Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμές ταχυδρομικών ΕΛΤΑ


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104523
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Έστειλα πρόσφατα δύο τεύχη στην επαρχία. Τα έβαλα σε ένα μικρό κουτί, τα τύλιξα καλά, πλήρωσα 1,50€, πήρα απόδειξη και σε 3 μέρες τα τεύχη ήταν στον προορισμό τους χωρίς καμία άλλη δυσκολία.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Φαντάζομαι δεν περίμενες στη σειρά, γιατί σου την παραχωρήσαν όλοι. Για το γνωστό λόγο... :valt:

 

 

Επειδή είσαι πελοπονήσιος :spidey_yeah_that:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3775 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Χωρίς πλάκα συμφέρει να πηγαίνεις διακοπές και να στέλνεις τα ρούχα σου με το ταχυδρομείο... εάν μέχρι 8kg πάει έτσι... μπορείς να στείλεις 2 δέματα με 3 ευρώ... και να πας διακοπές μόνο με το κομικ σου και το τηλέφωνο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104523
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πελοποννήσιος δεν είμαι...... σειρά δεν περιμένω ποτέ. gun2.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

ΩΩΩ με τάπωσες! :div: Και μου άρεσε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Ακουστε ενα περιστατικο, που εχω να σας διηγηθω, φρεσκο φρεσκο, για να καταλαβετε οτι δεν ειναι μονο στραβος ο γυαλος, στραβα αρμενιζουμε και εμεις! :P (κοινως δεν φταινε μονο τα ελτα, φταιμε και εμεις οι πολιτες που ειμαστε άνιωθοι).

 

Συνομιλω με ατομο απ τη γνωστη ομαδα αγοροπωλησιων κομικς, στο ΦΒ. Μιλαμε για την αποστολη των συμφωνηθεντων τευχων, με ΕΛΤΑ. Μου λεει αρχικα, οτι η τιμη για τα μεταφορικα ειναι 3.5 ευρω. Του ζηταω ευγενικα, αν γινεται να μου τα στειλει με απλο δεμα εσωτερικου, που ως γνωστον κοστιζουν μεχρι 1-2 κιλα, 1.5 ευρω.

 

Επιμενει, οτι εστειλε πολυ προσφατα, με αυτον ακριβως τον τροπο, και πληρωσε 3.5 ευρω. Του απανταω, οτι τον τελευταιο μηνα εχω δεχθει 3 δεματα απο Αθηνα, που και τα 3 εχω τις αποδειξεις οτι κοστιζαν οσο λεω. Για να μη φανω οτι λεω μπουρδες, του στελνω μαλιστα το λινκ απ το site των ΕΛΤΑ που μπορεις να υπολογισεις κοστος, και του στελνω και φωτογραφια απ την τελευταια αποστολη κομικς που δεχθηκα, όπου γραφει καθαρα το ποσο 1.5 ευρω. :P

 

Μου απανταει, οτι μου στελνει τα κομικς, καταθετω +4 ευρω για τα μεταφορικα, και προχωραμε. Του απαντω οτι μαλλον δεν εγινα αρκετα κατανοητος, και του εξηγω οτι αν θελει να του καταθεση +2 ευρω για μεταφορικα, να μου τα στειλει, αλλιως το αφηνουμε. Και το αφησαμε. :P

 

Kριμα παντως, γιατι τα τευχη ηταν πραγματικα πολυ φτηνα και τρελη τιμη. Αλλά αν ο αλλος δε νιωθει, τι να το κανεις, απλα τον αφηνεις να συνεχισει το εργο του και δε καις περισσοτερα εγκεφαλικα κυτταρα. Θα μου πεις, τι αξια εχουν 2 ευρω. Ε δεν εχουν, αλλά δεχεσαι ετσι χωρις λογο να τα κανεις δωρο στον mr. EΛΤΑ.

 

Αυτα τα λιγα! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85719
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Προφανώς μπερδεύει το δέμα με το γράμμα .......Ενα απλό γράμμα βαρους 1-2 κιλών ,κοστιζει 3,5 euro......Κουραγιο christs η βλακεία είναι αήττητη μερικές χιλιάδες χρόνια τώρα........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Προφανώς μπερδεύει το δέμα με το γράμμα .......Ενα απλό γράμμα βαρους 1-2 κιλών ,κοστιζει 3,5 euro......Κουραγιο christs η βλακεία είναι αήττητη μερικές χιλιάδες χρόνια τώρα........

