Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι τα καλύτερα Λούκυ Λουκ? [ Οέο? ]


DJO

Διαλέξτε το δικό σας Top  

115 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  32012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   321
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2587 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το παραδέχομαι ότι είμαι λίγο προκατειλημμένος με τους Ντάλτον επειδή εμφανίζονται σε πολλά άλμπουμ του Λούκυ. Το επαναλαμβανόμενο ''οκ αποδράσαμε, στο δρόμο μας τρομοκρατήσαμε μια πόλη, κλέψαμε και μια τράπεζα και στο τέλος ήρθε ο καουμπόυ χαλάρος και μας ξαναμπουζούριασε" για μένα ήταν λίγο κουραστικό. Γι'αυτό ξεχώρισα και τα 3 που ανέφερα παραπάνω που ξεφεύγουν κάπως και είναι ομολογουμένως και αρκετά διασκεδαστικά. Και η δεκάδα που έχω βάλει σε καμία περίπτωση δεν καλύπτει τα άλμπουμ που μου άρεσαν πολύ. Θα μπορούσα να βάλω και την " Άμαξα" και τον "Αυτοκράτορα Σμιθ" και το " Σύρμα που Τραγουδάει" και το "20ο Σύνταγμα Ιππικού". Ακόμα και την "Αμνησία των Ντάλτον" τώρα που το σκέφτομαι. :)

Εξαιρετική ιστορία είναι και το ''Ελιξήριο" αλλά λίγο το ότι ο Λούκυ δεν έχει πάρει την τελική του μορφή, λίγο το ότι η Ντόλυ είναι μουγκή της αφαιρεί πόντους για μένα. :down:

Και κάτι τελευταίο. Σε καμία περίπτωση δε θεωρώ ότι το θέμα άγρια δύση έχει εξαντληθεί και θα μπορούσαμε να δούμε ωραία και πρωτότυπα άλμπουμ στο μέλλον. Το σίγουρο είναι όμως ότι θα αντιμετωπίζονται από το κοινό με επιφυλακτικότητα γιατί δε θα είναι Γκοσινύ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...
  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Mπας και να συνεχίζαμε την ψηφοφορία παίρνοντας τα επικρατέστερα άλμπουμ της δημοσκόπησης;
Όπως έγινε στα Αστερίξ, μέχρι να βγάλουμε νικητή.
Να περάσουμε σε 2ο γύρο μ΄ένα top20.
Πέραν του ότι είναι παμπάλαιο το θέμα, κάποια τεύχη αδικούνται απ΄το φορμάτ της δημοσκόπησης.
Σε κάθε λίστα έπρεπε να υπάρχει και η επιλογή "κανένα από αυτά".
Τώρα αναγκαστικά κάτι πρέπει να ψηφιστεί κι έτσι στην 3η λίστα, που αντικειμενικά είναι η πιο αδύναμη, βλέπουμε το "Τσίρκο" με 13 ψήφους και το "Πόνυ Εξπρές" με 16. Περισσότερες δηλαδή κι από άλμπουμς όπως "Η Άμαξα" ή "Οι Αντίπαλοι" και άλλα που είναι top.

Εκτός αυτού δεν έχουμε νικητή μιας και στην 1η θέση υπάρχει 4πλη ισοψηφία.
Τα άλμπουμς "Καλάμιτυ Τζέην", "Ο Δικαστής", "Το Τρυφερό Πόδι", "Μπίλυ ο Τρομερός" έχουν 22 ψήφους.

Να κλειδώσουμε αυτό το θέμα και να περάσουμε σε 2ο γύρο; :thinking:

 

Επεξεργασία από Laz33MS
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  29538
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   882
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3871 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πρόσφατα ξαναδιάβασα μερικά Λούκυ Λουκ από την συλλογή μου. Απέκτησα και κάποια τεύχη που δεν είχα, κυρίως ιστορίες του Γκοσιννύ. Υπάρχουν περίπου 20 τεύχη που δεν έχω διαβάσει ακόμη. Μέχρι στιγμής, η λίστα με τις αγαπημένες ιστορίες μου είναι η εξής. Όλα τα τεύχη σε τυχαία σειρά, μου αρέσουν όλα εξίσου.

 

Ο λευκός ιππότης

Το τρυφερό πόδι

Ο μεγάλος Δούκας

Τηγανίτες για τους Ντάλτον

Η θεραπεία των Ντάλτον

Ντάλτον Σίτυ

Μαμά Ντάλτον

Η κληρονομιά του Ραν Ταν Πλαν

Κάνυον Απάτσι

Καλαμίτυ Τζέιν

Μπίλυ ο Τρομερός

Το κοράκι

Νταίηλυ Σταρ

Πόνυ Εξπρές

Οι Ντάλτον σε γάμο

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 7 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

 

 

