Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΜΑΓΙΣΣΑ ΦΟΥΡΚΑ / ΑΜΑΜΗΛΙΣ / ΜΑΓΙΣΣΑ ΤΟΥ ΧΕΪΖΕΛ [ WITCH HAZEL ]


DiafanosK

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  179
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  115
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Witch Hazel ~ Αμαμηλίς

Ασφαλώς οι Αμαμηλίδες (Hamamelis) βρίσκονται σε περίοπτη θέση μεταξύ των χειμωνιάτικων, ανθοφόρων θάμνων. Τα φυτά ποτέ δε αποτυγχάνουν να επιδείξουν την εντυπωσιακή τους παρουσία, τα άνθη είναι απόλυτα σκληραγωγημένα στην παγωνιά και δεν καταστρέφονται από το χιόνι, όλες οι ποικιλίες έχουν λουλούδια με ευχάριστο άρωμα, τα φύλλα παίρνουν ένα χρυσαφί φθινοπωρινό χρώμα και όλα συνηγορούν ώστε αυτό το γένος να κερδίσει τη συμπάθεια του κάθε φανατικού καλλιεργητή.

 

Hamamelis_Flower.jpg

Αμαμηλίς

 

Υπάρχουν τέσσερα είδη, δύο αυτοφυή στην ανατολική Αμερική και δύο προερχόμενα από την Ασία, καθώς και ένα υβρίδιο grex των ασιατικών ειδών. Παρουσιάζει ενδιαφέρον ότι, ένα από είδη της βόρειας Αμερικής ανθίζει από το φθινόπωρο μέχρι τις αρχές του χειμώνα, ενώ τα υπόλοιπα ανθίζουν από τον Ιανουάριο μέχρι τις αρχές της άνοιξη.

Το είδος Hamamelis japonica arborea, αρχίζει να δείχνει το χρώμα του πολύ πριν τα Χριστούγεννα, συνήθως ένα μήνα νωρίτερα και είναι στα καλύτερά του αυτό το μήνα. Αρωματίζει τον αέρα και φωτίζει μια σκοτεινή γωνιά. Πρωτοεμφανίστηκε στην ευρωπαϊκή καλλιέργεια το 1862 από το Γερμανό γιατρό, Phillip Franz Van Siebold (1796-1866) στη δεύτερη επίσκεψή του στην Ιαπωνία. Φυσικά, κέρδισε γρήγορα την εκτίμηση των κηπουρών και το 1881 βραβεύτηκε με πιστοποιητικό πρώτης κατηγορίας, το First Class Certificate, από το Royal Horticultural Society. Από τότε, το Hamamelis japonica arborea έγινε από τα αγαπημένα φυτά. Διαφέρει από το Hamamelis japonica επειδή έχει μακρύτερα κλαδιά που τα απλώνει σε μεγαλύτερη ακτίνα και σχεδόν οριζόντια. Τα άνθη του έχουν σχήμα λεπτής τιράντας, παράγονται σε αφθονία και έχουν χρώμα βαθύ κίτρινο με κόκκινους σαν αίμα, κάλυκες.

 

Ακόμα δημοφιλέστερο είναι το Hamamelis mollis, αυτοφυές της Κίνας, και ανθοφορία που ξεκινά λίγο αργότερα. Η καλλιέργειά του διαδόθηκε το 1879 από τον Charles Maries (1852-1902), ένα συλλέκτη για λογαριασμό του σταθμού Veitch Nurseries. Σ' αυτή την πρώτη παρουσίαση πήρε το όνομα 'Coombe Wood', μετά από την απόκτησή του από το Veitch στο Kingston Hill. Μεταγενέστερα συλλέχθηκε από τον Ernest (Chinese) Wilson (1876-1930) το 1907/8. Στις 31 Ιανουαρίου του 1922, το πρώτο βραβείο των κήπων Merit (Award of Garden Merit) δόθηκε στο Hamamelis mollis από τη βασιλική φυτοκομική κοινωνία (Royal Horticultural Society) σε αναγνώριση της ιδιαίτερης αξίας του φυτού.

