Μετάβαση στο περιεχόμενο

Τιμές ταχυδρομικών ΕΛΤΑ


x for xepeta

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αρχείο-τιμοκατάλογος των ΕΛΤΑ σε PDF. Θα φανεί χρήσιμο σε πολλές περιπτώσεις.Μήπως να πάει σε άλλη θέση;

 

 

 

2012

 

pricelist_epistol_2012.pdf :update:

 

2011

 

pricelist_epistol_2011.pdf

 

2010

 

pricelist1.pdf

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν σου πω ότι σήμερα όλη τη μέρα το έψαχνα...; :P Δεν παίζει, έχουμε τηλεπάθεια και δεν το ξέρουμε... :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Προστέθηκε στο πρώτο ποστ ο νέος (αυξημένος) τιμοκατάλογος.

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5936 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έτσι για να το γνωρίζουν και άλλοι φίλοι, κάτι που μου έτυχε πρόσφατα και από ότι κατάλαβα συμβαίνει αρκετά συχνά και σε άλλους:

Περιμένω από φίλο του φόρουμ ένα συστημένο δέμα (που περιέχει αυτό :dance: ). Μια βδομάδα αφού το είχε στείλει δεν έχω λάβει ειδοποιητήριο, οπότε λέω να πάω μια βόλτα απ'τα ΕΛΤΑ μπας και βγάλω άκρη. Στα ΕΛΤΑ λοιπόν μαθαίνω ότι το βιβλίο είχε φτάσει και με περίμενε εδώ και τέσσερις μέρες, και από ότι μου είπαν το ειδοποιητήριο είχε φύγει από τότε, αλλά φαίνεται ότι ο ταχυδρόμος δεν ήθελε να μου το παραδόσει.. Χρειάστηκε να πάω εγώ στα ΕΛΤΑ και να τους ρωτήσω μπας και υπάρχει κανένα δέμα για μένα (και τελικά υπήρχε..) ΟΠΟΤΕ όταν περιμένετε παράδοση και το ειδοποιητήριο καθυστερεί, πηγαίνετε καλού κακού μια βόλτα από τα ταχυδρομεία. Βοηθάει να έχετε μαζί σας το barcode από την παραγγελία (αν υπάρχει).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Παραγγελία που έκανα την περίμενα 8 μήνες. Αφού το ανέφερα στην εταιρία μου έστειλαν ένα δέμα με ακριβώς τα ίδια βιβλία, και μου ζήτησαν συγνώμη. Ήμουν βλέπετε καλώς πελάτης.

 

Μετά από λίγο καιρό φίλη μου στο ταχυδρομείο μου είπε ότι στην εκκαθάριση του εξαμήνου βρήκε ένα πακέτο ξεχασμένο στο όνομά μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μαθημένα τα βουνά από τα χιόνια... Εδώ το κάνουν κατά κόρον.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5936 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχει κάνει ποτέ κανείς σας παράπονο? :thinking:

Αυτό που γίνεται κατά κόρον είναι να λέμε ντάξει μωρέ, όλα υπολειτουργούν άρα πρέπει να είμαστε και τυχεροί που γινεται η δουλειά μας, αλλά νομίζω ότι έτσι δεν πάμε πουθενά. Δεν λέω ότι θα βρεις απαραιτήτως το δίκαιο σου, αλλά αξίζει μια προσπάθεια, τουλάχιστον μπας και γίνει κάτι στο μέλλον..

Στην περίπτωση μου μου έδωσαν ένα αριθμό τηλεφώνου να επικοινωνήσω. Όταν μετά από 2 ώρες περίπου που σταμάτησε να μιλάει και μου απάντησε(!!) τους εξήγησα τι τρέχει και μου είπαν ποιος ταχυδρόμος είναι υπεύθυνος για την οδό μου και να ξαναπάρω πιο μετά να τον ζητήσω. Τελοσπάντων εννοείται ότι δεν τον βρήκα ποτέ (όλα αυτά έγιναν χθες) αλλά σήμερα εμφανίστηκε και το ειδοποιητήριο, δεν ξέρω αν ήταν τυχαίο ή αν έπαιξε ρόλο το τηλεφώνημα μου..

