Μετάβαση στο περιεχόμενο

Saturday night's interview (part 9)-Συνέντευξη από τον Ουίλιαμ Βαν Χορν [Ιατρού Γιάννης, greekcomics.gr, 28/8/2010]


JohnnyMZ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συνέντευξη από τον Ουίλιαμ Βαν Χορν!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

:yahoo::yahoo::yahoo:

 

Πριν από αρκετό καιρό μου είχε έρθει η ιδέα να πάρω συνέντευξη από έναν δημιουργό μεγάλου βεληνεκούς... Ψάχνοντας τρόπους να έρθω σε επαφή με έναν από τους δημιουργούς που βλέπουμε συχνά στο ΚΟΜΙΞ, έπεσα πάνω στο fansite του Ουίλιαμ Βαν Χορν, το οποίο έχει φτιαχτεί με την βοήθεια και συγκατάθεσή του. Έτσι, επικοινώνησα με τον πρόεδρο του fansite, τον εξυπηρετικότατο και πολύ ευγενικό Gerd Sylwasschy. Μετά από συνενόηση, του έστειλα τις ερωτήσεις μου, τις οποίες ταχυδρόμησε στον Ουίλιαμ Βαν Χορν που δεν έχει υπολογιστή, και μόλις χθες του απάντησε...! :D Έτσι ο Gerd μου έδωσε τις απαντήσεις.

 

Note: Δυστυχώς απαντάει πολλές ερωτήσεις μου με μία απάντησή του, οπότε έκανα ένα πρόχειρο merge των ερωτήσεών μου ή split των απαντήσεών του όπου έπρεπε για να μην υπάρχει κάποιο δυσνόητο σημείο. :)

 

Ιδού... :valtnino:

JohnnyMZ: Πρώτα απ' όλα, θα ήθελα να μάθω ορισμένα πράγματα για τα πρώτα βήματά σου στον χώρο του σχεδίου. Αν δεν κάνω λάθος ξεκίνησες με κινούμενα σχέδια...

William Van Horn: Ξεκίνησα να εργάζομαι με τα καρτούν το 1961 σε ένα μικρό στούντιο στο Σαν Φρανσίσκο, στην Καλιφόρνια. Πέρασα πολλά χρόνια δουλεύοντας με ταινίες, μέχρι να κάνω το πέρασμά μου στα παιδικά βιβλία και από εκεί στα κόμικς. Όλοι οι διαφορετικοί κλάδοι άσκησαν επιρροή πάνω μου σε κάποιον βαθμό.

JMZ: Θα ήθελα να μου μιλήσεις λίγο για τον "Nervous Rex", τον πρώτο σου ήρωα, μιας και δεν έχει δημοσιευτεί στην Ελλάδα. Το σχεδιαστικό σου στυλ στον "Nervous Rex" δεν έχει αλλάξει στις ιστορίες σου με τις πάπιες. Συμβαίνει το ίδιο και με το αφηγηματικό σου στυλ, τα ξεκαρδιστικά γκαγκς και τους διασκεδαστικούς διαλόγους;

 

WVH: Ο "Nervous Rex" είναι ένα χαρακτηριστικό έργο (με το οποίο έκανα την είσοδό μου στον χώρο των κόμικς, το 1985) επηρεασμένο πολύ από τη δουλειά του Τζορτζ Χέριμαν. Ο τρελός, κάπως σουρεαλιστικός κόσμος που δημιούργησε για το "Krazy Kat" αντικατοπτρίζεται και στον Rex. Κατά τη γνώμη μου, τα παπιά και ο Rex είναι δύο κόσμοι ξεχωριστοί σε ό,τι αφορά το στυλ και το περιεχόμενο. Το μόνο που (πιστεύω ότι) υπάρχει και στα δύο είναι ο τύπος χιούμορ.

 

JMZ: Προχωρώντας στα παπιά θα ήθελα να ρωτήσω ποιοι ήταν (και είναι) οι αγαπημένοι σου δημιουργοί;

WVH: Οι αγαπημένοι μου δημιουργοί ήταν (και παραμένουν) ο Καρλ Μπαρκς και ο Ντικ Τρέισυ.

