Μετάβαση στο περιεχόμενο

Doctor Strange (2016)


DJO

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  25899
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  970
  • Reputation:   5987
  • Achievement Points:  970
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4221 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

καλό το inception like thing  αλλά σαν trailer  δεν μου έκανε κάτι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

μου φανηκε σαν να εχει πιο "σοβαρο υφος" απο τις υπολοιπες ταινιες της μαρβελ.. θα δειξει.. εγω παντως ενθουσιαστηκα :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Gwenpool-Doctor-strange.png

 

λολ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Doctor Strange Official Trailer 2

 

Inception? Ποιο Inception; :P

 

+ Νέο πόστερ

 

 

doc-strange-poster-1d778.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  23222
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  194
  • Content Count:  3504
  • Reputation:   24635
  • Achievement Points:  3325
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4579 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

CHECKMATE_STRANGE_GREECE.jpg   CHECKMATE_KAECILIUS_GREECE.jpg   CHECKMATE_MORDO_GREECE.jpg   CHECKMATE_ANCIENT1_GREECE.jpg   CHECKMATE_CHRISTINE_GREECE.jpg   CHECKMATE_WONG_GREECE.jpg       :havefun:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  31208
  • Group:  Members
  • Topic Count:  2
  • Content Count:  99
  • Reputation:   455
  • Achievement Points:  99
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3081 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μόλις γύρισα από το cinema. Ωραία ταινία, αξίζει τα λεφτά της. Τα δυνατά της σημεία είναι οι ηθοποιοί και τα visuals. Στις μισές σκηνές η έκφρασή μου ήταν κάπως έτσι:  :wow:

Από άποψη σεναρίου και villain, είναι σαν οποιαδήποτε συνηθισμένη superhero movie. Μην περιμένετε καινοτομία σε αυτό τον τομέα. 

Η ταινία δηλαδή δεν είναι κανένα "αριστούργημα". Γενικά, το MCU έχει 3-4 πολύ καλές ταινίες, 2-3 κακές ταινίες και οι υπόλοιπες είναι απλώς καλές. (ή decent, όπως θέλετε πείτε το) Το Doctor Strange ανήκει στις "απλώς καλές". 

 

Αν μειώσετε λίγο τις προσδοκίες σας και πάτε με αυτή τη λογική στο cinema, μάλλον θα απολαύσετε τη συγκεκριμένη ταινία. (Και προσωπικά, επειδή λατρεύω τα origin stories, την ξαναέβλεπα άνετα αρκετές φορές ακόμα)  :best:

 

*Edit: Η ταινία έχει ένα mid credits scene και ένα post credits scene. (2 συνολικά) Καθίστε μέχρι το τέλος. 

Επεξεργασία από Alex7795
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25862
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  545
  • Reputation:   4567
  • Achievement Points:  547
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4228 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Και εγώ μόλις γύρισα από το cinema. Ωραία ταινία, αξίζει τα λεφτά της. :)

 

Το MCU νομίζω έχει σχεδόν την ίδια ποιότητα σε κάθε ταινία του. Δεν το λέω αρνητικά. Όλες κυμαίνονται στο 6.5-8/10 βαθμολογικά άρα μιλάμε για απλά καλές έως αρκετά καλές. Καμία αίσχος, καμία αριστούργημα. Η μεγάλη διαφορά έρχεται στους χαρακτήρες γιατί ο καθένας μας θεωρεί αγαπημένη του ταινία αυτή που οι πρωταγωνιστές τον κάνουν να δένεται λίγο παραπάνω συναισθηματικά (νομίζω). Ο Doctor Strange είναι στο Top3 μου σαν marvel χαρακτήρας και γι' αυτό όχι απλά απόλαυσα την ταινία αλλά τη χάρηκα σχεδόν όσο καμία άλλη...

 

Τα visuals effects ήταν όντως φοβερά. Ενδιαφέρον και η mid credits σκηνή.  :beer3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30086
  • Group:  Members
  • Topic Count:  28
  • Content Count:  841
  • Reputation:   6509
  • Achievement Points:  854
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3640 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

 Όλες κυμαίνονται στο 6.5-8/10 βαθμολογικά άρα μιλάμε για απλά καλές έως αρκετά καλές. Καμία αίσχος, καμία αριστούργημα.

 

Θα διαφωνήσω...τα Iron-Man 2-3, το Thor 2 και το Avengers 2 είναι άθλια και δεν έχουν καμία σχέση με το Winter Soldier ή τους Φύλακες του Γαλαξία που είναι πολύ πολύ καλές ταινίες.

 

 

Στα της ταινίας, μιας και την είδα και εγώ αν και γνώριζα ελάχιστα τον κύριο Δόκτωρα, είναι πολύ καλή και πάρα πολύ ευχάριστη, πραγματικά δεν κατάλαβα πόσο γρήγορα πέρασε ο χρόνος, άνετα στην καλύτερη πεντάδα του MCU.

Επεξεργασία από Paris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αξιζει τα λεφτα της οπως προαναφερθηκε. Αν και με κουρασαν τα origin stories, το συγκεκριμενο δεν με χαλασε. Θα ηθελα να ειναι λιγο μεγαλυτερη, κατα προτιμηση πριν το "φιναλε" της αλλα δεν πειραζει.
Βλεπωντας την συνειδητοποιησα οτι μπορει ευκολα να την δει καποιος που δεν εχει σχεση με το mcu ή την marvel, ειναι τοσο αυτονομη που στεκει παρα πολυ καλα απο μονη της.

