Μετάβαση στο περιεχόμενο

Graphic novels


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εχω και μια απορία. Ο zade λίγο πιο πάνω είπε ότι για το Planetary δε χρειάζεται να ξέρω κάτι για τους χαρακτήρες, αλλά ο germanicus μου είπε ότι πρέπει να ξέρω κάποια πράγματα.Μπορείτε να με διαφωτίσετε;

 

Βασικά ο γερμανικός ποιμενικός έχεις δίκιο.Ξέχνα το Planetary προς το παρόν.Δεν θα το καταλάβεις πλήρως μιας και ουσιαστικά είναι ένα μεγάλο "f_ck you" και ταυτόχρονα ένα μεγάλο "I love you" προς τα κόμικ που σημάδεψαν τα 80's και τα 90'ς.Είχα την εντύπωση ότι δεν ήσουν τελείως άσχετος με το θέμα.(Δεν υπάρχει τίποτα κακό στο να είσαι άσχετος ,όλοι έτσι ξεκίνησαν.Εκτός από τον Αντρέα.Ο ΑΝΤΡΕΑΣ ΞΕΡΕΙ)

 

Επίσης σε αυτό που λέει ο σκύλος μας έχει δίκιο.ΜΗΝ διαβάσεις κόμικ πριν το 90κάτι.Όπου κάτι εγώ θα έβαζα το νούμερο 9.Δεν λέω ότι δεν είναι καλές ιστορίες.Απλώς έχουν παλιώσει ,μερικές σε απελπιστικό σημείο. Διάβασε γι αρχή ιστορίες που δεν έχουν κάποια χρονική σύνδεση με παλαιότερες (δηλαδή δεν έχουν συνέχεια/συνπεια) και άρα δεν είναι ανάγκη να ξέρεις κάτι για να διαβάσεις παραπερα.

 

Αυτά που σου πρότειναν παραπάνω είναι μια χαρά.Μια τελευταία πρόταση από μένα είναι το Batman :The Long Halloween

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μου έδωσε ένας φίλος μου να διαβάσω το killing joke και δε μου φάνηκε και τόσο καλο.Καταρχήν είναι πολύ μικρό.Και γίνεται όλη αυτή η ιστορία με τον τζόκερ για να τον πιασει ο Μπατμαν σε ένα δευτερόλεπτο?Το μόνο που μου άρεσε ήταν ότι έδειξε για το παρελθον του Τζόκερ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Είσαι μικρός ρε γι αυτό δεν μπορείς να το εκτιμήσεις.Διάβασε καλύτερα τίποτα με περισσότερο ξύλο ,ας πούμε κανένα Iron Fist.Μάλλο θα σου αρέσει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μου έδωσε ένας φίλος μου να διαβάσω το killing joke και δε μου φάνηκε και τόσο καλο.

 

:trixes: Μετά από αυτό τι καθόμαστε και ασχολούμαστε μωρέ :pesta:

 

 

πλακίτσα κάνω βρε :P

 

 

Ο Luffy απ' ότι κατάλαβα ψάχνει (sorry για την λέξη) "απλές" ιστορίες να ξεκινήσει, με origins χαρακτήρων και χωρίς να χρειάζεται να ξέρει και πάρα πολλά για το παρελθόν τους για να τις καταλάβεις. Αν η ηλικία στο profile σου είναι η αληθινή (που γιατί να μην είναι) πιστεύω πως ψάχνεις κόμικς κυρίως δράσης, με έξυπνα σενάρια και αρκετά κλοτσομπούνια :lol: To avatar σου πρέπει να είναι από το One Piece σειρά που δεν διαφέρει και πολύ από αυτό που περιέγραψα λίγο πιο πάνω. Άρα είσαι πιστεύω κοντά σε αυτά που λέω!

