Μετάβαση στο περιεχόμενο

Graphic novels


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παιδια μπορει να μου προτείνει κανένας ποια υπερηρωικά graphic novels αξίζει να αγοράσω?Γιατί δεν ξέρω καθόλου από τέτοια κι έχω βρει μερικά που θέθελα να διαβάσω, αλλα δεν ξέρω αν αξίζουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 125
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Νομίζω θα ήταν καλύτερα να μας πεις ποια έχεις βρει ούτως ώστε να καταλάβουμε τι περίπου ψάχνεις για μπορέσουμε να βοηθήσουμε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όντως. πχ.του Spiderman έχουν όλα continuity εκτός από τα 2 Marvel Knights που διαβάζονται και ξεχωριστά.

 

 

(αν μιλάμε για τα Ελληνικά της Anubis)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

άμα μιλάς για ξένα, κάνε χάζι σε αυτή εδώ τη λίστα. Δεν είναι απαραίτητο ότι θα σου αρέσουν όλα, ούτε ότι μου αρέσουν όλα. Δεν είναι καν απαραίτητο ότι συμφωνώ με όλα :) Από την άλλη όμως, έχει συγκεντρωμένες όλες τις κλασικές-τυπικές-mainstream επιλογές και σκαλίζοντας την θα βρεις πάρα πολλά υπέροχα πράγματα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ενδιαφέρομαι πιο πολύ για ξένες εκδόσεις γιατί είναι πιο φθηνές.Εχω αγοράσει μονο το Flash rebirth προς το παρόν.Εχω διαβάσει όμως και το civil war.Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω τα: Green Lantern Rebirth, Blackest night Green lantern και είδα κι ένα spider-man clone saga που απότι είδα αποτελείται από 3 τόμους.Και έχω δει και κανα δυο flash που πρέπει να είναι παλιά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Green Lantern μην αρχίσεις στο κουτουρού, θα χάσεις τη μπάλα. Δες εδώ που είχα κάνει σχετική ερώτηση. :beer:

Προτείνω Eternals, Marvels και Batman: The Dark Knight Returns. Για αρχή. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ενδιαφέρομαι πιο πολύ για ξένες εκδόσεις γιατί είναι πιο φθηνές.Εχω αγοράσει μονο το Flash rebirth προς το παρόν.Εχω διαβάσει όμως και το civil war.Επίσης σκέφτομαι να αγοράσω τα: Green Lantern Rebirth, Blackest night Green lantern και είδα κι ένα spider-man clone saga που απότι είδα αποτελείται από 3 τόμους.Και έχω δει και κανα δυο flash που πρέπει να είναι παλιά.

 

Χμμμ από Flash Rebirth πας για Blackest Night. Αλλά σου προτείνω να πιάσεις πρώτα το Green Lantern v4 από την αρχή. Το Rebirth είναι αρκετά μπερδεμένο και είναι η αρχή του v4. Και όταν είναι για το Blackest Night τσιμπάς το τομάκι. Αλλά να ξέρεις πως δε διαβάζεται μόνο του, διαβάζεται με συνοδεία του Green Lantern v4 και του Green Lantern Corps του τελευταίου.

 

 

Civil War, τι να πω τώρα... Έχω βαρεθεί να το θάβω. :P Ό,τι έγινε εκεί έγινε. Γενικά από Marvel σου προτείνω να κάνεις catch-up με scans και όποιο στόρυ σου αρέσει το τσιμπάς σε τομάκι. Έχει πάρα πολλά. πχ.το Dark Avengers με τα πρώτα τεύχη λέει, όπως και αρκετά από Dark Reign. Προσπέρασε το World War Hulk. ;)

 

 

Spider-Man Clone Saga μην ασχοληθείς, μονάχα το τέλος κάτι έλεγε. Άμα θέλεις κάτι από την Brand New Day και μετά (τα τευχάκια της Anubis δηλαδή) σου προτείνω το New Ways To Die, το Gauntlet και το Grim Hunt.

