Μετάβαση στο περιεχόμενο

Hellboy news [ και γενικά για Mignola... ]


Hellboy

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σε λίγες μέρες θα κυκλοφορίσει καινούργια ιστορία Hellboy :cool:

Το σενάριο θα είναι φυσικά από τον Mike Mignola( :dance: ) ενώ το σχέδιο θα είναι από τον Scot Hampton(δεν τον ξέρω!).Αυτήν την φορά έχουμε μια κλασσική ιστορία με βρυκόλακες από οτι έχω καταλάβει ως τώρα και χωρίζετε σε 2 τεύχη!

Το σχέδιο που είδα στο review είναι αρκετά καλό(η αλήθεια είναι πως δεν το περίμενα!) και η ιστορία ξεκινάει πολύ υποσχόμενα αλλά για λόγους οικονομίας,εγώ τουλάχιστον θα περιμένω να βγεί σε τομάκι-ευτυχώς που η Dark Horse γενικά δεν τα αργεί :pray: !

Ιδού και το link:

http://www.darkhorse.com/Comics/17-282/Hellboy-The-Sleeping-and-the-Dead-1-Mike-Mignola-cover

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82105
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6057 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βασικά μπορείς να διαβάσεις τη σελίδα στο wikipedia. Άλλοτε μόνος, άλλοτε με τον αδερφό του, δουλεύει περισσότερο σε painted στιλ, όπως τον Alex Ross (κανείς δε ζωγραφίζει σαν τον Alex Ross). Έκανε την εισαγωγική ιστορία στο Lucifer, ένα τεύχος στο New Mutants και κάτι εξτρά εκδόσεις BATMAN. Το παραφυσικό είοναι το στοιχείο του. Του πάει, αν και πολύ στατικός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Βασικά μπορείς να διαβάσεις τη σελίδα στο wikipedia. Άλλοτε μόνος, άλλοτε με τον αδερφό του, δουλεύει περισσότερο σε painted στιλ, όπως τον Alex Ross (κανείς δε ζωγραφίζει σαν τον Alex Ross). Έκανε την εισαγωγική ιστορία στο Lucifer, ένα τεύχος στο New Mutants και κάτι εξτρά εκδόσεις BATMAN. Το παραφυσικό είοναι το στοιχείο του. Του πάει, αν και πολύ στατικός.

Θα αναμένω τότε :mafia: Το στατικός δεν πειράζει και τόσο στην συγκεκριμένη περίπτωση γιατί οι μεγάλες δόσεις μαύρου που έχει βάλει,βοηθάνε στην κίνηση έτσι και αλλιώς!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εντάξει,έπαθα την πλάκα μου!

Εντόπισα μια γιγαντιαία συνέντευξη του Mike Mignola στην οποία λέει πολά ενδιαφέροντα πράγματα για το πως θα εξελιχθεί στην πορεία ο Hellboy και συγκρίνει

την θυσία που κάνει ο Hellboy στο τέλος του The Storm με την θυσία του Odin :respect:

! Επίσις αναφέρει πως είναι πάρα πολυ πιθανό,αφού ολοκληρωθεί το συγκεκριμένο arc στο οποίο ήμαστε(The Storm and the Fury-απομένει το The Fury να κυκλοφορίσει),το οποίο σχεδιάζει και κάνει καταπληκτική δουλεια ο Duncan Fegredo( :respect: ),να αναλάβει ξανά ο ίδιος εκτός από τν συγγραφή ΚΑΙ το σχέδιο :dance::dance::dance::dance::dance::dance::dance::pray::pray:

Πραγματικά μου αρέσει πολύ το σχέδιο του Fegredo αλλά όπως και να το κάνουμε,Hellboy=Mignola!

Αναφέρει επίσεις ότι μπορεί να δώσει σε κάποιους συγκεκριμένους συγγραφείς και σχεδιάστες το ελεύθερο να γράψουν εντελώς μόνοι τους κάποιες ιστορίες από το παρελθόν του Hellboy,με πιο πιθανό τον Richard Corben.Η αλήθεια είναι πως αυτή η είδηση με ξενερώνει κάπως αλλά ευελπιστώ πως τελικά δεν θα γίνει :pray::pray:

Ηδού και το link με την εν λόγο συνέντευξη:

 

http://www.comicbookresources.com/?page=article&id=29746

 