 

Εγώ θα σου πρότεινα να διαβάσεις κυρίως MARVEL. Πιάσε Spider-man (Birth of Venom, Maximum Carnage, Kraven's last hunt), Wolverine (Origin, το Origins από την αρχή, Evolution, Enemy of the State, άντε και το Weapon X), κανέναν τόμο Visionaries (Hulk, Fantastic Four, Thor), άντε και τίποτα Avengers (ιδικά από τις μετά 2000 σειρές). Για X-Men δεν ξέρω να σου πω μιας κι έχω χρόνια να ασχοληθώ. Δεν είναι τα κόμικς που θα σου αλλάξουν την ζωή (έχεις χρόνια ακόμα αν θες), θα περάσεις όμως καλά μαζί τους.

 

Από DC δεν έχω να σου προτείνω τίποτα παραπάνω από Batman. Όχι όμως σειρές "θρύλους". Ξεκίνα με απλές ιστορίες Face the Face, Secrets, The man who laughs, Batman & Catwoman: Trail of the Gun, το Brocken city του Azzarello αν θες κάτι πιο σκοτεινό και το As the crow flies στην συνέχεια για κάτι πιο light, τα one-shots του Joker's Asylum είχαν πλάκα, Gotham Underground για να ρίξεις μια ματιά στον υπόκοσμο του Gotham, διάφορα story arcs της σειράς Batman Confidential που λειτουργούν αυτόνομα και αν θες ρίξε μια ματιά και στο Superman & Batman που κάνει μεγάλη επιτυχία στο Αμέρικα.

 

PS Όταν ήμουν στην ηλικία σου (σχεδόν μωρέ :P) διάβασα και μου άρεσε αρκετά το crossover DC Vs. MARVEL. Αν θες ρίξτου μια ματιά...

PS.2 Διάβαζα και Spawn

PS.3 Ωραίες εποχές, ωραίες εποχές!

PS.4 Παίζει να σου αρέσει και ο Iron Man, δηλώνω όμως άγνοια και δεν μπορώ να βοηθήσω.

PS.5 Αλήθεια πως ξύνεται ο Iron Man. Εδώ πάνω από το τζιν και δυσκολεύεσαι...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

PS Όταν ήμουν στην ηλικία σου (σχεδόν μωρέ :P) διάβασα και μου άρεσε αρκετά το crossover DC Vs. MARVEL. Αν θες ρίξτου μια ματιά...

 

Κι ό,τι σκεφτόμουνα να το προτείνω για μια γενική γνωριμία βασικών χαρακτήρων!!! :lol:

 

Τσεκάρισε τα 1-4 από το main series. Χαλαρά! Από τα πιο υπερτούμπανα νταβαντουροcrossover ever! :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Η ηλικία που γράφω αληθινή είναι.Και sandman ακρβώς μέσα έπεσες.Ψάχνω πράγματα με πιο πολύ δράση και πιο πολύ ξύλο!Γιαυτο και δε μου αρεσε το killing joke.Ειχε πολύ μπλα μπλα και στο τέλος ο Τζοκερ μια έφαγε και τέρμα.Δεν είναι ότι ψάχνω απλές ιστορίες, είναι ότι θέλω δράση.Και λέγοντας δράση όχι αναγκαστικά ξύλο.Οπως για παράδειγμα το death note αν το ξέρεις.Μια σειρά που διαβάζω τώρα και μου αρέσει πολύ είναι ο Flash όπως και το Flash rebirth μου άρεσε πάρα πολύ.Και γιαυτό ακριβώς μου αρέσει και ο spider-man γιατί συνδυάζει δράση, χιούμορ και ξύλο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Και γιαυτό ακριβώς μου αρέσει και ο spider-man γιατί συνδυάζει δράση, χιούμορ και ξύλο!

 

(α) όλοι κάνουμε σφάλματα. :)

(β) θα μεγαλώσεις. οπότε μάζευέ τα αυτά του αραχνάκια για να έχεις για προσάναμμα στο τζάκι στα γηρατειά σου :)

(γ) ναι. αη ρηλη ντον'τ λάηκ δεμ :)

 

(δ) δεν σου έγραψα killing joke. σου έγραψα? δεν σου έγραψα :)

(ε) http://komics-live.com/live/index.php τράβα εδώ καμάρι μου να βρεις την υγειά σου. :) και προς Θεού μη πληρώσεις για να διαβάσεις το dc vs marvel. δανείσου το καλύτερα.....