 

JMZ: Θα με ενδιέφερε να μάθω ορισμένα πράγματα για την ίσως καλύτερη περίοδο της καριέρας σου - τότε που εικονογράφησες ένα σενάριο του μεγάλου Καρλ Μπαρκς. Πώς σου φάνηκε η συγκεκριμένη εμπειρία; Ο Καρλ σε βοήθησε καθόλου στο στάδιο του σχεδιασμού, ή άφησε τα πάντα πάνω σου;

WVH: Η δουλειά με τον Καρλ για την ιστορία "Η Ιστορία Επαναλαμβάνεται" (Horsing Around History) ήταν ευχαρίστηση και τιμή μου. Γνώρισα τον Καρλ λόγω αυτού του πρότζεκτ και νοιώθαμε άνετα να δουλεύουμε μαζί. Ο Καρλ δεν ανακατεύτηκε με το στάδιο της εικονογράφησης του πρότζεκτ. Αυτό το άφησε πάνω μου. Θεωρούσε μεγάλη ανακούφιση να μην χρειάζεται να κάνει το σχέδιο. Άλλωστε, ήταν 93 χρονών εκείνη την περίοδο.

 

JMZ: Πριν το "Η Ιστορία Επαναλαμβάνεται", είχες κάνει μερικές ιστορίες για την σειρά "Παπιοπεριπέτειες". Ήταν δική σου επιλογή ή σου το ανέθεσε ο εκδότης;

WVH: Ο εκδότης Μπάυρον Έρικσον μου ζήτησε να δουλέψω για τις "Παπιοπεριπέτειες". Εκείνη ήταν η περίοδος που το να σχεδιάζω ιστορίες με παπιά έγινε η κανονική δουλειά μου.

 

JMZ: Κάθε αναγνώστης μπορεί να παρατηρήσει πως οι ιστορίες σου που ξεπερνούν τις 20 σελίδες σπανίζουν. Γιατί συμβαίνει αυτό;

WVH: Όσον αφορά αυτό, συμβαίνει διότι προτιμώ τις πιο σύντομες κωμωδίες. Οι μεγαλύτερες ιστορίες κατευθύνονται προς την περιπέτεια παρά τις χιουμοριστικές ιστορίες.

 

JMZ: Δεν έχει τύχει να χρησιμοποιήσεις καθόλου τον Μίκυ σε κάποια ιστορία σου; Για ποιον λόγο;

 

WVH: Δεν πιστεύω ότι ο Μίκυ και ο Ντόναλντ μπορούν να συνυπάρξουν σε ιστορίες. Ο καθένας έχει τον δικό του κόσμο. Δεν μου αρέσει όταν παίζουν μαζί στην ίδια ιστορία.

 

JMZ: Μέσα στην πολύχρονη καριέρα σου δημιούργησες αρκετούς χαρακτήρες. Αυτός που έγινε πιο διάσημος ήταν ο Λούφας Μακ Μπακ, ετεροθαλής αδερφός του Σκρουτζ. Για ποιον λόγο δημιούργησες έναν καινούργιο συγγενή των παπιών; Ένοιωσες την ανάγκη να συνεισφέρεις στο γεννεαλογικό δέντρο των Ντακ;

WVH: Ο Λούφας Μακ Μπακ δημιουργήθηκε μόνο και μόνο επειδή ήταν ο χαρακτήρας που απαιτούσε το σενάριο να χρησιμοποιήσω σε μία συγκεκριμένη ιστορία. Δεν σκόπευα να τον μονιμοποιήσω στην αρχή. Απλά συνέβη επειδή μου δόθηκαν ευκαιρίες να τον χρησιμοποιήσω ξανά. Ο Καρλ δημιούργησε τους περισσότερους από τους χαρακτήρες του με τον ίδιο τρόπο. Ο Σκρουτζ για παράδειγμα δημιουργήθηκε για μια Χριστουγεννιάτικη ιστορία του 1947. Ο Καρλ όμως είδε τις πιθανότητες και πέρασε στην ανάπτυξή του.

