Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ποια είναι τα καλύτερα Λούκυ Λουκ? [ Οέο? ]


DJO

Διαλέξτε το δικό σας Top  

115 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

:cold: Ε, μα δεν γίνεται να κάνεις λίστα με Top20 και να μην συμπεριλαμβάνονται "Οι εκτός Νόμου" και τα "Ξαδέρφια" τους!!! :ego:

 

:blob7:

Τα άλμπουμ που αναφέρεις είναι όντως πολύ καλά και κυρίως πολύ σημαντικά.

 

Στους Παράνομους έχουμε την 1η εμφάνιση των αδελφών Ντάλτον(έστω των κακών ξαδέλφων) και στα Ξαδέλφια των Ντάλτον έχουμε την 1η εμφάνιση των γνωστών μας Ντάλτον.

 

Αλλά κακά τα ψέματα, και αντικειμενικά να το πάρεις έχουμε δει καλύτερες και πιο αστείες ιστορίες με Ντάλτον απ΄αυτές.

 

Αν έκανα όμως ένα top25 θα έβαζα αυτά τα δύο, όπως και το Σιδερένιο Άλογο που επίσης το θεωρώ πολύ σημαντικό άλμπουμ.

Όχι μόνο επειδή ήταν το 1ο του Goscinny αλλά επειδή παρουσίασε μια υπόθεση που επηρέασε πολλές μετέπειτα ιστορίες.

 

Είχαμε την κατασκευή ενός έργου και τον Λούκυ Λουκ να συνοδεύει και να επιβλέπει.

Το Σύρμα που Τραγουδάει για παράδειγμα είναι πολύ επηρεασμένο απ΄το Σιδερένιο Άλογο.

Απλά αντί για σιδηρόδρομο έχουμε τηλέγραφο.

Η Νιτρογλυκερίνη επίσης έχει σαφείς επιρροές. Το Πόνυ Εξπρές τα ίδια κ.ο.κ.

 

 

Πάντως ο Morris δεν μπορεί να έχει παράπονο. Έχω βάλει 2 άλμπουμ του, όχι απλά στο top20 αλλά στο top10.

Ελιξήριο και Φιλ Ντέφερ είναι 2 πάρα πολύ καλές και πρωτότυπες ιστορίες.

Ειδικά το Ελιξήριο στο θέμα πρωτοτυπίας. Δεν υπάρχει άλλη ιστορία που να της μοιάζει και πραγματικά απορώ που πήρε τόσο λίγες ψήφους στη δημοσκόπηση.

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 114
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Οι εκτός νόμου? :D Αυτό που δεν ξέρω είναι εάν σου έμεινε από τη μετάφραση του Στρατίκη ή εάν κάνεις αυτόματη μετάφραση του γαλλικού τίτλου :D Το 99% πάντως, εάν θυμάται τίτλο, ως Παράνομοι το ξέρει :) Γίνεται και παραγίνεται πάντως :) Μέχρι και ο Στρατίκης, ως 28ο το έβγαλε. Όταν πλέον στο καλάθι του ξέμενε από το προ 1968 υλικό (οπότε και ξεκίνησε) ως αδημοσίευτα αυτό, το Ροντέο, η Αριζόνα, ο Κίτρινος Πυρετός και το Χρυσάφι στο Μπούφαλο Κρηκ :D

 

Καλά βάζεις όμως. Τι βγάζεις? :) και ποιο είναι το δικό σου Τοπ 10? :)

 

Οι "Εκτός Νόμου" του Στρατίκη είναι ένα από τα πρώτα τεύχη κόμικς που διάβασα, μπορεί πριν ακόμα να διαβάσω Μίκυ Μάους, μπορεί ακόμα και πριν να μάθω να διαβάζω γενικά   :)  Είναι ένα τεύχος που το έλιωσα στο διάβασμα και το έχω ακόμα. Πέρσι όταν έκανα την έρευνα για τις ιστορίες του Λούκυ Λουκ αγόρασα και το τεύχος της Μαμούθ για να συμπληρώσω όλα τα τεύχη αυτής της Εκδοτικής (αλλά δεν βρήκα τους "Παράνομους" στην 1η τους έκδοση από την Μαμούθ).

 

Μια και ρώτησες για το δικό μου Τοπ10, να πω ότι μόλις συνειδητοποίησα ότι δεν το είχα σκεφτεί ποτέ, παρόλο που για αρκετά άλλα πράγματα-χόμπι έχω και Τοπ10 και Τοπ100 και Τοπ250. Φαίνεται ότι τις ιστορίες του Λούκυ Λουκ τις έβλεπα πάντα ως σύνολο, μέχρι την έκδοση του Οι Ντάλτον σε Γάμο. Από εκεί και πέρα τα επόμενα τεύχη μου φαίνονταν κάπως υποδεέστερα, μέχρι που αντίκρισα κάτι Προφήτες και κάτι Ζωγράφους και έφριξα. Φυσικά το αποκορύφωμα του πάτου (όπως λέμε rock bottom ένα πράμα) ήταν η Ωραία Πρόβενς.

 

Τα χειρότερα μου τεύχη είναι εύκολο να τα ονομάσω. Για το Τοπ10 μου όμως, θα πρέπει να το σκεφτώ λίγο. Βλέπω τώρα αυτά που ψήφισα στη δημοσκόπηση πιο πάνω, αλλά δεν είμαι σίγουρος αν είναι αντιπροσωπευτικά ή αν είναι λίγο τυχαία. Θα επανέλθω αργότερα!

 

Υγ.: μπορεί το Χρυσάφι στο Μπούφαλο Κρηκ να είχε ξεμείνει από τα τελευταία προς δημοσίευση από τον Ἀνδρεόπουλο/Στρατίκη, αλλά τώρα είναι από τα πλέον σπάνια τεύχη. Όλοι αυτό ψάχνουν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Υγ.: μπορεί το Χρυσάφι στο Μπούφαλο Κρηκ να είχε ξεμείνει από τα τελευταία προς δημοσίευση από τον Ἀνδρεόπουλο/Στρατίκη, αλλά τώρα είναι από τα πλέον σπάνια τεύχη. Όλοι αυτό ψάχνουν.

