Μετάβαση στο περιεχόμενο

PAPERCUT (ΚΡΗΤΗ - ΗΡΑΚΛΕΙΟ)


sneaker

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6388 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πρόσφατα άνοιξε ένα κατάστημα με κόμιξ και στο Ηράκλειο! Δε γνωρίζω πολλά γιατί αυτή την περίοδο δεν είμαι στο Ηράκλειο, όταν είχα κατέβει κάτω πριν ένα μήνα περίπου, τότε είχε ξεκινήσει να λειτουργεί. Αναφέρω εδώ ότι γνωρίζω και όταν ξέρω περισσότερα θα κάνω EDIT αυτό το ποστ.

 

Το κατάστημα λέγεται PaperCut και βρίσκεται λίγο πιο κάτω από τα Goody's (περίπου στα 20 μέτρα). Φέρνει κυρίως κόμιξ, έχει όμως και πολλές φιγούρες καθώς και πολλά board και card games. Απ' ότι μίλησα με ένα από τα παιδιά που το έχουν, σκοπεύουν να διοργανώνουν και game nights με διάφορα επιτραπέζια αλλά και τουρνουά για φανς των card games.

 

Όπως είπα, όταν γνωρίζω περισσότερα θα ενημερώσω το thread αυτό.

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πολύ πολύ πολύ ενδιαφέρον...

Μέχρι λοιπόν να στρογγυλέψουν τ΄αυτιά του κπτν. Σποκ και μέχρι να αποτάξει το σπανάκι ο ποπάϋ,

Λονγκ λιβ δε κόμικ μπουκς αράουντ δε γουόρλντ!!!

:beer::D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι φαίνεται πολύ καλό! Το μόνο ελάτωμα (όπως έχω ξαναγράψει σε παλιότερο post) είναι ότι δεν έχει Ελληνικά κόμιξ. Κάναμε μια συζήτηση κι ελπίζω να τον έπεισα να φέρει πάντως! Όσον αφορά τα παιχνίδια με τουρνουά κι έτσι θα τα διοργανώνουν στον πάνω όροφο λογικά. Υπάρχει κάποιος χώρος εκεί απ'ότι έχω μάθει! Επιτέλους ένα, καθαρά, κομιξάδικο και στο Ηράκλειο! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1900
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  13
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  13
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6193 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

θα το επισκεφτω απο Δευτερα.... οεοεοεο !!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  112
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  23
  • Reputation:   19
  • Achievement Points:  23
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Η διεύθυνσή τους είναι Ψαρομηλίγκων 11 (Απέναντι απ'τις Πραλίνες Ληονάηντας - ΔΙΣ ΙΖ ΣΠΑΡΤΑ!!!)

 

Το παιδί που το έχει λέγεται, νομίζω, Κώστας Καρουζάκης. Έχει ζήσει στην Αγγλία και συνεπώς, ξέρει από μπάλα!!!

 

Εγώ έχω πάρει ήδη κάποια κόμικς, κυρίως Conan, Ghostrider, το Death Dealer, Buffy κλπ.

 

Το κατάστημα είναι απόλυτα ενημερωμένο. Ελπίζω και εύχομαι να στεριώσει.

 

Άσχετο (όχι τελείως όμως):

 

Παιδιά που ποστάρετε από Ηράκλειο, στείλτε μου αν θέλετε pm ή email στο mistseeker (παπάκι) gmail.com για να κανονίσουμε να γνωριστούμε και να ανταλλάξουμε απόψεις. Νοιώθω απόλυτα απομονωμένος από κομικσικής άποψης, και βρίσκομαι στην ίδια μου την πόλη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1533
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  893
  • Reputation:   614
  • Achievement Points:  893
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Εεεεεεεεεεεεεεεεε όχιιι!!!! Δεν μπορώ να το πιστέψω!!! ’νοιξε μαγαζί με κόμικς στο Ηράκλειο;;;; :thinking:

 

Προοδεύουμε..... :bravo: :bravo:

 

Η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω προσέξει αλλά θα το επισκεπτώ σίγουρααα!!! :D:D

 

Ελπίζω να φέρει κάποια στιγμή και ελληνικά κόμικς αφού όπως αναφέρατε δεν έχει!!!

