Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ουκ Αν Λάβοις Παρά Του Μη Έχοντος (2010-2011)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

post-556-12847999448123_thumb.jpg
 

 

Quote
Το South Park συναντά τον Καραγκιόζη, στην πιο ακομπλεξάριστη, προκλητική, ποπ σάτιρα της τηλεόρασης, την πρώτη ελληνική σειρά animation για μεγάλα και ολίγον… παρμένα παιδιά.

 

2.300 χρόνια πριν ο φιλόσοφος Μένιππος πέθανε. Ο Θεός Ερμής τον πέταξε στη βάρκα, ο Χάρος τον πέρασε απέναντι, όταν όμως ήρθε η ώρα να πληρώσει τον οβολό, ο Μένιππος είπε... «Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος» ...και συνέχισε να ζει εκμεταλλευόμενος το πρώτο ηλίθιο γραφειοκρατικό παραθυράκι της ιστορίας μας.

 

Δυο χιλιάδες χρόνια μετά τίποτα δεν έχει αλλάξει και ακόμη κι αν πεθάνεις κάποιον πρέπει να πληρώσεις! Σήμερα τον παπά και το μαρμαρά κάποτε το βαρκάρη του Αχέροντα. Στο σήμερα (τέλοσπάντων) ο Χάρος κι ο Ερμής θέλουν να πάρουν σύνταξη και ν’αποσυρθούν με τους υπόλοιπους αθάνατους στο Μαϊάμι. Μοναδικό τους πρόβλημα είναι εκείνος ο οβολός του Μένιππου. Παρά τις σθεναρές αντιρρήσεις του Μένιππου η συμφωνία επέρχεται: Ο Μένιππος πρέπει στην σύγχρονη Ελλάδα να βρει μία νόμιμη δουλειά και να παραδώσει έναν οβολό στον Χάρο. «Ζήσε Μάη μου να φας τριφύλι».

 

Μια σύγχρονη, άγρια σάτιρα στην υποκριτική μας Ελλάδα που δεν αφήνει κανένα τοπικό μας μύθο όρθιο.

 

Η σειρά πίσω από το Μύθο έρχεται σύντομα στο MEGA.

 

Σενάριο: Γιώργος Β. Φειδάς-Γιάννης Τσιτσώνης

Σκηνοθεσία: Γιάννης Τσιτσώνης-Γιώργος Β. Φειδάς

 

Με τις φωνές των: Πάνος Μουζουράκης (Μένιππος), Λευτέρης Ελευθερίου (Χάρος), Γιάννης Σαρακατσάνης (Ερμής), Σάννυ Χατζηαργύρη, Ζήσης Ρούμπος, Θανάσης Τσαλταμπάσης, Νάστια Βραχάτη

 

Συμμετέχουν: Γιάννης Μπέζος, Υρώ Μανέ, Σάκης Μπουλάς, Ρένος Χαραλαμπίδης, Χρήστος Σιμαρδάνης, Καίτη Κωνσταντίνου, Μαρία Σολωμού, Ιωάννης Παπαζήσης και ο Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης.

 

Πηγή: Newsbeast <--Έχει και το trailer

 

 

post-556-12848001709338_thumb.jpg

 

... :thinking: Ενδιαφέρον αλλά φλερτάρει επικίνδυνα με το να είναι απίστευτη πατάτα και φτηνή αντιγραφή από Adult Swim & South Park... :P

 

 

[imdb=tt1761768]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

:dance: πολυυυυ μπροστα ομως :pray:

''Σενάριο: Γιώργος Β. Φειδάς-Γιάννης Τσιτσώνης

Σκηνοθεσία: Γιάννης Τσιτσώνης-Γιώργος Β. Φειδάς''

ημουν σιγουρος οτι πισω απο ολο αυτο κρυβοταν ο Φειδας!!!

 

δεν βλεπω την ωρα! :yahoo:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

... :thinking: Ενδιαφέρον αλλά φλερτάρει επικίνδυνα με το να είναι απίστευτη πατάτα και φτηνή αντιγραφή από Adult Swim & South Park... :P

 

αυτό, ναι! ενφιαφέρον κ αντιγραφή να είναι δεν μας πειράζει.. αρκει να έχει γίνει σωστά :D

το θέμα είναι το ελληνικό κοινό πως θα το υποδεχτεί (τηλεθέαση) κ να μην παίξουν κανα 2-3 επεισόδια κ μετα το κόψουν!

