Μετάβαση στο περιεχόμενο

Valtasar

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΟΚΟΜΠΙΛ
Σενάριο/Kείμενα:
Benito Jacovitti
Σχέδιο:
Benito Jacovitti
Εκδοτική:
ΓΕΝΙΚΑΙ ΕΚΔΟΤΙΚΑΙ ΕΠΙΧΕΙΡΗΣΕΙΣ Λίστα εκδόσεων
Hμερ. έκδοσης:
07-1974
Εξώφυλλα:
10 + 7 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
10
Κατηγορία:
Σειρά/Αυτοτελή
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Καρφίτσα
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Περιοδικότητα:
Μηνιαία
Μέγεθος:
22.0 x 28.6
Σελίδες:
52
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Έλενα Ντέκα
Πρωτότυπος τίτλος:
Cocco Bill (Eurostudio, 1957)
Προέλευση:
Ιταλική

  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

 Cocobill_0001.jpg  Cocobill_0002.jpg  Cocobill_0003.jpg  Cocobill_0004.jpg

 

Ο υπέροχος ΚΟΚΟΜΠΙΛ του Γιακοβίτι (αφιέρωμα ΕΔΩ) κυκλοφόρησε τον Ιούλιο του 1974 από τις εκδόσεις του Ανεμοδουρά και μας κράτησε παρέα έως τον Απρίλιο του 1975 (10 τεύχη).

 

Απολαυστικό και τρομερά ιδιόρρυθμο σχέδιο, έγχρωμο σε μεγάλο μέγεθος, μηνιαία κυκλοφορία (στις 25 δρχ.) και πολλούς οπαδούς σε πολλές χώρες.

 

Δυστυχώς κυκλοφόρησε σε μικρό τιράζ με αποτέλεσμα να είναι εξαιρετικά σπάνιο στις μέρες μας.

 

Σας βάζω ένα απόσπασμα που έκανε ο Άρης Μαλανδράκης στο 9 της Ελευθεροτυπίας τον Φεβρουάριο του 2002 σχετικά με την ιστορία της έκδοσης :

 

Ιούλιος 1974... Η Ελλάδα ζει τις πιο ταραγμένες στιγμές του νεότερου βίου της: πραξικόπημα και τουρκική εισβολή στην Κύπρο, γενική επιστράτευση, πτώση της χούντας, επαναφορά της δημοκρατίας. Και μέσα σε αυτό το χαμό, ένας θεότρελος καουμπόι ήρθε να ταράξει ακόμα περισσότερο τα νερά -των εικονογραφημένων σελίδων, τουλάχιστον.

"Παλαβό" δημιούργημα του Ιταλού Μπενίτο Γιακοβίτι ο "Κοκομπίλ" κατέφτασε καβάλα στο ομώνυμο περιοδικό, προσθέτοντας τη δική του -σουρεαλιστική!- πινελιά στις ελληνικές εκδόσεις κόμικς.

 

"Εισαγωγέας" ο Στέλιος Ανεμοδουράς

Υπεύθυνος για τη μεταφορά του κόμικς στην ελληνική αγορά ήταν ένας συγγραφέας και εκδότης που έχει γράψει ιστορία στον περιοδικό τύπο: ο Στέλιος Ανεμοδουράς. Ο δημιουργός του θρυλικού Μικρού Ήρωα και πολλών επιτυχημένων ηρώων "ελληνικής ραφής" ήταν εκείνος που κυκλοφόρησε μέσω των Γενικών Εκδοτικών Επιχειρήσεων τις περιπέτειες του χάρτινου καουμπόι.

 