 

Επίσης άμα πετύχεις σε τομάκι το crossover Deadpool με Thunderbolts (Magnum Opus) τσίμπα το για άμεσο κάψιμο. :lol:

 

 

 

υγ.Graphic Novels δεν είναι κανένα από όλα αυτά. Όλα αυτά απλά είναι συγκεντρωτικά τομάκια. :) Graphic Novels με την έννοια του αυτόνομου είναι αυτά που έχει το λινκ που έβαλε ο germ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Να ρωτήσω κάτι.Το Μπατμαν year one μιλάει για το πως ξεκίνησε ο Μπάτμαν?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2216
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Να ρωτήσω κάτι.Το Μπατμαν year one μιλάει για το πως ξεκίνησε ο Μπάτμαν?

 

Ναι, είναι αυτό που λέει ο τίτλος, ο πρώτος χρόνος του Batman δηλαδή η αρχή του!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από αυτά που λες, και κρίνοντας και ολίγον εξ'ιδίων τα αλλότρια, μου δίνεται η εντύπωση πως αυτό που πραγματικά ψάχνεις είναι δυνατές ιστορίες με συγκεκριμένους χαρακτήρες που σου έχουν (για τον χ/ψ λόγο) κινήσει το ενδιαφέρον.

 

λχ το Rising Stars, το Authority και το Planetary, 3 έργα που τα γουστάρω όσο λίγα, λογικά δεν θα σου κινούν το ενδιαφέρον γιατί δεν είναι με χαρακτήρες από DC/Marvel. Επιπρόσθετα, με δεδομένο ότι έχουν και πολλές "εσωτερικές" αναφορές στα ίδια τα υπερηρωικά κόμικ (κυρίως το Planetary και λιγότερο το Authority), μάλλον θα σου διαφύγει κομμάτι της ποιότητάς τους.

 

Παρατηρώ επίσης ότι αναφέρεσαι κυρίως σε χαρακτήρες της DC. Συν τον Αραχνάκια.

 

Και δεν μπορώ παρά να συμφωνήσω με τον Ορέστη ότι άλλο πράγμα ένα graphic novel (που ουσιαστικά είναι κάτι που έχει εκδοθεί αυτόνομο) και άλλο τα TPB (Trade Paperbacks) που συλλέγουν τεύχη (και κυρίως story-arcs. Ιστορίες που απλώνονται/εξελίσσονται σε 4-6-10 κλπ τεύχη)

 

Κάπως έτσι λοιπόν, ίσως το ερώτημα που σε καλύπτει είναι της υφής "μάγκες, θέλω να πάω να διαβάσω ένα τομάκι με περιπέτειες του τάδε, του αποκείνου, του παραπέρα. τι προτείνετε?". Το οποίο όμως ίσως και να οδηγήσει σε απογοητεύση :) Θυμάμαι που γούσταρα ρε παιδί μου παλιά να διαβάσω κάτι καλό, κάτι δυνατό με Flash, Green Lantern κλπ και είχα πάρει (γιατί είχα διαβάσει καλές κριτικές...............) το JLA:Year One.... και ακόμα κλαίω τα λεφτά μου :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν ασχολούμαι πολύ καιρό με υπερήρωες κι έτσι δεν ξέρω πολλά σχετικά με τόμους και Graphic novels.Απλά ψάχνω κάτι μεγάλο και ωραίο.Και όχι απαραίτητα Marvel/DC.Είμαι ανοιχτός σε όλες τις καλές προτάσεις.Απλά τα Marvel/DC είναι πιο γνωστά και αυτά ξέρω εγώ.

 

Και ναι οι ήρωες της DC μου αρέσουν περισσότερο.Από Marvel μου αρέσουν μόνο ο Spider-man και ο Wolverine.

