Μετάβαση στο περιεχόμενο

The Wonderful Adventures of Nils / Nirusu no Fushigi na Tabi [ Θαυμαστό Ταξίδι του Νιλς Χόλγκερσον, (Το) ] (1980-1981)


fredy

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το θαυμαστό ταξίδι του Nils Holgrersson
(Νιλς Χόλγκερσον)

 

 

 

 

Όλα άρχισαν στις αρχές του 20ού αιώνα, συγκεκριμένα η Σουηδή συγγραφέας Selma Lagerloef, η πρώτη γυναίκα με νόμπελ λογοτεχνίας (1909), τις χρονιές 1906 και 1907 σε δύο μέρη εκδίδει το βιβλίο «Το θαυμαστό ταξίδι του Nils Holgrersson» ή στα σουηδικά «Nils Holgerssons underbara resa genom Sverige». Πλέον το έργο της δεν καλύπτεται από πνευματικά δικαιώματα (στην Αμερική) και μπορείτε να το βρείτε εδώ σε αγγλική μετάφραση της Velma Swanston Howard.
 

 

 

 

Το επόμενο χτύπημα έρχεται μισό αιώνα μετά από την ρώσικη εταιρία τηλεοπτικών παραγωγών Soyuzmultfilm, γνωστή στην Ελλάδα κυρίως από το παιδικό «Nu, pogodi!». Εκεί στο 1955 ο Nils παίρνει μορφή, χρώμα και κίνηση και έτσι προκύπτει το παιδικό «The Enchanted Bοy» ή στα ρώσικα «Заколдо́ванный ма́льчик». Περισσότερα μπορείτε να βρείτε εδώ.
 

 

Enchantedboy.jpg

 

Ας έρθουμε τώρα όμως στις δικές μας αναμνήσεις. Το 1980 από το ιαπωνικό κανάλι NHK εκπέμπεται η παραγωγή των Studio Pierrot «The Wonderful Adventures of Nils» ή στα ιαπωνικά «ニルスのふしぎな旅 Nirusu no Fushigi na Tabi». Η παιδική αυτή σειρά κάνει τον γύρω της Ευρώπης αλλά και βόλτα σε διάφορες χώρες του κόσμου. Σε κάποιες χώρες έγινε γνωστό ως ο Nils και οι αγριόχηνες, εδώ στην Ελλάδα τον γνωρίζουν οι παλιοί ως τον Nils Holgersson. Τα 52 επεισόδια της σειράς μεταγλωτίστηκαν και έπαιξαν στην ΕΡΤ στις αρχές τις δεκαετίας του 80. Πρόσφατα με νέα μεταγλώτιση κυκλοφορεί σαν τηλεταινία (κόψιμο ράψιμο των επεισοδίων) σε DVD (αν και έψαξα δεν βρίσκω από ποια εταιρία, αν κάποιος έχει υπόψιν ας πει να το συμπληρώσω, υποψιάζομαι ότι είναι από την Πανταλέων ή κάπως έτσι).
 

 

post-5259-0-62778000-1481706405_thumb.jpg

 

Ας δούμε και τους χαρακτήρες:

 

 

Ο Nils Holgersson:
 

 

 

Ο Νιλς, ένα αγόρι άτακτο και με θράσος, έβρισκε ευχάριστο να βασανίζει τα ζώα. Για τιμωρία μαγεύεται από ένα ξωτικό και μικραίνει. Επίσης μπορεί να μιλάει πλέον με τα ζώα και είναι αυτό που θα τον κάνει καλύτερο σαν άνθρωπο. Εφόσον γίνει καλό παιδί και σέβεται και αγαπάει τα ζώα και αφού ελεγχθεί από το ξωτικό τότε ο Νιλς θα πάρει πίσω την κανονική του μορφή.
 

 

post-5259-0-10376900-1481706443_thumb.png

 

Ο Νιλς με την νέα του μορφή πιάνει φιλίες με τις χήνες του αγροκτήματός του αλλά και με άλλες αγριόχηνες και κάνει ένα μεγάλο ταξίδι με πολλές περιπέτειες. Για παρέα σε όλες αυτές τις περιπέτειες έχει ένα σκιουράκι, το οποίο πριν μαγευτεί ο Νιλς, είχε περάσει τα πάνδεινα στα χέρια του.
 