 

JMZ: Στην Ελλάδα, οι ιστορίες σου δημοσιεύονται στο περιοδικό "ΚΟΜΙΞ". Το έχεις υπ' όψιν σου;

 

WVH: Το μόνο ελληνικό περιοδικό από το οποίο έχω δείγματα είναι το "ΜΙΚΥ" των αρχών του '90. Δημοσιεύαν τις "Παπιοπεριπέτειες" μας και χρησιμοποιούσαν κάποια από τα εξώφυλλά.

 

JMZ: Πώς βλέπεις τους νεότερους σχεδιαστές; Παρακολουθείς τις εξελίξεις στον χώρο;

 

WVH: Θα έλεγα ότι δεν τους γνωρίζω ιδιαίτερα. Σπανίως βλέπω τα περιοδικά Ντίσνεϋ πια.

JMZ: Ένα σχόλιό σου για την κατάσταση των Ντίσνεϋ κόμικς στην Αμερική...;

 

WVH: Τα Ντίσνεϋ κόμικς εδώ, στην Βόρεια Αμερική ήταν ανύπαρκτα για μία δεκαετία, ίσως και δύο. Οι πωλήσεις πλανιούνται γύρω στα 4000 αντίτυπα τον μήνα! Και αυτό σε μια ήπειρο με 350 εκ. ανθρώπους! Η Egmont ποτέ δεν προσπάθησε να εκδόσει εδώ πάνω. Το σκέφτηκαν χρόνια πριν και αποφάσισαν ότι δεν αξίζει τον κόπο.

 

JMZ: Οι κύκλοι των αναγνωστών σου αναρωτιούνται για την σημασία των κουνουπιών στις ιστορίες σου με τους χαρακτήρες του Ντίσνεϋ...

 

WVH: Δεν υπάρχει συγκεκριμένος λόγος για την εμφάνιση των μυγών στις ιστορίες.

JMZ: Τι σκοπεύεις να κάνεις στο μέλλον;

 

WVH: Σχεδιάζω να συνεχίσω να κάνω περίπου τρεις με τέσσερις ιστορίες τον χρόνο, αλλά είμαι 71 χρονών και πολλές φορές η δουλειά είναι μεγάλος κόπος. Αλλά τουλάχιστον είναι διασκέδαση...!

Ευχές,

 

post-9146-12829495464959_thumb.png

 

 

Ορίστε και το πρωτότυπο που μου σκάναρε ο Gerd. Το κείμενο πρέπει να γράφηκε σε γραφομηχανή...

 

post-9146-12829496233597_thumb.jpg post-9146-12829496437746_thumb.jpg

 

 

Η συνέντευξη μάλλον θα δημοσιευτεί και στα αγγλικά, στo fansite του Βαν Χορν, με αναφορά (και link) στο GC, αφού για εμάς πήρα την συνέντευξη. :D Για ό,τι νεότερο θα σας ενημερώσω.

 

:beer:

 

 

Υ.Γ. Περασμένα μεσάνυχτα Παρασκευής, χαράματα Σαββάτου είναι... αλλά σιγά τώρα, είναι Σάββατο και έχει σκοτάδι, τι πειράζει; :lol: (δεν κρατιόμουν με τίποτα :P)

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Ok, αυτή την φορά ξεπέρασες τον εαυτό σου! :clap2: Συνέχισε έτσι και σε βλέπω να παίρνεις συνέντευξη από τον Alan Moore! Κι ας μην έχει κάνει πάπιες...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μαλιστα! Ωραια! Πολυ καλη δουλεια! Δυνατό ξύπνημα σήμερα, την περίμενα καιρό αυτη τη συνέντευξη.

Συνέχισε έτσι φιλε!

 

:cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Συνέντευξη από τον Καρλ Μπάρκς πότε θα έχεις έτοιμη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Συνέντευξη από τον Καρλ Μπάρκς πότε θα έχεις έτοιμη;

 

Τη Δευτέρα... :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2393
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  594
  • Content Count:  6421
  • Reputation:   30807
  • Achievement Points:  6434
  • Days Won:  13
  • With Us For:  6149 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Τη Δευτέρα... :angel:

...Παρουσία? :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

...Παρουσία? :P

 

:yes:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3730
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Ωραία πράγματα! :)

Αν και η αλήθεια είναι πως ανέκαθεν θεωρούσα τον Βαν Χορν υπερεκτιμημένο δημιουργό, δεν παύει να είναι ένα δυνατό όνομα στο χώρο των Ντίσνεϋ κόμικς και κατά πολλούς ένας από τους πιο ευρηματικούς επιγόνους του Μπαρκς.