Επεξεργασία από Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αν είσαι ανοιχτός και σε άλλες εταιρίες και θες κάτι μεγάλο και ωραίο, Rising Stars χωρίς σκέψη. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Αν θες να διαβάσεις Batman τσιμπάς το Year One,All Star Batman και The Dark Knight Returns και τα διαβάζεις με αυτή την σειρά. Είναι από εναλλακτικό σύμπαν, αλλά εξαιρετικά. Μετά παίρνειε Killing Joke, Knightfall. Τέλος διαβάζεις ότι έχει γράψει ο Grant Morrison αν θες να διαβάσεις πιο σύγχρονα και να ξέρεις γενικά τι παίζει αυτή την εποχή.

 

Από Green Lantern παίρνεις με σειρά GL:Rebirth, Green Lantern Vol.4 και καταλήγεις στο Blackest Night. με απλές και συνοπτικές διαδικασίες.

 

Από Spiderman προτείνω The Death of Gwen Stacy, Nothing Can Stop The Juggernaut, Something Can Stop The Juggernaut, The Other, New Ways to Die,Gauntlet (και ιδιαίτερα τα τεύχη με τον Rhino,τον Sandman και τον Mysterio),Shed, Kraven's Last Hunt και την συνέχεια του προηγούμενου που ανέφερα, το Grim Hunt! :yahoo::yahoo::respect:

 

Από τα main events, από DC θα πρέπει να διαβάσεις όλα τα Crisies. Αν έχεις χρόνο και χρήμα και θέλεις να εμβαθύνεις στον χώρο, τότε διάβασε τα. Αλλά θέλει να διαβάσεις και πολλά άλλα τευχάκια. Από Marvel απλά (το "απλά" μια κουβέντα είναι) ότι έχει γράψει ο Bendis και ο Millar από το 2004 και μετά(Avengers:Dissasemled, House of M, Decimation Day, Civil War, Secret Invasion, Dark Reign era, Siege,Heroic Age era). Και εδώ θέλει χρόνο και χρήμα. Αν θέλεις να διαβάσεις σχετικά με την Scarlet Witch μετά το House of M, πρέπει να δεις την σειρά που τώρα βρίσκεται στο τεύχος #3,το Children's Crusade.

 

Αν θέλεις να ασχοληθείς με X-Men, διαβάζεις Avengers:Dissasemled, House of M, Decimation Day και μετά Messiah Complex, Messiah War,Divided We Stand και Second Coming.Αν θέλεις πιο παλιές ιστορίες σου προτείνω ανεπιφύλακτα το Dark Phoenix Saga και το Inferno.

 

Ελπίζω να βοήθησα. :beer:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15795
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Από Green Lantern παίρνεις με σειρά GL:Rebirth, Green Lantern Vol.4 και καταλήγεις στο Blackest Night. με απλές και συνοπτικές διαδικασίες.

Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό. Το Rebirth για αρχή δεν έχει κανένα νόημα... :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Θα διαβάσεις τα 27 τεύχη του Planetary .Δεν χρειάζεται να ξέρεις τίποτα άλλο για τους χαρακτήρες ,θα τα μάθεις όλα στην πορεία. Μετά θα διαβάσεις το Rising Stars.Όμοια με παραπάνω.

 

Μετά θα διαβάσεις τα 12 τεύχη του Sleeper Season 1 για να δεις μήπως σου αρέσει και κάτι διαφορετικό.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ελπίζω να βοήθησα. :beer:

 

Τον κατέστρεψες με απόλυτα dark τρόπο! :lol: (Γι'αυτό η πλειοψηφία τσεκάρει όσον αφορά τα υπερηρωικά μέσω σκανς γιατί γίνεται χαμός)

 

 

Χμ, τότε θα σου πρότεινα ανεπιφύλακτα το Marvels. Είναι stand-alone και θα δεις και τους βασικότερους χαρακτήρες της Marvel μέσα από ανθρώπινη ματιά και θα έχεις και ένα αριστούργημα στη βιβλιοθήκη σου. ;) Το αντίστοιχο της DC θεωρείται το Justice αλλά δεν το έχω διαβάσει ακόμα. Ο Alex Ross πάντως έχει κάνει παπάδες σε αυτά. Κάθε καρέ κι ένας πίνακας φαντάσου.

