Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΝΕΡΑ


Duck

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΕΠΙΚΙΝΔΥΝΑ ΝΕΡΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Αρκάς
Σχέδιο:
Αρκάς
Εκδοτική:
Hμερ. έκδοσης:
10-2010
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
68
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-14-2264-0
Ομαδοποίηση:

  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

tn_EpikindinaNera_0001.jpg

 

Και γιατί κύριος αγοράσατε το τομάκιον αυτό αφου δεν χάνετε ευκαιρία να κατακρίνετε την εν λόγω σειρά;
Τι να σας πω κι εγω. Ημουν στο Public ωραία-ωραία και έκανα τη βόλτα μου και ξαφνικά το βλέπω μπροστά μου, ξεχνάω τα πάντα και το αγοράζω.
Γιατι είμαι Αρκοφάν, πώς να το κάνουμε, και το αίμα νερό δεν γίνεται.
Στην συγκεκριμένη σειρά όμως, το νερό γίνεται κόκκινο από αίμα, αφού οι βίαιες και αποκρουστικές σκηνές δίνουν και παίρνουν. Τύφλα να έχουν τα Πειραματόζωα.
Επικύνδυνα Νερά λοιπόν, και ολοκαίνουριο τομάκι για τον Αρκά, ο οποίος τα αλλάζει όλα. Αλλάζει εκδοτική (Λιβάνης), μέθοδο χρωματισμού (ηλεκτρονικά), εξώφυλλο (γυαλιστερό) καθως και πειραματίζεται αναμυγνείοντας αληθινές εικόνες του βυθού με σκίτσα στα ολοσέλιδα καρέ του...
Τιμή: 7,50 €

 

 

Αφιέρωμα στον Αρκά

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5005
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  31
  • Reputation:   157
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5867 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τελικά είναι καλό, ή όχι;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Από μερικές σελίδες που τσέκαρα στο αντίστοιχο thread, μου άρεσε πάρα πολύ. Κάφρικο χιούμορ στα καλύτερά του, το καλύτερο υποκατάστατο για τα πειραματόζωα :lol: Στάνταρ αγορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

To καλύτερο που έχει βγάλει ο Αρκάς μετά τις χαμηλές πτήσεις. Αυτό λέει πολλά.Πάρα πολλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6219 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Η σειρά δημοσιεύεται στο περιοδικό "ΕΠΙΚΑΙΡΑ", ιδιοκτησίας των εκδόσεων Λιβάνη. Εικάζω ότι δεν είναι μόνιμη η αλλαγή εκδοτικης, αλλά εχει να κανει με προτεραιότητα που προφανώς θα είχε ο οίκος πάνω στο συγκεκριμένο υλικό.

Όντως είναι σαν "παλιός καλός Αρκάς", πράγμα που επιβεβαιώνει μια θεωρία που έχω αναπτύξει, ότι για κάποιο λόγο ό,τι κάνει για το έψιλον δε φτουράει (είμαι απ' τους λίγους που ούτε οι "χαμηλές πτήσεις" μου άρεσαν).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Μετά από τόσα χρόνια συνύπαρξης με τον Αρκά καταντάει μόνιμη σχέση, χειρότερη από αυτή του Γεράσιμου με τον Ζαχαρία. Μπορεί να γκρινιάζεις, μπορεί να σε απογοητεύει μερικές φορές, μπορεί να σε τσαντίζει κιόλας, αλλά είναι σαν ένας παλιός έρωτας, δεν ξεχνιέται και με κάθε ευκαιρία γουστάρεις να παίρνεις μία μικρή δόση, είτε αυτό είναι μία ματιά, είτε ένα βραδάκι στενής επαφής με ένα νέο αλμπουμάκι του. Άλλες φορές θα σου αρέσει άλλες όχι, αλλά κάθε φορά θα περιμένεις την επόμενη, οπότε όταν αυτή έρχεται δεν πρόκειται να χάσεις την ευκαιρία να θυμηθείς τα παλιά.

