Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το βιβλίο που διαβάζω αυτήν την περίοδο


Lord Makro

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Δεν του άρεσε που έβαλες την Geluck απεικόνιση του φαίνεται. :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 879
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Λες; Μπορεί τελικά να μην χώνεψαν ο ένας τον άλλον

 

santa chat.jpg

 

Spoiler

-Ω, είσαι αληθινός;

-Ναι, κι εσύ;

-Κι εγώ επίσης

-Γοητευμένος

 

:lmao: 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4650 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Διάβασα αρκετά μικρά βιβλία αυτήν την περίοδο, όμως αυτό που μου προκάλεσε την μεγαλύτερη εντύπωση είναι το Διαβατήριο από τον Σαμαράκη, μια συλλογή διηγημάτων που αφορούν την περίοδο της Χούντας. Ο Σαμαράκης και εδώ χρησιμοποιεί την ποιητική του έκφραση για να περιγράψει κάποια πραγματικά απαίσια γεγονότα και σε βάζει σε σκέψεις και προβληματισμό. Γενικά σαν συγγραφές δεν με έχει απογητεύσει ποτέ, είναι κρίμα που δεν δημοσίευσε παραπάνω έργα. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πριν λίγες μέρες διάβασα το νέο βιβλίο της Λένας Διβάνη "Τι έμαθα περπατώντας στον κόσμο" στο οποίο η συγγραφέας (και... συνάδελφος ορειβάτισσα) γράφει για τις ταξιδιωτικές εμπειρίες της από διάφορα μέρη του κόσμου. Ευχάριστο ανάγνωσμα, δίνει και μια άλλη όχι τόσο τουριστική οπτική αφού τα συγκεκριμένα ταξίδια για τα οποία γράφει έγιναν στα πλαίσια ορειβατικών αποστολών.

Πιο πριν διάβασα το (αρκετά επίκαιρο λόγω της συμπλήρωσης των 100 χρόνων) "Οκτώβρης" του China Mieville - ιστορικό βιβλίο με θέμα την επανάσταση του 1917. Το ωραίο είναι ότι ο συγγραφέας δεν είναι κάποιος εξειδικευμένος ιστορικός, αλλά ο τομέας του είναι η επιστημονική φαντασία - πολυβραβευμένος μάλιστα και με υποψηφιότητες Hugo και Nebula! Ετσι λοιπόν η αφήγησή του είναι πολύ μυθιστορηματική και γλαφυρή και ξεφεύγει από την τυπική εξιστόριση μιας πιο ακαδημαϊκής μελέτης. Πολύ καλό!

Και για να πιάσω και κανένα βιβλίο μυθοπλασίας (γενικά η ιστορία είναι το αγαπημένο μου θέμα όσον αφορά τα βιβλία) αρχίζω τώρα τον "Ανθρωπο στο ψηλό κάστρο" του μεγάλου Φίλιπ Ντικ. Μου πήραν αρκετά βιβλία φέτος στις γιορτές και πρέπει να βάλω πρόγραμμα :D:D

 

Επεξεργασία από Lord Makro
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11884
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Για να είμαστε και στο κλίμα του φόρουμ διάβασα πρόσφατα το Reading Comics του Douglas Wolk. Δεν είχα ιδέα ότι υπάρχει βιβλίο με κριτική μελέτη για τα κόμικς και το καταβρόχθισα. Ο Wolk είναι κριτικός κόμικς οπότε μην περιμένετε ακαδημαϊκή ανάλυση. Ξεκινά με μια σύντομη περιγραφή του μέσου και της ιστορίας του και μετά αναλύει διάφορα έργα που θεωρεί ότι έχουν κάτι να δείξουν για το μέσο πάνω σε αυτά που έχει να πει ο ίδιος. Νομίζω όποιος ασχολείται με πιο 'καλλιτεχνικά' κόμικς (γιατί δίνει αρκετή έμφαση σε αυτά) ή θέλει να δει μια περιγραφή μιας άλλης πλευρας των κόμικς σίγουρα του το προτείνω. Σχεδόν τίποτα δεν είχα διαβάσει από αυτά που αναλύει, αλλά μου έδωσε μια αίσθηση για τα κόμικς που αγνοούσα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ολοκλήρωσα τον Σεληνιασμό του Georges Simenon. Ωραία σύλληψη και καλή η εκτέλεση. Ανήκει στο είδος τον νουάρ που μου αρέσουν, όχι whodunnit δηλαδή, αλλά που μελετούν την κοινωνία στην οποία διαδραματίζονται. Και η δολοφονία ενός νέγρου υπηρέτη στη γαλλική αποικία της Γκαμπόν στις αρχές του 20ού αιώνα, δίνει την ευκαιρία στον Simenon να μελετήσει τον ευρωπαϊκό ιμπεριαλισμό και την κάθοδο του πρωταγωνιστή στην τρέλα. Οι πρώτες σελίδες με προϊδέασαν για ένα πιο δυνατό ανάγνωσμα, αλλά και πάλι μου άρεσε αρκετά. :) 