 

Επίσης, από Spidey, σου προτείνω ανεπιφύλακτα τα 2 τομάκια Marvel Knights Spider-Man από Anubis (ή τα ξένα), που είναι πριν το The Other και την One/Brand New Day (μούφα). :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν συμφωνώ καθόλου με αυτό. Το Rebirth για αρχή δεν έχει κανένα νόημα... :cheers3:

Για να απολαύσει κανείς το Rebirth, πρέπει να διαβάσει πρώτα Emerald Twilight και Zero Hour. Εγώ δεν τα διάβασα και την πάτησα. Αλλά είναι το storyline που επαναφέρει τον Hal οπότε αξίζει μια προσοχή. Και είναι και Geoff Johns! :yahoo::lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Υπάρχει μήπως κανένα θέμα με το planetary όπου μπορώ να δω μια περίληψη?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ok.

 

εδώ ξαφνικά μπαίνει και το χάσμα γενεών :) Διαφωνώ με ορισμένες από τις προτάσεις του Dark Chris, αλλά από την άλλη είστε πολύ πιο κοντά ηλικιακά. :) Πάντως για αρχή θα σου πρότεινα να αποφύγεις παλιά κόμικ (πριν το 90 δλδ). Νομίζω ότι ο χρωματισμός θα σου κάτσει στραβά. Μου κάθεται εμένα πλέον, τουλάχιστον :).

 

Επίσης θα σου πρότεινα να μην πλησιάσεις ακόμα κόμικ τα οποία για να τα απολαύσεις πλήρως, χρειάζεται να έχεις διαβάσει 5 πράγματα. Λχ Planetary + Marvels καίτοι πρόκειται περί εξαιρετικών τίτλων, θα έλεγα να τα φυλάξεις για λίγο αργότερα. Ειδικά το Marvels όπου μέρος της ποιότητάς του αντλείται από τη γνώση της Gwen Stacey, του ερχομού του Galactus κ.ο.κ.

 

1. X-Men. .... και με το που είπα τα παραπάνω, θα παραβώ με τη μια τον κανόνα. Οτιδήποτε έβγαλαν οι Claremont+Byrne. Χοντρά-χοντρά δλδ Uncanny X-Men 113-143. Από εκεί και πέρα, ο Claremont ήταν από το 97 μέχρι και το 279. Και αυτή η διάρκεια δεν είναι καθόλου τυχαία. Ούτε είναι και τυχαίο ότι προ Claremont υπήρχε μια σειρά με μεταλλαγμένους, η οποία κι όλας είχε διακοπεί για μερικά χρόνια και μετά Claremont υπήρχαν ΚΑΙ της Παναγιάς τα μάτια αλλά ΚΑΙ έστελναν στον τίτλο αυτό τα καλύτερα μολύβια.

 

2. Wolverine. Ασυζητητί Weapon X. Πρόσεξε τώρα όμως. Επειδή έχει ξεφτυλιστεί και η έννοια Weapon X και επειδή τη μοστράρουν παντού. Μιλάω για το storyline στα Marvel Comics Presents 72 έως και 84 του ημίθεου Barry Windsor-Smith. Δώσε προσοχή να μιλάμε για ένα TPB που να συλλέγει ΑΥΤΑ και όχι κάποια άλλα.... :) To Origins, μπορεί και να σου αρέσει τώρα.... εμένα δεν μου άρεσε. Αλλά το διάβασα στα 30τόσα μου και ήθελα κάτι άλλο. Ίσως αν το διάβαζα στην εφηβεία μου, να το γούσταρα (όπως λχ γουστάρω ορισμένα του Καμπανά, τα οποία αντικειμενικά δεν είναι καλά, αλλά μου έχουν κάτσει συναισθηματικά)

