Μετάβαση στο περιεχόμενο

BORDERLINE [ CARLOS TRILLO/EDUARDO RISSO ]


zade

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ξεκαθαρίζω από τώρα ότι το κόμικ είναι Αργεντίνικο και όχι Ευρωπαϊκό ή Αμερικάνικο και δεν ήξερα που να βάλω την παρουσίαση του οπότε την βάζω εδώ.Αν παρόλα αυτά η ενότητα καλύπτει «Αμερικάνικα» καλύπτει και τα λατινοαμερικάνικα ,ας μεταφερθεί εκεί.

post-6474-12835457680624_thumb.jpg


Ο πολιτισμός έχει καταρρεύσει.Οι άνθρωποι έχουν εξαθλιωθεί.Οι δύο αντιμαχόμενες παρατάξεις ,βρίσκονται σε μια έυθραυστή ανακωχή που θέλει λίγη πίεση και θα καταρρεύσει.Μέσα στο γενικό χάος παρακολουθούμε την ιστορία δύο ανθρώπων,της Crash και του Blue ,δολοφόνων που δουλεύουν στις αντίπαλες φατρίες.Μπορεί η ανθρωπιά και η αγάπη να επιβιώσουν σε ένα τέτοιο περιβάλλον;

Το Borderline έψαχνα να το βρω εδώ και καιρό.Είναι μια από τις λιγότερο γνωστές δουλειές του Eduardo Risso, του ανθρώπου που έχει σχεδιάσει το 100 Bullets της Vertigo και πρόκειται για ένα από τα κόμικ που δυστυχώς δεν έχει εκδοθεί πλήρως στα αγγλικά,αλλά θα επανέλθω σε αυτό αργότερα.
Ξεκινώντας να ξεκαθαρίσω ότι λατρεύω τα post apocalyptic comics.Όταν λέμε post apocalyptic εννοούμε ότι τα πάντα γύρω έχουν καταρρεύσει για οποιονδήποτε λόγο.Πυρηνικές βόμβες ,εξάπλωση ιού ,τα ζόμπι ,οτιδήποτε (σκεφτείτε το mad max 2 για να εμπεδώσετε πλήρως τι εννοώ).Και αυτό γιατί σε αυτού του είδους τα κόμικ φαίνεται πόσο μάστορας είναι ένας δημιουργός μιας και πρέπει να βασιστεί μόνον στους χαρακτήρες του και να τους αναπτύξει για να μπορέσει το κοινό να ταυτιστεί μαζί τους.

Όταν το αγόρασα ,άλλο περίμενα ,άλλο μου βγήκε.Περίμενα ένα κλασικό post apocalyptic senario ,όπου ο χαρακτήρας/πρωταγωνιστής ξεκινά μια περιπέτεια ή μια αποστολή - διστακτικά ή όχι - με απώτερο στόχο την βελτίωση είτε της δικής του ζωής ,είτε της ομάδας κλπ.Τελικά μου βγήκε ιστορία αγάπης.Προτού βιαστείτε να το απορρίψετε ,απλώς σκεφτεί το εξής.Μισώ τις ιστορίες αγάπης.Ειλικρινά τις απεχθάνομαι.Kαι όμως κάθομαι και κάνω μια παρουσίαση γι αυτό το κόμικ.Άρα μου άρεσε.Αν σας έπεισα λοιπόν ότι αξίζει συνεχίστε να διαβάζετε.

 

post-6474-12835467849376_thumb.jpg


Η ιστορία λοιπόν περιστρέφεται γύρω από την Crash που λόγω μιας άτυχης στιγμής έχει αναγκαστεί να δουλεύει για το Council και του Blue που δουλέυει για την Commune.Όπως μπορείτε να καταλάβετε οι δύο παρατάξεις διόλου τυχαίες δεν είναι αν και οι δύο είναι εξίσου διεφθαρμένες.Και οι δύο εκτελούν αποστολές δολοφονίας.Τα πράγματα όμως αρχίζουν να περιπλέκονται όταν οι ανώτεροί τους,τους διατάζουν να σκοτώσουν ο ένας τον άλλο.Τότε έρχονται στην επιφάνεια πολλά μυστικά που στοιχειώνουν το παρελθόν των ηρώων και θα κρίνουν καθοριστικά το μέλλον τους.

Για να μην πολυλογώ είναι από τα καλύτερα μετα-αποκαλυπτικά κόμικ που έχω διαβάσει ποτέ.Τελεία και παύλα.Ο τρόπος που δομούνται και στην συνέχεια αποκαλύπτονται οι χαρακτήρες είναι πιστεύω ανεπανάληπτος και είναι απίστευτο το γεγονός ότι κράτησε το ενδιαφέρον σε εμένα ,άνθρωπο που αντιπαθώ τελείως τις ιστορίες αγάπης!
Φυσικά δεν λείπουν ούτε οι σκηνές δράσης,ούτε τα πολιτικά σχόλια κάτι που ανεβάζει το κόμικ ακόμα πιο ψηλά.

