Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το βιβλίο που διαβάζω αυτήν την περίοδο


Lord Makro

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4158 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

εγκλημα στην Πάρο, σαν να λέμε έγκλημα στην Μυκονο, ε και Μαρής, ουπς, θα το΄χω στα υπόψην μου, για καλοκαιράκι τα αστυνομικά είναι ότι καλύτερο, βεβαια Φθινόπωρο πια...Indian, εχει μυστήριο; Παιδια αναμένουμε και μια καινούρια εκδοση ανεκδοτου βιβλίου του Μαρή

Επεξεργασία από arianna
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 880
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Υπέροχο thread. Πρέπει να κάτσω να το διαβάσω όλο. Εγω χτες ξανατελείωσα το "Θείο Πέτρο και την εικασία του Γκόλμπαχ". Ενα εξαιρετικό βιβλίο του κ. Δοξιάδη. Αξίζει για όποιον θέλει ένα εύκολο βιβλίο με αρκετούς επιστημονικούς και μη προβληματισμούς. Ιδίως για κάποιον που έχει κάνει ερευνητικές σπουδές (Μεταπτυχιακά Διδακτορικά κλπ) και απορεί σχετικά με το νόημα όλων αυτών έχει αρκετά ενδιαφέρουσες απαντήσεις

 

Χρήστο μου διάβασα κι εγώ παλιότερα και λάτρεψα το βιβλίο αυτό του Απόστολου Δοξιάδη όπως και το "Θεώρημα του Παπαγάλου" για το οποίο έγραψα λίγα λόγια στο ποστ http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=21106&p=317552 που ανέβασα πριν ένα χρόνο περίπου σ' αυτό το θέμα και συγκεκριμένα στην παράγραφο του με το στοιχείο στ.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

΄Εκλεισα τις αναγνώσεις των διακοπών με το βιβλίο της Ρέας Γαλανάκη "Ελένη ή ο Κανένας". Πρόκειται για ένα είδος μυθιστορηματικής βιογραφίας της αρβανίτικης καταγωγής Σπετσιώτισσας πλουσιοκόρης και ζωγράφου του 19ου αιώνα Ελένης Χρυσίνη ή Μπούκουρα(η) - Αλταμούρα. 

 

http://el.wikipedia.org/wiki/Ελένη_Μπούκουρα-Αλταμούρα

 

http://www.sansimera.gr/biographies/344

 

΄Οπως θα δείτε και στους παραπάνω συνδέσμους, πρόκειται για μια γυναίκα με ισχυρή προσωπικότητα και θάρρος ασυνήθιστο για την εποχή της, που όμως χτυπήθηκε ανελέητα από τη μοίρα και έζησε τα τελευταία χρόνια της ζωής της απομονωμένη από τον κόσμο σ' ένα σπίτι στις Σπέτσες που ο καπετάνιος πατέρας της είχε χτίσει για να χρησιμοποιείται ως αποθήκη.

 

 

 

Γιος της Ελένης και του ιταλού ζωγράφου Φραντσέσκο Σαβέριο Αλταμούρα ήταν ο σπουδαίος έλληνας ζωγράφος Ιωάννης Αλταμούρας που πέθανε στα 26 χρόνια του από φυματίωση.http://el.wikipedia....ννης_Αλταμούρας

 

 

 

Η γραφή της Γαλανάκη δεν με ενθουσίασε ιδιαίτερα όμως διάβασα το βιβλίο για να μάθω περισσότερα γι' αυτή τη γυναίκα με την πολυτάραχη και πολυκύμαντη ζωή, αλλά και για ένα προσωπικό λόγο.

 

 

 

Πριν 20 χρόνια, στις Σπέτσες, συναντήσαμε με τη γυναίκα μου, μια φίλη γιατρό, Διευθύντρια στο Νοσοκομείο Ερυθρός Σταυρός, στο οποίο ήμουν κι εγώ Νομικός Σύμβουλος, ο σύζυγος της οποίας, διακεκριμένος γιατρός κι αυτός, είχε παντρευτεί σε πρώτο γάμο την δισεγγονή του αδελφού της Ελένης Αλταμούρα.

 

 

 

Στο σπίτι λοιπόν αυτό μας προσκάλεσε το φιλικό μας ζευγάρι και μας πρόσφερε ένα λουκούλλειο γεύμα με μια συναγρίδα 6 κιλών που είχε πιαστεί το ίδιο εκείνο πρωινό και ένα σωρό άλλες θαλασσινές σπεσιαλιτέ.

 

 

 

Εκεί γνωρίσαμε και την κόρη του γιατρού από τον πρώτο αυτόν γάμο -που ήταν συνιδιοκτήτρια του σπιτιού, το οποίο είχε ανακαινισθεί και ήταν έναν εντυπωσιακό, παράλληλα όμως ήταν και ένα είδος Μουσείου με πίνακες της Ελένης και του Ιωάννη και άλλα ενδιαφέροντα εκθέματα- την οποία ευχαριστεί στο επίμετρο του βιβλίου της η Γαλανάκη για τα πολύτιμα στοιχεία που της έδωσε όταν έγραφε το βιβλίο.[/size]

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95054
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4652 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

εγκλημα στην Πάρο, σαν να λέμε έγκλημα στην Μυκονο, ε και Μαρής, ουπς, θα το΄χω στα υπόψην μου, για καλοκαιράκι τα αστυνομικά είναι ότι καλύτερο, βεβαια Φθινόπωρο πια...Indian, εχει μυστήριο; Παιδια αναμένουμε και μια καινούρια εκδοση ανεκδοτου βιβλίου του Μαρή

 

Αν κι έχω διαβάσει 100 μόνο σελίδες,μπορώ να πω ότι έχει αρκετό ενδιαφέρον και μυστήριο...! :yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4158 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

οκ, στα υπόψην τοτε, είμαι φαν του Μαρή και μου λειπει το ελληνικο αστυνομικό δαιμόνιο

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6625
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν το διαβάζω τώρα, αλλά το διάβασα πριν λίγους μήνες και είναι από τα καλύτερα post-apocalyptic βιβλία που έχω διαβάσει.

 

Πρόκειται για το Wool του Hugh Howey, ο Howey ξεκίνησε να αυτοεκδίδεται στο amazon (ένα άρθρο του έχει ρίξει ο germ εδώ) , έβγαλε το wool ως ένα ολιγοσέλιδο διήγημα δωρεάν και λόγο μεγάλης επιτυχίας κυκλοφόρησε τα wool 2,3,4,5 ως μικρά novels με κόστος περίπου 1€ το ένα (όλα digital πάντα) και γνώρισε τεράστια επιτυχία.

