Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το βιβλίο που διαβάζω αυτήν την περίοδο


Lord Makro

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πρόσφατα διάβασα το «Κυνηγοί Κεφαλών» του Jo Nesbo. Παρότι δε το περίμενα τελικά ήταν απολαυστικότατο και με ανατρεπτικό φινάλε :)

 

Τώρα έχω περάσει στο επόμενο βιβλίο του καλοκαιριού, το «Υπερίων» του Dan Simmons... μόλις διαβάσω αυτό και το sequel του θα γράψω περισσότερες εντυπώσεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 879
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Διαβάζω το " πικνίκ δίπλα στο δρόμο ", των αδερφών Στρουγκάτσκι. Ένα βιβλίο δυνατής Σοβιετικής επιστημονικής φαντασίας . Μπορεί μερικοί από σας να το γνωρίζουν από την μεταφορά του στον κινηματογράφο από τον Ταρκόφσκι με τον τίτλο " Στάλκερ " . Εγώ δεν το γνώριζα αλλά γνώριζα την λέξη στάλκερ - την έχω συναντήσει πολλές φορές σε βιβλία ε.φ. - που ονομάζεται ο κυνηγός , και συγκεκριμένα ο ριψοκίνδυνος τύπος που εισρέει σε μια επικίνδυνη περιοχή με σκοπό τη λαφυραγωγία . Το βιβλίο χωρίζεται σε τέσσερα μεγάλα τμήματα , στο σύνολο του είναι σύντομο , δεν σε κουράζει και είναι πλούσιο σε ιδέες φανταστικών ευρημάτων .

Επεξεργασία από quees
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

stalker θες να πεις μαλλον :) Πολυ δυνατη ταινια αν και θελει γερη συγκεντρωση,δεν ειναι απο τις ταινιες που βαζεις για να περασει η ωρα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

stalker θες να πεις μαλλον :) Πολυ δυνατη ταινια αν και θελει γερη συγκεντρωση,δεν ειναι απο τις ταινιες που βαζεις για να περασει η ωρα :)

 

Ακριβώς .

Φαντάσου , ότι το βιβλίο το είχα μπροστά μου και το αντέγραψα . Αλλά ήρθε η εποχή που ενώ μου έδωσαν τα πρώτα γυαλιά , δεν τα φοράω γιατί δεν μπορώ να τα συνηθίσω .. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Το The Graveyard Book του Neil Gaiman. Ωραιο βιβλιο, μου θυμισε κατι απο Χαρι Ποτερ. H υποθεση ξεκιναει τη δολοφονια μιας οικογενειας απο τον μυστηριωδη man Jack. Μια δολοφονια που δεν ολοκληρωθηκε οπως θα επρεπε καθως το μωρο γλιτωσε και εφτασε μπουσουλωντας στο νεκροταφειο οπου τα φαντασματα ανελαβαν την φροντιδα και την προστασια του. Στο νεκροταφειο θα περασει πολλες περιπετειες μεγαλωνοντας ομως η χειροτερη απειλη παραμενει ο man Jack που ποτε δεν σταματησε να το αναζητα. Υπαρχουν καποιες αδυναμιες στο σεναριο, αλλα αυτα ειναι πολυ ψιλα γραμματα αν εχουμε υποψιν οτι ειναι ενα βιβλιο που στοχευει και στο παιδικο κοινο. Μου αρεσε το πως πραγματευοταν το θεμα του θανατου και της ζωης, ειχε περιπετεια, ειχε και την ανατροπη του. Αν το διαβαζα παιδι θα ενθουσιαζομουν ακομα περισσοτερο αλλα ακομα και τωρα μου αρεσε αρκετα για να παρει ενα 8/10 στην kwtsoκλιμακα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τον Άρχοντα των Μυγών του William Golding. Ένα αεροπλάνο πέφτει σε ακατοίκητο νησί και οι μόνοι επιζώντες είναι μερικά αγόρια. Υποτίθεται ότι είναι ένα βιβλίο-μελέτη της ανθρώπινης κοινωνίας ή καλύτερα της σκοτεινής πλευράς της ανθρώπινης ψυχής. Προσωπικά το βρήκα μέτριο. Υπήρχαν μερικές πολύ δυνατές στιγμές, ιδιαίτερα προς το τέλος που τα πράγματα έπαιρναν μια τραγική ροπή. Ωστόσο, νομίζω ότι ο τρόπος γραφής ήταν πολύ απλοϊκός για να γίνει καλή ανάλυση των χαρακτήρων και γενικά είναι κάπως χλιαρό. :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4131 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

