Μετάβαση στο περιεχόμενο

Καμπανα,Modern Times ή Anubis


Σνούπης.

Καλυτερη Προσπαθεια   

61 Μέλη έχουν ψηφίσει

You do not have permission to vote in this poll, or see the poll results. Παρακαλούμε να συνδεθείτε ή να εγγραφείτε για να ψηφίσετε σε αυτή τη δημοσκόπηση.

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Ειναι οι 3 πιο σημαντικες μεταφορες superhero comix,στην ελλαδα απο τα τελη των 80s μεχρι τωρα.

Ψηφιστε πια θεωρειτε οτι εκανε την πιο αξιολογη πρσπαθεια ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

1)Καμπανάς:απ' όσο ξέρω,εισήγαγε τα superhero comics στην Ελλάδα.Έβγαλε πολλές,ποιοτικές σειρές που αριθμούν πολλά τεύχη,μόνο που εγώ δεν ζούσα εκείνη την εποχή και έτσι δεν ξέρω πιο πολλά πράγματα σχετικά.

 

2)Modern Times:Τα έκανε σκ@τ@ με τις σειρές,π.χ.στην σειρά Σπάιντερμαν έβαζε εναλλάξ ένα τεύχος από το Amazing Spiderman ένα από το Web of Spiderman(αν δεν κάνω λάθος).

 

3)Εταιρεία που δρα τα τελευταία χρόνια,κάτι που σημαίνει ότι την ξέρω πιο καλά από τις άλλες δύο.Έχει βγάλει κάποιες πολύ καλές σειρές(Astonishing X-Men,Batman Hush,Μπάτμαν)και καλές σειρές που μερικές φορές έκαναν κοιλιά(όλες οι Ultimate,Superman κ.ά.).

 

Ψήφισα την τρίτη για όλους τους παραπάνω λόγους που ανέφερα. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

εμμ.. 2 σχόλια

 

Ο Καμπανάς ξεκίνησε από δεκαετία 70. Άμα λέμε Καμπανάς τέλη δεκαετίας 80 μιλάμε μόνο για ΣπάηντερΜαν (και ίσως και Κάπτεν Αμέρικα ;) )

 

ένα αυτό.

 

δύο. Έχεις βάλει πολλαπλές επιλογές στο πολλ... μπορεί κάποιος να επιλέξει και 2 και 3 κουτάκια :) θες να το αλλάξω σε 1? (αν γίνεται ακόμα.....)

 

Προσωπικά θα πάω με τους Καμπανάδες. Κυρίως λόγω νοσταλγίας. Άμα χρειαζόταν να βάλω κάποιο επιχείρημα από πίσω, θα πω ότι είχαν πολύ μεγαλύτερη ποικιλία (νομίζω) και πολύ πιο κλασσικά πράγματα. Από την άλλη βέβαια, η Anubis πήγε με πολύ πολύ καλύτερες εκτυπώσεις...

 

:cheers5:

 

edit Τα υπερηρωικά Dark Chris τα έφερε ο Πεχλιβανίδης με τη σειρά "Τα Καλύτερα Κόμικς" τη δεκαετία του 60 ;) Απλώς ο Καμπανάς ήταν πιο επιδραστικός (ή έστω δεν έχουμε αρκετούς 50-60άρηδες για να πουν "Πεχλιβανίδης" ενώ είμαστε πολλοί οι 30-40άρηδες που θα πουν "Καμπανάς" ;) )

 

edit2: τουλάχιστον με αυτό το view votes βλέπουμε και ποιος :DJO: τίκαρε πολλές επιλογές :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Η καλύτερη μεταφορά (κατα την άποψή μου) δεν έγινε απο καμοία απο τις τρείς που έχεις. Νομίζω πως τα καλύτερα τα είδαμε απο την ΜΑΜΟΥΘ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είχε η Μαμούθ Μαύρο Πάνθηρα? Είχε η Μαμούθ Απάνθρωπους? Είχε η Μαμούθ Λοχία Φιούρυ? Είχε η Μαμούθ Φου Μαντσού? Είχε η Μαμούθ Ρομ? Είχε Two Gun Kid? Δράκουλα? Οδύσσεια 2001?

