Μετάβαση στο περιεχόμενο

PLAYMOBIL


johnk10

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1748
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  11
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μια υπεροχη συλλογη που βρηκα απο φωτογραφιες απο τα υπεροχα PLAYMOBIL απο το 1974-2006.Και αφηνω τα

 

συναισθηματα σε ΄σας........

 

http://rs106tl.rapidshare.com/files/264022...L_1974-2006.zip

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

:)

 

στο μυαλό μου είσαι? :) τις προάλλες μπήκα σε ένα παιχνιδάδικο ψάχνωντας για δώρο για το βαφτηστήρι μου και τσίμπησα τον φετινό κατάλογο της Playmobil και ένα έξτρα τευχάκι με έξτρα αντικείμενα (πχ ράγες για τραίνο, μοτέρ για σκάφη κλπ) :D παραδόξως δεν είχε σπίτια για γουέστερν (είχα το γραφείο του σερίφη και το μπαρ?/παντοπωλείο?...)... anyhow. σε αυτό που παραπέμπεις βρήκα και το αρχαιότερο που θυμάμαι να μου έχουν πάρει, τους άγγλους φρουρούς με τη σκοπιά! 2038 σελίδες όμως θα πάρει καιρό να τις χαζέψω όλες ;)

 

τσίμπα και μια διαφήμιση μέσα από τις σελίδες του Σουπερμαν (Ψαρόπουλος) από το 79 :):best:

 

Soyperman_02_020.jpg

 

ρε διάολε, ότι service ήθελα μικρός το κάνουν τώρα (πχ κατάλογος με το τι υπάρχει για να παίρνεις "εξωτικά" κομμάτια, δυνατότητα αγοράς ξεχωριστών εξαρτημάτων κλπ)...

 

:beer:

 

ΥΓ Για να μη σου πω ότι το σκεφτόμουν να πάρω μερικά και να στήσω μια βιτρίνα/διακοσμητικό σπίτι μου (έχω ξεφύγει τελείως... τι αηδίες κάθομαι και σκέφτομαι για να δικαιολογήσω τον παλιμπαιδισμό μου :lol:)

ΥΓ2 τα έξτρα που σου έλεγα.. γιατί να έχει το πειρατικό ΜΟΝΟ 2 κανόνια? 2 κανόνια μόνα τους :cool:

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6302 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Το πειρατικό καθώς και ένα cabrio περιπολικό ήταν τα αγαπημένα μου!!!!!!!!!!!

 

3550xp8.jpg

 

και το περιπολικό σε μπλε 3219awb4.jpg

 

:beer: Για τις αναμνήσεις που μου ξύπνησες!

Επεξεργασία από NetGhost
  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1307
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  84
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Ζήλια σε όλους :Prrr:

 

εγώ έχω δύο παιδάκια 6 και 4 ετών και τους έχω πάρει αρκετά playmobil και έτσι παίζουν (κι εγώ μαζί - παλινπαιδισμός θα μου πείτε)

 

:beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6302 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Να σου ζήσουν! Κι ας λέμε ότι θέλουμε εμείς, εσύ παίζε με την ψυχή σου!!! Κανείς δεν έχασε όσο κρατάει την παιδικότητά του!

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

(α) το είχα το πειρατικό (αν και μου το πήρε ο πατέρας μου ως ανταμοιβή για τους βαθμούς μου στην Α Γυμνασίου οπότε όμως είχα ψιλοσταματήσει να παίζω με δαύτα...) αλλά ΚΑΙ το περιπολικό (μπλέ όμως το δικό μου)

 

(β) σου είπε κανείς ότι τα έχουμε πετάξει? κάτσε με το καλό να έρθουν τα κουτσούβελα (αν και εφόσον) να δεις στο πότε τα ξεθάβω κι εγώ :)

 

(γ) και παίρνω την κουμπάρα μου να δω αν ο μικρός παίζει με playmobil (να βγάλω το καταναλωτικό μου άχτι) και μαθαίνω πως παίζει με κάτι καινούργια lego ονόματι Bionics... απογοήτευσις! (όχι πως και τα lego δε μου αρέσαν, αλλά χρησιμεύαν σε κατασκευές για τα Playmobil :lol:)

 

:beer:

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6302 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

