Μετάβαση στο περιεχόμενο

Το βιβλίο που διαβάζω αυτήν την περίοδο


Lord Makro

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στο τελευταίο fantasticon μου είχαν προτείνει τα Βουνά της  Τρέλας του Lovecraft. Έχοντας καλές αναμνήσεις από τη σειρά του συγγραφέα στις εκδόσεις Αίολος αν θυμάμαι καλά τη δεκαετία του 80 (Τρόμος του Ντάνγουιτς, Ντέξτερ Γουορντ, Ναός του Τρόμου) το πήρα και μόλις αξιώθηκα να το διαβάσω. Να το θέσω ευθέως . Αν δεν είσαι die-hard fan του Lovecraft μην μπεις στον κόπο. Πραγματικά εξαιρετικά κουραστικό ανάγνωσμα που πρέπει να έχεις εκτεταμένες γνώσεις γεωλογίας, παλαιοντολογίας, ορυκτολογίας κλπ για να μπορέσεις να παρακολουθησεις τουλάχιστον στο πρώτο του μισό. Όπως σε όλα σχεδόν τα βιβλία του Λάβκραφτ όλα έχουν ήδη συμβεί πριν γραφεί το βιβλίο και εμείς ενημερωνόμαστε για τα συμβάντα μέσω δημοσιέυσεων, επιστολών (εδώ) , αλληλογραφίας κλπ. Εδώ το τρικ δεν δουλεύει. Το βιβλίο περιλαμβάνει την γενεαλογία των λεγόμεων Μεγάλων Παλαιών. Το ότι ένας επιστημόνας γεωολόγος, ο αφηγητής , έχει βαθιές γνώσεις του Νεκρονομικόν, πριν μάλιστα την... μεταφυσική εμπειρία του , μου φάνηκε τραβηγμένο .... Εν πολλοίς , το διάβασα με μεγάλη δυσκολία, χωρίς να μου προκαλεί το παραμικρό ενδιαφέρον, έκλαψα τα χρηματά μου και το θεωρώ απερίγραπτο....

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 880
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26497
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6207 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

ΙΕΡΟΣΥΛΕ !!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβσα τη Δίψα του Joe Nesbo. Για μένα αρκεί ότι ο Χάρι Χόλε όταν δεν κυνηγάει φρενοβλαβείς , ακούει Father John Misty και Sufjan Stevens, έχει μια γυναίκα που ακούei PJ Harvey ενώ η κεντρική ηρωίδα ακούει Beach House! Ενώ οι φρενοβλαβείς ακούνε Pink Floyd! Καθηλωτικό!

 

Προσπάθησα να διαβάσω και το "8" της Κάθριν Νέβιλ αλλά στο σημείο που ακούμε την ιστορια πως το φάντασμα του καρδινάλιου Ρισελιέ εμφανίζεται στον Ταλεϋράνδο και του λέει να επικοινωνήσει με τον Βολταίρο αποφάσισα πώς enough is enough και πάμε γι' άλλα....

Επεξεργασία από bonadrug
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Διαβαζω και γω Jo Nesbo αυτες τις μερες. Τελειωσα προσφατα τον Λυτρωτη και τωρα διαβαζω τον Χιονανθρωπο που θα μεταφερθει και στην μεγαλη οθονη οπως εμαθα. Καλος ο Λυτρωτης αλλα ο Χιονανθρωπος στο οποιο κυνηγαει εναν serial killer φαινεται ακομα καλυτερο :D Παντως απο τα βιβλια του ο Κοκκινολαιμης παραμενει για μενα το καλυτερο της σειρας απο οσα εχω διαβασει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10962
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  218
  • Reputation:   1007
  • Achievement Points:  273
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5366 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Για εμένα το καλύτερο βιβλίο του Nesbo της σειράς με Χάρι Χόλε είναι ο Χιονάνθρωπος και το ακολουθεί το Αστέρι του διαβόλου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3070
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Διάβασα δύο από Stephen King

 

1ο Η Γκουέντι και το Κουτί: καλό, γρήγορο χωρίς όμως να είναι κάτι το αξιόλογο. Περνάς πάντως ευχάριστα την ώρα σου