Τέλος,κάπου διάβασα σε κάποια αλλη συνέντευξη του Mignola οτι η ιστορία του ΕΧΕΙ τέλος!Έλεγε οτι σε περίπου 10-15 χρόνια το maximum σίγουρα θα έχει ολοκληρωθεί και θα κλείσε το κεφάλαιο Hellboy,κάτι το οποίο με χαροποιεί ιδιαίτερα καθώς αντιπαθώ τα κόμικ που δεν τελειώνουν ποτέ!Βέβαια,10 με 15 χρόνια είναι πολλά αλλά ως τώρα δεν με έχει απογοητεύσει οπότε δεν θα παραπονεθώ ακόμα :D

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τελικά αποφάσισα ότι δεν λέει να κάνω κάθε φορά ένα νέο θέμα όταν βγαίνει κάποια είδηση και έτσι θα τις γράφω εδώ :mafia:

 

Λοιπόν,άλλο ένα Hellboy one-shot ανακοινώθηκε!To κείμενο εξακολουθεί να είναι του Mike Mignola(good news) ενώ το σχέδιο είναι του Kevin Nowlan(δεν τον ξέρω).Ο τίτλος είναι Buster Oakley Gets His Wish και θα κυκλοφορίσει με θεϊκο variant εξώφυλλο για τα 25 χρόνια της Dark Horse από τον Mike Mignola!Απλά δείτε το!Adams,αν μου το βρείς έτσι :respect::respect::respect:

http://www.darkhorse.com/Comics/18-451/Hellboy-Buster-Oakley-Gets-His-Wish-Mike-Mignola-variant-cover

 

Ακόμα,ξεκίνησε να κυκλοφορεί το καινούγιο miniseries(2 σε σειρά) σε σενάριο Mike Mignola και John Arcudi και σχέδιο του πολύ John Severin γύρω από τον Witchfinder Eduard Grey.Ο΄σοι δεν έχετε διαβάσει το πρώτο,κάντε το!Το πρώτο διαδραματίζονταν στην Βικτοριανή Αγγλία και είναι ότι πρέπει για οποιονδήποτε fan των ιστοριών τρόμου!Το δεύτερο,θα διαδραματίζετε στην άγρια δύση :dance::dance: Ρίχτε μια ματιά στο review,λέει:

http://www.darkhorse.com/Comics/15-968/Witchfinder-Lost-and-Gone-Forever-1-Mike-Mignola-cover

 

Τέλος,όσοι διαβάσατε to Baltimore:The Plague Ships,σε σενάριο Mike Mignola και Christopher Golden και σχέδιο Ben Stenbeck,ετοιμαστήτε για την συγκεντρωτική έγκδοση που θα έχει όλα τα τεύχη που κυκλοφόρισαν(5 τεύχη)+ένα sketchbook section.Επίσεις,θα είναι hardcover!Τώρα αυτό δεν ξέρω αν είναι τόσο καλό καθώς ανεβάζει αρκετά απότι θα δείτε την τιμή!Εκεί που συνήθως ένα paperback της Dark Horse κοστίζει γύρω στα 17-18$coverprice,η συγκεκριμένη έκδοση πάει στα 25$ :thinking: Εγώ ας πούμε δεν έχω διαβάσει τα συγκεκριμένα τεύχη και περίμενα την συγκεντρωτική έκδοση αλλά πλέον έχω αρχίσει να το ξανασκέφτομαι!Θα δούμε τι θα γίνει...

http://www.darkhorse.com/Books/16-904/Baltimore-Volume-1-The-Plague-Ships-HC

Επεξεργασία από Drunk Crocodile
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πολύ ευχάριστα νέα :mafia:

Ανακινώθηκε ημερομηνία για το Hellboy Library edition 4 :dance::dance::dance::dance: -το καλοκαιράκι(6/7)

ντάξ,αργεί λίγο αλλά το πολύ ευχάριστο είναι αυτά που θα περιλαμβάνει!

Θα έχει τα τομάκια 7 και 10,που έχουν αρκετές ιστορίες,αφήνοντας στην άκρη τα 8 και 9,κάτι που με κάνει να ελπίζω πως το Library edition 5 θα έχει το 8,9 και 11,όταν βγεί με το καλό-τα tομάκια δηλαδή που έχουν όλο το run του Fegredo στο σχέδιο(θα αποτελούν τριλογία,στην οποία έχει γίνει χαμός ως τώρα :yahoo: !)