 

Στον δεντρόκηπο Arnold Arboretum βρέθηκε ένα υβρίδιο, προερχόμενο από τα δύο ασιατικά είδη και πολύ αργότερα ονομάστηκε Hamamelis x intermedia από τον Rehder το 1945. Μια εκλεκτή ποικιλία, από κάποια αρχικά σπορόφυτα του 1928, ονομάστηκε 'Arnold Promise' το 1963. Είχε βραβευτεί με το Award of Garden Merit. Τώρα υπάρχουν τουλάχιστον 48 ποικιλίες του Hamamelis x intermedia που διατίθονται στο εμπόριο, πολλές από τις οποίες έχουν πάρει το βραβείο Awards of Garden Merit.

 

Τα δύο είδη της βόρειας Αμερικής, το Hamamelis vernalis και το H. virginiana, δεν είναι τόσο ελκυστικά όσο οι ασιατικοί συγγενείς τους. Το vernalis Hamamelis ανθίζει τον Ιανουάριο και το Φεβρουάριο, ενώ το H. virginiana ανθίζει το φθινόπωρο, ενώ ακόμα διατηρεί τη φυλλωσιά του.Το όνομα Αμαμηλίς (Hamamelis) υιοθετήθηκε από μια ελληνική λέξη για να δείξει την ομοιότητά του με δέντρο μηλιάς.

 

Η Hamamelis virginiana είναι αυτοφυές της βόρειας ανατολικής Αμερικής, από τη Νέα Αγγλία μέχρι τη δυτική Μινεσότα. Ο φλοιός του Hamamelis virginiana (Witch Hazel) είναι ένα παραδοσιακό βότανο των Ινδιάνων της βόρειας Αμερικής, που το χρησιμοποιούσαν για να θεραπεύσουν πληγές, να αντιμετωπίσουν όγκους, τα προβλήματα ματιών κ.λπ.. Ένα ισχυρό αιμοστατικό βότανο, που στη δύση είναι πολύ διαδεδομένο σε όσους ασχολούνται με βότανα και στους φαρμακοποιούς. Είναι σημαντικό συστατικό στα ιδιοσκευάσματα σταγόνων για τα μάτια, κρεμών δέρματος, αλοιφών και τονωτικών της επιδερμίδας. Χρησιμοποιείται σε μεγάλο βαθμό ως εξωτερικό επίθεμα στους μώλωπες, τους πονεμένους μύες, τους κιρσούς, τις αιμορροΐδες, τις ευπαθείς θηλές, τις φλεγμονές κ.λπ.

 

Σύμφωνα με το μύθο, τα διχαλωτά κλαδιά του Witch Hazel, (Hamamelis virginiana), προτιμούνται από τους ραβδοσκόπους και μπορούν να χρησιμοποιηθούν για να ανιχνεύσουν πηγές με υπόγεια νερά.

 

Πηγή : Αμαμηλίς

 

~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~~

 

Και μερικά δικά μου σχόλια πάνω σε αυτό το διαμάντι των χειμωνιάτικων τοπίων!

 

Φανταστείτε πόσες χρήσεις έχει ένα τέτοιο βότανο και με πόσους τρόπους το έχει εκμεταλλευτεί ο άνθρωπος μέχρι και αποσμητικά και ραβδοσκόπους για να βρίσκει νερό...Μπορείτε να το θαυμάσετε στην εικόνα που επισυνάπτω στην αρχή του θέματος!

 

Εύλογη απορία... τι δουλεία έχει ένα αφιέρωμα ενός λουλουδιού σε αυτό εδώ το φόρουμ και πόσο μάλλον στην ενότητα των χαρακτήρων του Disney...??

