Μετάβαση στο περιεχόμενο

www.milehighcomics.com


ramirez

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μου φαίνεται περίεργο που δεν έχει ανεβάσει κανείς μια παρουσίαση της Mile High Comics, έτσι απλά για να υπάρχει ως αναφορά έστω. Με αφορμή την πρόσφατη αλλαγή στις ταχυδρομικές της χρεώσεις το αναλαμβάνω εγώ.

 

 

Η Mile High είναι ουσιαστικά ο Chuck Rozanski, ιδρυτής και ιδιοκτήτης της εταιρείας που άνοιξε (τρόπος του λέγειν) στο σπίτι των γονιών του το 1969. Με τον καιρό από απλός ερασιτέχνης έγινε επαγγελματίας μεταπράτης-πωλητής και ειδικά τη δεκαετία του '80, το όνομα της εταιρείας του βρισκόταν σε κάθε τεύχος σχεδόν της Marvel διαφημίζοντας τα καταστήματά του και τα παλαιότερα κόμικς που είχαν προς πώληση.

 

 

Κάποια περίοδο τα comic shops με το logo της Mile High είχαν φτάσει περίπου μια ντουζίνα, αλλά κατόπιν σιγά-σιγά έκλεισε-πούλησε-δεν ξέρω τι τα περισσότερα και αφοσιώθηκε στις πωλήσεις μέσω internet που εξαπλωνόταν με γεωμετρική πρόοδο. Αυτή τη στιγμή είναι ο μεγαλύτερος σε τζίρο πωλητής (αποκλειστικά) κόμικς διαδικτυακά.

 

 

Το ζουμί της υπόθεσης; Το κατάστημά του είναι μια πολύ καλή πηγή αγοράς single issues απ' τη δεκαετία του '80 και μετά, που διατηρεί αρκετά καλές τιμές και διαθέτει τεράστια ποικιλία. Φυσικά υπάρχουν και τεύχη παλαιότερων δεκαετιών, αλλά εκεί οι τιμές ανεβαίνουν από λίγο ως (πάρα) πολύ. Το καλό είναι πως σε τακτά χρονικά διαστήματα ανεβάζει κάποιες προσφορές και κόβει από 30 ως 50% στις official τιμές του, που κάνει τα τεύχη πιο ελκυστικά. Για να ενημερώνεστε σχετικά απλά γραφτείτε συνδρομητές στο newsletter της εταιρείας.

 

 

Τα ταχυδρομικά που λέγαμε στην αρχή; Μέχρι πριν λίγες μέρες πρόσφερε δωρεάν ταχυδρομικά για παραγγελίες 40$ και άνω (για αποστολές εντός ΗΠΑ) και 125$ και άνω (για αποστολές στο εξωτερικό). Από αρχή αυτής της βδομάδας τα μίνιμουμ ποσά παραγγελιών μειώθηκαν στα 20$ και 60$ αντίστοιχα. Τα 60$ είναι περίπου 50 €, που σημαίνει πως είτε κάποιος μόνος του είτε με κάποιον φίλο να παίρνει το κατιτίς του ώστε να συμπληρωθεί το ποσό, έχει δωρεάν αποστολή του πακέτου στη χώρα μας. Και εννοείται πως το πακετάρισμα είναι άψογο. Έχω ψωνίσει δεκάδες φορές και δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα κακής συσκευασίας.

 

 

Υπάρχει και ένα μείον στο συγκεκριμένο κατάστημα και αφορά την αγορά τόμων, απλών ή σκληρόδετων. Ενώ στις αγορές μεμονωμένων τευχών δεν υπάρχει κάποια επιβάρυνση, στους τόμους λόγω βάρους προσθέτει ένα αντίτιμο 3$ για κάθε ΤΡΒ και 5$ για κάθε HC τόμο. Τα ποσά αυτά ήταν κατά ένα δολλάριο μικρότερα μέχρι την προηγούμενη βδομάδα, αλλά με την πτώση της μίνιμουμ παραγγελίας αυξήθηκαν στα ποσά που προανέφερα. Ουσιαστικά πλέον δεν συμφέρει η αγορά ΤΡΒ απ' το συγκεκριμένο μαγαζί, αλλά ΟΚ, γι' αυτό υπάρχει το Book Depository... ;)