Τέλος,ΠΡΕΠΕΙ να πάρω τα library editions :mafia:

 

http://www.darkhorse.com/Books/17-236/Hellboy-Library-Edition-Volume-4

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

O Guy Davis σταματά από βασικός σχεδιάστής του B.P.R.D.!!!!Η αλήθεια είναι πως δεν μπορώ να στεναχωριθώ και πολύ γιατί αυτός ήταν ο λόγος που είχα σταματήσει να το διαβάζω!Πάντως θεωρούνταν πολυ αγαπητός και είχε πολύ κοινό!Τί να πω!Όσο μου άρεσε το καταπληκτικό και ατμοσφαιρικό του σχέδιο στο Sandman Mystery Theater,τόσο δεν μου άρεσε εδώ!Ο ίδιος λέει πως το αποφάσισε αυτό για να εστιάσει στην δικιά του αρκετά επιτυχημένη σειρά τρόμου,The Marquis-το οποίο δεν έχω διαβάσει ως τώρα αλλά μάλλον μετράει πολύ :best:

Καινούργιος σχεδιαστής θα αναλάβει ο Tyler Crook (δεν τον ξέρω!)!

Ίδωμεν :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120985
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6340 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

http://www.mrcrook.com/

 

Λες?????? :wow:

αυτός είναι!μάλλον σου αρέσει :lol: ??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

ΝΑΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙΙ :yahoo: ανακεινώθηκε!!!!!!

1η Ιουνίου κυκλοφορεί το πρώτο από τα τρία τεύχη που θα κλείσουν την τριλογία των Mignola/Fegredo :yahoo: με αυτά τα τεύχη(The Fury) αναμένονται τρομερές αλλαγές στον κόσμο του Hellboy,άσε που μετά από αυτά λογικά ο Mike Mignola θα ξαναπιάσει τα μολύβια :dance: πάντως όσοι παρακολουθούν το Hellboy και διάβασαν που σταμάτησε το τελευταίο τεύχος από το προηγούμενο mini-arc(The Storm)(αν και δεν νομίζω να το διαβάζουν και πολύ :crying: ) σίγουρα θα ανυπομονούν :mafia:

http://www.darkhorse.com/Comics/18-772/Hellboy-The-Fury-1-Francesco-Francavilla-variant-cover

θα κυκλοφορίσει με εξώφυλλο Mignola και με variant εξώφυλλο από τον Francesco Francavilla!H αλήθεια είναι πως ούτε καν τον ξέρω αλλά το εξώφυλλο του είναι όλα τα λεφτά :dance: (εεε,φανταστικέ adams :pray::pray::pray::pray::pray::pray: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Διάβασα χτές επιτέλους τα δύο τεύχη από το miniseries που αναφέρω πρώτο πάνω πάνω(The Sleeping and the dead) :dance:

Η αλήθεια είναι πως ο Mignola δεν γράφει πολύ συχνά κάτι με βρυκόλακες,αλλά όταν το κάνει το κάνει σωστά!Πολύ ατμοσφαιρική ιστορία,δεν νομίζω πως κάποιος που του αρέσουν οι ιστορίες τρόμου να μην την λατρέψει!Επίσεις,το σχέδιο του Scot Hampton είναι τρομερό!Ειναι αυτό που έλεγε ο xepeta ποιο πάνω,painted στιλ,σχετικά στατικό που όμως κολάει πάρα πολύ καλά με την ιστορία!Ειδικά κάποια πιο μεγάλα σχέδια,που πιάνουν μισή και παραπάνω σελίδα είναι αριστουργηματικά και δεν περίμενα πως θα έβλεπα τέτοιες πόζες/εικόνες σε Hellboy ιστορία!Ελπίζω να ξανασυνεργαστεί με τον Mignola!-και να πάρει την θέση του Corben στον σχεδιασμό ιστοριών από το παρελθόν του Hellboy :mafia:

 

υγ.

Επίσεις ένα thanx στον adams που μου κράτησε τα τεύχη τόσο καιρό μέχρι να συμπληρώσω παραγγελία :thanks: !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Βγήκαν οι υποψηφιότητες για τα Eisner και απότι είδα στο site της dark horse ο Mignola και το team του ίχαν την τιμητική τους!

Έχουμε και λέμε:

Βest Single Issue: Hellboy: Double Feature of Evil, by Mike Mignola and Richard Corben

 

Best Limited Series: Baltimore: The Plague Ships, by Mike Mignola, Christopher Golden, and Ben Stenbeck

 

Best Graphic Album—Reprint: The Amazing Screw-On Head and Other Curious Objects, by Mike Mignola

 

Best Penciller/Inker or Penciller/Inker Team: Richard Corben, Hellboy

 

Best Cover Artist: Mike Mignola, Hellboy, Baltimore

 

Best Cover Artist: Dave Johnson, Abe Sapien: The Abyssal Plain (Dark Horse); Unknown Soldier (Vertigo/DC); Punisher/Max, Deadpool (Marvel)

 

Best Coloring: Dave Stewart, Hellboy, B.P.R.D., Baltimore, Let Me In (Dark Horse); Detective Comics (DC); Neil Young’s Greendale, Daytripper, Joe the Barbarian (Vertigo/DC)

 

Πάμε λοιπόν:

Για single issue,το συγκεκριμένο τεύχος είναι αρκετά καλό,αλλά από τα φετινά single τεύχη που βγήκαν θα προτημούσα το Hellboy in Mexico :valtnino:

Το Baltimore δυστυχώς δεν το έχω διαβάσει αλλά γενικά άκουσα καλά λόγια!