(α) το είχα το πειρατικό (αν και μου το πήρε ο πατέρας μου ως ανταμοιβή για τους βαθμούς μου στην Α Γυμνασίου οπότε όμως είχα ψιλοσταματήσει να παίζω με δαύτα...) αλλά ΚΑΙ το περιπολικό (μπλέ όμως το δικό μου)

 

(β) σου είπε κανείς ότι τα έχουμε πετάξει? κάτσε με το καλό να έρθουν τα κουτσούβελα (αν και εφόσον) να δεις στο πότε τα ξεθάβω κι εγώ :)

 

(γ) και παίρνω την κουμπάρα μου να δω αν ο μικρός παίζει με playmobil (να βγάλω το καταναλωτικό μου άχτι) και μαθαίνω πως παίζει με κάτι καινούργια lego ονόματι Bionics... απογοήτευσις! (όχι πως και τα lego δε μου αρέσαν, αλλά χρησιμεύαν σε κατασκευές για τα Playmobil :lol:)

 

:beer:

α) και το δικό μου μπλε ήταν όπως έγραψα!

 

β) εγώ σαν βλάκας τα πέταξα... ανάμεσα σε πολλά άλλα

 

γ) κι εγώ τα lego κάτι τέτοιο τα έκανα!

Επεξεργασία από NetGhost
  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Καλά... Τα πόσα PLAYMOBIL έχουν πεταχτεί από την μάνα μου γιατί πλέον είχα μεγαλώσει και είχαν ψιλοχαλάσει... :cry:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1307
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  84
  • Reputation:   59
  • Achievement Points:  84
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6257 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Εγώ έφτιαχνα με τα lego και με άλλα παρόμοια τέρματα ποδοσφαίρου και οι ποδοσφαιριστές ήταν τα playmobil. Η μια ομάδα είχε χρώματα ιπποτών του κάστρου και η άλλη δε θυμάμαι. Πάντως θυμήθηκα που μπορεί να βρίσκονται τα δικά μου playmobil και μόλις πάω στο πατρικό μου σπίτι θα τα ψάξω. :D

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εγώ πάλι είχα την τύχη τώρα το Πάσχα να συναρμολογήσω το δεντρόσπιτο για τον μικρό μου ξάδελφο! Καλά ε απίστευτο ίδρωσα μέχρι να το φτιάξω. Απίστευτη λεπτομέρεια και τρομερά μηνύματα μέσα απο το παιχνίδι(πχ ηλιακ΄μπαταρία).

Εγώ μικρός έκανα μάχες ανάμεσα σε πλέιμομπιλ και Τζι Αι Τζο. Κέρδιζαν οι δεύτεροι βέβαια αλλά τι να κάνουμε είχαν καλύτερο εξοπλισμό!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Καταρχάς, σχετικά με το αρχείο που ανέβασε ο φίλος johnnyred, με ένα μικρό rename σε CBZ, και με το πρόγραμμα CDisplayEx, θα μπορείτε να το διαβάζετε χωρίς να το αποσυμπιέσετε...

 

Λοιπόν, ό,τι και να πει κανείς για τα Playmobil είναι λίγο. Τί καουμπόιδες, τί διαστημανθρώπους, τί άμαξες, ελικόπτερα, διαστημόπλοια, το γραφείο του σερίφη είχα πάρει (είχε τα περισσότερα όπλα, για αυτό)... Λιώσιμο χοντρό. Έχω ακόμα αρκετά από δαύτα και σιγά σιγά ίσως αρχίζω να αγοράζω πάλι, όμως τώρα μάλλον θα το "γυρίσουμε" σε πριγκιποπούλες, βασιλόπουλα κλπ. :D

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1537
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  837
  • Reputation:   2374
  • Achievement Points:  837
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τρομερή ανάμνηση τα playmobil!!! Εγώ είχα το αεροδιαστημόπλοιο!!! (που εγώ έκανα switch τους διαστημάνθρωπους με ινδιάνους γιατί έτσι)-(τα άλογά τους δυστυχώς δε χωρούσαν..)

Μας βλέπω να κλείνουμε ραντεβού για συνάντηση σε χώρο με καμιά 500ριά τ.μ. άδειο πάτωμα (ή δεν μας φτάνει;) για να απλώσουμε τις συλλογές μας και να παίξουμε!! (μαζί με τα παιδιά μας όσοι έχετε!!-Να σας ζήσουν!! ) :beer::beer::beer: και μπύρες φυσικά!! :hilarious:

πι.ες. το κίτρινο αμαξάκι είναι η οδική βοήθεια, το μπλε ναι οι πολιθθθ..