Επεξεργασία από ramirez
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8659
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5426 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εχοντας παραγγειλει παμπολες φορες απο το mile high comics δεν μπορω να πω οτι ειναι και οι καλυτεροι στο πακεταρισμα.Πολλες φορες μου ερχοντουσαν τευχη σε κακη κατασταση αλλα στα συν ειναι οτι πολλες φορες κανει καποια τρελα discounts και μπορει καποιος να παρει τευχη που να του βγουν και κατω απο ενα δολλαριο.Θυμαμαι χαρακτηριστικα μια φορα που παιζει να ειχα παρει γυρω στα 100 τευχη σε μια παραγγελια.Επισης το grading δεν ειναι και το πιο αξιοπιστο θα ελεγα αλλα γενικοτερα λεει ως online shop.

Επεξεργασία από jimtsel
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Φίλε έχει πάρα πολυ μεγάλη ποικιλία!!! Σίγουρα θα το τιμήσω.....
ΑΛΛΑ όταν μπήκα εδώ μου έπεσαν τα αφτιά!!!!! Τι τιμές είναι αυτές;;; :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Για κόμικ του 40 μιλάμε . Λογικές τιμές είναι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Για κόμικ του 40 μιλάμε . Λογικές τιμές είναι.

Από τιμές δεν ξέρω και πολλά, απλά είδα ότι του '60 έχουν 80 ευρώ και μου έκανε εντύπωση η τόσο μεγάλη διαφορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1596
  • Content Count:  5019
  • Reputation:   34448
  • Achievement Points:  5027
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Συμπληρωματικές πληροφορίες: το site από 1 Δεκεμβρίου δεν χρεώνει ταχυδρομικά για παραγγελίες εξωτερικού minimum 100 $ και άνω. Επίσης εδώ και καιρό, ανεξαρτήτως του ύψους των αγορών σου, χρεώνει 16 $ εξτρά p+p για κάθε TPB ή HC τόμο που είναι στην παραγγελία σου. Πράγμα που φυσικά έχει κάνει ασύμφορη τη χρήση του για αγορές τόμων. Μόνο τευχάκια όποιος θέλει, και πάντα με τους κωδικούς έκπτωσης που αποστέλλονται με τα newsletter τους...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29774
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  541
  • Reputation:   4748
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3772 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Συμπληρωματικές πληροφορίες: το site από 1 Δεκεμβρίου δεν χρεώνει ταχυδρομικά για παραγγελίες εξωτερικού minimum 100 $ και άνω. Επίσης εδώ και καιρό, ανεξαρτήτως του ύψους των αγορών σου, χρεώνει 16 $ εξτρά p+p για κάθε TPB ή HC τόμο που είναι στην παραγγελία σου. Πράγμα που φυσικά έχει κάνει ασύμφορη τη χρήση του για αγορές τόμων. Μόνο τευχάκια όποιος θέλει, και πάντα με τους κωδικούς έκπτωσης που αποστέλλονται με τα newsletter τους...

Δηλαδή αν κανεις έγγραφη στο newsletter σου στέλνει κουπόνια;; Πολυ καλο αυτο!!

Thanks μεγαλε!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 years later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Έχει κάνει κάποιος πρόσφατη αγορά απ΄αυτό το κατάστημα; :thinking:
Παράγγειλα κάτι μέσω ebay πριν τη Πρωτοχρονιά και ακόμα να το στείλουν, παρότι γράφουν ότι το shipping γίνεται 3 εργάσιμες μέρες μετά την πληρωμή.
Μου έστειλαν mail ότι λόγω γιορτών υπήρχε υπερβολικός φόρτος εργασίας, γι΄αυτό η καθυστέρηση. Και ότι θα το στείλουν μέσα στην εβδομάδα που διανύουμε.
Ήταν ευγενικοί και απαντούσαν άμεσα στις ερωτήσεις μου.

