Μετάβαση στο περιεχόμενο

Βοήθεια για Batman


Hellboy

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  4441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  490
  • Reputation:   2973
  • Achievement Points:  490
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5964 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τσέκαρε ΣΙΓΟΥΡΑ το Year One,το Long Halloween και το Dark Knight Returns :beer: !Τώρα αν σε πέισουν ψάξε και για άλλα!

Πάντως,διάβασα και το Joker του Azzarello και το καταφχαριστήθικα αλλά μάλλον δεν είναι και αυτό που λέμε το συνηθισμένο κόμικ Batman!

 

Ο.Κ. παιδιά, με πείσατε! Θα σας πω εντυπώσεις όταν τα διαβάσω.. Until then :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μόλις τελείωσα το The Dark Knight Strikes Again,που είναι το Sequel του The Dark Knight Returns...Το σχόλιό μου:

Απαίσιο!!!!!!

Πραγματικά δεν μπορούσα να πιστεψω αυτό που διάβαζα :confuse::confuse: !

Ας πάμε από τα βασικά:το σχέδιο είναι τραγικό!Θεωρούσα πως το σχέδιο στους 300 δεν ήταν καλό αλλά τώρα που το ξανακοίταξα,μπροστά σε αυτό το άθλιο πράγμα,οι 300 έχουν άριστο σχέδιο!

Όσο για το σενάριο,τι να πώ :wall::wall::wall: έχω διαβάσει Elseworlds που ήταν πολύ καλύτερα από αυτό το πράγμα :pesta::pesta:

Γενικά θεωρώ πως ο Miller έχει πέσει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια.Απλά ελπίζω αυτό να είναι ο πάτος και να ανακάμψει(αν και με τις δηλώσεις για αυτό που ετοιμάζει στο μέλλον δεν μου δίνουν και πολλές ελπίδες :sad1::sad1: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Είναι της κατηγορίας "τι μου ήρθε και αγόρασα αυτήν την σαχαμάρα".

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Μόλις τελείωσα το The Dark Knight Strikes Again,που είναι το Sequel του The Dark Knight Returns...Το σχόλιό μου:

Απαίσιο!!!!!!

Πραγματικά δεν μπορούσα να πιστεψω αυτό που διάβαζα :confuse: :confuse: !

Ας πάμε από τα βασικά:το σχέδιο είναι τραγικό!Θεωρούσα πως το σχέδιο στους 300 δεν ήταν καλό αλλά τώρα που το ξανακοίταξα,μπροστά σε αυτό το άθλιο πράγμα,οι 300 έχουν άριστο σχέδιο!

Όσο για το σενάριο,τι να πώ :wall: :wall: :wall: έχω διαβάσει Elseworlds που ήταν πολύ καλύτερα από αυτό το πράγμα :pesta: :pesta:

Γενικά θεωρώ πως ο Miller έχει πέσει πάρα πολύ τα τελευταία χρόνια.Απλά ελπίζω αυτό να είναι ο πάτος και να ανακάμψει(αν και με τις δηλώσεις για αυτό που ετοιμάζει στο μέλλον δεν μου δίνουν και πολλές ελπίδες :sad1: :sad1: )

 

Δεν έχεις πολύ άδικο αν και το σκίτσο δεν με ενόχλησε. Το σενάριο όμως είναι άστα να παν. Πάντως το all star Batman που έκανε μετά από αυτό είναι αρκετά καλό, αν και δεν κάνει για όλους. Πρέπει να το δεις από συγκεκριμένη οπτική γωνία για να το εκτιμήσεις.Αν θες να το διαβάσεις έτσι για να έχεις διαβάσει τα πάντα του Miller στο Batman ,προτίμησε scans γιατί ,λόγω της ιδιομορφίας του μπορεί να κλαις τα λεφτά σου μετά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13547
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  447
  • Reputation:   1337
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4915 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Δεν το ειχα διαβασει και το εχω στα υποψιν!

Ομως τωρα με βαζετε σε σκεψεις!8α τσεκαρω πρωτα σκαν...

Παντως το All Star Batman & Robin μου αρεσε παρα πολυ, και βασικα το σχεδιο του Lee (Jim) τα σπαει! :best::best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είναι της κατηγορίας "τι μου ήρθε και αγόρασα αυτήν την σαχαμάρα".