Yoshi , ε βέβαια, από μικρός ε? ..τι άλλο από όπλα... :hilarious:

Υπήρχαν (-άρχουν?) και κάτι ειδικοί μαρκαδόροι που τους έβαφες αμα ήθελες ε? stimmt's?

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Τρομερή ανάμνηση τα playmobil!!! Εγώ είχα το αεροδιαστημόπλοιο!!! (που εγώ έκανα switch τους διαστημάνθρωπους με ινδιάνους γιατί έτσι)-(τα άλογά τους δυστυχώς δε χωρούσαν..)

 

αυτό προσπαθώ να εξηγήσω στο βαφτισιμιό μου... ότι τα παιχνίδια στον η/υ έχουν "γραμμική" πλοκή και σε περιορίζουν. :)

 

είχα αλλάξει πόδια/σώμα κλπ και είχα φτιάξει τέσσερις καουμπόιδες με πράσινο σώμα και μαύρα πόδια και τους είχα βαφτίσει Τζό, Τζακ, Ουίλιαμ and you can guess the last name (όποιος δεν φαντάζεται, μπορεί να αποχωρήσει :) ) Οι οποίοι φυσικά ήταν πάντα με τους καλούς :)

 

τα μεγάφωνα ήταν όπλα με διαστημικές ακτίνες, αυτά τα άσπρα που είχαν στην άκρη του μανικιού οι μπάτσοι ήταν βραχιόλια με ειδικές δυνάμεις, οι λεπτές μονές φέτες των lego ήταν οπλοπολυβόλα (μέσα σε περίπλοκα οχήματα), αυτά που πασάραν τότε ως γυναίκες τους άλλαζα τα μαλλιά και ήταν οι χοντροί...

 

:D

 

:beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μα σας λεω δεν μου ερχεται με τιποτα το ονομα του τελευταιου...!!!

averell.gif

:lol:

 

Εγω αν και ημουνα ("ΓΚΟΥΧ!"και ειμαι ακομα"ΓΚΟΥΧ!") legoμανης γιατι μεχρι και τον Δοκτορ Οκταπους και το Βενομ (να'ναι καλα η πλαστελινη) ειχα φτιαξει, για να μην πω για την ανικητη αρμαδα των αδιστακτων ρομποτ του Μαξ Ταϊμπουστερ (κακοποιος της Λεγκουπολης και στην πραγματικοτητα) και των υπολοιπων που τα ειχαν κανει ολα γης μαδιαμ, ενω εμπλεκοταν μετα οι Οτομποτς & Ντησεπτικονς, οποτε οι λεγκοπουλιανοι με τον ηρωα της πολης, Ιντιανα Λεγκα πηγαιναν στο χωριο των ανταρτων Playmobil να τους βοηθησουν με τον ανταρτοπολεμο με κατι τερατακια ρομποτ φτιαγμενα απο κατι ταπες σαν σφηνοτουβλακια που ειχαν βγει και τα πιο σωματωδη με τετραγωνη λογικη (τα'χα φτιαξει απο εκεινα τα τετραγωνα τουβλακια που σε υποχρεωνουν να παρεις στην Α'Δημοτικου για να μαθεις καλυτερα και καλα Μαθηματικα :lol: ) αλλα μετα απο μια επικη μαχη με τα ηρωικα Bionicles (ετσι λεγονται, germanicus), τα πρωτα που ειχανε βγει καταφεραν και εδιωξαν τους Ντησεπτικονς & τα απομειναρια του ρομποτικου στρατου (εχω μια λοξα με τα ρομποτ, I know :respect: ) εκαναν συμμαχια με τους Βρετανους, Ρωσους & Αμερικανους στρατιωτες-στρατιωτακια για μια τελικη και αποφασιστικη μαχη στην γεφυρα (προεκυψε απο την Τεχνολογια Γυμνασιου) του Αρνεμ....εκτοτε εχω αρκετο καιρο να τα ξεσκονισω, αλλα εχω φροντισει να μην πεταχτει τιποτα, εξαλλου ποιος ειπε πως τα παιδια δε μενουν παντα παιδια? :respect::beer::respect:

 

υγ.Οποια σχεση με πραγματικα προσωπα δεν υφισταται, ειτε εγινε εξ' αγνοιας :D

 

