Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΜΕΛΟ - ΚΑΡΤΟΥΛΕΣ ΝΤΙΣΝΕΫ [ (ΤΡΟΦΙΜΑ) ]


imageiras

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  33107
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   56
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Εκτιμώ την συμπαράσταση :), αλλά ευτυχώς δεν υπάρχει εξαπάτηση. Αν ανοιξει σωστα η φωτο, το καδρο ειναι ολοσωστο και οχι κομμενο και οντως υπαρχει το λογότυπο.

Θα ήθελα να σημειώσω πως όσοι έχουν "σπασμένα" νούμερα στο μεσαίο σχήμα και ενδιαφέρονται να τα πουλήσουν, ας μου στείλουν ένα μήνυμα. Ευχαριστω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι εννοείς φίλε μου "ν' ανοίξει το κάδρο"; :thinking: Τα άσπρα περιθώρια τα έχεις προσθέσει εσύ στο Photoshop; Διότι φαίνονται κανονικά, τόσο στις πάνω, όσο & στις κάτω της 3ης φωτογραφίας και φαίνεται κομμένο κάδρο και πουθενά το λογότυπο, σε όλες τις κάρτες, τόσο στην 2η φωτογραφία που έχεις παραπάνω, όσο και στη 3η! :) Δεν έχω το "πίσω μέρος" βέβαια, οπότε ο συλλογισμός μου είναι λάθος... Προφανώς και κυκλοφόρησαν οι κάρτες αυτές! Αλλά είναι "εξαπάτηση" απ' την πλευρά του κατασκευαστή, όχι του πωλητή... Έκδοση-αρπαχτή δηλαδή εκείνη με τα κομμένα κάδρα. Πιθανόν μειώθηκε το μέγεθος στις σοκολάτες, οπότε έπρεπε να τις εκδόσουν ξανά και αντί να μικρύνει η ανάλυση στο κάδρο, έπεσε "κόφτης"...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33107
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   56
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

:))

1. Έγραψα " Αν ανοιξει σωστα η φωτο "

2. Επισυνάπτω ένα παράδειγμα μεσαίου και μικρού σχήματος.

3. Στη σειρά με τα μεγάλου σχήματος χαρτάκια δεν τυπώθηκαν τα νούμερα #153-182 (δεκαετία 60)

4. Στη σειρά με τα μεσαίου σχήματος τα χαρτάκια από #153 έως 182 τυπώθηκαν χωρίς λογότυπο (δεκαετία 70)

5. Στη σειρά με τα μικρού σχήματος χαρτάκια από #153 έως 182 τυπώθηκαν με λογότυπο (δεκαετία 80)

6. Εγώ βλέπω νορμάλ κάδρα αν εννοούμε το λευκό πλαίσιο γύρω γύρω από την έγχρωμη εικόνα αν σκεφτεί κανείς πως τότε δεν υπήρχαν κομπιούτερ και η τετραχρωμία ήταν τέχνη.

7. Είναι γνωστό πως αντί να αυξήσουν την τιμή της σοκολάτας μείωσαν το μέγεθος και ξανατύπωσαν τα ίδια χαρτάκια.

:))

20200113_092024[1].jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

13 ώρες πριν, ziribazili είπε:

:))

1. Έγραψα " Αν ανοιξει σωστα η φωτο "

2. Επισυνάπτω ένα παράδειγμα μεσαίου και μικρού σχήματος.

3. Στη σειρά με τα μεγάλου σχήματος χαρτάκια δεν τυπώθηκαν τα νούμερα #153-182 (δεκαετία 60)

4. Στη σειρά με τα μεσαίου σχήματος τα χαρτάκια από #153 έως 182 τυπώθηκαν χωρίς λογότυπο (δεκαετία 70)

5. Στη σειρά με τα μικρού σχήματος χαρτάκια από #153 έως 182 τυπώθηκαν με λογότυπο (δεκαετία 80)

6. Εγώ βλέπω νορμάλ κάδρα αν εννοούμε το λευκό πλαίσιο γύρω γύρω από την έγχρωμη εικόνα αν σκεφτεί κανείς πως τότε δεν υπήρχαν κομπιούτερ και η τετραχρωμία ήταν τέχνη.

