Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το βιβλίο που διαβάζω αυτήν την περίοδο


Lord Makro

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Εντάξει καμιά 30αριά προς 40 έχει βγάλει. Αντέχεις. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 879
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31981
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  3
  • Reputation:   4
  • Achievement Points:  3
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2609 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

napoleon hill

πως να γινετε πλουσιοι

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  25448
  • Group:  Members
  • Topic Count:  392
  • Content Count:  4289
  • Reputation:   33964
  • Achievement Points:  4411
  • Days Won:  8
  • With Us For:  4288 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Αυτόν τον καιρό κάνω επανάληψη στον Harry Potter: Είμαι στο πέμπτο έτος και το Τάγμα του Φοίνικα...

Επεξεργασία από Donald Fauntleroy Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Διάβασα πρόσφατα το Νύχτες Τρόμου του Koontz. Αν και είχα διαβάσει παντού αρκετά καλές κριτικές δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε. Γενικότερα ο Koontz είναι ή του ύψους ή του βάθους και δεν ξες τι σε περιμένει.

 

Διαβάζω παράλληλα το Χρονικό των Επιστημονικών Ανακαλύψεων του Asimov. Απίστευτη δουλειά .Έχει γραφτεί και οργανωθεί έτσι ώστε να μην βαριέσαι καθόλου.

 

:coffee:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Διαβάζω - επιτέλους - το Σιλμαρίλλιον.

 

NUFF SAID!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

MEGA ULTRA POST από το σπάσιμο  του χεριού και έπειτα. Είναι μεγάλο. Όχι τόσο μεγάλο όσο ενός Κονγκολέζου, αλλά και πάλι είναι μεγάλο.

 

Τσάκισέ τα απο μικρα, σκότωσέ τα από παιδιά

Σε κάποια αδιευκρίνιστη χρονική στιγμή στον Β΄ΠΠ η Ιαπωνία αποφασίζει να στείλει τα παιδιά που ζουν στα αναμορφωτήρια να πάνε να ζήσουν σε μικρά απομονωμένα χωριά μαζί με τον ντόπιο πληθισμό. Όλοι ξέρουμε ότι αυτό είναι πάντα μια κακή ιδέα, προφανώς όμως οι Ιάπνωες σκέφτηκαν να το δκιμάσουν γιατί σου λέει κάτσε μήπως είναι τελικά καλή ιδέα και μας το κρύβουνε. Ε, δεν είναι. Σύντομα ξεσπά το χάος, με θανάτους επιδημίες, βιασμούς και όλα τα καλά που μπορεί να περιμένει κανείς από τέτοιες όμορφες ιδέες. Η κριτική που κάνω είναι χιουμοριστική αλλά το βιβλίο δεν είναι. Στην πραγματικότητα πρόκεται για ένα πολύ σκοτεινό βιβλίο που όπως έγραψα σίγουρα ενέπνευσε κάμποσο το manga και τις ταινίες battle royale. Εάν πέσει στα χέρια σας αξίζει να το διαβάσετε.

 

Εγχειρίδιο ιχθύων

Η ιστορία της Τασμανίας δοσμένη μέσα από ένα εγχειρίδιο ιχθύων. Ναι αυτό. Είναι τόσο πρωτότυπο όσο ακούγεται, είναι βιβλίο που κάθε κεφάλαιο είναι τυπωμένο με διαφορετικό χρώμα και υπάρχει λόγος γι αυτό, και είναι βιβλίο που δεν θες να τελειώσει. Το απόλαυσα πραγματικά και μου άρεσε που τελικά δεν κάνει παραχωρήσεις σε καμία πλευρά. Ούτε αποσιωπεί τις ακρότητες των λευκών, αλλά ούτε και εξυψώνει τους ημι-άγριους ιθαγενείς σε κάτι περισσότερο από αυτό που ήταν. Εάν σας ενδιαφέρει το λίγο ιδαίτερο θέμα του, δύσκολα θα βρείτε κάτι καλύτερο και ψυχαγωγικό όσο το συγκεκριμένο βιβλίο.