Ο Κρούμελ, ο σκίουρος του Nils:

 

post-5259-0-23556500-1481706488_thumb.jpg
 

Ο Μάρτιν, ο σπιτικός χήνος και σύντροφος στο ταξίδι του Nils:
 

post-5259-0-57001800-1481706603_thumb.jpg

 

Η Άκα, η σοφή αρχηγός αγριόχηνα που βοηθάει το Nils:
 

post-5259-0-14358300-1481706627_thumb.jpg

 

Οι γονείς του Nils:
 

 

post-5259-0-14378200-1481706663_thumb.jpg

 

Το ξωτικό που μάγεψε τον Nils:
 

 

post-5259-0-95957100-1481706697_thumb.jpg

 

Για περισσότερους χαρακτήρες θα επιστρέψω όταν έχω περισσότερες πληροφορίες και αφού έχω δει ξανά τα επεισόδια ώστε να μπορώ να πω κάτι για αυτούς.

Πηγές:
http://www.gutenberg.org
http://en.wikipedia.org/wiki/Selma_Lagerlöf
http://en.wikipedia.org/wiki/The_Enchanted_Boy
http://en.wikipedia.org/wiki/Nils_Holgerss...a_genom_Sverige
http://users.skynet.be/Timo/jeugdsentiment..._holgersson.htm
 
 
οι ελληνικοί τίτλοι των επεισοδίων 

 

 


Επεισόδιο 1: "Ο Νάνος"
Επεισόδιο 2: "To Κάλεσμα Των Αγριόχηνων"
Επεισόδιο 3: "Σμύρε Η Αλεπού"
Επεισόδιο 4: "Τα Μικρά Σκιουράκια"
Επεισόδιο 5: "Το Κάστρο Του Φιτσγκόλφερ"
Επεισόδιο 6: "Ο Διαγωνισμός Των Αγριόχηνων"
Επεισόδιο 7: "Το Κάστρο Του Γκλήμινγκε"
Επεισόδιο 8: "Η Γιορτή Των Ζώων Για Την Άνοιξη"
Επεισόδιο 9: "Η Περίοδος Των Βροχών"
Επεισόδιο 10: "Η Μάχη Στον Ροννεμπί Ποταμό"
Επεισόδιο 11: "Το Άγαλμα Του Καλσκρόνα"
Επεισόδιο 12: "Ντάνφην"
Επεισόδιο 13: "Τα Πρόβατα Στο Νησί Του Καν"
Επεισόδιο 14: "Η Βυθισμένη Πόλη"
Επεισόδιο 15: "Ο θησαυρός Του Σόνερμπο"
Επεισόδιο 16: "Τα Κοράκια Κάνουν Εκλογές"
Επεισόδιο 17: "Γιάρο Ο Κράχτης"
Επεισόδιο 18: "Η Μεγάλη Λίμνη Των Πτηνών"
Επεισόδιο 19: "Γκράουφελ Το Ελάφι"
Επεισόδιο 20: "Η Εκδίκηση Του Φιδιού"
Επεισόδιο 21: "Η Μάγισσα Του Καιρού"
Επεισόδιο 22: "Στις Αρκούδες"
Επεισόδιο 23: "Ο Βασιλιάς Των Κύκνων"
Επεισόδιο 24: "Ο Αλυσοδεμένος Σκύλος"
Επεισόδιο 25: "Ουψάλα"
Επεισόδιο 26: "Ο Σκληρόκαρδος Αγρότης"
Επεισόδιο 27: "Οι Αδερφές Της Ντάνφην"
Επεισόδιο 28: "Ο Βιολιστής Κλεμέντ"
Επεισόδιο 29: "Ο Αετός Γκόργκο"
Επεισόδιο 30: "Πείνα"
Επεισόδιο 31: "Η Πρωτοχρονιά Των Ζώων"
Επεισόδιο 32: "Πυρκαγιά Στο Δάσος"
Επεισόδιο 33: "Ο Καυγάς Των Πουλιών"
Επεισόδιο 34: "Ο Μεγάλος Παγετός"
Επεισόδιο 35: "Asa & Maats"
Επεισόδιο 36: "Άνοιξη Στη Λάπλαντ"
Επεισόδιο 37: "Η Μικρή Χήνα Σε Κίνδυνο"
Επεισόδιο 38: "Καλοκαίρι Στη Λάπλαντ"
Επεισόδιο 39: "Αποχαιρετώντας Τον Γκόργκο"
Επεισόδιο 40: "Η Κυρία Φινμάλην"
Επεισόδιο 41: "Η Νύχτα Των Μαγισσών"
Επεισόδιο 42: "Ο Άσατορ Και Οι Γίγαντες"
Επεισόδιο 43: "Περιπέτεια Στη Σπηλιά"
Επεισόδιο 44: "Ο Μπατάκι Παγιδευμένος"
Επεισόδιο 45: "Ο Μαγεμένος Κήπος"
Επεισόδιο 46: "Το Εμπόριο Με Τους Γλάρους"
Επεισόδιο 47: "Ο Σιδηρουργός Της Νταλάρνα"
Επεισόδιο 48: "Αποχαιρετώντας Τον Σμύρε"
Επεισόδιο 49: "Μια Δύσκολη Απόφαση"
Επεισόδιο 50: "Ο Θαμμένος Θησαυρός"
Επεισόδιο 51: "Η Επιστροφή"
Επεισόδιο 52: "Αποχαιρετώντας τις Αγριόχηνες"