Δύσκολοι καιροί για ... Κοκομπίλ

Το "μπαμ" της επιτυχίας, στο οποίο ποντάριζε ο εκδότης, δυστυχώς δεν ακούστηκε. Καλύφτηκε από τα ....μπαμ-μπουμ της ταραγμένης εκείνης περιόδου. Ένα βήμα πριν από την ελληνοτουρκική σύγκρουση δεν ήταν η κατάλληλη στιγμή να συστηθεί στο αναγνωστικό κοινό μια τέτοια φιγούρα. "Ο Κοκομπίλ δεν έτυχε ευρείας αναγνώρισης, παρ' όλο που απέκτησε πολλούς φανατικούς αναγνώστες" θυμάται ο Γιώργος Ανεμοδουράς. Ο γυιός του Στέλιου Ανεμοδουρά και σημερινός πρόεδρος της εκδοτικής εταιρείας θυμάται ζωντανά το κλίμα της εποχής και τις δυσκολίες που συνάντησε ο ήρωας στην αρχή: "Ο πατέρας μου ανακάλυψε τον Κοκομπίλ σε ένα ταξίδι του στην Ιταλία. Είχε πάει να "χτενίσει" την αγορά, προκειμένου να βρει κόμικς χιουμοριστικού περιεχομένου. Έπεσε πάνω στον καουμπόι του Γιακοβίτι, εντυπωσιάστηκε από την σατιρική δύναμη και το τρελό χιούμορ και αποφάσισε να αγοράσει τα δικαιώματα της σειράς. Υπολόγιζε να φτάσει τα 10.000 αντίτυπα σε πωλήσεις -αριθμός ικανός να κάνει έναν σημερινό εκδότη να ...ανοίξει σαμπάνιες, αλλά αναμενόμενος τότε αν σκεφτείτε ότι ο Μικρός Ήρωας και τα υπόλοιπα περιοδικά που έγραφε και εξέδιδε ο πατέρας μου υπερκάλυπταν τέτοιες πωλήσεις. Το αποτέλεσμα τον απογοήτευσε. Ήταν αρκετά κατώτερο του αναμενόμενου, αλλά πάντως ικανό να διατηρήσει τον Κοκομπίλ... επί των επάλξεων για 10 τεύχη ".

 

Δέκα μήνες ζωής, "θάνατος" το 1975

Οι περιπέτειες του Κοκομπίλ συνέχισαν να δημοσιεύονται μέχρι τον Απρίλιο 1975, συμπληρώνοντας 10 μήνες εκδοτικής ζωής. Η διακοπή της κυκλοφορίας του δεν σήμανε την οριστική απόσυρσή του από την μνήμη των κομικσόφιλων αναγνωστών. Τα 10 τεύχη που συνολικά κυκλοφόρησαν έγιναν πολύτιμα συλλεκτικά αποκτήματα, τουλάχιστον για όσους εκτιμούν τη γνήσια τρέλα που εισηγήθηκε μέσα από τις σελίδες του.

Ύστερα από αυτόν τίποτα πια δεν ήταν σίγουρο στα όσα (νομίζαμε πως) γνωρίζαμε σχετικά με την Άγρια Δύση. Όσο για τη συναρπαστική εποποιία της κατάκτησή της, αποδείχτηκε ένα υπέροχο ...φιάσκο που μόνο ένας Κοκομπίλ θα μπορούσε να φέρει εις πέρας!

 

 

:valt:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

10 τεύχη???? μόνο 10 τεύχη?????!!!!???

 

wow! έχω ακούσει από μεγαλύτερους μου για αυτή τη σειρά (μην το ψάχνετε. ψοφήσαν όλοι, οι περισσότεροι σε κάποιο αμπέλι), αλλά δεν φανταζόμουν ότι μιλάγαμε μόνο για 10 τεύχη....

 

wow!

 

thanx! :beer:

 

ΥΓ πως στο δαίμονα μου έχουν ξεφύγει και δεν τα έχω τσιμπήσει ακόμα?!?!?!.... μυστήρια....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Αυτό είναι το περίεργο με τον Κοκομπιλ. Δεν είχε πολλούς φίλους,

αλλά είχε πολύ φανατικούς. Ετσι, η ανάμνησή του είναι ολοζώντανη.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Να συγχαρώ τον Βαλτ :best: για την παρουσίαση του και να πώ πως πλέον είμαι και εγώ ένας απο τους φανατικούς του ΚΟΚΟΜΠΙΛ! :clap2:

Ειλικρινά δε θυμάμαι να έχω διαβάσει κάτι άλλο με τόσο μουσικούς διαλόγους!

Άσε δε το σαλάμι που σκάει μύτη παντού. Μήπως είχε κανα κόλλημα ο Γιακοβίτι με το σαλάμι?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

αυτό με το σαλάμι το αναρωτιόμουν κι εγώ.... να βγάζει άραγε περισσότερο νόημα σε κάποιον ιταλό?