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το «ΟΥΚ ΑΝ ΛΑΒΟΙΣ (Παρα του μη έχοντος)» αποτελεί την πρώτη σατυρική σειρά καρτούν στην ιστορία της ελληνικής τηλεόρασης. Τα επεισόδια θα είναι διάρκειας 30 λεπτών ενώ η προβολή της προγραμματίζεται για τα μεσάνυχτα προκειμένου να αποφευχθούν οι όποιες παρεμβάσεις (ανεξήγητες στην πλειοψηφία τους μέχρι στιγμής) από το ΕΣΡ.

 

απο :pagkaki

 

Το team της σειράς είναι εκπληκτικό, σίγουρη συνταγή επιτυχίας, ενώ πολύ καλή είναι και η δουλειά των σκιτσογράφων και animators! Το «ΟΥΚ ΑΝ ΛΑΒΕΙΣ (Παρά του Μη έχοντος)» δεν έχει να ζηλέψει απολύτως τίποτα από το «Southpark!»

 

και δεν θα διαφωνησω!

ομως,σεναριακα ειναι το θεμα...και εδω που τα λεμε,djO,μακαρι να ειναι αντιγραφη του south park,της adult swim,η και του family guy,ξερω γω...οπως ειπε ο mr-d το βασικο ειναι να γινει σωστα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1733
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  51
  • Reputation:   274
  • Achievement Points:  51
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6213 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  50

Είδα την παρουσίαση που έγινε χτες στις «Νύχτες Πρεμιέρας» - παίχτηκε το πρώτο επεισόδιο (ή ίσως η πρώτη ιστορία αποτελούμενη από δύο επεισόδια; ήταν νομίζω περίπου μια ώρα). Αρκετά καλό για αρχή, και νομίζω πως έχει δυνατότητες να γίνει ακόμα καλύτερο. Ίσως θα το προτιμούσα αν ήταν πιο «Ελληνικό» - κάποια πράγματα μου φάνηκαν πιο πολύ σαν αμερικάνικο χιούμορ παρά ελληνικό, και αυτό δεν είναι καλό με την έννοια ότι υπάρχουν πολλά παραδείγματα αριστουργηματικού αμερικάνικου χιούμορ για να το συγκρίνεις και να το βρεις να υστερεί.

 

Στο South Park μοιάζει στις τεχνικές που χρησιμοποιεί για να γυριστεί κινούμενο σχέδιο μεγάλου μήκους γρήγορα και με φτηνά μέσα. Σεναριακά νομίζω είναι αρκετά διαφορετικό (εκτός από σημεία που πιστεύω ότι είναι ηθελημένες αναφορές). Καλό το ότι δε διστάζει να καυτηριάσει τη θρησκεία και τους πολιτικούς (αν και η σάτιρα προς τους τελευταίους είναι μάλλον επιφανειακή και μάλλον όχι ιδιαίτερα εμπνευσμένη). Πολύ καλύτερο όταν σατιρίζει γενικότερες καταστάσεις όπως οι δημόσιοι υπάλληλοι και η γραφειοκρατία (πάλι όχι φοβερά πρωτότυπα, αλλά μου άρεσε περισσότερο αυτή η πλευρά).

 

Από τη στιγμή που δεν υπάρχει παράδοση στην Ελλάδα για σειρές τέτοιου είδους, ήταν μια απόλυτα αξιοπρεπής αρχή, και ελπίζω κι εγώ να κρατήσει αρκετά για να μπορέσουν να μας δείξουν οι δημιουργοί τι μπορούν να κάνουν αν βρουν το ρυθμό τους.

