Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το βιβλίο που διαβάζω αυτήν την περίοδο


Lord Makro

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Διαβαζω το βιβλιο "Ο Περσι Τζακσον και η κλοπη της αστραπης" . Ηθελα να το διαβασω απ'οταν ειχε κυκλοφορησει αρκετα χρονια πριν....αλλα δεν εκατσε νωριτερα. tongue.png

Γενικα μου αρεσει να διαβαζω βιβλια ,τα οποια ειναι εμπνευσμενα απο την Ελληνικη μυθολογια.

Εχει πολυ πλακα.Πραγματικα η αφηγηση του νεαρου μας ηρωα ειναι πολυ διασκεδαστικη.tongue.png

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...
  • Απαντήσεις 879
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Τελείωσα μόλις το ΜΠΕΡΚΟΥΤ απο την BELL και το υπόλοιπο καλοκαιρακι λέω να το αφηερώσω αποκλιτικά σε κόμιξ αναγνώσματα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχω διαβάσει πολλά βιβλία από τότε που σχολίασα για τελευταία φορά, αλλά θα μείνω στα τέσσερα τελευταία. :) 

  • Αρνούμαι: αυτό το βιβλίο με έχει κατά κάποιο τρόπο στοιχειώσει. Χρόνια τώρα το έβλεπα στη βιβλιοθήκη της μητέρας μου, το έπιανα, κοίταζα το «τρομακτικό» εξώφυλλο, αλλά ποτέ δεν το διάβασα. Καλώς, μάλλον, γιατί δεν ξέρω αν θα τα εκτιμούσα σε μικρότερη ηλικία (γυμνάσιο-λύκειο δλδ). Το βρήκα εξαιρετικό. Ο Σαμαράκης είχε μια πολύ μοντέρνα γραφή, χωρίς να αναλώνεται σε περιγραφικές λεπτομέρειες. Κοιτούσε την ουσία του πράγματος και διέκρινε το ομαδικό angst που υπέβοσκε κάτω από τα ρεύματα αισιοδοξίας της μεταπολεμικής εποχής. Δυνατό.
  • Φονιάδες μπάτσων: ο Fajardie θεωρείται ο δεύτερος (μετά τον Manchette) σημαντικότερος συγγραφέας του γαλλικού νουάρ της δεκαετίας του '70. Ενταγμένος, όπως και ο Manchette στην αριστερά, ο Fajardie ασκεί κοινωνική κριτική μέσα από τα βιβλία του. Το συγκεκριμένο είναι το πρώτο που έγραψε και το πρώτο στο οποίο πρωταγωνιστεί ο αντιδραστικός επιθεωρητής Παντοβάνι. Η κεντρική ιδέα, αυτή μιας ομάδας που σκοτώνει με σαδιστικό τρόπο αστυνόμους και εκπροσώπους της δικαιοσύνης, ήταν αρκετά ελκτική, αλλά θα έλεγα ότι η εκτέλεση ήταν μάλλον μέτρια. Είχε πράγματα να πει, αλλά λίγο η όχι και τόσο δυνατή γραφή, λίγο η μικρή έκταση, δε βοήθησαν να βγει ένα δυνατό αποτέλεσμα. Πάντως, το καλογραμμένο φινάλε που σε αφήνει με cliffhanger, μου δημιούργησε την επιθυμία να διαβάσω και το επόμενο βιβλίο, Η θεωρία του 1%.  
  • Ο έρωτας στα χρόνια της χολέρας: τι να πω γι' αυτό. Το λάτρεψα, από την πρώτη πρόταση μέχρι την τελευταία. Η ροή του μου έδωσε την εντύπωση, λόγω της απουσίας τυπικών κεφαλαίων, ότι γράφτηκε μέσα σε μια μέρα. Μεγάλος τεχνίτης ο Marquez, καταφέρνει να πει αυτά που θέλει με τον πιο απλό τρόπο.
  • Μοιραία: η πρώτη μου επαφή με τον Manchette, γνωστό μας από τις μεταφορές του Tardi. Η Μοιραία είναι το προτελευταίο νουάρ που δημοσιεύτηκε όσο ήταν εν ζωή. Για ένα μεγάλο μέρος του βιβλίου, το οποίο είναι υπερβολικά μικρό, δεν εντυπωσιάστηκα ιδιαιτέρως, λόγω της γραφής του Manchette, που θεωρώ ότι δεν είχε καλή ισορροπία λεπτομέρειας-αφαιρετικότητας. Ωστόσο, διαβάζεται νεράκι και το φινάλε είναι εκρηκτικό. Οι προσωπικές σημειώσεις του συγγραφέα που έχει στο τέλος η ελληνική έκδοση (αγαπάμε Άγρα), με έκαναν να το δω με ένα ελαφρώς ευνοϊκότερο μάτι. Σίγουρα θα επανέλθω σε κάποιο άλλο έργο του.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μιας κι έχω πολύ ελεύθερο χρόνο είπα να ξεκινήσω να διαβάζω κανένα βιβλίο. :lol: 

 

Έτσι έπιασα το "60 ώρες". Ένα ψυχολογικό θρίλερ που ομολογώ ότι μέχρι στιγμής με έχει κρατήσει σε αγωνία (έχω περάσει την μέση). Ας ελπίσουμε να είναι το ίδιο ενδιαφέρον και στο φινάλε του. :) 

 

 

