Μετάβαση στο περιεχόμενο

Ο «Άνθρωπος – Αράχνη» στο Broadway


asterikios

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

A second Spider-Man musical gets the jump on Turn Off the Dark

 

..another, smaller Spider-musical will premiere at the Peoples Improv Theater in New York City: a parody called The Spidey Project: With Great Power Comes Great Responsibility..

 

..The brainchild of comedian and composer Justin Moran, the goal of the project is to put together a “fully realized” musical based on Spider-Man in under 30 days with no budget, and do it before Julie Taymor’s repeatedly delayed..

 

post-10513-1298543886032_thumb.jpg

 

:lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol::lol: :lol: :lol::lol::lol:

Επεξεργασία από mr-d
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6344 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από την Espresso της 16 Ιουνίου 2011:

 

post-556-13098756968409_thumb.jpg

 

post-556-12850862427894.gifpost-556-12850863916508.gif

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12192
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  1248
  • Reputation:   9494
  • Achievement Points:  1248
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  6

Από την Espresso της 16 Ιουνίου 2011:

 

post-556-13098756968409_thumb.jpg

 

post-556-12850862427894.gifpost-556-12850863916508.gif

:wow: Έχει εξώγαμο ο Άρνολντ Σβαρτσενέγκερ? :oops:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

post-3787-13112681038908_thumb.jpg

 

Εδω λένε τα καλύτερα για το μιούζικαλ. Τάχα διορθώθηκαν πολλά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Αυτό το διάστημα κυκλοφορεί και το soundtrack, οπότε, ΤΡΕΧΑΤΕ ΤΣΑΟΥΣΕΣ! (που θα έλεγε και ο Μαρίνος :P)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Οι παραγωγοί και η πρώην συν-συγγραφέας του show αλληλομυνήθηκαν. Τώρα που η παράσταση βγάζει λεφτα, (έχει μακρύ δρόμο για να βγάλει τα έξοδά της) είπαν να τα φάνε σε δικηγόρους. Η Julie Taymor ζητά δικαιώματα, χρήματα και το όνομά της στη στήλη των δημιουργών. Οι παραγωγοί λένε ότι ξόδεψε πολλά λεφτά για να κάνε την παράσταση πιο σκοτεινή, ενώ το συμβόλαιό της έλεγε για Family show.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4643
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  15
  • Reputation:   127
  • Achievement Points:  20
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5939 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Καλησπερα στην παρεα!

 

Καταθετω την αποψη μου εχοντας προσωπικη εμπειρια, μιας και το Πάσχα του 2011 επισκεφθηκα τη Νεα Υορκη για αρκετες ημερες και βεβαια δεν θα μπορουσα να αφησω εξω απο την επισκεψη μου τη συγκεκριμένη παρασταση...

 

Καταρχήν να δηλωσω οτι δεν ειμαι puristας και επομενως δεν μου αρεσουν οι μιζεριες του τυπου "δεν εγινε ετσι στο comic", "αυτος ο χαρακτηρας ειναι καινουργιος και το κοστουμι του ειναι γελοιο", "τι φατσα ειναι αυτη που εχει η Mary Jane", "πολυ ψευτικο ολο το σκηνικο" και "απαραδεκτος ο τροπος παρουσιασης των villains"..Ας χαλαρωσουν ολοι οσοι κραζουν την συγκεκριμενη προσπαθεια και ας καταλαβουν οτι ειναι απλα ενα show!Στοχος ειναι να περασεις καλα παρακολουθωντας εναν πολυαγαπημενο και πασιγνωστο χαρακτηρα...

 

Παμε τωρα στα επιμερους...

 

Το αποτελεσμα σε επιπεδο αφηγησης ειναι περισσοτερο παιδικο απ ότι περιμενα...γνωμη μου ειναι ότι προκειται λιγοτερο για musical και περισσοτερο για stunt-theater μετα μουσικης...υπαρχουν βεβαια τα μακροσκελη μερη με τα τραγουδια των ηθοποιών-τραγουδιστων αλλα αυτα αποτελουν απλα το συνοδευτικο υπερθέαμα που προσφερεται στα ματια του θεατη..προκειται για μια πανδαισια χρωματων και εναλλασσομενων χορογραφιων οπως εγω τουλαχιστον δεν εχω ξαναδει (δεν το παιζω κριτικος και καθηγητης στα συγκεκριμένα θεαματα, απλα εχω δει καποια αντιπροσωπευτικα musical και εχω μια γενικοτερη εικονα του συγκεκριμενου ειδους διασκεδασης)...