Επίσης ν΄αναφέρω ότι ο τρόπος αποστολής είναι ο φθηνός (Standard International Shipping) με delivery time 10-24 εργάσιμες μέρες για Ελλάδα :)


Γενικά το κατάστημα έχει καλές κριτικές(99.5% Positive feedback στο ebay) αλλά έχω διαβάσει και κάποια αρνητικά σχόλια.
Τα περισσότερα έχουν να κάνουν με το χρόνο αποστολής(και όντως εδώ υπάρχει θέμα).
Κάποια λίγα με την κακή επικοινωνία(δεν εντόπισα κάτι τέτοιο) και κάποια για overgrade στην κατάσταση του τεύχους.
Πιο πολύ αγχώνομαι για το τελευταίο :thinking:
To τεύχος που παράγγειλα είναι υποτίθεται σε κατάσταση Near Mint(σαν καινούριο).
Yπάρχει περίπτωση να έρθει σε χειρότερη κατάσταση; Και πόσο χειρότερη;
Αν έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία ας μου πει  :thanks:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4670
  • Reputation:   26343
  • Achievement Points:  4704
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα. Μιλάμε για το ιστορικά μεγαλύτερο και πιο φημισμένο κατάστημα πώλησης παλιών κόμικς...

Οι τιμές του μπορεί να μην είναι χαμηλές, αλλά έχει την μεγαλύτερη ποικιλία και μπορείς να βρεις τα πάντα.

Αλήθεια, ξέρει κάποιος να μας πει τι παίζει αυτή τη στιγμή με τα ταχυδρομικά στο εξωτερικό;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το κόστος των ταχυδρομικών εξαρτάται απ΄το κατάστημα και τον τρόπο αποστολής.
 

Από ebay που έκανα πρόσφατα αγορές ισχύουν τα εξής:
- Με Standard International Shipping κοστίζει περίπου 10-12€ και ο χρόνος παράδοσης είναι κοντά ένας μήνας. Απ΄τη στιγμή που το δέμα φτάνει Ελλάδα αναλαμβάνουν τα ΕΛΤΑ.
- Με International Priority Shipping το κόστος ανέρχεται στα 25€ χοντρικά αλλά έρχεται με ταχυμεταφορική(συνήθως τη UPS) και σε 2 εβδομάδες το πολύ το φέρνουν σπίτι σου :)


Το amazon νομίζω έχει πιο ακριβά μεταφορικά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Πάντως εγώ πέρυσι από e-bay με συστημένο (μέσω ΕΛΤΑ) έκανε περίπου 2 εβδομάδες. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

28 λεπτά πριν, CaptainMarvel17 είπε:

Πάντως εγώ πέρυσι από e-bay με συστημένο (μέσω ΕΛΤΑ) έκανε περίπου 2 εβδομάδες. :)

Θυμάσαι με τι κόστος;
Πέρα απ΄τους 2 τρόπους που έγραψα(και είναι οι πιο κοινοί) υπάρχει κι ένας 3ος(USPS First Class Mail International) με κόστος περίπου 15-17€.
Αυτές οι τιμές είναι για αγορές από Αμερική. Από Καναδά ή Αυστραλία αλλάζουν(συνήθως ανεβαίνουν).

Το κακό με το ebay είναι ότι δεν διαλέγεις τον τρόπο αποστολής. Είναι καθορισμένος απ΄το κατάστημα ή τον ιδιώτη απ΄όπου κάνεις την αγορά.
Στο amazon πχ ή στο abebooks υπάρχουν προϊόντα που μπορείς να επιλέξεις πως θες να σου σταλούν :)




 

 

On 25/9/2010 στο 4:21 ΠΜ, ramirez είπε:

Και εννοείται πως το πακετάρισμα είναι άψογο. Έχω ψωνίσει δεκάδες φορές και δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα κακής συσκευασίας.

 

On 25/9/2010 στο 12:56 ΜΜ, jimtsel είπε:

Εχοντας παραγγειλει παμπολες φορες απο το mile high comics δεν μπορω να πω οτι ειναι και οι καλυτεροι στο πακεταρισμα.