7. Είναι γνωστό πως αντί να αυξήσουν την τιμή της σοκολάτας μείωσαν το μέγεθος και ξανατύπωσαν τα ίδια χαρτάκια.

:))

20200113_092024[1].jpg

Μα συγγνώμη φίλε μου... Τις διαφορές στα σκίτσα δεν τις βλέπεις; :thinking: Στην κάτω είναι εμφανέστατο ότι λείπει μέρος απ' το σκίτσο! Ότι έχει cropαριστεί το κάδρο! Δε ξέρω αν στις μεγάλου μεγέθους είναι ολόκληρα τα καρέ μεταφερόμενα απ' τα κόμικς, στις μικρού μεγέθους όμως, σίγουρα δεν είναι!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33107
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   56
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Α φίλε μου, :) με τόσο καλή παρατηρητικότητα που διαθέτεις θα πρόσεξες βέβαια ότι οι σκίουροι έχουν το ίδιο μέγεθος. Που σημαίνει ότι το σκίτσο στο μικρό σχήμα δεν μίκρυνε, μίκρυνε όπως σωστά παρατήρησες το μέγεθος της κάρτας. Το ίδιο μέγεθος σκίτσο σε μικρότερο χαρτόνι ... πως αλλιώς θα το πετύχαιναν αυτό αν δεν έκαναν crop!

Θυμίζω πως ειπώθηκε ότι στις μεγάλες κάρτες δεν τυπώθηκαν τα #153-182 (σκίτσα μεταφερόμενα από κόμικς). Για αυτό έβαλα στη φωτο μια κάρτα μεσαίου σχήματος και μια μικρού σχήματος. Αν είχα βάλει μεγάλη θα ήταν εξαπάτηση :))

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό λέω! Θα έπρεπε να μικρύνουν την τις διαστάσεις αλλά προτίμησαν να πετσοκόψουν τα καρεδάκια... Γι' αυτό αναφέρθηκα σε κακή έκδοση. Και λέγοντας "μεγάλες" δεν εννοούσα την 1η σειρά φυσικά αλλά τη 2η που μας έβαλες σε κοινή φωτογραφία να συγκρίνουμε με την 3η, μιας και είναι μεγαλύτερή της και ίδιου σχήματος. Η 1η σειρά, άλλωστε, δεν έχει καμία σχέση με τις επόμενες δύο, ούτε σε σχήμα, ούτε σε θέμα, οπότε γιατί να μπω στη διαδικασία να τις συγκρίνω; :) Τέλος πάντων, πολύ το κουράσαμε νομίζω... Η 3η σειρά είναι ξεκάθαρα αρπαχτή, μιας και δεν τυπώθηκαν τα σκίτσα όπως πρέπει. Έχουμε τέσσερις διαφορετικές σειρές, λοιπόν! :wow: Η σοκολάτα τρωγόταν τουλάχιστον; :lol: Δε θυμάμαι να την έχω δοκιμάσει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33107
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   56
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Θα αστειεύεσαι, δεν με κουράζεις καθόλου. :) Αλλωστε το έγραψα πως μπορούμε να μιλάμε όοοολη μέρα για αυτή τη συλλογή. Επειδή όπως μου γράφεις, δεν γνωρίζεις ούτε τι γεύση είχε η σοκολάτα, μόνο χαρά μου είναι να σε διαφωτίσω για όλα όσα γνωρίζω. Όμως δεν είναι σωστό να γίνεται παραπληροφόρηση, οπότε θα σε διορθώσω και θα επαναλάβω πως οι σειρές ήταν 3 και όχι 4 όπως γράφεις. Ήταν λοιπόν 3 όσα και τα σχήματα μεγάλο, μεσαίο, μικρό. Το αν έχουν σχέση οι τρεις σειρές μεταξύ τους, ο καθένας είναι ελεύθερος να βγάλει τα συμπεράσματά του. Μια σοβαρή "σμίκρυνση" στο σκίτσο όπως λες ότι έπρεπε να γίνει, θα μείωνε τις λεπτομέρειες του ήρωα. Οπότε ας λάβουμε υπόψιν πως το κόψιμο του ουρανού, του εδάφους και η μετατόπιση του ονόματος του ηρώα, ίσως ήταν προτιμότερο να γίνει. Όπως βλέπεις στο παράδειγμα η "δραματική" μείωση στην επιφάνεια της κάρτας είναι στο ύψος και όχι στο πλάτος της.