 

 

=======================================================================================================

Η παρακάτω προσθήκη/ενσωμάτωση πληροφοριών έγινε από την kabuki

ΜΕΤΑΓΛΩΤΤΙΣΗ [ΕΡΤ, ΕΤ3]:

Νιλς: Φανύ Πολέμη
Κρούμελ: Τάσος Κωστής
Βασίλισσα Άκα: Σοφία Μυρμηγκίδου (επ. 1-50), Αφροδίτη Γρηγοριάδου (επ. 51-52)
Μάρτιν: Ηλίας Πλακίδης
Μητέρα Νιλς: Κατερίνα Βανέζη
Νάνος: Γιώργος Γεωγλέρης
Πατέρας Νιλς: Γιάννης Παπαϊωάννου
Ίνγκριντ: Ματίνα Καρρά
Πουπουλένια: Δήμητρα Δημητριάδου
Χρυσομάτα: Βάσια Τριφύλλη
Συμμετέχουν: Γιώργος Βασιλείου, Έλλη Βοζικιάδου, Χρήστος Δοξαράς, Γιάννης Κανδήλας, Σπύρος Τζερμπίνος, Τάσος Ψωμόπουλος, Αργύρης Παυλίδης

Σκηνοθετική επιμέλεια: Μιχάλης Μπαλής
Η μεταγλώττιση έγινε στα στούντιο της ΕΡΤ

ΠΗΓΉ: greektoons.org
 

 

[mal type=anime id=7664]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  467
  • Reputation:   2285
  • Achievement Points:  473
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6294 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Oντως φοβερες αναμνησεις και πολλα μπραβο και απο μενα . :clap:

Αν δεν κανω λαθος την φωνη του Κρουμελ πρεπει να την εκανε ο Τασος Κωστης γνωστος απο πολλα ελληνικα σηριαλ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά για να ξέρετε λοιπόν υπάρχουν μερικές απ'αυτές τις σειρές με τις αυθεντικές μεταγλωτίσεις, ακόμα και σε DVD! Προσωπικά προσπαθώ να μαζέψω ότι βρώ κι έχω κοπιάρει αρκετά! "Αστυνόμος Σαϊνης" είναι μόνο 4-5 DVD βέβαια ενώ "Nils Holgersson" είναι ένα μόνο. Επίσης Κυκλοφορεί ένα DVD "Ο Μικρός Πρίγκηπας" και πολλά άλλα που μπορώ να σας πω γιατί κρατάω want lists με ότι ξέρω πως κυκλοφορεί και μπορώ να σας τις παραθέσω! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  149
  • Content Count:  1759
  • Reputation:   2294
  • Achievement Points:  1759
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εννοείς ότι κυκλοφορούν σε DVD με τις αυθεντικές φωνές που ακούγαμε το 80-φεύγα (άντε, αρχές 90) στην τηλεόραση;;;;;;;;;;;;

 

Και πως δεν το έχουμε πάρει πρέφα ακόμα; Κυκλοφορούν σε μαγαζία ή τις έβαλε καμμιά εφημερίδα/περιοδικό σαν δώρο;

 

:thanks: για την ενημέρωση! Περιμένουμε εναγωνίως περισσότερες πληροφορίες

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  973
  • Reputation:   1025
  • Achievement Points:  974
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Παιδιά για να ξέρετε λοιπόν υπάρχουν μερικές απ'αυτές τις σειρές με τις αυθεντικές μεταγλωτίσεις, ακόμα και σε DVD! Προσωπικά προσπαθώ να μαζέψω ότι βρώ κι έχω κοπιάρει αρκετά! "Αστυνόμος Σαϊνης" είναι μόνο 4-5 DVD βέβαια ενώ "Nils Holgersson" είναι ένα μόνο. Επίσης Κυκλοφορεί ένα DVD "Ο Μικρός Πρίγκηπας" και πολλά άλλα που μπορώ να σας πω γιατί κρατάω want lists με ότι ξέρω πως κυκλοφορεί και μπορώ να σας τις παραθέσω!