Είναι στα ισπανικά αλλά δεν έχει σημασία. Αρκεί να δεις ποια άλμπουμ έχει βάλει.
Είναι με ανάποδη σειρά, απ΄το 10 στο 1.
Απ΄τα 10 που έχει, τα 5 είναι και στο δικό μου top10.
Τα άλλα 5 είναι λογικές επιλογές πλην ενός (στη θέση 5 έχει βάλει τον Αυτοκράτορα Σμιθ, που μια χαρά άλμπουμ είναι αλλά όχι και για top10).
Αυτό πάντως δείχνει ότι υπάρχουν πολλά καλά Λούκυ Λουκ και ιστορίες για όλα τα γούστα :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3099
  • Reputation:   23541
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Χωρίς Μα Ντάλτον; Περίεργο;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όντως. Μαμά Ντάλτον και Μπίλυ ο Τρομερός είναι οι πιο χτυπητές απουσίες.
Εντάξει, γούστα είναι αυτά :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πω πω αυτή η Μαμά Ντάλτον και οι Τηγανίτες Για Τους Ντάλτον είναι ο ορισμός του "Διαβάζω κόμικ και γελάω"

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

https://www.europe1.fr/culture/lucky-luke-les-cinq-histoires-favorites-du-scenariste-jul-2890154

 

5 αγαπημένα άλμπουμ του σεναριογράφου των τελευταίων περιπετειών του Λούκυ Λουκ.
Όλα του Γκοσινύ όπως ήταν αναμενόμενο. Αν κι έχει 1-2 εκπλήξεις, με πιο χτυπητή το "Η Κληρονομιά του Ραντανπλάν".

Δεν θα περίμενες κάποιος να το βάλει στο top5 του :thinking:

Το άρθρο είναι λίγο παλιό (2016) και στα γαλλικά, αλλά δεν έχει σημασία. Αρκεί μόνο να δεις τις επιλογές του Ζουλ, ειδάλλως υπάρχει και το google translate :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πέντε επιλογές για εμένα, αν και πολλά ακόμα θα μπορούσαν να θεωρηθούν αγαπημένα.

1) Το Σύρμα που Τραγουδάει - γιατί έχει εξαιρετική πλοκή, περιπέτεια, αγωνία και γιατί ήταν το πρώτο Λούκυ που διάβασα!
2) Το Τρυφερό Πόδι - Εξαιρετικοί διάλογοι, απίστευτο χιούμορ
3)Νιτρογλυκερίνη - Για εμένα η καλύτερη ιστορία με πρωταγωνιστές τους Ντάλτον. Χιούμορ, διάλογοι, υπόθεση, ένταση!
4) Πόνυ Εξπρές - Κλασικό πλέον κείμενο, δράση και φοβερή πλοκή!
5)Το 20ο Σύνταγμα Ιππικού - ίσως το πιο "βαθύ" Λούκυ, με νοήματα για τη σχέση πατέρα - γιου, για την αίσθηση του καθήκοντος και την αξία της οικογένειας. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

28 λεπτά πριν, Θεόδωρος είπε:

Πέντε επιλογές για εμένα, αν και πολλά ακόμα θα μπορούσαν να θεωρηθούν αγαπημένα.

1) Το Σύρμα που Τραγουδάει - γιατί έχει εξαιρετική πλοκή, περιπέτεια, αγωνία και γιατί ήταν το πρώτο Λούκυ που διάβασα!
2) Το Τρυφερό Πόδι - Εξαιρετικοί διάλογοι, απίστευτο χιούμορ
3)Νιτρογλυκερίνη - Για εμένα η καλύτερη ιστορία με πρωταγωνιστές τους Ντάλτον. Χιούμορ, διάλογοι, υπόθεση, ένταση!
4) Πόνυ Εξπρές - Κλασικό πλέον κείμενο, δράση και φοβερή πλοκή!
5)Το 20ο Σύνταγμα Ιππικού - ίσως το πιο "βαθύ" Λούκυ, με νοήματα για τη σχέση πατέρα - γιου, για την αίσθηση του καθήκοντος και την αξία της οικογένειας. 

 

Πρωτότυπες επιλογές. Μου άρεσαν. Το τρυφερό πόδι είναι η αγαπημένη μου από τις δικές σου. Δεν θα την έβαζα στις πέντε αγαπημένες μου αλλά σίγουρα στην πρώτη δεκάδα. Ωραίος. :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  34012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  204
  • Reputation:   1292
  • Achievement Points:  225
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1863 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

3 ώρες πριν, Manitou είπε:

 

Πρωτότυπες επιλογές. Μου άρεσαν. Το τρυφερό πόδι είναι η αγαπημένη μου από τις δικές σου. Δεν θα την έβαζα στις πέντε αγαπημένες μου αλλά σίγουρα στην πρώτη δεκάδα. Ωραίος. :beer5:

Είναι τόσο ωραία η όλη σειρά που αναμφίβολα είναι δύσκολο να διαλέξεις...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πολύ ωραίο θέμα για να κατατοπιστεί ένας νέος αναγνώστης του Λουκυ Λουκ στο ποια κόμικς να διαβάσει πρώτα.
Λουκυ Λουκ έχω δεί πολλά επειδόδια απ'το cartoon αλλά απο κόμικς είχα ελάχιστα και γενικά δεν θυμάμαι τις ιστορίες.
 
Αρχικά πήρα το ''Η απόδραση των Ντάλτον'' που απ'ότι βλέπω δεν αναφέρει κανείς στα αγαπημένα του. Ωραίο και διασκεδαστικό ήταν απλά απ'την μέση του άλμπουμ και μετά
μου φάνηκε λίγο ''παιδική'' η εξέλιξη της ιστορίας.
 
Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα πήρα και διάβασα εχθές το ''Ο Δικαστής''. Ομολογώ οτι μου άρεσε πάρα πολύ, ένιωσα την γραφή του Γκοσινί σε όλο της το μεγαλείο.
Καυστικό χιούμορ,έξυπνη ιστορία και όμορφη απόδοση των χαρκτήρων και της εποχής!
 
Επόμενη αγορά θα είναι το ''Συρματα στα Λιβάδια'' και το ''Μαυροι Λόφοι''
 
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ποιά θεωρείτε οτι είναι τα καλύτερα κόμικς με Ντάλτον? Έχω βάλει στο μάτι ''Μαμά Ντάλτον'' και ''Η θεραπεία των Ντάλτον'' αλλά δεν είμαι σίγουρος.
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

4 λεπτά πριν, Guts είπε:
Πολύ ωραίο θέμα για να κατατοπιστεί ένας νέος αναγνώστης του Λουκυ Λουκ στο ποια κόμικς να διαβάσει πρώτα.
Λουκυ Λουκ έχω δεί πολλά επειδόδια απ'το cartoon αλλά απο κόμικς είχα ελάχιστα και γενικά δεν θυμάμαι τις ιστορίες.
 
Αρχικά πήρα το ''Η απόδραση των Ντάλτον'' που απ'ότι βλέπω δεν αναφέρει κανείς στα αγαπημένα του. Ωραίο και διασκεδαστικό ήταν απλά απ'την μέση του άλμπουμ και μετά
μου φάνηκε λίγο ''παιδική'' η εξέλιξη της ιστορίας.
 
Διαβάζοντας το συγκεκριμένο θέμα πήρα και διάβασα εχθές το ''Ο Δικαστής''. Ομολογώ οτι μου άρεσε πάρα πολύ, ένιωσα την γραφή του Γκοσινί σε όλο της το μεγαλείο.
Καυστικό χιούμορ,έξυπνη ιστορία και όμορφη απόδοση των χαρκτήρων και της εποχής!
 
Επόμενη αγορά θα είναι το ''Συρματα στα Λιβάδια'' και το ''Μαυροι Λόφοι''
 
Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ποιά θεωρείτε οτι είναι τα καλύτερα κόμικς με Ντάλτον? Έχω βάλει στο μάτι ''Μαμά Ντάλτον'' και ''Η θεραπεία των Ντάλτον'' αλλά δεν είμαι σίγουρος.
 

Για μένα Τηγανιτές για τους Ντάλτον, οι Ντάλτον στα χιόνια, Μαμά Ντάλτον, Η εξαγορά των Νταλτον. Αυτά είναι και τα τέσσερα αγαπημένα μου ΛΛ γενικά. 

Επεξεργασία από Manitou
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

24 λεπτά πριν, Guts είπε:

Αυτό που ήθελα να ρωτήσω είναι ποιά θεωρείτε οτι είναι τα καλύτερα κόμικς με Ντάλτον? Έχω βάλει στο μάτι ''Μαμά Ντάλτον'' και ''Η θεραπεία των Ντάλτον'' αλλά δεν είμαι σίγουρος.

 

Η Μαμά Ντάλτον θεωρείται όχι απλά το καλύτερο Λούκυ Λουκ με Ντάλτον, αλλά ίσως και το καλύτερο γενικώς.

Εννοείται να το πάρεις.
Και η Θεραπεία των Ντάλτον είναι πολύ καλό άλμπουμ, απ΄τα αγαπημένα μου.
Προσωπικά μ΄αρέσουν επίσης πολύ οι Τηγανίτες για τους Ντάλτον και η Εξαγορά των Ντάλτον.
Ενώ πολύ καλό εισαγωγικό άλμπουμ για να μάθεις ποιοι είναι οι Ντάλτον, είναι τα Ξαδέρφια των Ντάλτον.
Αυτά τα τεύχη θα σου πρότεινα για αρχή :)

 

Χαίρομαι που σου άρεσε ο Δικαστής.
Επίσης πολύ αγαπημένο άλμπουμ.
Το έχω στο top10 μου, όπως κι αυτά που σκέφτεσαι να πάρεις (Σύρματα στα Λιβάδια, Μαύροι Λόφοι). :) :beer:

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ευχαριστώ παίδες! Θα πάρω για αρχή το ''Μαμά Ντάλτον'' και σιγά σιγά θα προχωρήσω και στα υπόλοιπα.

Είμαι μεγάλος φαν του Αστερίξ και με έχει πιάσει μια περιέργεια να δώ τις καλύτερες δουλειές του Γκοσινί γενικά.

Πήρα και το 1ο άλμπουμ του Ιζνογκούντ...εντάξει πέθανα στα γέλια. Αν και οι ιστορίες είναι μικρές έχει εξαιρετικό χιούμορ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Διάβασα λοιπόν τα πρώτα μου 13 ΛΛ και έχω να πώ οτι είμαι πολύ ενθουσιασμένος με την ποιότητα και το χιούμορ των ιστοριών!
Τα ΛΛ τα είχα στο μυαλό μου ως κατώτερα σαν ιστορίες απ'τα καλά Αστερίξ, αλλά τα ''καλά'' αλμπουμ ΛΛ του Γκοσινί είναι πραγματικά στο ίδιο επίπεδο
με τα κορυφαία Αστεριξ.
 