Επεξεργασία από Αλέξανδρος
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

φαίνεται :respect: , αλλα φοβάμαι και εγώ ότι οι απευθύνεται σε μικρό κοινό, και γιαυτο δεν ξερω αν θα αντεξει στην tv

Αλλα ακόμα είμαι ενθουσιασμένος που έγινε η αρχή :awesome:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Είναι αξιέπαινη παραγωγή και πρέπει να υποστηριχθεί από όλους στο site!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  842
  • Reputation:   2690
  • Achievement Points:  842
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πραγματικά δεν περίμενα ποτέ να δω κάτι τέτοιο στην ελληνική τηλεόραση. Άντε να ξεκινήσει να δούμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Η αλήθεια είναι ότι τα πρώτα τρέηλερ μου είχαν δώσει άσχημη εντύπωση και δεν μπορώ να πω ότι περίμενα και τίποτα καλό ,όμως ήταν ανώτερο των προσδοκιών μου.Ήταν μέτριο με μερικές πολύ καλές στιγμές.To voice acting δεν μου πολυάρεσε ,τα αστεία ήταν σε ορισμένα σημεία κακόγουστα (ειδικά εκεί που λέει ο Μένιππος s-u-c-k και η σκηνή με το Σέξπηρ ήταν να κόβεις φλέβες από την ξενέρα) αλλά μερικές επικές σκηνές σώζουν την κατάσταση.

Εγώ τέσσερις συγκράτησα

1)Διάλογος Χριστός-Μένιππος.Χτυπιόμουν στα γέλια.Ειδικά η ατάκα «άσε με ρε πεθαίνω τώρα»

2)Η σκηνή που ο Ιεροεξεταστής παραγγέλνει Ζαντ' Αρκ καλοψημένη.

3)Εκεί που ο Χάρος μιμείται τις αντιδράσεις όσων τον συναντούν

4)Η σκηνή που το κλειδί το έχουν οι Μάρτυρες του Ιεχωβά.Δεν ξέρω γιατί ,αλλά για κάποιον λόγο για μένα έβγαλε πολύ νόημα και πολύ γέλιο.Εάν υπήρχε κάποιος που θα είχε το κλειδί θα ήταν αυτοί.Από τη μια λυπάμαι που τους σατίρισαν και αυτούς μιας και είναι μια από τις λίγες θρησκείες που σέβομαι και συμπαθώ ,από την άλλη όμως η σάτιρα δεν πρέπει να έχει όρια.Πρέπει να κανιβαλίζει τα πάντα και να μην σταματά πουθενά.Οπότε καλά έκαναν.

 

Γενικά δεν ήταν κάτι το καταπληκτικό ,έχει όμως μερικές κορυφαίες σκηνές.Με λίγη βελτίωση μπορεί να φτάσει σε υψηλά επίπεδα γέλιου.Μακάρι.

Επεξεργασία από zade
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5678 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Also θελει βελτιωση το lip sync.

Δεν έχει τρελα φοβερή ιστορία (βεβαια μονο ένα επεισόδιο είδαμε)αλλα έχει φοβερες ατάκες (με το dolby suround στα αγγελάκια :respect:), αλλα θα ήταν παράλογο να περιμένουμε κάτι σε επίπεδο south park. Πάντως ήταν αρκετά δυνατό επεισόδιο συνολικά :best:

 

Πραγματικά zade ,η σκηνή Μένιππος-Χριστός ήταν όλα τα λεφτά :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  842
  • Reputation:   2690
  • Achievement Points:  842
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5670 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Γενικά ήταν αρκετά καλό και όπως είπε και ο Zade είχε κάποιες σκηνές που πραγματικά ήταν :respect: Εμένα πάντως το voice acting μου φάνηκε καλό αλλά αυτό που με εξέπληξε είναι ότι έχει αρκετούς γνωστούς ηθοποιούς. Εγώ περίμενα ότι θα έχει τελείως άγνωστους. Εγώ πάντως θα το βλέπω αν και μου φαίνεται ότι θα φάει πολύ κράξιμο...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5382 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

μου άρεσε, το περίμενα χειρότερο κ ήταν μια ευχάριστη έκπληξη για μένα!

δεν με πείραξε ο συγχρονισμός της φωνής (lip sync όπως το λέτε :P) απλα θα ήθελα

να είχε χαρακτηριστικές φωνές πχ όπως του Eric Cartman (Southpark), Homer Simpson (The Simpsons) κτλ

 

οπότε στηρίζουμε Ουκ Αν Λάβοις Παρά Του Μη Έχοντος!!!!!!!!!!!!!!! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6517
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  573
  • Reputation:   3065
  • Achievement Points:  573
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5690 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Το είδα σήμερα μιας και χθες το ξέχασα. Δεν με απογοήτευσε για πρώτο επεισόδιο. Απλά ελπίζω να εξελιχθεί σε κάτι πολύ καλό.