 

Το βάρος της πεταλούδας

Μικρό βιβλιαράκι τόσο σε όγκο όσο και σε σχήμα που εξιστορεί την αναμέτρηση ανάμεσα σε έναν κυνηγό και σε ένα αγριόγιδο , κάπου στις ιταλικές άλπεις. Πάντού διάβαζα ότι είναι αριστούργημα και φανταστικό και τελικά η πραγματικότητα απέχει λίγο. Είναι ένα καλό βιβλίο που το διαβάζεις μέσα σε δύο περίπου ωρίτσες και μετά θέλεις να πας στο χωριό σου και να αγναντέψεις τα βουνά ή αν δεν έχεις ορεινό χωριό, θέλεις να πας για ορειβασία κάπου. Αυτό. Καλό είναι αυτό, δεν λέω, αλλά όχι και αριστούργημα. 

 

Η συζυγική ζωή - Σέρχιο Πιτόλ.

Όχι. Απλώς όχι. Δεν ξέρω τι προσπάθησε να κάνει ο Μεξικανός, κωμωδιά, δράμα, σάτιρα ή κάτι άλλο, αλλά ένιωθα ότι απλά βίωνα κάτι τόσο καταπιεστικό όταν το διάβαζα, που μάλλον θα προτιμούσα να με έβαζες να διαβάζω Λένα Μαντά ή Δημουλίδου. Είναι και καλά μια ιστορία για μια συζυγική ζωή που δεν πάει καλά. Μάλλον ο συγγραφέας δεν πήγαινε και πολύ καλά...

 

Η Βουή και η Μανία - Γουίλιαμ Φώκνερ.

Ναι αυτό το κλασικό. Που έχουν κάνει το έγκλημα να το χαρακτηρίσουν ισάξιο με τα "Ανατολικά της Εδέμ". Ε λοιπόν μην το διαβάσετε. Εκτός αν γουστάρετε να διαβάζετε για αιμομειξίες για 300 σελίδες, οπότε εγώ πάω πάσο. Εάν όμως δεν γουστάρετε ,απλά ακούστε την καλή συμβουλή του φιλικού zade της γειτονιάς σας και προσπεράστε το. Με έκτη και τέρμα τα γκάζια.

 

Βαρέθηκα να γράφω. Τα άλλα την επόμενη φορά. Η αποκλεισμένη- Ισμαήλ Κανταρέ, Ζορμπάς- Καζαντζάκης, Η άγνωστη τρομοκράτισσα- flanagan , η αφοσίωση του υπότπου χ -keigo highashino , γκιάκ - παπαμάρκος , η γιορτή του τράγου - λιόσα, έθιμα ταφής- χάνα κεντ , η μελαγχολία της αντίστασης- κρασνοχορκάι. Και το παραμύθι δεν τελείωσε - odin dupeyron

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πείτε μερικές γνώμες για Φίλιπ Ροθ. Δεν έχω πιάσει τίποτα από τούτον και σκέφτομαι το "Ζούκερμαν δεσμώτης". Μην πάω στα τυφλά για 760 σελίδες. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κι εγώ θέλω να διαβάσω κάποια στιγμή Roth, αλλά τελευταία στιγμή όλο αγοράζω κάτι άλλο. Ξέρω για ποιο λόγο σου κάνει κλικ το Ζούκερμαν δεσμώτης, αλλά δεν ξεκινάς με κάνα μικρότερο; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Βασικά διάβασα αποσπάσματα από το "Ο Συγγραφέας φάντασμα" που αποτελεί και το α μέρος της τριλογίας που κυκλοφόρησαν ολόκληρη, γι'αυτό την σκεφτόμουν. 

 

Τώρα εσύ λες άλλο, και τα υπόλοιπα του το ίδιο άγνωστα μου είναι. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9879
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  929
  • Reputation:   9584
  • Achievement Points:  929
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5437 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Αν και δεν με ξετρελαίνει έχω διαβάσει αρκετά Φίλιπ Ροθ. Τσέκαρε τη Συνωμοσία κατά της Αμερικής, τον Καθένα και το Παντρεύτηκα έναν Κομμουνιστή. Τα δύο τελευταία είναι και πιο μικρά σε μέγεθος. :beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25318
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  1381
  • Reputation:   10056
  • Achievement Points:  1410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4316 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