χαχαχα ισχυει φιλε Δημοσθενη! Και να πεις οτι δεν τονισα τη λεξη δεμα? 4 φορες του την εγραψα, αλλά τιποτα :lol: Και αντε εγω ελεγα ψεματα, αυτο το ρημαδι το site των ελτα ψεματα θα του λεγε, να ριξει μια ματια? Κουραγιο μας... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104523
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6042 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Αυτού του είδους τα θέματα, συναντούνται πολύ συχνά στο διαδίκτυο. Οι ξένοι είναι ειλικρινείς συνήθως και ξεκαθαρίζουν ότι όταν λένε ταχυδρομικά, συμπεριλαμβάνουν και το κόστος φακέλλου/συσκευασίας. Εδώ στην πονηροχώρα, είναι απλά ένα τρικ για να βγάζουμε κάτι ακόμα παραπάνω.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Έχει τύχει να χρειαστεί να εξηγήσω αρκετά το θέμα με τα δέματα σε τύπους που αγόρασα από αυτούς. Μέχρι και σκανάρισμα του Δελτίου Αποστολής Δέματος έδειξα. Πάντως το καταλάβανε στο τέλος :P Βρήκαμε άκρη δεν μπορώ να πω.

 

Edit: Και πολλές φορές δεν βρίσκεις άκρη :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αποφύγετε τα ΕΛΤΑ αυτές τις μέρες. Λόγω ΕΝΦΙΑ είναι αδύνατη η εξυπηρέτησή σας. Ο κόσμος είναι απογοητευτικά πολύς.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9491
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5146 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Oλα μπορούν να γίνουν δέμα ακόμα κι ενα τευχος .Ο καταλογος που λινκαρει ο Orneloτός .Θα το ξαναγραψω : ο πιο ευκολος και οικονομικός τρόπος να στειλεις τευχη (οσα λίγα κι αν ειναι ) είναι το απλό δέμα με 1,5 euro :)

Λιγο καθυστερημενη απάντηση... Μπορείς να στείλεις σαν δέμα ακόμα και μία μόνο σελίδα απλά μου είπε η υπάλληλος ότι καλό είναι να αποφεύγεται η αποστολή λεπτών φακέλων γιατί χάνονται εύκολα. ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Χωρίς πλάκα συμφέρει να πηγαίνεις διακοπές και να στέλνεις τα ρούχα σου με το ταχυδρομείο... εάν μέχρι 8kg πάει έτσι... μπορείς να στείλεις 2 δέματα με 3 ευρώ... και να πας διακοπές μόνο με το κομικ σου και το τηλέφωνο...

 

 

Μην το λες για πλάκα, το έκανα αυτό το καλοκαίρι (δεν ήταν όμως για διακοπες). Έστειλα διάφορα ρούχα μέσα σε ένα σακ-βουαγιαζ (περίπου 10kg), και τα παρέλαβα στον προορισμό μου από τα ΕΛΤΑ, 5-6 μέρες από την ημερομηνία αποστολής. Κόστισε κάτι του στυλ 5 ευρώ.

 

Επίσης μου είπαν ότι το μόνο περιοριστικό για τα δέματα είναι το βάρος να μην ξεπερνά τα 20kg και οι διαστάσεις τα 2m!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μην πάτε αύριο στα ΕΛΤΑ. Γενική απεργία, και δεν θα εξυπηρετηθείτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23361
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3775 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 

Μην πάτε αύριο στα ΕΛΤΑ. Γενική απεργία, και δεν θα εξυπηρετηθείτε.

 

 

μια χαρά πήγα στο δικό μου, μια χαρά εξυπηρετήθηκα... το φαινόμενο είναι τοπικό μάλλον :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Και εγώ πήγα. Αφού τηλεφώνησα πρώτα. Οι υπάλληλλοι των 5μήνων δεν μπορούν να κάνουν απεργία και εξυπηρετούσαν μικροσυναλλαγές.