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Αγαπητέ admin καλώς σας βρήκα :hi: , και ομολογώ οτι είμαι εντυπωσιασμένος από την ποιότητα των posts

του forum.

 

Πολύ προσεγμένα είναι και τα 104 (!!) επεισόδια Cocco bill που έχει ετοιμάει η εταιρία του Pierluigi de Mas:

 

http://www.demasandpartners.it/ing/produzi...1&lingua=EN

 

και που προβάλλει αυτό τον καιρό η RAI σε παιδικό της κανάλι (δορυφορικό, κλειδωμένο):

 

http://www.demasandpartners.it/ing/news/leggi_news.asp?id=72

 

Προσπαθώ να κατεβάσω σταδιακά όλα αυτά τα επεισόδια, αλλά το κατέβασμα θέλει πολύ υπομονή γιατί οι

seeders είναι λίγοι (προς το παρόν έχω συγκεντράσει 14 επεισόδια από τα περίπου 47 για τα οποία ξέρω τους τίτλους).

 

 

Επίσης μήπως ξέρει κανείς αν υπάρχουν υπότιτλοι για αυτά για μας που τα Ιταλικά μας δεν είναι άψογα?

 

Πιθανότατα συλλογές αυτών των επεισοδίων (περίπου 8 σε καθένα) είναι τα 6 DVD που μπορείτε να βρείτε σε online DVD stores, όπως το www.dvd.it, ψάχνοντας για "Cocco bill"!

 

Ας κλείσω την συνεισφορά μου σε αυτό το thread με

το παρακάτω link από το WebTV κανάλι της RAI, που δυστυχώς δεν έχει (προς το παρόν) ούτε "Cocco bill",

ούτε "Lupo Alberto" (Reference: http://www.lifeinitaly.com/potpourri/lupo-alberto.asp ) αλλά έχει αρκετά επεισόδια από λιγότερο γνωστά κόμικς, πάντως είναι free, αρκεί να

έχετε αρκετό bandwidth :

 

http://www.raiclicktv.it/raiclickpc/secure...der.srv?id=1874

 

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  1433
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  31
  • Reputation:   38
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6246 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Εγώ για τον Κοκομπίλ έτυχε να μάθω μόλις προχθές, στον Πολυκέρασο ένα χωριό της Καστοριάς με καμιά 15αριά κατοίκους μαζί με τα φαντάσματα. Έπιασα κουβέντα με τον Άρη τον τύπο που έχει τον ξενώνα που έμενα με αφορμή ένα Λούκυ Λουκ (Το ληστή με το ένα χέρι) στα γαλλικά που είχε εκεί και με την κουβέντα μου έδειξε καδραρισμένο το εξώφυλο του πρώτου τεύχους του Κοκομπιλ που είχε πάνω από την καρέκλα στη ρεσεψιόν! Ε, από εκεί μου έκανε εντύπωση και ψάχνοντας αποφάσισα να γραφτώ στο φόρουμ που είχα δει από καιρό αλλά αμελούσα! Σουρεάλ έτσι;

Για την ιστορία το Λούκυ Λουκ το διάβασα έστω και αν τα μόνα μου γαλλικά είναι αυτά που έμαθα στο σχολείο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Από την στήλη ΤΑ ΝΕΑ ΤΟΥ ΚΟΜΙΞ του περιοδικού ΚΟΜΙΞ, τεύχος 236

 

cocobil_tomos.JPG

 

Λαβή για την επόμενη έκδοση του Εσπερου; ;)

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  131
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1007
  • Reputation:   943
  • Achievement Points:  1007
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Μακάρι και στην Ελλάδα!

εντωμεταξύ λέω να γραφτώ στο ταχύρυθμο τμήμα εκμάθησης ιταλικών, που βλέπω να οργανώνει ο Γερμάνικους....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Διαφήμιση του ΚΟΚΟΜΠΙΛ στο τεύχος 265 του Μπλέκ (α' περιόδος).

 

kokobol_ad.JPG

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  5927
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   5
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5763 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αγαπητέ admin θα ήθελα και ‘γω να σ’ ευχαριστήσω σαν τρελός για την τεράστια και απίθανη προσφορά σου και ακόμα περισσότερο να ευχαριστήσω για τη δυνατότητα που μου δίνεται να επικοινωνήσω σχετικά με το Κοκομπίλ.