napoleon hill

πως να γινετε πλουσιοι

Και πώς πήγε; Έγινες;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  31052
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  121
  • Content Count:  2070
  • Reputation:   15086
  • Achievement Points:  2070
  • Days Won:  1
  • With Us For:  3153 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Ξαναδιαβάζω την Τελική Λήθη - Δε Φάιναλ Θολούθιον του Κωστάκη Ανάν. Το βιβλίο, μάλιστα, είναι συλλογή ιστοριών που δημοσιεύονταν στο περιοδικό Βαβέλ. Το είχα διαβάσει κάπου στο γυμνάσιο - μάλλον λίγο ακατάλληλη ηλικία για να πιάσω κάποια από τα αστεία του. Αρκετά ευχάριστο, αραιογραμμένο και με μεγάλη γραμματοσειρά. Αν και ελαφρύ ανάγνωσμα δεν λείπει ο κοινωνικός (εχμ... κατά βάση) σχολιασμός. Για να πω την αλήθεια, το χιούμορ φαίνεται να έχει αρκετά ποιοτικά σκαμπανεβάσματα για τα γούστα μου - πάντα χωρίς να πέφτει κάτω από έναν γενικό πήχη.

Έχει και κάποια σχέδια και κολάζ του Sotos Anagnos.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Εδώ και δύο ημέρες έχω ξεκινήσει τον "Νεκρό Φοιτητή",του John Katzenbach...!

 

Μέχρι στιγμής φαίνεται αξιόλογο...! :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σήμερα,λοιπόν τελείωσα τον "Νεκρό φοιτητή"...!Το βιβλίο,αν και 500 περίπου σελίδες,έφυγε πολύ γρήγορα και ήταν μία ευχάριστη συντροφιά τις ώρες που περίμενα να με φορτώσουν για να πάρω τον δρόμο της επιστροφής από την Πάτρα στην Αθήνα...! :)

 

Μου άρεσε αρκετά η πλοκή και γενικά όλο το story...!Ο συγγραφέας στήνει ένα ενδιαφέρον σκηνικό...!Στους καλούς τοποθετεί ανθρώπους με εξαρτήσεις,που πολεμούν προσωπικούς δαίμονες και γενικά με άπειρα τρωτά σημεία...!Στην αντίπερα όχθη υπάρχει ο villain ο οποίος είναι πανέξυπνος,ρεαλιστής και υπολογίζει τα πάντα στην παραμικρή λεπτομέρεια...!

 

Στην ροή είχε τα θεματάκια του,με αποκορύφωμα τα δύο - τρία τελευταία κεφάλαια,όπου ο Katzenbach,έχω την αίσθηση ότι μακρηγόρησε αρκετά...!Το φινάλε με κάλυψε σε μεγάλο βαθμό,αν και κάποιες μικρές απορίες έμειναν αναπάντητες...!

 

Γενικά,πρόκειται για ένα πολύ καλό αστυνομικό μυθιστόρημα και οι λάτρεις του είδους νομίζω ότι πρέπει να του δώσουν μία ευκαιρία...!

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24335
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  1402
  • Reputation:   9380
  • Achievement Points:  1402
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4442 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  35

Ξεκίνησα να διαβάζω το πρώτο light novel της σειράς Boogiepop με τίτλο ブギーポップは笑わない (κυριολεκτικά "Boogiepop doesn't laugh" ωστόσο στα αγγλικά έχουν αλλάξει το τίτλο σε "Boogiepop and Others").

 

Είχα δει το anime πριν από αρκετά χρόνια αλλά δε μπόρεσα να το κατανοήσω πλήρως καθώς αποτελούσε συνέχεια του πρώτου light novel. Εφόσον τελειώσω την ανάγνωση, θα κάνω ένα rewatch.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αλήθεια τι πάει να πει light Novel ; Το χω ξαναδεί ως όρο από τότε που έβλεπα anime αλλά δεν έκατσα ποτέ να το ψάξω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Διάβασα τους δυο τόμους «Αυτοκρατορία της Κωνσταντινουπόλεως» του Σαράντη Καργάκου.

 

Το συγγραφέα τον έχω σε εκτίμηση λόγω των βιβλίων του που μου είχαν προταθεί να διαβάσω στο λύκειο για τις ανάγκες του μαθήματος της εκθέσεως (σιγά μην τα εκτίμησα τότε :) ). Εδώ παρουσιάζει με οικονομικό τρόπο ένα μεγάλο κομμάτι της Βυζαντινής αυτοκρατορίας 330-1204 μ.Χ.