 

 

*ίσως* λόγω του τίτλου του :) Δεν ξέρω τι ακριβώς περιέχει μέσα. Σίγουρα έχει την ομώνυμη ιστορία η οποία όμως δημοσιεύθηκε στο Ροντέο από τη Μαμούθ, όπως ακριβώς συμβαίνει στη Γαλλία. ***ίσως*** αυτό να οδηγεί κόσμο στο να πιστεύει πως έχει κάτι το "σπέσιαλ". Δεν υπάρχει και ως τίτλος ***άλμπουμ*** στα Γαλλικά. Ένας λόγος παραπάνω για να ψάχνεσαι :) Επιπρόσθετα, τώρα που το τσεκάρω, βλέπω πως δεν ξαναχρησιμοποιήθηκε ως τίτλος κόμικ από Στρατίκη/Ανδρεόπουλο/Ψαρόπουλο. Ένας παραπάνω λόγος για να πιστεύει κάποιος που δεν το έχει ψάξει ότι είναι "αδημοσίευτο αλλού" άρα "μην το πουλάς"... :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

*ίσως* λόγω του τίτλου του :) Δεν ξέρω τι ακριβώς περιέχει μέσα. Σίγουρα έχει την ομώνυμη ιστορία η οποία όμως δημοσιεύθηκε στο Ροντέο από τη Μαμούθ, όπως ακριβώς συμβαίνει στη Γαλλία. ***ίσως*** αυτό να οδηγεί κόσμο στο να πιστεύει πως έχει κάτι το "σπέσιαλ". Δεν υπάρχει και ως τίτλος ***άλμπουμ*** στα Γαλλικά. Ένας λόγος παραπάνω για να ψάχνεσαι :) Επιπρόσθετα, τώρα που το τσεκάρω, βλέπω πως δεν ξαναχρησιμοποιήθηκε ως τίτλος κόμικ από Στρατίκη/Ανδρεόπουλο/Ψαρόπουλο. Ένας παραπάνω λόγος για να πιστεύει κάποιος που δεν το έχει ψάξει ότι είναι "αδημοσίευτο αλλού" άρα "μην το πουλάς"...

 

Το Χρυσάφι στο Μπούφαλο Κρηκ περιέχει τις εξής ιστορίες (52 σελίδες μαζί με τα εξώφυλλα):

- 'Χρυσάφι στο Μπούφαλο Κρηκ'

- 'Ο Λούκυ Λουκ Βακέρο'

- 'Ο Ανίκητος Μπελντέν' (ή Μπέλντεν - ανάλογα με τον τονισμό που χρησιμοποιάς)

 

Πολύ σωστά αναφέρεις ότι η ομώνυμη ιστορία δημοσιεύθηκε στο 'Ροντέο' από τη Μαμούθ, αλλά όπως ανέφερα και εδώ, δεν είχε δημοσιευθεί σε μεταγενέστερες εκδόσεις του Στρατίκη. Οι άλλες δύο ιστορίες επαναδημοσιεύθηκαν και από τον Στρατίκη και από τη Μαμούθ. Οποίος ενδιαφέρεται, βρίσκει πληροφορίες εδώ με ένα ctrl-F (για να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια που λέχθηκαν πέρσι).

 

Επομένως, το τεύχος 'Το Χρυσάφι στο Μπούφαλο Κρηκ' είναι πράγματι πιο σπάνιο από άλλα τεύχη των εκδόσεων του Στρατίκη, αφού είχε κυκλοφορήσει μόνο στην 1η έκδοση της σειράς το Νοέμβριο του 1970. Όσοι δεν το πρόλαβαν τότε, περίμεναν 2-3 δεκαετίες για να το κυκλοφορήσει η Μαμούθ  :) 

 

Υγ.: όποιος θέλει να διαβάσει το τεύχος του 1970, το βρίσκει εδώ (ευχαριστούμε τον CRC)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Φυσικά το αποκορύφωμα του πάτου (όπως λέμε rock bottom ένα πράμα) ήταν η Ωραία Πρόβενς.

 

Τα χειρότερα μου τεύχη είναι εύκολο να τα ονομάσω.

Εδώ θα διαφωνήσω και κατηγορηματικά θα πω ότι το αποκορύφωμα του πάτου ήταν ο Θρύλος της Δύσης :down:

Kυριολεκτικά εμένα να έβαζες θα σκεφτόμουν καλύτερη ιστορία να γράψω.

Για να μην σχολιάσω και το άθλιο σχέδιο του Morris, που απ΄το Mπελ Σταρ χονδρικά και μετά ήταν φτωχό και πρόχειρο. Λες και έκανε αγγαρεία.

 

Και δεν κατακρίνω τόσο τον Nordmann που έγραψε την ιστορία. Προφανώς μέχρι εκεί έφταναν οι δυνατότητές του(μην ξεχνάμε και την άλλη μπούρδα του, τον Προφήτη), αλλά τον ίδιο τον Morris που δέχθηκε να σκιτσάρει μια τέτοια ιστορία.

 

Η Ωραία Προβένς, όχι φυσικά ότι ήταν ωραίο άλμπουμ, αλλά ούτε χάλια το έλεγες.

Ήταν απλά κακό. Και βασικά πολύ μπερδεμένο. Δεν είχε συνοχή η ιστορία. Έπρεπε να το διαβάσω 2 φορές αργά και προσεκτικά για να το καταλάβω.

Σαν υπόθεση πάντως είχε ένα κάποιο ενδιαφέρον, δεν ήταν για πέταμα όπως τα 2 άλμπουμ του Nordmann.