εκτος από το εγκλημα στην παρο, υπάρχει φετος κυκλοφόρησε και το έγκλημα στην αντιπαρο που χει ιντριγκα και φονους, πολλοι οι επίγονοι του μαρη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχω διαβάσει το μισό σχεδόν Dune. Τι να πω γι' αυτό το βιβλίο; Αριστουργηματικό σε όλους τους τομείς: πλοκή, διάλογοι, ροή, world building... Σε πολλά βιβλία, η αρχή είναι πιο συγκρατημένη, ώστε ο συγγραφέας να μας εισαγάγει στους χαρακτήρες και τον κόσμο του. Το συγκεκριμένο είναι ένα από τα λίγα που καταφέρνουν να σε συναρπάσουν από την πρώτη κιόλας σελίδα. Ευτυχώς που δεν με είχε τραβήξει κάποιο ξενόγλωσσο κόμικ στο παζάρι της Anubis και τσίμπησα αυτό. :P Θα επανέλθω όταν το ολοκληρώσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σοβαρά τώρα. Άντεξες να το αφήσεις στη μέση για να ξοδέψεις χρόνο εδώ μέσα; ιεροσυλία!! :reap:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3630 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

:lol:

 

Σήμερα έχω λίγο πονοκέφαλο και δεν μπορώ να συγκεντρωθώ πολύ σε βιβλίο. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Παράλληλα με τα άπαντα του Oscar Wilde, που διαβάζω με διαλείμματα από τον περασμένο Οκτώβρη -υπέροχος συγγραφέας, τα διηγήματά του που επικεντρώνονται στις ανθρώπινες σχέσεις και τις κοινωνικές εκδηλώσεις της βικτωριανής Βρετανίας, γεμάτα έξυπνες αποφθεγματικές ατάκες, με απορροφούν, δεν μπορώ να πω το ίδιο ωστόσο για το θεατρικό του έργο που διάβασα, Lady Windermere's Fan και για τα περισσότερα ποιήματά του, τα οποία παρουσιάζουν άλλωστε πολλές ομοιότητες μεταξύ τους- ξεκίνησα πρόσφατα το Αϊβαλί, η πατρίδα μου του Φώτη Κόντογλου.

 

Στην αρχή μου άρεσε πολύ. Περιγράφει με νοσταλγικό αλλά και ζωηρό τρόπο τη ζωή στην πολιτεία του Αϊβαλιού, κάνοντάς σε να θες πραγματικά να γυρίσεις το χρόνο πίσω και να βρεθείς εκεί στην ακμή του τόπου. Δίνει μία γενική εικόνα της γεωγραφίας, των ενασχολήσεων των ανθρώπων, της ιστορίας και της σημασίας του μέρους, δίνοντας στο βιβλίο ταυτόχρονα λαογραφικό και ιστορικό χαρακτήρα. Στο σημείο που βρίσκομαι τώρα, όμως, έχω πραγματικά σκυλοβαρεθεί: οι επαναλήψεις είναι συχνότατες, οι περιγραφές είναι λες και διαβάζω κάθε φορά το ίδιο κεφάλαιο με μικρές διαφοροποιήσεις.

 

Προφανώς θα το ολοκληρώσω (1. Ποτέ δεν αφήνω βιβλίο, ταινία, σειρά που ξεκίνησα, ανολοκλήρωτο/η 2. Πιστεύω πως οφείλω να έχω διαβασμένο ένα από τα σημαντικότερα προσφυγικά βιβλία), και ελπίζω στη συνέχεια να αποκτήσει μεγαλύτερο ενδιαφέρον και να μου δικαιώσει όσους το θεωρούν τόσο περίφημο ανάγνωσμα. Περίμενα κάτι περισσότερο στο στυλ του Ματωμένα Χώματα, αλλά πλέον δε διαφαίνεται κάτι τέτοιο. Άλλωστε, για την ώρα, η αντιμετώπισή του στην Καταστροφή είναι περισσότερο αυτή της νοσταλγίας ενός παρελθόντος που χάθηκε και μίας συγκρατημένης οργής στον Τούρκο κατακτητή. Χάρηκα όμως που παρουσιάζει και τη βία από την ελληνική μεριά, όταν στο "Χριστούγεννα στο Αϊβαλί" (μέχρι εκεί έχω φτάσει) περιγράφει έναν Έλληνα πολεμιστή ο οποίος διστάζει να υμνήσει τη γέννηση του Ιησού μαζί με τους συνδαιτημόνες του - αισθάνεται ανάξιος, αφού έχει σκοτώσει όχι μόνο άντρες, αλλά και γυναίκες και παιδιά, κι έτσι καταλήγει να πίνει και να αναρωτιέται αν υπάρχει Παράδεισος και Κόλαση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επεσε στα χερια μου ένα βιβλιο του Μπατμαν που γραφτηκε μετα την ταινια του 1989.Συγγραφεας είναι ο GRAIG SHAW GARDNER.Βασικα είναι η ιδια ιστορια με την ταινια,δεν υπαρχουν καθολου αλλαγες,αλλα μου αρεσει γιατι διαβαζοντας το μου ερχονται εικονες από την ταινια,το πειρα και από περιεργεια γιατι ηθελα να δω πως ένα βιβλιο διηγητε μια ιστορια που εχει παιχτεί πρωτα στον κινηματογραφο.Αλλα εργα του συγκεκριμενου συγγραφεα δεν ξερω αλλα θα το ψαξω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Mόλις τελείωσα το "Αστέρι του Διαβόλου" του Jo Nesbo. Ήταν το πρώτο βιβλίο που διαβάζω από τον συγκεκριμένο συγγραφέα, αλλά γίνεται τόσο ντόρος γύρω από το όνομά του που ήθελα να δω τι παίζει. Καλό ήταν, αλλά έχω διαβάσει και καλύτερα. Δεν έχω ιδέα αν το συγκεκριμένο θεωρείται από τα καλά του ή τα κακά του, αν ξέρει κάποιος ας με διαφωτίσει και ας μου προτείνει το καλύτερό του.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29286
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  208
  • Reputation:   1057
  • Achievement Points:  208
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3983 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διαβάζω το Καθαρτήτιο και ενώ στην αρχή, μετά το τέλος της Κόλασης, μου φάνηκε να συνεχίζει