Φυσικά το ειδοποιητήρο πλέον είναι άχρηστο, αφού έχω ήδη παραλάβει το δέμα!

Αυτό που θέλω να πω είναι ότι αξίζει να το ψάχνουμε λίγο το πράμα και να μην καθόμαστε σαν τους μ@λ@κες παθητικά να περιμένουμε αν και πότε θα βγάλουν άκρη οι υπαλλήλοι των ΕΛΤΑ. Και στην τελική από τα π.χ. 5 άτομα που εμπλέκονται στην όλη διαδικασία, μπορεί οι 4 να δουλεύουν και ο ένας να κάθεται, δεν αξίζει μια προσπάθεια τουλάχιστον να βρεθεί που γίνεται το σκάλωμα αντί να βρίζουμε και αόριστα τα ΕΛΤΑ?

Αυτά από μένα.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Νομίζω είναι θέμα του τοπικού ταχυδρόμου της κάθε γειτονιάς...

Ευτυχώς με τον δικό μου δεν έχω πρόβλημα, έχει συνηθήσει άλλωστε να κουβαλάει συχνά δέματα στο σπίτι :)

 

edit: Ωωω μόλις είδα ότι έχω group icon τον Όμπι Ουάν! :cool:

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5425 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ναι οντως αμα γνωριζεις τον ταχυδρομο δεν εχεις προβλημα,ειδικα αμα σου φερνει πραγματα συχνα.Βεβαια αμα βλεπεις οτι καθυστερει κατι παραπανω απο το κανονικο μια ματια στα βιβλια εισερχομενων στο ταχυδρομειο και δεν θα χεις προβλημα.Εκτος αμα βαριεται κανας υπαλληλος(σπανια βεβαια)sarcastic mode on!.

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5312 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Στο σάιτ των ΕΛΤΑ www.elta.gr υπάρχει ενεργή η υπηρεσία track & trace. Ζητήστε τον κωδικό κατάθεσης του δέματος από τον αποστολέα. Πληκτρολογήστε τον στο αντίστοιχο κουτάκι και μετά search. Θα δείτε που ακριβώς είναι το δέμα ή ο συστημένος φάκελλος. Επίσης τα περισσότερα ταχυδρομικά υποκαταστήματα δέχονται παραλαβή χωρίς ειδοποιήτηριο αρκεί κάποιος να έχει τον συγκεκριμένο αριθμό-κωδικό κατάθεσης-αποστολής και ταυτότητα ή άδεια οδήγησης. Το σύστημα είναι ακριβές και ενημερωμένο όσες φορές έχω αναζητήσει κάτι είναι πραγματικά εκεί που λένε (σε σταθμό διαλογής ή υποκατάστημα) το δέμα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Βοηθήστε με λίγο. Ταχυδρομικά έξοδα για Κύπρο; Τι διαφορά έχει από εσωτερικό; Αντιμετωπίζεται σαν δέμα εξωτερικού, εσωτερικού, ειδική κατηγορία;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5936 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Βοηθήστε με λίγο. Ταχυδρομικά έξοδα για Κύπρο; Τι διαφορά έχει από εσωτερικό; Αντιμετωπίζεται σαν δέμα εξωτερικού, εσωτερικού, ειδική κατηγορία;

 

Από τον τιμοκατάλογο των ΕΛΤΑ εγώ συμπεραίνω ότι έως 100 γραμμάρια θεωρείται εσωτερικού και 100 γρ και πάνω εξωτερικού:

 

ZΩΝΗ 1: Χώρες Ε.Ε. (Αυστρία, Βέλγιο, Βουλγαρία, Γαλλία, Γερμανία, Δανία, Εσθονία, Ην. Βασίλειο, Ιρλανδία, Ισπανία, Ιταλία, Λετονία, Λιθουανία, Λουξεμβούργο,Μάλτα, Ολλανδία, Ουγγαρία, Πολωνία, Πορτογαλία, Ρουμανία, Σλοβακία, Σλοβενία, Σουηδία, Τσεχία, Φινλανδία και η Κύπρος για παραπάνω από 100gr)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