Επόμενο βιβλίο, Ένας Αναρχικός του Joseph Conrad, που με τράβηξε λόγω setting (κτηνοτροφική μονάδα :P ). Από τις πρώτες σελίδες, φαίνεται αρκετά καλογραμμένο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5841 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επιτελους τελειωσα το Κοράκι του Stephen King! :dance:

(ντροπη μου που δεν το χα διαβασει ως τωρα, το ξερω) 

 

Η αλήθεια ειναι παντως οτι με ταλαιπωρησε αρκετα :P

 

Post apocalyptic , γραμμενο το 1978

 

Ξεκινάει δυνατα, με μια θανατηφόρα γρίππη που εξαφανιζει τη συντριπτικη πλειοψηφια του ανθρωπινου πληθυσμου, 

συνεχίζει λιγότερο δυνατα, καθως μας συστήνει σε υπερβολικά πολλους χαρακτήρες , εκει με κουρασε

και αποζημιωνει στο τελευταιο μερος που διαβαστηκε απνευστι :)

(γραφω αοριστα για να μην σποιλαρω τίποτα)

 

Αξιζε τον κοπο, απλά δεν ειναι το αριστουργημα που περιμενα ****/*****

καποια ζητηματα που θίγει ειναι ενδιαφεροντα, κάποια άλλα ειναι μανιχαϊστικα... τεσπα not bad at all στην τελικη σουμα :)

 

Επισης για αλλη μια φορα συνειδητοποιησα ποσοι εχουν κλεψει το Βασιλια! :)

 

 