 

Μπόρεσα και κατάλαβα ότι για να γράψεις μία μόνο πρόταση σε αυτό το βιβλίο υποχρεούσαι να διαβάσεις τόνους βιβλίων. Για να μη γίνεις γραφικός στην καλύτερη των περιπτώσεων, όπως έχω δει ανθρώπους γύρω μου όταν μιλούν για Ιστορία. Όχι ότι δεν είναι δύσκολο έργο, αφού οι μαρτυρίες στις οποίες στηρίχθηκε είναι οι περισσότερες «δοξαστικές» όπως αναφέρει. Άντε προσπάθησε να απογυμνώσεις τα κείμενα αυτά από σουρεαλιστικές μαγικές στιγμές ώστε να σου μείνει η αλήθεια. (άσε που η αλήθεια δε μεταφέρεται, αλλά βιώνεται όπως λέει ο Πλάτωνας και ο Κουστουρίτσα :) ).

 

Προσπαθεί να αναλύσει τη λατρευτική άποψη πολλών ανθρώπων για τους Βασιλείς της εποχής, αλλά και τις αρνητικές αντιδράσεις πολλών απέναντι στην ελληνικότητα του βυζαντίου, το πόσο έλληνες ήταν οι αυτοκράτορες και κατά το πόσο δικαίωμα έχουμε να υιοθετούμε την ιστορία τους.

Λάτρεψα τη Μακεδονική Δυναστεία, μίσησα το Θεοδόσιο, την Ειρήνη και τη δυναστεία των Αγγέλων.

Σειρά έχει η Βυζαντινή Ιστορία του Βασίλιεφ, που το έχω λόγω της προσφοράς του Τηλεράματος :D

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα ρίξω λίγο το επίπεδο που έχει δημιουργηθεί και θα πω ότι ξεκίνησα,λόγω της ανατύπωσης σε εφημερίδα,το "1ο Έγκλημα" του James  Patterson...! :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αλήθεια τι πάει να πει light Novel ; Το χω ξαναδεί ως όρο από τότε που έβλεπα anime αλλά δεν έκατσα ποτέ να το ψάξω.

 

Ουσιαστικά είναι κανονικά βιβλία τα οποία περιέχουν (εκτεταμένη ισως) εικονογράφηση και σε γενικές γραμμές απευθύνονται σε εφηβικό κοινό. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Θα ρίξω λίγο το επίπεδο που έχει δημιουργηθεί και θα πω ότι ξεκίνησα,λόγω της ανατύπωσης σε εφημερίδα,το "1ο Έγκλημα" του James  Patterson...! 

 

Δεν μπορώ να πω ότι με ενθουσίασε ιδιαίτερα το συγκεκριμένο βιβλίο...!

 

Ο συγγραφέας,θέλοντας να κατακτήσει το γυναικείο αναγνωστικό κοινό,δημιουργεί μία ομάδα τεσσάρων γυναικών,οι οποίες δρουν παράλληλα με τον νόμο και προσπαθούν να διαλευκάνουν δύσκολα εγκλήματα...!Εννοείται ότι οι άντρες είναι ανεπιθύμητοι στο κλειστό αυτό κλαμπ,και γενικά παρουσιάζονται με απαξίωση...!

 

Το σενάριο θέλει να μας παρουσιάσει έναν αιμοσταγή και ανισόρροπο δολοφόνο που σκοτώνει νιόπαντρα ζευγάρια με φρικιαστικό (όπως αναφέρεται) τρόπο...!Ο φρικιαστικός τρόπος είναι,κατά κύριο λόγο,με μαχαίρι ή με πιστόλι...!Φαίνεται ότι ο συγγραφέας δεν έχει δει πραγματικά φρικιαστικό φόνο...! :P Η ροή είναι γρήγορη και πολλές φορές απότομη,ενώ τα κεφάλαια δεν ξεπερνούν τις 2-3 σελίδες το καθένα...!Γίνονται πολλά και παιδαριώδη λάθη κατά την διερεύνηση των φόνων...!Στις τελευταίες 50 σελίδες έχουμε την ανατροπή,της ανατροπής,χωρίς όμως να προκαλείται μεγάλη έκπληξη στον αναγνώστη,μιας και δεν υπάρχει μεγάλη ποικιλία υπόπτων...!Πολλές καταστάσεις είναι αναμενόμενες...!