Είμαι τεράστιος ηλικιακά (45) και από πιτσιρίκι το Κοκομπίλ με διαμόρφωσε ψυχικά (αλλά πιστεύω και εμφανισιακά). Δυστυχώς στα πιο κλασικά περιοδικά της δικής μου νεότητας δήλωσαν άγνοια για το Κοκομπίλ κι έτσι αισθάνομαι τώρα ευτυχής που μπορώ να επικοινωνήσω με κάποιον γι αυτό το θέμα.

Το πρόβλημα μου είναι ότι μου λείπει το τεύχος 8 (Ζορρό Κιντ Ζικ-Ζακ ΖικιΖακ).

Θα μπορούσα : Να το ανταλλάξω με ένα τεύχος no1 που μου περισσεύει

Να το αγοράσω

Να παρακαλέσω γονατιστός (ή να πληρώσω) κάποιον που θα μου

επιτρέψει να το φωτοτυπήσω.

Δουλεύω σε βιβλιοθήκη και για μένα είναι μέρος της ζωής η προσπάθεια μετάδοσης της πληροφορίας σ’ αυτόν που την αναζητά. Όπως και να ‘χει, ευχαριστήθηκα ιδιαίτερα που γνώρισα αυτό το χώρο και σας που τον κρατάτε ζωντανό.

 

Λεωνίδας 2310 791469 πρωί, 2310 921255 απόγευμα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64277
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Καλωσόρισες Λεωνίδα στο μικρό μας στέκι. Καταλαβαίνω τον πόθο σου για τον Κοκομπίλ καθώς και εγώ έχω μεγάλη τρέλα με τον Γιακοβίτι.

Το σχόλιό σου

Είμαι τεράστιος ηλικιακά (45)

με χάλασε λίγο (γιατί έχουμε την ίδια ηλικία) αλλά το ξεπερνώ :D

 

Το να βρεθεί το τεύχος που ζητάς το θεωρώ πάρα πολύ δύσκολο γιατί είναι πολύ σπάνια τα τεύχη αυτά.

Κρίμα που δεν το είχες αναφέρει μια εβδομάδα νωρίτερα που είχα ανέβει Θεσσαλονίκη, να στο έφερνα να το βγάλεις μια φωτοτυπία. Ίσως μια άλλη φορά.

 

Εύχομαι να σε βλέπουμε συχνά στην παρέα και αυτό να μην είναι το πρώτο και τελευταίο σου post...

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  4259
  • Group:  Members
  • Topic Count:  56
  • Content Count:  364
  • Reputation:   1886
  • Achievement Points:  364
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5967 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  63

Γεια χαρά σε όλους :hi: , εγώ είμαι λίγο μεγαλύτερος από εσάς (48) :D και φυσικά είχα τα κοκομπίλ, που θεωρώ κορυφή, που επίσης μου τα πέταξε ή έδωσε κάπου η μάνα μου :crying: , αλλά πρόλαβα και τα ξαναβρήκα όλα :mafia: , πριν εξαφανιστούν-ανεβούν στα ύψη οι τιμές τους. Εκτός των ελληνικών εκδόσεων (ίσως καλύτερη περιπέτεια για μένα - και ένα απο τα καλύτερα χιουμοριστικά κόμικ όλων των εποχών το νο.2 ' ο παροιμίας'), έχω σπάνιες πάμπολες ιταλικές εκδόσεις, videos (ένα παλιό που είχε κυκλοφορήσει και νέα), dvd (με τις νέες ιστορίες - αρκετές στο στυλ/σενάριο των παλιών κόμικ), φιγούρα του ΚΟΚΟΜΠΙΛ με το άλογό του κλπ. υπάρχει ενδιαφέρον να σκανάρω τίποτα;

 

Να και η φιγούρα λιοπόν, το άλογό του ειναι και ο μόνος επιτρεπόμενος καπνιστής στο σπίτι :lol::lol:

 

post-4259-1216275062_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

μια φωτογραφιούλα της φιγούρας νομίζω ότι θα άξιζε! :)

 

:cheers5:

 

edit: για τα άλλα τώρα, προσωπικά δεν ξέρω Ιταλικά οπότε δεν θα μπορέσω να τα διαβάσω. (εκτός από αυτά που γράφει ο Κρέπαξ οπότε εκεί τα μιλάω φαρσί :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  6301
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  53
  • Reputation:   166
  • Achievement Points:  53
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5720 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

παιδιά όντως το κοκομπιλ είχε πολύ γέλιο.