 

έλα. σε επαναφέρω σε τάξη! :)

 

Αλλιώς πάρε τη κολοκυθόπιτά σου και αλλού!!! :D :D :D

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

εμμ.. 2 σχόλια

 

Ο Καμπανάς ξεκίνησε από δεκαετία 70. Άμα λέμε Καμπανάς τέλη δεκαετίας 80 μιλάμε μόνο για ΣπάηντερΜαν (και ίσως και Κάπτεν Αμέρικα ;) )

 

ένα αυτό.

 

δύο. Έχεις βάλει πολλαπλές επιλογές στο πολλ... μπορεί κάποιος να επιλέξει και 2 και 3 κουτάκια :) θες να το αλλάξω σε 1? (αν γίνεται ακόμα.....)

 

1)εχω την εντυπωση οτι τα super hero comix,τα ξεκινησε τελη 80s.διορθωσε με αν κανω λαθος

2) :oops: ..αμα γινεται :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25033
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6209 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Δεν τα είχε, αλλά είχε φοβερη ποιότητα εκτύπωσης, είχε το καλύτερο (ίσως) run των ΧΜΕΝ, είχε 4 φανταστικούς, αρχίζοντας απο τα Kirby years και ένα σωρό άλλα. Είμαι Μαμουθικός. :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

germanicus 19,νομιζω πως το εφτιαξα..

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Η καλύτερη μεταφορά (κατα την άποψή μου) δεν έγινε απο καμοία απο τις τρείς που έχεις. Νομίζω πως τα καλύτερα τα είδαμε απο την ΜΑΜΟΥΘ.

η Μαμουθ δεν επικεντρωθηκε ποτε στα superhero..

εγω δεν μπορω να ψηφισω,γιατι πριν ειδα τα αποτελεσματα καταλαθος :P

θα ψηφιζα κ εγω Καμπανα,οχι επειδη εκανε κατι το εξαιρετικο,αλλα επειδη και modern times,και η anubis,δεν ενδιαφερθηκαν οσο θα επρεπε.(anubis λανθασμενες επιλογες,modern times-ασχολιαστο-)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5333 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Πρέπει να αναφερθεί και η "Πέργαμος" που έκδοσε και το "Death of Superman"! :beer: Πάντως ψηφίζω Anubis αφού την ξέρω καλύτερα και έκδοσε αρκετά αξιόλογα story arcs!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Ρίξε μια ματιά εδώ τσάκαλε στο εξαιρετικό αφιέρωμα που έκανε ο bonadrug :) Έχει όλους τους Καμπανάδες (τα Μάρβελ για να ακριβολογούμε) κατά σειρά εμφάνισης! :)

 

X-men, F4, New mutants και 2-3 τίτλοι ακόμα... :) μπααααα. Δε με φτιάχνουν. Ο άλλος έβγαλε κυριολεκτικά ανθολογία! Άνοιγες το τεύχος και δεν ήξερες τι θα πετύχεις! :) Και δεν πειράζει που δεν υπήρχε σειρά/ταξινόμηση. Η μαγεία του να βλέπεις κάτι το τελείως, μα τελείως καινούργιο και διαφορετικό σε ότι έπιανες δε συγκρίνεται :) και ειδικά στην ηλικία που τα διάβαζα :) Έως ένα βαθμό δεν θα ήταν καθόλου υπερβολή το να πω πως για εμένα όλα αυτά ήταν ότι ήταν για τους Αμερικανους η έκρηξη της Μάρβελ τη δεκαετία του 60 :)

 

Ούτως ή άλλως όμως, η γνώμη σου δε μετράει γιατί είναι διαφορετική από τη δική μου :D :D :D άρα είναι και λάθος! :D Και στη τελική κανείς δε ξέρει καμία σκληρή γενιά της Μαμούθ :D (μέχρι Luke Cage είχε ο Καμπανάς!!!! τι να λέμε τώρα :) Κίντερ Έκπληξη 30 χρόνια πριν βγει στο Ελλάντα :) ότι να'ναι και λίγα λέω :) )

 

:cheers5:

 