WTF, τι λες πρωί - πρωί άνθρωπε μου; Τράβα φτιάξε κάνα καφέ να συνέλθεις, μιλάμε για το νέο αλμπουμάκι του Αρκά όχι αυτή την ξανθιά γκόμενα που σου γυάλισε στο λεωφορείο, δηλαδή λίγο οίκτο. ΟΚ, τα δείγματα που είδα αν μη τι άλλο μου άρεσαν και η παραγγελία έχει γίνει ήδη σε λίγες ώρες θα το έχω και στα χεράκια μου. Νεότερα μετά από την πλήρη ανάγνωση του φυσικά, άλλωστε τα σχόλια περί πειραματόζωων (που μου άρεσαν) ή επιστροφή στα παλιά, με προετοιμάζουν για κάτι πολύ καλό συνολικά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τα σκιτσαρισμένα στο χέρι σκηνικά πάντως είναι ελάχιστα, αφου πολλά απο τα backround των καρέ είναι photoshop'd φωτογραφίες. Στην πραγματικότητα ο Αρκάς κάνει τεράστια χρήση της τεχνολογίας σε αυτό το τομάκι και έτσι μπορει να φτιαξει εντυπωσιακά καρέ με χιλιάδες ψάρια κάνοντας απλά copy-paste και να δημιουργήσει εφφέ τριών διαστάσεων(σ.53). Δυστυχώς όμως το παρακάνει, αφου παρατήρησα ακόμη και το ίδιο σκίτσο σε πολλά διαφορετικά στριπ, λές και βαριόταν να σκιτσάρει ξανά το ίδιο θέμα (Δείτε τα κατακρεουργημένα ψάρια στις σελίδες 33, 50 και 51) και ειδα πως διάφορα σκίτσα ειναι απλά κολάζ (ηλεκτρονικά επεξεργασμένων) σχεδίων από προηγούμενα στρίπ (συγκρίνετε το μεσαιο ψάρι στο οπισθόφυλλο με αυτό στη σελίδα 59). Το αποτέλεσμα ειναι κακοσυμπιεσμένα ψάρια (δείτε το πράσινο ψάρι στο οπισθόφυλλο), και άλλες λεπτομέρειες που ξενίζουν.

Παρά τη λιτότητα των σκηνικών πάντως, η επιλογή των χρομάτων είναι τόσο καλαίσθητη, που κάθε καρέ είναι ένα μικρό αριστούργημα, μιας και ο ηλεκτρονικός χρωματισμός ειναι πολύ καλός. Εχω την εντύπωση πως ο ίδιος ο Αρκάς το έχει αναλάβει, αφου εξελίσσεται πολύ από το πρώτο στρίπ μέχρι το τελευταίο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Τομάκι!!! :D

 

Από τότε που ξεκίνησε η σειρά ανυπομονούσα να 'ρθει η στιγμή αυτή! Αρχικά, στα πρώτα "Επίκαιρα" μου άρεσε πολύ η σειρά, στη συνέχεια τη βρήκα λίγο ψυχρή, πού και πού μ' άρεσε και πάλι... Ολοκληρωμένη άποψη θα σχηματίσω αφού διαβάσω το τομάκι, και όχι σκόρπιες σελλίδες από διάφορα "Επίκαιρα" και "Μετροπόλιταν", αλλά σε καμία περίπτωση δεν θα πω ότι είναι από τις καλύτερές του (όπως είναι η "Η Ζωή Μετά", η καλύτερη σιερά του κατ' εμέ).

 

Δε θέλω να αναλωθεί στα ψαράκια (δεν νομίζω να έχει και πολλά να πει χωρίς να επαναλαμβάνεται) - 2-3 το πολύ τομάκια συνολικά είναι αρκετά. Και με τους Συνομήλικους το ίδιο. Πάντως για κάποιον λόγο με χαροποιεί που κάνει δύο σειρές ταυτόχρονα. :D

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

LoL όταν διάβασα ότι δεν θέλεις να αναλωθεί μόνο στα ψαράκια, έχοντας φρέσκια και την περιγραφή των διαφόρων καρέ από το φίλο Duck παραπάνω, σκέφτηκα ότι θα γούσταρες να πετάξει και κανέναν άνθρωπο στην θάλασσα για κολατσιό. :lol:

 