πολύ δυνατά η Θεία Κωμωδία, τώρα έχω την εντύπωση ότι το έχει χάσει λίγο (είμαι στην μέση).

Ελπίζω να αλλάξω άποψη, όταν το συνεχίσω. :popcorn:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τελείωσα πριν λίγες μέρες το As I Lay Dying του Faulkner όπου λάτρεψα το μισό και πέθανα στο γέλιο στο άλλο μισό(δηλαδή το λάτρεψα ολόκληρο χοχο (μπορώ να γίνω και πιο αστείος)) και γιαυτό τώρα μπήκα σε λειτουργία αντρίλα και νόμπελ οπότε διαβάζω μια συλλογή με τα πρώτα 49 διηγήματα του Hemingway και το Collected Stories του Faulkner για να μπορώ να διαβάζω λίγο από το ένα λίγο από το άλλο εναλλάξ να σπάει η μονοτονία. Γενικά τέτοιου τύπου συγγραφείς τους θαυμάζω γιατί χειρίζονται άριστα τις ικανότητες της λογοτεχνίας και προσωπικά απολαμβάνω πολύ ιστορίες τέτοιου τύπου με "απλούς" ανθρώπους σε "απλές" καταστάσεις που όταν σκεφτείς τι διαβάζεις σου πετάγονται τα μυαλά στον τοίχο. Πρώτη φορά, πάντως, που διάβασα και εκτίμησα τέτοιου είδους short stories ήταν στη συλλογή Between Here and the Yellow Sea του Nic Pizzolatto η οποία με άφησε άφωνο με το πόσο αριστοτεχνικά ήταν γραμμένες όλες οι ιστορίες. Γενικά και οι τρεις τους ασχολούνται κυρίως με ανθρώπους σε κάποιο περιθώριο ή κάποιο όριο μεταξύ εξαθλίωσης, ανικανότητας και έντονων ελαττωμάτων που πάντα με ελκύουν σαν θέμα. (οκ, δε ζαλίζω άλλο. :iron: )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  30147
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  572
  • Reputation:   3582
  • Achievement Points:  582
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  26

Διάβασα το Μόμπυ Ντικ, ένα μεγαθήριο 900 σελίδων :P . Βασικά η ιδέα μπήκε στο μυαλό μου από το ΚΟΜΙΞ 1 της β περιόδου και από τότε είχε περάσει στο υποσυνείδητο, μέχρι που πριν λίγο καιρό το θυμήθηκα και το αγόρασα. Ένα τεράστιο βιβλίο που αναλώνεται απίστευτα σε λεπτομέρειες και παρέχει μια αναλυτικότατη περιγραφή κάθε συμβάντος (εξού και ο απίστευτα μεγάλος αριθμός σελίδων) που σε βάζουν στο κλίμα του βιβλίου, δηλαδή την φαλαινοθηρία του 19ου αιώνα. Το κακό είναι ότι χρησιμοποιούσε όρους ναυτικού περιεχομένου που δεν καταλαβαίνεις και πρέπει να γκουγκλάρεις. Ουσιαστικά αποτελεί μια περιγραφή του τρόπου που η άσβεστη επιθυμία για εκδίκηση κατατρώει τον άνθρωπο και γίνεται αυτοσκοπός του...