Παρακάτω αναφέρω τα αγαπημένα μου μέχρι τώρα, και σίγουρα θα έχουμε και συνέχεια.
Επόμενη αγορά θα είναι μάλλον ''Οι Αντίπαλοι'' ίσως και ''Ο Ελαφροχέρης'' για να δούμε και κανά καλό πέρα απ' του Γκοσινί.
 
 
 
 1) Η Άμαξα
 2) Το Καραβάνι
 3) Μαμά Ντάλτον
 4) Σύρματα στα Λιβάδια
 5) Μπίλυ ο Τρομερός
 6) Ο Δικαστής
 7) Μαύροι Λόφοι
 8) Η θεραπεία των Ντάλτον
 9) Το τρυφερό πόδι
10) Τηγανίτες για τους Ντάλτον
11) Τζέσε Τζέιμς
12) Η Απόδραση των Ντάλτον
13) Μπελάδες στις Φυτείες
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

1 ώρα πριν, Guts είπε:
Διάβασα λοιπόν τα πρώτα μου 13 ΛΛ και έχω να πώ οτι είμαι πολύ ενθουσιασμένος με την ποιότητα και το χιούμορ των ιστοριών!
Τα ΛΛ τα είχα στο μυαλό μου ως κατώτερα σαν ιστορίες απ'τα καλά Αστερίξ, αλλά τα ''καλά'' αλμπουμ ΛΛ του Γκοσινί είναι πραγματικά στο ίδιο επίπεδο
με τα κορυφαία Αστεριξ.
 
Παρακάτω αναφέρω τα αγαπημένα μου μέχρι τώρα, και σίγουρα θα έχουμε και συνέχεια.
Επόμενη αγορά θα είναι μάλλον ''Οι Αντίπαλοι'' ίσως και ''Ο Ελαφροχέρης'' για να δούμε και κανά καλό πέρα απ' του Γκοσινί.
 
 
 
 1) Η Άμαξα
 2) Το Καραβάνι
 3) Μαμά Ντάλτον
 4) Σύρματα στα Λιβάδια
 5) Μπίλυ ο Τρομερός
 6) Ο Δικαστής
 7) Μαύροι Λόφοι
 8) Η θεραπεία των Ντάλτον
 9) Το τρυφερό πόδι
10) Τηγανίτες για τους Ντάλτον
11) Τζέσε Τζέιμς
12) Η Απόδραση των Ντάλτον
13) Μπελάδες στις Φυτείες
 

Ξαναδιαβάζοντας τα θυμισου να ανεβάσεις τις τηγανιτές μερικές θέσεις πιο πάνω. Αλλιώς κουαντοσεκομεακι. Επίσης αμέσως ψάξε να βρεις τους Ντάλτον στα χιόνια. :beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

3 ώρες πριν, Guts είπε:

Παρακάτω αναφέρω τα αγαπημένα μου μέχρι τώρα, και σίγουρα θα έχουμε και συνέχεια.

Επόμενη αγορά θα είναι μάλλον ''Οι Αντίπαλοι'' ίσως και ''Ο Ελαφροχέρης'' για να δούμε και κανά καλό πέρα απ' του Γκοσινί.
 
 1) Η Άμαξα
 2) Το Καραβάνι
 3) Μαμά Ντάλτον
 4) Σύρματα στα Λιβάδια
 5) Μπίλυ ο Τρομερός
 6) Ο Δικαστής
 7) Μαύροι Λόφοι
 8) Η θεραπεία των Ντάλτον
 9) Το τρυφερό πόδι
10) Τηγανίτες για τους Ντάλτον
11) Τζέσε Τζέιμς
12) Η Απόδραση των Ντάλτον
13) Μπελάδες στις Φυτείες
 

 

Πολύ καλές επιλογές.

Βλέπω μέχρι στιγμής έχεις διαβάσει πολύ ποιοτικά άλμπουμ (εκτός των 2 τελευταίων, που κι αυτά βέβαια έχουν αρκετά καλό επίπεδο).

Κάποια top που θα σου πρότεινα για να συνεχίσεις είναι οι Αντίπαλοι, η Κούρσα του Μισισιπή και το Κοράκι. Τσέκαρε και την Καλάμιτυ Τζέην που θεωρείται κορυφαίο.
Προσωπικά μ΄αρέσουν επίσης πολύ η Σκιά των Ντέρικς και η Πόλη Φάντασμα. Αν και η πλειοψηφία δεν τα θεωρεί τόσο top, οπότε δεν βάζω το χέρι μου στη φωτιά ότι θα σ΄αρέσουν.
Άστα για αργότερα αν είναι :)

Επίσης πολύ καλό οι Ντάλτον στα Χιόνια που σου πρότεινε κι ο Manitou, όπως και η Εξαγορά των Ντάλτον.

Από εκτός Γκοσινί ο Ελαφροχέρης είναι σίγουρα πολύ καλή επιλογή, όπως και τα Νταίηλυ Σταρ και Πόνυ Εξπρές. Δεν πιάνουν το επίπεδο των top του Γκοσινί, αλλά πιάνουν το επίπεδο των λιγότερο καλών άλμπουμ του. Αρκεί αυτό. Απ΄τους επιγόνους δεν περιμένουμε κάτι περισσότερο.

Σίγουρα να τσεκάρεις και κάποιο του Μορίς.