 

Ευχαριστώ πολύ για την ενημέρωση παιδιά!! :thanks::thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  3230
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  70
  • Reputation:   170
  • Achievement Points:  70
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6078 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για το PaperCut δεν ηξερα μεχρι σημερα και θα το επισκεφτω με την πρωτη ευκαιρια. Για να μην ανοιγω καινουριο topic απλα να συμπληρωσω οτι υπαρχει αλλο ενα βιβλιοπωλειο που φερνει "αρκετα" κομιξ στο Ηρακλειο. Προκειται για το Αναλογιο στην Ρουσου Χουρδου, διπλα στο Ταχυδρομειο στο κεντρο. Ειναι αλλωστε και το μοναδικο στο Ηρακλειο απο οσο γνωριζω που φερνει τις συλλογες του 9 της ελευθεροτυπιας.

 

Επειδη προσφατα πηρα την Χωματερη απο εκει, παρτε και το τηλεφωνο του μαγαζιου 2810 282303

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  1307
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  84
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Αρκετή ποικιλία κόμικς και όχι μόνο. Συλλεκτικά παιχνίδια καρτών, επιτραπέζια (με board game club για βραδιές επιτραπέζιων παιχνιδιών), χώρος για rpg (για τους φανατικούς του είδους) και άλλα πολλά. Τιμές κανονικές (ούτε φτηνές, ούτε ακριβές θα έλεγα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και το Papercut έκλεισε (και όμως Κώστα, ξέραν και γι'αυτό στο Tilt :P ).

 

Πλέον μόνο το gaming forum του υπάρχει:

http://www.papercut.gr/forum/

 

Και όπως μου έγραψε και ο Κώστας σε pm, ο ιδιοκτήτης του έχει ανοίξει ένα άλλο αλά Fantasy Shop, λιγάκι πιο πέρα. Ξέρει κανείς Ηρακλειώτης πως λέγεται? Για να ξέρω αν είναι να κλειδώσω το τόπικ ή να του αλλάξω το όνομα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3409
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5004 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Και το Papercut έκλεισε (και όμως Κώστα, ξέραν και γι'αυτό στο Tilt :P ).

 

Πλέον μόνο το gaming forum του υπάρχει:

http://www.papercut.gr/forum/

 

Και όπως μου έγραψε και ο Κώστας σε pm, ο ιδιοκτήτης του έχει ανοίξει ένα άλλο αλά Fantasy Shop, λιγάκι πιο πέρα. Ξέρει κανείς Ηρακλειώτης πως λέγεται? Για να ξέρω αν είναι να κλειδώσω το τόπικ ή να του αλλάξω το όνομα.

 

:beer:

 

Ισχύει ακόμα αυτό για το Fantasy Shop; Αν ναι, πού είναι αυτό το μαγαζί; Λέω να πάω να το ψάξω, μια που είμαι Ηράκλειο και δεν έχω τι να κάνω. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήταν στη Χάνδακο φίλε μου, λίγο πιο κάτω απ' την καφετέρια "Route 66". Στην ίδια πλευρά. Όπως ανεβαίνεις αριστερά. Δεν έχω ιδέα βέβαια αν έχει ακόμη κόμικς, αν είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης κτλ. Φαντάζομαι πως ναι.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3409
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5004 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ήταν στη Χάνδακο φίλε μου, λίγο πιο κάτω απ' την καφετέρια "Route 66". Στην ίδια πλευρά. Όπως ανεβαίνεις αριστερά. Δεν έχω ιδέα βέβαια αν έχει ακόμη κόμικς, αν είναι ο ίδιος ιδιοκτήτης κτλ. Φαντάζομαι πως ναι.