 

3. Batman. Year One, The Long Halloween και τρίτο (γιατί θα σε ξενίσει το σκίτσο, όπως έχει ξενίσει κι άλλους εδώθε... :) ) το Dark Knight Returns

 

Superman. Τίποτα

Spiderman. Τίποτα

JLA και όλοι εκείθε. Τίποτα

 

:) (ναι. είμαι κακός)

 

4. Inhumans. Το τομάκι των Jenkins+Lee.

 

5. Authority. Και αυτά που έγραψε ο Warren Ellis αλλά και αυτά που έγραψε ο Mark Millar. Τα άλλα άστα για μετά. Για πολύ μετά :)

 

6. Secret War. Σενάριο Bendis, σκίτσο Del'Otto. Θα βρεις κόσμο και κοσμάκη εδώθε, χωρίς όμως να ξεφτυλίζεται ο χαρακτήρας (λχ πως στο διάολο μπορεί ένας Captain America ή ένας SpiderMan να πηγαίνει και να κοντράρει ένα χαρακτήρου του τύπου Thanos????????................... ε, εδώ δεν θα δεις τέτοιες αρλούμπες). Δεν χρειάζεται να ξέρεις και το παρελθόν των χαρακτήρων. Έχει και ένα απίστευτο σχέδιο από τον Del'Otto.... what more do you need? :D

 

7. Ultimate... Δεν είναι καθόλου μα καθόλου άσχημα κόμικ. Ακόμα και τα F4 που διαβάζω αυτές τις μέρες, δεν με έχουν χαλάσει καθόλου. Ξεκίνα με τα Ultimates 1+2, συνέχα με το Galaktus Trilogy, προχώρα με τους Μεταλλαγμένους. Κατά 90% είναι "διαστρεβλώσεις"/"μεταφορές" όχι απλά των τυπικών ηρώων της Marvel, αλλά και των ίδιων των ιστοριών που είχαν δημοσιευθεί παλιά εκείθε. Εγγυημένα δεν θα υπήρχαν άμα δεν υπήρχαν κάποιοι κολοσσοί σεναριογράφοι πριν από αυτά, με τεράστια φαντασία που δημιούργησαν χαρακτήρες και storylines που αντέξαν 30 και 40 χρόνια, αλλά είναι και από μόνα τους τρομερά ευχάριστα αναγνώσματα. Όχι απλά ως "μεταφορές"/"adaptations", αλλά ως αυτόνομα κόμικ. Καθόλου τυχαίο ίσως διότι ουσιαστικά απομυζούν κλασσικότατες ιδέες, οι οποίες δούλεψαν και σήκωσαν όλο το οικοδόμημα της Marvel.

 

8. Rising Stars.... εδώ ψιλοκομπλάρω... μου φαίνεται κάπως ενήλικος τίτλος από την άποψη των συναισθημάτων που περικλείει. Είναι όμως ένας εξαιρετικότατος τίτλος.......... Και πλήρως αυτόνομος.......

 

9. Daredevil. Οτιδήποτε από Frank Miller. Μιλάμε δλδ για Daredevil 168-191 (πιο πριν ήταν μόνο σχέδιο... εμείς εστιαζόμαστε στο σενάριο εδώθε) και 226-233. Υπάρχει και το μεταγενέστερο ως έκδοση, προγενέστερο ως ιστορία (κάτι σαν Daredevil Year One δλδ) Daredevil: The Man Without Fear το οποίο γουστάρουν πάρα πολλοί, αλλά εμένα δεν μου είχε κάνει την εντύπωση που μου κάνανε τα παλιότερα...