 

edit: Η Πέργαμος είναι σχεδόν ανύπαρκτη ως εκδοτική :) Τρομερά περιορισμένη γκάμα. Αν λείπει κάτι, αυτό ουσιαστικά είναι ο Ψαρόπουλος με τα Σούπερμαν-Μπάτμαν (από τη συγκεκριμένη περίοδο (όπως αυτή ορίζεται βάζοντας τον Καμπανά μέσα)). Ούτε όμως ο Καμπανάς ήταν κυρίως υπερηρωικά... Βασικά με Τιραμόλες και άλλα ιταλικά ξεκίνησε. Απλώς κάπου στη πορεία ανακάλυψε τα υπερηρωικά και αυτό κυριολεκτικά τον στιγμάτισε. Και αντικειμενικά μιλώντας, κρίνοντας τον Καμπανά με *σημερινά* κριτήρια, η Modern Times είναι 5δις% πιο συνεπής από αυτόν :) (με *σημερινά* κριτήρια. το τονίζω :) )

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

συμφωνω οσο δεν παει με τον φιλο!!! :clap2:

ιν Καμπανας γουι τραστ!! :respect:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Πάντως μέχρι στιγμής είναι ολοφάνερο ότι ψηφίζουμε με συναίσθημα :) Οι νεαρότεροι Anubis, οι γηραιότεροι Καμπανά (και κανένας Modern :lol: )

 

Κυριολεκτικά ένα αυτό ξέρουμε, αυτό εμπιστευόμαστε :)

 

:cheers5:

 

ΥΓ μόνο ο Ορέστης είναι ηλικιακά διχασμένος... στο μεταίχμιο του να χαρακτηριστεί μεσήλικας θα έλεγα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Ντέρμπυ μεταξύ Καμπανά και Anubis!!! :clap2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΥΓ μόνο ο Ορέστης είναι ηλικιακά διχασμένος... στο μεταίχμιο του να χαρακτηριστεί μεσήλικας θα έλεγα :)

 

:lmao: Περνάω

!!!!! Ο ΣκοτεινόΧριστος με νιώθει! :lol:

 

Καμπανάς: παπάδες + το καλύτερο και μεγαλύτερο σε διάρκεια run σε υπερηρωικό ever, λέγε με Spiderman! :respect:

Μαμούθ: Έβγαλε από Τρανσφόρμερς το adaptation της κορυφαίας ταινίας των 80s και Ιντιάνα Τζόουνς! Έπρεπε να ήταν στη δημοσκόπηση, θα την είχα ψηφίσει εξίσου! +1 Αντρέας!

Modern Times: απλά έμαθε τη γενιά μου τι εστί υπερηρωικό κόμικ, με αποκορύφωμα τα Marvels και Marvel vs DC. Αλλά τα έκανε σαλάτα, μετά τα έκοψε όλα και τα έκανε χαρτοπολτό. Μέχρι και στις μέρες μας εξακολουθεί να κόβει ό,τι κόμικ βγάζει! :collapse: Δε σεβάστηκε ποτέ τον αναγνώστη κατ'εμέ.

Anubis: Πολύ καλής ποιότητας εκδόσεις, ατυχείς επιλογές στην πλειονότητα των περιπτώσεων. Ξεχωρίζω μονάχα Astonishing X-Men, Transformers RotF και Spider-Man pre-Brand New Day. Πανάκριβες αλλά πολύ καλές ποιοτικά εκδόσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5248 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Εγώ διαλέγω Modern Times. :P

Ο λόγος που την ψήφισα είναι ότι μεγάλωσα με αυτήν και με μύησε ως ένα βαθμό στα υπερηρωϊκά σαν πιτσιρίκι. Εν συνεχεία, με απογοήτευσε κόβωντας δεκάδες τίτλους. Τελικά, ύστερα το υπερηρωϊκό δε με τράβηξε τόσο. Ίσως η Modern Times να ευθύνεται γι' αυτό, δημιουργώντας μου παιδικό τραύμα... :lol: Την Anubis ποτέ δεν την ακολούθησα στα υπερηρωϊκά κυρίως λόγω των υψηλών τιμών και της έλλειψης ενδιαφέροντος για σούπερ ήρωες από την πλευρά μου. Για Καμπανά, δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη - ένα τεύχος έχει περάσει όλο κι όλο από τα χέρια μου.