 

Στην συνέχεια έβγαλε κι άλλες συνέχειες στο ίδιο στυλ, μικρά, φτηνά και digital τα Shift 1,2,3 και τέλος αφού πλέον έχει γίνει γνωστός και έχουν ξεκινήσει να τυπώνονται τα βιβλία του κανονικά και να μεταφράζονται σε άλλες γλώσσες κυκλοφορεί το κλείσιμο της σειράς το Dust.

 

Έχουμε δηλαδή Wool-Shift-Dust (γνωστά πλέον ως Silo Series ΠΡΟΣΟΧΗ! το link περιέχει spoilers ) , 3 κανονικού μεγέθους βιβλία που κυκλοφόρησαν σε μέρη ουσιαστικά σε digital μορφή.

 

Στα ελληνικά έχει βγει το 1ο(WOOL)  σίγουρα από την Anubis με τον τίτλο ΣΙΛΟ

 

Επίσης το WOOL έχει βγει και σε Comic από την εκδοτική comics του Amazon, Jet City Comics

 

ζητώ συγνώμη για την μακρηγορία αλλά ήταν λίγο αναγκαίο για να κατανοηθεί πλήρος η δομή του βιβλίου

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76876
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5868 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εχω πετυχει πολλές αναφορες και καλά λόγια για τη συγκεκριμενη σειρα. Σίγουρα ο τρόπος εκδοσης είναι απο τα στοιχεία που κινουν ένα επιπλέον ενδιαφερον. Κατι μου λεει ότι θα ναι η επομενη αγορα βιβλιου :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1252
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  87
  • Content Count:  1681
  • Reputation:   6625
  • Achievement Points:  1746
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εχω πετυχει πολλές αναφορες και καλά λόγια για τη συγκεκριμενη σειρα. Σίγουρα ο τρόπος εκδοσης είναι απο τα στοιχεία που κινουν ένα επιπλέον ενδιαφερον. Κατι μου λεει ότι θα ναι η επομενη αγορα βιβλιου :P

 

Αν σου αρέσουν τα post-apocalyptic και το μυστήριο είναι must! πρόσεχε να αποφύγεις τα spoilers γιατί θα χαλάσουν την μαγεία 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τελείωσα χθες το V. του Τόμας Πίντσον. Κάτι τέτοια βιβλία διαβάζω και ψάχνω να βρω τα σώβρακά μου μετά. Εδώ δε μιλάμε απλά για ένα συγγραφέα που είναι διάσημος για τα δύσκολα βιβλία του, τα τεράστια και γεμάτα ασυναρτησίες. Ο Πίντσον είναι μάστερ σε όλα. Απίστευτες αφηγήσεις και περιγραφές, εξαιρετικός χειρισμός της γλώσσας, πάρα πολύ καλό χιούμορ εκεί που χρειάζεται, σκέψεις για την εποχή που δεν επισκιάζουν καθόλου μα καθόλου το τι γίνεται (ίσα ίσα το ένα ενισχύει το άλλο σε τέλεια συνεργασία), καταπληκτική σύλληψη των εποχών που παρουσιάζει. (Γιατί εδώ δε μιλάμε για μια εποχή ή πολλές που κινούνται πάνω κάτω στα ίδια πλαίσια, στο βιβλίο υπάρχουν καταστάσεις πριν τον 1ο παγκόσμιο πόλεμο, μετά τον 1ο παγκόσμιο και πριν τον 2ο, κατά τη διάρκεια του δευτέρου, και μετά τον 2ο, όπου κάθε μια τους έχει ξεχωριστά και ιδιαίτερα χαρακτηριστικά.)

 

 

Θα το ξαναδιαβάσω οπωσδήποτε στο μέλλον. Προς το παρόν περιμένω να μου έρθουν όλα τα υπόλοιπα βιβλία του Πίντσον που έχω παραγγείλει.

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Τον Εκκλησιαστή, το πρώτο βιβλίο που έγραψε η κολλεκτίβα συγγραφέων με το προσωνύμιο Luther Blisset.

 

Πραγματεύεται τις "περιπέτειες" ας πούμε ενός φοιτητή θεολογίας κατά την διάρκεια των ταραγμένων χρόνων της Μεταρρύθμισης. Δεν ξέρω εάν κάποιος που στα ενδιαφέροντά του δεν περιλαμβάνεται η εξέλιξη της θρησκείας,  θα το βρει συναρπαστικό εμένα πάντως μου φαίνεται μέχρι στιγμής εξαίσιο. Τα περισσότερα γεγονότα που περιγράφει μου είναι ήδη γνωστά, ωστόσο η σκοπιά από την οποία τα παρουσιάζει είναι άκρως ενδιαφέρουσα.  Δεν ξέρω βέβαια πως θα ένιωθα εάν ήμουν Καθολικός ή Λουθηρανός μιας και μέχρι εκεί που έχω διαβάσει (μέση περίπου) επιτέθεται και στα δύο αυτά θρησκεύματα ,πάντως έως τώρα δεν έχω νιώσει πως προσβάλλει κάπου το θρησκευτικό αίσθημα.

Πρακτικά  πάντως,περιγράφει παράλληλα με την εξέλιξη της θρησκείας, την προσπάθεια ορισμένων ανθρώπων να μετατρέψουν την θρησκευτική εξέγερση σε κοινωνική καθώς και τα τραγικά γεγονότα που ακολούθησαν.

 

Είναι ένα ιστορικό μυθιστόρημα, από το οποίο όμως μαθαίνεις πολλά πράγματα. Σε αντίθεση με κάτι «Κώδικες Νταβίντσι» και λοιπά , εδώ είμαι βέβαιος πως ο αναγνώστης θα βγει σίγουρα με περισσότερες γνώσεις μετά το πέρας της ανάγνωσης και θα νιώσει πως κάτι έμαθε. Σίγουρα σε αυτό συμβάλλει και η εξαιρετική μετάφραση μαζί με τις υποσημειώσεις της, μιας και ο χώρος που διαδραματίζεται το βιβλίο είναι λίγο πολύ άγνωστος στους περισσότερους Έλληνες. 

 

Αξίζει την ανάγνωση, παρά τον μεγάλο όγκο του. Μόλις το τελειώσω θα ψάξω και τα υπόλοιπα βιβλία τους.