:PP :orchestra::beer::orchestra: :PP

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1748
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  11
  • Reputation:   23
  • Achievement Points:  11
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6212 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

αυτο που αξιζει παιδια ειναι να μεινουμε παντα παιδια οσο χρονων και αν ειναι ο καθενας μας σε οποια ηλικια και αν ειναι και να μοιραζομαστε τις αναμνησεις μας οπως τις εχει ζησει ο καθενας απο εμας,αν και δεν διαφερουν απο οτι βλεπω και πολυ αυτο σημαινει ειμαστε το ιδιο και το σπουδεοτερο ειναι οτι ειμαστε Ελληνες.Ευχομαι μεσα απο την καρδια μου να μεγαλωσει η καινουργια γενια με τις δικιες μας αναμνησεις και να γινουν καλυτεροι απο εμας.Καλο επισεις θα ειναι να κανουμε και καποια εκθεση για ολα αυτα που μας προκαλουν συναισθηματα.........και οτι μπορεσει ο καθενας ας φερει να θυμηθουμε τα παλια αυτα ωραια χρονια που περιμεναμε πως και πως να ερθει το Σαββατοκυριακο για να ανταλλαξουμε παιχνιδια απο κομπιουτερ και περιοδικα μετα απο το σχολειο

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μπράβο για το θέμα! Ξύπνησε πολλές αναμνήσεις. Έχω ένα γιό 3 ετών και το σπίτι έχει αρχίσει να ξαναγεμίζει με Playmobil,Lego αλλά και Hot Weels. H αλήθεια όμως είναι οτι δεν βλέπω να τα κρατάει τόσο καιρο, όσο εμείς. Θα το γυρίσει στις κονσόλες είτε μου αρέσει έιτε όχι. Και σε αυτό δεν φταίει μόνο ή εποχή. Φταίνε και οι κατασκευαστές των παιχνιδιών που ανέφερα παραπάνω. Αυτα τα παιχνίδια στα 70ς σου έδιναν πολλές δυνατότητες για καστομιές. Με ένα κουτί Lego και την φαντασία σου έφτιαχνες άπειρα πράγματα. Τώρα τα περισσότερα είναι ready made και μπορείς με ελάχιστη προσπάθεια να φτιάξεις πόλεις ολόκληρες.

 

Ας είναι. Όσο κρατήσει καλά θα είναι.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  4237
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   11
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5972 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

ποπό τι μου θυμίσατε...είχα τρελα με τα playmobil και είχα μαζέψει με το ξάδερφο μου ότι υπήρχε σχεδόν..ας είναι καλά η μάνα μου που μάζεψε 5 σκουπιδοσακούλες και τις χάρισε στο γιο μιας αλλοδαπής που καθάριζε το σπίτι..μου ηρθε να σπάσω όλο το σπίτι..καταλαβενετε..

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  18
  • Reputation:   8
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5928 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το πειρατικό καθώς και ένα cabrio περιπολικό ήταν τα αγαπημένα μου!!!!!!!!!!!

 

3550xp8.jpg

 

και το περιπολικό σε μπλε 3219awb4.jpg

 

:beer: Για τις αναμνήσεις που μου ξύπνησες!

 

 

το πειρατικο ηταν απο τα πρωτα δωρα μου φοβερο :crying:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1242
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  162
  • Reputation:   109
  • Achievement Points:  162
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Johnnyred, βλέπω οτι εκτός από το ίδιο όνομα και το γούστο στις ταινίες (nice avatar ;)) έχουμε και το ίδιο γούστο στα παιχνίδια!

Τσίμπα λοιπόν μια μπυρίτσα! :beer:

 

Εμένα μου άρεσαν πολύ οι cowboys playmobil, το πειρατικό πλοίο και το μεσαιωνικό κάστρο! :banana3:

 