Για reprint,το Amazing Screw-on head πιστεύω πως είναι σιγουράκι!Μιλάμε για έναν τρομερό συνδιασμό καλής τιμής,πολυτελούς έκδοσης και εκπληκτικού περιεχομένου!Ακόμα και να μην το πάρει αυτό,πιστεύω πως θα πάει στην σκληρόδετη έκδοση του Beasts of Burden,που όπως την είδα στο κομικντομ,μετράει πολύ!-και είναι και πολύ καλό κόμικ!

Τώρα για penciller,ξέρετε την γνώμη μου για τον Corben!Αντικειμενικά είναι τρομερός σχεδιαστής,εμένα όμως δεν μου ταιριάζει τόσο το σχέδιο του στο Hellboy!Θα δούμε...

Τώρα για cover artist,ειλικρινά αναρωτιέμαι γιατί δεν το παίρνει κάθε χρόνο ο Mignola!Τα εξώφυλλα του είναι πάντα εξαιρετικά :yahoo: !Ατμοσφαιρικά,σου δίνουν αμέσως την σωστή εικόνα για το περιεχόμενο :respect: !Ελπίζω πως φέτος θα το πάρει αυτός γιατί τα εξώφυλλα του για το Baltimore,είναι εξαιρετικά!Νταξ,και τα εξώφυλλα του Dave Johnson είναι κάτι παραπάνω από εξαιρετικά(ειδικά αυτά για το Abyssal Plain είναι ψυχεδελικοί πίνακες :valtnino: ) οπότε τώρα που το σκέφτοαι,όποιος και να το πάρει εγώ ικανοποιημένος θα είμαι!

Τέλος,όπως έχω ξαναπεί,θεωρώ τον Dave Stewart τον καλύτερο χρωματιστή των τελευταίων τουλάχιστον 15 χρόνων,οπότε θεωρώ πως πρέπει να το πάρει(πάλι)!

:beer:

 

υγ.ξέχασα να αναφέρω και αυτήν την υποψηφιότητα!

Best Painter/Multimedia Artist (interior art): Juanjo Guarnido, Blacksad

περιττό να πω πως θεωρώ δεδομένη την νίκη του!Μιλάμε για έναν από τους καλύτερους σχεδιαστές στον κόσμο :dance:

Επεξεργασία από Drunk Crocodile
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καινούργιο τεύχος Hellboy!Κλασσικά πράγματα,σενάριο Mike Mignola,σχέδιο Richard Corben!Αυτή την φορά πρωταγωνιστούν ο Hellboy και ο Roger,όπως καταλαβαίνετε λοιπόν,και αυτή η ιστορία διαδραματίζετε στο παρελθόν του Hellboy,αλλά μετά το 1996 σίγουρα,σύμφωνα με το timeline της σειράς!

http://www.darkhorse.com/Comics/17-657/Hellboy-Being-Human-one-shot

Διαβάζοντας το review που έχουν ανεβάσει από την DArk Horse,ομολογώ πως μου φάνηκε αρκετά καλό,και σίγουρα ανυπομονώ να το διαβάσω!Τώρα το σχέδιο μπορώ να πω πως μου φάνηκε αρκετά βελτιομένο σε σχέση με άλλες φορές,αλλά εξακολουθώ να ανυπομωνώ να ξαναπιάσει τα μολύβια ο Mike Mignola(μάλλον σε κάνα χρόνο από τώρα!)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

4 μέρες μας χωρίζουν από την κυκλοφορία του πρώτου τεύχους The Fury και η αγωνία κορυφώνετε!Βέβαια εντυπώσεις μην περιμένετε απο εμένα γιατι θα περιμένω να κυκλοφορίσουν όλα για να τα διαβάσω μαζί αρα Άυγουστο θα έχετε την γνώμη μου!Είναι θυσία αλλά τι να κάνω,προτημώ να το διαβάσω μια και έξω παρά να περιμένω :crying:

 