Είπα να το ρίξω στη βοτανολογία και να σας βυθίσω και σας στον όμορφο κόσμο των φυτών και των θάμνων.

Ελάτε λοιπόν μαζί μου σου ένα ταξίδι στο κόσμο των εναλλακτικών τρόπων βοήθειας του ανθρώπινου οργανισμού με τη χρήση τέτοιων μεθόδων...

Ελπίζω να το απολαύσατε μέχρι το επόμενο αφιέρωμα,λοιπόν!

 

Υγ: Θα θερμοπαρακαλούσα τους κύριους Κόκκινους -Μπλε να μη το διαγράψουν ,ένα χώρο θέλω και εγώ ο άμοιρος να πω δύο πράγματα και όλοι με διώχνουν.....

Και προς θεού μη το βάλετε στη γενική συζήτηση , έχω ένα κόμπλεξ με αυτό το section πως να το πω φετίχ το γουστάρω μη μου το μετακινήσετε!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  179
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  115
  • Reputation:   214
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6380 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Witch Hazel ~ Μάγισσα Φούρκα ~ Αμαμηλίς

Witch_Hazel2.jpg

 

Η Μάγισσα του Χέιζελ (γνωστή ως Μάγισσα Φούρκα) είναι ενα φανταστικός χαρακτήρας ο οποίος εμφανίζεται συχνά πυκνά σε παραγωγές της "Walt Disney". Πρωτοεμφανίστηκε στο καρτούν με τίτλο " Trick or Treat " ,"Φάρσα ή κέρασμα" μαζί με τον Ντόναλντ το 1952, προσπαθώντας να βοηθήσει τα τρία ανιψάκια του να πάρουν γλυκά από τον ίδιο. Εμφανίζεται επίσης στην ισορία που έγραψε ο Καρλ Μπαρκς η οποία βασίζεται στο κινούμενο και σε δύο συνέχειες της ιστορίας αυτής , "Too Late for Christmas" Donald Duck Adventures (Gladstone Series) #30 in December 1994 και στο "The Poorest Duck in Duckburg" Donald Duck Adventures (Gladstone Series) #35 in October 1995.

Η Μάγισσα Φούρκα έχει μία σκούπα που ονομάζεται " Beelzebud" Βελζεβούλης, η οποία είναι υπηρέτης της αλλά την εξυπηρετεί και ως μεταφορικό μέσο.Αρκετές φορές κάνει κοινές εμφανίσεις με άλλες μάγισσες όπως η Μάτζικά Ντε Σπελ και η Μαντάμ Μιμ , ενώ άλλες φορές εμφανίζεται σε στριπ με τον Γκούφη τον οποίο προσπαθεί να πείσει ότι είναι μία πραγματική και ικανή μάγισσα.(Βλ. εικόνα πιο κάτω)

 

Η Μάγισσα του Χέιζελ εμφανίστηκε και σε μερικά Ιταλικά Κόμικ της Ντίζνευ και πιο συγκεκριμένα σε αυτά του Luciano Bottaro. (Ιστορία του οποίου προέρχεται η σκαναρισμένη σελίδα) "La Fatucchiera" {ΙΤ} http://www.lucianobottaro.it/char/disney/hazel.htm

 

Το όνομα της(όπως είδαμε και πιο πάνω) προέρχεται από ένα Βόρειο αμερικάνικο/Ασιάτικο θάμνο και το φάρμακο το οποίο βγαίνει από αυτό "Witch Hazel" έχει χρησιμοποιηθεί συχνά ως όνομα διάφορων άλλων μαγισσών Warner Bros., MGM, Famous Studios, και το κόμικ Little Lulu είχε χαρακτήρες οι οποίοι ονομαζόντουσταν "Witch Hazel," ακόμα και η Rembrandt Films είχε έναν xαρακτήρα που λεγόταν "Hazel Witch" {Λεπτομέρειες δε ξέρω μετάφραση κάνω ο άμοιρος} Αργότερα πρωταγωνίστησε στα Looney tunes αλλά με διαφορές στον χαρακτήρα της από τον αυτόν που είχε όταν είχε πρωτοεμφανιστεί , χωρίς να αλλάξει βέβαια ο άνθρωπος που δάνειζε τη φωνή του στο χαρακτήρα, η June Foray.