Και ναι, η γεύση της σοκολάτας ήταν ανεπανάληπτη και παραμένει ανεξίτηλη στη μνήμη όσων την δοκίμασαν. :icecream:(emoji με σοκολάτα δεν έχει ? ! )

Σε ευχαριστώ που μου έδωσες την ευκαρία να αναρτήσω λίγες μόνο λεπτομέρειες για αυτή την πανέμορφη συλλογή.:clap2:

20200114_074327.jpg

20200114_074344.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ομολογώ ότι μπερδεύτηκα πάλι... Ας τα πούμε με "εκδόσεις" για να μη μπερδευόμαστε (και εγώ κυρίως που δεν έχω ούτε μία απ' αυτές!). Παραπάνω αναφέρω πως έχουν διαφορετικό θέμα, διότι κατάλαβα πως η Α' έκδοση είναι μονάχα στην 1η φωτογραφία που ανέβασες (μόνο οι όρθιες που παρουσιάζουν χαρακτήρες και είναι 152 στο σύνολο, όπως μας γράφεις), και απ' την Β' έκδοση είναι όσες έχεις στη 2η φωτογραφία! Δηλαδή οι 24 απ' τις 182 που αναφέρεις! Σωστά μέχρι εδώ; Επομένως, συνοψίζοντας κι απ' αυτά που λέει η παρουσίαση, στην Β' έκδοση βγήκαν όλες οι πρώτες ξανά με μικρότερο μέγεθος, όπως μας δείχνεις στο από πάνω σχόλιο και πρόκειται για εκείνες του μεσαίου μεγέθους + άλλες 30 εκ των οποίων τις 24 μας δείχνεις στη 2η φωτογραφία εδώ! Σωστά μέχρι εδώ; :)

 

Έπειτα αναφέρεις μια Γ' έκδοση, στην οποία είναι οι ίδιες 182 (152 όρθιες με χαρακτήρες + 30 σε ορθογώνιο σχήμα με παραστάσεις), όπου απλώς τους μίκρυναν το μέγεθος cropάρωντας το σκίτσο για 2η φορά (διπλό ατόπημα...)! Επομένως, η Δ' έκδοση είναι αυτές οι 60 που αναφέρει ο Χρήστος εδώ, που δεν έχουν καμία σχέση με τις παραπάνω εκδόσεις! Καλά τα κατάλαβα ή να κλείνω σιγά σιγά ραντεβουδάκι σε νευρολόγο; :hit:

 

Όσο για τις σοκολάτες, στην παρουσίαση λέει πως ήταν μέχρι τις αρχές του '80. Εφόσον γεννήθηκα το '79, τότε μάλλον λίγο πιο μετά άρχισα να χαλάω τα δόντια μου (χωρίς να σημαίνει ότι δε μου είχαν ψωνίσει σοκολάτες εκείνη την περίοδο!)! :D Όσο για emoji που να αφορά σοκολάτες, όλο και κάτι θα βρούμε! :choco:

 

 