:beer:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

  • Το Πράσινο Μίλι: το είχα ξεκινήσει παλιότερα, αλλά δεν ήμουν στην κατάλληλη φάση και έκτοτε έμεινε επί χρόνια αδιάβαστο. Το ξανάπιασα τον Ιούλιο και μπορώ να πω ότι είναι ό,τι καλύτερο έχω διαβάσει από King. Πραγματικά είναι απίστευτο πώς ο άνθρωπος αυτός μπόρεσε να μπει στο πετσί μιας άλλης εποχής και να κάνει τόσο πιστευτούς χαρακτήρες. Νομίζω ότι αν έχει δει κάποιος την ταινία χάνει κάτι από το σοκ της υπόθεσης, αλλά ακόμα κι έτσι πρόκειται για βιβλιάρα.
  • Στην ίδια πόλη υπό βροχή: ανάθέμα σε @germanicus που ανέφερες τον Taibo (σε ποστ; σε προσωπική κουβέντα; δε θυμάμαι) πριν από καιρό. Φοβερό! Νομίζω το πιο κοντινό στο στυλ νουάρ που μ' αρέσει. Δυστυχώς βλέπω ότι πολλά του ίδιου είναι εξαντλημένα... :sad1:
  • Η τελευταία μέρα ενός κατάδικου: δεν είμαι και πολύ της κλασικής λογοτεχνίας. Έχω διαβάσει (και λατρέψει) τους Άθλιους του ίδιου, αλλά πχ δεν έχω καταφέρει να ολοκληρώσω Ντοστογιέφσκι και Γκόγκολ. Αυτό εδώ, παρά τις εγγενείς «αδυναμίες» της εποχής, μου άρεσε πολύ. Περιείχε μερικές πολύ δυνατές εικόνες και προτάσεις και μπροστά από την εποχή του σε ό,τι αφορά τη φόρμα.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 weeks later...

  • Member ID:  33252
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  31
  • Reputation:   101
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Σειρά Πέντε Λαγωνικών :) Μετά από χρόνια την βρήκα ολοκληρωμένη και έχω ξεκινήσει ανάγνωση :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   321
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μακράν η πιο αγαπημένη παιδική σειρά βιβλίων που έχω διαβάσει. Πολλά γέλια με τις μεταμφιέσεις του Χοντρούλη και τις φάρσες στον Γκούνη.:lol: Απίστευτες παιδικές αναμνήσεις τα καλοκαίρια στο χωριό, είτε διαβάζοντας διάφορα κόμιξ είτε τα Πέντε Λαγωνικά, τους Πέντε Φίλους και τους Μυστικούς Εφτά. Παράλληλα με την συλλογή κόμιξ έψαξα και βρήκα όσα μου έλειπαν πριν 2 χρόνια και τα διάβασα με την ίδια ευχαρίστηση. :) Τρομερές και οι περιγραφές της Blyton στα γεύματά τους, σου άνοιγαν κυριολεκτικά την όρεξη.Θυμάμαι μια φορά να ζητάω από τη γιαγιά μου τζιντζιμπύρα και να με κοιτάει σαν εξωγήινο.:beer5:

Εξίσου αγαπημένη παιδική σειρά ήταν και οι Τρεις Ντετέκτιβ, σειρά αρκετά δημοφιλής για τα παιδιά στα 90'ς. Εκεί βέβαια που πίστευα πως τη σειρά την είχα συμπληρωμένη (40 βιβλία από τις εκδόσεις Ψυχογιός), ανακάλυψα ότι στα τέλη των 70'ς/αρχές 80'ς η εκδοτική Φλώρος είχε βγάλει 10 βιβλία της σειράς, από τα οποία μόνο τα 8 κυκλοφόρησαν μετά και από τον Ψυχογιό. Εγκεφαλικό...:grr:Μετά από πολλές προσπάθειες κατάφερα και βρήκα το ένα. Που θα μου πάει και το δεύτερο...:Suspicious:

Επεξεργασία από vaggos3186
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

  • Η ιστορία της θεραπαινίδας: το βιβλίο στο οποίο βασίστηκε το Handmaid's Tale. Εξαιρετική ιδέα, εξαιρετική εκτέλεση. Το μόνο αρνητικό που μπορώ να σημειώσω, που βέβαια έγκειται σε προσωπικό γούστο, είναι η γλώσσα. Πλέον στέκομαι πάρα πολύ σε αυτό το κομμάτι. Δεν μου έκανε τόσο κλικ, όσο για να χρησιμοποιήσω τη λέξη «αριστούργημα», αλλά αυτό δικαιολογείται εν μέρει από το ότι η Atwood γράφει με το μυαλό της πρωταγωνίστριας, ό,τι αυτό συνεπάγεται.
  • Σκύλος από τερακότα: το δεύτερο βιβλίο με τον επιθεωρητή Μονταλμπάνο που διαβάζω. Ο καλοφαγάς αστυνόμος αναλαμβάνει δύο υποθέσεις ταυτόχρονα. Το ενδιαφέρον είναι ότι στη μία μπλέκεται καθαρά για την «διασκέδαση» του, όσο διασκεδαστικό είναι να ψάχνεις έναν δολοφόνο. Αρκετά καλό στο σύνολό του, αλλά υποδεέστερο από το πρώτο βιβλίο της σειράς.
  • Το ωραιότερο διήγημα του κόσμου: ένα σχετικά ξεχασμένο έργο του Rudyard Kipling. Παρά τις όποιες διαφωνίες έχω με τις απόψεις του Kipling, μου έδωσε να καταλάβω γιατί θεωρείται τόσο σημαντική φυσιογνωμία της αγγλόφωνης λογοτεχνίας. Όχι τόσο για την υπόθεση των ιστοριών, αλλά για τον λόγο του, που ήταν πολύ μπροστά από την εποχή του και στέκεται άνετα μέχρι σήμερα.
  • Νεκρές ώρες: βιβλίο γραμμένο σε α' πρόσωπο από έναν εκτελεστή που γερνάει, που φοβάται τη φθορά, τον αργό θάνατο, που ποθεί το γυναικείο άγγιγμα που άλλοτε τον άφηνε αδιάφορο. Ένα εξαιρετικό δείγμα του σύγχρονου ελληνικού νουάρ, που βρίσκεται σε μια πολύ καλή περίοδο. Μ' ενθουσίασε και το προτείνω με κλειστά μάτι στους αφιθιονάδος του είδους.
  • Αντιο, γλυκιά μου: πρώτη επαφή με Chandler και σίγουρα όχι η τελευταία. Παρά το κάπως άγαρμπο ξεκίνημα, σελίδα με τη σελίδα γινόταν όλο και καλύτερο. Ακόμη κι αν αφήσουμε την υπόθεση αυτή καθαυτή απ' έξω, ο γοητευτικός χαρακτήρας ο Μάρλοου και η υπαινικτική γραφή του Chandler κάνουν το μυθιστόρημα αυτό ένα πραγματικό διαμάντι.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33252
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  31
  • Reputation:   101
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Μετά τα Πέντε Λαγωνικά κατάφερα και με αρκετό ψάξιμο να βρω το πρώτο βιβλίο επιστημονικής φαντασίας που είχα διαβάσει μικρός ( Τρία Παιδιά Χαμένα Στο Διάστημα του Χάρη Σακελλαρίου ) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33252
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  31
  • Reputation:   101
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Και η νολσταγία συνεχίζεται με τα βιβλία της σειράς των Μυστικών 7

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 10/5/2018 at 1:39 PM, Dimitris L. said:

Και η νολσταγία συνεχίζεται με τα βιβλία της σειράς των Μυστικών 7

Κι εγω ήμουν μεγάλη φαν της Blyton οταν ήμουν μικρη  :P

για μενα η καλύτερη σειρα της ήταν οι πεντε φιλοι, μετα τα πεντε λαγωνικα , οι περιπέτειες στο Σαιν Κλερ και τελος οι μυστικοι εφτα. Δυστυχως από το σύνολό τους διασώθηκε μόνο ο πρώτος τόμoς των πέντε φιλων  :)

 

Κατά τα άλλα, διαβάζω διαφορα βιβλία τον τελευταίο καιρό, μόλις ευκαιρήσω θα κάνω αναλυτικό ποστ

 

:kabuki:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ειμαστε πολλοι οι fans της Enid Blyton τελικα. :party4: Εχω ολοκληρη την σειρα των "5 φιλων" , (με αυτους ξεκινησα μικρη) και το Σαιν Κλαιρ, απο παλια, αλλα ακομα μου λειπουν καποια απο "Τα πεντε λαγωνικα" και "Οι μυστικοι εφτα" που αγορασα μεγαλυτερη. Τα βιβλια αυτα  σιγουρα κατεχουν τον τιτλο των πιο πολυδιαβασμενων βιβλιων μου.

Επισης μου αρεσει και μενα πολυ η σειρα με τους "Τρεις Ντετεκτιβ" αλλα πολλα βιβλια βρε παιδια. :P

Επεξεργασία από paola
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33252
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  31
  • Reputation:   101
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2050 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

40 λεπτά πριν, paola είπε:

Ειμαστε πολλοι οι fans της Enid Blyton τελικα. :party4: Εχω ολοκληρρη την σειρα των "5 φιλων" , (με αυτους ξεκινησα μικρη) και το Σαιν Κλαιρ, απο παλια, αλλα ακομα μου λειπουν καποια απο "Τα πεντε λαγωνικα" και "Οι μυστικοι εφτα" που αγορασα μεγαλυτερη. Τα βιβλια αυτα  σιγουρα κατεχουν τον τιτλο των πιο πολυδιαβασμενων βιβλιων μου.

Επισης μου αρεσει και μενα πολυ η σειρα με τους "Τρεις Ντετεκτιβ" αλλα πολλα βιβλια βρε παιδια. :P

Όντως τα 40+ τεύχη των 3 Ντετέκτιβ είναι πολλά... Βέβαια το 1ο με τον Πύργο της φρίκης πάντα με σκίαζε όταν ήμουν μικρός :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   321
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

1 ώρα πριν, paola είπε:

Επισης μου αρεσει και μενα πολυ η σειρα με τους "Τρεις Ντετεκτιβ" αλλα πολλα βιβλια βρε παιδια. :P

Και να φανταστείς ότι δεν εκδόθηκαν όλα τα βιβλία της σειράς στην Ελλάδα.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τους τρεις ντετέκτιβ τους γυροφέρνω καιρό για παρουσίαση, ήταν και είναι μια από τις αγαπημένες μου σειρές βιβλίων. Δεν έχω πολλά, γύρω στα 10 από τα 50+ αλλά κάτι τυχαίνει και δεν κάθομαι να την κάνω. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@Θρηνωδός Πανατζιοτόμπυλος 

 

Όντως,από τις αγαπημένες μου σειρές βιβλίων. Θυμάμαι ότι μου έκαναν συντροφιά τα καλοκαίρια στο χωριό. Έχω πολλά βιβλία από τους "3 Ντετέκτιβ",αλλά άντε τώρα να βρω που τα έχω καταχωνιάσει. :shit2:

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

@vaggos3186 Ε ναι ποσα να βγαλουν;;   tongue.png

@Θρηνωδός Πανατζιοτόμπυλος Γρηγορα να κανεις παρουσιαση out.gif

 

Καμια 20αρια εχω κι εγω.