 

Θα μ΄ενδιέφερε πάντως ν΄ακούσω τα χειρότερά σου τεύχη.

Έχουμε πει τ΄αγαπημένα μας, ας πούμε και τα χειρότερά μας.

 

 

Για μένα τα χειρότερα είναι:

 

Όλα όσα έχουν πολλές μικρές ιστορίες, εκτός ίσως απ΄το Επικίνδυνο Πέρασμα που απλά την παλεύει

- Τα 4 πρώτα του Morris(Κίτρινος Πυρετός, Ροντέο, Αριζόνα, Επιστροφή του Τζόε Σκανδάλη)

- Ο Θρύλος της Δύσης

- Ο Προφήτης

- Μαρσέλ Ντάλτον

- Ο Ζωγράφος

- Η Ωραία Προβένς

- Νταίηζυ Τάουν

- Η Μνηστή του Λούκυ Λουκ

- Οι Ντάλτον σε Γάμο

- Κυνήγι Φαντασμάτων

 

Eννοείται και τα Λούκυ Κιντ που κακώς αποτελούν μέρος της σειράς.

 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πολύ σωστά αναφέρεις ότι η ομώνυμη ιστορία δημοσιεύθηκε στο 'Ροντέο' από τη Μαμούθ, αλλά όπως ανέφερα και εδώ, δεν είχε δημοσιευθεί σε μεταγενέστερες εκδόσεις του Στρατίκη. Οι άλλες δύο ιστορίες επαναδημοσιεύθηκαν και από τον Στρατίκη και από τη Μαμούθ. Οποίος ενδιαφέρεται, βρίσκει πληροφορίες εδώ με ένα ctrl-F (για να μην επαναλαμβάνουμε τα ίδια που λέχθηκαν πέρσι).

 

 

το συμβουλεύτηκα πριν ποστάρω :) αλλά εκεί είναι ιστορία->τεύχος και επειδή είδα ότι για την 8η ιστορία δεν αναφέρεις σε ποιο τεύχος υπήρξε, δεν ήξερα εάν είχες το συγκεκριμένο κόμικ (για να ψάξω εάν τυχόν έχει κι άλλο υλικό μέσα) ή εάν θεώρησες προφανές ότι για να έχει αυτό τον τίτλο, θα έχει και αυτή την ιστορία μέσα :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

το συμβουλεύτηκα πριν ποστάρω :) αλλά εκεί είναι ιστορία->τεύχος και επειδή είδα ότι για την 8η ιστορία δεν αναφέρεις σε ποιο τεύχος υπήρξε, δεν ήξερα εάν είχες το συγκεκριμένο κόμικ (για να ψάξω εάν τυχόν έχει κι άλλο υλικό μέσα) ή εάν θεώρησες προφανές ότι για να έχει αυτό τον τίτλο, θα έχει και αυτή την ιστορία μέσα :)

 

Χμμ..... Μα γιατί είχα αφήσει με ερωτηματικό την έκδοση του Στρατίκη για την 8η ιστορία?  :thinking:  

 

Το λοιπόν..... Επανορθώνω:

 

Μόλις τράβηξα το τεύχος 'Αριζόνα' έκδοση Αυγ. 1981, από το αρχείο και επιβεβαιώνω ότι η 8η ιστορία είναι αυτή με τον Καίσαρα Πουράκλα αλλά ονομάζεται «Λούκυ Λουκ Εναντίον "Σίγκαρετ Τσέζαρ"»

 

Τρομερή Μετάφραση!!!!!  :)  :lol:  :)

 

Πάω αμέσως στη σχετική καταχώρηση του άλλου Θέματος να το διορθώσω! 

 

Ευχαριστώ για την επισήμανση και αν βρεις κι άλλα ενημέρωσε άμεσα!  :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  368
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12279
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

Ο ΔΙΚΑΣΤΗΣ

Η ΜΑΜΑ ΝΤΑΛΤΟΝ

ΚΑΛΑΜΙΤΥ ΤΖΕΗΝ

ΤΟ ΤΡΥΦΕΡΟ ΠΟΔΙ

ΚΑΝΥΟΝ ΑΠΑΤΣΙ

20 ο ΣΥΝΤΑΓΜΑ ΙΠΠΙΚΟΥ

ΤΟ ΤΣΙΡΚΟ

ΤΟ ΕΛΙΞΗΡΙΟ

Η ΚΟΥΡΣΑ ΤΟΥ ΜΙΣΙΣΙΠΗ

ΤΟ ΚΑΡΑΒΑΝΙ

ΣΥΡΜΑΤΑ ΣΤΑ ΛΙΒΑΔΙΑ

ΣΤΗ ΣΚΙΑ ΤΩΝ ΝΤΕΡΙΚ

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Χμμ..... Μα γιατί είχα αφήσει με ερωτηματικό την έκδοση του Στρατίκη για την 8η ιστορία?  :thinking:  

[...]

 

Αχά! Εδώ λέω το εξής: "κάποιες μικρολεπτομέρειες που λείπουν σχετικά με τις εκδόσεις του Στρατίκη/Ψαρόπουλου θα τις συμπληρώσω όταν ξεθάψω τα σχετικά τεύχη από το αρχείο της συλλογής". Επομένως, το είχα στα υπόψην, αλλά κάπου-κάπως-κάποτε μου διέφυγε στην πορεία   :) 

(φαίνεται ότι η τρομερή μετάφραση του ονόματος του Καίσαρα μου δημιούργησε ψυχολογική σύγχυση)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Και επανέρχομαι εν τέλει με το Τοπ10 μου!

