Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το βιβλίο που διαβάζω αυτήν την περίοδο


Lord Makro

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αν και οι αγορες βιβλιων εχουν κοπει στο (απειρο)ελαχιστο, :( δεν αντεξα να μην παρω το βιβλιο "Οι στυλοβατες της γης".

Οπως ειχα γραψει και στο αναλογο θεμα,ειχα δει την σειρα το Πασχα και μου ειχε αρεσει πολυ.Διαβασα οτι η σειρα βασιστηκε στο best seller βιβλιο του Ken Follett,και με με μια ματια που εριξα στο Goodreads ειδα οτι εχει διαβαστει απο πολυ κοσμο και στην πλειοψηφια του εχει καλες κριτικες. :Book:

Το βιβλιο μου αρεσε παρα πολυ.Με ταξιδεψε σε μια εποχη για την οποια μου αρεσει να διαβαζω τον Μεσαιωνα,καλυψε μια περιοδο 50 χρονων,οι χαρακτηρες ηταν πολυ "ωραιοι",εζησα την ιστορια τους απο κοντα,τι να πω το βρηκα πολυ καλο!

Το βιβλιο μου εκανε συντροφια αρκετες μερες (1245 σελ,),και λυπηθηκα οταν εφτασα στην τελευταια σελιδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 880
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Καλη μου παολα, δυστυχως είναι στα αγγλικα, σιγουρα πάντως το βρηκες πολύ πιο φθηνα από το να μεταφραζότανε στα ελληνικά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Καλη μου παολα, δυστυχως είναι στα αγγλικα, σιγουρα πάντως το βρηκες πολύ πιο φθηνα από το να μεταφραζότανε στα ελληνικά

arianna στα Ελληνικα το διαβασα.Στο ποστ που εγραψα παραπανω πατα πανω στον τιτλο "Οι στυλοβατες της γης" που ειναι με μπλε χρωμα για να το δεις. :xm:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104529
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Το συγκεκριμένο βιβλίο, "Οι στυλοβάτες της γης", έχει γυριστεί και σε μίνι σειρά με τίτλο "Pillars of the earth", με πολύ καλό καστ. Προβλήθηκε και στην Ελληνική τηλεόραση και αξίζει να την δείτε, είναι πολύ καλή.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Το συγκεκριμένο βιβλίο, "Οι στυλοβάτες της γης", έχει γυριστεί και σε μίνι σειρά με τίτλο "Pillars of the earth", με πολύ καλό καστ. Προβλήθηκε και στην Ελληνική τηλεόραση και αξίζει να την δείτε, είναι πολύ καλή.

 

:valtnino:

http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=25630&page=80

Κι εγω την σειρα ειδα Παυλο πρωτα.Στην σειρα εχουν παρει ενα γενικο "ζουμι" απο το βιβλιο,βρηκα ομοιοτητες αλλα και αρκετες διαφορες.

Επεξεργασία από paola
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Παολα, θα το αναζητησω , όχι αυτή τη στιγμη αλλα αργοτερα, ευχαριστουμε

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τελειώνω το Πράσινο Μίλι του Στίβεν Κινγκ. Το καλύτερο βιβλίο του που έχω διαβάσει. Εξαιρετικό.  :up:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7528
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4612 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μήνας χωρίς λάπτοπ (δυστυχώς καταστράφηκε) ,αν μη τι άλλο προσφέρεται για διάβασμα.

Έτσι τελείωσα το Ασμόλ του Δημήτρη Βανέλλη.Ένα προσεγμένο βιβλιο με διηγήματα  όπως είναι άλλωστε όλες οι δουλειές του Βανέλλη (προσεγμένες και ωραία επιμελημένες).