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Νταξει το killing joke το διαβασα επειδη ήταν τσάμπα.Κι επίσης ακούγεται ότι είναι πολύ καλό κι έτσι.Πολύ αμφιβάλλω.Αλλα τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά.

 

Και αυτό που λές για τον σπάιντερ-μαν μπορεί να είναι αλήθεια.Αλλά τώρα μαρέσει.Ετσι κι αλλιώς δε θάναι το πρώτο πράγμα που θα πάρω και αργότερα θα το μετανιώσω.χαχα!(μερικές φορές πονάν όμως μόλις καταλαβαίνω τις βλακείες μου.Σομπ Σομπ.Σνιφ)

Επεξεργασία από Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Νταξει το killing joke το διαβασα επειδη ήταν τσάμπα.Κι επίσης ακούγεται ότι είναι πολύ καλό κι έτσι.Πολύ αμφιβάλλω.Αλλα τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά.

Αντικειμενικά, το Killing Joke είναι εξαιρετικό. Απλά πρέπει να έχεις διαβάσεις πολλές ιστορίες με τον Joker για να καταλάβεις τον ρόλο του και γενικά την εξέλιξη της ιστορίας. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  6305
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διαβάζοντας το θέμα, κάπου αναφέρθηκε το Civil war.

Ποιά η γνώμη σας, να το αποκτήσω στα αγγλικά ή στα ελληνικά;

Τα αγγλικά δεν αποτελούν πρόβλημα στην ανάγνωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Παντα Αγγλικα δεν το συζηταμε.Αλλιως ειναι να διαβαζεις το πρωτοτυπο κειμενο και αλλιως το μεταφρασμενο.Ασε που ειναι και πιο φτηνο σαν εκδοση το Αγγλικο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Διαβάζοντας το θέμα, κάπου αναφέρθηκε το Civil war.

Ποιά η γνώμη σας, να το αποκτήσω στα αγγλικά ή στα ελληνικά;

Τα αγγλικά δεν αποτελούν πρόβλημα στην ανάγνωση.

 

Να στο στείλω κατεβασμένο να γλυτώσεις τα λεφτά σου και να μου χρωστάς αιώνια ευγνωμοσύνη; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6305
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να στο στείλω κατεβασμένο να γλυτώσεις τα λεφτά σου και να μου χρωστάς αιώνια ευγνωμοσύνη; :D

 

 

Δυστυχώς ή ευτυχώς δεν μπορώ να διαβάζω απο το pc. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βασικά είναι από τις πιο περίεργες ερωτήσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω το δίλλημα. Αν έχεις σκοπό να συνεχίσεις να αγοράζεις τα συναφή προς το θέμα αυτό, διάλεξέ τα όλα στην ίδια γλώσσα για να δείχνουν όμορφα στην βιβλιοθήκη.

 

Και είμαι από αυτούς που τους άρεσε το Civil War.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Νταξει το killing joke το διαβασα επειδη ήταν τσάμπα.Κι επίσης ακούγεται ότι είναι πολύ καλό κι έτσι.Πολύ αμφιβάλλω.Αλλα τι να κάνουμε, γούστα είναι αυτά.

 

 

χμ... να σου πω μια ιστοριούλα σε σχέση με το "καλό" :)

 

Παλιά, λίγο αφ΄ότου τέλεψα με το στρατό και πρωτού ανακαλύψω το Betty Crocker Pancake Mix, είχα μια χ δυσκολία να βρω και να απολαύσω Pancakes (ψιλοαμερικανάκι γαρ :) ). Τη λύση μου την είχε δώσει η κουμπάρα μου η οποία συχνά-πυκνά μου έφτιαχνε pancakes. Μια φορά λοιπόν μου λέει περιχαρής "βρήκα μια βραβευμένη συνταγή για pancakes". Κάθομαι και εγώ να φάω τα βραβευμένα pancakes.... τζίφος η δουλειά... "ρε συ" της λέω "αυτά εδώ είναι πολύ φλατ ρε διάολε.... κάτι έκανες και δεν είναι σαν τα άλλα". "Μα! Βραβευμένη συνταγή! κλπκλπκλπ"... Anyhow, κάθεται, το ψάχνει λίγο το θέμα και διαπιστώνει ότι αυτή ήταν η μοναδική συνταγή που δεν είχε baking powder, άρα δεν είχαν φουσκώσει, άρα δεν ρούφαγαν το βούτυρο και το σιρόπι.