 

Επίσης διάβασα το βιβλίο «Πινγκ Πονγκ» του Jerome Charyn. Πιθανότατα το πιό βαρετό και αδιάφορο βιβλίο στον κόσμο. Για κάποιον που δεν παίζει πινγκ πονγκ. Για κάποιον όμως που παίζει, είναι μεθυστικό. Είναι ένας ύμνος στο άθλημα, ένα φανταστικό παραλήρημα για το πάθος του αγώνα και την ηδονή που αυτό σου προσφέρει. Ως έμπειρος πινγκπονγκίστας (15+ χρόνια) μπορώ να πω ότι είναι φο-βε-ρο βιβλίο. Απλά νομίζω είναι για πολύ συγκεκριμένο κοινό. Όσοι λοιπόν λατρέυετε το πινγκπονγκ ,θα λατρέψετε και αυτό το βιβλίο.

 

Επίσης διάβασα μέσα στο καλοκαίρι και τους Άγριους Ντετέκτιβ του Ρομπέρτο Μπολάνιο. 

Η περιγραφή που δίνει από πίσω ο εκδότης είναι ίσως ότι πιο παραπλανητικό έχω διαβάσει ποτέ σε οπισθόφυλλο βιβλίου. Επίσης και οι ίδιος ο τίτλος είναι παραπλανητικός. Δεν οφείλεται όμως στον Έλληνα εκδότη, αλλά στον ίδιο τον Μπολάνιο. Τέλος πάντων,αφήνοντάς το αυτό στην άκρη, ας ξεκινήσουμε λέγοντας πως είναι ένα πάρα πολύ δύσκολο στην ανάγνωσή του βιβλίο. Είναι πυκνογραμμένο, με σχεδόν παντελή έλλειψη διαλόγων και με κατακερματισμένη γραφή. Επίσης είναι ένα βιβλίο που σε ορισμένα σημεία αγγίζει τα όρια του σουρεαλισμού. Όπως και να έχει πάντως είναι ανταμειφτικό.

Ουσιαστικά είναι η περιγραφή της ζωής δύο ανθρώπων καθώς και τα όσα τους σημάδεψαν, οι εμπειρίες που απέκτησαν, οι άνθρωποι με τους οποίους διασταυρώθηκαν και τα βιώματα που απέκτησαν ,σε ένα βάθος 20 περίπου ετών.

Παρόλο που ακούγεται βαρετό, δεν είναι. Γιατί και οι ίδιοι οι πρωταγωνιστές δεν είναι βαρετοί. Πως θα γινόταν άλλωστε ,μιας και μιλάμε για ποιητές. Οι πρωταγωνιστές είναι ενστικτορεαλιστές ποιητές -ετσι αυτοπροσδιορίζονται- και εμείς διαβάζουμε για την ζωή τους μέσα από μαρτυρίες ανθρώπων που τους συνάντησαν, από την ίδια την αφήγησή τους, από παγκόσμια ιστορικά γεγονότα κλπ.  Θα μπορούσα να πω πως κυλάει σαν ένα μεγάλο road movie, χωρίς τελικά να δίνει ούτε ξεκάθαρες απαντήσεις, ούτε να τελειώνει κάπου οριστικά.

Είναι αρκετά ιδιομορφο βιβλίο, το οποίο σίγουρα θα ξενίσει αρκετούς, ιδιαίτερα στο πρώτο και το τελευταίο από τα συνολικά τρία μέρη του, το οποίο ωστόσο τελικά καταφέρνει και να είναι ενδιαφέρον και πρωτότυπο. Πολλοί το έχουν χαρακτηρίστει αριστούργημα, εγώ προσωπικά θα είμαι λίγο πιο συγκρατημένος και θα πω πως είναι σίγουρα ένα πολύ καλό, αν και στρυφνό κατά τόπους βιβλίο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Κατέβασα το γνωστότερο έργο του Λευκάδιου Χερν, ονόματι Kwaidan: Stories and Studies of Strange Things. Είναι ένα βιβλίο με σύντομες φανταστικές ιστορίες, πολλές μακάβριες, παρμένες από την ιαπωνική παράδοση. Οι ιστορίες είναι όμορφες και ο Χερν γράφει αρκετά ωραία. Το προτείνω σε όσους τρέφουν μια ιαπωνολατρεία (όπως εγώ), αλλά και σε όσους θέλουν να πάρουν μια γεύση από τη νοοτροπία της Ανατολής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4158 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Πήρα το ΄΄εγκλημα στην παρο'' και είναι καλό, πολύ καλό θα έλεγα μεχρι τωρα. Σκεφτείτε σε μια βίλα πάνω στα τζαμια με κοκκινο κραγιόν να σχηματίζεται η λέξη '' ξέρω'', ωραιο ευρημα και μεχρις στιγμης δεν μπορω να βρω υπόπτους. Ε, λοιπον αξιζει η πρωτη απόπειρα του συγγραφεα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23447
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  7
  • Reputation:   75
  • Achievement Points:  7
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4569 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Διαβάζω το "Η νύχτα θα΄ναι Σκύλα" του Μαξ Ζενέβ (εκδ. Αστάρτη). Μια ιστορία ερωτισμού με καλή δόση έξυπνου χιούμορ

 

Δεν βρίσκω καμιά παρουσίαση ή κριτική να σας δώσω συνδεσμό, αν διαβάζετε ερωτική λογοτεχνία, είναι χαριτωμένο :)

Επεξεργασία από vasquez
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  153
  • Reputation:   1059
  • Achievement Points:  153
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χρήστο μου διάβασα κι εγώ παλιότερα και λάτρεψα το βιβλίο αυτό του Απόστολου Δοξιάδη όπως και το "Θεώρημα του Παπαγάλου" για το οποίο έγραψα λίγα λόγια στο ποστ http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=21106&p=317552 που ανέβασα πριν ένα χρόνο περίπου σ' αυτό το θέμα και συγκεκριμένα στην παράγραφο του με το στοιχείο στ.

 

τα είχα διαβάσει παλιότερα και τα δύο. είναι πολύ αξιόλογα, αξίζουν το χρόνο σας.