Γι΄αυτό ακριβώς ζητάω τα φώτα σας. Έχω διαβάσει κι αλλού αντιφατικά σχόλια για τις συσκευασίες και την κατάσταση στην οποία φτάνουν τα προϊόντα.
Τι ισχύει τελικά; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

45 min ago , laz33 said:

Με International Priority Shipping το κόστος ανέρχεται στα 25€ χοντρικά αλλά έρχεται με ταχυμεταφορική(συνήθως τη UPS) και σε 2 εβδομάδες το πολύ το φέρνουν σπίτι σου :)

Ποτέ μην επιλέγετε UPS ,Fedex κτλ, θα πλήρωσετε μεγάλο κόστος εκτελωνισμού.

Τώρα και με την USPS πάλι αν η αξία είναι μεγάλη θα το σταματήσουν στο τελωνείο απλώς το κόστος θα είναι 15€ και 6% της αξίας. Μόνο USPS

Στο ebay τώρα τελευταία είχαν και το global shipping που είχε μέσα και τους δασμούς (custom cost) .Αν σε συμφέρει το βλέπεις.

Νομίζω ότι πέρασαν οι χρυσές εποχές που έφαι.νες ότι ήθελες από Αμερική με USPS και δεν σταμάταγε τίποτα στο τελωνείο( έχω φέρει πολλές κούτες των 20κιλών από ebay και dcbs.)

Εγώ έχω κόψει πλέον

 

8 hours ago, laz33 said:

To τεύχος που παράγγειλα είναι υποτίθεται σε κατάσταση Near Mint(σαν καινούριο).
Yπάρχει περίπτωση να έρθει σε χειρότερη κατάσταση; Και πόσο χειρότερη;
Αν έχει κάποιος πρόσφατη εμπειρία ας μου πει 

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα εκτός αν είναι κάνα ακριβό τεύχος . Τότε το 9.4(ΝΜ) με το 9(VF/NM)  επηρεάζουν σημαντικά την αξία του.

Αν πήρες κάνα tpb ή HC τα έχουν σαν καινούργια. Ο γερό Chuck τα αγόραζε με τα κιλά. Αν έρθει χτυπημένο ζήτα άλλο ή refund.

Πάντως να ξέρεις ότι μπορεί να κάνει μέχρι και 3 μήνες να έρθει και δεν έχει tracking number μάλλον. Δεν έχω πάρει από το ebay store ,

έχω ψωνίσει αρκετές φορές από το eshop. Πάντα διαβάζετε το Latest Newsletter  για να πάρετε την έκτωση.

Φουσκώνει τις τιμές και μετά δίνει discount codes. To 50% είναι μια χαρά όταν βγαίνει.

Ότι θέλετε να πάρετε να το τσεκάρετε πάντα στο  ebay με τσεκαρισμένη την επιλογή sold items

για να έχετε μια άποψη για την πραγματική αγοραία αξία .

πχ. http://www.milehighcomics.com/cgi-bin/backissue.cgi?action=direct&issue=83976161408 1

https://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_sacat=0&_nkw=sUPERMAN VS. THE AMAZING SPIDER-MAN (TREASURY) (1976) %231&LH_Complete=1&LH_Sold=1&rt=nc&_trksid=p2045573.m1684

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, Cassidy είπε:

Ποτέ μην επιλέγετε UPS ,Fedex κτλ, θα πλήρωσετε μεγάλο κόστος εκτελωνισμού.
Στο ebay τώρα τελευταία είχαν και το global shipping που είχε μέσα και τους δασμούς (custom cost)

Nαι, με UPS που παράγγειλα δεν σταματούσε τελωνείο.
Μάλλον είναι αυτό που λες. Περιλαμβάνει και τους δασμούς η τιμή των μεταφορικών :)



 

2 ώρες πριν, Cassidy είπε:

Δεν νομίζω να έχεις πρόβλημα εκτός αν είναι κάνα ακριβό τεύχος . Τότε το 9.4(ΝΜ) με το 9(VF/NM)  επηρεάζουν σημαντικά την αξία του.

Αν πήρες κάνα tpb ή HC τα έχουν σαν καινούργια.