Πάντως οφείλω να προειδοποιήσω ότι είναι άκρως καταθλιπτικό κόμικ.Εγώ διάβασα τον πρώτο τόμο σε ένα απόγευμα περίπου και μέχρι το βράδυ δεν μπορούσα να το βγάλω από το μυαλό μου.Επίσης μου είχε ρίξει την ψυχολογία στα τάρταρα.Για μένα αυτό είναι σημάδι πολύ καλού κόμικ. Επίσης είναι κόμικ που δεν χαρίζεται σε κανέναν και τίποτα.Μην περιμένετε τις πολιτικές ορθότητες που συναντά κανείς στα Αμερικάνικα κόμικ παρόμοιας θεματολογίας.Εδώ ολα είναι ωμά,ανθρώπινα,ρεαλιστικά.

Το τελευταία που θέλω να πω πριν κλείσω την παρουσίαση αφορά την έκδοση του κόμικ στα Αγγλικά.Τα δικαιώματα είχε αγοράσει η Dynamite Entertainment που είχε πει ότι θα έβγαζε όλο το κόμικ ( έχει ολοκληρωθεί εδώ και πολλά χρόνια) σε 4 trades και ύστερα σε Deluxe Hardback.Αυτό έγινε το 2006 και προς το παρόν έχουν εκδοθεί 3 TPB.Το ανησυχητικό είναι ότι το τελευταίο από αυτά εκδόθηκε το 2009 eνώ το προηγούμενο το 2007 και δεν φαίνεται στον ορίζοντα το επόμενο,άρα ίσως η ιστορία μείνει στα 3/4.Εγώ προς το παρόν έχω διαβάσει μόνον τον πρώτο από τους 3 τόμους που βγήκαν και δυσκολεύτηκα αρκετά να τον βρώ! Ευελπιστώ ότι θα συνεχίσουν βγάζουν και τα υπόλοιπα γιατί είναι μια από τις σειρές που αξίζει να διαβάσει κανείς.Κυκλοφορούν πάρα πολλά σαβουροκόμικ ,διαβάστε αυτό και δεν θα χάσετε.

UPDATE!

Τελικά κυκλοφόρησαν και οι 4εις τόμοι και το έργο είναι πλήρες στα Αγγλικά. Τώρα εάν θα κυκλοφορήσει εκείνο το deluxe hardback ,δεν γνωρίζω και δεν το κόβω κιόλας ,αλλά και πάλι ας είμαιστε ικανοποιημένοι που κυκλοφόρησε ολοκληρωμένο. Τώρα δεν έχετε καμία διακιολογία να μην το διαβάσετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  12121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  245
  • Reputation:   3274
  • Achievement Points:  245
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5150 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παράγγειλα τον 1 τόμο πριν καμιά βδομάδα

χωρίς να έχω διαβάσει την παρουσιασή σου.

Με έψησαν οι κριτικές στο άμαζον.

 

Για να δούμε..

 

Θα επανέλθω με σχόλιο..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  722
  • Content Count:  12978
  • Reputation:   104435
  • Achievement Points:  12997
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Δυό απλές κουβέντες κι από μένα. Θεωρώ το Borderline, από τα καλύτερα κόμικς που έχω διαβάσει τα τελευταία χρόνια. Έχω πάρει και τους τρεις πρώτους τόμους της Dynamite και περιμένω πως και πως τον 4ο. Ελπίζω ότι επειδή ακριβώς είναι η Dynamite, δεν θα απογοητεύσει τους αναγνώστες και θα κυκλοφορήσει και τον τελευταίο τόμο, έστω και με χρονική καθυστέρηση.

Από τα "λίγα" κόμικς. Το συνιστώ ανεπιφύλακτα.

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Παράγγειλα τον 1 τόμο πριν καμιά βδομάδα

χωρίς να έχω διαβάσει την παρουσιασή σου.

Με έψησαν οι κριτικές στο άμαζον.

 

Για να δούμε..

 

Θα επανέλθω με σχόλιο..

 

 

Γιατί ρε μαν μου το κάνεις αυτό; Εγώ τώρα κάθομαι σε μια γωνία και κλαίω μόνος μου. :crying:

 

Σοβαρά τώρα,διάβασε το και χωρίς να ξέρεις τίποτα εκ των προτέρων.Θα το απολαύσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

UPDATE!

 

Τελικά κυκλοφόρησαμ και οι 4εις τόμοι και το έργο είναι πλήρες στα Αγγλικά. Τώρα εάν θα κυκλοφορήσει εκείνο το deluxe hardback ,δεν γνωρίζω και δεν το κόβω κιόλας ,αλλά και πάλι ας είμαιστε ικανοποιημένοι που κυκλοφόρησε ολοκληρωμένο. Τώρα δεν έχετε καμία διακιολογία να μην το διαβάσετε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

πάντως το ξεκίνησα και εγώ μόλις είχα μάθει οτι ολοκληρώθηκε και μου ήρθε πριν λίγες μέρες το πρώτο τομάκι! Μπορώ να πω πως τα σπα! Στάνταρ θα προχωρίσω και σε αγορά των υπολοίπων!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.