 

 

Στο φινάλε,ενώ όλα δείχνουν ότι έχουν επιτέλους τελειώσει,έρχεται ένα τελευταίο κεφάλαιο για να ενισχύσει τον φαλλοκρατισμό που υπάρχει σχεδόν σε όλο το βιβλίο...!

 

 

Δίνω ένα ελαφρυντικό στο γεγονός ότι το βιβλίο αυτό είναι το πρώτο με πρωταγωνίστρια αυτή την ομάδα κι ότι στην πορεία θα υπάρξει βελτίωση...!Διαβάζοντας και τα υπόλοιπα,θα μπορέσω να σχηματίσω μία πιο εμπεριστατωμένη άποψη...! :)

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ένα πράγμα που πρέπει να ξέρεις για τον Πάτερσον: Δεν είναι ο καλύτερος συγγραφέας του κόσμου, αλλά είναι από τους πιο μοσχοπουλημένους; Γιατί; Πολύ απλά προσαρμόζει τον τρόπο γραφής του (ή βρίσκει τον κατάλληλο συνεργάτη για να συγγράψει μαζί μια σειρά) ανάλογα με το κοινό που απευθύνεται. Έχει βιβλία με αστυνομικές περιπέτειες χολυγουντιανής παραγωγής (Άλεξ Κρος), ελαφρές αστυνομική περιπέτειες για γυναικείο κοινό (αυτό που διάβασες), παιδικά βιβλία, Young Adults, ιστορικές περιπέτειες κ.λ.π. Κάποιοι έχουν κοινές ευαισθησίες σε ότι και να γράψουν. Αυτός είναι καθαρά εμπορικής κατεύθυνσης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Από Patterson έχω διαβάσει 2 βιβλία. Το 1ο έγκλημα που αναφέρθηκε πιο πάνω και το Zoo - Η Εξέγερση των Ζώων.
Οκ, ήταν γρήγορα, κρατούσαν το ενδιαφέρον ΑΛΛΑ θα περάσει αρκετός καιρός μέχρι να τον ξαναδιαβάσω. Για το 1ο συμφωνώ σε όλα όσα γράφτηκαν

(πραγματικά παιδαριώδη λάθη από την top ιατροδικαστή..) Eπίσης δεν μαθαίνουμε πως πεθαίνει ο αστυνομικός!


 
Για το ZOO τόσα ερωτήματα αναπάντητα σε μια τόσο ωραία ιστορία και τόσα συγγραφικά ατοπήματα. κρίμα. Α και πολλές διαφημίσεις μέσα (Apple, redbull) Έτσι βγαίνουν τα λεφτά! :)

 

 

προς το τέλος αντί να ξανακατεβάσουν διακόπτες και να σταματήσουν οι επιθέσεις, απλά μεταναστεύουν... στην Αλάσκα! :trixes: 

 

 

Για να είμαι on-topic, ξεκίνησα το ΣΙΛΟ από Hugh Howey.

Επεξεργασία από Pilgrim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Για να είμαι on-topic, ξεκίνησα το ΣΙΛΟ από Hugh Howey.

 

Δεν το έχω διαβάσει αλλά ο κολλητός μου που το έχει,μιλάει με τα καλύτερα λόγια γι'αυτό...!Με έχει πρήξει να το διαβάσω...! :P

 

Μόλις,με το καλό,το τελειώσεις,πες μας εντυπώσεις...! :)

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα την Αναβίωση του Stephen King. Νομίζω ότι ο King είναι ένας μάστορας του λόγου, ένας εξαιρετικός αφηγητής και εικονοπλάστης. Τελευταία μου έχει δημιουργηθεί η εντύπωση ότι το στοιχείο του φανταστικού είναι το πιο αδύναμο σημείο στα βιβλία του. Στον κο Μερσέντες π.χ. που απουσίαζε, η πλοκή ήταν πολύ πιο πειστική. Ο Θόλος και η Αναβίωση , δύο εξαιρετικά αφηγήματα προδόθηκαν από τη μεταφυσική λύση της πλοκής.

Παραταύτα το ξεπέταξα σε δύο μέρες , διαβάζεται νεράκι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6260 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα τα Ευαγγέλια της Κολάσεως του Clive Barker. Δυστυχώς πρόκειται για μια μεγάλη απογοήτευση. Αφήνω τις εμετικές , σκατολογικές αναφορές με τις οποίες είναι γεμάτο, αφήνω την ανυπαρξία δομής και τις τρύπες... Το βασικό είναι πώς υπάρχει έλλειψη φαντασίας και ανευρη αφήγηση....