Λοιπόν πήγα σήμερα τελικά, στην Ψαρομηλίγκων δεν υπάρχει τίποτα. Βρήκα αυτό το γωνιακό κλειστό. Ίσως να ήταν εκεί:post-12892-0-42491000-1382215850_thumb.jpg

 

Ρώτησα κάτι παιδιά και μου παν ότι υπάρχει ένα στη Χάνδακος, παράλληλη με την Ψαρομηλίγκων προς το κέντρο. Εκεί όμως, είναι ένα μαγαζάκι, απέναντι από την καφετέρια Ουτοπία (που λένε ότι έχει καλή σοκολάτα ζεστή! :P ) στο οποίο όποτε περνάω βλέπω κόσμο μέσα μπροστά σε υπολογιστές να παίζουν προφανώς παιχνίδια "on line role playing games". Μου είπαν ότι τα παιδιά που έχουν αυτό το μαγαζί είναι οι ίδιοι που είχαν το Papercut, αλλά κόμικς δεν είδα να έχει μέσα, και δεν μπήκα κιόλας, ντράπηκα να πω την αλήθεια, γιατί εγώ δεν παίζω παιχνίδια και δεν έχω ιδέα από αυτά, είναι έξω απ' τα νερά μου!!! Να μπω λέτε άμα ξαναπεράσω; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Να μπεις και να παίξεις και παιχνίδια. :)

 

 

Μπορεί να κατέβω Κρήτη τον άλλο μήνα, οπότε καλό είναι να ξέρω τι υπάρχει :D 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Λοιπόν πήγα σήμερα τελικά, στην Ψαρομηλίγκων δεν υπάρχει τίποτα. Βρήκα αυτό το γωνιακό κλειστό. Ίσως να ήταν εκεί:attachicon.gifP1407_19-10-13.JPG

 

Ρώτησα κάτι παιδιά και μου παν ότι υπάρχει ένα στη Χάνδακος, παράλληλη με την Ψαρομηλίγκων προς το κέντρο. Εκεί όμως, είναι ένα μαγαζάκι, απέναντι από την καφετέρια Ουτοπία (που λένε ότι έχει καλή σοκολάτα ζεστή! :P ) στο οποίο όποτε περνάω βλέπω κόσμο μέσα μπροστά σε υπολογιστές να παίζουν προφανώς παιχνίδια "on line role playing games". Μου είπαν ότι τα παιδιά που έχουν αυτό το μαγαζί είναι οι ίδιοι που είχαν το Papercut, αλλά κόμικς δεν είδα να έχει μέσα, και δεν μπήκα κιόλας, ντράπηκα να πω την αλήθεια, γιατί εγώ δεν παίζω παιχνίδια και δεν έχω ιδέα από αυτά, είναι έξω απ' τα νερά μου!!! Να μπω λέτε άμα ξαναπεράσω; :P

Μπες, και πες : "Hρθα να παιξω WOW ή Dota 2 . Aλλα αν εχετε και κανενα κομικ, ακομη καλυτερα :valt:  " :best:;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3409
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5004 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Λοιπόν, ένα τελευταίο ποστ για το θέμα, για να βάλουμε τα πράγματα στη θέση τους. Τελικά δεν κατάφερα να ξαναπεράσω από το Papercut όσο διάστημα έμεινα Ηράκλειο, ΑΛΛΑ έχω έγκυρες πληροφορίες από φανατικό συλλέκτη και αναγνώστη κόμικς ότι τα παιδιά εκεί συνεχίζουν να εμπορεύονται κόμικς και τα έχουν στο υπόγειο!!! Γι' αυτό και δεν είδα τίποτα εγώ περνώντας απ' έξω.