 

2ο Το παιχνίδι του Τζέραλντ: Αρκετά δυνατό ψυχολογικό θρίλερ με πολύ ιδιαίτερες σκηνές που προκαλούν αντδράσεις! Στο τέλος βέβαια μου άρεσε αν και κάπου στη μέση έκανε μια μικρή κοιλιά.. Από τις λίγες στιγμές του King που λείπει το υπερφυσικό - ανεξήγητο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Τελειωσα πριν καποιες μερες τον Χιονανθρωπο. Οντως ηταν πολυ καλο βιβλιο, page turner και η υποθεση σε κρατουσε σε αγωνια. Μαζι με τον Κοκκινολαιμη, τα αγαπημενα μου προς το παρον απο Nesbo. Αναμενω να ξεκινησω την Λεοπαρδαλη :)

 

Ο Ιδιωτικος Βιος του Μαξουελ Σιμ. Ενδιαφερον βιβλιο στο οποιο περιγραφεται η προσπαθεια του καταθλιπτικου πρωταγωνιστη να ξαναενταχθει στο κοινωνικο συνολο και ουσιαστικα να τα βρει με τον εαυτο του. Τα γεγονοτα του βιβλιου διαδραματιζονται το 2009 στην αρχη της κρισης και ο συγγραφεας προσπαθει να την ενταξει και αυτη στο φοντο της ιστοριας, μαλλον αποτυχημενα κατα τη γνωμη μου. Βεβαια αυτο δεν ειναι το μεγαλυτερο προβλημα του βιβλιου καθως ενω για τα πρωτα 2/3 η ιστορια εχει ρυθμο και χτιζει καλα μια αποκαλυψη για εναν χαρακτηρα, προς το τελος το χανει. Αφενος επιφυλασσει αλλο ενα twist αποτυχημενο και απο το πουθενα αυτη τη φορα ενω ο τροπος που κλεινει προσωπικα μου αφησε την εντυπωση του επιτηδευμενου ομως και προχειρου. kwtsoκλιμακα 6/10 :)

 

Τωρα ξεκινησα να διαβαζω το Η Τζαζ του Δολοφονου, αστυνομικο που εκτυλισσεται στην Νεα Ορλεανη το 1919. Θετικα τα πρωτα δειγματα. Οψομεθα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μόλις ξεκίνησα το "Καλοί Οιωνοί" το οποίο από καιρό κόρταρα οnline!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6286 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα την επετειακή έκδοση της Νυχτερίδας, πρώτης περιπέτειας του Χάρι Χόλε. Νομίζω πως ο Nesbo δεν είχε βρει τα πατήματα του ακόμα ενώ έμεινα άναυδος με την επιλογή του ντετέκτιβ να ρίξει στο στόμα του λύκου την κοπέλα με την οποία εμπλέκετο αισθηματικά!

Διάβασα και τον Κοκκινολαίμη, μάλλον το καλύτερο και πιο σύνθετο βιβλίο του Nesbo που έχω διαβάσει ως τώρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  445
  • Reputation:   2215
  • Achievement Points:  447
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3687 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τελειωσα το Καλοι Οιωνοι και το προτεινω ανεπιφυλακτα σε ολους, ειναι τρομερα αστειο.

 

Ξεκινησα να διαβαζω βιβλια απo την σειρα Discworld του Terry Pratchett. Νομιζω οτι θα ασχολουμε πολυ καιρο με αυτη τη σειρα αν ειναι οσο καλη ηταν το Καλοι Οιωνοι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52805
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Είναι. Με άλλον τρόπο αλλά είναι :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Χτες στη θάλασσα διάβασα το Μυστικό του Βίβελμ Στόριτς του Ιούλιου Βερν. Αφού κατάφερα να βρω μια ντουζίνα των εκδόσεων Αστήρ είπα να ξεκινήσω με το πιο διαφορετικό βιβλίο του συγγραφέα. Πολυτονικό με δασείες βαρείες οξείες περισπωμένες υποτακτικές με -η στο τέλος, κύλισε σα νεράκι. Μπορεί ο λόγος να είναι λίγο εκλεπτυσμένος, μπορεί να δίνει περιγραφές και για απλούς περιπάτους αλλά είναι ζωντανό κέιμενο.

