Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο Ted Benoit στην Αθήνα! [ Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών ]


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Διαβάζω με έκπληξη στο site του IFA το παρακάτω:

 

Στα πλαίσια της έκθεσης «La bande dessinée- Η Γαλλική "ματιά" στα Κόμιξ», που θα παρουσιαστεί στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Καλλιθέας, "Μελίνα Μερκούρη" από τις εκδόσεις Μαμουθκόμιξ, από τις 24 Σεπτεμβρίου έως και τις 8 Οκτωβρίου

 

Ελάτε να συναντήσετε τον Ted BENOIT

τον σκιτσογράφο των Μπλέικ και Μόρτιμερ και Ray Banana

 

στην Βιβλιοθήκη Octave Merlier, 3ος όροφος, Γαλλικό Ινστιτούτο Αθηνών

 

Σάββατο 2 Οκτωβρίου 2010, 10.00 – 12.00

 

:dance:

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Πολύ ενδιαφέρον!!! Ελπίζω να καταφέρω να πάω να τσιμπήσω υπογραφούλα στα "Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ" και "Αλλόκοτη Επαφή", ίσως τις δύο καλύτερες συνέχειες των ηρώων του Jacobs.

 

:beer:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ποιος καλός άνθρωπος θα μπορέσει να πάρει υπογραφούλες και για μένα; :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και το ποστεράκι της εκδήλωσης, από το comicworld:

 

post-556-12854158092078_thumb.jpg

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13235
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  5
  • Reputation:   11
  • Achievement Points:  5
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4938 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μόλις διάβασα και το σχετικό άρθρο στην σημερινή (29/9) Ελευθεροτυπία:

 

Η απλή γραμμή τον πήγε στον παράδεισο των κόμικς

 

Είναι ίσως ο μεγαλύτερος εν ζωή εκπρόσωπος και λάτρης των κόμικς της «απλής γραμμή» (αν προέκυψε ένα καρεδάκι α λα Τεν Τεν στο μυαλό σας μην το σβήσετε) και σύντομα θα έχουμε την ευκαιρία να τον δούμε από κοντά.

 

post-556-13167740729212_thumb.jpg

Ο διάσημος Γάλλος σκιτσογράφος Τεντ Μπενουά θα έρθει στην Αθήνα στο πλαίσιο της έκθεσης «La bande dessinee - Η γαλλική "ματιά" στα κόμικς», που το Γαλλικό Ινστιτούτο και οι εκδόσεις Μαμουθκόμιξ παρουσιάζουν στο Πολιτιστικό Κέντρο του Δήμου Καλλιθέας «Μελίνα Μερκούρη» έως και τις 8 Οκτωβρίου. Το Σάββατο ο σκιτσογράφος των «Μπλέικ και Μόρτιμερ» και Ray Banana» θα βρίσκεται στη βιβλιοθήκη «Octave Merlier», στον τρίτο όροφο του Γαλλικού Ινστιτούτου, από τις 10 το πρωί ώς τις 12 το μεσημέρι, για να μιλήσει με τους Ελληνες φίλους του και να υπογράψει κόμικς του. Ενώ από τη 1 ώς τις 2.30 θα τους δέχεται στο βιβλιοπωλείο Παπασωτηρίου (Πανεπιστημίου 37 και Κοραή). Οπότε, όσοι πιστοί ας έχουν υπό μάλης και το αντίγραφο του κόμικς του που θέλουν να κάνουν συλλεκτικό.

 

Τα κόμικς του Τεντ Μπενουά ξεχωρίζουν για τον τρόπο που περνάνε σ' αυτά οι μεγάλες του αγάπες. Ο κινηματογράφος, ειδικά οι ασπρόμαυρες ταινίες του '40, τους χαρίζουν αυτή τη μοναδική ατμόσφαιρα. Οι αγαπημένοι του πίνακες του Εντουαρντ Χόπερ τούς δίνουν αποχρώσεις της Αμερικής των 50'ς και την αίσθηση πως οι ήρωες θα καταλήξουν μερικές σελίδες αργότερα να τα πίνουν στα «Γεράκια της Νύχτας». Και η υιοθέτηση της καθαρής γραμμής τούς χαρίζει μια απολαυστική παιδική αμεσότητα, που, βέβαια, παραπέμπει και αυτή στα παλιά αμερικανικά στριπάκια.