Βρήκα όμως ένα preview 4 σελίδων :dance::dance::dance:

http://www.comicbookresources.com/?page=preview&id=8823

Δείτε το μόνο όσοι έχετε διαβάσει το Storm αλλιώς τζίζζζζ!Περιέχει spoiler-άκι :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λοιπόν,δεν νομίζω να το έχετε δεί(μάλλον δεν διαβάζει και πολύς κόσμος εδω μέσα Hellboy) αλλά το πρώτο τεύχος του The Fury κυκλοφόρισε με ένα εκπληκτικό εναλακτικό εξώφυλλο από τον Francesco Francavilla( :respect: )( http://www.francescofrancavilla.com/ )!Έντελώς pulp,σκοτείνο,γενικά ότι πρέπει :ego:

http://www.darkhorse.com/Blog/423/fury-1-making-cover

εδώ είναι ένα μικρό making of!

 

Επίσεις,το καλοκαίρι όπως είχα πει και πιο πάνω θα κυκλοφορίσει το 4 Hellboy Library :dance:

http://www.darkhorse.com/Blog/426/hellboy-library-v-4-exclusive-preview

ένα μικρό preview από το τι θα έχει στα extras :mafia:

 

Επίσεις,στην σειρά Baltimore(σενάριο Mike Mignola,Cristopher Golden,σχέδιο Ben Stenbeck),θα κυκλοφορίσει άλλο ένα mini series,με το πρώτο τεύχος να κυκλοφορεί αρχές Αυγούστου!Θυμίζω οτι το τομάκι που συγκεντρώνει το πρώτο mini-series θα κυκλοφορίσει μια από αυτές τις μέρες!

http://www.darkhorse.com/Comics/18-842/Baltimore-The-Curse-Bells-1-Francesco-Francavilla-Variant-cover

όπως βλέπετε και από το link,και σε αυτήν την σειρά έχει κάνει ένα εξωφυλλο ο Francesco Francavilla :wow:

αυτά για την ώρα :beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Να ξεκουράσω τον HellCroc (όχι και τόσο πετυχημένο λογοπαίγνιο οφείλω να ομολογήσω...) και να αναλάβω εγώ την ενημέρωσή σας αυτή τη φορά.

 

post-10460-1307800463379_thumb.jpg

9 Νοεμβρίου λοιπόν κυκλοφορεί νέα ιστορία από τους Mignola/Corben σε μορφή graphic navel και μάλιστα hardcover 56 σελίδων με τίτλο "House of the Living Dead"! Απ' όσο ξέρω αυτή είναι η πρώτη φορά που η DH επιχειρεί κάτι τέτοιο με τον συγκεκριμένο τίτλο. Η ιστορία θα είναι ουσιαστικά η συνέχεια του Hellboy in Mexico (που για κάποιο λόγο την λάτρεψα.) Το σχέδιο του Corben μετά από τόσα τεύχη και πάλι δε μπορώ να το συνηθίσω στον Hellboy... Από την άλλη η μόνη ιστορία που νομίζω ότι "έδεσε" ήταν στο HiM.

 

Περισσότερα (λέμε τώρα...) εδώ

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

για αρχή κερνάω μπύρα :beer:

ενδιαφέρον νέα!όντως αυτό είναι κάτι που η dark Horse δεν το συνηθίζει(το έχει ξανακάνει και σε ένα Usagi Yojimbo)!Θεωρώ πως το hardcover είναι λίγο αχρείαστο στην περίπτωση γιατί ανεβάζει χωρίς λόγο την τιμή(15$ στην περίπτωση μας για 56 σελίδες :thinking: )

κατα τα άλλα όμως χαίρομαι για την είδηση!Είχα ακούσει οτι τον Νοέμβριο θα έβγαινε ένα graphic novel σχεδιασμένο από τον Corben αλλά από είχα ακούσει θα το έγραφε και ο ίδιος,κάτι που με είχε ξενερώσει αρκετά!Μπορώ να δεχτώ στο σχέδιο κάποιον άλλο,αλλά όχι και στο σενάριο στις Hellboy ιστορίες!Επίσεις,το Hellboy in Mexico είναι κατα τν γνώμη μου το καλύτερο από τις μικρές ιστορίες που έχει κάνει το team Mignola/Corben(εξαιρετική είναι και η μεγάλη ιστορία που είχαν κάνει,το The Crooked Man)!Δεν ξέρω τι έφταιγε,ισως το γεγονός οτι συνδιάζει τον Hellboy με το wrestling :respect::respect: πάντως σίγουρα ανυπομονώ να το διαβάσω και να δω τον Hellboy να μοιράζει φάπες και τεχνικες λαβές :respect::respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μπορώ να δεχτώ στο σχέδιο κάποιον άλλο,αλλά όχι και στο σενάριο στις Hellboy ιστορίες!