θυμάμαι ότι είχαν πέσει κάτι τέυχη στα χέρια μου όταν ήμουν πιτσιρικάς και από τότε δυστυχώς έχω να τα ξαναδώ.

οτανέψαξα να βρω στα ελληνικά τίποτα τεύχη όντως μου είχαν πει για εξωφρενικές τμές τόσο που να τσαντιστώ και να τα παρατήσω στα καπάκια.

πάντως κατάφερα να βρω κάπου (στο www μου φαίνεται το κάτωθι άλμπουμ.

δυστυχώς είναι στα ιταλικά που δεν μιλάω γρι αλλά τουλάχιστον ξαναχάζεψα μετά από δεκαετίες το σκίτσο του που είναι απίστευτο...

σας παραθέτω το εξώφυλλο ....

 

post-2265-1226426298_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6270 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Γεια χαρά σε όλους :hi: , εγώ είμαι λίγο μεγαλύτερος από εσάς (48) :D και φυσικά είχα τα κοκομπίλ, που θεωρώ κορυφή, που επίσης μου τα πέταξε ή έδωσε κάπου η μάνα μου :crying: , αλλά πρόλαβα και τα ξαναβρήκα όλα :mafia: , πριν εξαφανιστούν-ανεβούν στα ύψη οι τιμές τους. Εκτός των ελληνικών εκδόσεων (ίσως καλύτερη περιπέτεια για μένα - και ένα απο τα καλύτερα χιουμοριστικά κόμικ όλων των εποχών το νο.2 ' ο παροιμίας'), έχω σπάνιες πάμπολες ιταλικές εκδόσεις, videos (ένα παλιό που είχε κυκλοφορήσει και νέα), dvd (με τις νέες ιστορίες - αρκετές στο στυλ/σενάριο των παλιών κόμικ), φιγούρα του ΚΟΚΟΜΠΙΛ με το άλογό του κλπ. υπάρχει ενδιαφέρον να σκανάρω τίποτα;

 

Να και η φιγούρα λιοπόν, το άλογό του ειναι και ο μόνος επιτρεπόμενος καπνιστής στο σπίτι :lol::lol:

 

Γειά σου! Μην ανησυχείς, η πλειοψηφία του forum δεν είμαστε και πολύ μικρής ηλικίας (φυσικά αυτό είναι πολύ σχετικό και αισθανόμαστε πάντα νέοι, κλπ).

Ενδιαφέρον για σκανάρισμα εννοείται ότι υπάρχει από πολλούς (με προτίμηση για τα τεύχη 6-10, που πολλοί από μας δεν έχουν δει ούτε σκαναρισμένα).

 

Επειδή ήδη άρχισα μια δουλειά αντιστοίχησης των ιστοριών στα Ελληνικά Κοκκομπίλ με τις πρωτότυπες Ιταλικές (και την έχω σχεδόν ολοκληρώσει για τα τεύχη 1-5), θα ήθελα να σε παρακαλέσω για μια άλλη χάρη:

Για τα τεύχη 6-10 θα ήθελα να μου στείλεις (με post εδώ ή pm) τις λίστες των ιστοριών, συγκεκριμένα:

Τίτλος (Ελληνικός), Χρονολογία (φαίνεται στην υπογραφή του Jacovitti κάτω δεξιά), Αριθμός σελίδων.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

:beer2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μια νέα έκδοση θα την τιμούσα και έγω. Ειναι απο τα κόμικς που απολαμβάνεις να διαβάζεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Γειά σου! Μην ανησυχείς, η πλειοψηφία του forum δεν είμαστε και πολύ μικρής ηλικίας (φυσικά αυτό είναι πολύ σχετικό και αισθανόμαστε πάντα νέοι, κλπ).

Ενδιαφέρον για σκανάρισμα εννοείται ότι υπάρχει από πολλούς (με προτίμηση για τα τεύχη 6-10, που πολλοί από μας δεν έχουν δει ούτε σκαναρισμένα).