 

Για κάποιον που τρώει pancakes κάθε μέρα, αυτή η "διαστρέβλωση" της συνταγής πιθανότατα να ήταν άκρως ενδιαφέρουσα, αξιομνημόνευτη και να άξιζε βραβείο. Για εμένα όμως που απλώς ήθελα 3-4 χυδαία pancakes, να τα βουτήξω σε λιωμένο βούτυρο και σιρόπι........... :)

 

Κάπως έτσι και με τα βραβεία και με τα καλά κόμικς κλπκλπκλπ. Αρκετές φορές για να τα εκτιμήσεις/αποτιμήσεις πρέπει κατ'αρχάς να έχεις βαρεθεί/σιχαθεί τις απλές, καθημερινές ιστορίες που βγαίνουν με το σωρό. Μια τέτοια περίπτωση είναι και το Killing Joke. Άμα δεν διαβάσεις 100 ιστορίες με τον Τζόκερ να κάνει συνηθισμένες καθημερινές χαζομάρες, αυτό το twist στον μύθο, με τον Batman να γελάει στο τέλος, τι να σου πει και γιατί να σε εκπλήξει :)

 

Είναι και αυτό μια παγίδα και ομολογώ ότι την έχω πατήσει και εγώ πολλές φορές. Και σε ταινίες και σε βιβλία και σε τηλεοπτικές σειρές και σε κόμικ :) Πάμπολλες φορές αντιμετωπίζεις/βρίσκεις/βλέπεις κάτι και δεν σε ενθουσιάζει, όχι επειδή δεν είναι καλό, αλλά επειδή έτυχε να μην το πετύχεις στην σωστή στιγμή :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6305
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  6
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5719 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βασικά είναι από τις πιο περίεργες ερωτήσεις. Δεν μπορώ να καταλάβω το δίλλημα. Αν έχεις σκοπό να συνεχίσεις να αγοράζεις τα συναφή προς το θέμα αυτό, διάλεξέ τα όλα στην ίδια γλώσσα για να δείχνουν όμορφα στην βιβλιοθήκη.

 

Και είμαι από αυτούς που τους άρεσε το Civil War.

 

 

Μέχρι στιγμής οτι έχω σε comic, punisher max δηλαδή, είναι στα αγγλικά. Η ερώτηση έγινε με σκοπό να μάθω αν οι μεταφράσεις αλλιώνουν ουσιαστικά το περιεχόμενο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μέχρι στιγμής οτι έχω σε comic, punisher max δηλαδή, είναι στα αγγλικά. Η ερώτηση έγινε με σκοπό να μάθω αν οι μεταφράσεις αλλιώνουν ουσιαστικά το περιεχόμενο.

 

Βασικά θα ήθελα και γω να μάθω αν κάποιος αγόρασε και τα δυο. :lol:

 

Όπως είπε και ένας Κλίνγκον στο Σταρ Τρεκ 6: "Δεν μπορείς να εκτιμήσεις σωστά τον Σέξπιρ αν δεν τον έχεις διαβάσει στα κλινγκονιανά"!!

 

:blob4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  519
  • Reputation:   1692
  • Achievement Points:  519
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5633 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Παλιά, λίγο αφ΄ότου τέλεψα με το στρατό και πρωτού ανακαλύψω το Betty Crocker Pancake Mix, είχα μια χ δυσκολία να βρω και να απολαύσω Pancakes (ψιλοαμερικανάκι γαρ :) ). Τη λύση μου την είχε δώσει η κουμπάρα μου η οποία συχνά-πυκνά μου έφτιαχνε pancakes. Μια φορά λοιπόν μου λέει περιχαρής "βρήκα μια βραβευμένη συνταγή για pancakes". Κάθομαι και εγώ να φάω τα βραβευμένα pancakes.... τζίφος η δουλειά... "ρε συ" της λέω "αυτά εδώ είναι πολύ φλατ ρε διάολε.... κάτι έκανες και δεν είναι σαν τα άλλα". "Μα! Βραβευμένη συνταγή! κλπκλπκλπ"... Anyhow, κάθεται, το ψάχνει λίγο το θέμα και διαπιστώνει ότι αυτή ήταν η μοναδική συνταγή που δεν είχε baking powder, άρα δεν είχαν φουσκώσει, άρα δεν ρούφαγαν το βούτυρο και το σιρόπι.