Το σημαντικό είναι ότι συνεχίζει να δημιουργεί μετά από τόσα χρόνια, νέες πινελιές παρέα με την καθιερωμένη σάτιρα του κι ας μας είναι πια γνωστή, ας επαναλαμβάνεται λιγάκι, πάντα θα βρεις κάτι στα τομάκια του που να σου αρέσει και να σκάσεις από ένα χαμόγελο, μέχρι να σε ακούσουν οι γείτονες από κάποιο απίστευτα πετυχημένο στριπάκι. Ελάχιστοι έχουν τέτοια διάρκεια, ειδικά σε δικά τους έργα (δεν λέμε δλδ να σχεδιάζουν ήρωες και ιστορίες για άλλους, π.χ.: Μ.Μ.) και πολύ περισσότερο στην Ελλάδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Το πήρα, το ξεκοκάλισα και ήθελα απλά θα αναφέρω ότι μου άρεσε πολύ και επίσης γέλασα πολύ. Η ποιότητα του τόμου πάρα πολύ καλή (καλύτερη από την συνήθη των άλλων άλμπουμ από τα γράμματα) και το περιεχόμενο κορυφαίο, τόσο το σχέδιο - αν και απλό ως συνήθως χωρίς φανφάρες κλπ - αλλά και οι ατάκες φυσικά που είναι και όλο το ζουμί του. Ένας φρέσκος μεν αλλά κλασικός, υπέροχος, απολαυστικός Αρκάς. Δείγματα της συγκεκριμένης δουλειάς υπάρχουν στο φόρουμ, αλλά πρέπει να ομολογήσω ότι αυτή την φορά σχεδόν κάθε σελίδα ήταν και :respect: Μπορεί να φταίει η διάθεση μου, μπορεί να ήταν τα άστρα σε τέλεια αρμονία και ευνοϊκά για την ανάγνωση του, αλλά στην τελική δεν με νοιάζει, την δουλειά του την έκανε μία χαρά. Οι φανατικοί πρέπει να το αποκτήσουν νομίζω, αλλά και οι υπόλοιποι νομίζω ότι δεν θα απογοητευτούν.

 

:best:τα σπάει!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μετά από ανάγνωση θα συμφωνίσω πως τα σπάει και άγρια :respect::respect: !Όντως έχουν μειωθεί αρκετά τα 'κανονικα' σχέδια αλλά το αποτέλεσμα δίνει μια πιο 'ονειρική' και ψυχεδελική εικόνα,όπως είναι ο βυθός :cool: !!Όσο με είχαν απογοητεύσει οι συνομήλικοι,τόσο ενθουσιάστηκα με τα Επικίνδυνα Νερά :dance::dance: !!Τελικά το έχει ακόμα ο άτιμος :yahoo:!!

Άντε,να κερνάτε και ουζάκι όταν βλέπεται καρχαρία απο εδώ και μπρός ;):lol::lol: !!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το ξεκοκάλισα διάβασα κι εγώ. Το καλύτερο υποκατάστατο για το κενό που μου είχαν αφήσει οι λίγοι τόμοι των πειραματόζωων, μαύρο χιούμορ στα καλύτερά του.

 

Ε τον αλήτη τον Αρκά, αντί να αποσυρθεί όπως ίσως να έκανε κάποιος άλλος ύστερα από τόση επιτυχία, κάθεται και εξελίσσεται όλο και περισσότερο. Γι' αυτό κι εμείς τον αγαπάμε :div:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Απο τα καλύτερα που έχω διαβάσει απο Αρκά! Απλά κορυφή! Ψαγμένο χιούμορ που ξεφεύγει απο το κλασσικό ανεκδοτολογικό μοτίβο και έχει βάθος. Καιρό είχα να απολαύσω έτσι Αρκά!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τα δείγματα που είχα διαβάσει από τα Επίκαιρα δεν με είχαν προϊδεάσει για κάτι τρομερό. Ναι μεν μερικά ήταν κορυφαία, με άλλα δε δεν έσκασε καν το χειλάκι μου. Θα μου πείτε, "αυτό συμβαίνει στις περισσότερες δουλειές του Αρκα". Όντως. Όμως, δεν ξέρω το γιατί, αλλά τη συγκεκριμένη τη σειρά την είχα πάρει με στραβό μάτι από το ξεκίνημά της. Έτσι, την πρώτη φορά που πέτυχα το τομάκι, δίστασα και τελικά δεν το πήρα. 'Ντάξει, ότι θα το αγόραζα κάποια στιγμή ήταν σίγουρο, αλλά το καθυστέρησα. Μετά από τόσο praise που του ρίξατε όμως στα σχόλιά σας, το σκυλομετάνιωσα κι έτρεξα να το πάρω. Τελικά, αφού το διάβασα, μπορώ να πω πως είχα σχηματίσει λάθος άποψη. Αρκετά καλό άλμπουμ - απ' τα καλύτερά του πάντως, όχι. Όχι, κατ' εμέ τουλάχιστον. Σίγουρα το τομάκι είναι ανώτερο από τους Συνομήλικους και σε αρκετά στριπάκια οι ατάκες είναι τοπ και το δε μαύρο χιούμορ φοβερό, αλλά κάποιες άλλες μου φάνηκαν εντελώς κάφρικες. Φυσικά, γούστα είν' αυτά και αυτό δεν αναιρεί πως είναι μια πολύ καλή δουλειά. Οι ήρωες πάντως, ήταν κορυφαίοι - τόσο ο απαθής μπάτλερ με το black χιούμορ, όσο και ο καρχαρίας με την φιλοσοφία του για τη ζωή. Επίσης, μου άρεσε και η ποιότητα της έκδοσης αλλά και ο ηλεκτρονικός χρωματισμός και σαν σύνολο ήταν μια χαρά.