Ένα Blueberry της Epic πήρα.
Το να μην έρθει σε NM και να έρθει σε VF/NM ή στη χειρότερη VF δεν θα με πειράξει και τόσο.
Αν έρθει σε VG και κάτω θα έχω θέμα.
Αλλά αφού λες υπάρχει δυνατότητα refund, μικρό το κακό.
Πάντως το ότι μπορεί να πάρει 3 μήνες η παράδοση ομολογώ με τρομάζει :thinking:


Edit: Μόλις πριν λίγο ήρθε mail ότι απεστάλη και μου δόθηκε tracking number(USPS).
Καλό αυτό, δεν το περίμενα. Τουλάχιστον θα μπορώ να το παρακολουθώ :cool:

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32378
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  512
  • Reputation:   2768
  • Achievement Points:  512
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2332 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

19 ώρες πριν, laz33 είπε:

Θυμάσαι με τι κόστος;

 

Δεν θυμάμαι, αλλά πάντως ήταν ακριβά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Άδοξα έληξε η συνεργασία μου με το MileHighComics :(
1,5 μήνα μετά την παραγγελία και 1 μήνα μετά το dispatch, δεν έχω παραλάβει ακόμα το δέμα.
Ούτε μπορούσα να δω την πορεία του όλο αυτό τον καιρό, μιας και είναι απλή αποστολή και δεν έχει tracking εκτός Αμερικής.

Έστειλα 2 mail στο κατάστημα.
Στο 1ο να ρωτήσω για ποιο λόγο δεν ενημερώνεται το tracking που μου έδωσαν.
Απάντησαν ότι το πιο πιθανό είναι να έχει κολλήσει το δέμα στο τελωνείο και ίσως χρειαζόταν έξτρα χρήματα για εκτελωνισμό :wall:
Προσπάθησα μετά να το εντοπίσω. Πήρα τηλέφωνο στα κεντρικά των ΕΛΤΑ και μου είπαν πως τις απλές αποστολές δεν υπάρχει τρόπος να τις παρακολουθείς κι ότι ούτε στο τελωνείο θα βγάλω άκρη αν πάρω τηλέφωνο.

Στο 2ο mail που έστειλα πριν 1 εβδομάδα και ζήτησα να μάθουν αν γίνεται που ακριβώς βρίσκεται το δέμα και προς τι η καθυστέρηση, μου απάντησαν μετά από 5 μέρες ζητώντας μου συγγνώμη και κάνοντας refund από μόνοι τους(επιστροφή χρημάτων), χωρίς να τους το έχω ζητήσει. Και γενικώς ούτε επιθετικός ήμουν να πεις νόμιζαν πως έχουν να κάνουν με δυσαρεστημένο/εκνευρισμένο πελάτη. Ίσα ίσα ήμουν πολύ ευγενικός και δεν υπονόησα πουθενά ότι θέλω να ακυρώσω την παραγγελία.

Τελικά δεν με χάλασε που έγινε ακύρωση, μιας και αυτό που ήθελα το βρήκα αλλού και σε πιο συμφέρουσα τιμή :)

Kαι με το γρήγορο τρόπο αποστολής, που βάση προηγούμενης εμπειρίας μου, κάνει 2 εβδομάδες περίπου να γίνει η παράδοση.

Το δέμα απ΄το MileHighComics ίσως όντως να κόλλησε στο τελωνείο και φτάσει κάποτε μετά από μέρες/βδομάδες.
Δεν πιστεύω να χάθηκε, ούτε οι ίδιοι το πιστεύουν.
Αν έρθει δεν θα το παραλάβω, ώστε να τους επιστραφεί. Αυτό είναι και το πιο τίμιο :)


Σαν γενικό συμπέρασμα:
Καλό το MileHighComics και με τεράστια ποικιλία, αν και τσιμπημένο στις τιμές του.
Δεν ενδείκνυται όμως σε ανυπόμονους σαν εμένα :)

Το shipping και το delivery αργούν υπερβολικά.