 

Επειδή ήδη άρχισα μια δουλειά αντιστοίχησης των ιστοριών στα Ελληνικά Κοκκομπίλ με τις πρωτότυπες Ιταλικές (και την έχω σχεδόν ολοκληρώσει για τα τεύχη 1-5), θα ήθελα να σε παρακαλέσω για μια άλλη χάρη:

Για τα τεύχη 6-10 θα ήθελα να μου στείλεις (με post εδώ ή pm) τις λίστες των ιστοριών, συγκεκριμένα:

Τίτλος (Ελληνικός), Χρονολογία (φαίνεται στην υπογραφή του Jacovitti κάτω δεξιά), Αριθμός σελίδων.

 

Ευχαριστώ προκαταβολικά,

:beer2:

 

Ειναι μια πονεμενη ιστορια αλλα αν δεν βρεθουν απο αλλου οταν ανεβω Αθηνα ευχαριστως να στα σκανάρω. Χαιρετισμους σε όλους τους σαραντα-κατι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  11437
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  27
  • Reputation:   117
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5276 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Γεια χαρα και απο ενα ακομα τρελλο "κοκομπιλιστα" οπως θα ελεγαν οι ιταλοι!λολ!

Παντως ο μεγαλος χαβαλες ηταν τα πρωτα 6 τευχη "αυθεντικου" Κοκομπιλ,μετα ο Ζορρο-Κοκομπιλ με χαλασε!

Ειχε πλακα αλλα οχι το ιδιο!

Ολα τα τευχη τα μαζεψα ενα καλοκαιρι στην Ροδο οπου δουλευα τα καλοκαιρια,σε ενα πρακτορειο,αλλα γυρνωντας,απλα εκανα το μοιραιο λαθος του "δανεισμου"!!

Τα εχασα ολα φυσικα και ποτε δεν τα βρηκα παρα μονο τα τευχη 1,2 και 5 που κυκλοφορουν πια στο δικτυο!

Ξερει κανεις που θα τα βρουμε,χωρις να μας κλεψουν οι επιτηδειοι ??

Ζηταν για το 8ο τευχος 50 ευρω οι πονηροι!!

Εαν υπαρχουν στο δικτυο ακομα καλυτερα με την κριση που υπαρχει!

 

Να ειστε καλα ολοι οι "μανιακοι"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5617 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Τώρα που το πρόσεξα μια ερώτηση: το εξώφυλλο του τεύχους 11 δεν το έχουμε; Να το ανεβάσω άμα είναι! :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τώρα που το πρόσεξα μια ερώτηση: το εξώφυλλο του τεύχους 11 δεν το έχουμε; Να το ανεβάσω άμα είναι! :thinking:

 

Καλά, θα προκαλέσεις επεισόδιο! Το 23ο κεφάλαιο της Αποκάλυψης. Το Ευαγγέλιο του Πέτρου, το Director's cut του Ιωάννη. Το τέταρτο χρώμα του Κισλόφσκι! το From Hell 2 - The return του Alan Moore!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  6467
  • Group:  Members
  • Topic Count:  32
  • Content Count:  510
  • Reputation:   4363
  • Achievement Points:  513
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5695 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οι φήμες έχουν ήδη διαδοθεί περί της έκδοσης πολυτελούς άλμπουμ με τις περιπέτειες αυτού του πρωτότυπου ήρωα...Πρόσφατα εντόπισα μια συνέντευξη του Λευτέρη Σταυριανού (Jemma Press) στο περιοδικό Γαλέρα την Παρασκευή 15 Ιανουαρίου 2010 (απ'τον Soloup), από την οποία μου τράβηξε την προσοχή το εξής κομμάτι... :gnews:

 

<<...Ποια είναι τα σχέδιά σου από δω κι εµπρός; Τι καλούδια µας ετοιµάζεις;

 

Συνεχίζουν οι σειρές «Ζωντανοί Νεκροί» και «Bone» και στις αρχές του 2010 θα εκδοθεί ο πρώτος τόµος του «ECHO» του Terry Moore, ενώ για αργότερα µέσα στο 2010 θα κυκλοφορήσει µια συλλεκτική έκδοση 340 σελίδων για τα 50 χρόνια του Κοκοµπίλ, η οποία θα περιέχει κόµικς του ήρωα από το 1957 µέχρι και τις πιο πρόσφατες του Jacovitti ( που είχαµε δει και στην Ελλάδα τη δεκαετία του 1970!) Και πολλά άλλα που δεν θα σας τα πω, έτσι, για να σκάσετε…>>

 

Εδώ υπάρχει ολόκληρη η συνέντευξη που ίσως έχει αναφερθεί και στο αντίστοιχο υπομενού με τις συνεντεύξεις του GC για κάθε ενδιαφερόμενο...

