Jump to content
News Ticker
Lord Makro

Το βιβλίο που διαβάζω αυτήν την περίοδο

Recommended Posts

Δεν ήξερα ότι ο Michael Crichton έχει αποβιώσει και το διάβασα τώρα στο wiki. Για εμένα είναι ανώτερος του Stephen king.

Βέβαια όλα κι όλα, 5 βιβλία έχω διαβάσει απ τον καθένα αλλά με τον Crichton ήμουν πάντα σίγουρος ότι δεν θα πέσω σε μέτριο βιβλίο.Ο king τα γράφει με το κιλό και τα μισά δεν παλεύονται με τίποτα.

Τα αριστουργήματα του Michael Crichton που έχω διαβάσει και τα συστήνω ανεπιφύλακτα είναι:

Sphere (1987)

Timeline (1999)

Prey (2002)

State of Fear (2004)

Next (2006)

Edited by Toutatis
  • Like 4

Διαβασα τα Βουνα της τρελας του Lovecraft. Δεν μπορω να πως πως το ευχαριστηθηκα και πολυ καθως το 60% του διηγηματος περιεχει εκνευριστικα πολλες λεπτομερειες. Πραγματικα αγανακτησα , δεν με ενδιαφερει ρε ανθρωπε ποσες μεταλλικες στρωσεις εχει ενα τρυπανι ή το ποσες πετρες μαζεψαν και αν κοιμηθηκαν 2 ή 3 ωριτσες , προχορα την πλοκη ! :grr:  Το υπολοιπο 40% στο οποιο οντως συμβαινει κατι ειναι πολυ καλο παντως.

Το Πεθαινοντας στην Τερατουπολη , που πηρα στο παζαρι βιβλιου , βγηκε πολυ καλο . Ενας συνδιασμος τρομου , noir και cyberpunk , με πολλους παραλληλισμους απο την δικια μας πραγματικοτητα, με πολλα στοιχεια απο την μυθολογια που εφτιαξε ο Lovecraft. Σε μερικα σημεια  ηταν αρκετα τρομακτικο. Βεβαια μου φανηκε οτι τελειωσε καπως βιαστικα , αλλα το βρηκα πολυ πιο ευχαριστο απο τα βουνα της τρελας. :xm:

• Like 10

Το Πεθαινοντας στην Τερατουπολη , που πηρα στο παζαρι βιβλιου , βγηκε πολυ καλο . Ενας συνδιασμος τρομου , noir και cyberpunk , με πολλους παραλληλισμους απο την δικια μας πραγματικοτητα, με πολλα στοιχεια απο την μυθολογια που εφτιαξε ο Lovecraft. Σε μερικα σημεια  ηταν αρκετα τρομακτικο. Βεβαια μου φανηκε οτι τελειωσε καπως βιαστικα , αλλα το βρηκα πολυ πιο ευχαριστο απο τα βουνα της τρελας. :xm:

Kαι εμένα ακριβώς την ίδια αίσθηση μου έδωσε. Ότι δεν είχε χρόνο να το τελειώσει; και το έκανε πρόχειρα και γρήγορα. Κρίμα γιατί το ευχαριστήθηκα αυτό το βιβλίο. Άρχισα σήμερα και τελείωσα το "Βαμπιρατες", παιδικό βιβλίο με βαμπίρ πειρατές και whatever, αύριο θα ξεκινήσω και ευελπιστώ να τελειώσω το "Λαβύρινθο του θανάτου" του Philip Dick. Για να δούμε.

Edited by Glacier Star
  • Like 6

Λοιπον η πρωτη μου επαφη με ιστοριες του Lοvecraft δεν ειχε πολυ καλο τελος. Μαλλον θα εφταιγε η μεταφραση . Πηρα προσφατα ενα βιβλιο , τσιπικο εντελως, με μικρες ιστοριες αλλα στα  αγγλικα , δεν το εχω διαβασει ολο αλλα μπορω να πω οτι ειναι πολυ καλες ! Αυτες που μου αρεσαν περισσοτερο ως τωρα ηταν το Haunter of The Dark και το The Doom That Came to Sarnath :)