 

Εν ολίγοις, αξίζει. Τσιμπήστε το! :best:

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Νούμερο 1 σε πωλήσεις στην αντίστοιχη λίστα της πρωτοπορίας εδώ και πολλές ημέρες. Μεγάλη επιτυχία αφού εκθρόνισε πολλά γνωστά και πετυχημένα βιβλία. Σαν να μην έφτανε αυτό ο Αρκάς τσιμπάει και την 4η θέση με το Γερνάει καλύτερα όποιος γερνάει τελευταίος. Ο άνθρωπος είναι ένα ζωντανό τζόκερ μόνος του για τις εκδοτικές. Κι αν σου κάτσει ένας Αρκάς; Ποιος Αστερίξ και Λούκυ Λουκ... ΑΡΚΑΣ!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  13650
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  41
  • Reputation:   304
  • Achievement Points:  41
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4869 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το ξεφύλλισα χτες σε ένα βιβλιοπωλείο και είχε φοβερό γέλιο!lol.gif Εκείνη η ατάκα του ψαριού μπάτλερ "Αυτοδημιούργητος, σερ; Ξεκινήσατε από σαρδέλα;" ήταν όλα τα λεφτά! Θα το πάρω οπωσδήποτε...πραγματικά, είκοσι και βάλε χρόνια τώρα, ο Αρκάς δε με έχει απογοητεύσει ποτέ!

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πόση ανακύκλωση μπορεί να αντέξει το ρεπερτόριο ενός δημιουργού?

 

Πόσα και πόσα στριπάκια του Αρκά έχουν επινοηθεί από το παιχνίδι αυτό με την κυριολεκτική απόδοση μεταφορών της ελληνικής γλώσσας;

 

Καταλαβαίνω ότι μπορεί να εντυπωσιαστεί μια δεκαεξάχρονη που η προηγούμενη επαφή της με τη λογοτεχνία ήταν το Πολυάννα-Το Παιχνίδι της Χαράς αλλά προσωπικά και μετά από είκοσι χρόνια τα ΙΔΙΑ και ΤΑ ΙΔΙΑ αστεία βαρέθηκα πια. Όπως το πολύ το κυρ-ελέησον το βαριέται κι ο παπάς που λένε.

 

Κάνε και κάτι άλλο ρε Αρκά. Τα ίδια και τα ίδια μας ...

 

 

Αφού πουλάει η συνταγή όμως.............

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πως μιλάς έτσι για ένα αριστούργημα της λογοτεχνίας??!???!! Ένα υπέροχο βιβλίο που μόνο ο Μπουσκάλια και ο Κοέλιο θα μπορούσαν να το αγγίξουν!!! Δεν έχεις γούστο! :out:

 

209x300_p12694.jpg

 