 

Για κάποιον που τρώει pancakes κάθε μέρα, αυτή η "διαστρέβλωση" της συνταγής πιθανότατα να ήταν άκρως ενδιαφέρουσα, αξιομνημόνευτη και να άξιζε βραβείο. Για εμένα όμως που απλώς ήθελα 3-4 χυδαία pancakes, να τα βουτήξω σε λιωμένο βούτυρο και σιρόπι........... :)

Δεν έχω φάει ποτέ μου pancakes.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μέχρι στιγμής οτι έχω σε comic, punisher max δηλαδή, είναι στα αγγλικά. Η ερώτηση έγινε με σκοπό να μάθω αν οι μεταφράσεις αλλιώνουν ουσιαστικά το περιεχόμενο.

 

 

Eξαρτάται τον μεταφραστή.Πάντως πάντα μα πάντα κάποια απόκλιση από το αρχικό κείμενο υπάρχει. Ναι μπορεί να είναι ολόσωστο το νόημα ή και να είναι πιστότατη η μετάφραση ,αλλά πάντα μα πάντα η αρχική έκδοση ξεπερνάει οποιαδήποτε μεταφρασμένη.Όπως και να το κάνουμε ,πάντα κάτι θα χαθεί.αλλοιωθεί. Oπότε αν ξέρεις αγγλικά μην το σκέφτεσαι.Θα πάρεις το πρωτότυπο.Βέβαια από την άλλη αν θες να ενισχύσεις και την εγχώρια αγορά μπορείς εάν σου αρέσει κάτι να το πάρεις και στα Ελληνικά.Το έχω κάνει αρκετές φορές.

 

 

Kαι από σειρές μια που μου έρχεται τώρα στο μυαλό και δεν έχει αναφερθεί είναι το Invincible της Image Comis.Έχουν βγει προς το παρόν κοντά στα 80 τεύχη και ξεκινάς να διαβάζεις άνετα από το πρώτο και συνεχίζεις μιας και δεν προαπαιτεί κάποιες γνώσεις.Ουσιαστικά είναι ο spider-man της νέας γενιάς.Eμένα που γενικά δεν διαβάζω τόσο βαρύ υπερηρωϊκό μέ έκανε φανατικό! Ρίξτου μια ματιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Βέβαια από την άλλη αν θες να ενισχύσεις και την εγχώρια αγορά μπορείς εάν σου αρέσει κάτι να το πάρεις και στα Ελληνικά.Το έχω κάνει αρκετές φορές.

 

Ακριβώς αυτό. Σκέφτηκα και πιο πριν να το πω, αλλά το άφησα (τηλεπάθεια all around me; :P).

 

Γενικά λοιπόν, είμαι της άποψης ότι κάθε έκδοση μεταφρασμένη στα ελληνικά, αφού διατηρεί κάποια στάνταρς (ποιότητα έκδοσης, καλή/πιστή/φρέσκια-ζωντανή μετάφραση/απόδοση και τιμή όσο το δυνατόν πιο κοντά στην αρχική έκδοση), θα πρέπει να προτιμάται. Γιατί όπως είπε και ο zade ενισχύεται η ελληνική αγορά και οι εκδοτικές εταιρείες ίσως ενθαρρυνθούν - ούτως ή άλλως, καλύτερα αυτό το μέγιστο επιπλεόν (δεκτό) ποσό των 6-7€ (αν είναι παραπάνω μην το σκεφτείτε, τρέξτε για την αγγλική έκδοση) να μείνει στον εκδοτικό οίκο από το να πάει στα μεταφορικά. Και φυσικά, έχω την εντύπωση πως ο καθένας προτιμάει να διαβάζει στη γλώσσα του...