Πρόκειται για το βιβλίο που μας δείχνει την πορεία και το τέλος του χαρακτήρα του Pinhead, του καρφομούρη που γνωρίσαμε όλοι μέσα από τις ταινίες Hellraiser . Επίσης πρωταγωνιστεί ακόμα ένας προσφιλής χαρακτήρας του Barker , ο Χάρι Ντ΄Αμούρ, ήρωας της Αείπολης. Ο Pinhead θέλει να κυριεύσει την Κόλαση και προκαλεί σε μάχη τον Εωσφόρο τον ίδιο (!!), ενώ θέλει τον Ντ' Αμούρ να τον συνοδέψει στην Κόλαση για να γράψει το χρονικό της κατάκτησης της !!!!!! Για τα μπάζα!!!

Επίσης , είχα ακούσει, ότι ο Barker είναι gay, αλλά αυτό δεν έβγαινε στα βιβλία που είχα διαβάσει (Μεγάλο Μυστικό Θέαμα, Αρχαίο Μυστήριο, Αείπολη). Εδώ όμως είναι τρομερά ενοχλητικό. Ρε στους 5 βασικούς χαρακτήρες οι τρεις είναι Gay/Lesbian !! Ενώ πρέπει να σπάει και το παγκόσμιο ρεκόρ της χρήσης της λέξης ¨"πρωκτός" σε μυθστόρημα!

Αν σκεφτείς ότι είναι το πρώτο μυθιστόρημα φαντασίας/τρόμου (για ενήλικες) του Barker σε 15 χρόνια, η απογοητευση μεγαλώνει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Μανώλη θα συμφωνήσω μαζί σου. Όχι μόνο για τα Ευαγγέλια αλλά γενικότερα. Θεωρώ τον Clive Barker πολύ υπερεκτιμημένο συγγραφέα. Τόσο το μεγάλο μυστικό θέαμα, όσο και την Αείπολη, το Αρχαίο μυστήριο και τον Υφαντόκοσμο, τα βρήκα ιδιαίτερα δυσνόητα  και κουραστικά βιβλία.  :( Τα διάβασα με δυσκολία.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10732
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1278
  • Reputation:   12955
  • Achievement Points:  1328
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5360 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  124

Εγώ μάλλον θα διαφωνήσω.

Σαν fanboy του Barker μου άρεσε που ξαναδιάβασα κάτι δικό του μετά από καιρό.

Σαν δομή είναι πιο απλοϊκό από τα παλιά του αλλά το θεώρησα σαν σημάδι ότι πλέον είμαι πιο ώριμος αναγνώστης κι όχι πιτσιρίκος όπως όταν διάβασα τα βιβλία του αίματος και την τριλογία  :P

Πέρα από την πλάκα μια χαρά ήταν για ανέμελο διάβασμα στη ξαπλώστρα, τώρα ούτε που ξέρω αν το έχω ακόμα, αν είναι στη βιβλιοθήκη, σε κάποια τσάντα της θάλασσας ή στην ανακύκλωση

Δεν είναι ο,τι καλύτερο για πρώτη επαφή με τον clive αλλά είναι ωραίο να βλέπεις ένα παλιόφιλο μετά από καιρό έστω κι αν έχει αλλάξει και δεν θες να το βλέπεις κάθε μέρα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Γιατί δεν γίνεται αυτή η συζήτηση στο θέμα της Bell; :)

 

Πάντως, μια χαρά τον είχε δείξει τον σεξουαλικό προσανατολισμό του με τουλάχιστον ένα διήγημα στα Βιβλία του Αίματος (δεν θυμάμαι ποιο) να βάζει γλαφυρές και λαγνές περιγραφές σεξουαλικής πράξης στα χορτάρια των αγρών και στο Αρχαίο Μυστήριο, που θεωρείται και το πιο προσωπικό του (και προσωπικά το θεωρώ το πιο αδύνατο του, μιας και πήγε να παίξει στο γήπεδο του Στίβεν Κινγκ και έφαγε τα μούτρα του) ο γκέι πρωταγωνιστής πηγαίνει και ξεκινάει όργιο σε ένα γκέι κλάμπ για να πάρει ψυχολογικά τα πάνω του πριν την τελική μάχη με το κακό. Την πρώτη φορά το θεώρησα απλά προσπάθεια να σπάσει τα ταμπού αλλά την δεύτερη απλά το είδα για αυτό που ήταν: Προσωπικά του απωθημένα.  :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Μεταξυ πολλων αλλων :P  διαβασα:

Τετραλογια της Σεληνης.