 

Ωστόσο αυτό που κρατάω είναι το γεγονός ότι αναφέρει ''ιστορίες από το 1957 και μετά'', γεγονός που με κάνει να ανατρέξω σε ένα πρόσφατο απόκτημα από την Ιταλία...

 

Πρόκειται για έναν υπέροχο τόμο από τις εκδόσεις ''Stampa Alternativa-Nuovi Equilibri'' με τίτλο ''Il Giorno di Coccobill'' (=Η μέρα του Kοκομπιλ) και τιμή 28 ευρώ. Στην ουσία πρόκειται για ανθολογία μεγάλου μεγέθους σε επίπεδο Α4, 360 σελίδων που έχει κυκλοφορήσει από το Σεπτέμβριο του 2009 στην Ιταλία και περιλαμβάνει ιστορίες που δημοσιεύτηκαν στο εβδομαδιαίο περιοδικό-κόμιξ ''Il Giorno Dei Ragazzi''(=Η μέρα των παιδιών) ως ένθετο της ιταλικής εφημερίδας ''Il Giorno'' ξεκινώντας από το Μάρτη του 1957 μέχρι τον Δεκέμβρη του 1968. Ωστόσο χάρη στην επιτυχία που γνώρισε κυκλοφόρησε ως αυτόνομο μετά από 5 τεύχη φτάνοντας τον αριθμό των 590!!!Στον τόμο λοιπόν περιλαμβάνονται ιστορίες καταχωρημένες στις ακόλουθες περιόδους:

 

post-6467-1269708277,28_thumb.jpg post-6467-1269708295,61_thumb.jpg post-6467-1269708328,04_thumb.jpg

 

1958-1959

1960-1961

1961-1962

1962-1963

1964

1964-1965

1965-1966

1967

 

Δύο χρόνια νωρίτερα, το Δεκέμβρη του 2007, είχε προηγηθεί ένας τόμος 329 σελίδων με τιμή στα 26 ευρώ και τίτλο ''Mezzo Secolo di Risate Western'' (=Μισός Αιώνας Γέλιου Γουεστερν), για τον οποίο είχε γίνει ειδική αναφορά και στο περιοδικό Κόμιξ όπως ειπώθηκε λίγα ποστ παραπάνω και στην ουσία αποτέλεσε το έναυσμα αυτής της συγκεντρωτικής προσπάθειας να δημιουργηθεί μια πολυτελής και συλλεκτική έκδοση με ιστορίες και αφιερώματα τόσο στον ήρωα όσο και στον δημιουργό του. Η προσπάθεια αυτή είχε ως κύριο σκοπό τον εορτασμό των 50 χρόνων από τη δημιουργία του Κόκομπιλ αλλά και να αποτελέσει φόρο τιμής για τα 10 χρόνια χωρίς τον σπουδαίο αυτόν σχεδιαστή και δημιουργό..Έτσι με τους 2 αυτούς τόμους ολοκληρώνεται ο κύκλος των ιστοριών που εκδόθηκαν στο περιοδικό ''Il Giorno Dei Ragazzi''

 

LBD-955-SI-SANE_i.jpgpost-2265-1201902258_thumb.jpg

 

Για τους φαν του Jacovitti, μπορούν να βρουν τα άπαντα σε αυτό το σάιτ όπου εκτός από τον Κόκομπιλ περιλαμβάνονται και άλλοι ήρωες που ασχολήθηκε όπως ο Πινόκιο, φωτογραφίες, εξώφυλλα βιβλίων-κόμιξ, συνεντεύξεις και γενικότερα πλούσιο συγκεντρωτικό υλικό αλλά στην ιταλική γλώσσα...