Δεν ξέρω για τα άλλα πάντως για τον Nils μάλλον εννοείς το DVD τηλεταινία που βγήκε και δεν είναι με τις αυθεντικές μεταγλωτίσεις του 80. Αν πάντως κάνω λάθος πες μου ΄να αρχίσω να ψάχνω και γω σαν τρελός :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα σου πω φίλε μου. Κυκλοφορούν κανονικότατα σε video club!! Δεν έχω ιδέα αν τα΄χει βγάλει περιοδικό (αν και δε νομίζω γιατί τα ψάχνω ελεϊνά κάτι τέτοια!). Το μόνο σίγουρο είναι ότι ειναι Ελληνικά και με τις φωνές του τότε αν θυμάμαι καλά αλλά στον "Μικρο Πρίγκηπα" ("The Adventures Of The Little Prince") ('83 νομίζω) το μόνο DVD που έχω σταμπάρει είναι με 2 επεισόδια:

1.5 "Ο Μικρός Εξωγήινος" ("The Small Alien")

1.6 "Κάπου Στο Διάστημα" ("Somewhere In Space")

 

Από "Αστυνόμο Σαϊνη" είναι λίγο περίεργα τα πράγματα. Υπάρχουν 2 DVDs από μια εταιρεία διανομής (δεν θυμάμαι δυστυχώς...), άλλα 2 από μια άλλη εταιρεία διανομής και υπάρχει και η ταινία "Ο Αστυνόμος Σαϊνης Σώζει Τα Χριστούγεννα" ("Inspector Gadget Saves Christmas") του '92. Τα 2 πρώτα που ανέφερα είναι χύμα μέσα χωρίς να λέει επεισόδια (ξεκινάνε/τελειώνουν σερί) ενώ των επόμενων 2 το δεύτερο δισκάκι ('83) συγκεκριμένα (οι αριθμήσεις είναι της εταιρίας διανομής και δεν έχουν να κάνουν με κάποια official σειρά) που λέγεται "Η Περιπέτεια Αρχίζει" έχει τα εξής επεισόδια:

1.6 "Επικίνδυνες Διακοπές" ("Health Spa")

1.7 "Η Κρουαζιέρα" ("The Boat")

1.8 "Το Στοιχειωμένο Κάστρο" ("Haunted Castle")

1.9 "Αγώνες Ταχύτητας" ("Race To The Finish")

Το πρώτο δυστυχώς δε μπορώ να το αντιγράψω ενώ το έχω αναζητήσει από πολλά video club γιατί οι πιτσιρικάδες ως γνωστών είναι "καννίβαλοι" και δεν αφήνουν τίποτα όρθιο! :lol:

 

Τα 4 αυτά δισκάκια είναι σίγουρα με τις φωνές του Τάσου Κωστή! Η ταινία που προανέφερα δεν θυμάμαι. Σίγουρα πάντως είναι το ίδιο σχέδιο όλα και τα 4 της σειράς είναι της περιόδου του '83! Έχω περάσει όλα τα επεισόδια στο IMDB (και τους δύο κύκλους).

 

Το μοναδικό DVD "Το Υπέροχο Ταξίδι Του Μικρού Νιλς Χόλγκερσον" ("Nils Holgerssons Underbara Resa") ('62), που έχω δει να κυκλοφορεί, έχει τις εξής ενότητες:

1. "Χαμός Στο Κοτέτσι"

2. "Ταξίδι Στη Λαπωνία"

3. "Μια Αγάπη Γεννιέται"

4. "Περιπέτεια Στον Πύργο"

5. "Η Μεγάλη Επιστροφή"

Μόνο που δεν ξέρω ποιά επεισόδια είναι (κι αν είναι επεισόδια στην πραγματικότητα ή τα "κόψανε" για να βγει σ΄ένα DVD. Αλλά απ'ολότελα..!).

 

Και στα animation ακόμη είμαστε καρμίριδες στην Ελλάδα και ανενημέρωτοι και το μόνο που μας νοιάζει είναι να βγει ένα δισκάκι-αρπαχτή και είμαστε περήφανοι που κάναμε και την "κίνηση". Δυστυχώς πολύ σπάνια στο animation έχουν βγάλει ολοκληρωμένη σειρά οι Ελληνικές εταιρείες διανομής. Να σημειωθεί ότι μία απ'αυτες που έχει βγάλει δισκάκια-αρπαχτή και μισοτελειωμένες σειρές είναι η "Modern Times". Κάποια απ'αυτά που ανέφερα είναι σίγουρα δικά της!

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  189
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  287
  • Content Count:  3078
  • Reputation:   11880
  • Achievement Points:  3079
  • Days Won:  20
  • With Us For:  6351 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Θέλετε να γελάσετε λίγο;;

 

Η γνωστή MODERN TIMES έχει κυκλοφορίσει αυτό.