 

Η Μάγισσα Φούρκα δεν έγινε ποτέ τόσο διάσημη όσο η Μάτζικά ή η Μιμ, σε αυτό μπορεί να οφείλεται το γεγονός ότι ήταν καλή μάγισσα σε σχέση με τις άλλες.

 

Τέλος εμφανίστηκε ως ο πρώτος κακός σε ένα παιχνίδι για την παλιά παιχνιδομηχανή NES (ωραίες εποχές) Mickey Mousecapade.

 

Kare_from_fourka.jpg

In other languages

 

* Brazilian-Portuguese: Bruxa Vanda.

* Danish: Tusnelda, Hekla Heks.

* Dutch: Hortensia Heks, Heks Hazel.

* Finnish: Hekla Velho.

* French: La sorciθre Carabosse.

* German: Hicksi, Hexe Hedwig.

* Greece: Μάγισσα Φούρκα

* Italian: Strega Nocciola (Nocciola Vildibranda Crapomena).

* Norwegian: Hekla Heks, Miranda.

* Spanish: Bruja Avellana, Avellana Vildebranda Crapomena.

* Swedish: Tyra Trollpacka, Kvastelina.

 

http://www.lucianobottaro.it/char/disney/hazel.htm {IT}

 

Αφιερωμένο στον Βαλτ μιας και με το είχε ζητήσει ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28725
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6444 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Τι στο καλό, λέω και ρίχνω ένα διάβασμα να δω που το πάει...

Τί έγινε ορέ παλικάρια, ο Diafanos_K το γύρισε σε bot και spammer;

 

Μπα η παράκληση σου δεν νομίζω ότι θα έχει τελικά αντίκρισμα...

Μα για μια στιγμή, τί είναι αυτό από κάτω ακριβώς από το δημοσίευμα σου;

 

Βρε 'συ θα μας πεθάνεις στο τέλος. Διπλό αφιέρωμα... και για τους οπαδούς

της κηπουρικής αλλά και για τους οπαδούς των ηρώων του Ντίσνεϊ.

 

Είμαι περίεργος να δω πόσοι θα φτάσουν μέχρι εδώ βρε φίλε... :lol:

 

Σε ευχαριστούμε πολύ...

:thanks:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2296
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6415 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πολύ ωραίος φίλε μου!!! Κι εγώ στην αρχή απόρησα και λέω τι στο καλό είναι αυτό; Προχώρησα όμως παρακάτω και είδα τι έκρυβες ;)

 

Έχω την εντύπωση ότι τα αφιερώματα του germanicus μας έχουν επηρεάσει όλους :)

 

Good Work Mate! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  624
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  1159
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  1159
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6328 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Κώστα απίθανος! Τελικά όντως ο Germanicus έχει ιδρύσει σχολή! :lol:

 

Στην υγειά δασκάλου και μαθητή! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Cheers to boθ!!! Diafane, κηπουρικη ειναι το χομπυ 'ς? :lol:

 

Ασχετα απ'την πλακα, τρελα ασυνηθιστο αφιερωμα, με τρελα ασυνηθιστο αποτελεσμα και τρελα ασυνηθιστη απηχηση στο τρελα ασυνηθιστο αναγνωστικο κοινο ενος τρελα ασυνηθιστου φορουμ!!! Πολλα συγχαρητηρια, αξιος! :clap: :clap: :clap: :beer::beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15801
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