Οι φωνές κάποιων χαρακτήρων μου φάνηκαν κι εμένα αταίριαστες.

 

Γενικά πάντως ήταν καλό!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Δεν ξερω αν φταιει που το περίμενα πατάτα αλλα το απόλαυσα ιδιαιτέρως. Είναι τελείως Κουφόκουλο και σε πολλές σκηνές λες '' Τι βλακειες ειναι αυτες'' αλλα τα καλά αστεία είναι πολλά και το αισθημα με το οποιο μενεις στο τελος ειναι υπέροχο! Επίσης το voice acting ειναι το 50% της απόλαυσης με ένα σωρο Guest να δανειζουν τις φωνές τους. Και το κυριότερο: Είναι μικρό. Μικρή διάρκεια (20 λεπτά) σημαίνει περισσότερη έμπνευση και μεγαλύτερη πυκνότητα των καλών σκηνών και αστείων. Φάνηκε καλή δουλειά, μαζεμένη, δεν το παράκαναν, δέν ξέφυγαν, δέν έπεσαν στην παγίδα της εύκολης σάτιρας (ακαταπαυστο βρισιδι, κλισε αστειάκια κλπ).

Συνίσταται η Online θέαση γιατι η προβολή είναι αργά και γιατι τα backround ειναι γεμάτα ξεκαρδιστικές λεπτομέρειες και χρειαζονται πολλα pause για να τα απολαύσεις.

Καλή τους συνέχεια!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5029 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

well,το ειδα με μια μικρη καθυστερηση...χμ..αισθηματα αναμεικτα..λοιποοον :

1)Σεναριο : Το οτι ειναι πρωτοτυπο ειναι αυτονοητο,και πιστευω οτι δινει πολλες πορτες για την εξελιξη,so ειναι λογικο να εχουμε μεγαλες προσδοκιες..θα δουμε

2)Ροη/Πλοκη : Για μενα εδω ηταν το μεγαλο προβλημα.Σαν συνολο,συνηδητοποιησα οτι δεν γελασα και τοσο,παρολο που εχει καποιες ατακες.

3)Animation : Καλυτερο απο το Southpark παντως :P

4)Voice Acting : Ενταξει,σε γενικη βαση μετριο,εκτος απο :

α)της Υρω Μανε που προσωπικα το απολαυσα :lol:

β)του Λευτερη Ελευθεριου (Χαρος)

γ)και by far η καλητερη φωνη του Γιαννη Σαρακατσανη (Ερμης)

 

Υπηρξαν rip-offs απο Family Guy και SP,αλλα δεν θα ελεγα οτι ηταν εντελως πετυχημενη η προσπαθεια.

Προσωπικα,το βλεπω ανετα!! :dance:

 

P.S.Δειτε τα ποσοστα που εκανε η πρεμιερα εδω

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6330
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  300
  • Content Count:  1257
  • Reputation:   7187
  • Achievement Points:  1258
  • Days Won:  25
  • With Us For:  5716 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και μια συνέντευξη από την Ελευθεροτυπία της Πέμπτης 4 Νοεμβρίου 2010

 

 

Άνεργος, άφραγκος και... animation!

 

«Οι σειρές είναι σαν μήνυμα σε μπουκάλι. Το ρίχνεις στη θάλασσα και απλώς ελπίζεις ότι κάποιος θα το βρει και θα έχει κάτι να του πει».

Η παρομοίωση ανήκει στον Γιώργο Φειδά, ο οποίος, μαζί με τον Γιάννη Τσιτσώνη, υπογράφουν το σενάριο και τη σκηνοθεσία της νέας σειράς animation του ΜΕΓΚΑ «Ουκ αν λάβοις παρά του μη έχοντος», που κάνει πρεμιέρα απόψε στις 24.00.

 

post-6330-12890177418298_thumb.jpg

 

Πώς γεννήθηκε η ιδέα της σειράς;

 

«Πέρα από το γεγονός ότι μεγάλωσα με κόμικς, το ενδιαφέρον για μένα σε μια σειρά animation ήταν ότι δεν έχει ξαναγίνει ποτέ. Είναι ασύγκριτα πιο ενδιαφέρον να προσπαθείς ν' ανοίξεις καινούργιους δρόμους, από το να περπατάς σ' εκείνους που έχουν πολυπερπατηθεί. Το animation είναι ένα καινούργιο, πολύ διαφορετικό μέσο, που μοιράζεται κάποιους κανόνες με τις κανονικές σειρές αλλά έχει και τελείως δικούς του κανόνες... Είχαμε διάφορες ιδέες με τον Γιάννη Τσιτσώνη, όταν όμως μου είπε για την ιστορία του Λουκιανού με τον Μένιππο, τον Χάρο και τον Ερμή, ενθουσιάστηκα!»