 

Στο ισόγειο λοιπόν έχουμε παιχνίδια morpg στους υπολογιστές και κάτι σαν ίντερνετ καφέ, και στο υπόγειο κόμικς. Ας μας πουν περισσότερα και οι φίλοι που μένουν Ηράκλειο και έχουν πάει στο εν λόγω μαγαζί. Αυτά από εμένα και την αναταπόκριση από Ηράκλειο Κρήτης. Είμαι η Μάρβελ Ντακ, λάιβ από το φόρουμ του GC! :xai:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν πήγα σήμερα τελικά, στην Ψαρομηλίγκων δεν υπάρχει τίποτα. Βρήκα αυτό το γωνιακό κλειστό. Ίσως να ήταν εκεί:attachicon.gifP1407_19-10-13.JPG

 

 

για την ακρίβεια ήταν καρφί απέναντι από το σημείο που δείχνει η φωτογραφία.

(δίπλα απ'το bass για οσους ξερουν)

Επεξεργασία από Σνούπης.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι έχουν και υπόγειο, οπότε εκεί είναι μάλλον τα κόμικς. Σίγουρα δεν είναι στο ισόγειο. Απλά νομίζω πως μου 'χαν πει και πάνω όροφο. Δεν είμαι σίγουρος, όμως. Είχα πάει κάποτε στο "Papercut", το παλικάρι δεν ήθελε με τίποτα ν' ασχοληθεί με τις ελληνικές εκδόσεις (τις σνομπάριζε), οπότε δεν ασχολήθηκα κι εγώ ξανά με το κατάστημα αυτό. Το θέμα είναι ότι δεν ξέρω κατά πόσο τους έχει μείνει το στοκ απ' το "Papercut" και απλά εμπορεύονται κατά παραγγελία οτιδήποτε άλλο. Για όποιον ενδιαφέρεται το λέω, δηλαδή. Το "Fantasy Shop" του Ηρακλείου ήταν στην Ιδομενέως, πάντως (είναι το στενό μετά τον κινηματογράφο "Αστόρια" στα δεξιά, για όσους γνωρίζουν), αλλά πάνε αρκετά χρόνια που έχει κλείσει. Κόμικς παλιά (κάτι Ζαγκοράκια, Μπλεκ παλιά και διάφορα άλλα) είχε βρει ένας πελάτης μου σε ένα παλιατζίδικο στα Χανιά, αλλά δε μου είπε ποτέ που είναι. Αυτός ασχολείται με συλλογή από χαρτονομίσματα και νομίσματα και απλά ρώτησε τον τυπά σε κάποια φάση και του είχε πει ότι έχει κάποια αλλά έριξε πολύ ψάξιμο γιατί ήταν ανακατεμένα μαζί με βιβλία. Βρήκε όσα βρήκε και μου είπε ότι έχει κι άλλα, απλώς δεν είναι πολύ δύσκολα κομμάτια. Δε μου αποκάλυψε ποτέ την πηγή, αλλά δεν τον ρώτησα κι εγώ γιατί δε μ' ενδιέφερε να πάω Χανιά να ψάχνω. Αναφέρω απλώς για να 'χει στα υπόψιν ο Tik, επειδή δεν ξέρω σε ποιο νομό της Κρήτης μπορεί να προσγειωθεί όταν κατέβει. :) Κατά τ' άλλα κόμικς μπορεί κανείς να βρει (νεότερες εκδόσεις και κυρίως BD και αλμπουμάκια, αλλά όχι τεύχη) στο "Lexis", στον "Παπασωτηρίου" & στο "Public". Ότι βρίσκεις πάνω κάτω σε κάποιο βιβλιοπωλείο, δηλαδή. Δεν ξέρω μήπως μπορείς να βρεις και στου "Ελευθερουδάκη" ή στο "Φωτόδεντρο".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιγράφω από popaganda:

Βαμπίρ, λυκάνθρωποι και μάγοι στο Ηράκλειο Κρήτης


Κατεβήκαμε στο υπόγειο του Papercut όπου ανθεί μια νέα δυνατή υποκουλτούρα της πόλης. Αυτή των φανατικών των role playing games.