 

 

Πράγμα που γίνεται απολύτως αντιληπτό από τον τραγικό θάνατο του καπετάν-Άχαμπ και όλου του πληρώματος του(εκτός του αφηγητή Ισμαήλ) ενώ ο Μόμπυ επιβιώνει και συνεχίζει τις βόλτες του στη θάλασσα...

 

 

Ένα σχετικά μέτριο βιβλίο, το οποίο είναι η αλήθεια περίμενα πιο περιπετειώδες, του οποίου η υιοθέτηση σε κόμικ έγινε μαεστρικά μπορώ να πω πλέον, το συστήνω σε όσους θέλουν να μάθουν τις ολέθριες συνέπειες της εκδίκησης και της μονομανίας.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Διάβασα πολλά. Πολλά όμως. Πάμε λίγο σφηνάκι γιατί βαριέμαι να γράφω.

 

Η Χιονάτη πρέπει να πεθάνει : Αστυνομικό που διαδραματίζεται κάπου στον Μέλανα Δρυμό της Γερμανίας με έναν βιαστή και δολοφόνο που επιτρέφει στην γενέτειρά του αφού έχει εκτίσει την ποινή του. και οι φόνοι ξαναρχίζουν. Είναι όμως αυτός ο ένοχος; Ή μήπως η κλειστή κοινωνία έχει κρυμμένα μυστικά. Από την περιγραφή που σας έδωσα είμαι σίγουρος πως βγάλατε κάμποσα συμπεράσματα.  Κλασικό αστυνομικό στην παράδοση των Σκανδιναβικών με προβληματικούς ήρωες και χιονισμένα, παγερά τοπία. Δεν εφευρίσκει τον τροχό ούτε είναι τόσο πρωτότυπο όσο πιστεύει πως είναι, είναι όμως ένα έντιμο και χωρίς λογικά λάθη αστυνομικό. Καλό για καλοκαιράκι και παραλία.

 

Ασημένιες σφαίρες: Εδώ μάλιστα. Αστυνομικό που διαδραματίζεται στην πόλη του Μεξικού. Εκεί που στα Σκανδιναβικά ξέρεις ότι γενικά υπάρχει ένα κράτος από πίσω με κοινωνικές δομές που μπορείς να στηριχτείς κάπου και γενικά ακολουθείται η στάνταρ διαδικασία, εδώ δεν υπάρχει τίποτα από αυτά. Διεφθαρμένοι μπάτσοι, έμποροι ναρκωτικών, μπάχαλο κράτος και ένας όχι και τόσο αθώος μπάτσος προσπαθεί να τα ξεμπλέξει όλα αυτά. Για να καταλάβετε περίπου τι εννοώ λέει σε κάπιια στιγμή  " Βάλαμε τον ένοχο τάδε στο δωμάτιο με τον Ορτέγα, τον ειδικό στις ομολογίες. Ο Ορτέγα ήταν σίγουρα ο καλύτερος. Δέκα λεπτά μαζί του και μπορούσες να ομολογήσεις ότι εσύ ήσουν που κάρφωσες το Χριστό πάνω στο Σταυρό.". Αφήγηση που θα έκανε οποιονδήποτε κάτοικο "πολιτισμένης Ευρωπαϊκής χώρας" να τραβαέι τα μαλλιά του, παρουσιάζεται σαν καθημερινή Ρουτίνα στο Μεξικό. Γενικά έχει πράγματα και καταστάσεις που θα φανούν σε πολλούς αρκετά παράξενες και τριτοκοσμικές, εγώ βέβαια αναγώρισα πολλά στοιχεία που ταιριάζουν άνετα την Ελληνική πραγματικότητα. Από τα καλύτερα αστυνομικά που διάβασα φέτος το καλοκαίρι.

 

Οι δουλειές του κυρίου Ιουλίου Καίσαρος

Του Μπερτόλντ Μπρέχτ. Ναι οκέι. Καταλαβαίνω τι θες να πεις, αλλά ο τρόπος που το λες είναι που μακριά από τα δικά μου στάνταρ. Είσαι θεατρικός συγγραφέας και στο μοναδικό μυθιστόρημα που έγραψες, πάλε σαν θεατρικό είναι .Δεν λέω πως είναι κακό, απλά δεν είναι του γούστου μου....