Αληθεια εχει διαβασει  καποιος, βιβλια  των 3 ντετεκτιβ απο εκδοσεις Νικας;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   321
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Οι εκδόσεις Νίκας έβγαλαν βιβλία Γερμανών συγγραφέων που επέκτειναν κι άλλο τη σειρά. Υπάρχουν όμως αλλαγές στα ονόματα απ 'ότι ξέρω.:down:

Προσωπικά δεν έχω διαβάσει κανένα, λέγεται ότι υπάρχουν 2-3 καλά, αλλά γενικότερα δεν έχουν καμία σχέση με την original σειρά.:)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ναι τα γνωριζω αυτα,τα ειχα ψαξει,απλα καπου ειχα διαβασει σχολια (ξενων σιγουρα) ,οτι εκτος απο τα ονοματα κατα τ'αλλα ειναι ιδια. Ισως καποια στιγμη να παρω ενα καθαρα απο περιεργεια. :)

Αλλα ο Τζουπιτερ,Γιουστους;;; Γιουστους;; (Στραμπουλας την γλωσσα ενα πραγμα) :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3773 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Αυτη την περίοδο διαβάζω την νεκρή ζώνη του Stephen King. Ειναι αρκετά καλο, εχει ροή, όμως δεν θα το έβαζα στα δυνατά του βιβλία...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Αφού διάβασα καμιά 10 μεγάλα σήριαλ από αυτά που βρήκα στις διακοπές άρχισα να διαβάζω το τελευταίο βιβλίο του Wilbur Smith Φαραω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

On 10/7/2018 at 6:52 PM, george_bakinio said:

Αυτη την περίοδο διαβάζω την νεκρή ζώνη του Stephen King. Ειναι αρκετά καλο, εχει ροή, όμως δεν θα το έβαζα στα δυνατά του βιβλία...

εγω το γούσταρα πολύ το συγκεκριμενο, δεν ειναι απο τα εργα του Κινγκ που διαβαζεις απνευστι, αλλά χτίζει ωραια ατμόσφαιρα :)

 

τελευταία έχω διαβάσει αρκετά βιβλία, οπότε

λοιποον...

 

Έγκλημα στο Κολωνάκι

Πρώτο βιβλίο του Μαρή, που δείχνει την ηλικία του μεν διατηρεί τη γοητεία του δε, μιας άλλης εποχής. Αφελές σε πολλά σημεία, με προκαταλήψεις της εποχής, που όμως με κράτησε και με έπεισε να διαβάσω κι άλλο Αστυνόμο Μπέκα .

 

Σκαρφίσου κάτι! Ιστορίες που δεν γίνεται να ξεχάσεις

Το τρίτο βιβλίο του Palahniuk που διαβάζω, μετά το Fight Club και το Νανούρισμα. Μπορώ να πω ότι κανένα τους δε με έχει απογοητεύσει. Το συγκεκριμένο είναι συλλογή διηγημάτων.Πολύ ενδιαφέρον το αποτέλεσμα, αλλά άνισο, όπως συνηθίζεται σε συλλογές διηγημάτων. Ασκήσεις ύφους και γραφής με το ιδιόμορφο χιούμορ του συγγραφέα (που σύμφωνα με το εξώφυλλο λέγεται Πόλανικ και όχι "Παλάνιουκ " όπως νόμιζα μέχρι πρόσφατα :lol:  ). Πολύ ωραία έκδοση από τον Αίολο και εξαιρετική μετάφραση .

 

Τελευταία έξοδος

Μυθιστόρημα μυστηρίου, του Federico Axat, που τσίμπησα κάποια στιγμή στις διακοπές. Η υπόθεση έδειχνε  υποσχόμενη, τουλάχιστον για βιβλίο καλοκαιριού: Ο Τεντ είναι έτοιμος να αυτοπυροβοληθεί, όταν ακούει κάποιον να χτυπάει το κουδούνι. Αρχικά σκοπεύει να το αγνοήσει και να αυτοκτονήσει, στη συνέχεια όμως βλέπει ένα σημείωμα στα χαρτιά του με τον γραφικό του χαρακτήρα , που του λέει να ανοίξει την πόρτα κι ότι είναι η μόνη έξοδος. Δε θυμάται να το έχει γράψει...

Καλή αρχική σεναριακή ιδέα, μετριότατη συνέχεια και άνευρο αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου .

 

Δυο βιβλία της Αγκάθα Κρίστι, από τα λίγα που δεν είχα διαβάσει και που τα θεωρώ από τα μετριότερα της, 

Το Πάρτυ  και Το ξενοδοχείο Μπέρτραμ. Τουλάχιστον στο δεύτερο αξίζει η περιγραφή του ίδιου του ξενοδοχείου .

 

Ο κοκκινολαίμης

Δεύτερο βιβλίο του Jo Nesbø για μένα, το πρώτο που διαβάζω της σειράς με το Χάρι Χόλε. Μπορώ να καταλάβω πολύ καλά τη γοητεία που ασκεί σε τόσο πολύ κόσμο, με κέρδισε. Ενδιαφέρων πρωταγωνιστής αλλά και β' χαρακτήρες, ζωντανή αφήγηση και αβίαστη ροή της ιστορίας (μετά από λίγο), πολύ καλή ατμόσφαιρα .