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

  • Ολοκλήρωσα το Ένας Αναρχικός που είχα αναφέρει. Ευκολοδιάβαστο (114 σελίδες πολύ μικρού μεγέθους), και είχε κάποιες εκλάμψεις στο λόγο, αλλά όχι κάτι αξιομνημόνευτο. Πάντως, μου έδωσε μια καλή γεύση από Conrad και θα ήθελα να ξαναδιαβάσω. :) 
  • Πικνίκ δίπλα στον δρόμο (aka Στάλκερ): βιβλιάρα, με όλα τα γράμματα κεφαλαία. Ίσως το καλύτερο sci-fi που έχω διαβάσει, μου ανατίναξε το μυαλό όσο ελάχιστα βιβλία (κάθε είδους) έχουν κάνει. Απίστευτος τρόπος γραφής, πραγματική *επιστημονική* φαντασία, ανθρωπιστικά μηνύματα ωραία τοποθετημένα. Πολύ καλή η ελληνική έκδοση, περιλαμβάνει μια εισαγωγή για τον τομέα της ΕΦ στην ΕΣΣΔ.
  • Ο Φαρφουλάς και άλλα διηγήματα: well, τα κόμικς των Βανέλλη-Πέτρου με κατάφεραν να διαβάσω Δημοσθένη Βουτυρά. Με είχε τραβήξει η αίσθηση του αλλόκοτου που είχαν οι ιστορίες και μου είχε κάνει εντύπωση που ένας Έλληνας εκείνης της εποχής είχε τέτοιο στυλ. Η συλλογή πάντως που διάβασα ήταν μάλλον μέτρια. Ξεχώρισαν 2-3 ιστορίες, αλλά και πάλι δεν τρελάθηκα. Ίσως δεν έπεσα στις καλές του. :) 
  • Η εξαίσια γυναίκα και τα ψάρια: άλλη μια ελληνική συλλογή διηγημάτων. Πολύ καλή. Κάπως άνιση, αλλά πολύ καλή. Δυνατός, ελλειπτικός λόγος και θεματολογία που κινούνταν μεν στο καθημερινό, αλλά με μια ελαφριά δόση του παράξενου (π.χ. την πρώτη ιστορία αναφέρεται ένας άντρας που τον έστησε η κοπέλα κι άρχισε να μασουλάει το μπουκέτο :P). Το προτείνω σε όσους ψάχνονται για σύγχρονη ελληνική λογοτεχνία
  • Ο Άνθρωπος για όλες τις δουλειές: η πρώτη μου επαφή με Bukowski. Δεν ξεκίνησα με πολύ υψηλές βλέψεις, καθότι στις αναζητήσεις μου δεν το είχα πετύχει και αποτελεί το δεύτερο μυθιστόρημά του (βέβαια το έγραψε σε ώριμη ηλικία). Η πλοκή αυτή καθαυτή δεν έχει σημασία. Μπορεί αρχικά να ξενίσει τον αναγνώστη, όταν πάρει πρέφα ότι ο πρωταγωνιστής κάνει τα ίδια και ίδια, ξανά και ξανά. Παρόλα αυτά είναι ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο. Ο απλός λόγος του Bukowski διανθίζεται με επίσης απλές, αλλά σκληρές εκφράσεις, ενώ οι σκέψεις που θέλει να μοιραστεί μαζί μας, είναι ωραία δοσμένες. Δεν θα το έλεγα αριστούργημα, αλλά αναμφίβολα είναι ένα πολυεπίπεδο βιβλίο. :) 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

2 min ago , GeoTrou said:
  • Ο Άνθρωπος για όλες τις δουλειές: η πρώτη μου επαφή με Bukowski. Δεν ξεκίνησα με πολύ υψηλές βλέψεις, καθότι στις αναζητήσεις μου δεν το είχα πετύχει και αποτελεί το δεύτερο μυθιστόρημά του (βέβαια το έγραψε σε ώριμη ηλικία). Η πλοκή αυτή καθαυτή δεν έχει σημασία. Μπορεί αρχικά να ξενίσει τον αναγνώστη, όταν πάρει πρέφα ότι ο πρωταγωνιστής κάνει τα ίδια και ίδια, ξανά και ξανά. Παρόλα αυτά είναι ένα πολύ ενδιαφέρον βιβλίο. Ο απλός λόγος του Bukowski διανθίζεται με επίσης απλές, αλλά σκληρές εκφράσεις, ενώ οι σκέψεις που θέλει να μοιραστεί μαζί μας, είναι ωραία δοσμένες. Δεν θα το έλεγα αριστούργημα, αλλά αναμφίβολα είναι ένα πολυεπίπεδο βιβλίο. :) 

Κάποιοι συγγραφείς και σίγουρα ο Μπουκόφσκι είναι να διαβάζονται στην πρωτότυπη γλώσσα του βιβλίου. Νοήματα και αμυδρές έννοιες χάνονται στη μετάφραση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Παράλειψις σοβαρή! Η έκδοση που διάβασα (παλιά, εξαντλημένη πλέον) είναι εξαιρετικότατη! Η μεταφράστρια κατάφερε να «ελληνοποιήσει» τον πεζοδρομιακό λόγο του Bukowski, χωρίς να χάσει τη δύναμή του. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

2 hours ago, GeoTrou said:

Παράλειψις σοβαρή! Η έκδοση που διάβασα (παλιά, εξαντλημένη πλέον) είναι εξαιρετικότατη! Η μεταφράστρια κατάφερε να «ελληνοποιήσει» τον πεζοδρομιακό λόγο του Bukowski, χωρίς να χάσει τη δύναμή του. :) 