 

Δεκαήμερον

Του Βοκκάκιου. Είπα κι εγω να διαβάσω κλασική λογτεχνία. Ε λοιπόν ΣΕΞ. Και άλλο ΣΕΞ. Και κέρατο. Και σοδομία. Και λίγο διαστροφές των παπάδων. Ε λοιπόν δεν μπορείτε να φανταστίετε πόσο μα πόσο ΣΕΞ περιέχει το συγκεκριμένο βιβλίο. Είναι λες και διαβάζω χιουμοριστική "αθώα" softtcore πορνογραφία των 70's.  Η υπόθεση είναι ότι μια επιδημία πανώλης θερίζει τον πληθυσμό της Φλωρεντίας και 10 νέοι (7 κορίτσια και 3 αγόρια) πηγαίνουν στην εξοχή για να ξεφύγουν από την ασθένεια. Εκεί κάθονται δέκα μέρες, και κάθε μέρα αφηγείται ο καθένας και από μια ιστορία. Σύνολο δηλαδή 100 ιστορίες δοσμένες μέσα σε ένα γενικό πλαίσιο. Η θεματολογία όμως των ιστοριών είναι αυτή που περιέγραψα παραπάνω. Πως ή Δόνα Τάδε σκαρφίστηκε  έναν τρόπο για να κερατώσει τον άντρα της χωρίς να την καταλάβει, πως ο πάτερ Δείνα, κουτούπωσε μια όμορφη χήρα κλπ κλπ. Δεν είναι κακό, δεν είναι καθόλου κακό, αλλά πίστευα ότι ήταν διαφορετικό. Άλλο πράγμα περίμενα, άλλο μου βγήκε. Η γραφή είναι κάπως βαρύγδουπη, π΄ραγμα λογικό αν σκεφτούμε ότι γράφτηκε το 1355 και η αφήγησε πολλές φορές απλώνεται χωρίς να υπάρχει λόγος, αλλά αυτά είναι γενικά χαρακτηριστικά της εποχής. Το μεγαλύτερο κατόρθωμα πάντως του βιβλίου είναι το γεγονός ότι αναπτύσσει τους χαρακτήρες μέσα από τις ιστορίες που αφηγούνται. Παρόλο που οι σιτορίες δεν αφορούν αυτούς, καθώς περνάν οι λογτεχνικές "μέρες", ο αναγνώστης αρχίζει και κατανοεί καλύερα του λογοτεχνικούς ήρωες, μόνο από τα λεγόμενά τους, χωρίς ο συγγραφέας να έχει πει κάτι για αυτούς. Αυτό είναι πιθανότατα το μεγαλύτερο προτέρημα του βιβλίου, και το στοιχείο που το καθιστά κλασικό. Όσοι ψάχνετε για καλή σεξοκωμωδία που δεν γίνεται ποτέ χυδαία και βγάζει στ' αλήθεια γέλιο, σπέυσατε.

 

 

Διάβασα κι άλλα, βαρέθηκα να γράφω όμως. Την επόμενη φορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διάβασα ένα αρκετά ενδιαφέρον ιστορικό μυθιστόρημα, Ο Σταυροφόρος, του Michael Alexander Eisner. Έχει απ' όλα: Σταυροφορίες, Μοναστήρια, love story. Πιστεύω θα γινόταν ωραία ταινία.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διάβασα το μυθιστόρημα του Χέρμαν Μέλβιλ, "Μπενίτο Σερένο", το οποίο είναι βασισμένο σε πραγματική ιστορία και ακολουθεί πιστά τα ιστορικά γεγονότα (διάβασα και μέρος των κειμένων που έγραψαν στην πραγματικότητα οι πρωταγωνιστές της ιστορίας και ο Μέλβιλ τα ακολούθησε με εντυπωσιακή ακρίβεια). Μικρό βιβλίο (γύρω στις 200 σελίδες), αλλά μου άφησε τις καλύτερες εντυπώσεις.

 

Αφορμή για να το διαβάσω ήταν το αντίστοιχο Κλασσικό Εικονογραφημένο που κυκλοφόρησε με τίτλο "Το Καράβι με τους Σκλάβους".

 

Το συστήνω ανεπιφύλακτα (και το βιβλίο και το Κλασσικό), σε όσους αρέσουν τα βιβλία στα οποία ο πρωταγωνιστής παρουσιάζει τις σκέψεις του και ασκεί αυτοκριτική, αλλά και σε όσους αρέσουν οι θαλασσινές περιπέτειες!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7522
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4585 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το βιβλίο που διαβάζω τώρα και με έχει πορώσει είναι " Η πόλη " του Blake Crouch ..

 

Τριλογία , βρίσκομαι στο 2ο βιβλίο και σαν υπόθεση αλλού πατάς αλλού βρίσκεσαι  . (με την καλή έννοια) :pinokio:

Το βιβλίο στο οπισθόφυλλο λέει ότι οι φάνς των lost, twin peaks θα το λατρέψουν .(αυτό το έγραψα για να σας δώσω ένα στίγμα :P)

 

Προτείνεται...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Νικο καλο φαινεται το βιβλιο που διαβαζεις οντως.(Μπηκε στην λιστα) :P

Εγω γενικα τον τελευταιο καιρο δεν εχω διαβασει τιποτα καινουργιο.Κατι με εχει πιασει και διαβαζω παλια μου παιδικα-εφηβικα κυριως βιβλια.Διαβασα καμποσα.