 

Μουάχαχαχαχ!!! Σας την έφερα!! :valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26481
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εδώ πάντως γίνονταν πανικός όλες τις μέρες, προσπαθούσα σχεδόν μια εβδομάδα να στείλω κάτι!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τελος του μήνα, ΕΝΦΙΑ γαρ..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   26481
  • Achievement Points:  4708
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εχτές για να κατάλαβεις είχα 500 νούμερα διαφορά... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα ελτα, και αφού αυτό το τοπίκ είναι σχετικό, το γράφω εδώ. Έχει κάποιο διάστημα που τα δέματα που μου στέλνουν, αργούν απελπιστικά πολύ. Αποκορύφωμα τώρα ένα δέμα που περιμένω από Αθήνα και είναι ήδη δέκα μέρες στη διαλογη της Αθήνας και δε λέει να κουνηθει από εκεί. Έχει αρχίσει όμως να με εκνευρίζει η όλη κατάσταση. Πείτε μου εσείς που περιμένετε η στέλνετε δέματα αυτόν τον καιρό, τις προσωπικές σας εμπειρίες. Ευχαριστώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τηλεφωνείς ή μιλάς στο ταχυδρομείο. Με τον αριθμό αναζήτησης συνηθως σε εξυπηρετούν και το επισπεύδουν. Έχει τύχει να τους ενοχλήσω και δίνοντας τον αριθμό με βοήθησαν αμέσως.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Πρόσφατη εμπειρία από την Πάτρα:

 

Πήγα να παραλάβω δέμα το οποίο ήξερα ότι είχε φτάσει (από το ίντερνετ μέσω του tracking number) εδώ και κάποιες μέρες, αλλά ειδοποιητήριο πουθενά. Στο κατάστημα των ΕΛΤΑ όντως μου δώσανε το δέμα και όταν ρώτησα γιατί δεν είχα λάβει ειδοποίηση, η κοπέλα μου είπε ότι μπορεί να πέθανε ο ταχυδρόμος.. :wow: Στην αρχή φυσικά νόμιζα ότι μου έκανε πλάκα, αλλά όταν ζήτησα εξηγήσεις μου είπε ότι είναι τόσο λίγοι οι ταχυδρόμοι, ώστε όταν ένας πάθει κάτι δεν υπάρχει αντικαταστάτης και αναλαμβάνει ο ταχυδρόμος γειτονικής περιοχής να περνάει όποτε μπορεί (1 φορά την εβδομάδα και αν) και να διανέμει τα γράμματα του απώντα ταχυδρόμου. Μάλιστα μου έφερε παράδειγμα ταχυδρόμου που ήταν στην εντατική με καρδιακά προβλήματα με αποτέλεσμα ολόκληρη περιοχή της Πάτρας να μην λαμβάνει γράμματα.. :wow:

 

Δεν έχω λόγο να αμφισβητήσω τα  λεγόμενα της υπαλλήλου, γιατί εδώ που φτάσαμε όλα τα περιμένω πλέον..

Επεξεργασία από Oufis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30213
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  18
  • Content Count:  2379
  • Reputation:   12801
  • Achievement Points:  2379
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα ελτα, και αφού αυτό το τοπίκ είναι σχετικό, το γράφω εδώ. Έχει κάποιο διάστημα που τα δέματα που μου στέλνουν, αργούν απελπιστικά πολύ. Αποκορύφωμα τώρα ένα δέμα που περιμένω από Αθήνα και είναι ήδη δέκα μέρες στη διαλογη της Αθήνας και δε λέει να κουνηθει από εκεί. Έχει αρχίσει όμως να με εκνευρίζει η όλη κατάσταση. Πείτε μου εσείς που περιμένετε η στέλνετε δέματα αυτόν τον καιρό, τις προσωπικές σας εμπειρίες. Ευχαριστώ.

 

Και γω Θεσσαλονίκη μένω και έχω λάβει αρκετά δέματα τον τελευταίο καιρό. Όλα έφτασαν σε 2-4 μέρες, τα περισσότερα από Αθήνα και κάτω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Αντιμετωπίζω ένα πρόβλημα με τα ελτα, και αφού αυτό το τοπίκ είναι σχετικό, το γράφω εδώ. Έχει κάποιο διάστημα που τα δέματα που μου στέλνουν, αργούν απελπιστικά πολύ. Αποκορύφωμα τώρα ένα δέμα που περιμένω από Αθήνα και είναι ήδη δέκα μέρες στη διαλογη της Αθήνας και δε λέει να κουνηθει από εκεί. Έχει αρχίσει όμως να με εκνευρίζει η όλη κατάσταση. Πείτε μου εσείς που περιμένετε η στέλνετε δέματα αυτόν τον καιρό, τις προσωπικές σας εμπειρίες. Ευχαριστώ.