Μην ξεχνάμε από εκεί ξεκίνησαν όλα. Θα σου πρότεινα τον Φιλ Ντέφερ.

Θεωρώ είναι το καλύτερό του άλμπουμ και δεν έχει να ζηλέψει κάτι απ΄τα περισσότερα του Γκοσινί (πλην των top του, που όπως είπαμε δεν τα φτάνει κανείς) :)

 

Σήμερα πάντως το πρωί είχα αρκετό ελεύθερο χρόνο. Κι επειδή δεν είχα αδιάβαστο κόμικ, διάβασα για 183η φορά τη Μαμά Ντάλτον.

Πολύ γέλιο. Όσες φορές και να διαβάσω αυτές τις ιστορίες δεν τις βαριέμαι, καραγουστάρω :)

Εδώ το αγαπημένο μου gag του τεύχους :lol:

 

1538380150_.thumb.JPG.9acaa13c2710582688cb866d48a9db23.JPG

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

@ Manitou Τα πρώτα 5 που έχω στη λίστα μου άρεσαν παααρα πολύ και δύσκολα να αλλάξει η σειρά.
''Οι τηγανίτες'' μου άρεσαν αρκετά και σίγουρα θα το ξαναδιαβάσω απλά με Ντάλτον η ''Μαμα'' και η ''Θεραπεία'' μου άρεσαν περισσότερο.
Ακόμα και οι ''Μπελάδες στις φυτείες'' μου άρεσε για νέο άλμπουμ, και το σχέδιο αρκετά καλό.
Τους Ντάλτον στα χιόνια δυστυχώς δεν το έχω βρεί μέχρι τώρα σε κάποιο κατάστημα, αλλά θα το έχω στα υπόψιν.
 
@ Laz33 Ευχαριστώ για τις προτάσεις. Ό,τι τίτλο έχω διαβάσει απ τα top 20 της λίστας σου είναι εξαιρετικός.
Και το ''Φιλ Ντέφερ'' δεν το έχω πετύχει πουθενά, αλλά ευτυχώς έχω ακόμα πολλές επιλογές.
 
Όταν φτάσω τα 20 άλμπουμ (σύντομα δηλαδή :mafia:) θα ξαναγράψω τα top 20. :)
 
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

@ Guts απ΄ό,τι κατάλαβα τ΄αγοράζεις καινούρια.
Και πολύ καλά κάνεις εννοείται :)
Οπότε αν βάλουμε κι αυτό στην εξίσωση, τότε οι επιλογές σου είναι:


Αντίπαλοι σε σκληρόδετη έκδοση

Koράκι σε σκληρόδετη έκδοση

Καλάμιτυ Τζέην σε σκληρόδετη έκδοση

Εξαγορά των Ντάλτον σε έκδοση Έθνους

Ελαφροχέρης σε έκδοση Έθνους

 

Τα υπόλοιπα που σου πρότεινα δυστυχώς έχουν εξαντληθεί :(

Έχε υπόψιν σου πάντως και το 20ο Σύνταγμα Ιππικού.
Πολύ καλό άλμπουμ κι αυτό. Είναι οριακά εκτός του top20 μου.
Υπάρχει διαθέσιμο σε έκδοση Έθνους :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Πάντως σε αγγελίες υπάρχουν ένα σωρό σε μεταχειρισμένα. Και αρκετά φθηνά κιόλας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Για να δούμε πως έχει διαμορφωθεί η κατάσταση στη δημοσκόπηση, μιας και βλέπω ψήφισαν μερικοί ακόμα.

 

  θέση (30 ψήφους): Το Τρυφερό Πόδι
  θέση (27 ψήφους): Kαλάμιτυ Τζέην

   =  θέση (27 ψήφους): Μπίλυ ο Τρομερός
  θέση (25 ψήφους): Μαμά Ντάλτον

   =  θέση (25 ψήφους): Ο Δικαστής

  θέση (22 ψήφους): Σύρματα στα Λιβάδια 
   =  θέση (22 ψήφους): Η Κούρσα του Μισισιπή

   =  θέση (22 ψήφους): Πόνυ Εξπρές

  θέση (21 ψήφους): Το 20ο Σύνταγμα Ιππικού

10η θέση (20 ψήφους): Η Θεραπεία των Ντάλτον
   =  θέση (20 ψήφους): Nιτρογλυκερίνη

 

Πολλές ισοψηφίες βλέπω κι εκνευρίζομαι (σαν τον Τάσο Τρύφωνος κι εγώ :lol:).

Σε γενικές γραμμές αρκετά αναμενόμενες οι επιλογές στο top10.
Εκτός απ΄τη Νιτρογλυκερίνη και το Πόνυ Εξπρές, τα υπόλοιπα είναι άλμπουμ που τα βλέπεις συχνά-πυκνά να φιγουράρουν στο top τέτοιων λιστών.

Τα 2 άλμπουμ που προανέφερα βρέθηκαν τόσο ψηλά κυρίως λόγω του format της δημοσκόπησης, που μας ανάγκασε να κάνουμε 3 γκρουπάκια βάση του αριθμού κάθε τεύχους. Συν το γεγονός ότι δεν υπήρχε η επιλογή "κανένα απ΄αυτά" που θα΄πρεπε να υπάρχει.