 

Πανδαιμόνιο

Αστυνομικό μυθιστόρημα του Κ.Ακρίβου, που εκτυλίσσεται στο Άγιο Όρον, οπου βρίσκεται το πτώμα μιας γυναίκας σε ένα κελί. Το πιο ενδιαφέρον στο βιβλίο ήταν η αρχική ιδέα. Κατα τα άλλα, είχε πολλά προβλήματα ροής και προσανατολισμού στην εξέλιξη της υπόθεσης, cheesy "πονεμένο" λαβ στορυ, σίγουρα not my cup of tea .

 

Ο άνθρωπος που έτρωγε πολλά

Συλλογή κειμένων του Αύγουστου Κορτώ. Μου έδωσαν την αίσθηση ότι θα μπορούσαν να είναι χιουμοριστικά άρθρα free press εφημερίδας, ευχάριστα, αλλά ως εκεί .

 

Αιχμηρά Αντικείμενα

Αστυνομικό της Gillian Flynn. Μια δημοσιογράφος επιστρέφει στη γενέτειρά της στην πολιτεία του Μιζούρι, για να καλύψει τους φόνους δύο μικρών κοριτσιών. Αποπνικτική  ατμόσφαιρα αμερικάνικου νότου, δυνατή αφήγηση και ροή, πετυχημένη σκιαγράφηση α' και β' χαρακτήρων, νοσηρότατο και εθιστικό. Θα τσεκαρω και την υπόλοιπη εργογραφία της.

 

Άνθρωπος στον Άρη

Αποστολή στον Άρη που εξελίχθηκε άσχημα, ένας αστροναύτης που ξεμένει πίσω στον Άρη κι αγωνίζεται να επιβιώσει. Εντυπωσιακή ιστορία επιβίωσης στο διάστημα του Weir , που αν εξαιρέσω το γεγονός ότι περιείχε κάποια τεχνικά κομμάτια που με δυσκόλεψαν, κύλησε νερό.

 

Το παιχνίδι του Έντερ

Από τα καλύτερα scifi που έχω διαβάσει, παρόλο που ήμουν αρκετά προκατειλημμένη για τον Orson Scott Card, καθώς έχω διαβάσει κατά καιρούς διάφορες κατηγορίες για την πάρτη του (μισογύνης, ομοφοβικός κλπ). Δεν βρήκα κάτι που να με χαλάσει ιδιαίτερα στο βιβλίο του , που το θεωρώ έξυπνο κι ιδιαίτερα καλογραμμένο. Δυστοπικό μέλλον, άνθρωποι σε πόλεμο με τους εξωγήινους, στρατιωτική σχολή προετοιμασίας παιδιών πολεμιστών.. Το βιβλίο έχει τιμηθεί με βραβεία Hugo & Nebula και θεωρώ ότι τα αξίζει!

 

:kabuki:

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

4 min ago , Kabuki said:

Το παιχνίδι του Έντερ

Από τα καλύτερα scifi που έχω διαβάσει, παρόλο που ήμουν αρκετά προκατειλημμένη για τον Orson Scott Card, καθώς έχω διαβάσει κατά καιρούς διάφορες κατηγορίες για την πάρτη του (μισογύνης, ομοφοβικός κλπ). Δεν βρήκα κάτι που να με χαλάσει ιδιαίτερα στο βιβλίο του , που το θεωρώ έξυπνο κι ιδιαίτερα καλογραμμένο. Δυστοπικό μέλλον, άνθρωποι σε πόλεμο με τους εξωγήινους, στρατιωτική σχολή προετοιμασίας παιδιών πολεμιστών.. Το βιβλίο έχει τιμηθεί με βραβεία Hugo & Nebula και θεωρώ ότι τα αξίζει!

Πολύ καλή επιλογή. Απλά να ξέρεις ότι έχουν κυκλοφορήσει και δύο συνέχειες αυτού του βιβλίου, αρκετά καλές επίσης. :) 

 

:Paingiver:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  33158
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  271
  • Reputation:   2435
  • Achievement Points:  410
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2078 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

11 λεπτά πριν, Kabuki είπε:

εγω το γούσταρα πολύ το συγκεκριμενο, δεν ειναι απο τα εργα του Κινγκ που διαβαζεις απνευστι, αλλά χτίζει ωραια ατμόσφαιρα :)

 

τελευταία έχω διαβάσει αρκετά βιβλία, οπότε

λοιποον...

 

Έγκλημα στο Κολωνάκι

Πρώτο βιβλίο του Μαρή, που δείχνει την ηλικία του μεν διατηρεί τη γοητεία του δε, μιας άλλης εποχής. Αφελές σε πολλά σημεία, με προκαταλήψεις της εποχής, που όμως με κράτησε και με έπεισε να διαβάσω κι άλλο Αστυνόμο Μπέκα .

 

Σκαρφίσου κάτι! Ιστορίες που δεν γίνεται να ξεχάσεις

Το τρίτο βιβλίο του Palahniuk που διαβάζω, μετά το Fight Club και το Νανούρισμα. Μπορώ να πω ότι κανένα τους δε με έχει απογοητεύσει. Το συγκεκριμένο είναι συλλογή διηγημάτων.Πολύ ενδιαφέρον το αποτέλεσμα, αλλά άνισο, όπως συνηθίζεται σε συλλογές διηγημάτων. Ασκήσεις ύφους και γραφής με το ιδιόμορφο χιούμορ του συγγραφέα (που σύμφωνα με το εξώφυλλο λέγεται Πόλανικ και όχι "Παλάνιουκ " όπως νόμιζα μέχρι πρόσφατα :lol:  ). Πολύ ωραία έκδοση από τον Αίολο και εξαιρετική μετάφραση .