 

Όχι απαραίτητα στην ακόλουθη σειρά, θα έλεγα τα πιο κάτω:

 

- "Οι παράνομοι" (αφού τους θέλετε έτσι :) )

- Φιλ Ντέφερ

- Μπίλυ ο τρομερός

- Καλάμιτυ Τζέην

- Τα ξαδέρφια των Ντάλτον

- Η ταχυδρομική άμαξα

- Νταίηλυ σταρ

- Σύρματα στα λιβάδια

- Εναντίον Τζος Τζέημον

- Το σύρμα που τραγουδάει

- Πατ Πόκερ

 

(είναι Τοπ11 αλλά τι να κάνουμε...)

 

Φυσικά η πιο πάνω λίστα είναι επηρεασμένη από τα παιδικά μου χρόνια. Τώρα θα μπορούσα να αντικαταστήσω τα περισσότερα, αλλά δεν πρόκειται να κάνω κάτι τέτοιο :)

 

Μετά θα ακολουθούσαν πιθανότατα τα εξής:

 

Το Κοράκι

Κάνυον Απάτσι

Το καραβάνι

Το ελιξήριο

Πόνυ εξπρές

Το σιδερένιο άλογο

Η πόλη φάντασμα

Ο ελαφροχέρης

Ο δικαστής

και αρκετά με τους Ντάλτον

 

Κατ'ακρίβειαν, κάποια με τους Ντάλτον θα έπρεπε να είναι στα Τοπ10 μου, αλλά δυσκολεύομαι να τα ξεχωρίσω τώρα.

 

Και είμαι σίγουρος ότι και κάποια άλλα έχουν μείνει πίσω. Χμμ....

 

 

 

Για τις χειρότερες ιστορίες (χωρίς να λάβω υπόψη τα τεύχη με τις μικρές ιστορίες, τα Λούκυ Κιντ, και τους Ραντανπλαν) έχουμε και λέμε...

 

1. Ωραία Πρόβενς

2. Ο Θρύλος της Δύσης

3. Ο Προφήτης

4. Ο Ζωγράφος

5. Μάρσελ Ντάλτον

6. Οι Ντάλτον στα χιόνια

 

και τα ακόλουθα δύο ως guest-stars:

 

7. Τηγανίτες για τους Ντάλτον

8. Η κληρονομιά του Ραντανπλαν (ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα αυτή η ιστορία για κάποιο λόγο)

 

Ένα άλλο που βαριόμουν να διαβάζω συχνά τον παλιό καλό καιρό, ήταν το Τρυφερό Πόδι. Μάλλον όμως, δεν είναι και τόσο κακό. Επίσης, το τελευταίο ελληνικό τεύχος (Μοναχικός Καβαλλάρης) δεν με ευχαρίστησε ιδιαίτερα.

 

 

Για κανένα λόγο όμως δεν θα έβαζα στα χειρότερα μου αυτά που ανέφερε ο φίλος Λαζ33 πιο πάνω:

- Νταίηζυ Τάουν

- Η Μνηστή του Λούκυ Λουκ

- Οι Ντάλτον σε Γάμο

- Κυνήγι Φαντασμάτων

 

Ειδικά το 'Κυνήγι Φαντασμάτων', μπορώ να πω ότι το έχω σε ψηλή θέση στη λίστα μου. Επίσης, τα πρώτα του Μορρίς μου αρέσουν αρκετά, παρόλο που το σχέδιο είναι πρώιμο και δεν θυμίζει το σπουδαίο σχέδιο που ανέπτυξε στην πορεία, και το σενάριο είναι σχετικά απλοϊκό.

 

Αυτά για την ώρα.....

 

:nyxta:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31428
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  3101
  • Reputation:   23542
  • Achievement Points:  2541
  • Days Won:  10
  • With Us For:  2943 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  53

Σοβαρά; Οι τροτίγιας χάλια; κουακουαμεκικι και ραντανπλαν μαύρο; όχι ρε συ. Όπως επίσης και τα 4 κωθώνια. Και μόνο για τον Βλάκα Τζόουνς (Imbecile Jones) είναι στο πάνθεον

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Για τις χειρότερες ιστορίες (χωρίς να λάβω υπόψη τα τεύχη με τις μικρές ιστορίες, τα Λούκυ Κιντ, και τους Ραντανπλαν) έχουμε και λέμε...

 

1. Ωραία Πρόβενς

2. Ο Θρύλος της Δύσης

3. Ο Προφήτης

4. Ο Ζωγράφος

5. Μάρσελ Ντάλτον

6. Οι Ντάλτον στα χιόνια

 

και τα ακόλουθα δύο ως guest-stars:

 

7. Τηγανίτες για τους Ντάλτον

8. Η κληρονομιά του Ραντανπλαν (ποτέ δεν μου άρεσε ιδιαίτερα αυτή η ιστορία για κάποιο λόγο)

 

Ένα άλλο που βαριόμουν να διαβάζω συχνά τον παλιό καλό καιρό, ήταν το Τρυφερό Πόδι. Μάλλον όμως, δεν είναι και τόσο κακό. Επίσης, το τελευταίο ελληνικό τεύχος (Μοναχικός Καβαλλάρης) δεν με ευχαρίστησε ιδιαίτερα.

Πάει, έχασα πάσα ιδέα για του γούστο σου apetoussis. :P Οι τηγανίτες για τους Ντάλτον είναι ένα από τα καλύτερα άλμπουμ της σειράς. Και το τρυφερό πόδι μπορεί να μην είναι για ατέλειωτα γέλια, αλλά ως ιστορία που δείχνει τα «ήθη» της άγριας δύσης, πετυχαίνει άριστα.

 

Επεξεργασία από GreekComicFan
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Συμφωνώ με Kurdy και GreekComicFan.

 

Αν ειναι δυνατόν να βάζει κάποιος τις Τηγανίτες, οπως και τους Ντάλτον στα Χιόνια, στα χειρότερα του.

Και να θεωρεί τους Ντάλτον σε Γάμο καλύτερο.

 

apetoussis μηπως εχεις μπερδέψει τις ιστορίες;

 

 

Όσον αφορά καποιες ενστάσεις που εχεις για τα χειρότερα μου θα σου πω.