• Like 5

Ένα κάπως χαλαρό βιβλίο για ξεκούραση είναι το Οι Σκανταλιές του Τιλ Όιλενσπίνγκελ :giati:

Ένα βιβλίο που δεν πρέπει να διαβάζεις το βράδυ είναι το Μαγεία (αυτό με τον Σπούκ -βασικά δεν ξέρω γιατί δεν πρέπει να το διαβάζεις πριν κοιμηθείς...απλώς έτσι λέει στο οπισθόφυλλο :P)

Ένα ωραίο βιβλίο φαντασίας είναι ο κύκλος του Έραγκον, Τόλκιν's, RuneScape (:P όντως έχει βγάλει και βιβλία!!!)

detail,width=560,height=150.png
detail,width=560,height=150.png
  • Like 7

Ένα θέμα γενικής συζήτησης λογοτεχνικού περιεχομένου. Αφορά τα βιβλία και συγκεκριμένα τα βιβλία που διαβάζουμε αυτή την περίοδο. Πολύ απλό θέμα όπως το "Playing Now" και το "Ποια ταινία είδατε πρόσφατα"! 

Και ξεκινάω εγώ:

Tom Harper - Ο τάφος του Αχιλλέα

Μέτρια φάση που επικεντρώνεται στην δράση! Θυμίζει Indiana Jones αλλά σε πιο κακή εκδοχή!

• Like 18

Ωραία ιδέα Jim® :best:

Εγώ χθες τελείωσα το "The Ocean at The End of The Lane" του Neil Gaiman (το οποίο ήταν πολύ μέτριο για Gaiman) και σήμερα λέω να ξεκινήσω το "Ο ιδιωτικός βίος του Μάξουελ Σιμ" του Jonathan Coe.

• Like 16

Eγω εδω και πολυ καιρο προσπαθω να τελειωσω Το Αυτο του Stephen King . Αν και στην αρχη μου αρεσε πολυ τωρα προς το τελος ξενερωσα καπως και εχω καιρο να το συνεχισω. Το επομενο που θα ξεκινησω ειναι Το Κρυφτο του Κετσαμ :)

• Like 13

εγω προσφατα διαβασα το "10 μικροι νεγροι" της Κριστι και σχεδον ειχα τελειωσει και τα "5 μικρα γουρουνακια" αλλα αρχισε η εξεταστικη. Στο πλανο εχω βαλει μετα το γεφυρι του Δρινου ,απο εναν Σερβο νομπελίστα,μιας και το υποσχθηκα σε κατι φιλους :)

όντως,ωραιο θεμα :)

Edited by dimious200
  • Like 15

Αυτές τις ημέρες διαβάζω "το πέρασμα" του J.Cronin.Ήθελα ένα βιβλίο με αγχος και αγώνα για την επιβίωση,όπως το Walking dead ή "o  δρόμος" του McCarthy και μου το προτείναν.Βέβαια είναι πάνω από 1000 σελίδες και έχω δρόμο μπροστά μου...

(στον "Κώτσο" : Τον Κέτσαμ τον διάβασα και εγώ πρώτη φορά εφέτος (πρόλαβα ήδη τρια βιβλία του,μεταξύ των οποίων και το κρυφτό) ,μοιάζει κατα την γνώμη μου σε στυλ με του King,έχει καλές μεταφράσεις,και μερικές "δυνατές" εικόνες.)

:Book:

• Like 13

Αυτές τις ημέρες διαβάζω "το πέρασμα" του J.Cronin.Ήθελα ένα βιβλίο με αγχος και αγώνα για την επιβίωση,όπως το Walking dead ή "o  δρόμος" του McCarthy και μου το προτείναν.Βέβαια είναι πάνω από 1000 σελίδες και έχω δρόμο μπροστά μου...

Απίστευτο βιβλίο! Είναι το αμέσως προηγούμενο που διάβασα! Καθαρό δεκαράκι! Έχε υπόψιν σου πως αποτελεί το πρώτο βιβλίο τριλογίας και θα γίνει και ταινία! Είναι απότα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει!