Τώρα ξεκίνησα του Μπαλάνου το "Ονειρότοποι της Γης¨, ένα ενδιαφέρον βιβλίο με διηγήματα επιστημονικής φαντασίας και μπόλικο χιούμορ. Είναι παλαιότερη έκδοση και απολαμβάνω την χοντρή σελίδα του, πράγμα που παλιότερα με εκνεύριζε στα βιβλία.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26507
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

"Ανθρωποφύλακες" του Περικλή Κοροβέση στη νέα τους έκδοση που βγήκε πρόσφατα.

 

Βιβλίο με διεθνή επιτυχία (για όσους δεν το γνωρίζουν) στο οποίο περιγράφει τα βασανιστήρια που του έγιναν το 1967 - από τα βιβλία που πρέπει κανείς να έχει διαβάσει!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σήμερα τελείωσα το Ulysses του James Joyce. Ειλικρινά έχω μείνει με τα σαγόνια στο πάτωμα. Το βιβλίο δίκαια θεωρείται αριστούργημα. Και σε κάνει να πέφτεις κάτω από τα γέλια σε πάρα πολλά σημεία μόνο και μόνο από τον τρόπο που σου παρουσιάζει τις δήθεν σοβαρές καταστάσεις. Θα το διάβαζα και δεύτερη και τρίτη και τέταρτη και πέμπτη και έκτη και ν φορά. Άποψή μου είναι καλύτερα να προσπαθήσει κάποιος να διαβάσει πολλές φορές το Ulysses (γιατί ξέρω πως δεν είναι και ό,τι πιο ευχάριστο για μερικούς να το διαβάζουν) παρά να ξοδέψει τον ίδιο χρόνο σε 10-20 βιβλία που δε θα του προσφέρουν ούτε το 1/10 απ'ότι θα του προσφέρει αυτό το βιβλίο. 

 

Προτείνω ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε να το διαβάσει. Και ΟΧΙ στα ελληνικά.(Εκτός αν δε γνωρίζει καθόλου αγγλικά. Και πάλι, όμως, χάνεις πάνω από τη μισή αξία του βιβλίου οπότε δεν ξέρω τι νόημα έχει. Απλά, μάλλον, να πάρεις μια γεύση περι τίνος πρόκειται) Εϊναι ένα βιβλίο απαραίτητο για να δει κάποιος με πολύ διαφορετικό μάτι τη λογοτεχνία και γενικά το τι γίνεται γύρω του. Έχουν ήδη αρχίσει όλα τα μυθιστορήματα να μου φαίνονται βαρετά και χωρίς ενδιαφέρον. Έχω φτάσει σε σημείο να μη μπορώ να διαβάσω κατώτερα βιβλία!

 

 

Επόμενος στόχος: Να διαβάσω το Finnegan's Wake. (Αν και είναι αβέβαιο το πότε θα ξεκινήσει και το πότε θα τελειώσει. :lol: )

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Σήμερα τελείωσα το Ulysses του James Joyce. Ειλικρινά έχω μείνει με τα σαγόνια στο πάτωμα. Το βιβλίο δίκαια θεωρείται αριστούργημα. Και σε κάνει να πέφτεις κάτω από τα γέλια σε πάρα πολλά σημεία μόνο και μόνο από τον τρόπο που σου παρουσιάζει τις δήθεν σοβαρές καταστάσεις. Θα το διάβαζα και δεύτερη και τρίτη και τέταρτη και πέμπτη και έκτη και ν φορά. Άποψή μου είναι καλύτερα να προσπαθήσει κάποιος να διαβάσει πολλές φορές το Ulysses (γιατί ξέρω πως δεν είναι και ό,τι πιο ευχάριστο για μερικούς να το διαβάζουν) παρά να ξοδέψει τον ίδιο χρόνο σε 10-20 βιβλία που δε θα του προσφέρουν ούτε το 1/10 απ'ότι θα του προσφέρει αυτό το βιβλίο. 