Χαίρομαι, αν και σαν επαγγελματίας μεταφραστής (μεταξύ άλλων :) ) ξέρω πως μια πλήρη μεταφορά είναι αδύνατη γιατί δεν υπάρχουν οι ίδιοι κοινωνικοί συσχετισμοί και κάθε ελληνοποίηση αμερικανικών βιωμάτων γίνεται σόλοικη. Αλήθεια, ποια είναι η μεταφράστρια;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53885
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3629 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Χρύσα Τσαλικίδου :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

15 min ago , GeoTrou said:

Χρύσα Τσαλικίδου :) 

Από τις καλύτερες στο χώρο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

37 λεπτά πριν, Pete είπε:

Χαίρομαι, αν και σαν επαγγελματίας μεταφραστής (μεταξύ άλλων :) ) ξέρω πως μια πλήρη μεταφορά είναι αδύνατη γιατί δεν υπάρχουν οι ίδιοι κοινωνικοί συσχετισμοί και κάθε ελληνοποίηση αμερικανικών βιωμάτων γίνεται σόλοικη. Αλήθεια, ποια είναι η μεταφράστρια;

Τώρα εμένα μου κίνησες την περιέργεια για τα βιβλία που έχεις μεταφράσει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

12 min ago , GreekComicFan said:

Τώρα εμένα μου κίνησες την περιέργεια για τα βιβλία που έχεις μεταφράσει. :)

Γύρω στα 400... 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Μου πάει το μυαλό στο ποιος μπορεί να είσαι, αλλά πες μας έναν τίτλο ενδεικτικά, καλέ. :lol:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

7 min ago , GreekComicFan said:

Μου πάει το μυαλό στο ποιος μπορεί να είσαι, αλλά πες μας έναν τίτλο ενδεικτικά, καλέ. :lol:

 

To Πράσινο Μίλι; Ή από Wilbur Smith σχεδόν ό,τι θέλεις;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Το περίμενα! :)

 

Πέρνα τότε μια βόλτα και από την παρουσίαση της Bell, όποτε έχεις όρεξη. :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17533
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

@Pete Χαχα! Διάβαζα πάρα πολύ Wilbur Smith και μετά από πολλά χρόνια έπιασα πρόσφατα να διαβάσω την Οργή, αλλά δεν με κράτησε και το άφησα στη μέση!

 

Ακόμα θυμάμαι πάντως το Στην Καυτή Άμμο, πρέπει να το είχα διαβάσει πάνω από 10 φορές!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32695
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  384
  • Reputation:   2405
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  3
  • With Us For:  2218 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  75

Πριν από 1 ώρα, GreekComicFan είπε:

Το περίμενα! :)

 

Πέρνα τότε μια βόλτα και από την παρουσίαση της Bell, όποτε έχεις όρεξη. :)

 

 

Έχετε κάνει τόσο φοβερή δουλειά εδώ πέρα και έχετε δημιουργήσει ένα τόσο απίστευτο αρχείο που χάνει η μάνα το παιδί και το παιδί τη θεία. Ακόμα ψάχνομαι :)

Φαντάζομαι πως για ένα χρόνο απλά θα διαβάζω και θα καταγράφω... Ειλικρινά μπράβο σε όλους...

 

 

Πριν από 1 ώρα, Dredd είπε:

@Pete Χαχα! Διάβαζα πάρα πολύ Wilbur Smith και μετά από πολλά χρόνια έπιασα πρόσφατα να διαβάσω την Οργή, αλλά δεν με κράτησε και το άφησα στη μέση!

 

Ακόμα θυμάμαι πάντως το Στην Καυτή Άμμο, πρέπει να το είχα διαβάσει πάνω από 10 φορές!!!