 

Οι πιο αξιοσημείωτες απουσίες απ΄το top10 είναι το Καραβάνι, η Άμαξα και οι Αντίπαλοι.

Επίσης πιο "λογικό" θα μου φαινόταν να είχαμε μέσα το Κοράκι, παρά το 20ο Σύνταγμα Ιππικού.

Τέλος πάντων, γούστα είναι αυτά.

Κάτι πολύ ακραίο δεν είδαμε (πχ να μπει στη δεκάδα ο Προφήτης :lol:).

 

 

Στο goodreads βλέπω ότι αργά αλλά σταθερά αυξάνονται οι βαθμολογίες και χαίρομαι :)
Για 1η φορά άλμπουμ Λούκυ Λουκ πιάνει 4άρι.
Να θυμήσω ότι όλα τα Αστερίξ του Γκοσινί είναι στο 4+ (κάποια έχουν πάνω από 4.20 και το πρώτο έχει 4.32).

Μου είχε κάνει εντύπωση που τα ΛΛ είχαν τόσο χαμηλότερες βαθμολογίες (είπαμε, είναι "αδικημένη" σειρά).

 

Τα 3 άλμπουμ ΛΛ που μπήκαν στο 4 είναι:

 

Mαμά Ντάλτον: 4.01 (1359 ratings)

Kαλάμιτυ Τζέην: 4.00 (997 ratings)

Tο Τρυφερό Πόδι: 4.00 (641 ratings)

 

Eνώ οριακά εκτός (θέμα χρόνου είναι να μπει):

Η Άμαξα: 3.99 (737 ratings)

 

:beer:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38081
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  636
  • Reputation:   5725
  • Achievement Points:  643
  • Days Won:  5
  • With Us For:  901 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Όταν ξεμπερδέψω με τα καινούρια αλμπουμ θα τσεκάρω και τα μεταχειρισμένα σίγουρα,αλλά προς το παρόν κοιτάω μόνο καινούρια απο καταστήματα.
 
Τώρα θα κάνω 2 ενστάσεις όμως...
 
1) Η ψηφοφορία δεν είναι καλά ''σεταρισμένη'' όπως λέει και ο Laz33...Δεν μπορείς να βγάλεις συμπεράσματα όταν πρέπει να ψηφίσεις
και στα 3 γκρουπάκια οπωσδήποτε.
 
2) Το Goodreads και εγώ το διαβάζω,αλλά τα Ευρωπαικά κόμικς είναι full αδικημένα στο συγκεκριμένο σάιτ.
Οι τύποι έχουν βάλει στα Μπλέικ και Μόρτιμερ και στα Λούκυ Λουκ βαθμολογίες ίδιες με κόμικς όπως το ''She - Hulk'' η το ''Spider - Gwen'' χαχαχαχα :lol:
Εντάξει μην τρελαθούμε κιόλας, έχω διαβάσει εδώ στο Greekcomics πολύ πιο σοβαρές κριτικές απ'το Goodreads γενικότερα σε όλα τα είδη κομικς.
 
Επεξεργασία από Guts
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

6 ώρες πριν, Guts είπε:

2) Το Goodreads και εγώ το διαβάζω,αλλά τα Ευρωπαικά κόμικς είναι full αδικημένα στο συγκεκριμένο σάιτ.

Οι τύποι έχουν βάλει στα Μπλέικ και Μόρτιμερ και στα Λούκυ Λουκ βαθμολογίες ίδιες με κόμικς όπως το ''She - Hulk'' η το ''Spider - Gwen'' χαχαχαχα :lol:
Εντάξει μην τρελαθούμε κιόλας, έχω διαβάσει εδώ στο Greekcomics πολύ πιο σοβαρές κριτικές απ'το Goodreads γενικότερα σε όλα τα είδη κομικς.

 

Καλά, ναι. Εννοείται είναι αδικημένα τα ευρωπαϊκά σε σχέση με τ΄αμερικάνικα.

Αλλά τα Λούκυ Λουκ συγκεκριμένα είναι αδικημένα και ως προς τα Αστερίξ.

 

Σκέψου τα top Λούκυ Λουκ έχουν βαθμούς από 3.90 ως 4.01 που έχει η Μαμά Ντάλτον, τη στιγμή που δεν υπάρχει Αστερίξ του Γκοσινί με βαθμό κάτω από 4.04 (To Mεγάλο Ταξίδι).

Αν είναι δυνατόν το Μεγάλο Ταξίδι να έχει υψηλότερο βαθμό απ΄τη Μαμά Ντάλτον (και απ΄όλα τα Λούκυ Λουκ κατ΄επέκταση) :confuse:

 

Καλά, για τα αμερικάνικα άστο.

Όπως λες κι εσύ, βλέπεις κάτι 3.80κάτι ή 3.90κάτι σε κόμικς που είναι από μέτρια έως μάπα.