 

Προτείνω ανεπιφύλακτα σε οποιονδήποτε να το διαβάσει. Και ΟΧΙ στα ελληνικά.(Εκτός αν δε γνωρίζει καθόλου αγγλικά. Και πάλι, όμως, χάνεις πάνω από τη μισή αξία του βιβλίου οπότε δεν ξέρω τι νόημα έχει. Απλά, μάλλον, να πάρεις μια γεύση περι τίνος πρόκειται) Εϊναι ένα βιβλίο απαραίτητο για να δει κάποιος με πολύ διαφορετικό μάτι τη λογοτεχνία και γενικά το τι γίνεται γύρω του. Έχουν ήδη αρχίσει όλα τα μυθιστορήματα να μου φαίνονται βαρετά και χωρίς ενδιαφέρον. Έχω φτάσει σε σημείο να μη μπορώ να διαβάσω κατώτερα βιβλία!

 

 

Επόμενος στόχος: Να διαβάσω το Finnegan's Wake. (Αν και είναι αβέβαιο το πότε θα ξεκινήσει και το πότε θα τελειώσει. :lol: )

 

 

Βασικά σε ζηλεύω που κατάφερες να το τελειώσεις. Προσπάθησα μια φορά -στα 17 μου- αλλά δεν τα κατάφερα να το τελειώσω. Μου είχε αρέσει αλλά δεν θυμάμαι γιατί δεν το τελείωσα. Μάλλον το είχα βαρεθεί. Κάποια στιγμή θέλω να ξαναπροσπαθήσω. Μόλις τελειώσω βέβαια την στοίβα με τα άλλα βιβλια που με περιμένουν.

 

Πάντως για τα Ελληνικά που λες διαφωνώ. Η καινούρια έκδοση από τον Κάκτο δεν ξέρω τι ρόλο βαράει από πλευράς μετάφρασης, η παλιά όμως του Κέδρου είναι εξαιρετική. Είχε τύχει να μιλήσω τότε με άλλον μεταφραστή βιβλίων και μου είχε πει ότι ήταν φαινόμενο για τα Ελληνικά εκδοτικά χρονικά. Δεν είναι τυχαίο άλλωστε που βραβεύτηκε Πανευρωπαϊκά.

 

 

Τώρα όσον αφορά την άποψη του να διαβάσεις πολλές φορές κάτι, αντί για πολλά και διάφορα άλλα διαφωνώ. Σίγουρα είναι καλό να σου αρέσει κάτι και να το διαβάσεις πολλές φορές, αλλά ποτέ των ποτών δεν θα πρέπει να γίνεται αιτία να μην διαβάσεις άλλα πράγματα. Η ανάγνωση δεν είναι δόγμα. Επίσης αυτό που λες για «κατώτερα βιβλία» δεν υφίσταται. Πχ ο Δον Κιχώτης θεωρείται αν όχι το καλύτερο, ένα από τα καλύτερα βιβλία που γράφτηκαν ποτέ. Αυτό τι σημαίνει; Ότι μετά το Δον Κιχώτη το χάος; 

Επίσης το Βιβλιο του Ιωβ της παλιάς διαθήκης ,ναι αυτό που έγραψε ο Μωυσής, θεωρείται και δικαίως αριστούργημα. Αυτό όμως δεν σημαίνει ότι δεν μπορούμε να πάμε παρακάτω διότι σκαλώσαμε. 

 

Γενικά παθιάζεσαι με τα πράγματα. Cooldown λιγάκι. Πρώτα ήταν θεός ο Μόρισσον, τώρα είναι θεός ο Joyce. Πάρτο πιο χαλαρά.  

 

 

In other news.

 

Συνεχίζω τους Σατανικούς Στίχους και βρίσκομαι σε όλο και μεγαλύτερο δίλημμα. Ώρες ώρες θέλω να το πετάξω με δύναμη στον τοίχο από το πόσο ανόητο μου φαίνεται και ώρες ώρες σκέφτομαι πόσο δίκιο έχει σε αυτά που λέει. Σχιζοεϊδές βιβλίο. ΑΠό τις λίγες φορές που νιώθω έτσι...