Αυτές οι γλυκιές αναμνήσεις είναι που μένουν στη ζωή μας όσα χρόνια κι αν περάσουν. :best: :best:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  14
  • Reputation:   13
  • Achievement Points:  14
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5879 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εγω εχω 3 παιδάκια . Οι πρώτοι δυο είναι 6 και 4 ετών ( ο άλλος είναι μωρό) . Τους έχω πάρει οτιδήποτε αφορά τα ζωα και τις φάρμες (playmobil). Ωρες ώρες αισθανομαι οτι τα κακομαθαίνω αφου μπορούν να εχουν οτι θελησουν . Εμέις τότε 2 -3 αλογα είχαμε και κανενα ανθρωπάκι . Ουτε που ξέραμε τι άλλο υπηρχε. Τώρα κοιτάζουν τα εσωκλειστα εντυπα και ζητανε και παιρνουν οτι θέλουν . Οτι αλλο παιχνίδι εχουν τους το εχουν πάρει τα αδερφια μου και οι γονείς μου . Δυστυχώς έχω χάσει αυτό το κάτι που χρειάζεται για να ευχαριστηθείς το παιχνίδι . Ειμαι για κλάματα . Δουλευω σαν το σκύλο απο το πρωι με το βράδυ και το τρελο ειναι οτι μου αρεσει κιόλας . Ειμαι σαν τους μεγαλούς στην ταινία με τον Peter Pan που εχασαν την παιδικότητά τους . Για κλάματα σας λέω ... !!!! Κλαψ ! Λυγμ !

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Έμειναν "ορφανά" τα Playmobil

 

Ο καθένας από εμάς γνωρίζει σίγουρα κάποιο παιδί που μεγαλώνει ακόμα και σήμερα παίζοντας με τα δημιουργήματα που άφησε «ορφανά» ο πατέρας των Playmobil, Χανς Μπεκ, την Παρασκευή. Η γερμανική εταιρεία «Geobra Brandstatter», η οποία κατασκευάζει τα διάσημα παιχνίδια, ανακοίνωσε τη Δευτέρα το θάνατο του 79χρονου δημιουργού τους.

 

Ένα ανθρωπάκι ύψους 7,5 εκατοστών, ό,τι πρέπει για το χέρι ενός παιδιού, ήταν το πρώτο Playmobil. Κατασκευάστηκε στο Ζίρντορφ, στα νότια της Βαυαρίας, στις εγκαταστάσεις της γερμανικής εταιρείας.

 

Ο Χανς Μπεκ μεγάλωσε σε πολυμελή οικογένεια, έχοντας 9 αδέλφια. Αποτέλεσμα ήταν να φτιάχνει παιχνίδια για τα αδέλφια του και χάρη στην ικανότητά του αυτή, να κατασκευάσει ένα παγκόσμιο φαινόμενο, όπως εξελίχθηκαν τα Playmobil.

 

 

πηγή: zougla.gr

  • Like 20
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πριν λίγο το είχα διαβάσει κι εγώ, θα τον θυμόμαστε σίγουρα!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Η αλήθεια είναι ότι δεν ήξερα ποιός ήταν ο εφευρέτης των Playmobill. Έχουν περάσει πάρα πολλά απο τα χέρια μου όταν ήμουν μικρός και ακόμα περισσότερα τώρα με τον γιό μου...... Αν και με τόσες χιλιάδες παιδικά χεράκια να τα κρατούν τα Playmobill δεν θα μείνουν ποτέ ορφανά!

 

S7301791.JPG

 

Και μερικές πληροφορίες στην wiki.

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και με τόσες χιλιάδες παιδικά χεράκια να τα κρατούν τα Playmobill δεν θα μείνουν ποτέ ορφανά!

 

Αυτό ακριβώς..... :cheers3:

 

 

:flower5:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τριάντα πέντε χρόνων έγιναν τα Playmobil

Από γενιά σε γενιά

1005579_b.jpg

 

Μαζί τους μεγάλωσαν και συνεχίζουν να μεγαλώνουν εκατομμύρια παιδιά σε όλο τον κόσμο. Για πολλούς -όχι μόνο μικρούς, αλλά και μεγάλους- αποτελούν το καλύτερο δώρο.

Ο λόγος για τα διάσημα και αγαπημένα Playmobil, που φέτος έκλεισαν τα 35 τους χρόνια, καθιστώντας την κατασκευάστρια εταιρεία στην τρίτη πιο σημαντική εταιρεία παιχνιδιών στον κόσμο.

Τι κρύβει όμως η ιστορία των Playmobil; Με αφορμή τα φετινά «γενέθλια» η Deutsche Welle αποκαλύπτει:

Όλα ξεκίνησαν όταν η γερμανική εταιρεία κατασκευής πλαστικών παιχνιδιών Geobra Brandsttter, που μαστιζόταν από την οικονομική κρίση της δεκαετίας του '70, κατέφυγε σε μια λύση ανάγκης ώστε να επιβιώσει.