Πολύ καλή δουλειά και αυτή τη φορά, Γιάννη! Keep it up! :beer5:

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5135 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Και πάλι μπράβο JohnnyMZ! :clap2:

 

:respect: :respect: :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2216
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  31

Πολλά πολλά μπράβο!!!!! :clap2::clap2::clap2:

 

Είχες δίκιο χθες που είπες πως μας έχεις μια "απίθανη έκπληξη"! :up: Σε λίγο καιρό έμεις θα παίρνουμε συνέντευξη από σένα!!! :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σούπερ! Και τώρα περιμένουμε απο τον Ντόν! Πάντως με άφησε με την εντύπωση (σε σχέση με άλλους δημιουργούς που έχεις κάνει) ότι οι απαντήσεις του ήταν κάπως "στεγνές" και επαγγελματικές. Και δεν έχει να κάνει με τη μετάφραση γιατί και στο πρωτότυπο την ίδια εντύπωση μου άφησαν.

 

Όπως και να έχει είναι μεγάλη επιτυχία!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πρώτα απ' όλα σας ευχαριστώ πολύ όλους! :D

 

Πάντως με άφησε με την εντύπωση (σε σχέση με άλλους δημιουργούς που έχεις κάνει) ότι οι απαντήσεις του ήταν κάπως "στεγνές" και επαγγελματικές. Και δεν έχει να κάνει με τη μετάφραση γιατί και στο πρωτότυπο την ίδια εντύπωση μου άφησαν.

 

Όντως, ο Βαν Χορν απάντησε με μικρές απαντήσεις. Σκέψου ότι οι ερωτήσεις που είχα στείλει ήταν 20 πάνω κάτω, και ήταν πολύ πιο "πλούσιες" από αυτές που ανέβασα. Απλά, σε ορισμένα σημεία (υποερωτήματα) δεν απαντούσε καθόλου, οπότε αναγκάστηκα να μικρύνω/κόψω τις ερωτήσεις για να φαίνεται φυσιολογικό το αποτέλεσμα. :P Αλλά σημασία έχει που απάντησε... :D

 

Και τώρα περιμένουμε απο τον Ντόν!

 

Μαθεύτηκε; :Suspicious:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10454
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  144
  • Reputation:   732
  • Achievement Points:  144
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5387 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Καλά εσύ θα μας τρελάνεις στο τέλος!!!!!!!!!!! :lol::lol:

Πόσα :respect: να βάλω???????????? Είναι λίγα!

:clap2::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Ναι, δε χωράει παραπάνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Καλά ε,ξεπέρασες τον εαυτό σου!Μπράβο και πάλι μπράβο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Βαν χορν ενας απο τους αξιους επιγονους του θειου ΚΑΡΛ. :best::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11637
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  57
  • Reputation:   330
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δυστυχώς είχα στείλει και εγώ ερωτήσεις στον Βαν Χορν μέσω του Gerd, αλλά ο ΜΖ δεν με είχε ενημερώσει οτί εστειλε και αυτός ( το μόνο που μου είπε ήταν πως "παλιά προσπάθησα να στίλω και εγώ ερωτήσεις αλλά (δεν υπήρξε ανταπόκριση). Και έτσι μου είπε ξαφνικά πως περιμένει και αυτός απαντήσεις μόλις πριν από 12-15 μέρες.

Τσάμπα κόπος δηλαδή αλλά δεν πειράζει .

Το μόνο που ήθελα να δείξω είναι πως μπορώ να κάνω και εγώ κάτι για το φόρουμ, αλλά όσο και αν παρακάλουσα τον -ομολογουμένως καταξιωμένο- ΜΖ δεν με άφηνε να την δημοσιεύσω μαζί του ή μονο εγώ.