Για αυτό και εγώ το διάβασα σε scan! :p3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Αυτό και εγώ σε scan το διάβασα γιατί την υποψιαστεί την πατάτα αλλά πραγματικά δεν άξιζε ούτε καν τον χρόνο του :crying:

Τώρα να σου πώ,το All Star Batman θα το τσεκάρω πρώτα σε scan και βλέπουμε γιατί ήταν μεγάλο πλήγμα αυτό στην εικόνα του Miller για μένα!Βέβαια είναι λογικό το αποτέλεσμα αν το καλοσκεφτείς:οι πολιτικές πεπειθήσεις του Miller εξηγούν πολλά από το τι γίνετε στα σενάριά του :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13642
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  138
  • Reputation:   605
  • Achievement Points:  138
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ ενδιαφέρον το DARK VICTORY(από τους Jeph Loeb k Tim Sale) καθώς και η σειρά Joker's Asylum στην οποία ο Joker μας παρουσιάζει τους βασικούς εχθρούς του BATMAN...

Αν κάποιος ενδιαφέρεται γιά Elsewords(τα what if? της DC) θα πρότεινα το HOLY TERROR κατ το IN DARKEST KNIGHT(όπου ο Bruce Wayne γίνεται GREEN-πιό σωστά BAT LANTERN)

Επεξεργασία από RocketRaccoon
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πολύ ενδιαφέρον το DARK VICTORY(από τους Jeph Loeb k Tim Sale) καθώς και η σειρά Joker's Asylum στην οποία ο Joker μας παρουσιάζει τους βασικούς εχθρούς του BATMAN...

Αν κάποιος ενδιαφέρεται γιά Elsewords(τα what if? της DC) θα πρότεινα το HOLY TERROR κατ το IN DARKEST KNIGHT(όπου ο Bruce Wayne γίνεται GREEN-πιό σωστά BAT LANTERN)

Βγήκε το Holy Terror; :wow: Δεν ήταν η σειρά που ο Batman πολεμούσε τρομοκράτες αλλά τελικά ακυρώθηκε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13642
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  138
  • Reputation:   605
  • Achievement Points:  138
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εννοώ ένα παλιό elsewords:

http://en.wikipedia.org/wiki/Batman:_Holy_Terror

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το Holy Terror είναι όντως ένα από τα λίγα καλά Elsewolds που έχω διαβάσει!Όσο για το άλλο,η αλήθεια είναι πως ποτέ δεν έχω διαβάσει Green Latern και δεν το κόβω και πολύ πιθανό στο κοντινό μέλλον οπότε μόνο το ξεφύλλησα(ακόμα και στο ξεφύλλησμα βαρέθηκα βέβαια!)

Πολύ καλό από τα Elsewolds μου φάνηκε το Gotham by Gaslight σε σενάριο Brian Augustyn και σχέδιο Mike Mignola :D !Εντάξει,το διάβασα αρχικά γιατί είχε σχέδιο Mignola αλλά μέτρησε :best:

Το Dark Victory το έχω στο μυαλό εδώ και λίγο καιρό γιατί είναι το sequel του The Long Halloween,που ήταν εκπληκτικό :dance:

 

Όσο για το Holy Terror,του Miller,όντως ακυρώθηκε ώς Batman αλλά θα κυκλοφορίσει απλά με άλλον ήρωα στην θέση του Batman!Είναι αυτό που έλεγα και πιο πάνω,οτι δεν το βλέπω σύντομα ο Miller να ανεβαίνει :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13642
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  138
  • Reputation:   605
  • Achievement Points:  138
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4898 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όποτε βρεις ευκαιρία φίλε Crocodile συνιστώ γενικώς να μελετήσεις GREEN LANTERN - έχει φανταστικές ιστορίες τα τελευταία χρόνια !!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Όποτε βρεις ευκαιρία φίλε Crocodile συνιστώ γενικώς να μελετήσεις GREEN LANTERN - έχει φανταστικές ιστορίες τα τελευταία χρόνια !!!

Μάλλον είναι υπερβολικά superhero για τα γούστα μου οπότε δεν νομίζω πως θα συμβεί εύκολα αυτό!Thanx πάντως :best::best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και επανέρχομαι!Τι μπορείτε να μου πείτε για το Hush,από Loeb και Lee??

Επίσεις,έχει διαβάσει κανείς το Broken City,από Azzarello και Risso???

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  842
  • Reputation:   2691
  • Achievement Points:  842
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5697 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Και επανέρχομαι!Τι μπορείτε να μου πείτε για το Hush,από Loeb και Lee??