 

-Το Νταίηζυ Τάουν δεν ειναι κακή ιστορία, απλα εχει γραφτεί το σενάριο για ταινία.

Και η ταινία εχει πολλά οπτικά εφέ που δεν μπορουν να αναπαρασταθουν επιτυχώς σε έντυπη μορφή.

Πχ εκεί που αρχίζουν τους κύκλους με τις άμαξες, τους Ινδιανους και το Ιππικό δεν θα καταλάβαινες τι γινόταν αν δεν είχες δει την ταινία.

Επισης υπαρχει λίγη δράση. Υπαρχουν ενα σωρό καρέ χωρις διαλόγους και η ιστορία περνάει πολυ γρήγορα.

Για να μην αναφέρω και καποιες σκηνές που ειναι αντιγραφή απο άλλες ιστορίες.

Πχ εκεί που πίνει ο Τζόε και μεθούν τα υπόλοιπα αδέλφια ειναι αντιγραφή απ´ τα Ξαδέλφια των Ντάλτον.

Επαναλαμβάνω πάντως οτι δεν φταίει ο Goscinny γι αυτό. Ο άνθρωπος έγραψε ενα σενάριο για ταινία. Όμως το πέρασμα σε κόμικ εχει τις δυσκολίες του που δυστυχώς δεν αποφεύχθηκαν.

Εγω πίστευω οτι αν ζούσε οταν έγινε η μεταφορά σε κόμικ, δεν θα έδινε τη συγκατάθεση του σ'αυτό ή μπορει να έκανε καποιες διορθώσεις.

 

-Για τη Μνηστή του Λουκυ Λουκ τι να πω. Ειναι μια κακή αντιγραφή απ´ το Καραβάνι.

Σαν να διαβάζω μια παρωδία του Καραβανιου.

 

-Οι Ντάλτον σε Γαμο δεν ειναι κακή ιστορία, αλλά πολυ απλή και κουραστική.

Δεν γίνονται πολλά πραγματα, η δράση ειναι αργή και σε αρκετα σημεία επαναλαμβανόμενη.

Εχουμε δει πολλά καλύτερα άλμπουμ με Ντάλτον.

 

-Και τελος το Κυνήγι Φαντασμάτων δεν μ'αρεσει γιατι εχει την Καλάμιτυ Τζεην που δεν μ'αρεσει σαν χαρακτήρας. Ακομα και στο πρωτότυπο του Goscinny, που ειναι κλάσεις καλύτερο εννοείται, δεν τρελάθηκα. Το χιούμορ βασίζεται στις καφρίλες και τις βρισιές που λέει η ηρωίδα.

Προτιμώ ενα πιο έξυπνο χιούμορ απ´ αυτό

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Σοβαρά; Οι τροτίγιας χάλια; κουακουαμεκικι και ραντανπλαν μαύρο; όχι ρε συ. Όπως επίσης και τα 4 κωθώνια. Και μόνο για τον Βλάκα Τζόουνς (Imbecile Jones) είναι στο πάνθεον

 

Πάει, έχασα πάσα ιδέα για του γούστο σου apetoussis. :P Οι τηγανίτες για τους Ντάλτον είναι ένα από τα καλύτερα άλμπουμ της σειράς. Και το τρυφερό πόδι μπορεί να μην είναι για ατέλειωτα γέλια, αλλά ως ιστορία που δείχνει επιτυχώς τα «ήθη» της άγριας δύσης, πετυχαίνει άριστα.

 

 

Συμφωνώ με Kurdy και GreekComicFan.

 

Αν ειναι δυνατόν να βάζει κάποιος τις Τηγανίτες, οπως και τους Ντάλτον στα Χιόνια, στα χειρότερα του.

Και να θεωρεί τους Ντάλτον σε Γάμο καλύτερο.

 

apetoussis μηπως εχεις μπερδέψει τις ιστορίες;

 

[...]

 

:P όλοι εναντίον ενός! Μου αρέσουν οι προκλήσεις!

 

Όπως είπα και πριν, τις Τηγανίτες και την Κληρονομιά τα αναφέρω ως guest-stars στα χειρότερα, διότι απλώς δεν μου άρεσαν τόσο πολύ εμένα προσωπικά όσο άλλες ιστορίες. Φυσικά και αναγνωρίζω ότι δεν είναι από τις χειρότερες.

 

Όσο για το Τρυφερό Πόδι, ας μην ξεχνάμε ότι άρχισα την καριέρα μου στα Λούκυ Λουκ ως εξάχρονο. Στα πρώτα χρόνια, μου ήταν λίγο δύσκολο να κατανοήσω το χιούμορ της παρουσίας ενός 'εγγλέζου' στην Άγρια Δύση. Φαίνεται ότι αυτό με επηρέασε και στο μέλλον :) 

 

Όσο για τους Ντάλτον στα Χιόνια (ή τα 4 Κοθώνια - όπως προτιμάτε), την θεωρώ την λιγότερο καλή από τις ιστορίες της 'κανονικής περιόδου κυκλοφορίας' των ιστοριών (για το διαχωρισμό των 2 περιόδων που αναγνωρίζω, θέτω ως όριο την κυκλοφορία του 'Ντάλτον σε Γάμο').

 

Ελπίζω να έλυσα μερικές απορίες και να μην με θεωρεί ο φίλος GCF ως ακαλαίσθητο αναγνώστη χωρίς γούστο  :) :) :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25133
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  281
  • Content Count:  6395
  • Reputation:   63201
  • Achievement Points:  6458
  • Days Won:  42
  • With Us For:  4350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

apetoussis82 συμφωνώ κι εγώ με τους υπολοίπους και προτείνω να σε αλείψουμε με μέλι και να σε δέσουμε στην έρημο.   :pesta: 

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

apetoussis κανένα πρόβλημα δεν εχω με το γούστο σου, μην το παίρνεις προσωπικά.