Τα 4 τελευταια ηταν 

"Τα ταξιδια του Γκιουλιβερ" .Ενταξει δεν ειναι στα πολυ αγαπημενα μου αυτο,αλλα ειχα πολλα χρονια να το διαβασω και ειπα να μην το αφησω παραπονεμενο.Το μοτιβο ειναι επαναλαμβανομενο,εχει καλες στιγμες αλλα εχει και κουραστικα

σημεια.Παντως τα ταξιδια του που μου αρεσουν περισσοτερο,ειναι τα 2 πρωτα με τους Λιλιπουτειους και τους γιγαντες.

Οι θησαυροι του Σολωμοντα.Οκ αυτο μου αρεσει πολυ.

Ρομπεν των Δασων.Λατρεμενο βιβλιο και λατρεμενος ηρωας,μου αφησε κι ενα απωθημενο με την τοξοβολια.(Τα αυτοσχεδια τοξα που εφτιαχνα μικρη,με κλαδια δεντρων και λαστιχο,και τα αποκριατικα δεν πιανονται.) :P

Κι επειδη μπηκα σε εκεινη την εποχη διαβασα και τον Ιβανοη.

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Διάβασα το "Κυνηγοί Κεφαλών" του Jo Nesbo. Είναι το δεύτερο που διαβάζω απ' αυτόν τον συγγραφέα, αλλά το συγκεκριμένο ήταν πολύ καλύτερο της πρώτης μου επιλογής και με έπεισε να συνεχίσω και με άλλα έργα του. Έχει βγει και σε Νορβηγική ταινία, που ίσως τη δω κι αυτή κάποια στιγμή.

Επίσης ξεπέταξα και το "Ο Μικρός Πρίγκιπας" που είχα να το διαβάσω από παιδί. Βγαίνει επίσης σε ταινία την ερχόμενη εβδομάδα, αλλά αυτή δε νομίζω να τη δω.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21719
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4369 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τελειωσα πριν κατι μερες το Νεμεσις του Jo Nesbo που ειναι η συνεχεια του Κοκκινολαιμη. Ωραιο το βρηκα χωρις να με ενθουσιασει κιολας αλλα γενικα περασα καλα. Τωρα διαβαζω το Perfidia που ειναι το τελευταιο βιβλιο του James Ellroy που ανηκει στην prequel τετραλογια της τετραλογιας του Los Angeles :P Μεχρι στιγμης πολυ καλο αλλα εχοντας φτασει τις 100 απο τις 800 σελιδες του, ειμαι ακομα στην αρχη :P

 

:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3502
  • Reputation:   24616
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4558 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 Έχει βγει και σε Νορβηγική ταινία, που ίσως τη δω κι αυτή κάποια στιγμή.

 

 

Headhunters    :)   σκηνοθετης της ο σκηνοθετης του περσινου ''The imitation game''  Πρωταγωνιστει ο Jamie Lannister :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Σφηνάκι κριτικές πάρτ 2 γιατί ήταν πολλά

 

Nοστρόμο. Θεωρείται το αριστούργημα του Τζόζεφ Κόνραντ και ένα από τα καλύτερα βιβλία του περασμένου αιώνα. Η ιστορία αφορά τις πειρπέτειες ενός ιταλού Ναυτικού σε μια χώρα της Λατινικής Αμερικής. Η αλήθεια είναι ότι είναι πολύ καλό, αλλά όπως ακριβώς ένιωσα και με την "καρδιά του σκότους" του ίδιου, κάτι που δεν μπορώ να προσδιορίσω επακριβώς με φρενάρει από το να το αγαπήσω ανεπιφύλακτα και άνευ όρων. Καταλαβαίνω ότι είναι πολύ καλό και έχει έξοχους χαρακτήρες, η πλοκή όμως και ο τρόπος που έχουν αποδοθεί ορισμένες καταστάσεις με ξενερώνει κάπως. Επίσης , έχω την αίσθηση ότι το τέλος, παρόλο που είναι πολύ δυνατό θα μπορούσε να 'χε αποφύγει και ορισμένες καακοτοπιές, ιδιαίτερα στο σηεμίο που μπλέκει μέσα αισθηματικά, αλλά αυτά είναι μάλλον παρελκόμενα της εποχής που γράφτηκε το βιβλίο. Όπως και να 'χει δεν είναι το βιβλίο που θα σας κάνει να συμπαθήσετε τον Κόνραντ.