 

Θα σου πρότεινα να πάρεις οπωσδήποτε ένα τηλ. γιατί τέτοιες καθυστερήσεις δεν είναι φυσιολογικές.

Επίσης αφού οι καθυστερήσεις είναι συχνές μπορείς να ζητήσεις να μιλήσεις με τον ταχυδρόμο σου (αυτό μου το προτείνουν στα ΕΛΤΑ της Πάτρας όποτε έχω κάποιο θέμα) ή με κάποιον υπεύθυνο-προϊστάμενο.

Πάντως, εφόσον αυτό γίνεται συχνά όπως λες και δεν ήταν μεμονωμένο περιστατικό, καλό θα ήταν να τους ενημερώσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2122
  • Reputation:   20697
  • Achievement Points:  2157
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Eυχαριστω για τις απαντησεις σας, παιδια. Τελικα το συμπερασμα που εβγαλα σημερα, πηγαίνοντας απο εκει, ειναι οτι σ αυτη την εταιρια, δεν πρεπει να εμπιστευεσαι ουτε καν το ηλεκτρονικο τους συστημα. Τι εννοω?

 

Περίμενα συνολικά 3 δεματα. Το 1ο δεμα, ειναι αυτο που περιμενω 10 μερες+, και στην αναζητηση μεσω του σαιτ, μου το εμφανιζε οτι βρισκεται ακομα στη διαλογη Αθηνας. Μιλώντας με την εξυπηρετηση πελατων, η κοπέλα μου απαντησε οτι βρισκεται στη διαλογη Θεσσαλονικης (!!!!), και οτι εχει καθυστερησει ανεξηγητα, και θα το προωθησει.

 

Το 2ο δεμα, ηταν συστημενο, οπότε το περιμενα οπως και να χει σημερα με τον ταχυδρομο, κατι που εγινε (ασχετα που κοιμομουν :P).

To 3o δεμα εσταλη πριν 4 μερες, και στην αναζητηση μεσω του σαιτ, το εδειχνε οτι απο σημερα το πρωι βρισκεται στο ελτα της περιοχης μου.

 

Παω απο κει, και τελικα μαντεψτε ποιο δεμα με περιμενε εκει. Το 1ο δεμα!! Αυτο δηλαδη, που δηθεν ηταν ακομα σε καποια διαλογη, ειτε Αθηνας (ελεγε το site), ειτε Θεσσαλονικης (ελεγε η εξυπηρετηση τους) ... Ενω εκεινο που και καλα επρεπε να ειναι εκει, δηλαδη το 3ο δεμα, δεν ηταν.

 

Συμπέρασμα απ ολο αυτό το κατεβατό? 1. Μην εμπιστευεστε το site τους, 2. αμα περασουν 4+ μερες και δεν εχει ερθει ειδοποιηση, πας απο κει και το πιθανοτερο ειναι να σε περιμενει το δεμα.

 

Ολα δουλευουν ρολόι, κατα τα αλλα :lol:

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Στο site του ΕΛΤΑ μπορείτε να δείτε και παραγγελίες που έχετε κάνει από το εξωτερικό επίσης, όχι μόνο τα δικά τους. Και αν κατάλαβα κάτι από τότε που ενεργοποιήθηκε η υπηρεσία, είναι πως ναι μεν βοηθάει στο να έχεις μια ιδέα για το τι σου γίνεται αλλά δεν είναι πανάκεια. Πρέπει να έχει σκανάρει ο υπάλληλος τον κωδικό του πακέτου για να το εμφανίσει. Μερικές φορές μάλιστα βλέπεις και το σφάλμα από το διπλοσκαναρισμένο κωδικό. :P Έχουμε δρόμο μέχρι να μάθουν να το κάνουν οργανωμένα τα διάφορα τμήματα. Έως τότε θα πρέπει να υπολογίζουμε και τα ανθρώπινα λάθη.