 

σε εντελώς άλλο ύφος, τελείωσα πρόσφατα το "Οι αγνοημένοι" του B.Little. Πολύ ενδιαφέρον (λανθασμένα κατατάσεται στην κατηγορία horror fiction από κάποιους,, ίσως λόγω του συγγραφέα).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Διαβάζω την 7τομη Ιστορία της Μικράς Ασίας που έδινε πριν από χρόνια η Ελευθεροτυπία. Μικρά τομάκια :) Προσπαθώ να μάθω όσο γίνεται περισσότερα για τον Ποντιακό Ελληνισμό. Ο πρώτος τόμος χορταστικός και με πολλά στοιχεία που δεν τα βρίσκεις εύκολα. Ο δεύτερος τόμος για τους Αλεξανδρινούς -Ελληνιστικούς χρόνους με απογοήτευσε. Ο άχρηστος Μέγας Αλέξανδρος δεν πέρασε από τον Πόντο αλλά τον αγνόησε επιδεικτικά. Ούτε μια μάχη, ούτε έναν άρχοντα να πολεμήσει, να το σφάξει να πάρει την κόρη του. Τσ τσ... :antekale:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4158 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Την ''περηφανεια και προκατάληψη'' της Ωστεν! η ωστεν σε ηρεμει απόλυτα, είναι αγχολυτικα τοσο τα βιβλία της , οσο και οι μεταφορες στην τηλεόραση και στο σινεμά..Νομιζω πως οι κύριες του φόρουμ σιγουρα εχουν διαβάσει κάποιο βιβλίο της η εχουν δει κάποια μεταφορα

post-27309-0-41378400-1413135508_thumb.jpg

Επεξεργασία από arianna
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Αφού διάβασα για δεύτερη φορά το "V" του Thomas Pynchon, το οποίο μου άρεσε τόσο πολύ που ήθελα να το ξαναδιαβάσω και τρίτη αμέσω μόλις το τελείωσα, έπιασα να διαβάσω και δεύτερη φορά το The Crying of Lot 49 του ίδιου μιας και είναι αρκετά μικρό. Τώρα πια μου έχουν έρθει όλα τα βιβλία του Pynchon που είχα παραγγείλει πριν μερικές μέρες και είπα να κάνω μια επανάληψη γιατί είναι πολύ απολαυστικά. 

 

Πριν αρκετές μέρες τελείωσα, επίσης, και τα τρία μέρη του King Henry the VI του Shakespeare. H πλοκή ήταν τόσο καλή, κατά την άποψή μου, που μου φάνηκε πως ακόμη και στην εποχή μας θα μπορούσε να θεωρηθεί πάρα πολύ καλή. Για την ακρίβεια, πολύ καλύτερη από όλες τις ιστορίες που προσπαθούν να διαδραματίσουν γεγονότα εκείνης της εποχής. Για παράδειγμα, από το Game of Thrones, που θεωρείται σχετικά ρεαλιστικό και ενδιαφέρον από την πλειοψηφία των αναγνωστών και τηλεθεατών στην εποχή μας, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει. Ίσα ίσα. Το μόνο που ίσως κρατάει τον Shakespeare από το να διαβάζεται ευχάριστα από το ευρύ κοινό, είναι η διαφορά στη δομή και στη ροή, μιας και ο σύγχρονος αναγνώστης είναι περισσότερο εξοικειωμένος με πιο γραμμικές δομές αφήγησεις. Οι λέξεις που χρησιμοποιεί ο Shakespeare, όμως, μου φαίνονται σα να έχουν επιλεγεί μια μια ώστε να επιτυγχάνεται το βέλτιστο ποιητικό και μουσικό αποτέλεσμα. Άλλωστε, ο Ezra Pound έλεγε πως ο Shakespeare δεν ήταν αρκετά καλός ποιητής για να καταφέρει κάτι σε εκείνον τον τομέα γι'αυτό άρχισε να γράφει παραστάσεις. Και μπορώ να πω πως φαίνεται αρκετά, από το έργο που διάβασα τουλάχιστον, πως είχε δίκιο. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τζαιημς Μποντ,τα διαμαντια ειναι αιωνια.Πολυ καλο,η γνωστη ιστορια,το εχω δει μονο στην τηλεοραση και αφου γυρναγα την δευτερα στο μοναστηρακι με περιμενε σε ένα κιβωτιο.Τα κυνηγαω κατι τετοια,παντος το βιβλιο εχει άλλη ατμοσφαιρα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Χθες τελείωσα το Sapiens: A Brief History of Humankind. Πάρα μα πάρα πολύ καλό βιβλίο και το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους θέλουν να ανοιχτό μυαλό απέναντι σε συνολικά ερωτήματα και διεργασίες της ιστορίας, στην πρόοδο των επιστημών, και στις αμέτρητες πιθανές επιλογές που μας περιμένουν στο σύντομο αλλά και μακρινό μέλλον.

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Κοντεύω να τελειώσω το Dracula του Bram Stoker.

Ο λόγος για τον οποίο διάλεξα το συγκεκριμένο βιβλίο πιστεύω είναι προφανέστατος. :D

 

Πήρα την αγγλική έκδοση (με ωραίο ανάγλυφο εξώφυλλο και κόκκινα φωσφορίζοντα γράμματα στον τίτλο και στη ράχη), καθώς προτιμώ να διαβάζω στο πρωτότυπο, στις περιπτώσεις που αυτό είναι δυνατό.

 

Το βιβλίο έχει μία ιδιαίτερη πρωτοτυπία στην αφήγηση. Η ιστορία εξελίσσεται γραμμικά, αλλά την παρακολουθούμε μέσα από τις καταχωρίσεις των ηρωών στα ημερολόγιά τους, από γράμματα και τηλεγραφήματα που ανταλλάζουν μεταξύ τους και διάφορα άρθρα σε εφημερίδες που σχετίζονται με την υπόθεση. Με αυτόν τον τρόπο η αφήγηση αλλάζει συχνά σκοπιά και γεμίζει τα όποια ενδεχόμενα αφηγηματικά κενά.

 

Το περιεχόμενο, όπως ήταν αναμενόμενο, βαρύ. Προφανώς, πολύ μπροστά για την εποχή του. Μάγκας ο Stoker που κατάφερε να παρουσιάσει μία μορφή τόσο άρτια πλασμένη, αυτή του Κόμη Δράκουλα, και να την κάνει ορόσημο της "βαμπιρικής λογοτεχνίας". Πάντως, αν και πολύ γρήγορα ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με τη "μάχη" ανάμεσα στο Δράκουλα και τους ήρωες, αρχικά είναι γεμάτο πολιτισμικές αναφορές, ένα στοιχείο που μου αρέσει πολύ στα βιβλία.

 

Η γλώσσα απόλυτα κατανοητή, αν και του 18ου αιώνα, διατηρεί όμως σε μεγάλο βαθμό τα κουραστικά formalities της βικτωριανής εποχής που τόσο λατρεύουν αυτοί οι Άγγλοι. Και γενικά, λόγω και της φύσης του (ημερολόγια κτλ.) επαναλαμβάνεται αρκετά και σου φαίνεται ότι γεμίζει σελίδες χωρίς λόγο. Έμαθα πάντως πολλές καινούργιες λέξεις.

