικά ο καθένας έρχεται και μου λέει το μακρύ του και το κοντό του...σε δυο-τρεις περιπτώσεις με προσέβαλαν ανερυθρίαστοι μπροστά στην μούρη μου!!!

Στην αρχή σε πειράζει... είμαστε και συναισθηματικά όντα οι καλλιτέχνες, τρομάρα μας...μετά καταλαβαίνεις πόσο χαζό είναι και το ξεπερνάς...

 

Μην ανησυχείς αν αυτό που κάνεις δεν αρέσει σε κάποιους. Κάνε αυτό που σου βγαίνει, να είσαι αυθεντικός, και κάποια στιγμή αυτό που θα κάνεις θα έχει γενικότερη αποδοχή. Έτσι κι αλλιώς, ΠΟΤΕ δεν πρόκειται να τους ευχαριστήσεις όλους, ό,τι κι αν κάνεις.

Αν τα παρατήσεις γι' αυτό...τι να σου πω... Θα τους κάνεις την χάρη;;;

Αν προσπαθήσεις να κάνεις "αυτό που πουλάει" (χωρίς να είναι κάτι που σε εκφράζει), το πιο πιθανό είναι να αποτύχεις παταγωδώς (το έχω δει να συμβαίνει αρκετές φορές). Αυτό που θα πουλήσει είναι κάτι στο οποίο θα έχεις βάλει την ψυχή σου...

(Αυτές κι αν είναι συμβουλές που πρέπει να δίνονται σε φυντανάκια...)

 

 

Και ολίγη τροφή για σκέψη για τους υπολοίπους. Βλέπετε ότι η πλειονότητα των ελληνικών κόμικς είναι έτσι. Έχετε αναρωτηθεί ποτέ γιατί; Ότι αυτό μπορεί να οφείλεται στην παιδεία, στην κουλτούρα μας, στην νοοτροπία και την ψυχοσύνθεσή μας ως λαού; Οι Αμερικάνοι κάνουν αυτό, οι Γάλλοι το τάδε, οι Ιάπωνες το δείνα, οι Λατινοαμερικανοί κάτι άλλο, όλα διαφορετικά μεταξύ τους, γιατί είναι λαοί με άλλη ιστορία, άλλα βιώματα. Και εμείς γιατί πρέπει να πιθηκίζουμε όλους τους άλλους για να θεωρούμαστε ότι κάνουμε κάτι που αξίζει;

:thanks::thanks::cool::best::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12247
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  322
  • Reputation:   1550
  • Achievement Points:  322
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5127 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Λοιπόν Γιώργο. Θα σου μιλήσω σαν μελλοντικός συνάδερφος.. καταλαβαίνω απόλυτα την φιλοσοφία σου, και καλά κάνεις που την εκφράζεις μέσα από το κομικ σου, είναι ωραίο να λέμε τις απόψεις μας με τέτοιο τρόπο! :cheers3:

Όσο για το σχέδιο είναι αρκετά κάλο, αν και έχει ελλείψεις! Εγώ προσωπικά θα σου έλεγα να προσέξεις λίγο την λεπτομέρεια, το ξέρω είναι λίγο βαρετό άλλα συνηθίζετε!! Για παράδειγμα στην τρίτη σελίδα, που βρίσκονται στην καφετερία, έξω δείχνει κόσμο, σωστά; Επίσης, όπως ανέφερε κάποιος, στην τελευταία εικόνα της τετάρτης σελίδας ο μαρκαδόρος μουτζούρωσε και το κείμενο σου... Τέλος πάντων!! Καλο θα ήταν για τις αναλογίες του σώματος να χρησιμοποιήσεις ανδρείκελο, έμενα με βοηθάει! :beer:

Και μια συμβουλή... Διάβαζε πολλά κομιξ, και να τα παρατηρείς!! :beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

και άλλο ένα πού έκανα πέρσι ,πιο χαλαρό σε θέμα.

 

 

Xάλια ανάλυση όμως.

 

 

-"(Και να μην ήταν μόνο η ανάλυση..)"

Επεξεργασία από george!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Page0001.jpg

Page0002.jpg

Επεξεργασία από george!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Να ρωτήσω ....πότε θα γίνει η περισυλλογή των ιστοριών για το fanzine?Εμ...εχώ καμία ελπίδα με το πρώτο που έστειλα? :please:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  112
  • Reputation:   829
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Ωραία η πρώτη ιστορία σου, θα σου γράψω και εγώ με την σειρά μου μερικά λογάκια για το τι κατά την γνώμη μου πρέπει να διορθώσεις ή να προσέξεις. Καταρχήν προσωπικά πιστεύω οτι το σχέδιο σου έχει προοπτικές. Λίγα πράγματα πρέπει να τα προσέξεις(ανατομίες κλπ), αλλά μικρός είσαι και με την εξάσκηση έχεις τον χρόνο να βελτιωθείς και πιστεύω οτι θα το κάνεις. Μου αρέσει που τολμάς και τοποθετείς την "κάμερα" σου ή καλύτερα στήνεις τα καρέ σου με διάφορους τρόπους, κάτι που κάνω και εγώ συχνά για να μη βαριέται και κουράζεται το μάτι του αναγνώστη. Γενικά να σκέφτεσαι την σελίδα σου ή την κάθε σελίδα σου σαν ένα πίνακα, σαν κάτι ολοκληρωμένο οπου κάθε καρέ συνδέεται για να δημιουργήσει μια γενική εικόνα, και όχι να παίρνεις κάθε καρέ ξεχωριστά.