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

eurostratos αν στην τηλεταινία που αναφέρεσαι εννοείς αυτήν εδώ

τότε σίγουρα δεν λέμε την ίδια γιατί εγώ μιλάω για animated ταινία! Όσον αφορά μια παλιά ταινία που είχε βγει (προφανώς animation αν είναι σωστό το εξώφυλλο) το '62, μπορείτε να δείτε πληροφορίες εδώ!

 

δεν είναι σίγουρα τηλεταινία αλλά κινηματογραφική! Εν πάση περιπτώσει σίγουρα δεν είναι η τηλεταινία, μιας και είναι live action και πολύ πιο καινούργια ('96)! Οπότε ξεκίνα να το αναζητάς! :)

 

Όσο για "Αστυνόμο Σαϊνη" ftsgr έχουν βγει κι άλλα DVDs, γενικά στην Ελλάδα, μόνο που εγώ έγραψα για το αυθεντικό TV-series! Για το συγκεκριμένο σχέδιο κι εποχή δηλαδή! Μερικά εξώφυλλα εν τω μεταξύ είναι άσχετα...

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  635
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   45
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Παιδιά για να ξέρετε λοιπόν υπάρχουν μερικές απ'αυτές τις σειρές με τις αυθεντικές μεταγλωτίσεις, ακόμα και σε DVD! Προσωπικά προσπαθώ να μαζέψω ότι βρώ κι έχω κοπιάρει αρκετά! "Αστυνόμος Σαϊνης" είναι μόνο 4-5 DVD βέβαια ενώ "Nils Holgersson" είναι ένα μόνο. Επίσης Κυκλοφορεί ένα DVD "Ο Μικρός Πρίγκηπας" και πολλά άλλα που μπορώ να σας πω γιατί κρατάω want lists με ότι ξέρω πως κυκλοφορεί και μπορώ να σας τις παραθέσω!

 

Σαίνης & Νιλς παίζουν σε ελληνικούς trackers... :cool:

Ο Νιλς είναι όντως "τηλεταινία" (animation φυσικά), βασικά πρόκειται για συρραφή κομματιών από επεισόδια, ώστε να φαίνεται πλήρης η ιστορία...

Μήπως ξέρεις τίποτα για Jumaru (γνωστό και ως Plawres Sanshiro) ή Candy Candy? (σε DVD πάντα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπορείς να μου υποδείξεις στοιχείο ότι είναι official έκδοση που έχει φτιαχτεί για την τηλεόραση (γιατί αυτό σημαίνει "τηλεταινία" ή "τηλεοπτική ταινία"!) το DVD του Nils Holgersson που σου λέω; Δώσε ένα link, κάτι! Δεν το'χω δει ακόμα βέβαια αλλά φαντάζομαι ότι όντως είναι συρραφή γιατί είναι ολοκληρωμένη και καλά η ιστορία! Όσον αφορά την "Candy Candy" δεν υπάρχει τίποτε σε DVD όπως κι απο "Jumaru". Τουλάχιστον εγώ δεν έχω πετύχει τίποτα. Από "Candy Candy" ίσως βρεις τίποτα από VHS, γιατί νομίζω πως έχει πάρει το μάτι μου! Όπως υπάρχουν VHS και απ΄την τηλεοπτική σειρά "Οι Τέσσερις Φανταστικοί" ("Fantastic Four") ('94-'96) και "Χελωνονιντζάκια" ("Teenage Mutant Ninja Turtles") ('87-'96)! Μιλάω για τις κλασσικές σειρές που έπαιξε η Ελληνική τηλεόραση πάντα με τις ίδιες μεταγλωτίσεις!

Απλά δεν ξέρω σε τι αριθμό βιντεοκασσετών κυκλοφορούν.. Δυστυχώς δεν έχω καν βίντεο. Αν θέλει κάποιος να ripparei βέβαια για ν'ανεβάσει μπορώ να του δώσω μερικούς τίτλους ακόμη που γνωρίζω ότι έχουν βγει για ν'αρχίσει το ψάξιμο στα video club!

Όπως είπα και σε προηγούμενο post πάντως υπάρχει και "Jumaru" (αλήθεια, γιατί το θυμόμαστε όλοι μ'αυτό το λανθασμένο όνομα ;) (ή "Plawres Sanshiro") ("Puraresu Sanshiro") αλλά σε μορφή DivX με την Ελληνική μεταγλώτιση! Υπάρχουν διάφορες ομάδες (πχ. εγώ γνωρίζω στην Λάρισσα, στην Θεσσαλονίκη και στις Σέρρες) που RIPάρουν τέτοια παλιά καρτούν, είτε σειρές είτε ταινίες! Εγώ πχ. σε DVD έχω κόπια αν θυμάστε το καταπληκτικό (για΄μένα τουλάχιστον!) animation "Λοκ Ο Σούπερμαν" ("Locke The Superman") ("Chojin Locke") ('84) με Ελληνικούς υπότιτλους! Το κάνανε grab απ΄την βιντεκασσέτα και το μετέτρεψαν σε DVD οπότε και το πήρα από έναν φίλο που σπουδάζει στην Λάρισα! Εδώ είναι κάποιες πληροφορίες για το συγκεκριμένο:
"Locke The Superman" ("Chοjin Locke") ('84)