 

Αγαπημένος χαρακτήρας, προφανώς, ο μουρλαμένος Abraham Van Helsing. Δε γίνεται να μην τον αγαπήσεις αυτόν τον τύπο! Mein Gott!

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5866
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3937 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοντεύω να τελειώσω το Dracula του Bram Stoker.

Ο λόγος για τον οποίο διάλεξα το συγκεκριμένο βιβλίο πιστεύω είναι προφανέστατος. :D

 

Πήρα την αγγλική έκδοση (με ωραίο ανάγλυφο εξώφυλλο και κόκκινα φωσφορίζοντα γράμματα στον τίτλο και στη ράχη), καθώς προτιμώ να διαβάζω στο πρωτότυπο, στις περιπτώσεις που αυτό είναι δυνατό.

 

Το βιβλίο έχει μία ιδιαίτερη πρωτοτυπία στην αφήγηση. Η ιστορία εξελίσσεται γραμμικά, αλλά την παρακολουθούμε μέσα από τις καταχωρίσεις των ηρωών στα ημερολόγιά τους, από γράμματα και τηλεγραφήματα που ανταλλάζουν μεταξύ τους και διάφορα άρθρα σε εφημερίδες που σχετίζονται με την υπόθεση. Με αυτόν τον τρόπο η αφήγηση αλλάζει συχνά σκοπιά και γεμίζει τα όποια ενδεχόμενα αφηγηματικά κενά.

 

Το περιεχόμενο, όπως ήταν αναμενόμενο, βαρύ. Προφανώς, πολύ μπροστά για την εποχή του. Μάγκας ο Stoker που κατάφερε να παρουσιάσει μία μορφή τόσο άρτια πλασμένη, αυτή του Κόμη Δράκουλα, και να την κάνει ορόσημο της "βαμπιρικής λογοτεχνίας". Πάντως, αν και πολύ γρήγορα ασχολείται σχεδόν αποκλειστικά με τη "μάχη" ανάμεσα στο Δράκουλα και τους ήρωες, αρχικά είναι γεμάτο πολιτισμικές αναφορές, ένα στοιχείο που μου αρέσει πολύ στα βιβλία.

 

Η γλώσσα απόλυτα κατανοητή, αν και του 18ου αιώνα, διατηρεί όμως σε μεγάλο βαθμό τα κουραστικά formalities της βικτωριανής εποχής που τόσο λατρεύουν αυτοί οι Άγγλοι. Και γενικά, λόγω και της φύσης του (ημερολόγια κτλ.) επαναλαμβάνεται αρκετά και σου φαίνεται ότι γεμίζει σελίδες χωρίς λόγο. Έμαθα πάντως πολλές καινούργιες λέξεις.

 

Αγαπημένος χαρακτήρας, προφανώς, ο μουρλαμένος Abraham Van Helsing. Δε γίνεται να μην τον αγαπήσεις αυτόν τον τύπο! Mein Gott!

Την ταινια του 1958 με τον Cristofer Lee την εχεις δει?
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11531
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  4674
  • Reputation:   35882
  • Achievement Points:  4674
  • Days Won:  32
  • With Us For:  5284 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  77

Αφού διάβασα για δεύτερη φορά το "V" του Thomas Pynchon, το οποίο μου άρεσε τόσο πολύ που ήθελα να το ξαναδιαβάσω και τρίτη αμέσω μόλις το τελείωσα, έπιασα να διαβάσω και δεύτερη φορά το The Crying of Lot 49 του ίδιου μιας και είναι αρκετά μικρό. Τώρα πια μου έχουν έρθει όλα τα βιβλία του Pynchon που είχα παραγγείλει πριν μερικές μέρες και είπα να κάνω μια επανάληψη γιατί είναι πολύ απολαυστικά. 

 

Πριν αρκετές μέρες τελείωσα, επίσης, και τα τρία μέρη του King Henry the VI του Shakespeare. H πλοκή ήταν τόσο καλή, κατά την άποψή μου, που μου φάνηκε πως ακόμη και στην εποχή μας θα μπορούσε να θεωρηθεί πάρα πολύ καλή. Για την ακρίβεια, πολύ καλύτερη από όλες τις ιστορίες που προσπαθούν να διαδραματίσουν γεγονότα εκείνης της εποχής. Για παράδειγμα, από το Game of Thrones, που θεωρείται σχετικά ρεαλιστικό και ενδιαφέρον από την πλειοψηφία των αναγνωστών και τηλεθεατών στην εποχή μας, δεν έχει τίποτα να ζηλέψει. Ίσα ίσα. Το μόνο που ίσως κρατάει τον Shakespeare από το να διαβάζεται ευχάριστα από το ευρύ κοινό, είναι η διαφορά στη δομή και στη ροή, μιας και ο σύγχρονος αναγνώστης είναι περισσότερο εξοικειωμένος με πιο γραμμικές δομές αφήγησεις. Οι λέξεις που χρησιμοποιεί ο Shakespeare, όμως, μου φαίνονται σα να έχουν επιλεγεί μια μια ώστε να επιτυγχάνεται το βέλτιστο ποιητικό και μουσικό αποτέλεσμα. Άλλωστε, ο Ezra Pound έλεγε πως ο Shakespeare δεν ήταν αρκετά καλός ποιητής για να καταφέρει κάτι σε εκείνον τον τομέα γι'αυτό άρχισε να γράφει παραστάσεις. Και μπορώ να πω πως φαίνεται αρκετά, από το έργο που διάβασα τουλάχιστον, πως είχε δίκιο. 

 

Φίλε μου, για μια φορά ακόμη σε συγχαίρω για το κουράγιο σου να διαβάζεις στα 20 τόσο σοβαρά, βαριά θα τα έλεγα, έργα. Αυτό ισχύει και για το πιο κάτω ποστ σου. Shakespeare (Othello) είχα διδαχθεί κι εγώ για το Proficiency του Cambridge το 1965-1966 (πάνε σχεδόν 50 χρόνια!!!!) αλλά από ανάγκη, όχι από παρόρμηση. Τέλος, ο Μέγας Pound, που τόσο τον έβλαψε η επιλογή του να συνταχθεί με τον φασισμό του Μουσολίνι και τον ναζισμό του Χίτλερ, νομίζω πως αδικεί τα 154 σονέτα του μεγάλου συμπατριώτη του δραματουργού.

 

Τζαιημς Μποντ,τα διαμαντια ειναι αιωνια.Πολυ καλο,η γνωστη ιστορια,το εχω δει μονο στην τηλεοραση και αφου γυρναγα την δευτερα στο μοναστηρακι με περιμενε σε ένα κιβωτιο.Τα κυνηγαω κατι τετοια,παντος το βιβλιο εχει άλλη ατμοσφαιρα..