 

Τελείωσα επίσης το Πέμπτο παιδί της Ντόρις Λέσινγκ.

 

Γενικά τις φοβάμαι τις γυναίκες συγγραφείς. Ναι ξέρω ακούγεται σεξιστικό και χίλια άλλα δυό αλλά αυτή είναι η αλήθεια. Τις περισσότερες φορές έχω απογοητευτεί οικτρά από βιβλία τους. Ωστόσο πάντα ήθελα να διαβάσω Λέσινγκ να δω τι λέει και αυτή. Επιτέλους μια γυναίκα αλλάζει την άποψή μου.

Καλό βιβλίο , που πραγματεύεται την καταστροφή που υπομένει μια οικογένεια μετά την έλευση του πέμπτου τους παιδιού. Από την μια υπαρξιακός τρόμος, από την άλλη τα αισθήματα της μάνας που ξέρει ότι πρέπει να το αγαπήσει κι ας είναι έτσι. Δεν νομίζω ότι το συγκεκριμένο βιβλίο θα λειτουργούσε άμα το είχε γράψει άντρας. Περιγράφει μητρικά αισθήματα και ένστικτα καλύτερα από οτιδήποτε άλλο έχω διαβάσει ως τώρα. Ώρες ώρες βέβαια οι περιγραφές για το παιδί μου φέρνουν στο νου b-movie του 80 (βλέπε it' alive κλπ) αλλά το τελικό αποτέλεσμα είναι πολύ καλό. Θα ήθελα να διαβάσω και άλλα βιβλία από τη συγκεκριμένη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εντάξει, διαφέρουν οι απόψεις μας και λογικό είναι. Αλλά ο Joyce κάνει τόοοοοσα πολλά "παιχνίδια" με τις λέξεις και τη γλώσσα που είναι αδύνατο να μεταφερθούν σε οποιαδήποτε άλλη γλώσσα χωρίς να χάσουν σχεδόν όλη τη σημασία τους. Διάβασέ το διεξοδικά στα αγγλικά και θα καταλάβεις. Ή απλά κατέβασε το audiobook και άκουσέ το.

 

Και όταν μιλάω για πολλές αναγνώσεις το λέω με την άποψη πως μία ανάγνωση του Ulysses δε φτάνει με τίποτα. Το βιβλίο έχει τόσα πράγματα "κρυμμένα" που ουσιαστικά για να πάρεις όλα όσα έχει να σου δώσει ο Joyce, πρέπει να το διαβάζεις συνεχώς. Ο Joyce ήξερε τι έκανε και δεν είναι τίποτα τυχαίο. Μια πρώτη επιφανειακή ανάγνωση δεν είναι τίποτα όσον αφορά αυτό το βιβλίο. Συνεχώς ανακαλύπτεις. O Robert Anton Wilson, για παράδειγμα, το είχε διαβάσει 40-50 φορές και συνεχώς το ξεφύλλιζε ή διάβαζε αποσπάσματα και έβρισκε διαρκώς καινούρια πράγματα. Εγώ, πάντως, θα προτιμούσα να διαβάζω το Ulysses ανακαλύπτοντας συνεχώς τα απολύτως σημαντικά πράγματα που έχει να δώσει ο Joyce παρά να διαβάζω το King Solomon's Mines , ας πούμε, που έπιασα τώρα να διαβάσω. Σίγουρα δε λέω πως τα καλύτερα βιβλία είναι Ulysses, Δον Κιχώτης κτλ. και τα άλλα πέταμα. Υπάρχουν πάρα πολλά βιβλία στο επίπεδό τους. Προτιμώ, ωστόσο, να διαβάσω ένα από αυτά και 2 και 3 και 10 φορές, συνεχίζοντας να εμβαθύνω σε αυτά που λένε γιατί σε τέτοια βιβλία τίποτα δεν πιάνεις με την πρώτη, και να μην κάθομαι να διαβάζω καινούρια βιβλία που μου προσφέρουν, ουσιαστικά, ψίχουλα.