• Like 10

Νυχτερινο Δελτίου, του Πέτρου Μάρκαρη! Επιτέλους! Μπορώ να πω οτι μου άρεσε πάρα πολύ και το διάβασα ε 3 μέρες μόνο και κανονικά θα πήγαινε και λιγότερο αν δεν είχα προβες και τέτοια! Τώρα θέλω να χτυπήσω και άλλα δικά του!

• Like 15

Τελείωσα το Εφιάλτες και Ονειρότοποι του Stephen King....Tα έβαλε όλα μέσα: ζόμπι, βρικόλακες, φαντάσματα, παράφρονες....Πιο πολύ μ'άρεσαν οι ιστορίες Οι Άνθρωποι των Δέκα και Το Σπίτι της Μέιπλ Στρητ. :) 

• Like 10

Πολύ ωραίο θέμα...! :best: 

Τους δύο τελευταίους μήνες διάβασα το "Inferno" τού Dan Brown και τα δύο πρώτα βιβλία τής τριλογίας τής E.L.James,τα "50 αποχρώσεις του γκρι" και "50 πιο σκοτεινές αποχρώσεις του γκρι"...!

Αυτό τον καιρό διαβάζω το "Killing" τού Ντέιβιντ Χιούσον...!

• Like 10

Κάπου έχουμε νομίζω και άλλο ένα θρεντ με ακριβώς ίδια θεματολογία.

• Like 5

ένα βιβλίο μαγιρικής διαβάζω αυτή τη περιόδο,μπας και μάθω καμιά σινταγή...και αυτά είναι τα μονα είδους βιβλία που διαβάζω γιατί τα λογοτεχνικά τα σιχένομαι από μικρό παιδί :P :P :P:spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:  :spidey_yeah_that:

• Like 7

Βααασικά το θέμα είναι για τα βιβλία που διαβάζουμε τώρα. Το άλλο θέμα ασχολείται περισσότερο με προτάσεις! Νομίζω πως υπάρχουν περιθώρια για να παραμείνουν και τα δύο θέματα. :)

• Like 8

επίσης πιστεύω οτι για να βρεθεί το άλλο θέμα χρειαζόντουσαν ανασκαφές!

• Like 5

Έχοντας όρεξη για θριλεράκι ξεκίνησα το "Παρίας" του Μάστερτον. Μέχρι στιγμής είναι πολύ καλό!

• Like 8

Ειιπα να ξεφυγω για λιγο απο τα supernatural, βαμπιρια, αγγελους,μαγισσες :magicadespel:  και λυκανθρωπους,  και διαβασα το 

"Μικροι αγγελοι" .(κι εδω αγγελοι :damn:) Πραγματικα ηταν ωραιο βιβλιο.

Επισης στο βιβλιοπωλειο που αγοραζω συνηθως τα περιοδικα βρηκα το βιβλιο "Τομ Σωγιερ",(3 ευρω) το οποιο ειχα διαβασει οταν ημουν 12-13 χρονων και το πηρα μιας και δεν το ειχα.

Πραγματικα αυτο το βιβλιο ειναι τοσο νοσταλγικο,τοσο διασκεδαστικο,σε πηγαινει σε αλλες εποχες.. ;)

post-12750-0-08780900-1378275928_thumb.jpg

• Like 11

Διάβασα το Dead Pig Collector του Warren Ellis, το οποίο μπορώ να πω πως για το μέγεθός του ήταν πάρα πολύ καλό και διασκεδαστικό. Δε θεωρούσα, βέβαια, πως εφόσον ήταν μικρό δε θα ήταν και καλό, απλά δεν περίμενα να χωρέσει τα πάντα όσα χρειαζόταν σε 36 σελίδες.

Και τώρα ξεκίνησα το The Drowned World του JG Ballard. Ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά δεν το βλέπω να "απογειώνεται", άμα πάρω παράδειγμα από το The Crystal World που είχα διαβάσει παλιότερα.

• Like 9

Διάβασα το Dead Pig Collector του Warren Ellis, το οποίο μπορώ να πω πως για το μέγεθός του ήταν πάρα πολύ καλό και διασκεδαστικό. Δε θεωρούσα, βέβαια, πως εφόσον ήταν μικρό δε θα ήταν και καλό, απλά δεν περίμενα να χωρέσει τα πάντα όσα χρειαζόταν σε 36 σελίδες.