To είδα... :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  22312
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1067
  • Reputation:   5082
  • Achievement Points:  1067
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4592 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Έτσι για να το γνωρίζουν και άλλοι φίλοι, κάτι που μου έτυχε πρόσφατα και από ότι κατάλαβα συμβαίνει αρκετά συχνά και σε άλλους:

Περιμένω από φίλο του φόρουμ ένα συστημένο δέμα (που περιέχει αυτό :dance: ). Μια βδομάδα αφού το είχε στείλει δεν έχω λάβει ειδοποιητήριο, οπότε λέω να πάω μια βόλτα απ'τα ΕΛΤΑ μπας και βγάλω άκρη. Στα ΕΛΤΑ λοιπόν μαθαίνω ότι το βιβλίο είχε φτάσει και με περίμενε εδώ και τέσσερις μέρες, και από ότι μου είπαν το ειδοποιητήριο είχε φύγει από τότε, αλλά φαίνεται ότι ο ταχυδρόμος δεν ήθελε να μου το παραδόσει.. Χρειάστηκε να πάω εγώ στα ΕΛΤΑ και να τους ρωτήσω μπας και υπάρχει κανένα δέμα για μένα (και τελικά υπήρχε..) ΟΠΟΤΕ όταν περιμένετε παράδοση και το ειδοποιητήριο καθυστερεί, πηγαίνετε καλού κακού μια βόλτα από τα ταχυδρομεία. Βοηθάει να έχετε μαζί σας το barcode από την παραγγελία (αν υπάρχει).

 

 

Εγώ έχω κάνει καμια 10αρια συναλλαγές και ευτυχώς δεν έχω αντιμετωπίσει ποτέ πρόβλημα. Ο ταχυδρόμος σίγουρα θα ήθελε να παραδώσει το ειδοποιητήριο. Μπορεί απλά να χάθηκε. Άσε που υπάρχουν και πολλοί περίεργοι και κακιασμένοι γείτονες…!

Επεξεργασία από komicbest
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 10 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έγινε :update: στο 1ο ποστ με τον τιμοκατάλογο του 2012.

 

:holidays:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

an mpori kapoios na voithisi , pira ena paketo antikatavoli prin 3 vdomades apo ena melos tou foroum ke akoma na pari ta lefta tou ine fisiologiki ayti i kathisterisi? sorry gia ta greeklish

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

όχι.

μπορείς είτε εσύ είτε καλύτερα αυτός να πάρει ένα τηλέφωνο και με τον αριθμό αποστολής να ρωτήσει τι έγινε.

Θα του πουν ότι υπάρχει περίπτωση η αναμονή να είναι και πάνω από 3 εβδομάδες αλλά συνήθως για μέσα στην Ελλάδα από τη στιγμή που πληρώσει ο παραλήπτης η εντολή πληρωμής φτάνει στον αποδέκτη μετά από 2-3 ημέρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7675
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6321 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Εσύ πάντως δεν έχεις πλέον καμία εμπλοκή. Το πλήρωσες, το πήρες, τελείωσες.

Αυτός ψάχνει με τηλέφωνο ή στο ταχυδρομείο του για την επιταγή.

Πάντως και να χαθεί η επιταγή του εκδίδουν άλλη. Θα τα πάρει τα λεφτά του έστω και με καθυστέρηση γύρω στο μήνα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Να πώ κι εγώ εκ πείρας που έχω ξαναστείλει με αντικαταβολή στην Ελλάδα; Αν και εδώ συμβαίνει το αντίστροφο (δηλαδή κάποιος από Ελλάδα έστειλε στην Κύπρο με αντικαταβολή).

 

Εγώ τα λεφτά τα έπαιρνα ύστερα από ένα μήνα. Κάποτε νωρίτερα, αλλά μου έτυχε και αργότερα (το κορυφαίο είναι 6 εβδομάδες). Οι τρείς εβδομάδες είναι κανονικός χρόνος θεωρώ. Φυσικά, δεν χάνει τίποτα να πάρει ένα τηλέφωνο.