 

Ένας νέος Γάλλος παντρεύεται μια Ουγγαρέζα. Ένας Γερμανός αντίζηλος προσπαθεί να καταστρέψει αυτόν το γάμο. Κατέχει φίλτρα του πατέρα του που τον κάνουν αόρατο και σιγά σιγά αναβάλει την τελετή με παράδοξα φαινόμενα τρομοκρατώντας το χωριό. Δεν είναι Φρανκενστάιν αλλά το έχει. Ο τρόμος χτίζεται σκαλί σκαλί και το κείμενο είναι αληθοφανές. Ο συγγραφέας προσπαθεί να δώσει και επιστημονικές εξηγήσεις για να γίνει και πιο πειστικός. Και το καταφέρνει. Άσε που προβλέπει και μια επιστημονική ανακάλυψη για τα φάσματα του φωτός που δε βλέπουμε και για χρώματα που δεν αντιλαμβάνεται το ανθρώπινο μάτι. Ο Βερν δεν κρύβει το μίσος του για τους Γερμανούς και πετάει κανα δυο μπιχτές και για άλλη εθνικότητα.

 

Λένε ότι είναι από τα τελευταία του κείμενα, και ίσως του γιού του που τον αντέγραψε πετυχημένα και με τις ευλογίες του.

Επεξεργασία από x_for_xepeta
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Χμμμ. Το εχω διαβασει κια εγω πολλα χρονια πριν,σε παλια εκδοση με σκληρο εξωφυλλο,αλλα με τον τιτλο "Ο αορατος ανθρωπος" . :idea:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

  • Ο Μαύρος Πύργος IV: Πόσους μήνες το διάβαζα τούτο; Έχω χάσει το λογαριασμό. :P Δεν θα το χαρακτήριζα επουδενί κακό, αλλά είναι άνετα το υποδεέστερο από όσα βιβλία του King έχουν πέσει στα χέρια μου. Ενώ υπήρχαν εδάφια εξαιρετικά, πλατείαζε πολύ, με αποτέλεσμα να χάνω αυτό το feeling που μου έδωσαν τα άλλα βιβλία της σειράς.
  • Η απίστευτη και θλιβερή ιστορία της αθώας Ερέντιρα και της άσπλαχνης γιαγιάς της: μετά από χρόνια ξαναπιάνω Marquez και τον απολαμβάνω ακόμα περισσότερο. Πολύ ωραία ιστορία, πανέμορφο γράψιμο. Το τέλος μου φάνηκε ολίγον τι απότομο και άκυρο. Εκ των υστέρων, η εξήγηση που διάβασα σε μία ανάλυση, μου φάνηκε αρκετά ικανοποιητική ως προς αυτό το κομμάτι.
  • Ο συνταγματάρχης Λιάπκιν: διαβάστηκε απλά για να διαβαστεί, μιας και είναι μικρό. Στο μεγαλύτερο μέρος του μου ήταν πρακτικά αδιάφορο, τόσο ως προς την ίδια την ιστορία όσο και προς τη γλώσσα, παρά τις κατά τόπους εξάρσεις. Πιστεύω ότι ο Καραγάτσης ήθελε να κάνει κυρίως μια μελέτη χαρακτήρων, αλλά προσωπικά τη βρήκα μάλλον επιφανειακή. Ωστόσο, τα δύο τελευταία κεφάλαια ήταν αριστουργηματικά και έσωσαν ελαφρώς την παρτίδα.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Για όποιον ενδιαφέρεται.