Υ.Σ. Δυο λεπτά όμως διότι τώρα μου φαίνεται περίεργο να μην τις θυμάμαι... Το περιτύλιγμα της παρουσίασης γράφει ότι η σοκολάτα λήγει στις 31 Οκτωβρίου 1988!! :wow:  Θυμόμουν λάθος από την παρουσίαση ότι ήταν μέχρι τις αρχές του '80, αλλά κυκλοφορούσαν σίγουρα μέχρι τα τέλη! Τι στο καλό..αμνησία έχω πάθει ή δεν είχαν την ίδια κυκλοφορία στην επαρχία; Κανένας Ηρακλειώτης να βοηθήσει; @MARIELOS ή @thor77 , μήπως θυμούνται καλύτερα; :thinking:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Προσωπικά δεν τις θυμάμαι καθόλου...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το θέμα είναι..έτρωγες σοκολάτες γενικότερα; Εγώ μια πτέρυγα στο εργοστάσιο της "Παπαδοπούλου", για παράδειγμα, πρέπει να την είχα χτίσει! :D  Επιβεβαιώνει άλλος επαρχιώτης εάν τις είχε στην περιοχή του; Είναι δυνατόν ένα τόσο δημοφιλές προϊόν για τόσο πολλά χρόνια να υπήρχε μονάχα στην περιοχή της Αττικής; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33107
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   56
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Με εκπλήσεις! Η δεύτερη φωτο έχει 24 κάρτες??? Για ξανακοίταξέ τες. Νευρολόγο όχι δεν θα τολεγα αλλά οφθαλμίατρο ίσως ναι :)

Συνέχισε να μελετάς με προσοχή και που θα πάει θα το εμπεδώσεις το μάθημα. :D

Υ.Γ.Τέλειο το emoji με τα σοκολατάκια.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολλαπλασίασα μία σειρά λιγότερη, έχεις δίκιο... :damn:

  

11 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Έχουμε τέσσερις διαφορετικές σειρές, λοιπόν! :wow:

 

6 ώρες πριν, ziribazili είπε:

οπότε θα σε διορθώσω και θα επαναλάβω πως οι σειρές ήταν 3 και όχι 4 όπως γράφεις. Ήταν λοιπόν 3 όσα και τα σχήματα μεγάλο, μεσαίο, μικρό.

Συνέχισε να μελετάς με προσοχή και που θα πάει θα το εμπεδώσεις το μάθημα. :D

Το εμπέδωσα ότι είναι 4! Σ' ευχαριστώ για τις πληροφορίες! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33107
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   56
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Φίλε μου είσαι απλά απρόσεχτος, το καταλάβαμε. Από αριθμητική όμως... αλλά δεν πειράζει είσαι ακόμα παιδί, του '79, είπες? 

Όταν μιλάμε για σειρές ίδιου θέματος και σκίτσων, οι σειρές είναι 3, στις έδειξα.

Τι να πω άλλο? Υπάρχει και η συλλογή του Φλόκα, σειρά με ήρωες του Ντίσνευ, υπάρχουν και άλλες όπως του Barratt & Co το 1955 και του 1957

και άλλες πολλές πολλέεες εκδόσεις!!!

50 Card Set 1957 Barratt & Co.jpg

35 Card Set 1955 Barratt & Co.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποιος είναι παιδί και ποιος είναι άσχετος στα μαθηματικά; Εσύ που είσαι καλός στα μαθηματικά, μπάρμπα, 4 x 6 πόσο κάνει; Είπα ότι δε μέτρησα μία σειρά επομένως έκανα λάθος στο αποτέλεσμα, που θα μου πεις ότι δε ξέρω και προπαίδεια. Από την άλλη, εσύ που δε χρειάζεσαι οφθαλμίατρο, είδες τι γράφει το θέμα με μεγάλα μεγάλα γράμματα που μπήκες να γράψεις; "ΣΟΚΟΛΑΤΑ ΜΕΛΟ - ΚΑΡΤΟΥΛΕΣ ΝΤΊΣΝΕΫ". Ποιος σου είπε λοιπόν ότι παρουσιάζονται εδώ οι σειρές του ίδιου θέματος και που το ανέφερες ακριβώς παραπάνω ότι μιλάς μονάχα γι' αυτές; Για δείξε μου το! Δείξε μου επίσης που αναφέρω εγώ ότι μιλάω μονάχα γι' αυτές, όταν αναφέρω τέσσερις σειρές. Μετεξεταστέος "φίλε μου" και τα λέμε το Σεπτέμβρη.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33107
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  9
  • Reputation:   56
  • Achievement Points:  9
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2093 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