Τέλειο! Για εμένα είναι από τα καλύτερα Batman (αν όχι το καλύτερο) που έχω διαβάσει. :best::beer:

Επίσεις,έχει διαβάσει κανείς το Broken City,από Azzarello και Risso???

Όχι... :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τι μπορείτε να μου πείτε για το Hush,από Loeb και Lee??

 

Μακριά. Πραγματικά απορώ τι του βρίσκουν και θεωρείται από τα καλύτερα Batman που έχουν γραφτεί. Άμα καλές ιστορίες θεωρούνται αυτές που απλά μπλέκονται πολλοί χαρακτήρες, χωρίς ιδιαίτερο λόγο, τι να πω... Προσωπικά δε μου άρεσε καθόλου.

 

Επίσεις,έχει διαβάσει κανείς το Broken City,από Azzarello και Risso???

 

Αυτό θα σου αρέσει! Μια σκοτεινή, γοτθική ιστορία whodunit, στο γνωστό ύφος των Azzarello/Risso. Έχει και τις μέτριες στιγμές του αλλά και μόνο που ξεκινάει με "...Now, lonely hearts and sunday school teachers like to say that rain is the tears of God. But God doesn't bother to cry on Gotham. This rain? If it comes from Him it's not his tears." αξίζει τον χρόνο σου! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Η αλήθεια είναι πως έχω μεγάλη εμπιστοσύνη στον Azzarello οπότε και εγώ πιστεύω οτι λογικά οτι θα μου αρέσει!Άσε που έχει πάντα θεεικές ατάκες στα βιβλία του :respect:

Το Hush απότι είδα και εγώ έχει πάρα πολλύς χαρακτήρες και αυτό η αλήθεια είναι πως με προβληματίζει!Άσε που μου είχε μείνει τραυματική εμπειρία από το Knightfall που πάλι είχε πάρα πολλύς και τελικά ούτε μέχρι τη μέση δεν το πήγα :lol: Το πιο πιθανό έτσι όπως το σκέφτομαι είναι να το τσεκάρω πρώτα σε scan και βλέπω!Φαίνεται από αυτά που είδα υποσχομενο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39533
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

To Broken City δεν το έχω διαβάσει. Το Hush όμως το έχω διαβάσει. Ναι, μπλέκονται πολλοί χαρακτήρες. Ναι, ο Lee ζωγραφίζει όλες τις γυναίκες με τεράστιο στήθος (καλό, κακό δεν ξέρω, όπως το λάβει κανείς =P) ΑΛΛΑ μαθαίνουμε κάποια πράγματα για την παιδική ηλικία του Bruce, είναι το ντεμπούτο ενός super cool villain και..... SPOILER

η Catwoman μαθαίνει την ταυτότητα του Bruce.

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τελικά το διάβασα κιόλας το Hush!Λοιπόν,πρέπει να πω πως μου άρεσε και μάλιστα αρκετά!Φοβόμουν οτι θα παραήταν υπερηρωικό αλλά τελικά εστίαζε στον Batman πιο πολύ ως ντετέκτιβ παρά ως σούπερ ντούπερ μπρατσαρα που δέρνει κόσμο!Είχε πολλά twist και πρέπει να πως δεν τα περίμενα πολλά από αυτά!Το σχέδιο μπορώ να πω πως ήταν αρκετά καλό(επιτέλους διάβασα κάτι του Jim Lee που ακούω συνέχεια) αλλά δεν ξετρελάθηκα γιατί αυτό όντως παραείναι υπερηρωικό(δηλαδη μυς μέχρι απέναντι) :lol: πάντως αν το πετύχω κάπου σε καλή τιμή μάλλον θα το τσιμπίσω :best:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4968 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ξέχασα να σας πω οτι διάβασα και το Gotham Central!Μιλάμε για τρομερή σειρά :respect:Κάθε φίλος των αστυνομικών/νουαρ ιστοριών πρέπει να την διαβάσει :cool:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 years later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Blast from the past :)

 