 

nsl_crimeNoe_01.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα απανωτά δύο Delillo. Πρώτα Zero K και μετά Mao II. Εξαιρετικός συγγραφέας με ύφος αρκετά ξεχωρίστο. Και αναφέρω το ύφος γιατί ίσως είναι αυτό που με κάνει να θέλω να διαβάσω ότιδήποτε έχει γράψει. Πρώτη φορά θέλω σε συγγραφέα απλά να χαθώ στο ύφος του και όχι και τόσο πολύ στο τι γίνεται. Ίσως γιατί κρύβει πολλά. Ένα κοινό που παρατήρησα στα δύο βιβλία είναι ότι υπάρχει πολύ μικρή έκφραση από τους χαρακτήρες οπότε πρέπει να βγάλεις ότι συμπεράσματα γίνεται να βγουν από τα συμφραζόμενα. Νομίζω τα θεωρώ ισάξια. Αν και είδα ότι το Zero K πήρε οκ κριτικές ενώ το Mao II ήταν finalist και για Pulitzer. Ίσως φταίει ότι εγώ θεωρώ πολύ ωραίο θέμα και τα cryonics και την ιδέα ελέγχου του θανάτου που έχει στο Zero K. Ενώ το Mao II ήταν πιο πολιτικό. Μου άρεσε, όμως, που και στα δύο αποφεύγει να μεγαλοποιήσει τα γεγονότα και να τα βάλει σε μεγαλύτερη κλίμακα. Τα βλέπουμε όλα μέσα από αυτά που επηρεάζουν τους χαρακτήρες. Θέλω οπωσδήποτε να διαβάσω όλα του τα βιβλία. 

 

Προς το παρόν, όμως, έχω πιάσει το Go Down, Moses του Faulkner. Αγαπημένος μου και χαίρομαι που επιτέλους ξαναπιάνω κάτι δικό του. Δε με απογοητεύει ποτέ και όσο έχω διαβάσει δε νομίζω να γίνει ούτε τώρα. Είναι μυθιστόρημα περίπου με διηγηματα ως κεφάλαια που απ'ότι καταλαβαίνω πιάνουν αρκετές δεκαετίες μιας περιοχής στην επαρχία της Αμερικής. 

 

Και τώρα που είπα αρκετές δεκαετίες, θυμήθηκα ότι διάβασα και το 100 χρόνια μοναξιάς. Εξαιρετικό βιβλίο. Εξαιρετικότατο. Δεν ξέρω τι να πω για αυτό το βιβλίο, αλλά δημιουργεί μια ατμόσφαιρα που σίγουρα δεν ξεφεύγεις εύκολα. Ειλικρινά δεν περίμενα τίποτα από αυτά που γινόντουσαν και κάθε σελίδα είχε μια φρέσκια ματιά. Με εξέπληξε πάρα πολύ η ποικιλία του και ο τρόπος αφήγησής του. Έχω και το Love in the Time Of Cholera και ανυπομονώ να το διαβάσω και αυτό σύντομα. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7528
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4612 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Delillo δεν έχω διαβάσει ακόμα και ψήνομαι . Μοιάζει καθόλου με τον Palahniuk ? :D

  Εγώ αυτόν τον μήνα το έριξα μετά από πολύ καιρό στον King . Διάβασα την  "Γουέντι και το κουτί " μια συμπαθητική , ευκολοδιάβαστη νουβέλα , και τώρα ολοκληρώνω το "παζάρι των κακών ονείρων " διηγήματα , τα περισσότερα όχι κάτι ιδιαίτερο , αλλά 20-30 σελίδων ,που είναι ότι πρέπει αν θες κάτι να διαβάσεις αλλά είσαι και κουρασμένος ! Οι εκδόσεις Κλειδάριθμος ευτυχώς τώρα που πήραν τα δικαιώματα του Κινγκ , τα εκδίδουν με μεγάλη γραμματοσειρά , γιατί δεν είμαι πια για πολλές ταλαιπωρίες .

  Α ! , διάβασα και στις αρχές του μήνα τον Δρ . Άντερ του K.W.Jeter . Μπορεί να μην ήταν τόσο καλό όσο ο "Οριζόντιος αποχαιρετισμός " , όμως ο τύπος πραγματικά ξέρει να γράφει επιστημονική φαντασία !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μόλις τέλειωσα το Καλοί Οιωνοί των Gaiman/Pratchett. Απίστευτο βιβλίο. Οι συγγραφείς καταφέρνουν να βγάζουν γέλιο όχι μόνο από τις ατάκες, αλλά και από τις καταστάσεις αυτές καθεαυτές και την (ας μου επιτραπεί ο όρος) «σκηνοθεσία», ενώ παράλληλα ασκούν κριτική στη σύγχρονη ανθρώπινη κοινωνία και τη διαχρονική μας ηλιθιότητα και τάση προς την αυτοκαταστροφή. Πάει πολύς καιρός που απόλαυσα ένα μυθιστόρημα τόσο πολύ. Η δε ελληνική έκδοση είναι όχι απλά καλά, αλλά υποδειγματική σε όλα της.