 

Ο Σμιθ είναι ή του ύψους ή του βάθους, έχει γράψει αριστουργήματα και επουσιώδη πράγματα. Τελευταία ιδίως υπάρχει φανερή καθίζηση. Είναι πάντως αξιέπαινος για την αγάπη του για την Αφρική και για την απίστευτη έρευνα που κάνει σε οτιδήποτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

George R.R. Martin - Το Όνειρο του Μισισιπή

 

Έχει πλάκα να βλέπεις σε ένα βιβλίο που γράφτηκε το 1982 να περιέχει μία από τις πιο γνωστές εκφράσεις του Game of Thrones (1996) (aka ASOIAF) ποια άλλη από το: Φωτιά και αίμα! 

 

Γενικά το βιβλίο μ'άρεσε αν και σε κάποια σημεία έκανε κοιλιά. Φταίει βέβαια και το ότι μιλάμε για 600+ σελίδες.

 

Αν δεν έχετε ιδέα από ποταμόπλοια, Μισισιπή και Νέα Ορλεάνη (όπως εγώ) ορίστε η ευκαιρία! 5,50€ έχει στην Πρωτοπορία. Κύριο θέμα τα πλοία που διασχίζουν ποτάμια τα οποία είναι και το κόλλημα - αγάπη του George Martin!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Τέλειωσα το "Το μυστήριο του κίτρινου δωματίου" του Gaston Leroux. 

 

Η αλήθεια είναι ότι το περίμενα πολύ καλύτερο. Έπασχε από τα δύο χειρότερα χαρακτηριστικά που μπορείς να πετύχεις στην αστυνομική λογοτεχνία- κράταγε στο σκοτάδι τον αναγνώστη μόνιμα και επί των πάντων τόσο έντονα που χάνει το ενδιαφέρον του και η υπερβολικά καθυστερημένη αποκάλυψη στο φινάλε ήταν στην καλύτερη ανεπαρκής και μέτρια. Τουλάχιστον άμα το μυστήριο τσουλάει αργά ή ο συγγραφέας σου δίνει την πληροφορία με το σταγονόμετρο, περιμένεις ότι χτίζει ένα εξτραβαγκάντ τέλος που θα σε αφήσει άναυδο. Μόνο αυτό δεν συνέβη με το "το μυστήριο του κίτρινου δωματίου".

 

Δεν είχα ξαναπιάσει Λερού και το ξεκίνησα πως και πως για να διορθώσω αυτή την αμέλεια ως λάτρης του αστυνομικού μυθιστορήματος. Κατέληξα κουρασμένος από την ανάγνωση, δύσκολα θα τον ξαναπιάσω γενικώς. Ίσως δώσω μια ευκαιρία στο φάντασμα της όπερας. Εν τέλει, αν και διάβαζα πως το συγκεκριμένο αποτελεί την επιτομή της locked room mystery υποκατηγορίας, κατέληξα για ακόμα μια φορά στην ρήση "το ότι είναι κάτι κλασικό δεν σημαίνει ότι είναι απαραίτητα καλό". 

 

Αρκετά δομημένος λόγος αν και δεν διέκρινα κάποιο συγκλονιστικό συγγραφικό ταλέντο. Με κούρασαν τα πολλά και μικρά κεφάλαια, αυτού του τύπου η δημοσιογραφική αφήγηση δεν ταιριάζει στο είδος και σπάει την όποια ατμόσφαιρα. 

 

:alex: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ξεκίνησα εδώ και 2-3 μέρες τo The Terror του Dan Simmons, ένα historical fiction βιβλίο βασισμένο πάνω στην πραγματική ιστορία εξαφάνισης δύο πολεμικών Αγγλικών πλοίων σε εξερευνητική αποστολή στην Αρκτική το 1845. Ο λόγος για τα hms terror και hms erebus

 

Καλή γραφή, φοβερή ροή μέχρι στιγμής και από την αρχή το κλίμα είναι βαρύ, σκοτεινό και παγωμένο. Δεν σε αφήνει να το αφήσεις. Έχω διαβάσει ~100 σελίδες από τις 700+ και μέχρι στιγμής χτυπάει 5/5. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6205
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ο Dan Simmons είναι εξαιρετικός συγγραφέας και συστήνεται ανεπιφύλακτα!