Το στόρι έχει ως εξής: η Πολυάννα είναι ένα δαιμονισμένο επτάχρονο σίχαμα (στον πρώτο τουλάχιστον τόμο, γιατί στους επόμενους προοδευτικά φτάνει σχεδόν μέχρι την κασέλα). ένα κατατρεγμένο, αδικημένο, θεόφτωχο, πεντάρφανο, γκαντεμιασμένο και κακοποιημένο νιάνιαρο που, ενώ η σκληρή του μοίρα το χτυπά αλύπητα (μα πολύ αλύπητα), εκείνο επιμένει να χαίρεται σα μ@λ@κ@σμ@ν@ –για την ακρίβεια, εφευρίσκει λόγους να είναι ευχαριστημένη σε κάθε δύσκολη περίσταση, εξ ου και η έννοια του περίφημου «παιχνιδιού της χαράς». Για να καταλάβετε για πόσο νοσηρό κόνσεπτ μιλάμε, έχουν πεθάνει ας πούμε όλα του τα αδερφάκια, πεθαίνει κατόπιν και η μαμά του, και το τερατάκι γυρίζει και λέει (κατόπιν νουθεσίας του μπαμπά-πάστορα) «είμαι ευχαριστημένη που ο καλός θεούλης πήρε τη μαμά μου στον ουρανό, για να φροντίζει τα αδερφάκια μου που τη χρειάζονται περισσότερο από μένα». Εν συνεχεία βέβαια ψοφάει και ο στοργικός πατέρας, αλλά η μικρή εκεί, πάλι βρίσκει μια μ@λ@κ@@ να την κάνει χαρούμενη, του τύπου «είμαι ευχαριστημένη που πέθανε μόνο ο μπαμπάς μου και δεν έγινε πυρηνική έκρηξη να καταστραφεί όλος ο πλανήτης». Και πάει λέγοντας, με αλλεπάλληλες δυστυχίες, δεινά, σεισμούς, λοιμούς, καταποντισμούς και τα λοιπά, που αδυνατούν φυσικά να κάμψουν το ηθικό της ηρωίδας, η οποία μεγαλώνει, π@δ@τ@, παντρεύεται, γεννοβολά, κι εγώ δεν ξέρω τι άλλο κάνει με αμείωτη πάντα ευτυχία και ικανοποίηση, στη βάση του συλλογισμού «είμαι ευχαριστημένη που με κουτσούλησε ένα περιστέρι, γιατί σκέφτομαι πως θα μπορούσε να με έχει :relax: πατόκορφα ένας βροντόσαυρος».

 

Από εδώ.

 

:lmao:

Με βλέπω να γελάω ως άυριο. Dionik αν πειράξεις το ποστ μου θα ρίξω χαρτοφάγο στη συλλογή σου!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Πόση ανακύκλωση μπορεί να αντέξει το ρεπερτόριο ενός δημιουργού?

Πόσα και πόσα στριπάκια του Αρκά έχουν επινοηθεί από το παιχνίδι αυτό με την κυριολεκτική απόδοση μεταφορών της ελληνικής γλώσσας;

 

Λίγη γραμματική ελληνικής γλώσσας τώρα.

 

Επαναλαμβάνομαι

Επαναλαμβάνεσαι

Επαναλαμβάνεται

Επαναλαμβανόμαστε

Επαναλαμβανόσαστε

Βαριούνται (και μεις μαζί)

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το διάβασα κι εγώ. Το φοβόμουνα, αλλά ρουφιέται άνετα. Ίσως 10ο στο top 10 του Αρκά για μένα. Είναι καλό, απλά όχι τόσο ευρηματικό. Είναι επίκαιρο πάντως, αφού παίζει με το κλασικό "το μεγάλο ψάρι τρώει το μικρό" κλπ. Δεν είναι επιπέδου Πειρα(γ)ματόζωα, εκείνο είναι άφταστο όσον αφορά το black humor.

 

 

6.8/10 :beer6:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν είμαι και μεγάλος φαν του Αρκάς (έχω μόνο δύο τόμους και μια συλλογή), αλλά αυτό το τίμησα. Άξιζε ως και το τελευταίο ευρώ που έδωσα. Το σχέδιο δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, αντίθετα τα χρώματα ήταν πολύ ωραία. Το μαύρο χιούμορ του καρχαρία άπαιχτο. Η ποιότητα έκδοσης πολύ καλή. Αξιόλογη προσπάθεια. :cheers3:

 

Υ.Γ. Τα επίτομα έχουν όλα τα άλμπουμ μαζί;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5028 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:respect::respect::respect:

νομιζω ο συνδιασμος του πιο ποιοτικου χαρτιου-εξωφυλου με την συγκριση του προηγουμενου του(οι συνομιλικοι)το οποιο ηταν σαφως χειροτερο σε αποτελεσμα,με εκανε να ενθουσιαστω(ενταξει,δεν επεσα και απο το μπαλκονι.. :P )

γελασα αρκετα,ειχε καποιες πραγματικα κορυφαιες στιγμες,και γενικα φαινεται ενα ελπιδοφορο comic για τα επομενα τευχακια.