 

 

 

an mpori kapoios na voithisi , pira ena paketo antikatavoli prin 3 vdomades apo ena melos tou foroum ke akoma na pari ta lefta tou ine fisiologiki ayti i kathisterisi? sorry gia ta greeklish

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22577
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  122
  • Reputation:   1660
  • Achievement Points:  122
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4573 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μην στέλνετε Κύπρο με αντικαταβολή.. ό,τι χειρότερο..

Μια φορά έστειλα εγώ και δεν το ξανακάνω.

α) το άτομο που έλαβε το πάκετο πλήρωσε κάποια έξτρα χρέωση,

β) εγώ έλαβα τα λεφτά μετά από καιρό..κανά μήνα αν θυμάμαι καλά..

γ) μου έκαναν και μένα κάποιες κρατήσεις..δεν έλαβα το ακριβές ποσό που είχα χρεώσει.

 

Οπότε μόνο κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό από Κύπρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6936
  • Group:  Members
  • Topic Count:  22
  • Content Count:  286
  • Reputation:   4174
  • Achievement Points:  375
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Συμφωνώ, επαυξάνω και προτείνω και το αντίστοιχο. Μήν στέλνετε από την Κύπρο στην Ελλάδα. Είναι ακριβά τα ταχυδρομικά, και υπάρχουν και έξτρα ταχυδρομικά τέλη μέχρι 8 ευρώ (ίσως και περισσότερο) για τον παραλήπτη. Πραγματικά δεν αξίζει

 

 

 

Μην στέλνετε Κύπρο με αντικαταβολή.. ό,τι χειρότερο..

Μια φορά έστειλα εγώ και δεν το ξανακάνω.

α) το άτομο που έλαβε το πάκετο πλήρωσε κάποια έξτρα χρέωση,

β) εγώ έλαβα τα λεφτά μετά από καιρό..κανά μήνα αν θυμάμαι καλά..

γ) μου έκαναν και μένα κάποιες κρατήσεις..δεν έλαβα το ακριβές ποσό που είχα χρεώσει.

 

Οπότε μόνο κατάθεση σε τραπεζικό λογαριασμό από Κύπρο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευκαιρία να πω κάποια πράγματα για τις αντικαταβολές. Οι courier σε διάφορες εταιρίες και διάφορες περιπτώσεις συμπεριφέρονται εντελώς αντιεπαγγελματικά και δεν έχω καμία όρεξη να ασχοληθώ ξανά μαζί τους και ούτε να πληρώνω επιπλέον λεφτά για να μην κάνω την δουλειά μου όπως πρέπει. Την τελευταία φορά ήταν πριν 2-3 μήνες που τσακώθηκα τηλεφωνικά με κάποιον υπάλληλο/υπεύθυνο της ACS όπου περίμενα δέμα σε 3 μέρες και το έλαβα τελικά σχεδόν 2 βδομάδες μετά. Με courier της Γαλλίας ή του Βελγίου που έχει τύχει να συνεργαστώ, δεν είχα κανένα απολύτως πρόβλημα. Με εγχώριους, έχω πολλά. Τα ΕΛΤΑ πιστεύω πως είναι η καλύτερη λύση (για εντός Ελλάδας, τουλάχιστον!) και δε μιλάω για τις "Ταχυμεταφορές", κι ας καθυστερούν σε ορισμένες περιπτώσεις. Η αντικαταβολή προβλέπεται και μένει στο ταχυδρομείο έως 15 ημέρες. Με αυτήν λειτουργώ απ' το '92 και με βολεύει απίστευτα. Δε μπορώ οποιοδήποτε πρωινό (πλέον λόγο δουλειάς και παλαιότερα λόγο σχολείου, σχολής, ξενυχτιού, στρατού κτλ.) και δυστυχώς (ή ευτυχώς, λόγω συνωστισμού!) μου έρχεται σπάνια σε κεντρικά ταχυδρομεία που είναι ανοιχτά (κι αυτό τα τελευταία χρόνια!) μέχρι τις 20:00 αργά το απόγευμα, λόγο διεύθυνσης κατοικίας (από το '96 μένω σε προάστιο).