 

Ποια είναι η βασική υπόθεση της σειράς;

 

«Όταν οι Χριστιανοί πάνε να αναλάβουν την υπόθεση του σύμπαντος, ο Χάρος που έχει βαρεθεί να τραβάει κουπί στον Αχέροντα θέλει να πάρει σύνταξη και να πάει στο Μαϊάμι! Αλλά η εφορία δεν τον αφήνει, επειδή έχει έλλειμμα έναν οβολό στα βιβλία του, που του χρωστάει ο Μένιππος από τότε που πέθανε. Δυστυχώς, η υπόθεση παραείναι επίκαιρη. Στη σύγχρονη Αθήνα πια, ο Χάρος μαζί με τον Ερμή, που μπλέκεται γιατί ήταν ψυχοπομπός και έπρεπε να ελέγχει αν οι ψυχές είχαν τον οβολό, προσπαθούν να βρουν δουλειά στον Μένιππο για να τους πληρώσει τον οβολό. Σε κάθε επεισόδιο σκέφτονται κι έναν διαφορετικό τρόπο για να κερδίσει ο Μένιππος τον οβολό και, με αφορμή αυτό το θέμα, κάνουμε πλάκα με διάφορα πρόσωπα και καταστάσεις».

 

Ποια είναι η άποψή σας για τις φετινές τηλεοπτικές παραγωγές;

 

«Τα ριάλιτι είναι μια περαστική μόδα, ελπίζω ότι θα λιγοστέψουν όπως ήδη έχει αρχίσει να γίνεται με τις ισπανικές φόρμες. Να περάσει και η μόδα με τα τούρκικα σίριαλ και να ξαναρχίσουμε να λέμε ο ένας στον άλλον τις δικές μας ιστορίες. Και να είμαστε εμείς αυτοί που πουλάμε τις ιδέες μας στο εξωτερικό. Άνθρωποι υπάρχουν, ιδέες υπάρχουν, ζούμε σ' έναν τόπο με υπέροχες τοποθεσίες, αυτό που δεν ξέρουμε δυστυχώς ακόμα, ως γνήσιοι σύγχρονοι Ελληνες, είναι πώς να δουλεύουμε ο ένας με τον άλλον. Αυτό που μας λείπει είναι οργάνωση, σημασία στη λεπτομέρεια και καλή συνεργασία, και τα λεφτά, αυτή την εποχή».

 

Πόσο δύσκολο ήταν να βρεθούν οι κατάλληλες φωνές για τον Μένιππο, τον Χάρο και τον Ερμή;

 

«Ο Πάνος Μουζουράκης απλώς ήταν ο Μένιππος. Είναι από τις περιπτώσεις που η συνάντηση χαρακτήρα και φωνής είναι γραφτό να γίνει. Το ίδιο συμβαίνει και με τον Γιάννη Σαρακατσάνη και τον Λευτέρη Ελευθερίου, που τους είδα για πρώτη φορά στο "Εκεί, εκεί στην κόλαση" των Ab Ovo (είναι η θεατρική ομάδα των παιδιών). Αυτοί οι τρεις μαζί, όπως και οι χαρακτήρες τους, είναι καλή συνταγή για μεγάλες καταστροφές αλλά και πολύ απολαυστικές ηχογραφήσεις!»

 

Τις φωνές τους δανείζουν στο σίριαλ ακόμη οι Γιάννης Μπέζος, Ζήσης Ρούμπος, Υρώ Μανέ, Καίτη Κωνσταντίνου, Ιωάννης Παπαζήσης, Σάννυ Χατζηαργύρη, Μαρία Σολωμού, Χρήστος Σιμαρδάνης, Λευτέρης Ελευθερίου, Κωνσταντίνος Μαρκουλάκης, Δημήτρης Μακαλιάς.