1-Σιντερ

2-Σκαρλετ

3-Κρες

4-Γουιντερ

Ουαου!!! Οι ηρωιδες μας εδω ειναι εμπνευσμενες απο καποιες πασιγνωστες ηρωιδες παραμυθιων,αλλα παρουσιαζονται με εναν πολυ πρωτοτυπο τροπο.Ζουν σ'εναν κοσμο που θτμιζει  Star Wars.Ολα τα βιβλαι ηταν πολυ καλα,αλλα η καταιγιστικη δραση,αρχιζει απο το 2ο,που ειναι και το πιο αγαπημενο μου.

Αγκαθια και τριανταφυλλα -1 .  Ωραιο βιβλιο φαντασιας,εχει κατι απο "Πενταμορφη και το τερας" και μια πολυ Kick ass ηρωιδα.

 

To μυστικο των Μαυρων λοφων.  

post-12750-0-00330800-1500380532_thumb.jpg

 

Ωραιο ηταν.Εχουμε εναν serial killer,ο οποιος εχει βαλει στο ματι την πρωταγωνιστρια,η οποια και διατηρει καταφυγιο αγριων ζωων.

Τα πεντε κλειδια.Πολυ καιρο ειχα να διαβασω ελληνικο βιβλιο.Αυτο ομως ηταν αρκετα καλο!

Η Βασιλισσα του Νοτου. . Αφου μου αρεσε τοσο η σειρα,ειπα να διαβασω και το βιβλιο.Σιγουρα κατι πολυ διαφορετικο απο αυτα που διαβαζω συνηθως,Ηταν πολυ καλο με αγωνια,δραση,γλαφυρο,ηταν σαν να ημουν εκει και τα ζουσα.Η  φτωχη Τερεζα που παλεψε για την επιβιωση της και  ειχε μια περιπετειωδη ζωη (που δεν επελεξε),και που την ανεβασε ψηλα,στον κοσμο της διακινησης ναρκωτικων.

Αγρια καρδια. Μιας και ξαναειδα την εξαιρετικη αυτη  σειρα που εδω ειχε παιχτει με τον τιτλο "Aϊμε αγαπη μου" :damn: (Ας το εκαναν τουλαχιστον "Μονικα αγαπη μου" να ηταν πιο σωστοι.) θελησα να ξαναδιαβασω το βιβλιο.Οταν ειχε κυκλοφορησει,πεταξα :P και το αγορασα και το διαβασα κατευθειαν.Περασαν ομως χρονια.Πολυ μου αρεσε που το ξαναδιαβασα.Κανονικα ειναι τριλογια,αλλα εδω κυκλοφορησε σε ενα τομο.Καλυτερα. Ταξιδεψα στην εξωτικη Μαρτινικα,στις αρχες του 20ου αιωνα,Εκει εχω μεινει ακομη...

Επεξεργασία από paola
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Δεν το έχω διαβάσει αλλά ο κολλητός μου που το έχει,μιλάει με τα καλύτερα λόγια γι'αυτό...!Με έχει πρήξει να το διαβάσω...! :P

 

Μόλις,με το καλό,το τελειώσεις,πες μας εντυπώσεις...! :)

 

 

:beer:

 

 

Σιλό - Hugh Howey

 

Ένα πραγματικά ωραίο βιβλίο!!!  Μόλις το τελειώσα και μου άφησε πάρα πολύ καλές εντυπώσεις. Ότι και να γράψω για την υπόθεση θα είναι spoiler, οπότε αν το βρείτε δώστε του μια ευκαιρία!

Δεν το βρήκα κουραστικό (568 σελ) απεναντίας κυλάει γρήγορα αφού θες να μαθαίνεις τι γίνεται στη συνέχεια! :Book:

Ένα βιβλίο μυστηρίου με ανατροπές και πολλές εκπλήξεις (καλές και κακές :) ) ίσως κάποιες να είναι αναμενόμενες αλλά δε παύει να περνάς ωραία διαβαζοντάς το

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.