Και ειδικά τωρα που έκανες τη διευκρίνιση για τις Τηγανίτες και την Κληρονομιά κατάλαβα τι εννοούσες.

 

Κι εμενα πχ απο μικρο δεν μου αρεζε το Τσίρκο για κάποιο λόγο, ενω θεωρείται πολυ καλη ιστορία και όντως ειναι.

Κατι αντίστοιχο μου συμβαίνει και με τον Λευκό Ιππότη. Για κάποιο λόγο δεν τη συμπαθώ πολυ σαν ιστορία. Αλλά σε καμια περίπτωση δεν θα τη βάλω στις χειρότερες μου.

 

Όσον αφορά τις πιο αδύναμες ιστορίες με Ντάλτον του Goscinny, πιστευω ειναι τα Ίχνη των Ντάλτον και οι Ντάλτον στους Ινδιανους.

Χωρις βεβαια να ειναι κακές. Ακομα κι αυτες ειναι καλύτερες απο κατι Ντάλτον σε Γαμο, Αμνησία των Ντάλτον, Ντάλτον στην Κρεμάλα κ.τ.λ.

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Τζαστ κίντινγκ. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

Εδώ θα διαφωνήσω και κατηγορηματικά θα πω ότι το αποκορύφωμα του πάτου ήταν ο Θρύλος της Δύσης :down:

Kυριολεκτικά εμένα να έβαζες θα σκεφτόμουν καλύτερη ιστορία να γράψω.

Για να μην σχολιάσω και το άθλιο σχέδιο του Morris, που απ΄το Mπελ Σταρ χονδρικά και μετά ήταν φτωχό και πρόχειρο. Λες και έκανε αγγαρεία.

 

Και δεν κατακρίνω τόσο τον Nordmann που έγραψε την ιστορία. Προφανώς μέχρι εκεί έφταναν οι δυνατότητές του(μην ξεχνάμε και την άλλη μπούρδα του, τον Προφήτη), αλλά τον ίδιο τον Morris που δέχθηκε να σκιτσάρει μια τέτοια ιστορία.

 

Η Ωραία Προβένς, όχι φυσικά ότι ήταν ωραίο άλμπουμ, αλλά ούτε χάλια το έλεγες.

Ήταν απλά κακό. Και βασικά πολύ μπερδεμένο. Δεν είχε συνοχή η ιστορία. Έπρεπε να το διαβάσω 2 φορές αργά και προσεκτικά για να το καταλάβω.

Σαν υπόθεση πάντως είχε ένα κάποιο ενδιαφέρον, δεν ήταν για πέταμα όπως τα 2 άλμπουμ του Nordmann.

 

Θα μ΄ενδιέφερε πάντως ν΄ακούσω τα χειρότερά σου τεύχη.

Έχουμε πει τ΄αγαπημένα μας, ας πούμε και τα χειρότερά μας.

 

 

Για μένα τα χειρότερα είναι:

 

Όλα όσα έχουν πολλές μικρές ιστορίες, εκτός ίσως απ΄το Επικίνδυνο Πέρασμα που απλά την παλεύει

- Τα 4 πρώτα του Morris(Κίτρινος Πυρετός, Ροντέο, Αριζόνα, Επιστροφή του Τζόε Σκανδάλη)

- Ο Θρύλος της Δύσης

- Ο Προφήτης

- Μαρσέλ Ντάλτον

- Ο Ζωγράφος

- Η Ωραία Προβένς

- Νταίηζυ Τάουν

- Η Μνηστή του Λούκυ Λουκ

- Οι Ντάλτον σε Γάμο

- Κυνήγι Φαντασμάτων

 

Eννοείται και τα Λούκυ Κιντ που κακώς αποτελούν μέρος της σειράς.

 

 

 

Οι Ντάλτον σε γάμο, η Ωραία Προβένς, η Νταίηζυ Τάουν και τα Λούκυ Κιντ ήταν πολύ ωραία. 

 

Γιατί τα βάλατε στη λίστα των χειρότερων? XD :P

 

Ακόμα πιστεύω ότι και ο Ζωγράφος ήταν αρκετά καλός, αν και δεν τον θυμάμαι πάρα πολύ καλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30580
  • Group:  Members
  • Topic Count:  45
  • Content Count:  1828
  • Reputation:   13127
  • Achievement Points:  1938
  • Days Won:  7
  • With Us For:  3407 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

:P όλοι εναντίον ενός! Μου αρέσουν οι προκλήσεις!

 

[...]

 

apetoussis82 συμφωνώ κι εγώ με τους υπολοίπους και προτείνω να σε αλείψουμε με μέλι και να σε δέσουμε στην έρημο.   :pesta: 

 

:P Όπως είπα και πριν... όλοι εναντίον ενός! Αυτά έχει η ζωή ενός φτωχού και μόνου καουμπόυ  :lol:

 

(και τη στιγμή αυτή, με το ένα χέρι πληκτρολογώ και με το άλλο νανουρίζω το νεογέννητο. Χμμ... μπορεί τελικά να μην μου ταιριάζει ο φτωχός και μόνος καουμπόυ  :P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Disney Maniac

 

Για Νταίηζυ Τάουν και Ντάλτον σε Γάμο εχω εξηγήσει σε πάνω μου σχόλιο γιατι τα εχω στα χειρότερα μου.

 

Τα Λουκυ Κιντ πολύ απλα δεν ειναι Λούκυ Λουκ.

Δεν είναι κακά απλα δεν ειναι Λουκυ Λουκ. Ειναι άλλη σειρά.

 

Τελος για την Ωραια Προβένς, οπως έγραψα και πάνω, ειναι μια ιστορία χωρις συνοχή.

Απ´ το ενα σε πετάει στο άλλο απότομα. Με δυσκόλεψε και με κούρασε πολυ στο διάβασμα.

Δεν ειναι κακή ιστορία αλλά πολύ κακογραμμένη.