ΑΠΙΘΑΝΗ η σύλληψή σου! Πολύ επικοινωνιακό το στήσιμό σου και πανέψυπνο - μόλλις ανέβασες κι άλλο τον πήχη της πρωτοτυπίας. Πάνω που τον έσπρωχνε ο germ με το Loveless, του δωσες & εσύ μία και κατάλαβε! :)

 

Πέρα από το στήσιμο, το αφιέρωμα ήταν πολύ περιεκτικό και απόλυτα πληροφοριακό. Thanx! :)

btw, η συγκεκριμένη ιστορία που παραθέτεις από το KOMIΞ είχε εκδοθεί προ αρκετών ετών (καμμιά 20ετία) σε ένα Μίκυ Μάους. Θυμάμαι ότι το έχω κάπου καταχωνιασμένο αλλά είναι χωρίς εξώφυλλο και του λείπουν οι 2 μεσαίες σελίδες (άουτς) - Κατέχει χαλαρά τη θέση του πιο κατακρεουργημένου τεύχους που έχω στη συλλογή μου από τα νιάτα μου :PP

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35622
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Παρακάτω παραθέτω το εξώφυλλο και την πρώτη σελίδα της ιστορίας "Φάρσα ή Κέρασμα" του Καρλ Μπαρκ, όπως δημοσιεύτηκε στο περιοδικό ΚΟΜΙΞ 173 (Νοέμβριος 2002). Το εξώφυλλο είναι κι αυτό σχέδιο του Καρλ Μπαρκς για την ιστορία αυτή.

______0001.jpg

______0002.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1548
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  52
  • Reputation:   116
  • Achievement Points:  52
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6261 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Μια και μιλάμε για Hazel (μπράβο στο Διάφανο που έθιξε το θέμα), δεν πρέπει να ξεχνάμε τη Μάγισσα Χέιζελ στη Μικρή Λουλού, την οποία ο έλληνας μεταφραστής της δεκαετίας του 50 (καλή του ώρα, αν ζει ακόμα) είχε μεταφράσει ως "Μάγισσα Φουντούκω" ενώ στη δεκαετία του 1960 πήρε το αγγλόφωνο όνομά της.

Η Hazel πρωταγωνιστεί σε ιστορίες της Μικρής Λουλούς που αφορούν παραμύθια τα οποία η ηρωιδα μας διηγείται στο μικρό τετράχρονο Άλβιν. Είναι πάντα ντυμένη στα μαύρα, με το κλασσικό ντύσιμο των μαγισσών της αγγλοσαξονικής παράδοσης και το παραδοσιακό μυτερό καπέλο, και έχει μερικές φορές ως σύμμαχο ή ως βάσανο τη μικρή ανιψιά της Itch (πάλι ο καλός μεταφραστής την ονόμαζε αρχικά Φαγούρα), που είναι ένα μικροσκοπικό αντίγραφό της, και συχνά πιο διαβολική από τη θεία της.

Ας τονιστεί εδώ πως η Hazel της Λουλούς προϋπήρξε της Hazel του Ντίσνεϊ. Εμφανίστηκε ένα χρόνο νωρίτερα, το 1951, στο τεύχος 39 της αμερικάνικης Μικρής Λουλούς, και στην ιστορία "Η Τρομερή Μάγισσα Φουντούκω (The Awful Witch Hazel).