Κάτι άλλο που για εμένα προσωπικά είναι το άλφα και το ωμέγα στην δημιουργία ενός comic, είναι το λεγόμενο storytelling, κάτι που πρέπει να προσέξεις λίγο. Σε ένα comic ο τρόπος που θα διηγηθείς την ιστορία σου και η σωστή χρήση των καρέ είναι πολύ πιο σημαντικός απο το σχέδιο πολλές φορές.

 

Πάμε να δούμε όμως τις σελίδες μια μια. Στην πρώτη σελίδα με παραξενεύει λίγο η χρήση περίεργων σχημάτων στα καρέ 3 και 6, καλό θα ήταν να τα αποφεύγεις. Επίσης, γιατί έχεις κάνει το 7 καρέ μικρότερο; Συνήθως με τα μικρότερα καρέ θέλουμε να δείξουμε οτι ο χρόνος μεταξύ αυτού και του επόμενου καρέ είναι πολύ μικρός, και συνήθως μπαίνουν ανάμεσα σε 2 διαδοχικά καρέ κανονικού(ας πούμε) μεγέθους(το ανάποδο συμβαίνει όταν το καρέ είναι πολύ μεγάλο, δηλαδή και ο χρόνος είναι περισσότερος, βέβαια υπάρχουν και εξαιρέσεις, αλλά αυτό έχει να κάνει με το πως έχεις στήσει την σελίδα σου σαν σύνολο). Εγώ θα ήθελα το 7 καρέ να το έκανες χωρίς περίγραμμα, να ξεφύγει. Θα μου άρεσε περισσότερο έτσι.

Στην δεύτερη σελίδα, μ'αρέσει αυτό που κάνεις με τον τίτλο, που έχεις ένα κενό και τρεις τελείες μετά, δεν ξέρω τι είχες στο μυαλό σου, αλλά σαν ιδέα φαίνεται να δουλεύει θετικά. 3,4,5 καρέ, θα προτιμούσα το 5 καρέ να έχει ίδιο μέγεθος με τα άλλα 2. Ίσως να δοκίμαζες το κείμενό σου, επειδή είναι πολύ, να περικύκλωνε τα καρέ 3-4-5 μια που είναι μικρά και κάπως προς το κέντρο.

Τρίτη σελίδα, το μέγεθος των καρε 3-4-5 με παραξενεύει λίγο, όπως είπα και πριν φαίνεται σαν να περνάμε πολύ γρήγορα το καρέ 4. Στα καρέ 6-7-8 δεν φαίνεται πολύ καλά τι θες να δείξεις. Μαρέσει το τελευταίο καρέ όπως χύνεται σε όλη την σελίδα. Γενικά μ'αρέσουν πάρα πολύ αυτά τα καρέ και τα χρησιμοποιώ με την πρώτη ευκαιρία.

Τέταρτη σελίδα, ωραία, αλλά δοκίμασε να μην επιστρέφεις δυο φορές στους χαρακτήρες. Δηλαδή ξεκίνα απο το πρώτο καρέ που φιλιούνται και σιγά σιγά απομάκρυνε την "κάμερα" σου. Θα ήθελα μόνο το τελευταίο καρέ να είναι οι 2 φιγούρες αγκαλιασμένες. Αυτό θα βοηθούσε καλύτερα την ροή της σελίδας.

Πέμπτη σελίδα, πολύ μεγάλος χώρος για να κάνεις μόνο ένα κεφάλι. Και απο πλευράς ιστορίας πιστεύω δεν εξυπηρετεί σε κάτι. Γενικά απέφευγε να τελειώνεις μια ιστορία με splash page, εκτός και αν έχεις να δείξεις κάτι που συμβαίνει σε πολλά άτομα ταυτόχρονα, οπότε και θές χώρο. Καλύτερα να έβαζες το κείμενο στην προηγούμενη σελίδα και να μην υπήρχε αυτή. Ή αν θες οπωσδήποτε να την βάλεις κάνε εδώ τις δυο φιγούρες σε ένα πολύ λεπτομερές τοπίο, δηλαδή το τελευταίο καρέ της προηγούμενης σελίδας θα είναι σε αυτή την σελίδα με περισσότερες λεπτομέρειες. Ελπίζω να μην σε κούρασα και να ήμουν κατανοητός.

 

Τέλος, γενικά το κείμενό σου σε όλο το comic είναι πολύ πυκνό, μάλλον επειδή είναι και πολύ. Ίσως να χρειαζόταν ακόμα μια σελίδα ώστε να τα απλώσεις και να μη πνίγονται οι χαρακτήρες σου μέσα σε κάθε καρέ απο όλο αυτό το κείμενο.