:cheers4:

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10019
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  2059
  • Reputation:   8663
  • Achievement Points:  2059
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5446 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ειναι λιγο ατοπο να διαλεξουμε μεταξυ των τριων τους.Και τι να συγκρινουμε μεταξυ τους?τι σειρες εκδιδανε?την ποιοτητα της εκδοσης?την τιμη?Οσον αφορα το θεμα της συνολικης προσφορα δεν το συζηταμε ψηφιζω δαγκωτο ΚΑΜΠΑΝΑΣ.Αποκλειεται να ασχολουμουν με τα κομικς αμα δεν υπηρχαν οι εκδοσεις καμπανας.Θυμαμαι που αγοραζαμε με τον αδελφο μου οταν ημασταν μικροι το σπαιντερμαν σε μικρο μεγεθος με τις ασπρομαυρες και πορτοκαλι σελιδες,το σουπερ σπαιντερμαν που ηταν εγχρωμο(wow!)και μετεπειτα το εγχρωμο σπαιντερ μαν και το καπταιν αμερικα την δεκαετια του 90'.Βεβαια παρολες τις πολλες σειρες που εξεδιδε η καμπανας σαν εκδοσεις ηταν μετριες στη καλυτερη.θαμπα χρωματα,κακη μεταφραση(pie of cake=κομματακι κεικ),μετριο χαρτι κτλ.Η μαμουθ απο την αλλη και εδω θα συμφωνησω με τον AndreasD που εξεδιδε τους x-men τους οποιους επισης λατρευα εκανε εξαιρετικη δουλεια στον τομεα της εκτυπωσης και της μεταφρασης.Ισαξια τουλαχιστον με τα αμερικανικα.Ενα λαθος που κανανε και οι δυο τους βεβαια ηταν το οτι παλιοτερα κοβανε τις ιστοριες στη μεση(τις δευτερευουσες παντα).Αλλα και η μαμουθ ειχε καλους τιτλους στο ενεργητικο της οπως την κλασικη περιοδο claremont/cockrum/byrne/smith/romita jr,x-factor επισης,new mutants,fantastic 4,spiderwoman,captain marvel κτλ.Θα ηθελα επισης να υπενθυμησω τη σειρα "ΑΝΘΡΩΠΟΣ ΑΡΑΧΝΗ" της μαμουθ αρχες 90'η οποια σαν εκδοση ηταν κορυφη και ακομα και σημερα τη θεωρω φοβερη(οσον αφορα την ποιοτητα της εκδοσης).Η modern times ειχε την ευκαιρια να κανει κατι αλλα οι ανεξεγκτες και χωρις σκεψη σειρες που εβγαζε καποια στιγμη την εκαναν να φαληρισει.μα καλα χαθηκε να εκδιδουν 2 περιοδικα το μηνα?οτι ναναι....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7341
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  101
  • Content Count:  1379
  • Reputation:   6443
  • Achievement Points:  1379
  • Days Won:  5
  • With Us For:  5637 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Καμπανάς ασυζητητί! :party4::party2::minigun::blob6:

Γιατί έβγαλε παπάδες, γιατί είχε τρισάθλιες μεταφράσεις, απαίσια εκτύπωση και ήμουν 11 χρονών και ήταν το καλύτερο πράγμα που είχα διαβάσει στη ζωή μου, μετά τα "Διαπλανητικά" βεβαίως - βεβαίως.

Καιρός είναι να μάθουν και οι νέοι πως τις παλιές αγάπες δεν τις ξεχνάμε και δεν τις ξεπερνάμε ποτέ! Ζουν για πάντα στα θησαυροφυλάκια των ομορφότερων αναμνήσεων μας! :flower5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5053 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

@ :DJO:σε παρακαλώ,λέγε με σωστά.Σκοτεινό Χρήστο,όχι Σκοτεινό Χρίστο!!!