Εφευρέτης των μικροσκοπικών φιγούρων ήταν ο Χανς Μπε, ο οποίος πέθανε τον περασμένο Ιανουάριο σε ηλικία 79 ετών.

«Μεγάλωσα με την Playmobil. Ήταν τα πρώτα μου παιχνίδια και τα κράτησα για πολύ καιρό. Παλιότερα οι φιγούρες ήταν πιο απλές. Τα χρώματα ήταν πιο απλά. Πράσινα, μπλε, κόκκινα, κίτρινα. Από έναν αστυνόμο μπορούσαμε να φτιάξουμε έναν ινδιάνο και από κάθε ινδιάνο κάτι άλλο» είπε ένας Γερμανός, ενήλικος σήμερα, που εξακολουθεί να αγαπά τις μικροσκοπικές φιγούρες.

Σήμερα, βέβαια, ο μηχανισμός των παιχνιδιών είναι πιο πολύπλοκος και πιο λεπτομερής, όταν κουνάνε τα χέρια ή τα πόδια. Εκτός αυτού έχουν πλέον και στολές. Μπορεί να ντύνονται σκιέρ ή και νύφες. Η ηλικιακή ομάδα στην οποία απευθύνεται η εταιρεία είναι παιδιά ηλικίας 3 έως 10 ετών. Πολλοί, όμως, από αυτούς που μεγάλωσαν και σήμερα είναι ενήλικοι δεν κατάφεραν να εγκαταλείψουν τις μικρές τους φιγούρες.

 

Σωτήρας το ακριβό πετρέλαιο

 

Η Geobra Brandsttter αντιμετώπισε μεγάλη οικονομική στενότητα τη δεκαετία του '70, εξαιτίας της πετρελαϊκής κρίσης. Αυτό διότι το πετρέλαιο είχε γίνει πολύ ακριβό και τα παράγωγά του, που χρησιμοποιούνταν για την κατασκευή μεγάλων πλαστικών παιχνιδιών, είχαν καταστεί πανάκριβα.

Έτσι, δημιουργήθηκαν οι μικρές πλαστικές φιγούρες που κόστιζαν αισθητά λιγότερο. Ο τότε διευθυντής της εταιρείας Όσβαλντ Μπάγιερ, θυμάται: «Οι μικρές φιγούρες ήταν τόσο συμπαθητικές και τα παιδιά γρήγορα ήθελαν να κάνουν συλλογές. Το 1974 είχαμε μόλις 19 φιγούρες να παρουσιάσουμε. Μπορούσαν, όμως, να φτιάξουν έναν κόσμο. Το πάθος της συλλογής των μικρών παιχνιδιών μεγάλωνε κι έτσι καταφέραμε να φτιάξουμε την Playmobil αυτό που είναι σήμερα».

Επιτέλους, τα παιδιά είχαν έναν τρόπο να μιμηθούν και να φτιάξουν με λεπτομέρειες τον κόσμο των μεγάλων. Οι φιγούρες κινούνταν, περπατούσαν, κάθονταν στο αυτοκίνητο. Παρόλα αυτά, ουδείς φανταζόταν τότε τη μεγάλη επιτυχία. Σήμερα, 35 χρόνια μετά την πρώτη τους εμφάνιση στην αγορά, έχουν πουληθεί περισσότερες από 2 δισ. φιγούρες.

 

Δεν υπάρχουν πολεμικά σενάρια

 

Τα παιδιά δηλώνουν ευχαριστημένα και γράφουν στην εταιρεία τι θα ήθελαν ακόμα να έχουν. Στο τμήμα σχεδιασμού εξετάζουν τις προτάσεις τους κι αν είναι δυνατόν τις πραγματοποιούν. Βέβαια, για τη διευθύντρια, Αντρέα Σάουερ, υπάρχουν και σαφείς περιορισμοί. Δηλαδή, πράγματα που δεν επιτρέπονται.

«Έχουμε πολλές φιγούρες που είναι σημαντικές για τα παιδιά. Όμως, φιγούρες που έχουν να κάνουν με τη βία ή με τις διακρίσεις εναντίον μειονοτήτων δεν έχουμε. Δεν θέλουμε πολεμικά σενάρια», ανέφερε χαρακτηριστικά η κυρία Σάουερ.