 

Στην αρχή σου έρχεται μια πρώτη ειδοποίηση και έπειτα από 7 ημέρες μία τελευταία για να πας να παραλλάβεις το δέμα. Και στα ΕΛΤΑ, βέβαια, δεν κάνουν πάντοτε σωστά την δουλειά τους. Μερικές φορές σου έρχεται απευθείας η τελευταία ειδοποίηση και αυτή, ακόμη πιο ελάχιστες, καθυστερημένα! Με αποτέλεσμα να μένει λίγος χρόνος να κανονίσεις και να πας να παραλλάβεις το δέμα. Μπορείς όμως να καθυστερήσεις την επιστροφή του τηλεφωνικά! Ειδικά εάν σε ξέρουν για χρόνια σ' ένα ταχυδρομείο, δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα. Εμένα η δουλειά μου δεν μου επιτρέπει να κουνήσω καθόλου. Θα πρέπει να βάλω κάποιον στην ζούλα στη θέση μου για να πάω να το παραλλάβω μέχρι τις 14:30 που είναι ανοιχτά ή να στείλω τον αδερφό μου υπογράφοντας πρώτα το χαρτί και δίνοντάς του την ταυτότητά μου), αλλά όπως και να 'χει . Για πολλούς και διάφορους λόγους το 15ήμερο αυτό δεν σε αγχώνει και μπορείς να προγραμματιστείς για να παραλλάβεις το όποιο δέμα σου. Θυμάμαι και στην περίπτωση του "Storm" της "Esperos Comics" που ήμουν στρατό το καλοκαιράκι του 2007 και το παρήγγειλα με αντικαταβολή στην Μυτιλήνη που ήμουν τότε! Θα έπρεπε να πάρω κάποια άδεια ή υπηρεσιακό, όποτε μου το δίναν και αυτό, για να κατέβω στο κέντρο και να παραλλάβω τους 2 πρώτους τόμους και ότι υπήρξε στην συνέχεια με αποστολή στο ταχυδρομείο. Στο θέμα τώρα να παραλλάβεις την επιταγή, έχω στείλει αντικαταβολή μονάχα δύο φορές προσωπικά, αλλά ξέρω κι από άλλους ότι η επιταγή δεν πρέπει να κάνει παραπάνω από μία βδομάδα για να σου έρθει πίσω! Αν είναι από Κύπρο σαφώς και θεωρείται χώρα εξωτερικού, οπότε η αντιμετώπιση είναι διαφορετική. Σε γενικές γραμμές, ΣΠΑΝΙΑ θα συναντήσει κανείς σοβαρά προβλήματα από ταχυδρομείο (όπως το να μην έρθει καθόλου ειδοποίηση, ας πούμε!) με αντικαταβολή, μιας και θεωρείται "συστημένο" το πακέτο και γι' αυτό υπάρχουν κάποια (μικρά ομολογουμένως) εξτρά έξοδα. Και πιστέψτε με, έχω κάνει πάρα πολλές αντικαταβολές από τότε που ξεκίνησα. Όχι τόσο σε Ελληνικά κόμικς (μιας και δεν έβρισκα σχεδόν από πουθενά για να παραγγείλω πριν το Greekcomics. Κι αυτό να το πούμε. Μην πω τι μου έλεγαν τότε σε κομιξάδικα στην Αθήνα (όποια γνώριζα τουλάχιστον από περιοδικό τύπο) για τα Ελληνικά κόμικς, τι άποψη είχαν και πως τα αντιμετώπιζαν...) αλλά σε άλλα πράγματα που μάζευα και μαζεύω όπως LPs, CDs, παιχνίδια για υπολογιστή ή για κάποιες κονσόλες, κάποια περιοδικά κτλ. Σπάνια θα ακούσω να παραπονεθεί είτε αποστολέας, είτε παραλήπτης για κάτι και όλοι οι επιχειρηματίες δούλευαν πάντα και συνεχίζουν να δουλεύουν (και) με ταχυδρομικές αντικαταβολές. Ορισμένοι δε θέλουν να "ρισκάρουν" γιατί υπάρχουν και ευτράπελα από περιπτώσεις που επιστρέφονται, αλλά αυτά δεν πρέπει να είναι συχνά φαινόμενα. Κι εμένα μου 'χει τύχει κάποιες φορές και τα ζήτησα ξανά πληρώνοντας τα διπλά ταχυδρομικά, αλλά θα είχα καλό λόγο (να μη μου ήρθε ποτέ χαρτί, όπως αναφέρω παραπάνω ή να ζήτησα κράτηση και ο υπάλληλος να μην έκανε σωστά την δουλειά του σημειώνοντάς το πάνω στο δέμα εκείνη την στιγμή, γι' αυτό θα πρέπει σε τέτοιες περιπτώσεις να επιμείνετε!) και στο τέλος δεν έμεινε κανείς παραπονεμένος. Ζητάτε αριθμούς αποστολής και τσεκάρετέ το! Μία απεργία στο λιμάνι, τα αεροδρόμια, τα πρατήρια καυσίμων ή οποιοδήποτε παρόμοιο περιστατικό που μπορεί να μην το πήρατε είδηση, μπορεί να καθυστερήσει ή να μπερδέψει το δέμα ή κάποια επιταγή κάπου!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ola ok me tin antikatavoli tou melous tou foroum argise ala ola ok sto telos thanks