 

Υ.Γ.Ποιο είναι το κανονικό σου όνομα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Οτινανιστής, Ονειροβάτης. :P

 

Ωπ, ξέχασα τα Καλύτερα Κόμικς! Ιστορική έκδοση, με απίστευτες ιστορίες, που συνδυάζουν χιούμορ, δράση και επιστημονική φαντασία! Μονάχα σαν έκδοση ποιοτικά ήταν Ατλαντίς, οι οποίες εκδόσεις δεν έχουν βγάλει ποτέ καμιά καλοτυπωμένη έκδοση κόμικς που να αντέχει στον χρόνο... :down: Τα βάζω ένα σκαλοπάτι πάνω από τη Modern Times.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26434
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6200 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Πού είναι η ΜΑΜΟΥΘ ρεεεεε;

 

Δεν ρωτάω επειδή θεωρώ απαραίτητα ότι είναι η καλύτερη, απλά δεν είναι δυνατόν να μιλάμε για υπερηρωϊκά κόμικς στην Ελλάδα χωρίς τη Μαμούθ!

 

Εγώ δεν ψηφίζω καθόλου! :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27518
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5715 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Ωχ ,ωχ .Θέλετε να αρχίσω ε; Έχω διαβάσει από όλους τους εκδοτικούς οίκους ,από άλλους περισσότερα ,από άλλους λιγότερα και φυσικά δεν έζησα τις εποχές που ήταν όλοις στις δόξες τους.Έχω σχηματίσει άποψη όμως.

 

1)Καμπανάς.Το πρώτο μου τεύχος από αυτούς το διάβασα σε ηλικία 11 χρονών και ήταν Σπάιντερ-μαν.Ε λοιπόν ήταν ο λόγος που μίσησα τα υπερηρωϊκά και δεν τα ξανάπιασα παρά μετά από 5 χρόνια.Αυτό το πράγμα ήταν τυπωμένο πάνω σε χαρτί τουαλέτας,οι χαρακτήρες έλεγαν ασυναρτησίες ,τα χρώματα ήταν λάθος και μέσα είχε τμήματα ιστοριών από άλλους χαρακτήρες! Μεγαλώνοντας απέκτησα και άλλα τεύχη του Καμπανά και τα διάβασα.Ε η άποψή μου δεν έχει αλλάξει κια πολύ.Από τις αθλιότερες εκδοτικές προσπάθειες που έχουν γίνει ποτέ στη χώρα μας ,παραδόξως όμως ώθησε πάρα πολλούς στα κόμικς. Ποτέ δεν θα ξεχάσω την παρακάτω μετάφραση:

«Ο ΑΣΗΜΕΝΙΟΣ ΣΟΥΦΕΡ ΠΕΡΝΗ ΤΗ ΣΑΝΙΔΑ ΤΟΥ ΚΑΙ ΠΕΤΑΕΙ ΣΤΟ ΔΙΑΣΤΗΜΑ» . Χρειάστηκε να την διαβάσω παραπάνω από 3 φορές για να καταλάβω πρώτον τι ήθελε να πει ο ποιητής και δεύτερον το μεγαλείο του Έλληνα μεταφραστή.Τι να λέμε τώρα, απορώ πως ακόμα τον έχουν σε εκτίμηση!

 

2)Modern Times.Πεντακόσιες χιλιάδες τίτλοι τον μήνα ,από αριστουργήματα μέχρι σαβούρες που ακόμα και οι εταιρίες θέλουν να ξεχάσουν και όλα αυτά τυλιγμένα σε σε χαρτί λίγο καλύτερο από τον Καμπανά και σε διεκπαιρεωτικές μεταφράσεις.Πήγε καλά στην αρχή ,μετά τη βαρέθηκε ο κόσμος ,ήταν και ασυνεπής και τελικά την πάτησε.Αναμενόμενο ,για μια από τις πιο τυχάρπαστες και «αρπαχτές» προσπάθειες που έγιναν ποτέ στη χώρα μας.