Για το λόγο αυτό δεν υπάρχουν τανκ. Υπάρχουν, όμως, καουμπόηδες και πειρατές. Βέβαια, το παιχνίδι «το καλό εναντίον του κακού» επιτρέπεται. Πάντως, είναι αλήθεια πως η χαμογελαστή φατσούλα της φιγούρας δεν αφήνει στα παιδιά και μεγάλα περιθώρια να αναπτύξουν επιθετικές συμπεριφορές.

 

Πηγή in.gr

 

 

:beer: :beer:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ήρθαν στα παιχνιδάδικα τα figures series 1, αντίστοιχα των lego minifigures σε λογική (σακουλίτσα με random επιλογή) αλλά πρόκειται για μετριότατες φιγουρίτσες. Γι'αυτό και είναι και πιο φθηνές (1.90).

 

http://www.toywiz.com/playminis1.html

 

 

BONUS ΦΩΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΤΖΕΡΜ: adamandeve.jpg

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από τα Νέα 11-12/06/2011:

 

post-556-0-70081100-1320451590_thumb.jpg

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

post-556-0-13700300-1342188865_thumb.jpg

 

You'll never live like common people

You'll never do what common people do

 

…λέει το τραγουδάκι, όμως σε πείσμα των Pulp αυτό ακριβώς κάνουν τα playmobil του Νίκου Ράκκα: βγαίνουν στους δρόμους σα συνηθισμένοι “άνθρωποι” και φωτογραφίζονται ανάμεσα μας.

 

Οι ύψους μόλις 7.5 cm φιγούρες που αγαπήσαμε στη παιδική μας ηλικία παρουσιάζονται κάτω από άλλο φως σαν απλοί, καθημερινοί άνθρωποι, με αισθήματα, αλλά και ζωές σαν τις δικές μας. Κάνουν βόλτες, ονειροπολούν και ζουν ανάμεσα μας.

 

Ο Νικος Ράκκας γεννήθηκε στην Θεσσαλονίκη, σπούδασε διακόσμηση εσωτερικών χώρων και εκτός από τη φωτογραφία ασχολείται με το shop window dressing, ενώ έχει εκθέσει έργα του στην Ελλάδα και το Εξωτερικό.

 

Τα playmobil υπήρξαν ένα από τα αγαπημένα του παιδικά παιχνίδια και επανήλθαν στο προσκήνιο αρχικά σαν αντικείμενα που συμπεριλάμβανε στις εικαστικές βιτρίνες που σχεδίαζε. Έτσι προέκυψε και το concept των πορτρέτων τους σε καθημερινές στιγμές. Η πρώτη σειρά με τίτλο “Daydreamer’” όπου οι μικροσκοπικοί πρωταγωνιστές ονειροπολούν σε διάφορες στιγμές της καθημερινότητας τους, παρουσιάστηκε στο Λονδίνο το 2005.

 

Πριν λίγους μήνες φιλοξενήθηκαν από την Toss Gallery στη Θεσσαλονίκη στην έκθεση “Common People (LIKE YOU)”

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-556-0-21617500-1348940804_thumb.jpg

 

Και από κοντά:

 

post-556-0-97391700-1348940823_thumb.jpg

  • Like 7
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ακομα και σημερα,οταν βλεπω αυτα τα παιχνιδια νιωθω μια συγκινηση και μια νοσταλγια. :rainbow: Ειχαμε με τον αδερφο μου μερικα playmobil οταν ημασταν μικρα και φτιαχναμε ωραιες ιστοριες με αυτα.Μου αρεσε να χαζευω και τον καταλογο συνεχεια. :gnews: Υπηρχαν τοσα πολλα!!

Τα εχω κρατησει και σκεφτηκα να σας τα δειξω.Εχουν διασωθει και τα κουτακια τους.Ενταξει λιγο στραπατσαρισμενα αλλα υπαρχουν.

Αυτα τα playmobil αγοραστηκαν στα 80'ς,απο τα μεσα περιπου και μετα.

post-12750-0-94140200-1351685612_thumb.jpg post-12750-0-55222500-1351685687_thumb.jpg post-12750-0-10532500-1351685754_thumb.jpg post-12750-0-79274200-1351685817_thumb.jpg

post-12750-0-27576700-1351685908_thumb.jpg post-12750-0-68833700-1351685975_thumb.jpg

 

post-12750-0-94967300-1351686076_thumb.jpg

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.