 

Φίλε, στα νιάτα μου διάβασα και τα 13 μυθιστορήματα που έγραψε ο Ian Fleming με ήρωα τον James Bond. ΄Οσα είχαν μεταφρασθεί, τα διάβασα στη γλώσσα μας, ενώ τα υπόλοιπα στο πρωτότυπο. 

 

Χθες τελείωσα το Sapiens: A Brief History of Humankind. Πάρα μα πάρα πολύ καλό βιβλίο και το προτείνω ανεπιφύλακτα σε όλους όσους θέλουν να ανοιχτό μυαλό απέναντι σε συνολικά ερωτήματα και διεργασίες της ιστορίας, στην πρόοδο των επιστημών, και στις αμέτρητες πιθανές επιλογές που μας περιμένουν στο σύντομο αλλά και μακρινό μέλλον.

Επεξεργασία από tryfev
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Την ταινια του 1958 με τον Cristofer Lee την εχεις δει?

ναι είχα κάνει ένα Dracula marathon και είχα δει αυτήν την ταινία και καπάκι την παρωδία με τον Nielsen! Πολύ γέλιο :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Tελειωσα την Λαμψη του Stephen King ( οχι του Φωσκολου :P ). Πραγματικο page turner παρολο που ειχα δει την ταινια του Kubrick και πανω κατω ηξερα τι θα συμβει. Επισης υπηρχε πολυ μεγαλες διαφορες σε σχεση με την ταινια. Βασικα η ταινια δεν ειχε και τοση σχεση με το βιβλιο οσο περιμενα, μαλλον ελαχιστη. Η υποθεση πανω κατω γνωστη : Ο πρωην αλκοολικος καθηγητης και συγγραφεας Τζακ Τορανς μαζι με την γυναικα του Γουεντι και τον γιο τους Ντανυ, ο οποιος εχει το χαρισμα της ενορασης πανε να περασουν τον χειμωνα στο ορεινο ξενοδοχειο Θεα οπου ο Τζακ θα εργαστει ως επιστατης. Ειναι μια ευκαιρια για τον Τζακ να αναθερμανει την σχεση του με την Γουεντι και να τελειωσει το βιβλιο του. Παρολα αυτα δεν προκειται για ενα συνηθισμενο ξενοδοχειο καθως στα δωματια του εχουν γινει πραγματα που εχουν αφησει τα σημαδια τους, σημαδια που ο ψυχικα ευαισθητος Ντανυ μπορει να τα δει...

 

Αν και ο Κing εχει πολυ χαρακτηριστικο τροπο γραφης και πολλες απο τις ιδεες του επαναλαμβανονται στα βιβλια του, γραφει με τροπο που δεν σε αφηνει να αφησεις το βιβλιο ενω δημιουργει πολυ ενδιαφεροντες χαρακτηρες.

 

Φυσικα και θα προτεινα να διαβασετε την Λαμψη ακομα και αν εχετε δει την ταινια. Ακομα απο οτι ειδα , προσφατα κυκλοφορησε και η συνεχεια του βιβλιου με τιτλο Doctor Sleep ( Δοκτωρ υπνος, ο ελληνικος τιτλος) την οποια βλεπω συντομα να τσεκαρω :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Όσον αφορά το Doctor Sleep. Ο συμπαθέστατος κύριος στον πάγκο της Bell, στο Παζάρι Βιβλίου στο Ζάππειο, μου είχε πει πως είχε χρόνια να δει τον Κινγκ σε τέτοιο οίστρο. Δεν έχω διαβάσει κανένα από τα δύο ακόμα. Απλά θέλω να σε βάλω στην πρίζα να το διαβάσεις μια ώρα αρχύτερα και να μας πεις :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα το Gravity's Rainbow του Thomas Pynchon και ένιωσα σαν ψάρι να κοιτάει μαθηματικές εξισώσεις. 902 σελίδες, εκατοντάδες χαρακτήρες και ο καθένας να έχει τη δική του πλοκή, και απολαυστικότατο. Εδώ φαίνεται καθαρά η άπειρη γνώση του Pynchon σε θέματα ιστορίας, όπως και το εύρος των υπόλοιπων γνώσεών του από φυσική, χημεία, μηχανική, Kabbalah και occult, και φυσικά για τον άνθρωπο και τα συναισθήματά του. 

 

Ο Pynchon είναι ο μόνος από τους συγγραφείς του είδους του που έχω διαβάσει ο οποίος ξεχωρίζει για τις λογοτεχνικές του ικανότητες. Δηλαδή, δεν είναι απλά κάποιος πολυμαθής και ευφυής άνθρωπος που προσπαθεί να μεταφέρει τις ιδέες του μέσω μυθιστορημάτων, αλλά γράφει και άριστα, φτάνοντας ένα λογοτεχνικό επίπεδο που φτάνουν πολύ λίγοι στην εποχή μας και έχουν φτάσει, θα τολμούσα να πω, πολύ λίγοι σε ολόκληρη την πορεία της λογοτεχνίας. Όταν διαβάζεις κομμάτια περιγραφικά τόπων, συναισθημάτων ή σκέψεων, έχεις την αίσθηση ότι διαβάζεις κάποιον συγγραφέα από τους κλασικούς που έχουν μείνει στην ιστορία. Με λίγα λόγια, χειρίζεται την αγγλική γλώσσα με καταπληκτική επιδεξιότητα. Το ίδιο συμβαίνει με την ανάπτυξη που δίνει στις πλοκές. 

 

Και, ταυτόχρονα, παρουσιάζει πρωτοποριακές ιδέες και 'μελέτες' πάνω στην κοινωνία και τον κόσμο που ζούμε(υλικό και πνευματικό) που επιστήμονες και κοινωνιολόγοι (κτλ.) θα καθυστερήσουν να αποδείξουν για μερικά χρόνια. Αυτό δεν το λέω με απόλυτη σιγουριά και βεβαιότητα. Πρώτον, γιατί είναι τα μέρη του βιβλίου που είναι η μεγαλύτερη σπαοκεφαλιά οπότε είναι αδύνατο να ισχυριστώ πως με μία ανάγνωση έχω καταλάβει τι προσπαθεί να μου πει. Και δεύτερον, προσπαθώ να υπερβάλλω γιατί έχει ξανασυμβεί και συνεχίζει να συμβαίνει κάτι παρόμοιο με τη φιλοσοφία της Ανατολής η οποία αρχίζει και αποδεικνύεται τα τελευταία χρόνια με επιστημονικές ανακαλύψεις. Άλλωστε, άνθρωποι που σέβομαι έχουν δηλώσει πως ο Thomas Pynchon φαίνεται να είναι - για αυτούς - ο καλύτερος συγγραφέας της εποχής μας. Και όσο πιο πολλά βιβλία του διαβάζω, τόσο περισσότερο πλησιάζω κι εγώ σ'αυτό το συμπέρασμα.