 

ΔΩΡΑ ΠΑΠΑΓΕΩΡΓΙΟΥ

Ελευθεροτυπία 4/11/2010

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

(Κι) Εμένα μου άρεσε πολύ! Πρώτα απ' όλα το γεγονός ότι είναι animation ελληνικής παραγωγής, που μου φαίνεται τρομερά ασυνήθιστο, και στη συνέχεια το γέλιο που είχε. ΟΚ, μερικές φάσεις ήταν χαζομαρίτσες, αλλά συνολικά με άφησε ευχαριστημένο (και χαμογελαστό). :D Το σχέδιο ήταν επίσης ωραίο, το σενάριο έξυπνο, σίγουρα πρωτότυπο και καθαρά ελληνικό, ενώ οι διάφορες αναφορές είχαν φάση (Kabumaru :P).

 

Δεν μπορώ να περιμένω για το επόμενο επεισόδιο, πραγματικά ίσως είναι η καλύτερη φετινή σειρά. :D

 

EDIT: Ξέχασα να πω πως συμφωνώ με τον johnny για το lip sync. Επιπλέον, οι φωνές μου άρεσαν αρκετά (Μαρία Σολωμού: "Μιλαράκι;" :P)

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

ενώ οι διάφορες αναφορές είχαν φάση

 

Πράγματι πάντως, πρεπει να εισαι πολύ ψαγμένος για να φτιαξεις (και να καταλαβεις) τη σειρά. Ωρες ώρες θυμίζει τραγούδι των ημισκούμπρια. Αναφορές από ταινίες, κόμικς, Ιστορία, λογοτεχνικά έργα, τραγούδια, επικαιρότητα, show biz, θρυλους, μυθολογίες και ένα σωρό άλλα βομβαρδίζουν την οθόνη!

:D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μια χαρά ήταν. Δε θέλω τίποτα παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Την περισσότερη ώρα το απόλαυσα. Κάποια cameos ήταν διασκεδαστικά ενώ κάποιες στιγμές ήταν για να κόψεις φλέβες όπως είπε ο zade. Το μεγαλύτερο πρόβλημα παρατηρείται στο lip sync. Απ'ότι φαίνεται θα γίνω φανατικός θεατής!!!!!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12487
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  258
  • Reputation:   1258
  • Achievement Points:  258
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5081 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Απλά φανταστικό. :clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2::clap2:

 

Το περίμενα big πατάτα (στιλ αριστερή άναρχο ανεύθυνη κριτική) αλλά στο πρώτο επεισόδιο με εξέπληξε ευχάριστα.

 

Μακάρι να συνεχίσει έτσι και καλύτερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   857
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Μια χαρά ήταν. Δε θέλω τίποτα παραπάνω.

 

 

Δεν θα το παίξω ειδικός(αν κ έχω δει τα άπαντα-όλα από S.P., F.G. κλπ κ θα ήταν εύκολο) και θα συμφωνήσω απόλυτα με τον αγαπητό xepeta.

Επεξεργασία από TinTin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5492 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Και όποιος δεν το πρόλαβε (ή κοιμήθηκε :sleep3: στη μέση του επεισοδίου :fiou: ), το πρώτο επεισόδιο ανέβηκε στο megatv.gr (όπως λογικά θα κάνουν και τα υπόλοιπα).

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μονάχα με έναν επιθετικό χαρακτηρισμό μπορώ να περιγράψω επαρκώς το πρώτο επεισόδιο:

 

 

ΘΕΪΚΟ!

 

 

:div:

 

 

υγ.Προστέθηκε στο πρώτο ποστ το λινκ για το mega-micro-site της σειράς, όπου θα ανεβαίνουν όλα τα επεισόδια online.post-556-12838156915449.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8772
  • Group:  Members
  • Topic Count:  25
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3874
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  4
  • With Us For:  5525 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  36

Επιτέλους το είδα κι εγώ.

Στην αρχή μου άρεσε, μετά μου φάνηκε κάπως σαχλό.

Πάντως μερικές ατάκες ήταν θεϊκές.

Το ανιμέησιον καλύτερο απ' όσο περίμενα(βασικά ήταν πολύ καλό, μπράβο τους).

 

 

Αυτό που πραγματικά με ξενέρωσε ΑΠΙΣΤΕΥΤΑ ήταν ότι τα ελληνικά που μιλούσαν μου φάνηκαν σαν κακομεταφρασμένα αγγλικά!!!