Προτιμώ να σκάσω 10-15 γιούρια παραπάνω στα μεταφορικά, αλλά να ξέρω ανά πάσα στιγμή που βρίσκεται η παραγγελία μου και ότι σε 2 εβδομάδες με 20 μέρες το πολύ θα την έχω στα χέρια μου :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

όχι "ίσως κόλλησε στο τελωνείο". Καραεγγυημένο το ότι κόλλησε στο τελωνείο. Από κάπου τον Σεπτέμβρη (?) ξεκίνησαν να εφαρμόζουν αυστηρά το νόμο. Ως εκ τούτου, αυτό που έχω καταλάβει είναι ότι

 

1. ελέγχουν ΚΑΘΕ δέμα που έρχεται από εκτός Ε.Ε.,

2. προσέχουν ακόμα και αυτά που έρχονται από εντός Ε.Ε. μη τυχόν και έρχονται από "φορολογική αποθήκη" (ή όπως λέγεται τέλος πάντων), τα οποία δεν έχουν εκτελωνισθεί για είσοδο στη ΕΕ, άρα πρέπει να εκτελωνιστούν εδώθε

3. κοπανάνε δασμούς με τον σύνηθη (για εμένα ως λογιστή) τρόπο. Ο σύνηθης για εμένα τρόπος είναι το "σου ρίχνω όσο λεει μια λίστα που έχω ή, εάν κρίνω ότι η λίστα δεν είναι επικαιροποιημένη, ή το αντικείμενο που έφερες είναι υποτιμολογημένο, σου ρίχνω δασμούς για την αξία που κρινω εγώ ότι έχει το προϊον που έφερες". Οπότε μοιράζουν πολύ πόνο.

4. προφανώς όλα τα ανωτέρω σημαίνει πως θέλει παραπάνω ώρα για να διεκπεραιωθεί το κάθε δέμα, άρα υπάρχει τρελό backlog με κόσμο να λέει ότι τα δέματά του σαπίζουν στη βροχή. (συζητήσεις που διάβαζα αρχές Δεκέμβρη όταν ψαχνόμουν για κινητό)

 

Δεν είμαι ο πλέον αρμόδιος για να τα πω/εξηγήσω/αποσαφηνίσω πλήρως όλα αυτά :) Μεταφέρω πράγματα όπως τα έχω σταχυολογήσει/καταλάβει από σποραδικές συζητήσεις δεξιά-αριστερά.

 

Νομίζω πως υπάρχει κάπου τόπικ στο φόρουμ που καλύπτεται αυτή η διάσταση του "παραγγελίες από εκτός Ε.Ε." (χωρίς τέτοιο τίτλο. απλώς παρεπόμενο της εκεί κουβέντας ήταν). Άμα κάποιος θυμάται, ας ρίξει παραπομπή :)

 

:cheers5: 

 

 

edit ακόμα και μια παραγγελία που είχα κάνει από bookdepo που θεωρητικά θα έφτανε πριν τα Χριστούγεννα, μου έφτασε κάπου στα μέσα Γενάρη. (βέβαια σε εμένα έπαιξε μπάλα ο όγκος των Χριστουγέννων και όχι το "εκτός ΕΕ")

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

όπως τα λέει ο απο πάνω.. :(

 

σε λίγο καιρό θα σταματήσουν και τα μαγαζιά να στέλνουν Ελλάδα (για τι να στείλουν άμα τα προϊόντα δεν ερχονται "ποτέ" και έχουν συνέχεια παράπονα και επιστροφές χρημάτων;;) (εκτίμηση δική μου, εγώ πχ αν ήμουν πωλητής από την Μπανγκόκ και μου ζάλιζαν τα ντισνευ από την Ελλάδα, θα έκοβα την συνεργασία :) )

 

και όλα ωραία όλα καλά.. πάνε κι αυτά.. :moutra:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δεν έχω μεγάλη εμπειρία από αγορές εκτός Ε.Ε. αλλά έχω πολύ πρόσφατη, μιας και όλες που έκανα από Αμερική έγιναν το τελευταίο 2μηνο.
Αυτό που κατάλαβα είναι ότι παίζει ρόλο ο τρόπος αποστολής :)