 

post-556-13167741073012_thumb.jpg

Ο βραβευμένος στην Ανγκουλέμ το 1997 για το άλμπουμ «Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ» σχεδιαστής γεννήθηκε το 1947 στη Νιόρτ της Νότιας Γαλλίας. Σπούδασε στην Ανώτατη Σχολή Κινηματογραφίας και ακόμη ψάχνει συχνά και προσεκτικά τις ταινιοθήκες για παλιά ασπρόμαυρα φιλμ του '50. Δούλεψε ως βοηθός παραγωγής στην τηλεόραση μέχρι το 1971, οπότε το περιοδικό «Actuel» δέχθηκε κάποιες ιστορίες του σε σχέδια, στα βήματα του Ρόμπερτ Κραμπ. Δούλεψε στον αντεργκράουντ Τύπο και το 1975, με τον Νικίτα Μαντρίκα, στο Echo des Savanes. Το «Hopital» είναι το πρώτο άλμπουμ του με εξπρεσιονιστικό στιλ και του χάρισε το 1979 το βραβείο σεναρίου στην Ανγκουλέμ.

 

Οταν ανακάλυψε τον Ολλανδό σχεδιαστή Joost Swarte, που ξανάφερε την απλή γραμμή του Herge στο προσκήνιο, η αλλαγή στο στιλ του ήταν αναμενόμενη. Διαγράφεται ήδη από τις σελίδες τού «Bongo Bongo», που δημοσιεύτηκαν στο Metal Hurlant.

 

 

Λιτό και ευχάριστο στιλ

 

Το 1981 ένωσε σύντομες ιστορίες και τους έδωσε τον τίτλο-μανιφέστο: «Προς την απλή γραμμή».

 

Ο ήρωάς του, ο Ray Banana, σκιαγραφημένος με λιτό τρόπο, είναι η κεντρική μορφή και το απλό στιλ του Herge γεννάει μια ευχάριστη εικαστική περιπέτεια. Στο «La Berceuse Electrique» φτιάχνει ένα ετερόκλητο σύμπαν, όπου οι ήρωες δρουν σε σουρεαλιστικές διαστάσεις και μη γραμμικό χρόνο με φόντο χολιγουντιανής αισθητικής.

 

Ακολούθησε το «Histoires Vraies», μια συλλογή ιστοριών σε σενάριο Cheraqui. Το 1984, ο Ray Banana επιστρέφει στο άλμπουμ «Cite Lumiere», σε μια νέα έκδοση και ταυτόχρονα φόρο τιμής, που χρωματίστηκε στα Studios Herge.

 

Το «La Peau du Leopard» (1985) αποτελεί τη συλλογή με τα καλύτερα από τα έργα του. Το 2001 σχεδίασε το «Μπλέικ και Μόρτιμερ-Αλλόκοτη Επαφή» και μέχρι σήμερα παραμένει από τις πιο ενεργές μορφές στο χώρο των κόμικς. Εχει σχεδιάσει πολλά πόστερ και στα portfolios του συνεχίζει να πειραματίζεται συνεχώς με νέες τεχνικές.

 

* Στα ελληνικά κυκλοφορούν πάνω από δέκα άλμπουμ του, ανάμεσά τους τα «Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ», «Αλλόκοτη Επαφή», «Οι Σαρκοφάγοι της 6ης Ηπείρου», «Οι Φόρμουλες του Καθηγητή Σάτο», «Η Κίτρινη Σφραγίδα», «Το μυστήριο της Μεγάλης Πυραμίδας», όλα από τη «Μαμουθκόμιξ».

 

ΒΑΓΓΕΛΗΣ ΒΑΓΓΕΛΑΤΟΣ ~ Τετάρτη 29 Σεπτεμβρίου 2010

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

* Στα ελληνικά κυκλοφορούν πάνω από δέκα άλμπουμ του, ανάμεσά τους τα «Υπόθεση Φράνσις Μπλέικ», «Αλλόκοτη Επαφή», «Οι Σαρκοφάγοι της 6ης Ηπείρου», «Οι Φόρμουλες του Καθηγητή Σάτο», «Η Κίτρινη Σφραγίδα», «Το μυστήριο της Μεγάλης Πυραμίδας», όλα από τη «Μαμουθκόμιξ».