 

10. Κάτι κάπως διαφορετικό :) Powers. Συνδυασμός υπερηρωικού με αστυνομικό. Υπάρχουν κι άλλοι τίτλοι που κάνουν τον συνδυασμό (πέραν του προφανούς Batman φυσικά), οι οποίοι είναι εξ’ίσου καλοί, αλλά άμα πρέπει να επιλέξω μεταξύ τους για την πάρτυ σου, θα έλεγα αυτό εδώ :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Για το Planetary δεν έχουμε παρουσίαση απ'ότι βλέπω από το search...

 

το σενάριο/υπόθεση αυτό καθαυτό άστο στην άκρη. Μια χαρά είναι, όλοι συμφωνούμε σε αυτό :) Θα σου αρέσει :) Το θέμα είναι γιατί συμφωνούμε όλοι ότι είναι εξαιρετική σειρά και ότι αξίζει να την διαβάσουν όλοι :)

 

Είναι ο ορισμός του μεταμοντέρνου κόμικ. Παίρνει και συνδυάζει έννοιες και χαρακτήρες τόσο από pulp αναγνώσματα (Σέρλοκ Χολμς, Ταρζάν, Doc Savage, Ιούλιο Βερν κλπ) όσο και από υπερηρωικά. Από τη στιγμή λοιπόν που ακούγεσαι ως "νεοεισερχόμενος" στον χώρο του υπερηρωικού, χωρίς στέρεες βάσεις πάνω στην ιστορία χαρακτήρων όπως Hulk, F4, Nick Fury κλπ, εκτιμώ ότι στην παρούσα φάση θα χάσεις πάρα μα πάρα πολλά.... λχ το Planetary 0, δεν υπάρχει ούτε μια στο δισεκατομμύριο πιθανότητα να το εκτιμήσεις άμα δεν ξέρεις κάποια πράγματα ενός χαρακτήρα της Marvel. :) Ούτε μια στο δις.... :)

 

Άρα βάλτο στα "must read", αλλά κράτα το για αργότερα. :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ.... και άμα σε δελέασε αυτό το "παίρνει και συνδυάζει έννοιες και χαρακτήρες", τσέκαρε το League of Extraordinary Gentlemen.... Όχι την αηδία τη ταινία. Ξέχνα την αυτή. Δεν υπάρχει. Πέτα τη. Το κόμικ αυτό καθαυτό. Τυπολογικά μπορεί κάποιος να ισχυριστεί ότι είναι υπερηρωικό, αλλά μην περιμένεις κάπες, μάσκες και κολλάν. Περίμενε όμως ότι αφού το διαβάσεις, θα κάθεσαι και θα ψάχνεις στο ιντερνετ για annotations προκειμένου να καταλάβεις σε κάθε καρέ σε ποιο διαολεμένο λογοτεχνικό έργο κάνει παραπομπές ο θεούλης Alan Moore.... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μήπως είναι καιρός να βγάλουμε τα 10 καλύτερα βιβλία ελληνικών εκδόσεων σύμφωνα με τους αναγνώστες του greekcomics; Κάναμε κάτι παρόμοιο, αν θυμάμαι καλα;... Ο Αντρέας το είχε κάνει;

 

 

Εδώ ήταν για τα ξένα της δεκαετίας που πέρασε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

εεεεμμμμμ... μπορώ να ακολουθήσω το λογικό άλμα που έκανες, αλλά δεν είναι σε λάθος τόπικ η πρότασή σου? :)

 

χμμμμμμμ

 

κάτσε να κάνω ένα *αρχικό* ποστ :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ μιλάς για ελληνικές εκδόσεις ξένων τίτλων ή για ελληνικές εκδόσεις ελληνικών κόμικ? :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

@germanicus19 : χίλια ευχαριστώ για τις προτάσεις σου και για τον κόπο που έκανες μόνο και μόνο για να με βοηθήσεις απο που να ξεκινήσω.