Το "Plawres Sanshiro" επίσης μπορείς να το αναζητήσεις στα video club σε VHS κι αν έχεις τα μέσα το μετατρέπεις (σε περίπτωση που δε μπορείς να το βρεις λέμε!). Ο Ελληνικός του τίτλος ήταν, αν θυμάμαι καλά, "Ηλεκτρονικός Ιππότης"! :beer:

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  635
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  22
  • Reputation:   45
  • Achievement Points:  22
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6301 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Mandrake σε ευχαριστώ για την γρήγορη (και πλήρη) απάντηση. Όμως, έχω κατεβάσει από διάφορους trackers Candy Candy και Plawres Sanshiro (VHS rips σε υποφερτή ποιότητα), ενώ οι βιντεοκασσέτες που βρήκα σε διάφορα video clubs ήταν χειρότερες από τα αρχεία που είχα :cry:

Οπότε ψάχνω μόνο για εκδόσεις σε DVD...

Αν πάρει κάτι το αυτί σου, σφύρα μου κλέφτικα...

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να'σαι σίγουρος ότι θα σ'ενημερώσω γιατί ψάχνω και για την πάρτη μου "Candy Candy"! Οπότε μην ανησυχείς! :)

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1439
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  16
  • Reputation:   22
  • Achievement Points:  16
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τρέλα κανονική είχα με τον Νιλς Χόλγκερσον! Ακόμα θυμάμαι την αγωνία στο τέλος με τον Μάρτιν και τους γονείς του Νιλς!!! Παιδικά τραύματα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2220
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  15
  • Reputation:   31
  • Achievement Points:  15
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6166 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Πράγματι τη ταινία του Νιλς τη βρήκα στο ιντερνετ και εγώ και αφού έκανα το κατάλληλο πρόλογο την έβαλα να τη δουν τα παιδιά μου για να τα μυήσω στο κόσμο του Νιλς. Δεν είδα και πολύ ενθουσιασμό πάντως.

Φοβερό το τραγουδάκι στους τίτλους αν το θυμάστε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2178
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  50
  • Reputation:   79
  • Achievement Points:  50
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6170 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πράγματι τη ταινία του Νιλς τη βρήκα στο ιντερνετ και εγώ και αφού έκανα το κατάλληλο πρόλογο την έβαλα να τη δουν τα παιδιά μου για να τα μυήσω στο κόσμο του Νιλς. Δεν είδα και πολύ ενθουσιασμό πάντως.

Φοβερό το τραγουδάκι στους τίτλους αν το θυμάστε.

 

Φαίνεται σειρές που έκαναν εμάς να χαζεύουμε (καντυ κάντυ, φρουτοπία, ροζ πάνθηρας κλπ) δεν συγκινούν πλέον τα παιδιά.

 

Κρίμα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

και αυτη φανταστικη σειρα....ειναι λιγο λυπηρο τι εβγαινε παλια και τι βγαινει τωρα στις τηλεορασεις.......νομιζω οτι το παιδικο προγραμμα της παλιας κρατικης ,βαζω μεσα και τους Σοφιανους κτλ και ας μην ειναι κινουμενα,ηταν πολυ καλυτερο απο το σημερινο των ιδιωτικων.......

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ειναι Ιαπωνο-Αυστριακής παραγωγής.

 

Την υπεροχη μουσική για τις ευρωπαικες μεταγλωτισσεις ανέλαβε ο Τσεχοσλοβακος Karel Sloboda, ο οποιος επίσης από ότι είδα είχε και τη μουσικη επιμελεια της ταινιας του Karel Zeman 1001 Νύχτες.

 

οσοι ξερετε Γαλλικα ή Γερμανικα μπορειτε να παραγγειλετε τα DVD με τα 52 επεισοδια.

Και στο youtube εχει τα πρωτα επεισοδια στα Γερμανικά.

 

Εχω το Γαλλικό σετ με τα 12 DVD. Ειλικρινά ίσως είναι το μόνο καρτούν που δεν βαρέθηκα σχεδον σε κανενα σημειο οταν το ξαναδα (52 επεισοδια οπως και να το κανεις ειναι πολλα), σε αντιθεση με τα άλλα που έβλεπα στην παιδικη μου ηλικια.