 

 

Ώι, ώι, ώι, θα τρίζουν τα κόκαλα του Jacobs... Και όχι μόνο. Αδιάβαστος τελείως ο συντάκτης.

 

 

Να δούμε τι θα πρωτοπρολάβουμε να κάνουμε αυτό το Σάββατο! :yahoo:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11884
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  35
  • Reputation:   423
  • Achievement Points:  35
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5189 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πάντως, παιδιά, εγώ σήμερα κατά τύχης πέρασα έξω από τον Παπασωτηρίου στην Πανεπιστημίου και είδα βιτρίνα με την ενημέρωση για την εκδήλωση. Ούτε στο site της Μαμούθ, ούτε του Παπασωτηρίου αναφέρεται τίποτα σχετικό. Λες κι έρχονται κάθε μέρα σχεδιαστές αυτού του βεληνεκούς στη χώρα μας... Από πού περιμένουν να το μάθει ο κόσμος δηλαδή; Κι έπειτα, οι ίδιοι παραπονιούνται ότι δεν πουλάνε τα κόμικς γιατί δεν έχει τη σωστή παιδεία ο Έλληνας... :thinking:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Benoit 1.jpg

Benoit 2.jpg

 

Εγώ πήγα σήμερα κατά τις 10:40 στο Γαλλικό Ινστιτούτο. Αν και περίμενα ότι θα κάνω 5 λεπτά και θα φύγω, βρέθηκα προ εκπλήξεως μιας και ήταν γύρω στα 10 άτομα πριν από μένα. Σε κάθε τεύχος έφτιαχνε από ένα σκιτσάκι οπότε καθυστέρησε αρκετά η σειρά, και αν προσθέσουμε και ένα 10λεπτο διάλειμμα, πήγε 11:55 για να πάρω υπογραφή. Σχεδιάκι τελικά μου έκανε μόνο στο ένα από τα δύο τεύχη, καθώς δεν υπήρχε χρόνος και υπήρχαν κι άλλοι στη σειρά και περίμεναν (ο DJO ήταν ένας απ' αυτούς), ενώ στο δεύτερο έγραψε απλά αφιέρωση. Ο Benoit, πολύ μεγαλύτερος σε ηλικία απ' ό,τι περίμενα, μου φάνηκε μια χαρά άνθρωπος, αν και δεν ήξερε αγγλικά για να μπορέσουμε να συννενοηθούμε μαζί του.

 

Benoit 3.jpg

 

Και εδώ φωτογραφία από την αφιέρωση και το σκιτσάκι που έκανε σε όλους:

 

Benoit 4.jpg

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  31
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5449 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

.....Ο Benoit, πολύ μεγαλύτερος σε ηλικία απ' ό,τι περίμενα, μου φάνηκε μια χαρά άνθρωπος, αν και δεν ήξερε αγγλικά για να μπορέσουμε να συννενοηθούμε μαζί του......

 

Αλήθεια; Κι εγώ σε τί γλώσσα του μιλούσα τόσες μέρες; Κι ακόμα καλύτερα, σε τί γλώσσα μου απαντούσε εκείνος; Και η αλληλογραφία μας τότε σε τί γλώσσα είναι;

 

:thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και σου είπα βρε Ίωνα, ξέρει τα βασικά Αγγλικά ο άνθρωπος... :lol: Κι εγώ με μείγμα Αγγλικών και κουτσοΓαλλικών συνεννοήθηκα!