 

Ο Καλός Γιατρός. Του Νοτιοαφρικανού Ντάμον Γκαλγκούτ. Ε, άμα βλέπεις νοτιοαφρικανό συγγραφέα τι συμπεραίνεις ότι θα χει μέσα το βιβλίο; Απαρτχάιντ. Ε λοιπόν, καλά μάντεψες. Ένας νέος γιατρός πάει σε ένα νοσκομείο κάπου στου δαιόλου τη μάνα στην Νότια Αφρική και χαλάει όλη τη ρουτίνα και την βαρεμάρα με τις ιδέες και τις πράξεις του. Ακόμα και αν ακούγεται ενδιαφέρον, πιστέψτε με δεν είναι. Εϊναι βασικά βαρετό, προβλέψιμο, και απορώ πως προτάθηκε για booker το 2003. Μάλλον ήταν κακή εκδοτική χρονιά. Όπως και να ΄χει μην μπείτε στον κόπο.

 

Το Κατά Ιησούν ευαγγελίο. Του αγαπημένου Ζοσέ Σαραμάγκου. Εάν για οποιοδήποτε λόγω θεωρείτε εαυτόν θρήσκο, μην ασχοληθείτε. Πρόκειται για την εξιστόρηση ενός ευαγγελίου που το γράφει ο Ιησούς Χριστός. Χρησιμοποιεί γνωστά πρόσωπα, οικοίες καταστάσεις -για όσους έχουν Χριστιανική παιδεία-   αλλά με τρόπο εντελώς διαφορετικό, ανατρεπτικό και σε ορισμένα σημεία βλάσφημο. Όλο το "ευαγγέλιο" διατρέχεται από το οξύτατο και κατάμυρο χιούμρο του Σαραμάγκου και πρακτικά είναι ένα (σχεδόν) μανιφέστο κατά του Θεού,  της χριστιανικής και μη πίστης και υπέρ της αθεϊας. Ακόμα και αν δεν συμφωνείτε μαζί του ,είναι σίγουρα καλό να έχετε δει τι λέει και η «άλλη πλευρά».

 

Ο Μπεν στον κόσμο.  H συνέχεια του "Πέμπτου Παιδιού" που είχα γράψει κάμποσα ποστ πιο πριν. Ενώ εκείνο το βιβλίο πραγματευόταν τον τρόμο της μητρότητας , ετούτο εδώ παραγματεύεται τον τρόμο που κρύβει ο κόσμος για ένα άτομο που ίσως έιναι διαφορετικό, είτε λόγω δυσμορφίας, είτε λόγω νοητικών διαταραχών. Δεν είναι τόσο καλό όσο το προηγούμενο, ωστόσο έχει πολλές αρατές που το κάνουν να αξίζει. Εϊναι πολύ στρωτό, έχει ενδιαφέρουσα υπόθεση και καλά σκιαγραφημένους χαρακτήρες. Παρόλα αυτά δεν είναι το βιβλίο που θα θυμάσαι για πολύ καιρό. Συνεπώς, καλό, αλλά μην τρελαίνεσαι.

 

Σιωπή.  Του Σιουσάκου Έντο. Ο λόγος που το διάβασα είναι για να είμαι έτοιμος για την ταινία του Σκορτσέζε το καλοκαίρι. Είναι οι ιστορία δύο καθολικών ιεραποστόλων που πάνε να κυρήξουν στην ιαπωνία σε περίοδο έντονων διωγμών. Εκεί τους πιάνει ο σογκούν και ξεκινούν τα βασανιστήρια. Θα αντέξουν να κρατήσουν την πίστη τους ή θα λυγίσουν μπροστά στον πόνο και την εξαθλίωση. Δεν θα σας πω, αν θέλετε διαβάστε το μόνοι σας, πάντως να ξέρετε ότι είναι βαρύ βιβλίο. Ουσιαστική είναι η εσωτερική πάλη ενός ανθρώπου με τον Θεό του και τον εαυτό του. Θέτει ορισμένα πολύ ενδιαφέροντα ερωτήματα και δίνει κάποιες αρκετά αμφίσημες απαντήσεις. Δεν μπορώ να πω ότι με εξέπληξε ή μου άρεσε πολύ, σίγουρα όμως δεν είναι δογματικό ,ούτε παίρνει ξεκάθαρα το μέρος κάποιας πλευράς. Ίσως η πλάστιγγα να γέρνει προς μια κατεύθυνση, ιδιαίτερα στο τέλος, αλλά ίσως και όχι. Όπως και να έχει, δεν μπορώ να φανταστώ πως αυτό το τόσο εσωτερικό και «πνευματικό» βιβλίο μπορεί να γίνει ταινία. Μάρτυ, σε εμπιστευόμαστε.