:clap2::lol::lmao: είναι πολύ αστείο, πολύ στα αλήθεια.

Μην θυμώνεις όμως και χάνεις την αξιοπρέπειά σου. Κρατήσου στο ύψος σου. Δεν πειράζει που έκανες ένα λαθάκι. Εντάξει, απροσεξία είπαμε.

Μιλήσαμε για ίδια σκίτσα πανομοιότυπα, για παιχνίδι βρείτε τις διαφορές, για άλμπουμ Μέλο, για την σοκολάτα που άλλαζε μέγεθος και μίκραινε ανά δεκαετία.

Όλα αυτά τα κριτήρια έχουν ένα κοινό παρανομαστή, τις τρεις σειρές. Τώρα εσύ για να ικανοποιηθείς θέλεις να προσθέσεις και άλλη μια σειρά που δεν έχει πανομοιότυπα σκίτσα, που δεν είχε άλμπουμ, που δεν τυπώθηκε σε διαφορετικά μεγέθη παραμόνο σε ένα μέγεθος. Εντάξει φίλε μου πρόσθεσέ τη. Γιατί να σου χαλάσω το χατήρι? Πρόσθεσέ τη.

Άλλωστε κάποτε διάβασα αυτό που είπε ο Άλμπερτ Αϊνστάιν:

Ο έξυπνος παραδέχεται, ο πονηρός δικαιολογείται, ο βλάκας επιμένει

Επεξεργασία από ziribazili
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ψιτ... Μην αλλάξεις παραπάνω ότι έγραψες! Να ξέρεις..αποθηκεύεται απ' τους Διαχειριστές και μπορούν να το δουν! Φαίνεται με τη σειρά που τα διαβάζει κανείς, ποιος ακολουθεί τις πληροφορίες και ήταν προσεκτικός και ποιος ήταν πραγματικά απρόσεκτος. Ακόμη, περιμένω την παράθεση σε αυτά που σου γράφουμε και οι δύο παραπάνω. Αλλά πως να την κάνεις αφού δεν υπάρχει τέτοια; :) Έχεις ιδέα πως λειτουργεί το φόρουμ; Έχεις μπει σε άλλα παρελκόμενα; Εάν δεν υπάρχει ΠΟΥΘΕΝΑ δεύτερη παρουσίαση, όλες οι εκδόσεις μπαίνουν σε μία! Όπως λοιπόν ήρθες και ανέφερες τρεις εδώ μέσα και δεν άνοιξες θέματα για τις άλλες δύο, έτσι πρέπει να αναφερθεί και η τέταρτη που εσύ, προφανώς, δε μπήκες στη διαδικασία να τη συλλέξεις, γιατί την αγνοούσες παντελώς.