Βλέπω ότι έχουμε μιλήσει άλλες 2 φορές για τα καλύτερα Batman. (το βρήκα ψάχνοντας τη λέξη Halloween αφού αποκλείεται να μην είχε προταθεί το Long Halloween :D ). Τη μια όμως ήταν ένα γενικό για DC και την άλλη μια δημοσκόπηση η οποία δεν με καλύπτει πλήρως όσον αφορά τις επιλογές που έχει και με τσιτώνει η φράση "graphic novel". Οπότε επέλεξα να ανασύρω αυτό εδώ το τόπικ :) Εάν κάποιος από τη ΔΟ νομίζει ότι κολλάει κάπου αλλού καλύτερα, το σφυράει και το στέλνουμε :) (ή το στέλνει με συνοπτικές διαδικασίες :D ) (μεγάλο φόρουμ, πολλά τόπικ, εύκολο να χαθείς με 10 χρόνια αναμνήσεις :) )

 

Οι λίστες που δημοσιεύει ο κάθε ένας κάθε τόσο στο ίντερνετ με το best απ'αυτό, best από εκείνο, είναι αρκετά hit-and-miss όταν δεν ξέρεις ποιος είναι ο αρθρογράφος. Ένα τσικ πιο ενδιαφέρουσες όμως είναι αυτές που ψηφίζει το κοινό. Δεν είναι απαραίτητο ότι έχει δίκιο, αλλά φ*κ μη, 2-3 πραγματάκια γύρω από την ήρα και το στάρι θα τα δει κανείς. Έριξα λοιπόν μια ματιά στο ranker.com για λίστες γύρω από το Νυχτερίδα. Βρήκα 2 που αφορούν κόμικς. Η μια έχει 265 ψηφοφόρους, η άλλη όμως έχει 898 :) Όπως προείπα δεν είναι απαραίτητο ότι θα έχουν τα πλήθη δίκιο (υπερβολικά ψηλά η χαζομάρα Knightfall για τα γούστα μου :) ). Είδα όμως κάποια πραγματάκια που μου κίνησαν το ενδιαφέρον και είπα να τις μοιραστώ μαζί σας :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  31972
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  5
  • Reputation:   75
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καλησπέρα!

 

Έχω διαβάσει το Batman Year One, το οποίο χωρίς να θέλω να φανώ... βλάσφημος, είναι ένα reboot ουσιαστικά με το origin story του Batman.

Τι συνέβη και έγινε Batman, πως έγινε, εξοπλισμός, πρώτες προσπάθειες και παράλληλα την προσπάθεια του έντιμου αστυνομικού Γκόρντον ο οποίος μετατέθηκε στο πιο διεφθαρμένο Αστυνομικό τμήμα που υπάρχει. Όλα μαζί με λίγη Catwoman... Από πλευράς αισθητικής, σχεδίου κλπ, είναι βέβαια εξαιρετικό.

 

Μου θύμισε λίγο την εξαιρετική ταινία Batman Begins η οποία είναι από τις αγαπημένες μου (μαζί με τις υπόλοιπες 2 τις τριλογίας, καθώς και ότι έχει σκηνοθετήσει ο Νόλαν).

 

Βέβαια να τονίσω όπως και στο εισαγωγικό ποστ που έκανα όταν εγγράφηκα (δείτε εδώ) πως είμαι νέος στην κουλτούρα των κομικ και ίσως να μην έχω την ωριμότητα να εκτιμήσω το συγκεκριμένο.

 

Το 2ο κόμικ Batman που έχω, ήταν μαζί με κάποια εφημερίδα, δεν θυμάμαι, των εκδόσεων Anubis με τίτλο ο Σκοτεινός Ιππότης, το οποίο έχει 3 ιστορίες: Όμορφοι άνθρωποι, Η νύχτα του Πιγκουίνου, Η απαγωγή, το οποίο ήταν πάρα πολύ καλό.

 

Με τι να συνεχίσω; Τι προτείνετε; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28488
  • Reputation:   190251
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  760
  • With Us For:  6369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Έχεις δίκιο στο ότι ήταν reboot, αλλά ήταν πολύ χοντρό reboot. Τον έκανε πολύ grim & gritty και νομίζω ότι έβαλε πολύ μεγάλη ταφόπλακα στον τηλεοπτικό Batman των 60ς. Επιπρόσθετα αμφιβάλω πάρα πολύ για το άμα είχε ξαναειπωθεί η ιστορία. Πρακτικά πάντως θεωρείται τρομερά επιτυχημένη και τρομερά επιδραστική. Διόλου τυχαίο που έκτοτε έχουν υπάρξει άπειρα Year One για πληθώρα άλλων χαρακτήρων. :)

 