 

Α και να πω ότι τις ιστορίες παντα τις συγκρίνουμε με άλλες.

Αν κάποιος δεν εχει ιδέα απο ΛΛ και πιάσει να διαβάσει ας πούμε την Προβένς ή το Ζωγράφο, μπορει και να του αρέσουν.

Αλλά αν εχει διαβάσει ολες τις ιστορίες κι εξακολουθεί να θεωρεί ωραίες τις 2 που έγραψα, τοτε απλά εχει περίεργο/κακό γούστο.

Δεν ειναι άλλωστε τυχαίο οτι η πλειοψηφία τις θεωρεί κακές.

Και επαναλαμβάνω κακές παντα σε σχέση με τις άλλες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31692
  • Group:  Banned
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  182
  • Reputation:   724
  • Achievement Points:  182
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2795 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  24

laz33,

 

Δε συμφωνώ...

 

Όσα άλμπουμ ανέφερα τα θεωρώ πολύ αστεία κι επιτυχημένα, ισάξια με τα περισσότερα από  τα 40 με 45 περίπου ΛΛ που έχω διαβάσει.

 

Δεν είναι ότι δεν έχω διαβάσει άλλες ιστορίες με τον ήρωα.

 

Όσο για το αν η κρίση μου είναι κακή νομίζω ότι είναι πολύ υποκειμενικό το να το λες έτσι απλά χωρίς να αιτιολογείς...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Disney Maniac

 

Αιτιολόγησα για ποιο λόγο δεν τα θεωρώ επιτυχημένα άλμπουμ.

Άσε που μίλησα γενικά για το γούστο, οχι για εσένα συγκεκριμένα.

 

Αληθεια ποια ειναι τα καλύτερα σου;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  31905
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  34
  • Reputation:   271
  • Achievement Points:  34
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2658 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 Ο Δικαστής

Η Κούρσα Του Μισισιπή  

 Κλοντάικ 

Η Πόλη Φάντασμα  

Εναντίον Τζος Τζέημον  

Προς Την Οκλαχόμα 

Ο Αυτοκράτορας Σμιθ 

Το Ελιξήριο

 Ο Λευκός Ιππότης 

10 Μαύροι Λόφοι 

Επεξεργασία από limperis
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Επιτέλους ένας ακόμα που έχει σε μεγάλη εκτίμηση την Πόλη Φάντασμα και το Ελιξήριο.

Νόμιζα μόνο εγώ τα έχω στο top10 :)

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 months later...

  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ποιο πιστεύετε είναι το καλύτερο Λουκυ Λουκ  να πάρουμε να διαβάσουμε αλλά και να πάμε στον Achde για υπογραφή;

Επεξεργασία από ΚΟΜΙΞ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ποιο πιστεύετε είναι το καλύτερο Λουκυ Λουκ  να πάρουμε να διαβάσουμε αλλά και να πάμε στον Achde για υπογραφή;

Kάνεις 2 διαφορετικές ερωτήσεις.

Τα καλύτερα Λούκυ Λουκ σίγουρα δεν είναι του Achde ώστε να του τα πας για υπογραφή.

 

Αν θες κάτι του Achde το καλύτερό του είναι το Λούκυ Λουκ Εναντίον Πίνκερτον.

Καλή επιλογή βέβαια θα ήταν να του πήγαινες για υπογραφή και το πιο πρόσφατο, που λογικά θα έχει προλάβει να κυκλοφορήσει μέχρι το event της Θεσσαλονίκης, το Νο82 Η Γη της Επαγγελίας που βγαίνει σε λίγες μέρες :)

 

 

Όσον αφορά ποια είναι τα καλύτερα Λούκυ Λουκ για να ξεκινήσει κάποιος να διαβάζει, αναμφισβήτητα είναι ορισμένα του Goscinny.

Δεν υπάρχει καλύτερο. Ο καθένας θα σου πει και διαφορετικό ότι του αρέσει περισσότερο.

Το μόνο σίγουρo είναι ότι το καλύτερο του καθενός θα είναι σε σενάριο Goscinny.

Αυτά που θεωρούνται best of είναι χοντρικά τα εξής: Μαμά Ντάλτον, Tρυφερό Πόδι, Μπίλυ ο Τρομερός, Η Άμαξα, Καλάμιτυ Τζέην, Ο Δικαστής, άντε και Οι Αντίπαλοι.

Προσωπικά γουστάρω τρελά και τo Σύρματα στα Λιβάδια(το αγαπημένο μου για την ακρίβεια).

Όποιο απ΄αυτά και να διαβάσεις θα σου αρέσει πολύ :)

 

Επεξεργασία από laz33
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25682
  • Group:  Members
  • Topic Count:  146
  • Content Count:  4224
  • Reputation:   26844
  • Achievement Points:  4270
  • Days Won:  10
  • With Us For:  4236 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Kάνεις 2 διαφορετικές ερωτήσεις.

Τα καλύτερα Λούκυ Λουκ σίγουρα δεν είναι του Achde ώστε να του τα πας για υπογραφή.

 

Αν θες κάτι του Achde το καλύτερό του είναι το Λούκυ Λουκ Εναντίον Πίνκερτον.

Καλή επιλογή βέβαια θα ήταν να του πήγαινες για υπογραφή και το πιο πρόσφατο, που λογικά θα έχει προλάβει να κυκλοφορήσει μέχρι το event της Θεσσαλονίκης, το Νο82 Η Γη της Επαγγελίας που βγαίνει σε λίγες μέρες :)

 

 

Όσον αφορά ποια είναι τα καλύτερα Λούκυ Λουκ για να ξεκινήσει κάποιος να διαβάζει, αναμφισβήτητα είναι ορισμένα του Goscinny.

Δεν υπάρχει καλύτερο. Ο καθένας θα σου πει και διαφορετικό ότι του αρέσει περισσότερο.