Οι 3 πρώτες παραγγελίες μου έγιναν με το "International Priority Shipping via Global Shipping Program" που έχει το ebay.
Το κόστος γι΄αυτόν τον τρόπο είναι περίπου 30-35$, δηλαδή 25-30€ χονδρικά.
Αλλά μέχρι στιγμής και τις 3 φορές δεν είχα καθυστερήσεις, ούτε μου ήρθε να πληρώσω έξτρα δασμούς.
Το δέμα έφερε κούριερ της UPS σπίτι μου, μέσα στην εκτιμώμενη ημερομηνία παράδοσης(όταν παραγγέλνεις σου δίνουν ένα estimated delivery time, το οποίο αν περάσει έχεις δικαίωμα επιστροφής χρημάτων)
:)

Σε κάποιο άλλο φόρουμ διάβασα πως μ΄αυτόν τον τρόπο υπολογίζονται στην τιμή μεταφορικών και τα έξοδα εκτελωνισμού, οπότε δεν υπάρχει περίπτωση να πληρώσεις κάτι παραπάνω.

Στον τρόπο με απλό ταχυδρομείο(Standard International Shipping) που είχε το MileHighComics, τον θεωρητικά φθηνότερο, το κόστος των μεταφορικών είναι 15$ περίπου(11 με 12€) αλλά είναι πιθανό να σου κολλήσει το δέμα στο τελωνείο και να σου ζητήσουν έξτρα χρήματα.
Και φυσικά δεν έχεις tracking. Σου δίνουν ένα αλλά ισχύει μόνο για μέσα στην Αμερική. Εκτός Αμερικής η USPS(τα αμερικάνικα ΕΛΤΑ) δεν παρέχουν υπηρεσία εντοπισμού του δέματος.


Οπότε για άλλη μια φορά ισχύει το ρητό "ό,τι πληρώνεις παίρνεις" :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δεν είναι θέμα "Ελλάδα", αλλά γενικότερα ΕΕ και ναι. Το ζητούμενο είναι να μην ψωνίζεις από Μπανγκόκ, από Χονγκ Κόνγκ, Αλί Μπαμπά και τους 40 κλέφτες, άρα αυτό που λες δεν ξέρω πόσο νόημα έχει.

 

Το βασικό πρόβλημα έχουν όσοι παραγγέλνουν πράματα που δεν υπάρχουν εδώ ούτε ενδιαφέρεται κάποιος να τα φέρει. Πάντως για να διορθώσω σε κάτι τον γερμάνικους, ΣΥΝΗΘΩΣ δε βάζουν δασμούς, για δασμούς θέλει πάνω από 200 ευρώ νομίζω αξία. Βάζουν όμως ΦΠΑ+τέλος εκτελωνισμού

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Από κάτι ερωτήσεις που έχω κάνει επειδή ψάχνω για Levis 501 τα οποία στην Ελλάδα (και σε όλη την ΕΕ...) πάνε 100+ στο κανονικό, 75+ στο bargain και δεν τα βρίσκω και στο νούμερο μου πλέον σε bargain (!!!!) ενώ στις ΗΠΑ τα βρίσκεις μέχρι και 25-30, μου έχει αφεθεί να καταλάβω ότι μια χαρά θα πληρώσω δασμούς όταν έρθουν, όσο και άμα κάνουν όλα μαζί :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

@laz33 γιατί ψωνίζουμε εκτός ΕΕ; γιατί στο τέλος θέλουμε να βρούμε κάτι σε χαμηλότερη τιμή απ ότι το βρίσκουμε στη γειτονιά μας

αν με τα μεταφορικά των γρηγοροτερων υπηρεσιών + δασμούς  + δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο μας βγει ακριβότερα η σε ίση τιμή με εδώ.. δεν έχει νόημα

στάνταρ θα υπάρχει και κάπου εδώ γύρω αυτό

 