 

Ο κύριος λόγος που ζήτησα συμβουλές ήταν γιατί έχω δοκιμάσει να διαβάσω κάποιες ιστορίες, αλλά δεν καταλαβαίνω και πολλά.Κι επειδή δεν έχω την οικονομική άνεση να τα πάρω όλα για να δω πιθο θα μου αρέσει.Επίσης θέλω εδώ και καιρό να ξεκινήσω να παίρνω και τους τόμους Dragon Ball Z, αλλά ενδιαφέρομαι και πολύ για τα υπερηρωικά.Γιαυτο τώρα είμαι σε τεράστιο δίλλημα με το τι να πρωτοπάρω.Γιατί μιας και έχω αρχίσει και τις σειρές Flash, Wolverine, Amazing Spider-man(Anubis), Green Arrow, δεν μπορώ να διαθέσω και πολλά για τα υπόλοιπα και θα ήθελα να πάρω κάτι που να αξίζει τα λεφτά και να μην το μετανιώσω.Ετσι σκέφτομαι να ξεκινήσω με το Batman year one, που είναι φθηνό και το προτείνουν όλοι και ο Μπατμαν μου άρεσε πολύ από μικρός.Και γιατί μερικά από αυτά που είπες δεν τα ξέρω και πρέπει να τα ψάξω λίγο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6396
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  353
  • Reputation:   915
  • Achievement Points:  353
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5706 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Φιλε μου αν θυμασαι πριν απο λιγο καιρο ειχα κανει και εγω ενα ιδιο σχεδον θεμα και οι τιτλοι που προτεινουν οι υπολοιποι ειναι περιπου οι ιδιοι. Βεβαια με λιγο ψαξιμο βρισκεις ποιοι τιτλοι ειναι αυτη που σε ενδιαφερουν και, ειδικα αν δεν γνωριζεις τιποτα για το παρελθον των ηρωων οπως εγω τοτε, οι τιτλοι ειναι τρομερα περιορισμενοι και παντα οι ιδιοι. Απο batman, ολα του Μιλλερ, και το Killing Joke, κατα την γνωμη μου, τo Arkham asylum ειναι τρομερα υπερεκτιμημενο, και το The long Halloween. Απο spiderman, θα τον μισησεις αν ξεκινησεις απο αυτη την περιοδο και θα σου προτεινα, ως φαν των πιο κλασικων κομικ, να ξεκινησεις με μερικα επιλεγμενα τευχακια απο spectacular και amazing κατεβασμενα απο το internet και μετα στις εκδοσεις που σου προτεινουν τα παιδια. Τα παντα απο Alex Ross (ο ανθρωπος ειναι τρομερος) και γενικα, οτι αλλο σου ειπαν στα προηγουμενα, ειδικα τις εκδοσεις του germ, εγω πιστευω να τον ακουσεις και να αγορασεις οτι σου προτεινε, ΚΑΙ κατι omnibus που εχουν κυκλοφορησει με ιστοριες του Jack Kirby. :beer:

Επεξεργασία από gigi3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13416
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  32
  • Reputation:   96
  • Achievement Points:  32
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4911 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Τι λετε για το Superman Birthright..

Αξιζει?? :thinking::thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Εγώ θα σου προτήνω κάτι που δεν είναι ακριβώς υπερηρωικό,αλλά για μένα έχει άνετα όλα τα υπερηρωικά :dance:

Hellboy!!!Και το καλό είναι οτι κυκλοφορεί σε διάφορες εκδόσεις:one-shot,κανονικά τεύχη από mini-series και τόμους που τα μαζεύουν!

