Jump to content
DJO

Ποια είναι τα καλύτερα Λούκυ Λουκ? [ Οέο? ]

Διαλέξτε το δικό σας Top  

79 members have voted

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Please sign in or register to vote in this poll.

Recommended Posts

Το παραδέχομαι ότι είμαι λίγο προκατειλημμένος με τους Ντάλτον επειδή εμφανίζονται σε πολλά άλμπουμ του Λούκυ. Το επαναλαμβανόμενο ''οκ αποδράσαμε, στο δρόμο μας τρομοκρατήσαμε μια πόλη, κλέψαμε και μια τράπεζα και στο τέλος ήρθε ο καουμπόυ χαλάρος και μας ξαναμπουζούριασε" για μένα ήταν λίγο κουραστικό. Γι'αυτό ξεχώρισα και τα 3 που ανέφερα παραπάνω που ξεφεύγουν κάπως και είναι ομολογουμένως και αρκετά διασκεδαστικά. Και η δεκάδα που έχω βάλει σε καμία περίπτωση δεν καλύπτει τα άλμπουμ που μου άρεσαν πολύ. Θα μπορούσα να βάλω και την " Άμαξα" και τον "Αυτοκράτορα Σμιθ" και το " Σύρμα που Τραγουδάει" και το "20ο Σύνταγμα Ιππικού". Ακόμα και την "Αμνησία των Ντάλτον" τώρα που το σκέφτομαι. :)

Εξαιρετική ιστορία είναι και το ''Ελιξήριο" αλλά λίγο το ότι ο Λούκυ δεν έχει πάρει την τελική του μορφή, λίγο το ότι η Ντόλυ είναι μουγκή της αφαιρεί πόντους για μένα. :down:

Και κάτι τελευταίο. Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι το θέμα άγρια δύση έχει εξαντληθεί και θα μπορούσαμε να δούμε ωραία και πρωτότυπα άλμπουμ στο μέλλον. Το σίγουρο είναι όμως ότι θα αντιμετωπίζονται από το κοινό με επιφυλακτικότητα γιατί δε θα είναι Γκοσινύ.

• Like 3

Posted (edited)

Mπας και να συνεχίζαμε την ψηφοφορία παίρνοντας τα επικρατέστερα άλμπουμ της δημοσκόπησης;
Όπως έγινε στα Αστερίξ, μέχρι να βγάλουμε νικητή.
Να περάσουμε σε 2ο γύρο μ΄ένα top20.
Πέραν του ότι είναι παμπάλαιο το θέμα, κάποια τεύχη αδικούνται απ΄το φορμάτ της δημοσκόπησης.
Σε κάθε λίστα έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή "κανένα από αυτά".
Τώρα αναγκαστικά κάτι πρέπει να ψηφιστεί κι έτσι στην 3η λίστα, που αντικειμενικά είναι η πιο αδύναμη, βλέπουμε το "Τσίρκο" με 13 ψήφους και το "Πόνυ Εξπρές" με 16. Περισσότερες δηλαδή κι από άλμπουμς όπως "Η Άμαξα" ή "Οι Αντίπαλοι" και άλλα που είναι top.

Εκτός αυτού δεν έχουμε νικητή μιας και στην 1η θέση υπάρχει 4πλη ισοψηφία.
Τα άλμπουμς "Καλάμιτυ Τζέην", "Ο Δικαστής", "Το Τρυφερό Πόδι", "Μπίλυ ο Τρομερός" έχουν 22 ψήφους.

Να κλειδώσουμε αυτό το θέμα και να περάσουμε σε 2ο γύρο; :thinking:

Edited by Laz33MS
  • Like 1

Πρόσφατα ξαναδιάβασα μερικά Λούκυ Λουκ από την συλλογή μου. Απέκτησα και κάποια τεύχη που δεν είχα, κυρίως ιστορίες του Γκοσιννύ. Υπάρχουν περίπου 20 τεύχη που δεν έχω διαβάσει ακόμη. Μέχρι στιγμής, η λίστα με τις αγαπημένες ιστορίες μου είναι η εξής. Όλα τα τεύχη σε τυχαία σειρά, μου αρέσουν όλα εξίσου.

Ο λευκός ιππότης

Το τρυφερό πόδι

Ο μεγάλος Δούκας

Τηγανίτες για τους Ντάλτον

Η θεραπεία των Ντάλτον

Ντάλτον Σίτυ

Μαμά Ντάλτον

Η κληρονομιά του Ραν Ταν Πλαν

Κάνυον Απάτσι

Καλαμίτυ Τζέιν

Μπίλυ ο Τρομερός

Το κοράκι