Για όποιον δυσκολεύεται με την αναζήτηση λόγω γλώσσας εδώ είναι το αφιέρωμα για τον Κόκομπιλ

 

Και παρακάτω φαίνεται η κόρη του σχεδιαστή, Silvia Jacovitti (2η από αριστερά αν δεν κάνω λάθος), που τιμώντας τον ετοίμασε μαζί με τους οργανωτές αυτά τα υπέροχα άλμπουμ!!

 

 

1000207.jpg

 

Τέλος εδώ μπορεί κανείς να δει τις εκδόσεις του Κόκομπιλ σε διάφορες ευρωπαϊκές χώρες :)

 

 

Αναμένω λοιπόν όπως πολλοί φίλοι να γνωρίσω αυτόν τον ιδιαίτερο ήρωα μέσα από έναν αντίστοιχο σπέσιαλ και πολυτελές τόμο στην ελληνική γλώσσα, και κατά προτίμηση σκληρόδετο (ο ιταλικός έχει μαλακό εξώφυλλο)!!

Ακόμα, ευελπιστώ σε καλή τιμή, υπέροχες και διαλεγμένες ιστορίες και όσο το δυνατόν συντομότερα κοντά μας...

Τον λόγο λοιπόν έχει η Jemma Press πoυ όπως ακούγεται έχει αναλάβει και τα δικαιώματα του Κόκομπιλ... :pray:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

ΥΓ πως στο δαίμονα μου έχουν ξεφύγει και δεν τα έχω τσιμπήσει ακόμα?!?!?!.... μυστήρια....

 

μικρός και αθώος germanicus προ 3 ετών. :) πριν ακόμα εμπεδώσει ότι σε μερικές περιπτώσεις μπαίνεις στο δίλλημα "αυτό το κόμικ ή ένα κιλό μπελούγκα?" :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Αγαπητέ admin καλώς σας βρήκα :hi: , και ομολογώ οτι είμαι εντυπωσιασμένος από την ποιότητα των posts

του forum.

 

ε ρε αρχαιολογία που κρύβει αυτό το τόπικ :) Καλώς σε βρήκαμε λοιπόν :) Χαιρόμαστε που είσαι εντυπωσιασμένος από την ποιότητα των ποστ του φώρρρρουμ. :) Και άμα σου αρέσει τόσο, να βρούμε κάπου να σε χώσουμε. Ξέρεις τίποτις από προγραμματισμό? :)

 

:cheers5:

 

YG admin τότε ο Βαλτ και ο Γερακομάτης. root για να ακριβολογούμε. σκέτο δεν υπήρχε ακόμα. μόνο με ρίζα (πως λέμε με πάγο). και η ΔΟ να συμπληρώνεται από τον γνωστό τύρρανο σατράπη δελώουιζμη και τον φιλήσυχο πριονοφόρο sneaker :) (και με ΜοΜ εκείνο το μήνα, τον :germ: ) (ναι... εγώ και ο Καίσαρας. πάντα σε τρίτο πρόσωπο)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Νομίζω ότι η συγκεκριμένη συνέντευξη υπάρχει και στο φόρουμ μας και είχε γίνει μία μικρή πρώτη συζήτηση γύρω από το "επερχόμενο" κοκομπίλ από την Jemma. Για περισσότερα σχετικά κάντε οι ενδιαφερόμενοι ένα κλικ ΕΔΩ

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12023
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  48
  • Reputation:   123
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5171 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πω πω τι θυμιθηκα με αυτο το θεμα!!! Να διαβαζω κρυφα τα κοκομπιλ του μπαμπα -θα ταν κατα την δεκαετια του 80- κ να τρωω τιμωρια που τα τσαλακωνα.. Τσαμπα να προσθεσω αφου ουτως ή αλλως καταστραφηκαν λιγα χρονια μετα απο σπασμενο σωληνα... :crying:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

καταστραφηκαν λιγα χρονια μετα απο σπασμενο σωληνα... :crying:

 

scream_of_fear_strasberg_scream1243474176.jpg

 

eye.scream.jpg

 

sm123scream-posters.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

εχω και εγω αρχισει να τα μαζευω σιγα σιγα σε σχετικα καλες τιμες π.χ 15 20 30 35 ευρο ομως χαλαλι τους

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  13046
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  1462
  • Reputation:   15404
  • Achievement Points:  1467
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4970 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Γνωρίζει κανείς να μου πει τη σπανιότητα κάθε τεύχους από 1 έως 10;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.