Αν αποφασίσεις να το κάνεις,εγώ θα πρότηνα να τσιμπίσεις κάποιο one-shot για να δεις αν σου αρέσει(ή να κατεβάσεις κάποια από τα αρχικά τεύχη),και αν σου αρέσει ξεκίνα με τον πρώτο τόμο(Hellboy:Seed of Destruction),γύρο στα 17 ευρό!Γενικά πρώτα να διαβάσεις ιστορίες που έχει γράψει και σχεδιάσει ο Mike Mignola( :yahoo: )(τα τελευταία χρόνια ο Mignola ασχολήτε κυρίως με την συγγραφή των ιστοριών,και το σχέδιο το αναλαμβάνουν άλλοι)

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Hellboy ενδιέφερε τον αδερφό μου και έχει παρει 2 τευχάκια και τα διάβασα κι εγώ.ενδιαφέρον φένεται, αλλά αν είναι να πάρω θα πάρω πιο μετά γιατί έχουν προτεραιότητα άλλα.Σευχαριστώ πάντως για την πρότασή σου, το είχα ξεχάσει τελείως το hellboy.

 

Εχω και μια απορία. Ο zade λίγο πιο πάνω είπε ότι για το Planetary δε χρειάζεται να ξέρω κάτι για τους χαρακτήρες, αλλά ο germanicus μου είπε ότι πρέπει να ξέρω κάποια πράγματα.Μπορείτε να με διαφωτίσετε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αυτό που εννοεί ο zade (και για το Planetary αλλά και για το Rising Stars) είναι ότι οι ήρωες των συγκεκριμένων κόμικ, πρωτοεμφανίζονται σε ΑΥΤΑ τα κόμικ και η ιστορία τους συνολικά περιορίζεται σε ΑΥΤΑ τα κόμικ. Δεν είναι λχ σαν τον Σούπερμαν που εμφανίζεται σε 1000 δικά του τεύχη και σε κάτι χιλιάδες άλλα τεύχη άλλων ηρώων.

 

Απλώς το σημείο στο οποίο εγώ διαφωνώ, έχει σχέση καθαρά με εσένα. Όντας νεοεισερχόμενος στα υπερηρωικά αμφιβάλλω αν γνωρίζεις ποιος είναι ο Galactus, αμφιβάλλω αν γνωρίζεις τι ρόλο βαράει ο Nick Fury, αμφιβάλλω γενικώς για τις γνώσεις σου σε πλειάδα χαρακτήρων των DC+Marvel. Ως εκ τούτου, ενώ μεν θα μπορείς να διαβάσεις το Planetary, χωρίς να έχεις απορίες για το παρελθόν των ηρώων, θα δεις storylines + εικόνες των οποίων τη σημασία και το χαβαλέ δεν θα πιάσεις. Άρα αντί να το απολαύσεις στο 100% και να του δώσεις 5 στα 5 αστεράκια, θα το απολαύσεις στο 60% και θα του δώσεις 3,5 στα 5 αστεράκια :)

 

Σα να πας να δεις το Epic Movie (

) χωρίς να ξέρεις τα Χρονικά της Νάρνια ή ποιος είναι ο Χάρρυ Πόττερ :) Θα γελάσεις (αν σου αρέσει το συγκεκριμένο είδος χιούμορ) αλλά εκείνο το one liner "δεν είσαι λίγο μεγάλος για μαθητής?" δεν θα το αποτιμήσεις πλήρως :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ρώτησα κιόλας γιατί το βρήκα στο bookdepository που έχει 4 τόμους και είναι σχετικά φθήνοι και αφού μου το προτείνετε πιστεύω θα είναι ενδιαφέρον.

 

Επίσης έχω βρει ένα flash παλιό από showcase.Θα αξίζει αυτό να το αγοράσω;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Showcase Flash? :) Νομίζω μόνο για άγριους τύπου x for xepeta. :) Και αν... :)

 

Θυμίζω ότι κατ'εμέ "JLA και όλοι εκείθε. Τίποτα" αλλά και "Πάντως για αρχή θα σου πρότεινα να αποφύγεις παλιά κόμικ (πριν το 90 δλδ). Νομίζω ότι ο χρωματισμός θα σου κάτσει στραβά."

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.