Ούτε τον John Byrne που έγραψε τον Σπόρο της Καταστροφής; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5055 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ποια πρέπει να διαβάσω για να μάθω την ιστορία του Hellboy; Αν διαβάσω τις εκδόσεις της Jemma ή τα Library θα καταλάβω; (μήπως είναι τα ίδια; )

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5083
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  328
  • Reputation:   445
  • Achievement Points:  328
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5883 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Βασικά τα ίδια είναι.Κάθε τόμος της Library Edition περιέχει δύο τομάκια της Jemma.Η διαφορά είναι φυσικά στην ποιότητα αφού η πρώτη είναι hardcover και με πολλά έξτρας.Αν θες να αρχίσεις να διαβάζεις Hellboy σου προτείνω είτε τον πρώτο τόμο της Jemma είτε τον πρώτο τόμο της Library,ανάλογα ποια έκδοση προτιμάς :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Η Jemma έχει εκδωσει τους 3 πρώτους τόμους. Οπότε θα καταλάβεις τι γίνεται. Το πρώτο Hellboy Library Edition Volume 1 περιέχει τους πρώτους 2 τόμους συν παραπάνω sketchbook σελίδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

@greekcomicfan

Τον Σπόρο της καταστροφής(Seed of Destruction) βασικά τον έγραψε ο Mignola αλλά ζήτησε από τον Byrne να του οργανώσει τους διαλόγους καθώς δεν ήταν ακόμα σίγορος για το αν θα το 'είχε' να γράψει και τους διαλόγους!Η πλοκή,οι ιδέες και οι χαρακτήρες είναι όλα του Mignola!

 

Επίσεις,το λέω σε όσους μπορώ,ΜΗΝ πάρετε την έκδοση της Jemma!Έκαναν το τραγικό λάθος να κυκλοφορίσουν τους 2 πρώτους τόμους σε ασπρόμαυρο,κάτι που το κάνει να χάνει πολύ!ένα απο τα βασικά χαρακτηριστικά του σχεδίου του Mignola είναι ο τρόπος με τον οποίο τα σκοτεινά σημεία έρχονται σε αντίθεση με τα φωτηνά,κάτι το οποίο σε πολύ μεγάλο βαθμό χάνεται στις ασπρόμαυρες εκδόσεις!Και στο λέω εγώ που 7 στις 10 φορές προτημώ ασπρόμαυρο!Το Hellboy σχεδιάστηκε με την προοπτική του χρώματος,οπότε το να μην υπάρχει αυτό κόβει πολλά τα οποία σε άλλη περίπτωση θα σχεδίαζε αυτός που το ζωγραφίζει!

 

Προσωπικά το Hellboy το βρήκα μια περίοδο που είχα κόψει τα κόμικ και μου ξαναέβαλε το μικρόβιο καθώς συγκέντρωνε πολλά από αυτά που μου αρέσουν(pulp λογοτεχνία,τέρατα,Lovecraft και άλλα σχετικά)!Σε κάποιον που θέλει να ξεκινήσει τώρα σίγουρα δεν θα του πρότηνα να πάρει τις Library εκδόσεις καθώς είναι ακριβές αλλά να ξεκινήσει ή με το πρώτο τομάκι στα αγγλικά(το οποίο πάει γύρω στα 17 ευρό σε μαγαζιά στην Ελλάδα και γύρω στα 10-11 από bookdepository) ή με κάποιο από τα τομάκια που μαζεύουν μικρές ιστορίες(το τρίτο ή το τέταρτο είναι ιδανικά αρκεί να μην διαβάσεις από μια ιστορία που έχουν).Αυτό στο λέω γιατι οι μικρές ιστορίες παίζουν μεγάλο ρόλο στο Hellboy!Και για να σε κατατοπίσω για το πως κυκλοφορεί θα σου πω οτι υπάρχει μια βασική πλοκή(στο τώρα) και υπάρχουν και διάφορες μικρές και μεγάλες ιστορίες από το παρελθόν του Hellboy!Βέβαια αυτό το πρότηνα σε κάποιον που δεν του είναι εύκολο να δώσει με την μία 30-50 ευρό(τόσο πάνε τα library),αν όμως σου περισσεύουν και θες να το δοκιμάσεις,όντως τα library είναι οι καλυτερες εκδόσεις που μπορείς να πάρεις!Απλά έχεις το ρίσκο να μην σου αρέσουν και να σου μείνει ένα τούβλο :lol:

Επεξεργασία από Drunk Crocodile
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5404 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λοιπόν,διάβασα τελικά το Baltimore:The Plague Ships!Το πέτυχα σε μια προσφορά 12 ευρό οπότε δεν χρειάστηκε να το σκεφτώ πολύ για να το πάρω!

