Μετάβαση στο περιεχόμενο

DAREDEVIL NOIR [ IRVINE - COKER ]


Hellboy

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Για καλύτερη απόδωση,διαβάστε το κείμενο ακούγοντας αυτό: http://www.youtube.com/watch?v=__OSyznVDOY



post-13219-12918933379511_thumb.jpg


Στις αρχές του 2009 η Marvel αποφάσισε να κυκλοφορίσει μια αλυσίδα noir τίτλων,που θα βασίζονταν σε διάφορους ήδη γνωστούς χαρακτήρες.Η σειρά αυτή είναι έξω από το κανονικό continuity(το οποίο δεν ξέρω πιο είναι μιας και δεν διαβάζω σύγχωνα της Marvel) και διαδραματίζεται στην εποχή της ποταπαγόρευσης και του κράχ του '29 :respect:
Οι τίτλοι που κυκλοφόρισαν είναι οι:
* Daredevil Noir #1-4
* Spider-Man Noir #1-4
* X-Men Noir #1-4
* Wolverine Noir #1-4
* Luke Cage Noir #1-4
* Punisher Noir #1-4
* X-Men Noir: The Mark of Cain #1-4
* Spider-Man Noir: Eyes without a Face #1-4
* Weapon X Noir One-Shot #1
* Iron Man Noir #1-4

Καθώς έχω μια λατρεία σε οτιδήποτε pulp και noir,δεν γινόταν να μην πάρω κάτι από αυτά και έτσι επένδυσα στο Daredevil!
To κείμενο είναι γραμμένο από τον Alexander Irvine και το σχέδιο από τον Tom Coker!

Σενάριο:
Σε αυτήν την εκδοχή,ο Matt Murdock δεν έχει καταφέρει να γίνει δικηγόρος(που είναι απόλυτα λογικό για την εποχή!) και ο φίλος του Foggy έχει γίνει ιδιωτικός ερευνητής(P.I.),τον οποίο ο Matt βοηθάει,είτε ως Daredevil είτε κανονικά.Τότε στην πόλη επιστρέφει ένας παλιός γκάνγκστερ,ο οποίος προσπαθέι να πάρει τα ινία από τον Fisk.Δεν θα σας πώ παραπάνω γιατί θα σας μπερδέψω ή θα πώ κανα spoiler.Συνολικά πάντως μπορώ να πω πως η ιστορία,ενώ δεν είναι κάτι το εντυποσιακό,κολλάει ωραία και αποδίδει φόρο τιμής στον Raymond Chandler,παίρνοντας την πολυπλοκότητα των βιβλίων του.Εντάξει,κανείς δεν μπορεί να φτάσει τον Chandler,οπότε μην περιμένετε κάτι τόσο καλό :lol: !

Σχέδιο:
γκουχ-γκουχ
Το σχέδιο είναι ΑΠΙΣΤΕΥΤΟ :wow: :wow: :wow: !!!Πραγματικά,δεν έχω λόγια!Είναι λές και βλέπεις κάποια ταινία της εποχής με χρώμα!Επίσεις,οι ίδιοι οι χαρακτήρες είναι τρομερά καλοσχεδιασμέμοι,με καλύτερο από όλους τον Fisk!Ποτε δεν μου άρεσε η υπέρβαρη φιγούρα που του έφτιαχναν παλιότερα και εδώ είναι καταπληκτικά σχεδιασμένος :best: !Κάποιοι ίσως τσινήσετε λίγο με την καινούργια στολή του Daredevil,αλλά 1.δίνει πολύ καλή εξήγηση για το γιατί είναι έτσι και 2.δεν θα την ξαναδείτε πουθενά αλλού :lol: !

Τελικώς:

Εγώ έχω την έκδοση των 4 τευχών(τα έχει σε πολύ καλή τιμή το Starcomics σε πακετάκι) και είμαι αρκετά ικανοποιημένος αλλα ξέρω οτι κυκλοφορεί και μια σκληρόδετη που τα έχει όλα,πιο ακριβή όμως!It's your choice αν τελικά επιλέξετε να το πάρετε!