 

3)Ψαρόπουλος.Πολύ καλύτερος και από τους δύο προηγούμενους ,με καλές μεταφράσεις συνήθως ,το μόνο κακό ήταν οι επιλογές των ιστοριών του.Ενώ το 1980 έιχαν αρχίσει να ωριμάζουν τα Αμερικάνικα Κόμικς ,αυτός επέμενε (sτην αρχή τουλάχιστον) σε siver age ιστορίες που ήταν παιδαριώδεις.Δεν ξέρω ,ίσως ποτέ να μην ενδιαφέρθηκε τόσο πολύ για τα υπερηρωϊκά όσο για τα υπόλοιπα ,πάντως μπορούσε να έχει κάνει πολύ καλύτερη δουλειά.

 

4)Anubis. Kαι εγένετο φως.Επιτέλους μια σοβαρή -εκδοτικά- εταιρία ,με σεβασμό στον αναγνώστη.Καλό χαρτί ,λίγες διαφημίσεις και καλές ιστορίες τουλάχιστον από πλευράς DC. Η Μάρβελ είναι αμφιλεγόμενη ιστορία μιας και μερικοί λατρεύουν ,ενώ άλλοι μισούν το ultimate Universe.Οι τιμές στα τεύχη ήταν πολύ καλές ,το ίδιο και στους τόμους ,τα graphic Novel της όμως ήταν και είναι απλησίαστα. Ας μην ξεχνάμε πως είναι η εταιρία που μετέφρασε στα Ελληνικά το V for vendetta και το Watchmen.Από τις πιο σοβαρές δουλειές που έχουν γίνει ποτέ στην Ελλάδα πάνω στο θέμα.Τουε βγάζω το καπέλο και ας έχουν τσουχτερότατες τιμές σε ορισμένα είδη τους.

 

5)Μαμούθ.Η Anubis θα βρισκόταν εδώ ,αν δεν υπήρχε η Μαμούθ.Απλά οτι καλύτερο βγήκε ποτέ στη χώρα μας.Το καλύτερο X-Men που βγήκε ποτέ ,σε απίστευτα καλή μετάφραση ,καλό χαρτί και σεβασμό στον αναγνώστη.Ακόμα και τώρα οι εκδόσεις τους στέκουν αντάξια σημερινών προσπαθειών.Είναι να απορείς που δεν άντεξαν στο χρόνο! Για περισσότερες πληροφορίες στο ποστ του Αντρέα.

 

Η σειρά πάει από το χειρότερο προς το καλύτερο και δεν πιραλαμβάνει Πέργαμο εκδοτική καθώς δεν έχω διαβάσει αρκετά ώστε να μπορώ να κρίνω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36514
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5406 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΚΑΒΑΝΑΣ

Ειχα πολλα να πω άλλα τα είπαν οι φίλοι συνδιαβαστές germanicus19 και green-mits,τι σημασία εχουν οι κακοεκτυπομενες σελίδες τα χρώματα που βγαίνανε έξω απο τις φιγούρες των ηρώων απο τα συναισθήματα που σου προκαλούσαν-σε μιά πιο΄αθώα΄εποχή δίχως βιντεοπαιχνιδια,ηλ.υπ. κ.λ.π.-οι ήρωες της Μαρβελ ο αποκρουστικός άλλα ανθρώπινος Μορμπιους,ο τρομακτικός Κόμης Δράκουλας,η γοητευτικά επικίνδυνα Σατάνα οι απόμακροι Απάνθρωποι με τα παράξενα σχέδια του Κιρμπι όπως και στην Οδύσσεια 2000.Ο μακαλευτής Κόναν η γυναικάρα Κόκκινη Σόνια με τα μεγάλα...προσοντα...στην μάχη κ.λ.π.

Θυμάμαι το σοκ που έπαθα όταν πέθανε η Γκβεν Σταίηση,να πεθαίνει φίλη ήρωα ηταν πρωτογνωρο στα τότε παιδικά μάτια μου(τώρα απο5 ετων τα παιδάκια εχουν σκοτώσει 100άδες στα πι-σι παιχνίδια τους)

Καλος ο Πεχλιβανίδης που πρωτόφερε τα υπερηρωικά αλλά ο Καμπανάς διάλεξε την Μάρβελ που είχε πιο ανθρώπινους χαρακτήρες απο την ξενέρωτη(μέχρι τότε)Ντι-σι.

Και ναι,ο Λόρδος έχει δίκιο στην ψηφοφορία έπρεπε να ειναι και η μαμουθ όπως και οι άλλες 2 εταιρίες.