Όσοι σκέφτεσαι να το διαβάσετε, μην το σκέφτεστε άλλο. Όσοι δεν το σκέφτεστε, σκεφτείτε το. :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5325 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

On 10/27/2017 at 11:10 AM, nquees said:

Delillo δεν έχω διαβάσει ακόμα και ψήνομαι . Μοιάζει καθόλου με τον Palahniuk ? :D

 

Από Palahniuk έχω διαβάσει μόνο το Fight Club, αλλά αν ήταν να τους συγκρίνω, θα έλεγα ότι ίσως μοιάζουν ελαφρώς στον τρόπο που κοιτάνε την Αμερική. Αλλά ο Palahniuk γραφει πιο χύμα ενώ ο Delillo φαίνεται να έχει μεγάλη φιλοδοξία για τη λογοτεχνία οπότε ασχολείται με αρκετά μεγάλα γεγονότα και ίσως είναι πιο δύσκολο το βάθος που έχουν τα βιβλία του. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δυο βιβλια που διαβασα τελευταια:

"Κοκκινα φυλλα" Στην αρχη ηταν λιγο αργο,αλλα μετα αποκτα  ενδιαφερον.Ωραιο ηταν.

"Νερο για ελεφαντες " Ειχα δει και την ταινια παλιοτερα,και ηθελα πολυ να διαβασω το βιβλιο.Μου αρεσε  πολυ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  32012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   321
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2615 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Χθες τέλειωσα το 8ο βιβλίο του Νέσμπο με τον Χάρι χόλε, τη Λεοπάρδαλη. Αν εξαιρέσω τα 2 πρώτα ( Νυχτερίδα και Κατσαρίδες) όλα τα υπόλοιπα τα έχω ευχαριστηθεί. Ο συγγραφέας έχει μια μοναδική ικανότητα να ξεδιπλώνει αρμονικά την πλοκή και να συνδέει πράγματα και καταστάσεις που φαινομενικά όταν αναφέρονται πρώτη φορά δεν έχουν καμία σχέση. Κορυφαίο βέβαια μέχρι τώρα θεωρώ τον "Κοκκινολαίμη" που είναι και το σήμα κατατεθέν της ικανότητας του Νέσμπο που ανέφερα.

Όποιος συνηθίσει την πλοκή του μετά από μερικά βιβλία μπορεί όμως κάποιες φορές να καταλάβει τον "κακό" της υπόθεσης σχετικά νωρίς και αυτό το θεωρώ ένα μικρό ψεγάδι. Προσωπικά μου συνέβη και στο "Νέμεσις" και στο "Αστέρι του Διαβόλου" και πρόσφατα στον "Χιονάνθρωπο". Ομολογώ όμως ότι στον "Λυτρωτή" και στη "Λεοπάρδαλη" ο Νέσμπο μου την έφερε πανηγυρικά ! :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  12750
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  2264
  • Reputation:   20426
  • Achievement Points:  2264
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Δυο βιβλια που διαβασα τελευταια :

Τα ψαθινα καπελα. Το πρωτοδιαβασα στην Α γυμνασιου,μου το ειχε δωσει η φιλολογος. Παντως ειναι αληθεια οτι το ιδιο βιβλιο το καταλαβαινεις αλλιως οταν εισαι μικρος και αλλιως οταν εισαι μεγαλος.Παντως μου αρεσε και τις 2 φορες.:)

Η κλεφτρα των βιβλιων .Εχουν περασει τοσες μερες που το διαβασα και το μυαλο μου πηγαινει ακομα σε αυτο.