 

Και το τελευταιο επεισοδιο είναι ίσως το συγκλονιστηκότερο που έχω δει σε καρτούν από οποιαδήποτε χώρα. βεβαια οταν ημουν μικρος που να το καταλαβαινα το τελος.

 

Αφου έχω το DVD πλεον ενα μεγαλο μερος των αναμνησεων μου εχει καλυφθει

 

Πραγματι τα παιδια σημερα (αλλα και πολλοι μεγαλυτεροι δυστηχως) με ολα αυτα τα τρισδιαστατα και τα άλλα τυπου Ποκεμον κλπ κακομαθαινονται και βλεπουν τα παλαιοτερα καρτουν σαν εκτρωματα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2304
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  19
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  19
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6158 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

και αυτη φανταστικη σειρα....ειναι λιγο λυπηρο τι εβγαινε παλια και τι βγαινει τωρα στις τηλεορασεις.......νομιζω οτι το παιδικο προγραμμα της παλιας κρατικης ,βαζω μεσα και τους Σοφιανους κτλ και ας μην ειναι κινουμενα,ηταν πολυ καλυτερο απο το σημερινο των ιδιωτικων.......

 

 

Ελπιζω χωρις παρεξηγηση να μην σου πηρε πολυ να το καταλαβεις αυτο!!!

τελος παντων η αληθεια ειναι οτι παλιοτερα παρολο που τετοιου ειδους κομιξ αποτελουσαν φελους για να κλεισουν τρυπες του προγραμματος οντως ειχαν απηχηση στις τοτε ηλικιες μας...

 

μου θυμισε πολλα τοτε που μονο η ΕΡΤ υπηρχε σαν καναλι στην τηλεοραση σνιφφφφ κλαψψψψψ...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ενώ τώρα ακόμα και τα κρατικά βάζουν ηλιθιότητες, με εξαίρεση που και που κανένα προπολεμικό της Ντίσνεϋ, την ΕΤ3 ή κανένα περιθωριακό σταθμο. Είναι αναγκασμένα να συμβαδίζουν με τους καιρούς και να δείχνουν τα πολιτικώς ορθά καρτουν.

 

Να σημειώσω πως ο συνθέτης του Νιλς Χολγκερσον ήταν ο ίδιος που ανέλαβε την επιμέλεια της μουσικής του Ταο-Ταο, Πινόκιο και Μάγια η Μέλισσα

 

Είδα την ιαπωνική εισαγωγή της σειράς και ήταν απαίσια με άσχετη μουσική. Ευτυχώς οι Ευρωπαίοι τη βελτιωσανε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2458
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  17
  • Reputation:   30
  • Achievement Points:  17
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6144 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παιδια και γω ψαχνω και ξαναψαχνω αλλα δε βλεπω φως με τον νιλς.Το βιβλιο το εχω εγω σε εκδοση απο 70's στα ελληνικα,πολυ cult πραγματικα!Εχω εδω να σημειωσω οτι αν θυμαμαι καλα,ο Νιλς στο βιβλιο ΔΕΝ ειχε σκιουρακι μαζι,μαλλον ηταν μια προσθηκη για να γινει λιγο ελκυστικοτερο ακομα σε μας τους (τοτε!αχχχ...)μπομπιρες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1809
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  18
  • Reputation:   29
  • Achievement Points:  18
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6205 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Απιστευτη σειρα,απο τις καλυτερες που εχουν βγει κατα την γνωμη μου για να μην πω η καλυτερη

 

Εχω την αισθηση οτι οι σκανδιναβοι εχουν μεγαλη τρελα με τον Νιλς.Το ονομα του το εχουν δωσει μεχρι και σε πλοια τα οποια εχουν την μορφη του ζωγρφισμενη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  3899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  12
  • Reputation:   13
  • Achievement Points:  12
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6020 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

υπάρχει σε ελληνικούς trackers ολόκληρη η ιστορία μεταγλωτισμένη! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πολύ καλή σειρά! Έχει κυκλoφωρήσει απο το 2004 μεταφρασμένο στα Ελληνικά απο τις εκδώσεις Αφοι Βλαση, και έχει το εξώφυλλο που είναι στην παρουσίαση του φίλου eurostratos.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5007
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  6
  • Reputation:   9
  • Achievement Points:  6
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Είχα πρόφατα την ευκαιρία να κατεβάσω τα επεισόδια της σειράς, στη γερμανική της έκδοση-τώρα τελευταία με έχει πιάσει έντονη νοσταλγία για τα παιδικά μου χρόνια. Ίσως να είναι και διέξοδος σε όλα αυτά που βιώνουμε καθημερινά, ένα καταφύγιο σε εποχές που ακόμη ήμασταν ευτυχισμένοι μέσα στην αθωότητά μας...