 

Τώρα διαβάζω τον «ήχο των πραγμάτων όταν πέφτουν» που έχει να κάνει με τον Πάμπλο Εμίλιο Εσκομπάρ. Είναι καλό. Περισσότερα μόλις τελειώσω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τώρα διαβάζω τον «ήχο των πραγμάτων όταν πέφτουν» που έχει να κάνει με τον Πάμπλο Εμίλιο Εσκομπάρ. Είναι καλό. Περισσότερα μόλις τελειώσω.

Το βιβλίο είναι όντως καλό Άγγελε. Αν και ο ίδιος ο Βάσκεζ ήταν λίγο βαρετός :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Χμμμ αυτές τις μέρες θα αρχισω το κατα Ιησού ευαγγέλιο,τώρα διαβάζω ενα του σπινραντ..είναι το πρωτο του σαραμάγκου που θα διαβασω,φαίνεται καλό,αν και νομιζω οτι τα αλλά του(περί Τυφλότητος κλπ) θεωρούνται τα "καλά" του. Θα δειξει :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Χμμμ αυτές τις μέρες θα αρχισω το κατα Ιησού ευαγγέλιο,τώρα διαβάζω ενα του σπινραντ..είναι το πρωτο του σαραμάγκου που θα διαβασω,φαίνεται καλό,αν και νομιζω οτι τα αλλά του(περί Τυφλότητος κλπ) θεωρούνται τα "καλά" του. Θα δειξει :)

 

Επειδή Σαραμάγκου έχω διαβάσει κάμποσον (έχει βγάλει και πάρα πολλά ) μπορώ να σου πω ότι είναι από τα καλά του. Κι εγώ θεωρώ το "περί τυφλότητος" το κορυφαίο βιβλίο του αλλά έχει και άλλα που είναι ωραία. Το «ευαγγέλιο» είναι ένα από αυτά. Κάποια στιγμή μόλις τελειώσω όλη του την βιβλιογραφία (σε 20 χρόνια από τώρα ας πούμε) θα ήθελα να τα ταξινομήσω. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12892
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  378
  • Reputation:   3409
  • Achievement Points:  378
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5005 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Τελειώνω τον Μεγάλο Γκάτσμπυ, του F. Scott Fitzgerald, και μου άρεσε αρκετά, αλλά δεν θα το έβαζα στα αγαπημένα μου. Επειδή είχα πρώτα δει την ταινία του Μπαζ Λούρμαν, δεν μπορούσα να βγάλω από το μυαλό μου τους υπέροχους ηθοποιούς και να τους ξεχωρίσω από τους χαρακτήρες του μυθιστορήματος.

 

Έχω ξεκινήσει το American Gods, του αγαπημένου Neil Gaiman, αλλά δυστυχώς το έχω αφήσει στην άκρη γιατί έχει προκύψει δουλειά. Θα το ξαναπιάσω σύντομα. Ως τώρα φαίνεται πολύπλοκο αρκετά, με γερές δόσεις χιούμορ, πολύ πιο ενήλικο από ό,τι άλλο Γκάιμαν έχω διαβάσει. Άντε να δούμε... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30992
  • Group:  Members
  • Topic Count:  38
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6106
  • Achievement Points:  841
  • Days Won:  3
  • With Us For:  3198 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  22

Αυτή την περίοδο, διαβάζω ένα βιβλίο της αγαπημένης μου Αγκάθα Κρίστι ( :banana: ) με τίτλο After the Funeral (Μετά την κηδεία)! 

Το βιβλίο αυτό το διαβάζω στην αγγλική έκδοση, ωστόσο πιστέψτε με, είναι πολύ καλύτερη από την ελληνική, μιας και η αγγλική ήταν η μητρική της 'Βασίλισσας του εγκλήματος' και αποτυπώνει τα πρόσωπα και τις καταστάσεις με περίτεχνες λέξεις που ταιριάζουν στην αγγλική τεχνοτροπία! :)

Το βιβλίο αυτό είναι άκρως συναρπαστικό και η συγγραφέας ασυναγώνιστη στο είδος της: το έγκλημα!  ;)  Το βιβλίο έχει μια σφιχτοδεμένη πλοκή, άριστη περιγραφή των χαρακτήρων, με σκόρπια, κρυμμένα χαρακτηριστικά που ενοχοποιούν τον εκάστοτε ένοχο, τα οποία δύσκολα διακρίνει και ο πιο έμπειρος ντεντέκτιβ!! :)  Μυστήριο, δράση και σασπένς ενώνουν τις δυνάμεις τους προκειμένου να μας αποδώσουν ένα αριστούργημα, ένα από τα ουκ ολίγα έργα της Αγκάθα, η οποία με την ευρηματικότητα και την ευφυία της κατόρθωσε να μας χαρίσει ένα νέο είδος λογοτεχνίας: the crime!!!!  :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.