 

 

Παστούλα ήσουν κι εσύ εκεί? Και δε μας κέρασες λίγη παστούλα που ανεβήκαμε πρωί του Σαββάτου μια τέτοια ανηφόρα? Και τώρα θα περιμένουμε να έρθει άλλος Γάλλος σκιτσογράφος? :sad1: Χμ, από την άλλη... :D

 

Λοιπόν, ο Benoit ήταν άψογος και του ευχήθηκα καλή συνέχεια με την Κατάρα των 30 Δηνάριων, ενώ του είπα πως ανυπομονούμε να το διαβάσουμε. Είχε και ποστεράκια σε μέγεθος Α4 πολυτελείας με Blake & Mortimer και Ray Banana στα Γαλλικά για έξτρα υπογραφές, αλλά εγώ αυτό που ήθελα το πήρα και με το παραπάνω: σκιτσάκι με τον Μόρτιμερ αφιερωμένο στη μητέρα μου και μένα, αφού η μητέρα μου μού γνώρισε (και) αυτή την αριστουργηματική σειρά. :)

 

 

:cheers3:

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6159 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αλήθεια; Κι εγώ σε τί γλώσσα του μιλούσα τόσες μέρες; Κι ακόμα καλύτερα, σε τί γλώσσα μου απαντούσε εκείνος; Και η αλληλογραφία μας τότε σε τί γλώσσα είναι; :thinking:

 

Μπορεί να μην ξέρει καλά τη γλώσσα τότε και να φοβάται να τη χρησιμοποιήσει (ή μπορεί να μην του άρεσαν τα μούτρα μου, πάντα υπάρχει και αυτή η πιθανότητα :lol: ). Στο μπροστινό από μένα παλικάρι πάντως το είπε ξεκάθαρα ότι δεν μιλάει αγγλικά, ενώ τόσο με εκείνον όσο και με εμένα η συνομιλία έγινε μέσω της κυρίας δίπλα του (σύζυγός του μάλλον) - της μίλαγε γαλλικά και μου τα έλεγε στα αγγλικά, και το ανάποδο. Αν ήξερε γιατί δε μου μιλούσε κατευθείαν να τελειώνουμε μια ώρα αρχίτερα; :thinking:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9710
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  31
  • Reputation:   103
  • Achievement Points:  31
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5449 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Μπορεί να μην ξέρει καλά τη γλώσσα τότε και να φοβάται να τη χρησιμοποιήσει (ή μπορεί να μην του άρεσαν τα μούτρα μου, πάντα υπάρχει και αυτή η πιθανότητα :lol: ). Στο μπροστινό από μένα παλικάρι πάντως το είπε ξεκάθαρα ότι δεν μιλάει αγγλικά, ενώ τόσο με εκείνον όσο και με εμένα η συνομιλία έγινε μέσω της κυρίας δίπλα του (σύζυγός του μάλλον) - της μίλαγε γαλλικά και μου τα έλεγε στα αγγλικά, και το ανάποδο. Αν ήξερε γιατί δε μου μιλούσε κατευθείαν να τελειώνουμε μια ώρα αρχίτερα; :thinking:

 

Ημουν κι εγω εκει, όσο για το κερασμα, δεν σε ειδα :crying:

 

Παντως χωρις πλακα τωρα, το σκηνικο που περιγραφεις δεν το ειδα, γιατι δεν πηγα στο IFA, πηγα μετα στο ΠΑΠΑΣΩΤΗΡΙΟΥ. Είμουν απο τους τυχερους που περασαν πολλες ωρες μαζί του. Δεν ξερει μονο τα βασικα, αντιθέτως, επεμενε να μιλαμε στα αγγλικα για να μην νιωθουν καποιοι "μειωνεκτικα", όπως είπε. Τωρα δεν ξερω αν ειχε καποιες οδηγιες απο το IFA περι γαλλικων!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αν και καθυστερημένα...

 

Ο εξηντάρης κομίστας που, αν και Γάλλος, ντύθηκε με αμερικάνικο στυλ

Ted Benoit: «ήθελα να γυρίσω ένα γουέστερν!»

 

post-556-13167745080084_thumb.jpg

 

14/10/2010

 

«Πριν από το Β’ Παγκόσμιο Πόλεμο, στα γαλλικά και Βέλγικα κόμικς υπήρχε 
μόνο κείμενο και σχέδια, χωρίς μπαλονάκια. Οταν ο Τζέικομπς ξεκίνησε το ‘‘Μπλέικ και Μόρτιμερ’’ ακολούθησε εκείνη την παράδοση. Υπήρχαν πολλά λαϊκά αναγνώσματα εκείνη την εποχή και ο γραπτός λόγος ήταν σημαντικός για εκείνον. Οταν έγινε η αναβίωση του ‘‘Μπλέικ και Μόρτιμερ’’ το 1996 ακολουθήσαμε αυτό το στυλ. Τα κείμενα της αφήγησης είναι γραμμένα με κάπως παλιομοδίτικο τρόπο, αλλά πάντα συμπληρώνουν τα σκίτσα».