Φωτογραφίες: Μαριάννα Βεριγάκη

Σίσσυ Παπαδογιάννη


post-556-0-17157500-1390521321_thumb.jpg


Τα φώτα χαμηλώνουν. Στον χώρο απλώνονται μυστηριακοί βυζαντινοί ύμνοι. Μια φωνή μας ταξιδεύει στην Κωνσταντινούπολη του 1140, σε σκοτεινούς δρόμους όπου βασιλεύουν οι σκιές και στήνονται οι διαβόητες βυζαντινές μηχανορραφίες.
Στην πραγματικότητα βρισκόμαστε στο υπόγειο του Papercut, στην οδό Χάνδακος, στον σύγχρονο Χάνδακα, το Ηράκλειο. Εδώ είναι το επίκεντρο μιας δυνατής υποκουλτούρας της πόλης: RPG, κόμιξ, cosplay, βαμπίρ, cyber punk, δράκοι, φαντασία και πάει λέγοντας. Άγνωστες λέξεις κατά τα άλλα για την πλειοψηφία των ηρακλειωτών.
Πώς όμως τα RPG που ξεκίνησαν στην Αμερική των 70s-80s από σπυριάρικα, κοινωνικά αποκλεισμένα nerds, έφτασε σαν μία μη στιγματισμένη και αποδεκτή υποκουλτούρα στην Ευρώπη και κατ’επέκταση στην Κρήτη; «Πλέον στο Ηράκλειο και στα Χανιά παίζει κόσμος και κοσμάκης», μας λέει ο Πέτρος Παναγιωτίδης, ιδιοκτήτης του Papercut. «Δεν έχει σχέση με nerds, πλέον παίζουν και αρκετά κορίτσια». Είναι καμιά 200αριά – 300αριά άτομα που ασχολούνται ενεργά αυτή τη στιγμή με το RPG στο Ηράκλειο και 100 και βάλε στα Χανιά. Υπάρχουν πολλές ομάδες που παίζουν στο Πανεπιστήμιο, στο ΤΕΙ, σε σπίτια, στα πιο εναλλακτικά καφέ. Μέχρι πρότινος υπήρχε και η Λέσχη Φίλων RPG Ηρακλείου υπό το όνομα “Botch”, ενώ ενεργή είναι και η Λέσχη Φίλων Παιχνιδιών Στρατηγικής & Φαντασίας Ηρακλείου.
 

post-556-0-53771200-1390521356_thumb.jpg


Το RPG, role playing game, είναι ένα παιχνίδι ρόλων, φαντασίας, αυτοσχεδιασμού αλλά και τύχης γιατί συχνά τον τελευταίο λόγο τον έχει το 10εδρό ή 20εδρο ζάρι (συνολικά υπάρχουν 6 είδη). Υπάρχουν βιβλία με ιστορίες υπάρχει και ο story teller ή game keeper που συντονίζει την ιστορία και βάζει τους κανόνες στους παίκτες. Από κει κι έπειτα η ιστορία πάει εκεί που την πάει η φαντασία και η αλληλοδιάδραση των παικτών και σχεδόν όλα τα ενδεχόμενα είναι ανοιχτά. Ακόμα και να γίνει το Ηράκλειο μια πόλη στην οποία ζουν βαμπίρ, λυκάνθρωποι και μάγοι. «Παίζαμε το Vampire σε ένα “φανταστικό” Ηράκλειο, σύγχρονο αλλά πιο μεγάλο και πιο “σκοτεινό”. Κάθε Κυριακή, μετά τις 17.00 όταν άρχισε να νυχτώνει, συναντιόνταν όλα τα βαμπίρ του Ηρακλείου στο «Ηλύσιο», στον υπερπολυτελή τελευταίο όροφο του Μεγάρου (ενν. Megaron Hotel ή Μέγαρο Φυτάκη), εκεί όπου δεν πάει ασανσέρ, ένας ολόκληρος όροφος που ανήκε στον «Πρίγκηπα». Το Ηλύσιο βέβαια στην πραγματικότητα ήταν το υπόγειο του Papercut. Οι παίκτες έρχονταν ντυμένοι και βαμμένοι ανάλογα με τους χαρακτήρες τους στο παιχνίδι και έκαναν αυτό που οι RPGάδες λένε “live action role playing” – και που ο Πέτρος θέλει διακαώς να αναστήσει. Δηλαδή οι παίκτες υποδύονταν τους χαρακτήρες τους, περνούσαν από το φαντασιακό μπλαμπλα στην ενσάρκωση και όσο πιο πειστικοί και επιμελείς ήταν στις μεταμφιέσεις τους τόσα περισσότερα points κέρδιζαν στο παιχνίδι. Το «σκοτεινό» αυτό Ηράκλειο που γεννήθηκε στο υπόγειο της Χάνδακος είχε μοιραστεί σε ζώνες: τα βαμπίρ ζούσαν στο κέντρο, οι λυκάνθρωποι στην περιοχή της Κνωσού και γενικά στα προάστια, οι μάγοι είχαν καταλάβει τα «κέντρα γνώσης» της πόλης: ΙΤΕ, Πανεπιστήμια, Βικελαία βιβλιοθήκη κ.ά.
 