Εγώ βλέπω στην τηλεοπτική σειρά που είναι ακόμα στην αρχή αλλά αυτό που έχει ενδιαφέρον είναι η πραγματική ιστορία της αποστολής στον Αρκτικό κύκλο ,το γεγονός ότι ακόμα παραμένει σε πολλά σημεία μυστήριο η εξαφάνιση και η τύχη πολλών μελών των πληρωμάτων και η τόσων χρόνων προσπάθεια να βρεθούν απαντήσεις!

Δυστυχώς το βιβλίο δεν έχει μεταφραστεί στα ελληνικά αλλά λογικά λόγω της σειράς θα το δούμε σύντομα!

Α, είμαι περίεργος με το αποτέλεσμα που θα έχουμε από πιθανές μελλοντικές μεταφορές βιβλίων του Simmons όπως στο πολύ αγαπημένο Υπερίωνα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30604
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  536
  • Content Count:  6810
  • Reputation:   55497
  • Achievement Points:  6810
  • Days Won:  161
  • With Us For:  3397 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Σωστός σε όλα @guskoin :) άκρως ελκυστικό το μυστήριο των πλοίων, ακόμα πιο ελκυστικό τώρα που έχουν βρει τα απομεινάρια και έχει μπλέξει ακόμα περισσότερο το πως βρέθηκαν εκεί που βρέθηκαν. 

 

Το βιβλίο το ξεκίνησα λόγω της σειράς που αναφέρεις. Είδα τα δυο πρώτα επεισόδια και με γοήτευσε τόσο η όλη αρχική ιδέα που αποφάσισα να την σταματήσω και να ξεκινήσω το βιβλίο. Όπως φαίνεται  έκανα πολύ καλά :yes: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  504
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Πριν καμιά βδομάδα τελείωσα "ΤΟ ΠΕΤΑΓΜΑ ΤΩΝ ΑΕΤΩΝ" του Jack Higgins και άρχισα το "Η ΛΕΟΠΑΡΔΑΛΗ ΚΥΝΗΓΑ ΣΤΟ ΣΚΟΤΑΔΙ" (το εψαχνα πολυ καιρό και το βρήκα προσφατα) του αγαπημένου μου Wilbur Smith το οποίο είναι και το μόνο απο τον ίδιο που δεν είχα διαβάσει

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20416
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αφου περασε πολυς καιρος που διαβασα τα 5 πρωτα βιβλια  Vampire diaries,διαβασα το  6ο και 7ο της σειρας.papas.gif

."H  κοκκινη βλελλα.-Οι περιπετειες του νεαρου Σερλοκ Χολμς 2" . Μου αρεσε,οπως και το πρωτο της σειρας το "Νεφος θανατου" .

"Καρμιλα" Το πρωτο μυθιστορημα που γραφτηκε για βρυκολακες. Ηταν καλο! vampir.gif

Τωρα διαβαζω την 7λογια "Γαλαζοαιματοι" .Ειμαι στο 4ο βιβλιο. Ωραια ειναι.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

   Διάβασα πριν λίγες μέρες το βιβλίο του Μπουσκάλια γεννημένοι ν αγαπάμε από την προσφορά της νέας σελίδας. Ευκολοδιάβαστο και αισιόδοξο όπως πάντα το κάθε βιβλίο του Μπουσκάλια δίνει συμβουλές για την αγάπη! 

   Τώρα διαβάζω το 

Κυριακή απόγευμα στη Βιέννη

https://www.protoporia.gr/kyriaki-apogeyma-sti-vienni-p-356053.html

Αντιγράφω από την περιγραφή του βιβλίου.Eγώ λατρεύω το γράψιμο της βαμβουνάκη.Σ όποιον αρέσουν τα παρακάτω λόγια θα αρέσει και το βιβλίο:

Περιγραφή:

Να προσέχεις περισσότερο το βλέμμα από τα λόγια, της έλεγε. Μην κρίνεις από τις πράξεις καθεαυτές. Κοίτα την κρυφή πρόθεση, εκεί είναι η καθαρότητα ή όχι της καρδιάς. Ένας εγωπαθής διαλέγει και ρόλο αγίου, μοιράζει περιουσίες στην ελεημοσύνη. Όμως σκοπός του δεν είναι το έλεος, είναι ο αυτοθαυμασμός, ένας θρίαμβος στους γύρω.