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Είναι σχετικό το θέμα εδώ; Ε δε θα 'ναι...

 

Πρόσφατα πριν μια εβδομάδα, είχαμε την ατυχία σε καινούργιο τζιτζι PCάκι να μας καεί το τροφοδοτικό. Αντικαταστάθηκε πια, και θέλω να στείλω το καμμένο στο μαγαζί στα Χανιά πίσω για service. Πρώτη επιλογή είχα τη Γενική Ταχυδρομική. Με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα και μια βόλτα στους τιμοκαταλόγους της βρήκα αυτό. Κουτάτο το μηχάνημα είναι περίπου 3-4 κιλά, που μιλάμε για κάπου 15€ έξοδα για να ασκήσω το δικαίωμα που έχω στην εγγύηση, που στο κάτω κάτω δε φταίω κι εγώ που κάηκε. Με μια βόλτα στη σελίδα των ΕΛΤΑ, βρήκα αυτό στον υπολογισμό κόστους. Τρελή η διαφορά, φυσικά κατώτερη υπηρεσία τα ΕΛΤΑ, αλλά είναι 7-8 φορές κάτω.

 

Ζητείται βοήθεια και συμβουλές απ' τους έμπειρους κομικσοεμπόρους. :D

Επεξεργασία από Paliakoudis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5963 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είναι σχετικό το θέμα εδώ; Ε δε θα 'ναι...

 

Πρόσφατα πριν μια εβδομάδα, είχαμε την ατυχία σε καινούργιο τζιτζι PCάκι να μας καεί το τροφοδοτικό. Αντικαταστάθηκε πια, και θέλω να στείλω το καμμένο στο μαγαζί στα Χανιά πίσω για service. Πρώτη επιλογή είχα τη Γενική Ταχυδρομική. Με ένα γρήγορο γκουγκλάρισμα και μια βόλτα στους τιμοκαταλόγους της βρήκα αυτό. Κουτάτο το μηχάνημα είναι περίπου 3-4 κιλά, που μιλάμε για κάπου 15€ έξοδα για να ασκήσω το δικαίωμα που έχω στην εγγύηση, που στο κάτω κάτω δε φταίω κι εγώ που κάηκε. Με μια βόλτα στη σελίδα των ΕΛΤΑ, βρήκα αυτό στον υπολογισμό κόστους. Τρελή η διαφορά, φυσικά κατώτερη υπηρεσία τα ΕΛΤΑ, αλλά είναι 7-8 φορές κάτω.

 

Ζητείται βοήθεια και συμβουλές απ' τους έμπειρους κομικσοεμπόρους. :D

 

Όταν λες "κατώτερη υπηρεσία τα ΕΛΤΑ" φαντάζομαι εννοείς ότι θα καθυστερήσει σε σχέση με τη Γ.Τ. Αλλά, τί σε νοιάζει? Άντε να καθυστερήσει μια βδομάδα λέω εγώ. Αφού το αντικατέστησες ήδη και δουλεύει το PC, γιατί να πληρώνεις?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9632
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4693 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Ε δημόσια είναι, καταλαβαίνεις το σκεπτικό, περισσότερες πιθανότητες να χαθεί, καθυστερήσεις, η νοοτροπία του "δημόσιου υπαλλήλου"...

Δηλαδή μόνη διαφορά είναι ότι το ένα θα κάνει 2 μέρες και το άλλο εβδομάδα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28464
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4578 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Προκειται για διαφορετικη υπηρεσια Αγγελε, τα ΕΛΤΑ ειναι ταχυδρομικη υπηρεσια,

ενω η Γενικη ταχυδρομικη (μην σε ξεγελαει το ονομα της) ειναι εταιρια ταχυμεταφορων,

courier δηλαδη στα Ελληνικα :P

 

Επισης, αν θα το στειλεις για service οπως εγραψες, θα πρεπει να υπολογισεις και το κοστος

για να σου επιστραφει το δεμα. Εγω παντως, αν δεν υπαρχει ορος στην εγγυηση, που να λεει

οτι τα τυχον μεταφορικα επιβαρυνουν τον πελατη, θα απαιτουσα να τα χρεωθει η εταιρια,

η οποια ουτως ή αλλως θα συνεργαζεται με καποια εταιρια ταχυμεταφορων.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.