Πρέπει να πω πως μου άρεσε πολύ!Το βρήκα πολύ καλογραμμένο(κλασσικά,όπου βάζει το χεράκι του ο Mignola έχουμε winner) και αρκετά καλά σχεδιασμένο!Ο αναγνώστης δεν δυσκολεύται καθόλου να μπεί στο κλίμα και την πλοκή και ας μην έχει διαβάσει το βιβλίο(Baltimore) και αυτό είναι μεγάλο ατού!Νταξ,κάποια σημεία χτυπάνε από μακρυά οτι είναι γραμμένα από τον Mignola αλλά εμένα δεν με χαλάει καθόλου αυτό!Το σχέδιο ήταν ικανοποιητικό αν και πιστεύω οτι αν το είχε σχεδιάσει ο ίδιος ο Mignola,όλο το κόμικ θα ήταν 2 κλικ πιο ψηλά!

Επίσεις δεν μπορώ να μην σταθώ στο πόσο καλή έκδοση είναι!Hardcover με duskjacket και πολύ υλικό από τα προσχέδια που έγιναν καθώς και μερικές εξηγήσεις γύρω από τα σχέδια!Πολύ προσεγμένη έκδοση,με το κερασάκι στην τούρτα να είναι η γκραβούρα στην εισαγωγή :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λοιπόν,ήρθε η ώρα των review :mafia:

Buster Oakley Gets His Wish:το πρώτο από τα δύο one-shot,είναι σχεδιασμένο από τον Kevin Nowlan!Δεν τον ήξερα όπως είχα πει,και δεν νομίζω πως θα τον ψάξω και ιδιαίτερα!Δεν είναι κακός αλλά το στιλ του παραείναι φωτεινό :thinking: πάντως έχει μερικές πολύ αστείες(με την καλή έννοια) πόζες στον Hellboy!Η ίδια η ιστορία είναι αρκετά περίεργη :lol: μια λέξη θα σας πω:εξωγήινοι :lol:

 

η σκηνή που απαγάγουν τον Hellboy στον ιπτάμενο δίσκο είναι όλα τα λεφτά :respect:

 

Πέρα από αυτό όμως,δεν έχει κάτι το τρομερό,διαβάζετε ευχάριστα και ξεχνιέτε σχετικά έυκολα!¨οχι από τις δυνατές του Mignola αλλά ούτε και άσχημη..

Being Human:Το συγκεκριμένο one-shot είναι σχεδιασμένο από τον Corben!Τι αντιρρήσεις μου για αυτόν τις έχετε μάθει πλέον αλλά εδώ πρέπει να πω πως κάνει καλή δουλειά!Γενικά,από το Hellboy in Mexico και μετά έχει βελτιωθεί αρκετά το στιλ του :best: -χωρίς φυσικά να φτανει τον Fegredo,για να μην μιλήσω για τον ίδιο τον Mignola!Η ιστορία επίσεις είναι πάρα πολύ καλή :dance: !Κλασσικα είναι από το παρελθόν του Hellboy,και αυτήν την φορά συμμετέχει και ο Roger!Κλασικά έχουμε στοιχειομένο σπίτι και μάγισσα αλλά και τις φιλοσοφικές ανυσηχίες του Roger για το τι είναι!Αν το βρήτε,τσιμπίστε το,δεν θα χάσετε :best:

Τέλος,παρότι είχα πει οτι θα κάνω review για το The Fury όταν τελειώσε,ο adams μου έφερε το πρώτο μέρος και η αυτοσυγκράτηση μου μικρή οπότε το διάβασα :lol: !Το σχέδιο αρχικά πρέπει να πω πως είναι το καλύτερο του Fegredo μέχρι τώρα!Ο τύπος είναι καταπληκτικός σχεδιαστής,με δικό του ύφος και αυτό φαίνετε!Όμως αυτός(αντίθετα με τον Corben),προσαρμόζει το ύφος του στο στιλ που πρέπει,γιαυτό και τα σχέδια του είναι τόσο κοντά στο ύφος που έχει φτιάξει ο Mignola για τον Hellboy!Σεναριακά,το τεύχος το βρήκα εξαιρετικό!Είναι η αρχή του τέλους και φαίνετε :respect: !Πραγματικά δεν μπορώ να περιμένω το τέλος,το οποίπο προς τιμήν του Mignola,δεν μπορώ ούτε να το μαντέψω :best: !