ο ταπεινος σας post-10466-12786303983515.gif

Επεξεργασία από comicsking
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5603 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Ψηφίζω Μαμούθ Κόμιξ: Καλές μεταφράσεις- Εξαιρετικοί τίτλοι- Σεβασμός στο αναγνώστη- Απίστευτες σελίδες αλληλογραφίας- Ομορφες εκδόσεις- Πολύ καλό χρώμα. Αφού διάβασα το X-men #27 της έκδοσης της Μαμούθ (το πρώτο X-men που διάβασα ποτέ) αποφάσισα συνειδητά να συλλέγω κόμικς. Αυτό για μένα είναι το μεγαλύτερο στοίχημα που μπορεί να κερδίσει μια εκδοτική εταιρία. Η Μαμούθ και η Βαβέλ ευθύνονται για το οτι διαβάζω σήμερα κόμικς. :thanks::beer:

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

καλα ειναι και θεμα εποχης..ας πουμε η καμπανα και η μαμουθ πεσανε πανω-κατω στο αποκορυφωμα της επιτυχειας της marvel.η modern times σε μια πολυ λιγοτερης απηχησης(αλλα με πολλα αριστουργιματα)εποχης,και η anubis στην εποχη των ultimate(οπου το οι αποψεις

διίστανται)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  466
  • Group:  Members
  • Topic Count:  65
  • Content Count:  920
  • Reputation:   7678
  • Achievement Points:  950
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  52

Οτινανιστής, Ονειροβάτης. :P

 

Ωπ, ξέχασα τα Καλύτερα Κόμικς! Ιστορική έκδοση, με απίστευτες ιστορίες, που συνδυάζουν χιούμορ, δράση και επιστημονική φαντασία! Μονάχα σαν έκδοση ποιοτικά ήταν Ατλαντίς, οι οποίες εκδόσεις δεν έχουν βγάλει ποτέ καμιά καλοτυπωμένη έκδοση κόμικς που να αντέχει στον χρόνο... :down: Τα βάζω ένα σκαλοπάτι πάνω από τη Modern Times.

 

DJO μάλλον τα μπερδεύεις ή δεν έχεις πιάσει ποτέ τεύχος Πεχλιβανίδη Ατλαντίς σε καλή κατάσταση. Με την καλή έννοια :oops:

Υπάρχουν τεύχη από τις σειρές τους που είναι σαν να βγήκαν χθες.

 

Α..ναι και φυσικά Καμπανά. Δεν έχει σημασία πως το διάβασες (χάλια χρώμα, εκτύπωση κλπ) αλλά τι διάβασες και πότε ηλικιακά.

Να πω ακόμα μιάς και άρχισα ότι οι μεταφράσεις στα πρώτα μεγάλα τεύχη δεν ήταν καθόλου άσχημες.

Θυμηθείτε ανάλογες συζητήσεις στην αλληλογραφία της Μαμούθ. :hi:

Επεξεργασία από crc
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12748
  • Group:  Members
  • Topic Count:  19
  • Content Count:  440
  • Reputation:   1797
  • Achievement Points:  440
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5049 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Με την καλή έννοια :oops:

 

ποια ειναι η κακη εννοια? :oops:

:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  694
  • Group:  Members
  • Topic Count:  16
  • Content Count:  471
  • Reputation:   2306
  • Achievement Points:  477
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Kαμπανα ψηφισα και ετυχε να ειμαι και ο πρωτος ,τις αλλες δεν τις γνωρισα ,anyway διαβαζω ολα θετικα για την ΜΑΜΟΥΘ και to set things straight εννοειται οτι και ειχε και αυτη τα ελατωματα της,θυμαμαι παραπονα για μεταφρασεις ,χαρτι,εκτυπωση,εξωφυλλα να συζητιουνται σε μηνιαια βαση στην στηλη της αλληλογραφιας.

Με αποκορυφωμα την εκδοση του Punisher Limited series που δεν ειχε τελος,ακομα περιμενουμε και αν δεν το βγαλει θα το ζηταμε μεχρι να πεθανουμε.