 

«Βλέπω πολλά κόμικς στη Γαλλία που μοιάζουν εμπνευσμένα από εμπορικές αμερικάνικες ταινίες δράσης. Είναι ακριβώς αυτό το είδος κόμικς που δεν με ενδιαφέρει. Σαν να εκτελείς τη συνταγή για μια σούπα: βάζεις διάφορα υλικά 
για να αρέσει σε όλους. Οι άνθρωποι που ασχολούνται με τα κόμικς προσπαθούν να επαναλάβουν ό,τι συμβαίνει σε αυτά τα έργα και καταλήγουν με άλμπουμ 
που επίσης δεν τα βρίσκω ενδιαφέροντα».

 

«Υπήρχε κάποτε ένα έργο που ήθελα να κάνω ταινία, αλλά δεν ευοδώθηκε. Εγραψα ένα σενάριο διασκευάζοντας ένα αμερικάνικο μυθιστόρημα. Ηταν ένα γουέστερν!».

 

«∆εν προσποιούμαι πλέον ότι μπορώ να κάνω ένα αμερικάνικο έργο ή ένα αμερικάνικο μυθιστόρημα. Το κάνω όπως θα το έκανε ένα Γάλλος φαν, γι’ αυτό το αποτέλεσμα είναι σουρεαλιστικό. Σιχαίνομαι όταν κάποιοι σου βάζουν ετικέτες, π.χ. ‘‘είναι φαν των 50s’’ ή ‘‘είναι φαν του φιλμ νουάρ’’ ή ‘‘είναι φαν των αστυνομικών έργων’’. Οταν πρωτοέκανα τον Ρέι Μπανάνα γύρω στο 1980, διαδραματίζονταν στο 1987. Οπότε ήταν επιστημονική φαντασία! Κάποια στοιχεία προέρχονται από το 1940, άλλα από το ’20 και άλλα από τη δεκαετία του ’60 και του ’70».

 

«Οι δεκαετίες του ’50 και του ’60 είναι δημοφιλείς ακόμα και σήμερα. Γιατί αυτό; 
Το ’50 ήταν πολύ ήσυχα, υπήρχε μια ζεστασιά, τίποτα δεν συνέβαινε, είχαν αυτοκίνητα και τηλεοράσεις, στις ΗΠΑ ζούσαν στα προάστια. Το ’60 έγινε μια επανάσταση απέναντι σε όλα αυτά. Ηταν η πρώτη φορά που η νέα γενιά είχε τόση δύναμη. Αποφάσισαν να αλλάξουν τον κόσμο, κάτι που δεν επαναλήφθηκε σε τέτοιο βαθμό από τότε. Η τωρινή γενιά παίρνει τα πράγματα όπως είναι, θέλει περισσότερο να επιτύχει ή να βγάλει χρήματα».

 

«Εμείς δημιουργήσαμε μια απόσταση, μπορούσες να δεις και ένα δεύτερο επίπεδο. Και το κάναμε χρησιμοποιώντας ένα στυλ που δεν ήταν το δικό μας, αλλά μια απομίμηση ενός παλιότερου στυλ, της ‘‘καθαρής γραμμής’’. Ο κόσμος έλεγε ‘‘α, είναι σαν τον Τεν Τεν’’, αλλά όταν διάβαζε έλεγε ‘‘όχι, δεν είναι καθόλου σαν τον Τεν Τεν!’’. Ζωγράφιζα με το στυλ του Τεν Τεν, λέγοντας μια ιστορία του Ρέι Μπανάνα, που ήταν πολύ πιο περίπλοκη».

 

«Εκείνο που μπορώ να πω για το επόμενο άλμπουμ μου είναι πως ο Ρέι Μπανάνα είναι νεκρός και βρίσκεται στο Καθαρτήριο. Απλώς δεν το ξέρει...».

 

 

 

:update: Η καρτούλα - πρόσκληση της Μαμούθ:

 

post-556-0-00306400-1348868662_thumb.jpg

  • Like 9
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.