 

Αυτό. :D

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πήγα σήμερα σε κανα δυο βιβλιοπώλεία και έιδα την εγκυκλοπαίδεια μάρβελ.Και αναρωτιέμαι.Αξίζει να την αγοράσω?Θα μάθω βασικά πράγματα τα οποία θα με βοηθήσουν και σε άλλα κόμικς όπως μου έχετε αναφέρει ότι πρέπει να μάθω κάποια πράγματα για να διαβάσω καποια άλλα ή θα καταλήξω με απλές βασικές γνώσεις?Γιατί όσο νάναι η τιμή ειναι λίγο τσιμπημένη και δε θέλω να δώσω χαμένα λεφτα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Υπάρχει και το internet. Όσες φορές χρειάστηκε να καλύψω τέτοιου είδους απορία πχ διαβάζοντας το Final Crisis ή απλά κάποια X-Men μετά από χρόνια αποχής, ακόμα και η wikipedia με κατατόπισε λίγο-πολύ. Εγώ θα σου πρότεινα να ξοδέψεις τα λεφτά σου σε comics. Μπορώ να σου πω τι γίνεται στο Kraven's last hunt ή στο Daredevil: Born again αλλά σε καμία περίπτωση δεν είναι το ίδιο με το να το διαβάσεις! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Στο ιντερνετ που μπορώ να διαβάσω ή να κατεβάσω κόμικς?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κατάφερα επιτέλους να βρω κόμικς να κατεβάσω κι έτσι ξεκίνησα με το batman year one και μου φάνηκε αρκετά καλό.Ενταξει δεν ξετρελάθηκα κιόλας αλλά ήταν κάτι ενδιαφέρον.Παρα είχε όμως πολλά λόγια και μερικές φορές κανταντούσε βαρετό! :confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

παιδιά μπορεί να μου πει κανένας τι να διαβάσω γενικά από flash έτσι ώστε να μάθω περισσότερα?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

παιδιά μπορεί να μου πει κανένας τι να διαβάσω γενικά από flash έτσι ώστε να μάθω περισσότερα?

Flash: Rebirth, και το τρέχον run του Johns. Βέβαια μπορείς να διαβάσεις και το παλιό run του ίδιου (2000-2005).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αυτά που λέει ο Dark Chris είναι αρκετά. Το προηγούμενο run του Geoff Johns θα σε παιδέψει, δύσκολο στο να το παρακολουθήσεις. Πολλοί χαρακτήρες που θα σε ζαλίσουν. Χρειάζεται καλές γνώσεις των αντιπάλων του. Δεν είναι φιλικό στον αναγνώστη. Ενώ στα νέα τεύχη παρουσιάζει χαλαρά τους χαρακτήρες και τους συνηθίζεις πιο εύκολα.

 

Καλά είναι και τα τεύχη 1-79 του προηγούμενου run. Μετά το 80 δε μπορώ να πω ότι το συμπάθησα, ούτε καν τα τεύχη του Grant Morrison.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το Rebirth το έχω.κι αν με τρέχον run εννοείται αυτό που έχει 7 τεύχη τα έχω και αυτά και συνεχίζω να τα παίρνω.

 

Επίσης έχω κι άλλη μια ερώτηση.Που μπορώ να δώ για το ''θάνατο'' του Barry Allen, δηλάδή σε ποια σειρά και ποιο τευχος ήταν?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Στο limited series oy 1985 "Crisis of the Infinite Earths". Στο τεύχος 8 των 12. Διάβασέ το και αν καταλάβεις το 1/3 είσαι ήρωας. Ο ορισμός του Αχταρμά! Καλού αχταρμά όμως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

όχι ρε συ... νομίζω ότι το Crisis ήταν μια χαρά. Πλήρως κατανοητό. Εν αντιθέσει με αυτό που έκανε πρόσφατα ο Morrison, το οποίο μιλάμε ήθελες μεταπτυχιακά στη DC για να καταλάβεις τι γινότανε :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.