Έχουμε και λέμε:
Σενάριο: 6,5
Σχέδιο: 10
Τιμή σε σχέση με αυτά που δίνει: σχετικά καλή


:givemebeer: :givemebeer: :givemebeer: :givemebeer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Λοιπόν... θα τα πάρω τα DDN. Άμα δεν αξίζουν θα σε κάψω μαζί τους! :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Λοιπόν... θα τα πάρω τα DDN. Άμα δεν αξίζουν θα σε κάψω μαζί τους! :valtnino:

Ει ει,I'm too good-looking to die :lol:

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   915
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τρομερη παρουσιαση σε τιτλο, ομως, πολυ μετριο κατα την γνωμη μου. Οχι οτι εχω μελετησει και πολλα υπερηρωικα αλλα με αυτο δεν ξετρελαθηκα κιολας! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αυτό δεν το έχω διαβάσει αν και τα περισσότερα noir τα διάβασα.Το Spider-Man ήταν κατά τη γνώμη μου το καλύτερο ,αλλά μιας και μου αρέσει κιόλας ο DD θα το κατεβάσω και αν αξίζει θα το αγοράσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Το dd noir χωρις να το εχω διαβασει θυμαμαι οτι ειχε πολυ ωραιο σχεδιο.Σιγουρα η καλυτερη δουλεια του Cocker κατα τη γνωμη μου(ο οποιος μου αρεσει σαν artist).Aν και το σνομπαρα καπως οταν ειχε βγει πιστευω οτι θα το παρω καποια στιγμη.Απο noir εχω μονο του punisher το οποιο αν και ηταν ευχαριστο δεν ηταν και κατι το ιδιαιτερο αλλα ετυχε να το βρω φτηνο για αυτο και το πηρα.Παντως ηταν η μονη φορα που μου αρεσε σχεδιο του Azaceta.Πολυ ταιριαστο για noir τιτλους(οχι που πηγαν και τον βαλανε στον spiderman :confuse: ).

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Θα συμφωνήσω με τους προλαλήσαντες. Το σενάριο, χωρίς να είναι κακό, είναι απλώς λειτουργικό αλλά το σχέδιο είναι πραγματικά όλα τα λεφτά. Θυμάμαι πως είχα καιρό να εντυπωσιαστώ από το σχέδιο ενός κόμικ και ήταν μια ευχάριστη έκπληξη. Και το πιο παράξενο είναι πως δεν "το πιάνει το μάτι σου" με την πρώτη. Αν σας περισεύουν μερικά ευρουλάκια (εδώ γελάμε :lol: ) δοκιμάστε το.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το Spiderman Noir μάλλον θα το κατεβασω και εγώ γιατί είμαι περίεργος να δώ τι λέει.Επίσεις σήμερα πέτυχα στο Public το Punisher αλλά έτσι όπως το είδα το σχέδιο μου φάνηκε πολύ μέτριο!-βέβαια βιαζόμουν οπότε μπορεί και να μην το είδα καλά :D !Επίσεις έχω πετύχει και το hardcover του Iron-Man και έχει ένα εκπληκτικό εξώφυλλο!Το πρόβλημα είναι οτι δεν έχω ακούσει και τα καλύτερα για το συγκεκριμένο ως ιστορία :lol:

 

Πάντως συμφωνώ απόλυτα στο οτι δεν το πιάνεις με την πρώτη το σχέδιο!Το είχα για πολύ καιρό έτσι να κάθετε αφού το διάβασα και μια μέρα το ξαναάνοιξα,και σιγα σιγά άρχισα να κολλάω με το σχέδιο και πλέον πολλές φορές το κατεβάζω μόνο και μόνο για να το δώ!-κάτι που μόνο το Hellboy έχει καταφέρει :respect:

 

:update:

τώρα είδα οτι κάποιος έβαλε σε καλή θέση την εικόνα!Thanx γιατί εγώ δεν έχω ιδέα :beer7:

Επεξεργασία από Drunk Crocodile
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.