Οι προσωπικές μου αναμνήσεις από τη Hazel είναι πολλές και συνδέονται με βαριά παιδιά τραύματα που μόνο ένας κομιξόφιλος μπορεί να κατάνοήσει. Ήμουν δεν ήμουν 6 χρονών όταν έπεσε στα χέρια μου για πρώτη φορά τεύχος της Μικρής Λουλούς, το Νο. 323 του Γέλιο και Χαρά. Η ιστορία "Το Σπίτι της Μάγισσας" με ενθουσίαζε αλλά και με κατατρόμαζε, επειδή έδειχνε τον τρομερό "Θείο Ρούφο" έναν σκελετό που ζούσε σε ένα δωμάτιο στο σπίτι της μάγισσας και ήθελε απόλυτη... φασαρία για να κοιμηθεί. Ωστόσο, είχα ήδη από τότε αγαπήσει τρελά τη Λουλού και τις πανέξυπνες ιστορίες της. Έκανα διακοπές στην Τήνο, και μια αντιπαθητική γειτονοπούλα δυο χρόνια μεγαλύτερη ζήτησε να δανειστεί το περιοδικό. Δεν ήθελα με τίποτα να το δώσω, μα η συγχωρεμένη η μάνα μου επέμενε να της κάνω το χατήρι. Έγώ κάθε μέρα ζητούσα το τεύχος πίσω, αλλά δεν μπορούσα να πετύχω την άθλια μικρή. Τελικά, δυο μέρες πριν φύγουμε για την Αθήνα, απαίτησα από τη μάνα μου να πάει και να ζητήσει το τεύχος. Όταν γύρισε πισω... μου ήρθε ο ουρανός στο κεφάλι. Είχαν ήδη αρχίσει τα σχολεία (εγώ θα πήγαινα τον άλλο χρόνο) και η μητέρα της μικρής δήλωσε με μεγάλη αδιαφορία και θράσος πως... της είχε σκίσει όλα τα περιοδικά για να στρωθεί στο διάβασμα (μαζί μ' αυτά και το δικό μου!!!!). Ήταν μια από τις ελάχιστες φορές στη ζωή μου (μέχρι τώρα) που ήθελα με όλη μου την καρδιά να σκοτώσω άνθρωπο. Κατόρθωσα να ανακαλύψω το τεύχος με μεγάλη δυσκολία είκοσι πέντε χρόνια αργότερα, μα η ουλή εκείνη ακόμα με πονάει καμιά φορά. Όπως είπα, μόνο εσείς οι κομιξόφιλοι μπορείτε να καταλάβετε τον πόνο μου. Παρουσιάζω το εξώφυλλο και επιθυμώ να μοιραστώ με όλους την συγκεκριμένη ιστορία. Είναι το κατάλληλο μέρος για να παρουσιαστεί, ή πρέπει να περιμένει το αφιέρωμά μου στη Μικρή Λουλού;

Θ.Μ.

post-1548-1179679466_thumb.jpg

Επεξεργασία από Corvus
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Μεγάλη απόλαυση να ξαναβρίσκεις κάτι που στερήθηκες μικρός. Συνήθως στις στερήσεις την πληρώνουν τα παιδιά που αναγκάζονται να κάνουν τα μύρια όσα που δεν κάναν οι γονείς τους. Τουλάχιστον εδώ (στο κόμικ/υλικό αγαθό) παίρνει κανείς την "εκδίκησή" του χωρίς να "πληγώνει" άλλους :D

 

I know what you're talking about :)

 

απορία: αυτός ο πατέρας-σχίστης τι απέγινε? έπεσε κανά πιάνο στο κεφάλι του? με τόσες κατάρες που θα άκουσε, αποκλείεται να μη φρόντισε η μοίρα να τα ισοροπήσει τα πράγματα :D

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1896
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5994 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

:hi: Η δυναμική δραστήρια, γενναιόδωρη, γκαφατζού και κακάσχημη αλλα συμπαθητική γριούλα μάγισσα Φούρκα post-4259-1226328386_thumb.jpg έγινε γνωστή περισσότερο μέσα από τις φανταστικές ιστορίες σε σενάρια/σχεδια του αείμνηστου Luciano Bottaro όταν συνήθως ερχόταν σε αντιπαραθεση με το Γκουφυ 'Το πανεπιστήμιο της μαγείας', 'Ο ξεχασμένος πύργος', 'Μαγισσες εναντίον πυραύλων' κλπ, (αλλα και με το τον Κύρο Γρανάζη -απίστευτη η σχετική ιστορία- με Μίκυ ' Μαγική αποστολή' και τους Σκρουτζ/Ντόναλντ ' Ο χορός των φαντασμάτων' κλπ).