Επεξεργασία από Comics
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Δυστυχώς είχα στείλει και εγώ ερωτήσεις στον Βαν Χορν μέσω του Gerd, αλλά ο ΜΖ δεν με είχε ενημερώσει οτί εστειλε και αυτός ( το μόνο που μου είπε ήταν πως "παλιά προσπάθησα να στίλω και εγώ ερωτήσεις αλλά (δεν υπήρξε ανταπόκριση). Και έτσι μου είπε ξαφνικά πως περιμένει και αυτός απαντήσεις μόλις πριν από 12-15 μέρες.

Τσάμπα κόπος δηλαδή αλλά δεν πειράζει .

 

Πρώτα απ' όλα συγχαρητήρια για την συνέντευξη (αν και δεν βλέπω πουθενά ερωτήσεις). :D

 

Πέραν τούτου, η παραπληροφόρηση με ενοχλεί και καλύτερα να την αποφεύγεις. Ναι, είχα στείλει τις ερωτήσεις πριν από αρκετό καιρό, και ναι, δεν υπήρξε ανταπόκριση = δεν μου έχουν έρθει ακόμη τίποτα απαντήσεις. ;) Αυτό σου είχα πει και νομίζω ήμουν σαφής. Πριν από 12-15 μέρες (ή κάπου εκεί) συνειδητοποίησες τι συνέβαινε και σοκαρίστηκες... :)

Τσάμπα κόπος δεν είναι, είναι καλό να μαζεύεται επιπλεον υλικό. :D

 

αλλά όσο και αν παρακάλουσα τον -ομολογουμένως καταξιωμένο- ΜΖ δεν με άφηνε να την δημοσιεύσω μαζί του ή μονο εγώ.

 

Δε θυμάμαι να με παρακάλεσες να την δημοσιεύσεις μαζί μου, ούτε να σου το απαγορεύω (ως τι να κάνω κάτι τέτοιο; ). Δεν νομίζω ότι ενδιαφέρει κάποιον από το forum η συζήτησή μας στο msn πάντως... :thinking: Όπως και να 'χει, μαζί σου είχα μιλήσει βδομάδες πριν δημιουργηθεί το thread, και απλά ήμουν διστακτικός όταν μου ζήτησες να την ποστάρεις κάτω απ' τη δική μου (ενώ ακόμα δεν είχα κάνει thread, ενώ ακόμα δεν είχαν έρθει απαντήσεις, ακόμα δεν ήξερα αν θα έρθουν απαντήσεις), and that's all. ;) Και επιπλέον, όταν λες "μόνο εγώ" εννοείς που μου ζήτησες να μην την ανεβάσω καθόλου; :lol:

 

Α, και :thanks: για το κοπλιμάν. :D

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11637
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  57
  • Reputation:   330
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Και επιπλέον, όταν λες "μόνο εγώ" εννοείς που μου ζήτησες να μην την ανεβάσω καθόλου; :lol:

 

 

 

ΟΧΙ ακριβώς.

Εννοώ πως θα μπορούσες να έχεις την ευγενή καλοσύνη να με αφήσεις να την βάλω εγώ πρώτος, καθώς εσύ είσαι ήδη καταξιωμένος στο φόρουμ και έχεις διακρίθει (ΜοΜ, ΔΟ)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12511
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5491 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

ΟΧΙ ακριβώς.

Εννοώ πως θα μπορούσες να έχεις την ευγενή καλοσύνη να με αφήσεις να την βάλω εγώ πρώτος, καθώς εσύ είσαι ήδη καταξιωμένος στο φόρουμ και έχεις διακρίθει (ΜοΜ, ΔΟ)

 