Απο τα καλυτερα που εχω διαβασει.Η αφηγηση ειναι απο τον ιδιο τον Θανατο.Πολυ συγκινητικο..:sad1:

Την ταινια την ειδα μετα.
 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  22418
  • Group:  Members
  • Topic Count:  34
  • Content Count:  639
  • Reputation:   7528
  • Achievement Points:  639
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4612 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μόλις ολοκλήρωσα το βιβλίο του Ρόμπερτ Χάουαρντ " Μπραν Μακ Μόρν " από τις εκδόσεις Κλέος . Όμορφες ιστορίες επικής φανταστικής λογοτεχνίας σε μια όμορφη έκδοση .

Και στα αλλά ... 

Δεν μπορώ να καταλάβω πως γίνεται η επιλογή των ιστοριών . Ονομάζεται το βιβλίο " Μπραν Μακ Μόρν " από τον ομώνυμο  ήρωα, και αντί να προσθέσουν 2-3 ενδεικτικές ιστορίες από τον κόσμο του , μου βάζουν μια νουβέλα του , μια ιστορία του Κόρορακ , και ένα παντελώς αδιάφορο άρθρο με τίτλο " Πόσα οφείλει το Έθνος μας στον Νότο " λες και θα εκδώσουν τα άπαντα του και δεν πρέπει να το χάσουμε .:wall:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Διάβασα το Ο Δολοφόνος μέσα μου του Jim Thompson. Πριν λίγα χρόνια είχα λατρέψει το 1280 Μαύρες Ψυχές, αλλά δεν έτυχε να ξαναψάξω για κάποιο του ίδιου. Τα συστατικά είναι λίγο-πολύ τα ίδια: πρωτοπρόσωπη αφήγηση, όχι και τόσο αθώοι (βασικά καθόλου) εκπρόσωποι του νόμου, όμορφες γυναίκες και μια μικρή επαρχιακή πόλη. Πολύ δυνατό. Η ελληνική έκδοση είναι μάλλον μέτρια (όχι μόνο σε ό,τι αφορά την μετάφραση), αλλά δε μου «απέκρυψε» πράγματα. Ο Thompson ξετυλίγει αριστοτεχνικά την ψυχοσύνθεση του (αντι)ήρωά του, γράφοντας μια αιματηρή ιστορία εκδίκησης και τρέλας. Από το πλέον page-turner βιβλία που έχω πιάσει στα χέρια μου. Έχω την εντύπωση ότι ο συγγραφέας αυτός δεν είναι ιδιαίτερα γνωστός στην Ελλάδα, οπότε τον προτείνω σε όποιον θέλει να διαβάσει ένα σκληρό νουάρ. :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Ξεκινησα ενα απο τα δωρα του Αη Βασιλη, το Εργα Οδοποιιας του Richard Backman (Stephen King) :) Ξεκιναει δυνατα. Θα επανελθω με review :) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εμένα ο χοντρέλας δε μου έφερε τίποτα φέτο... :sad1:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25002
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  158
  • Content Count:  2118
  • Reputation:   21723
  • Achievement Points:  2118
  • Days Won:  3
  • With Us For:  4396 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

15 min ago , GeoTrou said:

Εμένα ο χοντρέλας δε μου έφερε τίποτα φέτο... :sad1:  

 

Δεν θα σουν καλο παιδι απο οτι φαινεται... 

 

:lol: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30061
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  464
  • Content Count:  6111
  • Reputation:   53908
  • Achievement Points:  6111
  • Days Won:  49
  • With Us For:  3657 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μα ούτε ένα κάρβουνο, κάτι; Έτσι για την κίνηση... :( 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12721
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  88
  • Content Count:  1922
  • Reputation:   17545
  • Achievement Points:  1922
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5060 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Εμ , έτσι όπως τον αποκαλείς, περιμένεις και δώρο;;; :firedevil::firedevil:

 

Σύλλογος Προστασίας Αγίου Βασίλη και Λοιπών Ευτραφών Ανδρών (ΣΠΑΒΛΕΑ) 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  759
  • Content Count:  12981
  • Reputation:   95053
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  428
  • With Us For:  4651 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

45 λεπτά πριν, Dredd είπε:

...και Λοιπών Ευτραφών Ανδρών (ΣΠΑΒΛΕΑ) 

 

Πληρώ τα κριτήρια. Που υπογράφω για την εγγραφή. :D 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.