 

Τελευταία έξοδος

Μυθιστόρημα μυστηρίου, του Federico Axat, που τσίμπησα κάποια στιγμή στις διακοπές. Η υπόθεση έδειχνε  υποσχόμενη, τουλάχιστον για βιβλίο καλοκαιριού: Ο Τεντ είναι έτοιμος να αυτοπυροβοληθεί, όταν ακούει κάποιον να χτυπάει το κουδούνι. Αρχικά σκοπεύει να το αγνοήσει και να αυτοκτονήσει, στη συνέχεια όμως βλέπει ένα σημείωμα στα χαρτιά του με τον γραφικό του χαρακτήρα , που του λέει να ανοίξει την πόρτα κι ότι είναι η μόνη έξοδος. Δε θυμάται να το έχει γράψει...

Καλή αρχική σεναριακή ιδέα, μετριότατη συνέχεια και άνευρο αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου .

 

Δυο βιβλία της Αγκάθα Κρίστι, από τα λίγα που δεν είχα διαβάσει και που τα θεωρώ από τα μετριότερα της, 

Το Πάρτυ  και Το ξενοδοχείο Μπέρτραμ. Τουλάχιστον στο δεύτερο αξίζει η περιγραφή του ίδιου του ξενοδοχείου .

 

Ο κοκκινολαίμης

Δεύτερο βιβλίο του Jo Nesbø για μένα, το πρώτο που διαβάζω της σειράς με το Χάρι Χόλε. Μπορώ να καταλάβω πολύ καλά τη γοητεία που ασκεί σε τόσο πολύ κόσμο, με κέρδισε. Ενδιαφέρων πρωταγωνιστής αλλά και β' χαρακτήρες, ζωντανή αφήγηση και αβίαστη ροή της ιστορίας (μετά από λίγο), πολύ καλή ατμόσφαιρα .

 

Πανδαιμόνιο

Αστυνομικό μυθιστόρημα του Κ.Ακρίβου, που εκτυλίσσεται στο Άγιο Όρον, οπου βρίσκεται το πτώμα μιας γυναίκας σε ένα κελί. Το πιο ενδιαφέρον στο βιβλίο ήταν η αρχική ιδέα. Κατα τα άλλα, είχε πολλά προβλήματα ροής και προσανατολισμού στην εξέλιξη της υπόθεσης, cheesy "πονεμένο" λαβ στορυ, σίγουρα not my cup of tea .

 

Ο άνθρωπος που έτρωγε πολλά

Συλλογή κειμένων του Αύγουστου Κορτώ. Μου έδωσαν την αίσθηση ότι θα μπορούσαν να είναι χιουμοριστικά άρθρα free press εφημερίδας, ευχάριστα, αλλά ως εκεί .

 

Αιχμηρά Αντικείμενα

Αστυνομικό της Gillian Flynn. Μια δημοσιογράφος επιστρέφει στη γενέτειρά της στην πολιτεία του Μιζούρι, για να καλύψει τους φόνους δύο μικρών κοριτσιών. Αποπνικτική  ατμόσφαιρα αμερικάνικου νότου, δυνατή αφήγηση και ροή, πετυχημένη σκιαγράφηση α' και β' χαρακτήρων, νοσηρότατο και εθιστικό. Θα τσεκαρω και την υπόλοιπη εργογραφία της.

 

Άνθρωπος στον Άρη

Αποστολή στον Άρη που εξελίχθηκε άσχημα, ένας αστροναύτης που ξεμένει πίσω στον Άρη κι αγωνίζεται να επιβιώσει. Εντυπωσιακή ιστορία επιβίωσης στο διάστημα του Weir , που αν εξαιρέσω το γεγονός ότι περιείχε κάποια τεχνικά κομμάτια που με δυσκόλεψαν, κύλησε νερό.

 

Το παιχνίδι του Έντερ

Από τα καλύτερα scifi που έχω διαβάσει, παρόλο που ήμουν αρκετά προκατειλημμένη για τον Orson Scott Card, καθώς έχω διαβάσει κατά καιρούς διάφορες κατηγορίες για την πάρτη του (μισογύνης, ομοφοβικός κλπ). Δεν βρήκα κάτι που να με χαλάσει ιδιαίτερα στο βιβλίο του , που το θεωρώ έξυπνο κι ιδιαίτερα καλογραμμένο. Δυστοπικό μέλλον, άνθρωποι σε πόλεμο με τους εξωγήινους, στρατιωτική σχολή προετοιμασίας παιδιών πολεμιστών.. Το βιβλίο έχει τιμηθεί με βραβεία Hugo & Nebula και θεωρώ ότι τα αξίζει!

 

:kabuki:

 

 

 

Να διαβάσεις και τα άλλα δυο βιβλία του έπους του ΕΝΤΕΡ  «Eκπρόσωπος των νεκρών», το δεύτερο βιβλίο της τριλογίας του «Έντερ» ΚΑΙ Ξενοκτονια  το τρίτο βιβλίο του έπους του Έντερ, γιατί αυτά  έχουν μεταφραστεί εδώ .Είναι καλύτερα από το πρώτο που διάβασες.