Έχω την εντύπωση πως όλο αυτό θα έπρεπε να λεγόταν σε msn ή pms, γιατί δεν αφορά την υπόλοιπη κοινότητα. Θεωρώ τον εαυτό μου μη αρμόδιο για να πω το παρακάτω, αλλά έχω την εντύπωση πως αυτό που μετράει είναι η κίνηση και όχι αν ανέβασες κάτι πρώτος ή δεύτερος. Όσον αφορά εμένα, έχω τον αυτοπεριορισμό του Σαββάτου που δεν μου επιτρέπει να καθυστερώ. ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6147 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Guys, δεν υπάρχει λόγος για αψιμαχίες. Ό,τι κάνει ο καθένας είναι καλό για όλους, και στην προκειμένη οι ερωτήσεις του Comics είναι τόσο καλοδεχούμενες όσο και οι ερωτήσεις του ΜΖ. Τώρα για το ποιος θα ανοίξει το thread, ποιος θα μαζέψει τα περισσότερα thanks και ποιος είναι ο πιο καταξιωμένος στον μικρόκοσμο του GreekComics νομίζω πως είναι άνευ σημασίας. Το σημαντικό είναι πως ο ένας παρακινεί τον άλλον και εν τέλει βγαίνουμε όλοι κερδισμένοι από τέτοιες κινήσεις (και περισσότερο απ' όλους εμείς τα παπιά / ποντίκια :D)

Επεξεργασία από PhantomDuck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27510
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5694 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Εγώ θα πιστέψω μόνο όποιον πάρει συνέντεξη από το walt Disney.Μέχρι τότε κάντε ότι θέλετε:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11637
  • Group:  Members
  • Topic Count:  8
  • Content Count:  57
  • Reputation:   330
  • Achievement Points:  57
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5229 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Να συμπληρώσω με την συνέντευξη μου από τον Βαν Χορν, σε ελεύθερη απόδοση.

Θερμές ευχαριστίες στον Gerd Syllwasschy-πρόεδρο του fun club που χάρις σε αυτόν πραγματοποιήθηκαν και οι δύο συνεντεύξεις

 

Comics :Κύριε Βαν Χορν πως αρχίσατε να σχεδιάζετε κόμικς και πως αρχίσατε να φτιάχνετε Disney κόμικς ;

William Van Horn: Αρχικά άρχισα να σχεδιάζω καρτούν το 1951, όταν ήμουν 12 ετών. Σχεδίαζα τις δικές μου εκδοχές για το "Dick Tracy". Επίσης σχεδίασα τους δικούς μου χαρακτήρες, και ένας από αυτούς λεγόταν Anty Ant. Από τότε ήξερα πως θέλω να κάνω καριέρα επγγελματία σχεδιαστή. Δεν είχα κάποιο ταλέντο σε κάτι άλλο οπότε αποφάσισα να κάνω μια προσπάθεια.

Τις πρώτες μου ιστορίες Disney τις πούλησα στην Gladstone τον Οκτώβριο του 1987. Ετσι σιγά σιγά άρχισα να κάνω περισσότερα πράγματα για την Disney και σύντομα έγινε ένα επάγγελμα πλήρους απασχόλησης (full time)

 

Comics :Ποιοι είναι οι αγαπημένοι σας σχεδιαστές ;

 

William Van Horn: Στα Κόμικς ο Καρλ Μπαρκς και στα κόμικ-στριπ ο Τσέστερ Γκουλντ, δημιουργός του "Dick Tracy"

Comics :Μέχρι τώρα πόσες ιστορίες έχετε γράψει ;

 

William Van Horn: Έχω γράψει ως σήμερα 188 ιστορίες. Στον αριθμό περιλαμβάνονται ταινίες, παιδικά βιβλία και βιβλία-ιστορίες κόμικς. Οι περισσότερες απ'αυτές είναι με τις πάπιες του Disney. Συνολικά, 121 ιστορίες με τις πάπιες.

 

Comics: Έχετε ποτέ γράψει μαζί με κάποιον άλλον (σχεδιαστή) κάποια ιστορία ;

 

William Van Horn: Ποτέ δεν έχω γράψει κάποια ιστορία με κάποιον άλλον. Έχω βέβαια δουλέψει με έναν αριθμό σεναριογράφων, κυρίως με τον John Lustig. Εχω συνεργαστεί επίσης για μερικές ταινίες, αλλά μόνο σε 5-6 περίπου

 

Comics :Φτιάχνετε κάποια ιστορία αυτή τη στιγμή ;

William Van Horn: Μόλις ολοκλήρωσα μια οκτασέλιδη με τον Θείο Σκρουτζ, που τιτλοφορείται "WOE IS HE !", και τώρα πήρα ένα μήνα ρεπό για να κάνω άλλα πράγματα.