Τέλος πάντων...

Λοιπόν, η σειρά, σε συνδυασμό με το βιβλίο που βρήκα στο Project Gutenberg (πρέπει να ψάξει κανείς για το "The wonderful adventures of Nils") , βοήθησαν στην "ολική επαναφορά" ;) Των αναμνήσεων τουλάχιστον :valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  2415
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  166
  • Reputation:   626
  • Achievement Points:  166
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

ένα επεισοδιο ειδα απο το Πρισμα+ και του αλλαξανε τα φωτα!

 

Ασε για τη νεα μεταγλωττιση, αυτο ειναι συνηθες φαινομενο για ολες τις παλιες σειρες καρτουν παγκοσμιως.

 

Η ποιοτητα εικονας ειναι αθλια! Βγηκε ρε παιδια στα Γαλλικα DVD με ψηφιακα επεξεργασμενη εικονα και ηχο και μου βαζουν την φθαρμενη πηγη πριν 30 χρονια. Τι ψηφιακη εποχη και κουραφεξαλα.

 

Δε μπορουσαν να βαλουν υποτιτλους αντι να βαζουν τη μεταφραστρια να πιανει τη μιση οθονη για τους βαρυκοους ή κωφάλαλους; Που να τολμησουν να το κανουν αυτο σε νεες σειρες.

 

Αν ειναι ετσι καλυτερα να μεινει η παλια μεταγλωττιση ως αναμνηση και ας εχω το γαλλικο DVD.

 

Οχι μονο αυτο. Θα το βλεπουν και οι νεοτεροι και θα λένε: "καλά ρε σεις, τετοια αθλια καρτουν βλεπατε; Naruto και παλι Naruto!"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  5268
  • Group:  Members
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  679
  • Reputation:   1594
  • Achievement Points:  679
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

:clap2::clap2: και εμένα από τα αγαπημένα μου ως πιτσιρικάς,

όσο για το πρόγραμα της ΕΡΤ, εγώ όσα έμαθα από τα προγράμματα

καλλιτεχνικών για παιδιά (παραγωγής BBC) της ΕΡΤ ούτε το 1/3 από

αυτά δεν μας δίδαξαν στην σχολή (γραφιστικής).

 

:best: ωραίο αφιέρωμα.

 

:beer::beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πλέον έχουμε και rapidshare links, για όποιον ενδιαφέρεται να την παρακολουθήσει ολόκληρη, εδώ! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5763
  • Group:  Members
  • Topic Count:  37
  • Content Count:  110
  • Reputation:   804
  • Achievement Points:  110
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5785 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Κάθε Σάββατο μεσημέρι ήτανε...... Τί λες τώώώώώώώώρα! :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  5843
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  316
  • Reputation:   1204
  • Achievement Points:  316
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5775 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

η καινουργια μεταγλωτιση δεν αξιζει μπρος στην παλια μεταγλωτιση επι ερτ

 

και απο οτι φαινεται ειναι αδυνατον να βρεθουν ολα τα επεισοδεια με την παλια μεταγλωτιση της ερτ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύμφωνα με την RetroDB η σειρά ξεκίνησε να προβάλλεται πρώτη φορά στην ΕΡΤ, στις 20 Οκτωβρίου 1983 και ολοκληρώθηκε στις 26 Απριλίου 1984. Όπως αντιλαμβάνεστε η σειρά προβάλλονταν Πέμπτη. Το Σάββατο που θυμάται η Μαρία παραπάνω, ήταν στην πρώτη επανάληψη της ΕΡΤ ('85-'86).

Ακούγονται, σίγουρα, οι ηθοποιοί:

Φάνυ Πολέμη - Nils Holgersson
Τάσος Κωστής - Krumel
Σοφία Μυρμηγκίδου - βασίλισσα Akka (επεισόδια 1-50)
Ηλίας Πλακίδης - Martin
Αφροδίτη Γρηγοριάδου - βασίλισσα Akka (επεισόδια 51-52)
Κατερίνα Βανέζη - μητέρα του Nils Holgersson
Γιώργος Βασιλείου
Έλλη Βασιλειάδου
Χρήστος Δοξαράς
Μάκης Ρευματάς - Νάνος
Γιάννης Κανδήλας
Σπύρος Τζερμπίνος
Τάσος Ψωμόπουλος
Γιάννης Παπαϊωάννου - Holger, πατέρας του Nils Holgersson
Ματίνα Καρρά

Προβλήθηκε σε επανάληψη στην ΕΡΤ το '85 και το '87, στην ΕΤ3 το '89 και στο Prisma+ το 2008 με νέα μεταγλώττιση.

Επεξεργασία από Mandrake
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.