 

Πέρα απ' αυτό όμως, εγώ δεν έβγαζα άκρη, διότι απ' την παρουσίαση μέχρι το σχόλιό σου υπάρχουν ελλιπείς πληροφορίες, λάθος τρόπος παρουσίασης (γραφόμενα σε αντιστοιχία με εικόνες) με αποτέλεσμα να δημιουργούνται ανακρίβειες σε όσους δεν έχουν ασχοληθεί και δεν τις έχουν στην κατοχή τους και προέκυψε επιπλέον πληροφορία από τον Χρήστο για μία ακόμη έκδοση της ίδιας σοκολάτας. Ήμουν ευγενικός λοιπόν και μάλιστα αυτοσαρκάστηκα παραπάνω προκειμένου να σε μη σε προσβάλω, που όταν διαβάζεις για "κάδρο" νομίζεις ότι είναι εκείνο στο πατρικό σου με τη φωτογραφία του προπάππου σου. Αλλά εσύ, μπάρμπα, αλλιώς μάθαινες να λειτουργείς από τότε φαίνεται και ήθελες ίντριγκα. Ραντεβού το Σεπτέμβρη λοιπόν και άλλη φορά διάβαζε το θέμα εκεί που μπαίνεις να γράψεις για να μη σε παίρνουν στο "ψιλό". Τη φράση στο τέλος είμαι βέβαιος ότι τη χρησιμοποιείς συχνά στα φορά όταν δεν έχεις επιχειρήματα, για να μη συνεχίζει ο συνομιλητής σου την κουβέντα. Μάθε τουλάχιστον αν την έχει γράψει εκείνος που ισχυρίζεσαι, καημένε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64280
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Καλή η φάση σας αλλά να είχαμε και μια ΜΕΛΟ να φάμε.... :choco:

Μην πιάνεστε από τις λέξεις, αφήστε κάτι να πέσει κάτω, θα σκουπίσουν οι διαχειριστές :lol:

 

Εννοείται ότι η διαφωνία σας τελειώνει εδώ... όποιος και ότι κατάλαβε, κατάλαβε

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32941
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  374
  • Reputation:   2743
  • Achievement Points:  407
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

5 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Κανένας Ηρακλειώτης να βοηθήσει; @MARIELOS ή @thor77 , μήπως θυμούνται καλύτερα;

 

Θυμάμαι αχνά κάποιες σοκολάτες ντίσνευ (θυμάμαι τον εαυτό μου στο καθισματάκι του καροτσιού του σούπερ μάρκετ) που είχαν καρτούλες,  κυρίως κάτι μου λένε οι τελευταίες φωτογραφίες όμως ήμουν πολύ μικρός ίσως το 82-83. Αν κυκλοφορούσαν μέχρι το 88 πιστεύω θα το θυμόμουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και η μοναδικη δικια μου που γλυτωσε επειδη ειχε χωθει αναμεσα σε κατι Μικρα Μεγαλα Βιβλια του Καμπανά.

 

 

ΜΕΛΟ Disney Aardvark .jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

9 hours ago, Mandrake said:

Επιβεβαιώνει άλλος επαρχιώτης εάν τις είχε στην περιοχή του; Είναι δυνατόν ένα τόσο δημοφιλές προϊόν για τόσο πολλά χρόνια να υπήρχε μονάχα στην περιοχή της Αττικής; :thinking:

 

Εγώ πάντως στο Αγρίνιο, ήμουν φανατικός της "Μέλο" στο δημοτικό και γι' αυτό άλλωστε συμπλήρωσα σχεδόν την σειρά, με τη βοήθεια και ανταλλαγών ;)

Η τελευταία σειρά με τις 60 κάρτες έχει φυσικά κοινές εικόνες με τις προηγούμενες σειρές, απλά ήταν μικρότερη σαν σύνολο καρτών.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Επίσης, όπως αναφέρει και το πρώτο post της παρουσίασης, είναι γνωστό ότι κυκλοφόρησαν 3 σειρές με 152, 182 και 60 κάρτες αντίστοιχα. Αυτό που προσωπικά δεν ήξερα, είναι ότι η 2η σειρά (των 182 καρτών) κυκλοφόρησε 2 φορές, με αλλαγμένο το μέγεθος.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ναι, με άλλο μέγεθος, με λογότυπο επάνω και σε διαφορετικό προϊόν (μικρότερη σοκολάτα). Επομένως, χάρη στον ziribazili, πλέον είναι γνωστό ότι ήταν τέσσερις οι σειρές και η παρουσίαση χρειάζεται αναβάθμιση. Τώρα, σε ποιες απ' αυτές κυκλοφόρησε και άλμπουμ ή αν υπήρχε μονάχα ένα στην 1η και είναι για τις 50 πρώτες κάρτες (αλήθεια..πως τις περνούσατε στο άλμπουμ εφόσον δε μιλάμε για αυτοκόλλητα; Βάζοντας κόλλα; ), όπως μας δείχνει ο vintaz εδώ, αυτό παραμένει με ερωτηματικό... :thinking:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