Τη στιγμή που τέτοιους βαθμούς έχουν τα καλά Λούκυ Λουκ και τα καλά Μπλέικ & Μόρτιμερ.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

39 λεπτά πριν, Laz33 είπε:

Αν είναι δυνατόν το Μεγάλο Ταξίδι να έχει υψηλότερο βαθμό απ΄τη Μαμά Ντάλτον (και απ΄όλα τα Λούκυ Λουκ κατ΄επέκταση) :confuse:

Το Μεγάλο Ταξίδι δεν είναι τόσο κακό. Για μένα, το χειρότερο Αστερίξ του Γκοσινί είναι Ο αγώνας των Αρχηγών. Δεν λέω, είχε αστείες στιγμές, όπως όταν ο λεγεωνάριος νομίζει πως φράχτης με τους θάμνους είναι οι καμουφλαρισμενοι Ρωμαίοι, μέχρι που γυρνάει και βλέπει το πραγματικό… καμουφλάζ ή όταν ο φιλορωμαιος αρχηγός λέει στον Μαζεστίξ "Σου γυρνάω την πλάτη" αλλά επειδή είναι πάνω σε ασπίδα, και οι βασταδοι του γυρνάνε επίσης την πλάτη και έτσι, ο φιλορωμαιος αρχηγός αντικρίζει πάλι τον Μαζεστίξ.

 

Αλλά,  είχε πάρα πολλές γρήγορες εναλλαγές και μερικά πράγματα δεν ξεκαθαρίζονται στο τέλος [spoiler:(όπως αυτός ο δρυιδης που προσπαθεί να θεραπεύσει τον Πανοραμίξ, μα ο Οβελίξ τον χτυπάει στο κεφάλι με το μενίρ και έτσι, και ο καινούργιος δρυιδης παθαίνει βλάβη, μόνο που στην περίπτωση του, δεν θεραπεύεται)]

 

Ανυπομονώ να με κραξετε από κάτω :lol:

 

Αλλά ναι, συμφωνώ με τον Λαζ. Δεν μπορώ να καταλάβω γιατί ο ΛΛ είναι αδικημένος στις υπόλοιπες Ευρωπαϊκές χώρες (καλά, εγώ δεν μπορώ να καταλάβω γιατί γενικώς τα ευρωπαϊκά κομιξ δεν είναι δημοφιλής στην Αμερική, αλλά δεν μπορώ να δώσω μια ξεκάθαρη απάντηση, πέραν του ότι οι Αμερικάνοι πιστεύουν πως τα κόμιξ είμαι μόνο με σούπερ ήρωες).

 

Από την άλλη, μπορεί οι Γάλλοι και οι Βέλγοι να θεωρούν εμάς περίεργους που δεν ξέρουμε τον Γκαστόν Λαγκαφ και τον Μπλέικ και Μόρτιμερ, παρά μόνο όσοι από εμάς γουστάρουν bande dessinée. Είναι θέμα της κάθε χώρας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

33 λεπτά πριν, whatever είπε:

Το Μεγάλο Ταξίδι δεν είναι τόσο κακό. Για μένα, το χειρότερο Αστερίξ του Γκοσινί είναι Ο αγώνας των Αρχηγών.

 

είχε πάρα πολλές γρήγορες εναλλαγές και μερικά πράγματα δεν ξεκαθαρίζονται στο τέλος [spoiler:(όπως αυτός ο δρυιδης που προσπαθεί να θεραπεύσει τον Πανοραμίξ, μα ο Οβελίξ τον χτυπάει στο κεφάλι με το μενίρ και έτσι, και ο καινούργιος δρυιδης παθαίνει βλάβη, μόνο που στην περίπτωση του, δεν θεραπεύεται)]

 

Προφανώς και δεν είναι κακό το Μεγάλο Ταξίδι.
Κανένα άλμπουμ του Γκοσινί δεν είναι κακό. Oύτε καν μέτριο. Όλα είναι από καλά και πάνω :)

Αλλά θεωρώ (και θεωρείται) ότι είναι το υποδεέστερο του Γκοσινί.
Δεν μπορεί να έχει υψηλότερο βαθμό απ΄όλα τα Λούκυ Λουκ, πόσο μάλλον απ΄τα top :moutra2:

 

Ο Αγώνας των Αρχηγών μ΄αρέσει πολύ. Και σεναριακά και σε χιούμορ.
Δεν κατάλαβα ποιο εννοείς ότι είναι το σημείο που δεν ξεκαθαρίζεται :thinking:

Ο Πανοραμίξ θεραπεύτηκε επειδή (τυχαία) έφτιαξε και ήπιε μαγικό ζωμό.

Ο άλλος δρουίδης (Αμνησίξ) δεν το΄κανε, γι΄αυτό και δεν θεραπεύτηκε (πλήρως) ποτέ.

 

 

 

51 λεπτά πριν, whatever είπε:

οι Αμερικάνοι πιστεύουν πως τα κόμιξ είμαι μόνο με σούπερ ήρωες.

 

Ισχύει.

Γενικώς οι Αμερικάνοι νομίζουν ότι αυτοί είναι και κανένας άλλος :moutra:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2322
  • Group:  Members
  • Topic Count:  24
  • Content Count:  4348
  • Reputation:   33879
  • Achievement Points:  4415
  • Days Won:  97
  • With Us For:  6157 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Τα καλά Αστερίξ είναι ισάξια με τα καλά ΛΛ. Να μην πω ότι τα καλά ΛΛ είναι πιο αστεία. Και γιατί να μην το πω? Για μένα είναι πιο διασκεδαστικά και είναι πραγματικά αστεία. Τώρα η σύγκριση ενός καλού ΛΛ με την She - Hulk που λέει ο @ Guts  πιο πάνω εκλαμβάνεται σαν χιούμορ Δημοτικού. 