εκτός κι αν είναι κάτι που υπάρχει αποκλειστικά εκεί όποτε δεν σε νοιαζουν τα $$$ για να θες αποκλειστικοτητες :P 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Δασμούς ή ΦΠΑ; ΦΠΑ θα πληρώσεις εκτός αν πας πάνω από τα 150-200 ευρώ δεν ξέρω ποιο είναι το όριο ακριβώς. Πάνω από το όριο μπαίνει ΚΑΙ ΦΠΑ ΚΑΙ Δασμοί ΚΑΙ τέλη εκτελωνισμού

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δασμούς. Ήταν όμως κουβέντα του ποδαριού. Με το που χαμπάριασα από τη συζήτηση πως δεν άξιζε τον κόπο να τα παραγγείλω, δεν το αποσαφήνισα. Οπότε έχω μεν την εντύπωση για "Δασμούς", δεν έχω όμως την βεβαιότητα :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Στο τελωνείο ρώτησες; Ανεξαρτήτως ποσού; Τέλος πάντων με έχουν τσιμπήσει 2 φορές στο τελωνείο και δασμούς δεν πλήρωσα. Μόνο αυτά που σας είπα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συγγενή (και φίλο) τελωνειακό ρώτησα :D

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Nα του πεις να μου δίνει το μισθό του :SmokingDevil::gun2:

 

Από τη σελίδα των ΕΛΤΑ:

Noname.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

άμα γυρίσω όμως και πάρω 2 παντελόνια (γιατί με ένα δεν αξίζει τα ταχυδρομικά) και μου πει ο τελωνειακός ότι η στατιστική αξία της παραγγελίας μου είναι πάνω από 150? :) αφού στο ελληνικό εμπόριο και τα 2 μαζί κοστίζουν πάνω από 200 ευρώ (ήτοι 161+φπα)? Και ας λέει το invoice ότι έδωσα 50 και για τα 2 :)

 

αυτό βέβαια με την προαίρεση πως εννοούσε και τους δασμους μέσα. που όπως είπα, ήταν η εντύπωση που πήρα, διότι δεν έκατσα να το αποσαφηνίσω :)

 

:cheers5: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

του έκανα ένα τηλεφωνηματάκι :) η φρασεολογία του ήταν "φόροι + δασμοί" για πάνω από 221, και μετά από διευκρινιστική ερώτηση μου είπε "ναι. φόροι για πάνω από 22, συν δασμοί για πάνω από 150". Μου επεσήμανε όμως ότι θα προσμετρήσουν ταχυδρομικά, ασφάλιστρα κ.ο.κ. (όπως συμβαίνει και στις μεγάλες εισαγωγές δλδ) καθώς και το ότι θα μου ζητηθεί το χαρτί του paypal (της πληρωμής δλδ) για να σιγουρευθεί ο τελωνειακός ότι δεν έχει παίξει υποτιμολόγηση.

 

 

:cheers5: 

 

1 προφανώς επειδή έχει ασχοληθεί με τις μεγάλες εισαγωγές εμπόρων, η φράση "φόροι+δασμοί" του είναι ψωμοτύρι και την βάζει παντού :) οπότε γι'αυτό και μου είχε μείνει η λέξη "δασμοί" σε όλα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

2 ώρες πριν, mr-d είπε:

@laz33 γιατί ψωνίζουμε εκτός ΕΕ; γιατί στο τέλος θέλουμε να βρούμε κάτι σε χαμηλότερη τιμή απ ότι το βρίσκουμε στη γειτονιά μας

αν με τα μεταφορικά των γρηγοροτερων υπηρεσιών + δασμούς  + δεν ξέρω κ εγώ τι άλλο μας βγει ακριβότερα η σε ίση τιμή με εδώ.. δεν έχει νόημα

στάνταρ θα υπάρχει και κάπου εδώ γύρω αυτό

 

εκτός κι αν είναι κάτι που υπάρχει αποκλειστικά εκεί όποτε δεν σε νοιαζουν τα $$$ για να θες αποκλειστικοτητες :P 

 

Δεν υπάρχει Ελλάδα αυτό που έψαχνα, ούτε το βρήκα κάπου στην Ευρώπη.
Εννοείται πως αν είχα εναλλακτική λύση θα απέφευγα αγορά από Αμερική και γενικότερα από χώρα εκτός Ε.Ε. :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.