Επειδή δεν γνωρίζεις τον "μύθο του Batman" και αφού διασκέδασες με τις ιστοριες που βγήκαν το καλοκαίρι με το Έθνος δεν είμαι τόσο σίγουρος για το κατά πόσο κάποια πολύ καλά πράγματα όπως το Long Helloween ή το Hush είναι για εσένα αυτή τη στιγμή :) Αμφότερα χρησιμοποιούν πλειάδα άλλων χαρακτήρων του σύμπαντος, με αυτό να είναι ουσιαστικό μέρος της γοητείας αυτών των ιστοριών... Αλλά αυτό το κομμάτι ίσως να σου διαφύγει. Πιο πλάκα θα είχε, αυτή τη στιγμή, (ΙΜΗΟ πάντα) κάτι με τουλάχιστον καλό σχέδιο και μια ωραία πλοκή η οποία δεν απαιτεί να ξέρει ο αναγνώστης ποια είναι η Poison Ivy, ο Riddle, ο Penguin, ο Nightwing, η Oracle μπλαμπλαμπλα..... Νομίζω, μιλώντας για το τι έχει βγει στην Ελλάδα, ότι Court of Owls + City of Owls, εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία. Δεν θα τα πω "αριστουργήματα", αλλά άμα πέρασες καλά με αυτά του Έθνους, δεν βλέπω γιατί να μην περάσεις καλύτερα με αυτά εδώθε :) 

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31972
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  5
  • Reputation:   75
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2646 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έχεις δίκιο στο ότι ήταν reboot, αλλά ήταν πολύ χοντρό reboot. Τον έκανε πολύ grim & gritty και νομίζω ότι έβαλε πολύ μεγάλη ταφόπλακα στον τηλεοπτικό Batman των 60ς. Επιπρόσθετα αμφιβάλω πάρα πολύ για το άμα είχε ξαναειπωθεί η ιστορία. Πρακτικά πάντως θεωρείται τρομερά επιτυχημένη και τρομερά επιδραστική. Διόλου τυχαίο που έκτοτε έχουν υπάρξει άπειρα Year One για πληθώρα άλλων χαρακτήρων. :)

 

Επειδή δεν γνωρίζεις τον "μύθο του Batman" και αφού διασκέδασες με τις ιστοριες που βγήκαν το καλοκαίρι με το Έθνος δεν είμαι τόσο σίγουρος για το κατά πόσο κάποια πολύ καλά πράγματα όπως το Long Helloween ή το Hush είναι για εσένα αυτή τη στιγμή :) Αμφότερα χρησιμοποιούν πλειάδα άλλων χαρακτήρων του σύμπαντος, με αυτό να είναι ουσιαστικό μέρος της γοητείας αυτών των ιστοριών... Αλλά αυτό το κομμάτι ίσως να σου διαφύγει. Πιο πλάκα θα είχε, αυτή τη στιγμή, (ΙΜΗΟ πάντα) κάτι με τουλάχιστον καλό σχέδιο και μια ωραία πλοκή η οποία δεν απαιτεί να ξέρει ο αναγνώστης ποια είναι η Poison Ivy, ο Riddle, ο Penguin, ο Nightwing, η Oracle μπλαμπλαμπλα..... Νομίζω, μιλώντας για το τι έχει βγει στην Ελλάδα, ότι Court of Owls + City of Owls, εμπίπτουν σε αυτή την κατηγορία. Δεν θα τα πω "αριστουργήματα", αλλά άμα πέρασες καλά με αυτά του Έθνους, δεν βλέπω γιατί να μην περάσεις καλύτερα με αυτά εδώθε :)

 

:cheers5:

 

Δεν αμφιβάλλω, ούτε αμφισβητώ το Year One σε καμία περίπτωση! Απλώς το βλέπω από τα μάτια ενός ανθρώπου που η επαφή με τον Μπάτμαν υπήρξε σε 2 ταινίες του Τιμ Μπάρτον, 3 ταινίες του Christopher Nolan και 2 παιχνίδια στο ΧΒΟΧ (Arkham Asylum και Arkham City)!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3656 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Νομίζω ότι τα κόμικς που προτείνει ο germ είναι καλές επιλογές. Να σημειώσω ότι κι εγώ το πρώτο Bat-κόμικ που είχα διαβάσει ήταν το Year. Αρχικά, μου άρεσε χωρίς να τρελαίνομαι κιόλας. Σιγά-σιγά μεγάλωνε μέσα μου και αυτές τις μέρες που το ξαναδιαβάζω, το κρατάω σαν Bat-ευαγγέλιο. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.