Και τώρα ξεκίνησα το The Drowned World του JG Ballard. Ενδιαφέρον φαίνεται, αλλά δεν το βλέπω να "απογειώνεται", άμα πάρω παράδειγμα από το The Crystal World που είχα διαβάσει παλιότερα.

Ω ΡΕ ΦΙΛΕ! Πολύ ζόρικος συγγραφέας. Ο Cronenberg έχει κάνει επιτυχημένες (και όχι) μεταφορές των βιβλίων του στη μεγάλη οθόνη.

• Like 7

Γενικά έχω υπόψην μου 2-3 βιβλία του Ballard που θεωρούνται αριστουργήματα από τα λίγα. Διαβάζω πρώτα τα απλά καλά για να τον μάθω σα συγγραφέα και να εκτιμήσω μετά ακόμη περισσότερο τα κορυφαία έργα του.

• Like 4

Γενικά έχω υπόψην μου 2-3 βιβλία του Ballard που θεωρούνται αριστουργήματα από τα λίγα. Διαβάζω πρώτα τα απλά καλά για να τον μάθω σα συγγραφέα και να εκτιμήσω μετά ακόμη περισσότερο τα κορυφαία έργα του.

Τον Ballard τον γνώρισα από το "εκτός ελέγχου".Θέλοντας μια δεύτερη γνώμη για τον συγγραφέα διάβασα την πλημμύρα (εκδ. Αίολος) ,που μου άρεσε πολύ(Αποτελεί  την αρχή της τριλογίας της θεομηνίας).Δυστυχώς η ξηρασία ,το δεύτερο βιβλίο της τριλογίας,δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά.Τελευταίο βιβλίο του που διάβασα ήταν ο κρυστάλλινος κόσμος (εκδ.ars nocturna),που αποτελεί το τρίτο βιβλίο της τριλογίας του,αυτοτελές και αυτό,που όμως δεν με ενθουσίασε πολύ.

Κάποια στιγμή θα ξαναδιαβάσω Ballard.Μπορεί στην εποχή του να έδωσε κάποια ωραία έργα,αλλά δεν τον θεωρώ κορυφαίο.

• Like 5

Δύο που μου έρχονται στο μυαλό που θεωρούνται τα καλύτερά του είναι το "Crash" και το "Empire Of The Sun". Αμα βρεθούν ποτέ στα χέρια σου διάβασε τα μήπως σου φανούν καλύτερα.

• Like 5

Πριν λίγες μέρες τελείωσα το "Ο εφιάλτης παραφυλάει" του Dean Koontz.

Τώρα παλεύω με τον Δράκουλα του Bram Stoker...

• Like 9

πωωω, ο Δράκουλας του Στοκερ! Γ@μω τα βιβλία :respect: ! Ενώ το ψιλοφοβόμουν γιατί γενικά δεν τα πάω ιδιαίτερα καλά με την λογοτεχνία της περιόδου, το διάβασα σε ελάχιστο χρόνο!

Εγώ σήμερα θα ξεκινήσω μια συλλογή με διηγήματα του Βουτηρά, εντυπώσεις σύντομα!

• Like 10

Το διαβασα το Το Κρυφτο :P Καλουτσικο θα ελεγα . Στα συν οτι ειναι ευαναγνωστο , οι σελιδες κυλανε νερακι , δεν πλατειαζει πολυ , οι χαρακτηρες εχουν ενδιαφερον. Στα πλην : σε προετοιμαζει για κατι πολυ δυνατο και τρομακτικο που ομως δεν ερχεται . Ειλικρινα δεν με επηρεασε καθολου σε αυτο τον τομεα , ενω το Αυτο μου ειχε χαρισει καποιους δυνατους εφιαλτες πχ. Στα συν επισης οτι υπαρχει παραρτημα στο τελος οπου ο συγγραφεας εξηγει ουσιαστικα απο που πηρε εμπνευση για να γραψει την ιστορια και μετραει. Γενικως θα το προτεινα σε καποιον αλλα θα του ελεγα να κραταει μικρο καλαθι :)

• Like 11