Η σκηνοθεσια της παραστασης ειναι αψογη και αυτο οφειλεται κυριως στα απιστευτα μηχανηματα που εχουν στηθει και λειτουργουν τη σκηνη...ακριβως...δεν λειτουργουν ΣΤΗ σκηνη αλλα λειτουργούν ΤΗ σκηνη...ολοκληρη η σκηνη ειναι ενας οργανισμος που κινειται αδιαλλειπτα...Panels απο comic με ουρανοξυστες της Νεας Υορκης ζωντανευουν και σου δινουν την αισθηση ότι εισαι εκει...αναμεσα στα καρε του περιοδικου...η αιθουσα της ταξης στην οποια ο Peter Parker γινεται δεκτης των πειραγματων των μαθητων του μεσα σε μια στιγμη μεταμορφωνεται στα γραφεια της Daily Bugle...ολα ομως ωχρειουν μπροστα στις στιγμες που ολοι περιμεναμε...ο Spiderman αναρριχαται, πηδαει, κανει webslinging, παλευει με τον Green Goblin στον αερα και πανω απο τα κεφαλια των θεατων...υπαρχουν στιγμες που οι 2 τους πεφτουν απο ψηλα και προσγειωνονται αναμεσα στο κοινο για να εκτοξευθουν στον αερα και παλι, ζωντανευοντας την αισθηση ολων εκεινων των μονομαχιων μεταξυ τους που διαβαζουμε χρονια τωρα...ο Spiderman περναει τρεχοντας αναμεσα απο τους θεατες στο πρωτο θεωριο-μπαλκονι (εκει καθομουν εγω) και πηδαει στο κενο για να καταληξει στη σκηνη...

 

Βλεποντας την παρασταση καταλαβα γιατι επρεπε να γινουν τοσες προβες και υπηρχαν και τοσοι τραυματισμοι...

 

Τελικα αξιζε ?

 

ΟΚ...απο τη μια εχουμε τα εξης: δεν ειναι η ιστορια που ξερουμε...καποια πραγματα θα μπορουσαν να τα εχουν προσεξει αρκετα παραπανω...ορισμενα κοστουμια αγγιζουν τα ορια του γελοιου...η ιστορια του Spiderman ξεχειλωνεται προκειμενου να δημιουργηθουν οι επιθυμητες απο το σκηνοθετη προϋποθεσεις ωστε να ενταχθουν στην αφηγηση του ολα τα μηχανικα και θεατρικα ευρήματα

 

Παμε στην αλλη πλευρα: ο ηρωας που διαβαζεις απο την ηλικια των 6 (όντας σημερα 32) πηδαει απο τη σκηνη, αιωρειται με τον ιστο του πανω απο το πληθος, προσγειωνεται λιγα μετρα πιο μπροστα σου στη μαρκιζα του μπαλκονιου και σε χαιρεταει κουνωντας το χερι του...

 

Τα φωτα ανοιγουν, πιανω τον εαυτο μου να χαμογελαει και εχω βγαλει ηδη την αποφαση μου!

 

Β Well everybody!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116975
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ο ηθοποιός ο οποίος τραυματίστηκε σοβαρά και γιατροί αναγκάστηκαν να προχωρήσουν σε (αδιευκρίνιστης μορφής) ακρωτηριασμούς, υπέβαλε μήνυση στην παραγωγή, ισχυριζόμενος πως ο τραυματισμός δεν προκλήθηκε από ανθρώπινο λάθος αλλά από δυσλειτουργία του εξοπλισμού. Ζητά να μην αλλοιωθεί ο εξοπλισμός για να τον εξετάσουν πραγματογνώμονες.

 

http://artsbeat.blogs.nytimes.com/2013/09/18/injured-spider-man-actor-blames-equipment-malfunction/?_r=0

 

http://www.nydailynews.com/new-york/spider-man-actor-sues-musical-producers-lift-article-1.1459403

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.