19 ώρες πριν, Mandrake είπε:

Το θέμα είναι..έτρωγες σοκολάτες γενικότερα; Εγώ μια πτέρυγα στο εργοστάσιο της "Παπαδοπούλου", για παράδειγμα, πρέπει να την είχα χτίσει! :D  Επιβεβαιώνει άλλος επαρχιώτης εάν τις είχε στην περιοχή του; Είναι δυνατόν ένα τόσο δημοφιλές προϊόν για τόσο πολλά χρόνια να υπήρχε μονάχα στην περιοχή της Αττικής; :thinking:

 

Γενικότερα έτρωγα σοκολάτες, αλλά καθώς ήμουν σε χωριό, ίσως να μην κυκλοφορούσαν όλες οι μάρκες. Επιπλέον ποτέ δεν ήμουν φαν του Ντίζνεϊ οπότε καρτούλες με τους ήρωές του δεν θα με τραβούσαν στην αγορά της σοκολάτας (ενώ τα αυτοκόλλητα της Κουκουρούκου ας πούμε ήταν δέλεαρ για μένα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

On 1/12/2020 at 12:36 AM, Lord Makro said:

Οχι, δεν είναι αυτές οι μικρές, ΑΥΤΕΣ είναι

 

20200112_003042.thumb.jpg.818ae3be0f70031dd4999efe0b7b9712.jpg

 

Σε πιο τετράγωνο σχήμα από όλες τις προηγούμενες, και με κενό το πίσω μέρος. Εδώ είναι τα 2 τελευταία νούμερα, στο 60 μάλιστα δεν έχει μόνο έναν ήρωα όπως σε όλες τις υπόλοιπες. ;)

Αν κατάλαβα καλά, οι εκδόσεις που αναφέρεις ως 2η και 3η είναι ουσιαστικά οι ίδιες, απλά τυπωμένες σε λίγο διαφορετικό μέγεθος.

 

Θα ήθελα να συμπληρώσω μια σημαντική πληροφορία για τα συγκεκριμένα χαρτάκια του Lord Makro που κυκλοφόρησαν τη δεκαετία του 80.

Μεταξύ 1985-1987 αυτά τα πιο τετράγωνα χαρτάκια κυκλοφορούσαν και σε τσίχλες ΜΕΛΟ με ήρωες του DISNEY.

Το κάθε χαρτάκι βρισκόταν σε χάρτινο φακελάκι μαζί με μια τσίχλα τετράγωνη και δεν υπήρχε αναγραφόμενη τιμή στην τσίχλα.

Αγόραζα  τις τσίχλες μανιωδώς για να συμπληρώσω τη συλλογή αλλά τα διπλά ήταν πολύ συχνά στην ίδια κούτα που περιείχε τα φακελάκια.

Γι' αυτό το λόγο άλλαζα ψιλικατζίδικο ή σούπερ μάρκετ για να αγοράσω τσίχλες από άλλη κούτα.

Η τιμή τους  σε κάποιο σούπερ μάρκετ της γειτονιάς ήταν 5 δραχμές ενώ σε ψιλικατζίδικα τις έβρισκες 7, 8 ή και 10 δραχμές.