τεραστιο up,ηταν η εξελιξη -μετα απο πολυ καιρο- της ποιοτητας του χρωματος.

για μενα,θα εμπαινε στην λιστα των καλυτερων του,αν δεν υπηρχαν καποιες (πολυ) κακιες στιγμες,με στριπακια αδιαφορου humor.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4783 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

πολυ καλο ειναι,το χω διαβασει απο φιλο!τωρα οσο αφορα το να το χα στην προσωπικη μου συλλογη θα το θελα πολυ αλλα γενικα τα θεωρω ακριβα τα αλμπουμακια του Αρκα,προτιμω να μαζεψω τωρα λιγα λιγα τα επιτομα και κααααποια στιγμη θα το παρω και αυτο!εσας πως σας φανηκε το νεο σχεδιο;τι προτιματε; :thinking:

εγω τον ειχα συνηθισει τοσο πολυ με το κλασικο και πιστευω θα το προτιμουσα,δεν ειμαι οπισθοδρομικος αλλα εδω μιλαμε για αξιες(ειναι σαν να πει κανεις στον Κυρ να αλλαξει τα ανθρωπακια του με τις ιδιαιτερες μυτες και φατσες,ε,ιεροσυλια οσο να πεις ;) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5524 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Κι εμένα με χάλασε που το γύρισε στο φώτοσοπ... Όταν το πρωτοείδα μου έδινε την εντύπωση πρωτεμφανιζόμενου κομίστα με σχέδιο που θυμίζει Αρκά...

Κατά τα άλλα, ποτέ δεν με κουράζει το χούμορ του!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Τα "Επικίνδυνα Νερά" του Αρκά μετακομίζουν στο "Έθνος της Κυριακής" αρχής γενομένης την επόμενη Κυριακή 23/10.

post-10460-13188566976565_thumb.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τα "Επικίνδυνα Νερά" του Αρκά μετακομίζουν στο "Έθνος της Κυριακής" αρχής γενομένης την επόμενη Κυριακή 23/10.

post-10460-13188566976565_thumb.jpg

Το διαφημίζει και στην τηλεόραση… :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  12765
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  641
  • Reputation:   4140
  • Achievement Points:  641
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5026 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Το πήρα το τομάκι και εγώ χθες… :) ήταν ότι έπρεπε για χαλάρωση μετά το διάβασμα… :D επίσης είδα ότι στο site της πρωτοπορίας δείχνει ότι το Μην Ψαρώνεις κυκλοφορεί από τις εκδόσεις Γράμματα τώρα… :cheers5:http://www.protopori...ducts_id/346455

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

????????????????????? Δεν είχαν κλείσει;;;;;;;;;;;;;; :wow:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εκδόσεις Γράμματα, όχι Ελληνικά Γράμματα (άλλες αυτές)...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5259
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  207
  • Content Count:  9437
  • Reputation:   76849
  • Achievement Points:  9439
  • Days Won:  100
  • With Us For:  5840 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Tα "ελληνικά γράμματα" συνεχίζουν να εκδίδουν κάποια βιβλία απ' ότι έχω καταλάβει, όπως το "Θανατάδικο" της Alison Bechdel που έχει παρουσίαση στο gc.

Kεντρική διάθεση, όπως και των εκδόσεων "γνώση", υπάρχει στην πρωτοπορία.

 

Σχετική αναφορά περι των "ελληνικών γραμμάτων" στο φόρουμ:

 

http://www.greekcomi...ndpost&p=174303

 

 

 

Σόρρυ τώρα διάβασα το παραπάνω, νόμιζα ότι ήταν οι ίδιες εκδόσεις, κι αυτές κεντρική διάθεση είχαν στην πρωτοπορία και νομίζω ότι κι η γραμματοσειρά τους ήταν παρόμοια

 

:)

Επεξεργασία από Kabuki
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.