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  24501
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  49
  • Reputation:   452
  • Achievement Points:  49
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4433 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Στο πολύ ωραίο καινούριο site των ΕΛΤΑ, πατάμε "Θέλω να...Υπολογίσω κόστος" και με τα ακριβή δεδομένα του δέματός μας, μας βγαίνει και η ακριβής τιμολόγηση. Το δέμα πρέπει να το ζυγίσετε σε ζυγαριά με ακρίβεια γραμμαρίου, όπως πχ μία ζυγαριά κουζίνας.

 

Πολύ βολικό :)

Επεξεργασία από happiness
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  27235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  48
  • Content Count:  1360
  • Reputation:   9717
  • Achievement Points:  1360
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σχετικό και άσχετο αλλά βοηθητικό για όσα μέλη στέλνουν μεγάλους φακέλους στην Ελλάδα.

 

Στα ταχυδρομεία θα βρείτε μεγάλους προ-πληρωμένους φακέλους με 1.20 που όσα κιλά και αν βαραίνουν, όσα και αν βάλετε μέσα δεν χρειάζονται γραμματόσημα. Πάνε στον προορισμό έτσι ακριβώς όπως είναι, γιατί όπως είπα είναι προ-πληρωμένοι. Χωράνε αρκετά μέσα και θα τους ζητήσετε ως:

 

Μεγάλους προπληρωμένους φακέλους για ΕΣΩτερικό. Υπάρχουν και για ΕΞΩτερικό αλλά είναι πιο μικροί σε μέγεθος. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  29315
  • Group:  Member
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  96
  • Reputation:   599
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

αυξήθηκαν πολύ οι τιμές των Ελτα για όποιον δεν τοχει καταλάβει... :wall:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  26001
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  97
  • Content Count:  7145
  • Reputation:   85677
  • Achievement Points:  7165
  • Days Won:  165
  • With Us For:  4182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

αυξήθηκαν πολύ οι τιμές των Ελτα για όποιον δεν τοχει καταλάβει... :wall:

Πράγματι έστειλα πολύ πρόσφατα δεματάκι με κοκικς και με έγδαραν !!!!!!! :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20594
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4526 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Πράγματι έστειλα πολύ πρόσφατα δεματάκι με κοκικς και με έγδαραν !!!!!!! :reap:

Ξερουμε κατι παραπανω παιδια?? Αν αυξησαν τα παντα, ή μονο τα απλα, ή τα συστημενα? Οι προπληρωμενοι φακελοι π.χ. (thanks to glacier star) δεν εμειναν στα ιδια?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29315
  • Group:  Member
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  96
  • Reputation:   599
  • Achievement Points:  96
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3969 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

έστειλα συστημένο σήμερα 20 γραμμάρια και μου πήρε 2,8 ευρώ...

μια αντικαταβολή που πλήρωσα πάλι 25 γραμμάρια είχε 5,5 ευρώ κόστος!!

Προπληρωμένοι φάκελοι δεν έχω ιδέα τι είναι αν μπορείς να μας εξηγήσεις και με τιμές τι ίσχυε μέχρι τώρα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.