Μην εμπιστεύεσαι τα συναισθήματά σου, ούτε αγαπώ, ούτε δεν αγαπώ μη λες εύκολα. Δε συμπονάς όσο νομίζεις. Συμπονούμε και από ταύτιση, όχι από ανθρωπιά. Είναι ο φόβος μη συμβεί και σε μας το ίδιο κακό και προληπτικά το προβάρουμε. Πάντα εγώ! Ο πλησίον μένει απόμακρη γη. Η ουτοπία του άλλου! 

Η ψυχή είναι πανίσχυρη. Μην κολλάς στην ψυχανάλυση, προορίζεται για τις πληγές, μετά χρειάζεσαι την πνευματική περιπέτεια, μόνη σου. Όπως πας σε ορθοπεδικό αν σπάσεις ένα πόδι. Θα δέσει το κάταγμα, δε θα σου μάθει να βαδίζεις, ούτε το δρόμο, ούτε βέβαια τον προορισμό. Η ευθύνη σου είναι αμεταβίβαστη. Ετοιμάσου να με εγκαταλείψεις πριν παραλύσεις στο ντιβάνι μου!

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  31588
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  360
  • Reputation:   1946
  • Achievement Points:  404
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

   Τελείωσα το τέλος μιας σχέσης του γκράχαμ γκρήν. Είχα δει και την ταινία την οποία είχα λατρεψει! Το βιβλίο εμβαθύνει πιο πολύ στους χαρακτήρες , τις σκέψεις και τα ηθικά διλήματα τους και κυρίως αναλώνεται περισσότερη ώρα στον καθολικό Θεό.Και η ταινία και το βιβλίο πάντως προκαλούν έντονα συναισθήματα και πραγματικά αξίζουν το χρόνο σας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31587
  • Group:  Members
  • Topic Count:  62
  • Content Count:  574
  • Reputation:   1130
  • Achievement Points:  574
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

To βιβλίο που διαβάζω αυτήν την περίοδο είναι Οι Λύκοι της Κάλλα του Στέφεν Κίνγκ .:)Από την σειρά "ο Τελευταίος Πιστολέρο".Για όσους έχουν δει τις ταινίες, Και οι Επτά ήταν υπέροχοι(Γουέστερν με τους Γιούλ Μπρίνερ, Τσαρλς Μπρόνσον κ.α)- και οι επτά Σαμουράι (του Ακίρα Κουροσάβα ,με τον αξέχαστο Τοσίρο Μιφούνε τον θυμόσαστε στον ρόλο του ιάπωνα πολεμάρχου Toranaga  της τηλεοπτικής σειράς Shogun  ) τότε, να μην το χάσουν .Διότι είναι μια πολύ επιτυχημένη διασκευή, των δύο ταινιών. Εγώ έχω παραγγείλει-εκτός από το πρώτο τεύχος που το έχω συν και τους Λύκους- και τα υπόλοιπα τεύχη της σειράς (διότι δεν υπάρχουν όλα σε ένα μέρος καταλαβαίνετε) ,:up:  η οποία θεωρείται από πάρα πολλούς ως το κορυφαίο δημιούργημα του του πιο μεγάλου και μοναδικού δημιουργού, του ποιοτικού ατμοσφαιρικού τρόμου και θρίλερ Κινγκ:up: .Όμως, να μην σταματήσει να γράφει ούτε να μας φύγει.Πιστολέρο μου, μην μας εγκαταλείψεις και εσύ.Ε;:NoNo:(Sorry για το συναισθηματικό μου ξέσπασμα απο την σημερινή φυγή του Χάρυ Κλύνν .Ακόμα δεν μπορώ να δεχθώ ότι έφυγαν ο Τζίμμης Πανούσης και ο -εδώ δεν ξεπέρασα τον χαμό του Κελαηδόνη. )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.