Της Gillian Flynn είναι για μένα το καλύτερο ,αλλά διάβασε και τα άλλα που έχει βγάλει κυρίως το: ΣΚΟΤΕΙΝΟΣ ΤΟΠΟΣ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94406
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

2 ώρες πριν, Kabuki είπε:

Αιχμηρά Αντικείμενα

Αστυνομικό της Gillian Flynn. Μια δημοσιογράφος επιστρέφει στη γενέτειρά της στην πολιτεία του Μιζούρι, για να καλύψει τους φόνους δύο μικρών κοριτσιών. Αποπνικτική  ατμόσφαιρα αμερικάνικου νότου, δυνατή αφήγηση και ροή, πετυχημένη σκιαγράφηση α' και β' χαρακτήρων, νοσηρότατο και εθιστικό. Θα τσεκαρω και την υπόλοιπη εργογραφία της.

 

Αν σου άρεσε το βιβλίο,τσέκαρε και την σειρά. ;) 

 

Και τα άλλα δύο βιβλία της συγγραφέως (το "Κορίτσι που εξαφανίστηκε" κι ο "Σκοτεινός Τόπος") είναι πολύ καλά κατά την γνώμη μου. Κι αυτά έχουν μεταφερθεί στην μεγάλη οθόνη. Το ένα το 2014 και το άλλο το 2015.

 

Spoiler

Αν όλα αυτά που γράφω τα γνωρίζεις τότε το μήνυμα αυτό θα αυτοκαταστραφεί σε 3...2...1... bye2.gif  :lol:

 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3773 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

On 21/10/2018 στο 7:56 ΜΜ, Kabuki είπε:

εγω το γούσταρα πολύ το συγκεκριμενο, δεν ειναι απο τα εργα του Κινγκ που διαβαζεις απνευστι, αλλά χτίζει ωραια ατμόσφαιρα :)

 

τελευταία έχω διαβάσει αρκετά βιβλία, οπότε

λοιποον...

 

Έγκλημα στο Κολωνάκι

Πρώτο βιβλίο του Μαρή, που δείχνει την ηλικία του μεν διατηρεί τη γοητεία του δε, μιας άλλης εποχής. Αφελές σε πολλά σημεία, με προκαταλήψεις της εποχής, που όμως με κράτησε και με έπεισε να διαβάσω κι άλλο Αστυνόμο Μπέκα .

 

Σκαρφίσου κάτι! Ιστορίες που δεν γίνεται να ξεχάσεις

Το τρίτο βιβλίο του Palahniuk που διαβάζω, μετά το Fight Club και το Νανούρισμα. Μπορώ να πω ότι κανένα τους δε με έχει απογοητεύσει. Το συγκεκριμένο είναι συλλογή διηγημάτων.Πολύ ενδιαφέρον το αποτέλεσμα, αλλά άνισο, όπως συνηθίζεται σε συλλογές διηγημάτων. Ασκήσεις ύφους και γραφής με το ιδιόμορφο χιούμορ του συγγραφέα (που σύμφωνα με το εξώφυλλο λέγεται Πόλανικ και όχι "Παλάνιουκ " όπως νόμιζα μέχρι πρόσφατα :lol:  ). Πολύ ωραία έκδοση από τον Αίολο και εξαιρετική μετάφραση .

 

Τελευταία έξοδος

Μυθιστόρημα μυστηρίου, του Federico Axat, που τσίμπησα κάποια στιγμή στις διακοπές. Η υπόθεση έδειχνε  υποσχόμενη, τουλάχιστον για βιβλίο καλοκαιριού: Ο Τεντ είναι έτοιμος να αυτοπυροβοληθεί, όταν ακούει κάποιον να χτυπάει το κουδούνι. Αρχικά σκοπεύει να το αγνοήσει και να αυτοκτονήσει, στη συνέχεια όμως βλέπει ένα σημείωμα στα χαρτιά του με τον γραφικό του χαρακτήρα , που του λέει να ανοίξει την πόρτα κι ότι είναι η μόνη έξοδος. Δε θυμάται να το έχει γράψει...

Καλή αρχική σεναριακή ιδέα, μετριότατη συνέχεια και άνευρο αποτέλεσμα κατά τη γνώμη μου .

 

Δυο βιβλία της Αγκάθα Κρίστι, από τα λίγα που δεν είχα διαβάσει και που τα θεωρώ από τα μετριότερα της, 

Το Πάρτυ  και Το ξενοδοχείο Μπέρτραμ. Τουλάχιστον στο δεύτερο αξίζει η περιγραφή του ίδιου του ξενοδοχείου .

 

Ο κοκκινολαίμης

Δεύτερο βιβλίο του Jo Nesbø για μένα, το πρώτο που διαβάζω της σειράς με το Χάρι Χόλε. Μπορώ να καταλάβω πολύ καλά τη γοητεία που ασκεί σε τόσο πολύ κόσμο, με κέρδισε. Ενδιαφέρων πρωταγωνιστής αλλά και β' χαρακτήρες, ζωντανή αφήγηση και αβίαστη ροή της ιστορίας (μετά από λίγο), πολύ καλή ατμόσφαιρα .

 

Πανδαιμόνιο

Αστυνομικό μυθιστόρημα του Κ.Ακρίβου, που εκτυλίσσεται στο Άγιο Όρον, οπου βρίσκεται το πτώμα μιας γυναίκας σε ένα κελί. Το πιο ενδιαφέρον στο βιβλίο ήταν η αρχική ιδέα. Κατα τα άλλα, είχε πολλά προβλήματα ροής και προσανατολισμού στην εξέλιξη της υπόθεσης, cheesy "πονεμένο" λαβ στορυ, σίγουρα not my cup of tea .