Δεν ξεχνω!! :moutra2:

 

5455-1.jpg

 

Την εβγαλε η Κομπρα Πρεςς τελικα,αστα να πανε

Επεξεργασία από AARDVARK
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120972
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6338 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

DJO μάλλον τα μπερδεύεις ή δεν έχεις πιάσει ποτέ τεύχος Πεχλιβανίδη Ατλαντίς σε καλή κατάσταση. Με την καλή έννοια :oops:

Υπάρχουν τεύχη από τις σειρές τους που είναι σαν να βγήκαν χθες.

 

Α..ναι και φυσικά Καμπανά. Δεν έχει σημασία πως το διάβασες (χάλια χρώμα, εκτύπωση κλπ) αλλά τι διάβασες και πότε ηλικιακά.

Να πω ακόμα μιάς και άρχισα ότι οι μεταφράσεις στα πρώτα μεγάλα τεύχη δεν ήταν καθόλου άσχημες.

Θυμηθείτε ανάλογες συζητήσεις στην αλληλογραφία της Μαμούθ. :hi:

 

Έχουμε 3 αντίτυπα σε καλή κατάσταση. Είναι σαν τα Κλασικά/Μικρά Κλασικά σε μεγαλύτερο μέγεθος, που άμα δεν τα προσέξεις, μετά από κάμποσα διαβάσματα τα εξώφυλλα θα σου μείνουν στο χέρι, κι ας μην έχει πάθει τίποτα το εσωτερικό. Επειδή δεν είναι τόσο εύθραυστα όσο τα τευχάκια της Modern Times ή κακοτυπωμένα σαν τα Καμπανάς, τα έβαλα ένα σκαλοπάτι παραπάνω. Μετά βάζω Μαμούθ και πάνω-πάνω Anubis, όσον αφορά το ποιοτικό. Απλά είναι ιστορική έκδοση και η πρώτη με υπερηρωικά.

 

 

σσ.Σε έναν τόμο (νομίζω Διαπλανητικά) ένα τεύχος έχει 180 μοίρες ανάποδα σελίδες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28473
  • Reputation:   190087
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6362 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

σε ένα τεύχος μόνο? :) Εάν δεν απατώμαι σε όλα τα τεύχη η μια ιστορία πήγαινε έτσι και η άλλη (που αρχίναγε από το τέλος) πήγαινε ανάποδα :)

 

Είναι τρομερά δύσκολο το να συγκρίνουμε ποιότητα εκτύπωσης/μετάφρασης/απόδοσης στα κόμικ διαφορετικών δεκαετιών. Άμα σκεφτούμε πόσο κόστιζαν τα Star Comics (Camelot, Storm, Eric Castel) τη δεκαετία του 80 που ΕΙΧΑΝ ποιότητα εκτύπωσης εφάμιλλη των σημερινών στάνταρ, τότε άμα βγάζαν τέτοια πράγματα τη δεκαετία του 60, το κάθε τεύχος θα κόστιζε όσο μια γκαρσονιέρα τότε :D

 

Και βλέποντας πως χτυπιέται ο 20χρονος zade για τις παλιές εκδόσεις, τόσο πιο προφανές γίνεται πως δε γίνεται να συγκρίνεις όλες αυτές τις εκδόσεις έξω από την εποχή τους :) Γιατί δεν λέει και κανένα ψέμα :) Αλλά άμα βάλουμε κάτω τα νούμερα, μιλάει για κόμικ που έπιασε στα χέρια του το 2000-2001... :) Και το συνέκρινε με όσα άλλα διάβαζε εκείνη την εποχή.... Και εγώ προσωπικά, σήμερα, έχω πρόβλημα να διαβάσω silver age Marvel comics :) (για να μη σταθούμε μόνο στην εκτύπωση).

 

Διόρθωση. Ο Ψαρόπουλος δεν έβγαλε silver age comics :) DC τελών 70'ς μετέφρασε :) Bronze age λοιπόν ;)

 

Πάντως άκρως ενδιαφέρουσα δημοσκόπηση. :cool: Νομίζω ότι τα αποτελέσματα είναι άκρως διαφωτιστικά και χαρακτηριστικά :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.