 

Επίσης, δεν είναι καν εφικτό να διαβάσω "κατώτερα" βιβλία (με βάση την υποκειμενική μου άποψη), γιατί βαριέμαι αισχρά. :lol: Είμαι "οπαδός" της ανάγνωσης πολλών και διαφορετικών. Είμαι κατά τέτοιου δόγματος, δηλαδή, όπως λες. Απλά νομίζω πως έχω ξεχωρίσει τι θέλω να διαβάσω εγώ προσωπικά με το χρόνο που διαθέτω. Η ζωή μου δε φτάνει για να διαβάσω όλα τα πάρα πολύ καλά βιβλία, οπότε γιατί να σπαταλήσω χρόνο στα μέτρια ή κακά. (γιατί, ας το παραδεχτούμε, υπάρχει κακή λογοτεχνία και σε υπερβολικά επίπεδα.)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επειδή ξέρω πως έχουμε κάμποσους οπαδούς του Στήβεν Κινγκ εδώ μέσα, να ενημερώσω πως στα περίπτερα κυκλοφορεί η επανέκδοση του Κούτζο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Τέλειωσα προχτές το βιβλίο "Μακαρία" του Λέσβιου λογοτέχνη και ανθρώπου των γραμμάτων Τάκη Χατζηαναγνώστου που ζει σε βαθιά γεράματα (έχει περάσει τα 90) και συνδέεται με την οικογένεια της γυναίκας μου. Ο τίτλος αναφέρεται στο αρχαίο όνομα της Λέσβου ενώ το περιεχόμενο αποτελεί μια θαυμάσια παρουσίαση όλων των Λέσβιων ανθρώπων των γραμμάτων και των τεχνών (Εφταλιώτη, Μυριβήλη, Βενέζη, που είχε γεννηθεί στο Αϊβαλί αλλά συνδέεται με το νησί, Ελύτη και πολλών άλλων).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12983
  • Reputation:   95074
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εδώ και δύο ημέρες έχω ξεκινήσει το "Κορίτσι που εξαφανίστηκε",της Gillian Flynn ...! 

Το βασικό σενάριο είναι αρκετά ενδιαφέρον,αλλά οι εναλλαγές που κάνει συνέχεια η συγγραφέας,μία στο παρόν και μία στο παρελθόν,κουράζει λίγο...!

Εχθές έμαθα ότι το μυθιστόρημα αυτό θα μεταφερθεί και στην μεγάλη οθόνη το φετινό Οκτώβριο...! 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εδώ και δύο ημέρες έχω ξεκινήσει το "Κορίτσι που εξαφανίστηκε",της Gillian Flynn ...! 

Το βασικό σενάριο είναι αρκετά ενδιαφέρον,αλλά οι εναλλαγές που κάνει συνέχεια η συγγραφέας,μία στο παρόν και μία στο παρελθόν,κουράζει λίγο...!

Εχθές έμαθα ότι το μυθιστόρημα αυτό θα μεταφερθεί και στην μεγάλη οθόνη το φετινό Οκτώβριο...! 

 

 

Είναι μια συγγραφέας που θέλω να ψάξω. λένε ότι κια τα τρια που έχει βγάλει μέχρι τώρα είναι πολύ καλά. Έχεις διαβάσει και κάποιο απ' τα προηγούμενα; 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12983
  • Reputation:   95074
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Είναι μια συγγραφέας που θέλω να ψάξω. λένε ότι κια τα τρια που έχει βγάλει μέχρι τώρα είναι πολύ καλά. Έχεις διαβάσει και κάποιο απ' τα προηγούμενα; 

 

Όχι,δεν έχω διαβάσει άλλα βιβλία της,αλλά κι εγώ έχω ακούσει ότι είναι καλά...!