Εδώ η αντίστοιχη κάρτα-χρονολόγιο post-4259-1226328300_thumb.jpg

Τελευταίες καταπληκτικές :confuse: δημιουργίες του Bottaro ήταν στο Topolino 2274 (1999)'Το σύνδρομο του Γκούφυ' εδω η Φούρκα μεταφέρεται σε ένα σουρεαλιστικό μεσαίωνα και βρίσκει ένα σωσία/πρόγονο; του Γκούφυ - από αυτή την ιστορία σελίδες και το αυθεντικό σκίτσο από τη συλλογή μου με αφιέρωση!

post-4259-1226328343_thumb.jpg

post-4259-1226328422_thumb.jpg

και στο 2522 (2004) ' Ο Γκούφυ στο μικρόκοσμο' , όπου ο Γκούφυ 'υποβάλλεται' σε σμίκρυνση από τη Φουρκα (η οποία πρέπει να εκτελέσει μια συγκεκριμένη αποστολή για καποιο έξτρα τίτλο) και έρχεται αντιμέτωπος με ένα εξωπραγματικό φανταστικό κόσμο μορίων, μικροοργανισμών κλπ, στο τέλος όπως πάντα η κατάληξη είναι αποτυχία για τη Φούρκα. :lol:

Επίσης η πρώτη σελίδα από την ιστορία και μία ακόμη μαζί με αυθεντικό σκίτσο ανέκδοτο στο ίδιο στυλ.

post-4259-1226328354_thumb.jpg

post-4259-1226328403_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  13944
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  670
  • Reputation:   4544
  • Achievement Points:  709
  • Days Won:  9
  • With Us For:  4854 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από το Μίκυ Μάους #2085:

 

ΦΟΥΡΚΑ

Α' ΕΜΦΑΝΙΣΗ 1952

ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ Καρλ Μπαρκς

ΤΟΠΟΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ Μίκυ Σίτυ

ΕΠΑΓΓΕΛΜΑ Μάγισσα

ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ Για μεταφορικό μέσο χρησιμοποιεί την σκούπα της, τον Βελζεβούλ

ΑΝΤΙΠΑΛΟΙ Ο Γκούφυ, που δεν πιστεύει ότι είναι μάγισσα

 

Η Φούρκα πετάει στον ουρανό του Μίκυ Σίτυ, όχι με τα φτερά της, αλλά με την μαγική σκούπα της, τον Βελζεβούλ. Αν και είναι μάγισσα, είναι καλόκαρδη και πάντα βοηθάει τους άλλους με τα ξόρκια της. Τα μαγικά κόλπα της δεν τα κάνει για να εξυπηρετήσει σκοτεινούς σκοπούς, αλλά για να πείσει τον Γκούφυ ότι είναι όντως μάγισσα. Έτσι, μπροστά στα δύσπιστα μάτια του, μεταμορφώνει σε τέρατα τους περαστικούς και ζωντανεύει τα έπιπλά του, αλλά μάταια. Ο Γκούφυ πιστεύει ακράδαντα ότι όλα αυτά είναι απλώς ειδικά εφέ και διασκεδάζει με την κυριούλα που έχει την αλλόκοτη πεποίθηση ότι είναι μάγισσα.

 

post-556-0-61018500-1408234678_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3586 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από το Μίκυ Μάους #2085:

 

ΦΟΥΡΚΑ

Α' ΕΜΦΑΝΙΣΗ 1952

ΔΗΜΙΟΥΡΓΟΣ Καρλ Μπαρκς

ΤΟΠΟΣ ΔΙΑΜΟΝΗΣ Μίκυ Σίτυ

 

δεν τα λεει καλα το Μικυ Μαους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.