Εκφράσεις-ανατομίες πιστεύω θα βελτιωθείς με την εξάσκηση, γιαυτό ΔΟΥΛΕΥΕΕΕΕΕΕ!!!!!

Ελπίζω να μην ακούστηκα σαν κριτής στο X factor τόση ώρα με όλα αυτά που έγραψα, απλά ήθελα να πω μερικά πράγματα που έχω ξεχωρίσει εγώ από την όποια εμπειρία έχω για να σε βοηθήσω. :lol:

Αυτά, δούλευε λοιπόν και θέλω να δω κι άλλα πράγματα απο εσένα!!! :beer:

 

 

ΥΓ. Πω, πάω να βρω κι άλλα comics να σχολιάσω... εθίστηκα στην κριτική τώρα... :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

ΥΓ. Πω, πάω να βρω κι άλλα comics να σχολιάσω... εθίστηκα στην κριτική τώρα... :dance:

 

wtf!έσυ είσαι που έφτιαξες το apocalypse??!!Δεν το χω διάβασει άλλα έχω ακούσει πολλές φόρες γι αύτο...wow...nice!!

δήλαδη ένας επαγγελματίας μου έκανε κρίτικη! :dance::dance::dance:......(***) ...ναι....tespa...ευχαριστώ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4366
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  112
  • Reputation:   829
  • Achievement Points:  112
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5949 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

wtf!έσυ είσαι που έφτιαξες το apocalypse??!!Δεν το χω διάβασει άλλα έχω ακούσει πολλές φόρες γι αύτο...wow...nice!!

δήλαδη ένας επαγγελματίας μου έκανε κρίτικη! :dance::dance::dance:......(***) ...ναι....tespa...ευχαριστώ!

 

χαχα! Να'σαι καλά, ο ενθουσιασμός σου μου έφτιαξε την διάθεση :lol:

Δεν υπάρχουν επαγγελματίες και ερασιτέχνες στην Ελλάδα, όλοι στο ίδιο καζάνι βράζουμε!

Κοίτα να εφαρμόσεις όσα σου είπα και γενικά να δουλέψεις σκληρά!! Ο σκληρότερος κριτής πρέπει να είναι ο ίδιος σου ο εαυτός, να κοιτάς τα comics σου σαν να τα έκανε κάποιος άλλος, να τα κριτικάρεις, να βρίσκεις τα λάθη σου και να τα διορθώνεις και όταν είσαι σίγουρος για αυτό που έκανες να το δείχνεις. Μη δίνεις ελαφρυντικά στο σχέδιο σου, αν κάτι δεν σου αρέσει είναι καλύτερο να ξανακάνεις το σχέδιο απο την αρχή παρά να πείς "έλα μωρε,σιγά, μια λεπτομέρεια είναι". Και όμως οι λεπτομέρειες είναι πολύ σημαντικές...

Αυτά.Ελπίζω αυτά να τα διαβάζουν και άλλοι που ξεκινάνε τώρα και να βοήθησα με όσα είπα.

Επεξεργασία από evilgeorge
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  13803
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  30
  • Reputation:   91
  • Achievement Points:  30
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4845 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ένα μικρό χιουμοριστικό κόμικ που έκανα πρόσφατα....καμιά γνώμη;oi%2Bpsarades%2Bediting%2B2%2Bcoloring.jpg

Επεξεργασία από george!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18683
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  1663
  • Reputation:   13474
  • Achievement Points:  1663
  • Days Won:  4
  • With Us For:  4664 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  103

Καταρχας κ εγω σου προτεινω να γραφεις αυτο που νιωθεις ειτε αρεσει ειτε οχι στους αλλους.εξαλλου αν τα δειξεις σε εκδοτη κ θελησει να εκδοσει κατι θα διαλεξει αυτος τα πιο εμπορικα.Εσυ το κανεις για να εκφρασεις τον εαυτο σου και την τεχνη σου.

Το σχεδιο ειναι αρκετα καλο για την ηλικια σου,δεν ξερω αν εχεις κανει μαθηματα η οχι,σιγουρα θελει βελτιωση αλλα θα ερθει απο μονη της οσο σκιτσαρεις,οι λεπτομερειες που ειπαν αλλοι στο φοντο πιστευω οτι ειναι αρκετες σε αναλογια με το στυλ που σχεδιαζεις τις φιγουρες.Νομιζω οτι αν προσθεσεις λεπτομερειες θα πρεπει να δουλεψεις περισσοτερο και τις φιγουρες σε ανατομια κτλ.

Προσωπικα δεν μου αρεσε το τελευταιο καρε(στο κομιξ με τις αμπελοφιλοσοφιες-πλακα κανω)

δηλαδη το μεγαλο πορτρετο,πιστευω οτι το να σχεδιαζεις τοσο μεγαλα κεφαλια δεν ταιριαζει με το σχεδιο σου κ λιγο ξεκαρφωτο με το κομικ.Θα προτεινα επανασχεδιαση της τελευταιας εικονας,πχ να καπνιζει αραχτος μεσα σ ενα ακαταστατο δωματιο καθως κανει τις σκεψεις...

:thinking:

Παντως μπραβο συνεχισε δυναμικα! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.