post-556-0-75816500-1390521376_thumb.jpg


Το Live Action Role Playing δεν έχει σχέση με το Cosplay, αλλά και από αυτό έχουμε εδώ. Υπάρχουν δύο ενεργές ομάδες φαν των manga, των anime, των ιαπωνικών κόμικς που οργανώνουν πολύ επιτυχημένα cosplay events και μάλιστα με μία δόση αυτοσχεδιασμού και diy, μιας και λόγω κρίσης επιστρατεύεται η εφευρετικότητα. Όμως ο Πέτρος το τονίζει, τα παιδιά του ηρακλειώτικου cosplay (συνήθως ανήλικοι μαθητές) είναι μια διαφορετική ομάδα, μια διαφορετική υποκουλτούρα από αυτή των RPG – παρά τις όποιες ομοιότητες βλέπουμε εμείς οι αμύητοι.
Εμείς πάντως στο υπόγειο του Papercut πήραμε μια γεύση από το «βυζαντινό» Vampire που παίζεται αυτή την εποχή – και άγνωστο πόσο θα κρατήσει: μπορεί να πάρει χρόνια, μπορεί να μην τελειώσει ποτέ, συνήθως νικητές δεν υπάρχουν σε αυτά τα παιχνίδια «είναι το ταξίδι, η συναναστροφή, δεν υπάρχει Ιθάκη», εξηγούν. Ο Πέτρος – story teller αφηγείται, καθοδηγεί τους παίκτες και τους βάζει και εργασίες για το σπίτι. «Το παιχνίδι είναι εντελώς ιστορικό. Πρέπει να διαβάσουν ιστορία για να ξέρουν τι γίνεται και για να μπουν στο πνεύμα της εποχής. Οι απαιτήσεις μου είναι πιο πολλές και από αυτές που είχε ο καθηγητής ιστορίας στο σχολείο» (εκπαιδευτικό σύστημα, ακούει; ). «Εγώ έχω διαβάσει πολλή ιστορία και έχω μελετήσει πολλές θρησκείες λόγω του RPG». Στις πανελλήνιες βέβαια, μας εκμυστηρεύεται ότι διάβαζε Lord of the Rings. Εκτός από την ιστορία, και άλλα στοιχεία παίζουν ρόλο για να δημιουργηθεί η κατάλληλη ατμόσφαιρα: προσεκτική χρήση της «γλώσσας» που χρησιμοποιείς ανάλογα με τον χαρακτήρα που παίζεις, επικά soundtracks, χειροποίητα αντικείμενα, ψεύτικα αποκόμματα εφημερίδας, ό,τι είναι «στο μεράκι του καθένα».
 