Εκτός από το Gone Girl έχει βγάλει άλλα δύο μυθιστορήματα...!

Το Sharp Objects και το Dark Places...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Για γάμο η για κηδεια της κριστι και είναι πολύ καλό, ενας φόνος στον ουρανο, σε ένα αεροπλάνο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επειδή ξέρω πως έχουμε κάμποσους οπαδούς του Στήβεν Κινγκ εδώ μέσα, να ενημερώσω πως στα περίπτερα κυκλοφορεί η επανέκδοση του Κούτζο.

Και τον Δεκέμβριο θα βγάλουν το Mr Mercedes που βγήκε στις 3 του μηνός στα ξένα. Εδώ θα δείτε το τρέιλερ της ξένης έκδοσης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3411
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

"Ο Εκατοντάχρονος που Πήδηξε από το παράθυρο και Εξαφανίστηκε", του Jonas Jonasson, μετάφραση Γρηγόρης Ν. Κονδύλης, εκδόσεις Ψυχογιός, 2013.

Το χω φτάσει περίπου στο μισό, και έχει πολύ ενδιαφέρον να δεις πού θα καταλήξει όλο αυτό, από κεφάλαιο σε κεφάλαιο όμως σε πισωγυρίζει σε αναδρομές στο παρελθόν του κεντρικού ήρωα, όπου τον βλέπουμε να εμπλέκεται σε σημαντικά γεγονότα της παγκόσμιας ιστορίας, αποκτώντας φιλίες με ιερές και μη ιστορικές προσωπικότητες, εντελώς τυχαία, τις οποίες και εκμεταλλεύεται την κατάλληλη στιγμή προς όφελός του, με καταστροφικές συνέπειες για τους άλλους συνήθως! Η βασική ιστορία, που διαδραματίζεται στο παρόν, είναι πολύ ενδιαφέρουσα και ξεκαρδιστική, αλλά οι ιστορικές αναδρομές με κουράζουν, κυρίως για το απίστευτο του πράγματος! Επειδή ώρες ώρες, μου δίνουν την αίσθηση ότι βρίσκονται εκεί, στρατηγικά τοποθετημένες για να προσδώσουν "βάθος" στο βιβλίο, αν και κατά τη γνώμη μου, η ιστορία θα έστεκε μια χαρά και χωρίς αυτές, και ίσως να μην ήταν και τόσο κουραστική!  :shit::P

Επεξεργασία από Marvel Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αυτήν την περίοδο διαβάζω την Οδύσσεια (πρώτη φορά το κανονικό μεταφρασμένο κείμενο(το διάβαζα μικρός από εικονογραφημένα βιβλία για παιδιά)(στο σχολείο δε θυμάμαι αν και τι είχα διαβάσει)) και έχω πορωθεί. Απολαυστικότατο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Σε ποια μετάφραση, φίλε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Σε ποια μετάφραση, φίλε;

 

Σε μετάφραση του Ζήσιμου Σίδερη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Είναι γνωστή μετάφραση, την έχω κι αυτήν και του Πολυλά και του Εφταλιώτη, ενώ της Ιλιάδας έχω του Πάλλη, του Πολυλά και των Καζαντζάκη/Κακριδή. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχω κι εγώ την Ιλιάδα σε μετάφραση Καζαντζάκη&Κακριδή και ήθελα και από τους ίδιους την Οδύσσεια αλλά έχει εξαντληθεί στον εκδότη. Την ήθελα γιατί πίστευα θα ήταν η πιο ποιητική, αλλά και του Σίδερη ξεπέρασε τις προσδοκίες μου. Έχει ύφος που κάνει πολύ ευχάριστη την ανάγνωση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δε γνωρίζω, αλλά νομίζω ότι η Ιλιάδα μεταφράστηκε και από τον Καζαντζάκη, ενώ στην Οδύσσεια έγινε απόδοση διπλού μεγέθους από τον ίδιο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5326 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Για την ακρίβεια, ο Καζαντζάκης έγραψε ένα ολόδικό του ποίημα που ονομάζεται Οδύσσεια και στην ουσία είναι η συνέχεια. Ουσιαστικά αφηγείται ο Καζαντζάκης τα γεγονότα που συνέβησαν αφού ο Οδυσσέας επέστρεψε και έδιωξε τους μνηστήρες κτλ. Στα αγγλικά, δηλαδή, το έχουν με τίτλο Odyssey: A Modern Sequel. 

