Μετάβαση στο περιεχόμενο

FOGTOWN [ ANDERSEN GABRYCH - BRAD RADER ]


germanicus

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Μέσα από το imprint Crime της Vertigo ένα, τι πρωτότυπο, crime comic. Σενάριο από Andersen Gabrych, σκίτσο από Brad Rader. Δεν ήξερα ούτε τον έναν, ούτε τον άλλον. Απ'ότι βλέπω ο πρώτος έχει κάνει καμπόσα κόμικ στο σύμπαν του Νυχτερίδα. Χμ. Και τώρα που κοιτάζω λίγο το site του σχεδιαστή και διαβάζω και μερικά πράγματα για τον σεναριογράφο, μου γίνονται αρκετά προφανή ορισμένα σημεία του σεναρίου :)

1.jpg

Anyhow.

Το κόμικ λαμβάνει χώρα σε κάποια φάση μετά το τέλος του Β ΠΠ (νομίζω αρχές 50'ς) στο Σαν Φρανσίσκο. Σχετικά κλάσικ περίπτωση άφραγκου ντετέκτιβ που αναλαμβάνει μια υπόθεση η οποία θα τον οδηγήσει σε κόντρα με διάφορους και σε αρκετό ξύλο. Νομίζω ότι εμφανίζονται όλα τα κλισέ του είδους. Μολαταύτα (α) ένα τέτοιο κόμικ ήθελα να διαβάσω (οπότε δεν με χάλασε) αλλά και (β) έχει ορισμένα σημεία στο σενάριο που δε νομίζω να τα έχω ξαναπετύχει σε νουάρ. Το διασκέδασα ως κόμικ (ένα 3αράκι στα 5 στη κλίμακα :germ: ) είμαι όμως αρκετά σίγουρος ότι άνετα γίνεται ταινία και μάλιστα ιδιαίτερα καλή.

2.jpg 3.jpg

Το σκιτσάκι δεν μου είπε πολλά πράγματα. Τώρα που το ξανακοιτάζω, νομίζω ότι έχει αρκετές underground επιρροές και γενικότερα ο τυπάς έχει ένα χ πρόβλημα στο να σκιτσάρει δελεαστικές γυναίκες (απορία... έχει σκιτσάρει όμορφη γυναίκα ο Crumb????)

4.jpg 5.jpg

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είναι και The_Sandman approved! ;)

 

Indeed :best:

 

Το συγκεκριμένο δεν το διάβασα ακόμα αλλά γενικά τα αλμπουμάκια vertigo crime μου άρεσαν πολύ -με εξαίρεση το Bronx Kill!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ούτε εγώ το διάβασα αυτό ,αλλά δεν μπορώ κιόλας να πω ότι μου άρεσαν όλα.Προς το παρόν το χειρότερο είναι το The Chill και το καλύτερο είναι το Executor

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 years later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κακό κόμικ. Το χειρότερο που έχω διαβάσει μέχρι στιγμής μέσα στο 2018 και ελπίζω να μείνει έτσι ώστε να μην πέσω σε κάτι χειρότερο μιας και ακόμα έχουμε Γενάρη και είναι μεγάλες οι πιθανότητες. :) 

 

Το σχέδιο μου θύμισε έντονα Μαύρη Τρύπα  και κάπου εκεί χάθηκε η μπάλα. Δεν παίζει να υπήρχε χειρότερη σχεδιαστική επιλογή για νουάρ ιστορία ντετεκτιβομυστηρίου. :) Και η ιστορία σαν ιστορία δεν είχε να πει τίποτα. Αν κάποιος ρωτήσει κάποτε τι είναι αυτό το κλισέ που όλοι χρησιμοποιούν με τόση άνεση όταν κράζουν ταινία/βιβλίο/κόμικ; Ε πρέπει να πιάσει το fogtown και θα καταλάβει αμέσως. Ακόμα και αν δεν έχει ξαναματαπιάσει νουάρ ποτέ. 

 

Ακόμα και για τα τεντωμένα όρια των ιστοριών που ανήκουν στην θεματολογία αυτή, ήταν πολλά πράγματα ασαφή ξεπερνώντας το "κρατάω ένα κλίμα αβεβαιότητας σχετικά με το whodunnit/whydunnit για κλιμάκωση του σασπένς" και φτάνοντας στο "πλέον δεν με ενδιαφέρει τι και ποιος, τα χουν κάνει μπάχαλο και πρέπει να τελειώσει". Τουλάχιστον έτσι σκεφτόμουν εγώ από (λίγο μετά) την μέση. :) Αλήθεια, δεν έμεινα στις χαζομάρες που του φόρτωσαν περί μισογυνισμού και ομοφοβίας διάφοροι στα διάφορα site, γιατί απλά δεν κατάλαβαν τι διάβαζαν και ποιο το πλαίσιο της ιστορίας. Απλά ήταν μια μέτρια και άχρωμη ιστορία. Ναι άχρωμη, γιατί ακόμα και τα νουάρ έχουν τα χρώματα τους, σκούρα, σκοτεινά και άρρωστα. Αλλά έχουν. :) Και υπάρχουν διαμάντια εκεί έξω (sleeper, fade out κλπ κλπ) που το fogtown το βάζουν κάτω, το φτύνουν, το δέρνουν και το στέλνουν στον ψυχολόγο για τα επόμενα 20 χρόνια. :) 

 

Θα πάρω πάλι vertigo crime πάντως, το road to perdition 1&2 δεν με απογοήτευσε και άλλα της σειράς ακούγονται ενδιαφέροντα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.