 

Comics: O αγαπημένος σας χαρακτήρας ποιος είναι ;

William Van Horn: Ο Αγαπημένος μου χαρακτήρας του Disney είναι ο Ντόναλντ Ντακ. Είναι ευκολότερο να δουλέψεις μαζί του γιατί μπορεί να μπλέξει σε μπελάδες χωρίς καν να προσπαθήσει. Μ'αρέσει ο Σκρουτζ και οι υπόλοιποι, βέβαια, αλλά είναι ευκολότερο να γράψεις για τον Ντόναλντ.

 

 

post-11637-1283351073692_thumb.jpg

Επεξεργασία από Comics
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εγώ θα πιστέψω μόνο όποιον πάρει συνέντεξη από το walt Disney.Μέχρι τότε κάντε ότι θέλετε:beer:

Κάτι έχω κανονίσει για τις 15-9 εχω παραγγειλει και μισο λίτρο κώνειο το πίνω :vampir: και πάω,το πρόβλημα που με απασχολεί δεν είναι ότι δε θα μπορώ να ξαναγυρίσω πίσω,ευκαιρία να πάρω και συνεντεύξεις και από άλλους όπως Σιγκάρ,Σούλτς,Κέτσαμ κ.λ.π.,το πρόβλημα είναι το πως θα τις στειλώ εδω κάτω.Εχεις λύση; :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11156
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  1387
  • Reputation:   6726
  • Achievement Points:  1387
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5323 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εντασσεται στις αποστολες εξωτερικού; :wow: γιατι τα μεταφορικα θα φτασουν στα υψη!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  940
  • Content Count:  4356
  • Reputation:   35540
  • Achievement Points:  4409
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6160 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

O Van Horn είναι ένας δημιουργός που έχει τελείως προσωπικό σχέδιο και ξεχωρίζει πανεύκολα. Παρόλο που τα παπιά που σχεδιάζει είναι θεόστραβα, ως σχεδιαστής μου αρέσει αρκετά, ενώ τα κείμενα που γράφει είναι άκρως χιουμοριστικά.

 

Johnny συγχαρητήρια για άλλη μία καταπληκτική συνέντευξη, ιδιαίτερα μάλιστα από έναν δημιουργό τέτοιου βεληνεκούς.

 

:clap2::clap2::clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  9282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  150
  • Reputation:   998
  • Achievement Points:  150
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5484 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

over 9000000000000000000000 respects , μπραβο κύριε ΜΖ , :respect::beer: . O Van Horn , είναι από τους αγαπημένους μου δημιουργούς και οι χιουμοριστικές του ιστορίες αξίζουν πολλά. Μπράβο και πάλι. :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  11351
  • Group:  Members
  • Topic Count:  373
  • Content Count:  1572
  • Reputation:   12158
  • Achievement Points:  1575
  • Days Won:  16
  • With Us For:  5289 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Καταρχήν να πω πολλά :respect: στον Γιάννη για την συνέντευξη που πήρε,από έναν δημιουργό που θεωρώ ότι βρίσκεται άνετα μέσα στο τοπ 10 των καλύτερων δημιουργών ντίσνευ και περίμενα πως και πως μια συνέντευξη από αυτόν.Γιάννη ειλικρινά εαν πάρεις και από Ρόσα για μένα πιστεύω ότι θα είσαι ο επίσημος δημοσιογράφος του gc και μάλιστα πρέπει να γίνει και συγκεκριμένη ενότητα με τις δικές σου συνεντεύξεις.Όμως μιας και ο comics ποσταρε και την δική του συνέντευξη στο ίδιο θέμα πρέπει να πω :congrats: και σε αυτόν, διότι και η δική του συνέντευξη ήταν πολύ καλή και μάλιστα για πρώτη συνέντευξη από δημιουργό δεν τα πήγες άσχημα.

 

ΥΣ. Μια απορία.Στην μια συνέντευξη ο Βαν Χορν απαντά πως ξεκίνησε να σχεδιάζει καρτούν το 1961 και στην άλλη το 1951.Ποιά είναι η σωστή χρονολογία? :efxaristo: προκαταβολικά.

Επεξεργασία από Quackmore Duck
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.