Το μόνο σίγουρo είναι ότι το καλύτερο του καθενός θα είναι σε σενάριο Goscinny.

Αυτά που θεωρούνται best of είναι χοντρικά τα εξής: Μαμά Ντάλτον, Tρυφερό Πόδι, Μπίλυ ο Τρομερός, Η Άμαξα, Καλάμιτυ Τζέην, Ο Δικαστής, άντε και Οι Αντίπαλοι.

Προσωπικά γουστάρω τρελά και τo Σύρματα στα Λιβάδια.

Όποιο απ΄αυτά και να διαβάσεις θα σου αρέσει πολύ :)

Σόρρυ εάν σε μπέρδεψα :P Το ξέρω ότι τα καλύτερα είναι του Gosscinny. Διάβαζα παλιά ;) Πάντως σε ευχαριστώ που είπες και τα best of του Goscinny διότι θέλω κάποια στιγμή στο μέλλον να τα αρχίσω.

 

Απλά θέλω να πάρω κάτι για να το δώσω για υπογραφή στον Achde αλλά να θα ήθελα να είναι το καλύτερο του έτσι ώστε να το διαβάσω ευχάριστα. Οπότε προτείνεις το Λούκυ Λουκ Εναντίον Πίνκερτον ή αυτό που θα βγει; Πάντως σε ευχαριστώ για τις πληροφορίες :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Όποιο θες απ΄τα δύο.
Τη Γη της Επαγγελίας προφανώς δεν τη διάβασα να ξέρω αν είναι καλό.
Απ΄τις κριτικές πάντως που βλέπω λογικά θα την παλεύει, χωρίς όμως να είναι και κάτι το φοβερό.

Ούτε ο Πίνκερτον βέβαια είναι κάτι το φοβερό αλλά είναι αν μη τι άλλο αξιόλογο και αξιοπρεπέστατο.

Ο Καβαλάρης, επειδή αναφέρθηκε πάνω, σίγουρα δεν είναι κακό. Ξεκινάει ωραία, συνεχίζει ωραία, αλλά προσωπικά με χαλάει πολύ στο φινάλε.

Προσωπικά αν ήταν να πάω για υπογραφή ένα ΛΛ στον Achde θα επέλεγα μάλλον τη Γη της Επαγγελίας, ως το πιο πρόσφατο άλμπουμ του και λόγω του ότι μεταφράστηκε στα ελληνικά σε αρκετά σύντομο χρονικό διάστημα απ΄την κυκολοφορία του στη Γαλλία(Νοέμβριος ΄16). Σκέψου ότι στα Αγγλικά δεν έχει ακόμα μεταφραστεί. Ούτε αυτό ούτε οι Θείοι Ντάλτον :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  32012
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  27
  • Reputation:   321
  • Achievement Points:  27
  • Days Won:  0
  • With Us For:  2588 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Τον τελευταίο καιρό ξεκίνησα ξανά τη συλλογή και το διάβασμα κόμιξ και την αρχή την έκανα από τον διαχρονικό Λούκυ Λουκ. Μετά από πολλή σκέψη ψήφισα τα 10 που μου άρεσαν περισσότερο και είναι τα εξής:

 

Ο Δικαστής

Νταίηλυ Σταρ

Το Τρυφερό Πόδι

Σύρματα Στα Λιβάδια

Μπίλυ Ο Τρομερός

Η Κούρσα Του Μισισιπή

Προς Την Οκλαχόμα

Οι Αντίπαλοι

Η Γέφυρα Του Μισισιπή

Κλοντάικ

 

Αν έπρεπε να ξεχωρίσω μόνο ένα θα έβαζα το " Οι Αντίπαλοι" και από κοντά το " Τρυφερό Πόδι". :)

Όλα τα παραπάνω τα απόλαυσα και θα μπορούσα έυκολα να βάλω και άλλους τίτλους. Από τη δεκάδα που επέλεξα φαίνεται ότι δεν είναι και η μεγαλύτερη συμπάθεια μου οι ιστορίες με τους Ντάλτον.:sorry:

Άντε να ξεχώριζα τις ''Τηγανίτες",  "Τους Ντάλτον Στα Χιόνια" (δε ξέρω γιατί, μάλλον επειδή περνάνε τα σύνορα) και τη "Μαμά Ντάλτον" λόγω διαφορετικού μοτίβου σε σχέση με τα υπόλοιπα.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  58
  • Content Count:  4143
  • Reputation:   32412
  • Achievement Points:  4321
  • Days Won:  82
  • With Us For:  2851 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Οι ιστορίες με Ντάλτον στη μετα-Γκοσινύ εποχή έκαναν τελικά πολύ ζημιά στην εικόνα τους.
Και δυστυχώς πήρε η μπάλα και τους Ντάλτον της εποχής Γκοσινύ, που ήταν πραγματικά απολαυστικοί και αστείοι :blush:
Κι ένα απ΄τα σήματα κατατεθέν της σειράς. Οι Ντάλτον έφτασαν να είναι σχεδόν το ίδιο αναγνωρίσιμοι με τον Λούκυ Λουκ.
Έστω και για λόγους τιμής στην προσφορά τους θα έπρεπε να υπάρχει τουλάχιστον ένα άλμπουμ τους σ΄ένα top10.

Για παράδειγμα η "Μαμά Ντάλτον", που θεωρείται η καλύτερη ιστορία με Ντάλτον που γράφτηκε και μία απ΄τις καλύτερες γενικώς.
Είναι μάλιστα η αγαπημένη του Ασντέ κατά δήλωση του ιδίου, ενώ στο goodreads και το bedetheque έχει την υψηλότερη βαθμολογία από κάθε άλλο άλμπουμ γενικώς.
Προσωπικά την έχω στη δεκάδα μου, όχι όμως 1η. Όπως και τις "Τηγανίτες", ένα απ΄τα πιο αστεία ΛΛ ever :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.