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δεν έχω κάτι να προσθέσω ή να αντιτάξω στην κριτική σου, παρά μόνον το εξής:

 

Αναφέρεσαι στην ανατολίτικη φιλοσοφία , για την οποία διάβασες σε ένα κείμενο δυτικού ο οποίος την ερμήνευσε με το δυτικό του μυαλό και τον δυτικό του τρόπο σκέψης. Οπότε μην είσαι τόσο σίγουρος, για το αν αυτό που διάβασες βρίσκεται κοντά στο τι θέλουν όντως να πουν οι ανατολίτες.

 

Όχι για να το παίξω αυθεντία ή κάτι άλλο, αλλά κι εγώ πριν μάθω Κινέζικα είχα πολύ διαφορετική άποψη για τον Κονφούκιο, τον Μένκιο , τον Λάο Τσε και διάφορους άλλους ανατολίτες φιλόσοφους, άποψη η οποία κατά βάση είχε διαμορφωθεί από ανθρώπους οι οποίοι ούτε την γλώσσα στην οποία γράφτηκαν τα πρωτότυπα κείμενα ήξεραν, ούτε και είχαν ποτέ τους εντρυφήσει στην συμπεριφορά των Ανατολιτών.

 

Έχοντας πλέον διαβάσει αρκετή σινολογική φιλοσοφία από το πρωτότυπο - ναι, το ορίτζιναλ κινέζικο- μπορώ να σε πληροφορήσω πως οι Ανατολίτικες  φιλοσοφίες είναι ακριβώς όπως οι περισσότερες οι δυτικές φιλοσοφίες, συμπεριλαμβανομένης και της Ελληνικής. Δηλαδή σε μεγάλο ποσοστό αρλούμπες όπου κάπου κάπου υπάρχουν φωτεινά ψήγματα, που όντως αξίζουν.

 

Αλλά έχουμε  αυτή την άποψη ότι είναι ουάου και φοβερό και δεν ξέρω κι εγώ τι, γιατί είναι γραμμένες στα Κινέζικα και δεν μπορούμε να τις διαβάσουμε.

 

Τώρα, για το αν μπορούν να "αποδειχτούν" οι Ασιατικές φιλοσοφίες μέσω επιστημονικών ανακαλύψεων, θα μου επιτρέψεις  να έχω πολύ σοβαρές αμφιβολίες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εννοείται πως δεν έχω ιδιαίτερες γνώσεις ανατολίτικης φιλοσοφίας. Το δηλώνω για να μην παρεξηγηθώ. 

 

Ναι, έχεις πολύ δίκιο όταν λες ότι το διάβασα σε κείμενα δυτικού μυαλού που τα ερμήνευσε αυτός από τη δική του οπτική γωνία. Η αλήθεια είναι πως δεν το σκέφτηκα έτσι και με έχεις κάνει ήδη να σκεφτώ πολύ διαφορετικά. Αυτά, κυρίως, με τα οποία έχω έστω μια μικρή (πολύ μικρή) οικειότητα, είναι μερικά θέματα περί Βουδισμού που δεν είναι φιλοσοφία, αλλά θα μπορούσαν να θεωρηθούν φιλοσοφικά τα λεγόμενα διαφόρων Βουδιστών και διαλογιστών. Ένα παράδειγμα που μου έρχεται αυτή τη στιγμή στο μυαλό είναι αυτό που λένε οι Βουδιστές (το οποίο παραφράζω για τα καλά αυτή τη στιγμή γιατί δεν μπορώ να βρω το αυθεντικό) "Το μεγαλύτερο χωράει στο μικρότερο" το οποίο συμβαδίζει με τις ανακαλύψεις στην κβαντική μηχανική. (Όντως, ίσως η έκφρασή μου ότι την αποδυκνύει ήταν λάθος. Ελπίζω να γίνεται πιο ξεκάθαρη με το παράδειγμα που έδωσα. (και δεν είμαι ειδικός ούτε στην κβαντική μηχανική.))

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7177
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4158 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Τελείωσα τις περιπέτειες του Ηρακλή Πουαρό , τόμος α'! 18 μυστήριες υποθέσεις, συντομες και κατατοπιστικές αλλα και με μεγαλη ποικιλία θεμάτων από την λαίδη αγκάθα! Τωρα που έρχονται Χριστούγεννα, σας συνιστω ανεπιφύλακτα την συλλογή και όχι μονον τον α' τομο φυσικά/ Επίσης υπάρχει εισαγωγικο σημείωμα της ιδιας της Κριστι που εξηγει πως γεννήθηκε στο κεφάλι της ο μικρόσωμος, βέλγος ντετέκτιβ με την τρομερή αυτοπεποίθηση και τα μικρά φαιά κυτταρα που τα χρησιμοποιει με πολύ θεαματικό και ιδιοφυη τρόπο.

 

'' Δεν υπάρχει πιο πανούργος παίκτης στο παιχνίδι του μυστηρίου'' θα γραψει η sunday times

 

sunday times

Πουαρο και Χάστινγκς επι το έργο μαζί με τον επιθεωρητη Τζαπ όπως Σερλοκ Χολς και Ουότσον/ εκκεντρικος ντετέκτιβ και μπουμπούνας βοηθός/ η αγκαθα έλεγε πως επαιρνε γραμματα να συναντηθουν Πουαρο και μις Μαρπλ, εκεινη όμως δε το συνιστούσε γιατι όπως έλεγε ηταν αστερες ιδιων δικαιωμάτων και θα μαλλιοτραβιότανε μάλλον ο απόλυτος εγωιστης και η γρια γεροντοκόρη! Παιδια διαβαστε αγκάθα και μονον η συγγραφικη της δεινότητα μαρτυρα την γυανικεια εξυπναδα σε όλο της το μεγαλείο μα ακονίζει και τον νου σε εξαιρετικό βαθμό

Από τις 18 υποθεσεις , μου εκανε εντυπωση η υπόθεση ''η περιπετεια στον Αιγυπτιακό ταφο'' όπου σημειώνονται ανεξηγη θάνατοι.