 

Και κάτι ακόμα!Όπως λέει και ο Mignola στον επίλογο του Hellboy Library 5,σε κανα μήνα περίπου θα πιάσει ξανα τα μολύβια και από Νοέμβριο θα έχουμε Hellboy με σεναριο και σχέδιο Mignola :dance:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

hellboynews_DrunkCrocodile_hehhboyhell.jpg

 

 

:D

'nuff said

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Χθεσινό newsletter της Dark Horse.

 

 

 

 

 

image_riphellboy4.jpg

 

 

I've been planning this one for a long time. Well, sort of.

 

 

Almost from the beginning of Hellboy I knew that if the series went on long enough, I would eventually kill him. I didn't know exactly how or when, but I figured that when the time was right I'd know. I actually did kill him off in the middle of The Island, but it didn't take—it just wasn't quite his time yet.

 

When Hellboy quit the B.P.R.D. (at the end of Conqueror Worm) and ended up at the bottom of the ocean (The Third Wish), I could see we were headed in this direction. When Duncan came onboard to draw Darkness Calls, I told him I wanted him for a three-book arc and I knew the third book would end in Hellboy's death. I know back then I had a rough idea for the third book, but over the years its plot changed so many times—I'm sure Duncan must have heard me tell him half a dozen different versions of it over the years, and (I hope, for his sake) he must have just stopped listening after a while. I remember that at one point the Gruagach (the long-suffering pig-man) was going to become the major villain and he would be the one to kill Hellboy, but, as is so often the case, these characters don't always stick to the roads we make for them. Gruagach in particular took on a life (a very sad life) of his own, and the story sort of followed after him. I had to trust that he at least knew where he was going and it turned out that he did. When I asked Scott Allie (long-suffering editor) if I could have a couple extra pages for The Fury #3, it was so I could give Gruagach a proper exit. I just couldn't leave him hanging in that tree.

 

And speaking of hanging in a tree—that's probably where I'd have ended up if I'd tried to draw these last three books myself, so thank you, Duncan Fegredo. The simple truth is that Duncan is amazing. His storytelling is spot on, and he has a nearly inhuman ability to draw everything well. When I write for myself, I tend to avoid certain things, but with Duncan as artist I was free to write the story I wanted to write without worrying about how to draw Hellboy kissing a girl or what a helmet made of birds would look like. And, in my humble opinion, Duncan is one of the best artists working when it comes to giving characters real personality and emotion. I was spared writing a lot of awkward dialogue, because when Duncan draws two characters looking at each other, more often than not you can tell what they're thinking. I would say I'll miss writing for Duncan but, fortunately, I don't have to. While I will be taking over the ongoing Hellboy story line (I've always said that in my world, when characters die they just become more interesting) as both writer and artist, there are still a lot of untold stories from Hellboy's past—a simpler time when he didn't have to worry about being the Beast of the Apocalypse or king of England. Duncan's agreed to stick around and draw a bunch of those. I couldn't be happier.

 

And now I have to get back to the drawing table.

- Mike Mignola

 

Hellboy: The Fury #3 is on sale now at your local comics retailer. Hurry to pick up your copy today!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μόλις διαβάσω και τα τελευταία δύο τεύχη θα ακολουθήσουν εντυπώσεις!Ότι θα πέθαινε ο Hellboy είχε ακουστεί από τον Ιούλιο αλλά τώρα που είδα και την αφίσα Hellboy in Hell,φτιάχτικα περισσότερο :mafia:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116953
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6183 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

2 βίντεο συνεντεύξεις του Mignola στο CBRTV.

 

http://video.comicbookresources.com/cbrtv/2008/cbr-tv-cci-2008-mike-mignola/

 

http://video.comicbookresources.com/cbrtv/2010/cbr-tv-c2e2-mike-mignola/

 

Στην δεύτερη αναλύει μεταξύ άλλων και για την προσέγγιση του στην συγγραφή και στο σχέδιο.

 

Α, ναι. Και η υποθήκη του σπιτιού του δεν έχει αποπληρωθεί οπότε δεν τον συμφέρει να σταματήσει να βγάζει Hellboy. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  19015
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  21
  • Reputation:   75
  • Achievement Points:  21
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4677 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γειά σας. Για κάποιον που δεν ξέρει τίποτα από Ηellboy, ποιά tpbs θα του προτείνατε?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.