Μετάβαση στο περιεχόμενο

A LIFE IN WORDS AND PICTURES [ JIM STARLIN ]


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

post-3787-12906819737089_thumb.jpg

Η χαρά του 35άρη και άνω. Ένα λεύκωμα τεραστίων διαστάσεων (πιο ψηλό από τα oversize και τα ευρωπαϊκά αλμπουμάκια) αφιερωμένο στη δουλειά του Jim Starlin. Αν και το μεγαλύτερο μέρος περιλαμβάνει διάφορα σκίτσα του και εξώφυλλα, συνοδεύονται και από σχόλια του δημιουργού.

Θα βρείτε μεγάλο υλικό από κόμικς που διαβάσατε καθώς και άγνωστες δουλειές του. Γραμμένο σαν ένας μεγάλος μονόλογος, μιλάει για τους συνεργάτες του, τις εμπειρίες του, τους διάφορους εκδότες, τους πειραματισμούς και τις τεχνοτροπίες του και βέβαια υπάρχουν και πολλές συμβουλές για το χώρο της Ένατης Τέχνης. Οι λεπτομέρειες που δίνει είναι τόσο προσωπικές που δεν θα τις βρείτε σε κάποια συνέντευξή του.

post-3787-12906819697762_thumb.jpg

Η έκδοση είναι παραπάνω από άρτια. Μιλάμε για τον αγαπημένο μου δημιουργό που ακολουθώ ευλαβικά τα βήματά του. Παραδέχομαι ότι η τελευταία δεκαετία προδίδει την ηλικία του με ελάχιστες εξαιρέσεις, κατάφερε όμως για 30 χρόνια να μας δίνει μικρά διαμαντάκια (αν και πολλοί θα αντιδράσουν σε αυτό).Το 1970+ μαζί με πολλούς νέους δημιουργούς έφερε νέα πνοή στην αμερικάνικη εμπορική σκηνή, εποχή που δε πουλούσε κανένας, είχε όμως αρκετή ελευθερία και το απαραίτητο LSD στο συρτάρι του.

Αφιέρωμα στο δημιουργό εδώ
Αφιέρωμα στο χαρακτήρα του Captain Marvel εδώ.

Σε τιμές διαδικτυακές το βρήκα 25 euro, αλλά τώρα είδα ότι το ανέβασαν. Και να φανταστείτε το έχω μόνο 24 ώρες στα χέρια μου. 300+ σελίδες.

 

Αφιερωμα στο Ten Nights Of The Beast, ιστορια που εγραψε ο Jim Starlin για τον τιτλο του Batman ΕΔΩ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4538
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  8
  • Reputation:   104
  • Achievement Points:  8
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5953 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μιας και ανήκω και εγώ στην συνομοταξία των 35+, παρήγγειλα και εγώ το παραπάνω λεύκωμα στην υπογεγγραμένη του έκδοση, αφού δεν είχα κάτι με την δική του υπογραφή ( ξέρω, ξέρω πόσο fanboy μπορείς να είσαι?). Όσα χρόνια και να περάσουν, ότι κόμικ και να εκδόσει, όσο χάλια και είναι, έχει σίγουρα ένα αντίτυπο αγορασμένο από εμένα. Απλά, το πρώτο υπερηρωικό κόμικ που διάβασα ήταν ο Captain Marvel, γύρω στο 1981 αν θυμάμαι καλά στο περιοδικό Μπλεκ, με σχεδιαστή-σεναριογράφο τον Jim Starlin. Και οι παλιές αγάπες δεν ξεχνιούνται(χωρίς να θέλω να πω ότι δεν δημιούργησε και καλά κόμικ μετά τα Captain Marvel...).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26505
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πραγματικά αγαπημένος δημιουργός! :)

 

Απ' ότι βλέπω είναι καινούρια κυκλοφορία και το bookdepository και το amazon το έχουν σαν "Art of Jim Starlin".

Το πρώτο δεν έχει φωτογραφία εξωφύλλου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ναι, έχουν και αυτόν τον τίτλο. Δεν ξέρω αν είναι το ίδιο, αλλά αφού το έβγαλε ο ίδιος εκδοτικός οίκος, δε νομίζω να τρέχει κάτι. Επειδή είχα μερικά κόμικς ενυπόγραφα του δημιουργού, απέφυγα την ενυπόγραφη έκδοση.

 

Μπορεί πάντα να έρθει Ελλάδα και να του φέρω καμιά 20αριά πράγματα να υπογράψει. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8665
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5454 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

O Jim Starlin πρεπει οπωσδηποτε να ερθει στην Ελλαδα δεν το συζηταμε.Και μενα μου αρεσει παρα πολυ και οι ιστοριες του στον Captain Marvel ειναι απο τα αγαπημενα μου κομικς(επισης infinity gauntlet και τα μυαλα στα καγκελα).Πραγματικα μεγαλος δημιουργος αλλα νομιζα οτι δεν ειχε κυκλοφορησει ακομα αυτο το album.Βασικα απορω γιατι καθομαι ακομα και δεν εχω μπει να το παραγγειλω.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.