Και συνεχίζω στο θέμα λοιπόν σαν άλλος σπαστικός: @ Guts  παιδί μου βρες τον Λούκυ Λουκ στα χιόνια. Πόσο αστείο!!!!!!!!!Γενικά τα καλά ΛΛ είναι διαμάντια. Όσες φορές και να τα διαβάσεις γελάς. Εγώ είχα από τα παιδικά μου χρόνια μια Μαμά Ντάλτον, ένα ΛΛ στα χιόνια και ένα τηγανίτες για τον ΛΛ που κουβαλάω μέχρι σήμερα με δικιά μου αρίθμηση γέλιου στο εξώφυλλο. Σε αυτά τα 3 έχω 5 αστεράκια. Πάω να φάω ένα πλεμόνι. Κουάντοσεκομεκίκι....

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Μετά από μακρά μελέτη, το "φιλοσοφησα" (και καλά) και νομίζω ότι κατάλαβα γιατί ο ΛΛ δεν είναι τόσο δημοφιλής στην υπόλοιπη Ευρώπη.

 

Θα σας παρακαλέσω όμως να μην πάρετε αυτήν την σκέψη στα σοβαρά. :ok:

 

Δεν φταιει η ποιότητα ή το χιούμορ των κόμικ. Πιστεύω πως φταίει η εθνικότητα του κεντρικού ήρωα. Έχω παρατηρήσει πως οι Ευρωπαίοι γενικώς δεν πολυσυμπαθουν τους Αμερικάνους και διαρκώς τους κράζουν για το παραμικρό.

 

Στην Ελλάδα, από την άλλη, έχω παρατηρήσει πως η απέχθεια μας για τους Αμερικάνους δεν είναι τόσο μεγάλη. Έχουμε και εμείς στιγμές που τους κράζουμε (πχ, λέμε πως "Ο μέσος Αμερικάνος δεν θα ήταν ποτέ τόσο έξυπνος για να καταλάβει αυτό και αυτό") αλλά σχεδόν πάντοτε το συνοδεύουμε με ένα "ούτε και ο μέσος Έλληνας είναι καλύτερος".

 

Παρόλα αυτά, ο Λούκι Λουκ αποτελεί μικρή εξαίρεση στον κανόνα επειδή είναι ένας Αμερικανός ήρωας γραμμένος από μια Ευρωπαϊκή σκοπιά.

 

Ευχαριστω που παρακολουθήσατε την ομιλία μου στο Tedx και θα τα πούμε σύντομα. Δέχομαι κριτικές όσον αφορά την συγκεκριμένη "φιλοσοφία", αρκεί να είναι ευγενικά γραμμένες. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4140
  • Reputation:   32407
  • Achievement Points:  4318
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2850 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

To θέμα είναι ότι στην Αμερική κυρίως δεν είναι δημοφιλής ο Λούκυ Λουκ.

Στην Ευρώπη κάτι γίνεται.

Κάπου πάντως θυμάμαι είχα διαβάσει ότι οι Αμερικάνοι δεν είναι και τόσο περήφανοι για την εποχή του Φαρ Ουέστ (καλά, για τον Εμφύλιο προφανώς και δεν είναι), γι΄αυτό και δεν είναι τόσο δημοφιλείς στη χώρα τους οι western θεματολογίες.

Πέρα από κόμικς, αν δεις και οι περισσότερες ταινίες western είναι ευρωπαϊκές. Ειδικά δεκαετίες ΄60 και ΄70 κυρίως οι Ιταλοί έβγαζαν western.

Οι Αμερικανοί ψιλοσνομπάρουν αυτό το είδος, μάλλον λόγω αυτού που είπα.

Θεωρούν "βάρβαρες" εκείνες τις εποχές (όχι ότι δεν ήταν φυσικά), ότι δεν τους τιμάνε και τόσο αυτά που έκαναν οι πρόγονοί τους (με τους Ινδιάνους κτλ) και μάλλον δεν νιώθουν πολύ άνετα να μιλάνε γι΄αυτές :)

 

Επεξεργασία από Laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  38652
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  109
  • Reputation:   733
  • Achievement Points:  115
  • Days Won:  0
  • With Us For:  760 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  20

Πριν από 1 ώρα, Laz33 είπε:

Κάπου πάντως θυμάμαι είχα διαβάσει ότι οι Αμερικάνοι δεν είναι και τόσο περήφανοι για την εποχή του Φαρ Ουέστ (καλά, για τον Εμφύλιο προφανώς και δεν είναι), γι΄αυτό και δεν είναι τόσο δημοφιλείς στη χώρα τους οι western θεματολογίες.

Αλήθεια, γιατί εγώ έχω ακουστα πως κάποτε τα western ήταν πάρα πολύ δημοφιλείς στην Αμερική, αλλά η δημοτικότητα τους ξέπεσε ύστερα από μερικά χρόνια για άγνωστους λόγους (μερικοί λένε πως αυτό οφείλεται στην κατάκτηση του διαστήματος γιατί μετά την προσεδάφιση στην Σελήνη, οι άνθρωποι έπαψαν να κοιτάζουν το παρελθόν και άρχισαν να ατενίζουν το μέλλον, αλλά δεν είμαι σίγουρη);

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.