Επεξεργασία από arianna
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Vineland(Thomas Pynchon): Πάρα πολύ καλό και απολαυστικό βιβλίο για τα αποτελέσματα της κυβέρνησης Νίξον και μετά του Ρήγκαν(κατά τη διάρκεια της οποίας διαδραματίζεται η ιστορία) με πάρα πολύ καλή δόση χιούμορ. Δεν είναι βιβλίο που προσπαθεί να φανεί έξυπνο δείχνοντας τον Ρήγκαν να κάνει εκείνο και τ'άλλο. Αφηγείται καταστάσεις μεταξύ ανθρώπων που 'δουλεύουν' για την κυβέρνηση. Γενικά δεν έχει ιδιαίτερο νόημα να εξηγήσω τι γίνεται. Είναι μια πολύ καλή(όσο μπορώ να την εκτιμήσω αφού δεν έζησα τότε) και χιουμοριστική απεικόνιση της δεκαετίας του '80.

 

Mason and Dixon(Thomas Pynchon): Αυτό είναι το βιβλίο που με έκανε να καταλάβω την τεράστια αξία του Πίντσον. Είναι βιβλίο 780 σελίδων και περιγράφει την περίοδο από όταν γνωρίστηκε ο Mason και ο Dixon μέχρι το θάνατό τους και σχεδόν όλη η ιστορία διαδραματίζεται στην Αμερική όπου τους έχει ανατεθεί από τη Βρετανία να χαράξουν γραμμή συνόρων ανάμεσα στην Pennsylvania και τη Maryland με βάση τις κινήσεις των αστεριών και τις συντεταγμένες της περιοχής. Γεμάτο με απίστευτες ιστορικές, επιστημονικές, κοινωνιολογικές, ψυχολογικές και ανθρωπολογικές γνώσεις, παρουσιάζει γεγονότα του 1765(!) σα να ήτανε τα παιδικά του χρόνια. Απίστευτες ικανότητες γραφής, εξέλιξης χαρακτήρων και συναισθημάτων. Όχι πως τα προηγούμενα βιβλία του που διάβασα δεν ήταν καλά, απλά εδώ είναι πιο εμφανής η μελέτη που έχει κάνει. Μερικές φορές ένοιωθα ότι διάβαζα αφηγήσεις από ιστορικά βιβλία. Γνωρίζει οποιαδήποτε λεπτομέρεια χρειαζόταν για να γράψει την ιστορία. Άμα το έκαναν περισσότεροι συγγραφείς αυτό, τότε θα υπήρχε μια πολύ καλύτερη εικόνα της λογοτεχνίας μας και δε θα υμνούσαμε το Χάρυ Πόττερ.

 

 

The Open Society and its Enemies(Karl Popper): Για όσους δεν το γνωρίζουν είναι γνωστό φιλοσοφικό-επιστημονικό βιβλίο με απόψεις του Πόππερ κατά του Πλάτωνα και του Μάρξ. Δε νομίζω ότι έχει ιδιαίτερο νόημα να αναλύσω το περιεχόμενό του. Θα πω μόνο ότι συμφωνώ σε μεγάλο βαθμό με τον Πόππερ και πως είναι (ήταν) πολύ σημαντικό μυαλό. Ξέρει να εξετάζει επιχειρήματα και να βλέπει τα πράγματα από όλες τις πλυερές. Αυτός είναι και ο λόγος που βρίσκει προβλήματα στη φιλοσοφία μεγάλων ανθρώπων. Καμιά φορά μπορεί να μη βλέπεις το ελάττωμα του επιχειρήματός σου (αν και στον Πλάτωνα πολύ αμφιβάλλω) αλλά αυτό δε σε εμποδίζει από το να κάτσεις να το μελετήσεις παραπάνω. Δε χρειάζεται να συμφωνείς με τον Πόππερ, αρκεί να μάθεις κάποια πράγματα από τον τρόπο σκέψης του και θα είσαι κερδισμένος.

 

 

 

Και τώρα διαβάζω το τέρας. Against the Day. Thomas Pynchon. 1200 σελίδες. Έχω διαβάσει 700 μέχρι στιγμής. Και αισθάνομαι πως απλά κοιτάω τις εικόνες. Ξεκινάει από το Chicago Fair του 1893 και (λογικά) τελειώνει κάπου μετά τον Α' Παγκόσμιο Πόλεμο. Σαν σύνολο το βιβλίο έχει να κάνει με την έννοια του χρόνου και πως μαθηματικοί της εποχής προσπαθουν να αντιληφθούν κάποια πράγματα. (Τα οποία παρουσιάζονται από fictional χαρακτήρες που κάνουν αναφορές και σε γωστούς μαθηματικούς. Και εμφανίζεται και ο Τέσλα ως χαρακτήρας καναδυο φορές.) Γενικά είναι ένα βιβλίο που δεν έχει κάποιο συγκεκριμένο στυλ. Υπάρχουν λαβ στόρις, πληρωμένοι δολοφόνοι στο Μεξικό, αναρχικοί με εμμονές, καπιταλιστές με εμμονές, ταχυδακτυλουργοί, ομάδα εξερευνήσεων με αερόστατο (πολύ πιθανόν σε στυλ Ιούλιου Βερν). Φαίνεται ένα σύνολο νουβέλων που έχουν αναμειχθεί και δημιουργούν μια ολοκληρωμένη ιστορία μιας και οι πιο απίθανες 'συμπτώσεις' κάνουν πολλούς χαρακτήρες να συναντιούνται μεταξύ τους. Είναι, όμως, πολύ δύσκολο βιβλίο από μερικές απόψεις. Περιέχει πολλά μαθηματικά τα οποία ακούω πρώτη φορά και έννοιες φυσικής για τις οποίες έχω μια πολύ μικρή γνώση. Αναφέρεται συγκεκριμένα στο Michelson–Morley experiment και στο aether και την αντανάκλαση του φωτός, στα quaternions του Hamilton και τις 4 διαστάσεις του Minkowski και περιστροφή διανυσμάτων στην τέταρτη διάσταση και διανυσμάτων με μιγαδικούς και την ζ-function του Riemann. Οπότε προς το παρόν απλά κοιτάω τις εικόνες. Δηλαδή παρακολουθώ την υπόθεση. Άλλωστε, δε θεωρώ πως έχω διαβάσει ένα βιβλίο Πίντσον αν δεν το έχω διαβάσει τουλάχιστον τρεις φορές. Στην ουσία είναι σα να μην έχω διαβάσει κανένα. 1=0. Χα! Σιγά τον Πίντσον. Ξέρω κι εγώ μαθηματικά.

Επεξεργασία από Blackbeard
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.