(Ειδικά όταν στην αρχή σου βάζουν αρχαία ελληνικά, αυτό είναι θάνατος!!!)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Επεισόδιο #2 . Το πρώτο μισό είναι για πέταμα. Το υπόλοιπο μισό όμως είναι επικό.

 

Ειδικά ο Μίκυ που βάζει χέρι στον Πλούτο.Ο απόλυτος κανιβαλισμός.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Πολύ κακό το 2ο επεισόδιο. Κουραστικό και χωρίς ειρμό, παρόλο που είχε μερικά ξεκαρδιστικά αστεία ( Εξαιρετικές οι σκηνες στο πάρκο και το υπογειο ) δεν κατάφερε να με απορροφήσει καθόλου, τις μισές στιγμές ήθελα να σηκωθώ να φύγω, ενώ στο τέλος ενοιωθα απαισια. Ακριβώς το αντίθετο με το 1ο επεισόδιο δηλαδή. Και επίσης αντιθέτως με το 1ο επεισόδιο, σήμερα το παράκαναν με τα χυδαία αστεία, τις βρισιές, το φτηνό χιούμορ, και τα απαράδεκτα στιγμυότυπα που απλά ενοχλούσαν, χωρίς να βγάζουν γέλιο.

Τα λεπτομερή σκηνικά συνεχίζουν να ειναι πολύ ενδιαφέροντα αν και λιγότερα, αλλα οι ιδέες λιγοστεύουν, η πρωτοτυπία στερεύει, οι αναφορές ειναι πλέον εκνευριστικές και το επεισόδιο αυτό μπούκωσε από την ακατάσχετη βρωμόστωμη φλυαρία.

Κρίμα... :(

Επεξεργασία από Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10438
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  148
  • Reputation:   857
  • Achievement Points:  148
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5389 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

[...]σήμερα το παράκαναν με τα χυδαία αστεία, τις βρισιές, το φτηνό χιούμορ, και τα απαράδεκτα στιγμυότυπα που απλά ενοχλούσαν, χωρίς να βγάζουν γέλιο.

[...]

 

 

Ενοχλούσαν? Ποιον? Τον Άνθιμο? Και ποια απαράδεκτα στιγμιότυπα? Μεγάλε, δεν έβλεπες την λειτουργία στην ΕΤ3.

 

Τεσπα, αν κ είχε αρκετά κενά στο σενάριο, και πάλι είχε τις επικές ατάκες-φάσεις. Μου φτάνει.

 

edit: Εκτός αν αναφέρεσαι στον kinky Δία... έχει δώσει δικαιώματα κ αυτός.

Επεξεργασία από TinTin
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  501
  • Content Count:  2447
  • Reputation:   13216
  • Achievement Points:  2462
  • Days Won:  11
  • With Us For:  5965 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Δεν θα ξαναδιαβάσω κριτικές πριν μιλήσω. Με καλύψατε όλοι απόλυτα ("μηλαράκι;"). Το 1ο επ. το είδα από περιέργεια αλλά ξεράθηκα στα γέλια και ήθελα να δω και τα επόμενα. Κεντρική ιδέα πολύ καλή: ο Χάρος στη σύνταξη αλά δεν πλήρωσε ο Μένιππος και αν δεν πληρώσει ο Χάρος παραμένει Χάρης. Πάνω σε αυτό θα βασιστούν στη σειρά (μα God Boat; χιχιχι). Στο 2ο έμεινα λίγο άναυδος. Ίσως η υπερβολικής διάρκειας κριτική σε Κολωνακι και Εξάρχεια με το συμπίλημα και συνοθύλευμα των απανταχού καφεδόπαιδων. Γέλασα πολύ με Κούγια (μα δε σε ειδα, νατο με είπες κοντό, η συνέχεια του διαλόγου πολύ κάφρικη, αντιπαρέρχομαι). Είδατε τον Μπλεκ; "Συγνώμη, ψάχνω έναν σκύλο. - Α εγώ είδα ένα που φόραγε έναν σκύλο. Και πετάγεται ο Μπλεκ). Αρκετά κάφρικο γκαγκ. Η αλήθεια είναι όμως ότι περιμένω καλύτερα από το 2ο επεισόδιο. Και συγνώμη αλλά με ενόχλησε η υπόνοια σεξουαλικής επαφής Πλούτο-Μίκυ :(

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.