 

Το έχω και σε πολυτελή σκληρόδετη έκδοση αλλά διαβάζω πρώτα την Οδύσσεια του Ομήρου πριν μπω στα πιο βαθιά του Καζαντζάκη. 

 

Επίσης, είναι 33.333 στίχους που νομίζω είναι όσο η Ιλιάδα και η Οδύσσεια μαζί, αν δεν κάνω λάθος.

 

Επιπλέον στοιχείο: Ο ίδιος ο Καζαντζάκης είχε πει πως αν καιγόταν ή χανόταν όλα του τα έργα εκτός από την Οδύσσειά του, τότε θα θεωρούσε πως το έργο του είχε σωθεί. 

 

Πολύ πρόχειρα που έψαξα για περισσότερες πληροφορίες (άν σε ενδιαφέρει) μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πολύ ποιότητα έχει πέσει μου φαίνεται... Κι εγώ διαβάζω Καζαντζάκη, Ο Χριστός Ξανασταυρώνεται. Είναι η πρώτη μου επαφή με τον Καζαντζάκη και πραγματικά τον έχω λατρέψει  :Book:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Για την ακρίβεια, ο Καζαντζάκης έγραψε ένα ολόδικό του ποίημα που ονομάζεται Οδύσσεια και στην ουσία είναι η συνέχεια. Ουσιαστικά αφηγείται ο Καζαντζάκης τα γεγονότα που συνέβησαν αφού ο Οδυσσέας επέστρεψε και έδιωξε τους μνηστήρες κτλ. Στα αγγλικά, δηλαδή, το έχουν με τίτλο Odyssey: A Modern Sequel. 

 

Το έχω και σε πολυτελή σκληρόδετη έκδοση αλλά διαβάζω πρώτα την Οδύσσεια του Ομήρου πριν μπω στα πιο βαθιά του Καζαντζάκη. 

 

Επίσης, είναι 33.333 στίχους που νομίζω είναι όσο η Ιλιάδα και η Οδύσσεια μαζί, αν δεν κάνω λάθος.

 

Επιπλέον στοιχείο: Ο ίδιος ο Καζαντζάκης είχε πει πως αν καιγόταν ή χανόταν όλα του τα έργα εκτός από την Οδύσσειά του, τότε θα θεωρούσε πως το έργο του είχε σωθεί. 

 

Πολύ πρόχειρα που έψαξα για περισσότερες πληροφορίες (άν σε ενδιαφέρει) μπορείς να ρίξεις μια ματιά εδώ.

 

΄Αξιος :respect: φίλε μου και για τα διαβάσματά σου και για την πλήρη ενημέρωση σε θέματα που λίγοι νέοι της ηλικίας σου κατέχουν. Προσωπικά, αν και έχω διαβάσει στα πάνω από 50 χρόνια της ζωής μου ως αναγνώστη άπειρα βιβλία, ποτέ δεν προσέγγισα τόσο δύσκολα έργα όπως αυτά του Joyce, ούτε επιχείρησα να διαβάσω ολόκληρα τα ομηρικά έπη αν και τα λατρεύω. Τέλος, ας μου συγχωρεθεί η αμαρτία, αλλά ο Καζαντζάκης δεν είναι από τους συγγραφείς που προτιμώ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

η αγκαθα για καλοκαιρακι είναι ότι πρεπει :valt:βρηκα αλλα δυο -τρια της και μου αρεσει :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.