post-556-0-80008900-1390521451_thumb.jpg


Το παν είναι να υπάρχει μέτρο λέει ο Πέτρος. Ο παίκτης πρέπει να συνειδητοποιεί ότι δεν είναι ο χαρακτήρας του, λένε τα παιδιά στο τραπέζι. Και όσο να’ναι, χρειάζεται η στοιχειώδης ωριμότητα για να μην πάρεις στραβά το γεγονός ότι πάνω στο παιχνίδι ο χαρακτήρας του διπλανού σου έκλεψε το σπαθί ή σου ήπιε το αίμα. Τώρα ο επόμενος στόχος των RPGάδων του Ηρακλείου είναι να είναι λιγότερο «χύμα» και να προσπαθήσουν να οργανώσουν κάτι μέσω του Δήμου, για να μπορέσουν να βγουν από τα σκοτεινά υπόγεια και γιατί όχι, να δοκιμάσουν να παίξουν και σε δημόσιους, εξωτερικούς χώρους.

(*Να δω τον Γκάνταλφ να ξεπηδάει από τη Βικελαία και να μάχεται με τα βαμπίρ στα Λιοντάρια και τίποτα στον κόσμο!)
 

Papercut, Χάνδακος 30, Ηράκλειο, 2810346168

post-556-0-72606600-1390521429_thumb.jpgpost-556-0-49923500-1390521415_thumb.jpgpost-556-0-25282000-1390521412_thumb.jpegpost-556-0-86407000-1390521400_thumb.jpg

*H Σίσσυ Παπαδογιάννη είναι αρχισυντάκτρια στο Cretazine.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  31798
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  19
  • Reputation:   177
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2723 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Στο papercut εδώ και κάνα δυο χρόνια δεν φέρνουν πια κόμικς παρά μόνο τόμους κατά παραγγελία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το papercut στην Χάνδακος απ'ότι είδα έχει παζάρι και πουλάει ξενόγλωσσα κομιξ με το κιλό (10 ευρώ το κιλό). Νομίζω ότι θα είναι ως το τέλος του έτους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

τελικα τι εγινε εφερε Ελληνικα κομικ??

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Οχι, σταμάτησε να έχει και ξενόγλωσσα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γενικότερα, αρκετά βιβλιοπωλεία του Ηρακλείου φέρνουν νέες εκδόσεις κόμικς και φαντάζομαι πως κάθε βιβλιοπώλης πανελλαδικά πλέον ασχολείται και με αυτά, εφόσον πολλοί εκδότες βιβλίων με τους οποίους συνεργάζονται χρόνια έχουν κυκλοφορήσει έστω και ένα graphic novel. Αναφέρομαι φυσικά σε τέτοιες εκδόσεις και όχι σε τεύχη ή τόμους εκδόσεων που έχουν κάποια περιοδικότητα. Ενημερωμένοι δεν είναι βέβαια, αλλά είναι πολύ πιθανόν εξαντλημένες εκδόσεις από όσα βρίσκει κανείς να πάρει απ' το διαδίκτυο, να υπάρχουν κομμάτια σε τοπική αγορά. Στη Χάνδακος υπάρχουν δύο τέτοια απ' τα οποία έχει τύχει ν' αγοράσω. Στην Πλατεία Δασκαλογιάννη άλλο ένα. Δυστυχώς δε θυμάμαι ονομασίες... Ίσως ο @thor77 ή κάποιος άλλος Ηρακλειώτης στο φόρουμ, ξέρουν σε ποια αναφέρομαι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  35513
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  765
  • Reputation:   3798
  • Achievement Points:  829
  • Days Won:  9
  • With Us For:  1555 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Απ οτι καταλαβα το Ηρακλειο σε κομικ ειναι πισω... κριμα... και ειχα σκοπο να κανω σαφαρι κομικ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.