 

Ο άνθρωπος που έτρωγε πολλά

Συλλογή κειμένων του Αύγουστου Κορτώ. Μου έδωσαν την αίσθηση ότι θα μπορούσαν να είναι χιουμοριστικά άρθρα free press εφημερίδας, ευχάριστα, αλλά ως εκεί .

 

Αιχμηρά Αντικείμενα

Αστυνομικό της Gillian Flynn. Μια δημοσιογράφος επιστρέφει στη γενέτειρά της στην πολιτεία του Μιζούρι, για να καλύψει τους φόνους δύο μικρών κοριτσιών. Αποπνικτική  ατμόσφαιρα αμερικάνικου νότου, δυνατή αφήγηση και ροή, πετυχημένη σκιαγράφηση α' και β' χαρακτήρων, νοσηρότατο και εθιστικό. Θα τσεκαρω και την υπόλοιπη εργογραφία της.

 

Άνθρωπος στον Άρη

Αποστολή στον Άρη που εξελίχθηκε άσχημα, ένας αστροναύτης που ξεμένει πίσω στον Άρη κι αγωνίζεται να επιβιώσει. Εντυπωσιακή ιστορία επιβίωσης στο διάστημα του Weir , που αν εξαιρέσω το γεγονός ότι περιείχε κάποια τεχνικά κομμάτια που με δυσκόλεψαν, κύλησε νερό.

 

Το παιχνίδι του Έντερ

Από τα καλύτερα scifi που έχω διαβάσει, παρόλο που ήμουν αρκετά προκατειλημμένη για τον Orson Scott Card, καθώς έχω διαβάσει κατά καιρούς διάφορες κατηγορίες για την πάρτη του (μισογύνης, ομοφοβικός κλπ). Δεν βρήκα κάτι που να με χαλάσει ιδιαίτερα στο βιβλίο του , που το θεωρώ έξυπνο κι ιδιαίτερα καλογραμμένο. Δυστοπικό μέλλον, άνθρωποι σε πόλεμο με τους εξωγήινους, στρατιωτική σχολή προετοιμασίας παιδιών πολεμιστών.. Το βιβλίο έχει τιμηθεί με βραβεία Hugo & Nebula και θεωρώ ότι τα αξίζει!

 

:kabuki:

 

 

 

Λένα μολις το τελείωσα και εχεις δικιο για την ατμόσφαιρα που εχει το βιβλιο. Γενικά εχει έναν ωραίο τροπο να γράφει τα βιβλία του και να παρουσιάζει τους χαρακτήρες. Και με τέλος που δεν εχει χάπι εντ και σου αφήνει μια πρικρη γεύση...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Όσοι ψάχνατε το εξαντλημένο Κόκκινος Άρης του Κιμ Στάνλευ Ρόμπινσον, θα έχετε την ευκαιρία να το βρείτε σύντομα σε νέα έκδοση, μιας και πήρε τα δικαιώματα ο Φανταστικός Κόσμος. Η μετάφραση όπως βλέπω, θα παραμείνει η ίδια.

 

(ISBN:978-618-5194-24-6). A. Κόκκινος Άρης / Kim Stanley Robinson

 
Τίτλος : Κόκκινος Άρης
Παράλ. Τίτλος/Τίτλος Πρωτοτ. : Red Mars
Τύπος Μέσου: έντυπο / ΒΙΒΛΙΟ
Συντελεστές: Kim Stanley Robinson, Συγγραφέας ; Χριστόδουλος Λιθαρής, Μεταφραστής ; Σπύρος Φώτιος Μοσχονάς, Επιμελητής
Εκδότης: Αθήνα [GR] : Εκδόσεις Φανταστικός Κόσμος / Αντώνης Νικολουδάκης
Έτος Έκδοσης: 2018
ISBN: 978-618-5194-24-6
Γλώσσες : Ελληνική (gre) Γλώσσα πρωτοτύπου : Αγγλική (eng)
Ημ/νία Παραχώρησης : 22/10/2018
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Άντε μπας και δούμε και τις δύο συνέχειες του βιβλίου στα Ελληνικά τώρα. :)

 

:Paingiver:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26346
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Ο Κόκκινος Άρης! Κάπου το είχα πάρει σε μια έκθεση βιβλίου πριν μερικά χρόνια και έχει μείνει αδιάβαστο. Πρέπει να το πιάσω :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  16161
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  1319
  • Reputation:   5747
  • Achievement Points:  1319
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4721 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

O Derek Landy είναι ο συγγραφέας αυτής της επικής σειράς βιβλίων εφηβικής λογοτεχνίας. 

 

 Skulduggery Pleasant series.jpg

 

Άκρως διασκεδαστικά, πράγματι με καλό χιούμορ σε αρκετά σημεία (υπερβάλλει που και που, αλλά τουλάχιστον το χιούμορ είναι ταιριαστό με τους χαρακτήρες του βιβλίου, οπότε από ένα σημείο και μετά εκπνέει αυτή την αίσθηση της φυσικότητας και δε φαίνεται βεβιασμένο) και πολυάριθμες ανατροπές αστυνομικά βιβλία μυστηρίου σε ένα φανταστικό κόσμο που υπάρχει παράλληλα με το δικό μας και με πρωταγωνιστή το ζωντανό σκελετό ντετέκτιβ Skulduggery Pleasant.

 

:):)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.