Μεγάλη εντύπωση μου είχαν κάνει τα χαρτάκια με ήρωες του Disney που φορούσαν παραδοσιακές στολές διαφόρων χωρών.

Χαρακτηριστικά θυμάμαι τη Μάτζικα ντυμένη ως τσιγγάνα νομίζω της Ιταλίας και τη Μαντάμ Μιμ με παραδοσιακή στολή των Ιωαννίνων. 

Δυστυχώς τα χαρτάκια αυτά χάθηκαν κατά τη διάρκεια μιας μετακόμισης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26759
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τι τσιχλάρες ήταν αυτές που η συσκευασία τους είχε ολόκληρη κάρτα; :wow: Γνωρίζεις εάν είχε βγει άλμπουμ και για τα χαρτάκια στις τσίχλες, μιας και τις αγόραζες μανιωδώς; :thinking:  Εάν πάντως είχαμε και διαστάσεις από κάθε τέτοια έκδοση, θα μπαίναμε καλύτερα στο πνεύμα! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7403
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  178
  • Reputation:   1209
  • Achievement Points:  178
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Η τσίχλα ήταν πολύ λεπτή, λευκή ορθογώνια και μικρότερη απο την κάρτα. Ήταν μεγαλύτερη σε διαστάσεις από τις τσιχλες με χαρτάκια της εποχής (ΣΚΑ ΣΚΑ, Θάντερκατς, τις τσίχλες με τατουάζ με ήρωες κινουμένων σχεδίων) αλλά πάρα πολύ λεπτή. Το φακελάκι ήταν χάρτινο στις διαστάσεις της κάρτας, παρίστανε ήρωες του Disney και τα φακελάκια ήταν όλα μέσα σε κουτί, όπως τα αυτοκόλλητα χαρτάκια της εποχής. Δεν υπήρχε άλμπουμ για τις κάρτες, τουλάχιστον εγώ δεν είχα βρει κάπου. Για διαστάσεις δεν μπορώ να σου πώ γιατί δεν έχω κανένα αλλά μπορεί o Lord Makro. Πάντως τη συγκεκριμένη έκδοση με τα τετράγωνα  χαρτάκια δεν τα θυμάμαι από τις σοκολάτες γιατί δεν αγόραζα σοκολάτες ΜΕΛΟ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  39094
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  128
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  129
  • Days Won:  1
  • With Us For:  643 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχω μία απορία πού με βασανίζει εδώ και αιώνες (αυτόν και τον προηγούμενο :D ) γνωρίζει κάποιος η αρχική σειρά από πού προέρχεται ;

Ήταν από κάποια ξένη σειρά ή σχεδιάστηκαν εδώ πράγμα που είμαι βέβαιος πώς όχι  αλλά δεν μπορώ και να το αποκλείσω αφού κατά περιόδους ψάχνω εδώ και πάρα πολλά χρόνια στο διαδίκτυο και δεν έχω βρει ούτε ένα δείγμα από τα σχέδια σε αυτές τις 152 κάρτες.

Έχω όλη την σειρά Α που μάζευα από μικρός , πολλές από την Β και δυο τρεις από την Γ, δεν είχα ιδέα ότι  υπήρχε και η Δ που πρώτη φορά είχα δει στο blog "Λόλα να ένα μήλο" (που δεν λειτουργεί πλέον} και πέρα από τις κάρτες που υπάρχουν εδώ σε προηγούμενα πόστ φαίνεται σαν να μην τις έχει κανείς πια.

Και μια πληροφορία για το διδακτορικό του αν ασχοληθεί κανείς , γύρω στο 1972 (?) το χαρτονάκι στην  πίσω πλευρά έγινε λίγο πιο λεπτό και ανθεκτικό και σε γκρι απόχρωση , τα προσέχαμε αυτά τα πράγματα τότε αφού στις ανταλλαγές έπαιζε ρόλο η κατάσταση των καρτών.

Επεξεργασία από CarpiMan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.