 

Στα κακα θα βαλω τα πολλα αστεια, αν και ολα σχεδον καλα, ο μεγαλος αριθμος τους εκανε την ταινια καπως πιο ασοβαρη απο τι θα ηθελε και η ιδια να ειναι.
Επισης δεν ξαναπαω κινηματογραφο σε ταινιες που με νοιαζει η πλοκη, καθως οι διπλα ειχαν διαβασει το The Oath (κατι που απεφυγα να κανω, για να μη μπω στο τριπακι να την κρινω συμφωνα με το κομικ) και spoilαραν μεταξυ τους τα παντα, χαλωντας ολες τις εκπληξεις για μενα, και οι πισω φωναζαν αστειακια συνεχως στις σημαντικες σκηνες.  :sad1:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ας ξεκινήσουμε από το δυνατό κομμάτι της ταινίας, τα οπτικά εφέ. Η λέξη οφθαλμόλουτρο είναι επαρκής για να περιγράψει το πόσο όμορφα και προσεγμένα είναι σχεδόν όλα τα visuals της ταινίας. Και λέω "σχεδόν" διότι όπως ήταν αναμενόμενο σε μια ταινία όπου το 85% είναι ειδικά εφέ, θα είχαμε και κάποιες μικρές απογοητεύσεις. Είναι όμως ελάχιστες και σε καμία περίπτωση δεν αφαιρούν από την συνολική εμπειρία. Ειλικρινά δεν μπορώ να καταλάβω πως έγιναν συγκρίσεις με το Inception. Είναι τελείως άτοπες για πολλούς λόγους που δεν σκοπεύω να αναλύσω εδώ. Ένα άλλο ισχυρό χαρτί της ταινίας είναι το cast. Benedict Cumberbatch, Mads Mikkelsen και Benedict Wong σε μια ταινία; Ουάου! Τρεις από τους κορυφαίους ηθοποιούς που υπάρχουν αυτή τη στιγμή, δίνουν ρέστα! Η ερμηνείες τους είναι άψογες και δεν βρίσκεις το παραμικρό ψεγάδι σε αυτές! Όλο το υπόλοιπο cast κινείται σε μέτρια προς καλά επίπεδα με ευχάριστη έκπληξη την Τilda Swinton που έκανε απίστευτη δουλειά σαν Ancient One! Τόσο απίστευτη που ακόμα κι αν απλά την έβλεπες στην οθόνη χωρίς να μιλάει, θα ήσουν αρκετά ευχαριστημένος! Στα θετικά μπαίνει και η ατμόσφαιρα της ταινίας που προσπαθεί (επιτέλους!) να μας παρουσιάσει ένα πιο σκοτεινό κόσμο της Marvel.


 


Από την άλλη όμως κάποια προβλήματα συγκρατούν την ταινία από το να είναι τέλεια. Όπως προείπα, η ταινία έχει τόσους ταλαντούχους ηθοποιούς που δυστυχώς δεν τους αξιοποιεί στο έπακρο. Αυτό συμβαίνει διότι η πλοκή είναι μέτρια και αδυνατεί να στηρίξει τις ικανότητες των ηθοποιών. Μη παρεξηγηθούμε, δεν λέω πως είναι κακιά. Απλά θα μπορούσε να είναι καλύτερη καθώς δεν ξεφεύγει από τα τετριμμένα των ταινιών του είδους, ενώ θα μπορούσε, μιας και είχε το κατάλληλο υλικό. Στο τέλος ένιωσα πως όλος αυτός ο συνδυασμός αστέρων έμεινε αναξιοποίητος. Ακόμα, ο θεατής δεν συμπάσχει για τους χαρακτήρες. Αυτό συμβαίνει διότι δεν έχει δοθεί το απαραίτητο βάθος σε αυτούς, με αποτέλεσμα να μη σε νοιάζει πραγματικά τι θα τους συμβεί. Αλλά αυτό, λόγω του είδους της ταινίας μπορούμε να το προσπεράσουμε. Επίσης δεν έχω καμία μνήμη της μουσικής της ταινίας. Μου κάνει περίεργο μιας και την είδα ΧΘΕΣ. Θυμάμαι πάντως πως παρατήρησα την αδυναμία της μουσικής, που δεν υποστήριξε όπως έπρεπε τα οπτικά εφέ, άσχετα αν τα δεύτερα έλαμπαν από μόνα τους.


 


Eιδική αναφορά θέλω να κάνω στον τομέα "χιούμορ" που υπάρχει στις ταινίες της Marvel και δυστυχώς το DOCTOR STRANGE δεν κατάφερε να ξεφύγει από αυτό. Καταλαβαίνω πως η Disney εχμ... η Marvel θέλει να κάνει τις ταινίες της προσιτές σε μικρότερες ηλικίες, αλλά για ποιο λόγο μου "καταστρέφεις" σημαντικά μια ταινία η οποία δεν χρειάζεται ανά 2 λεπτά ένα "κουλ" αστείο; Σοβαρά, η ταινία δεν το είχε ανάγκη. Δεν λέω να υπάρχει η απόλυτη μαυρίλα σαν το BATMAN V SUPERMAN, αλλά ειλικρινά εδώ δεν υπήρχε λόγος για τόσο χιούμορ. Μάλιστα αυτό λειτουργεί και ανασταλτικά, καθώς όταν πετάς μέσα 10 αστεία, ακόμα και 3 να είναι πολύ καλά, αυτομάτως χαντακώνονται. Δείτε το trailer.. Μια χαρά επική και ενδιαφέρουσα δεν φαίνεται η ταινία από μόνη της;


Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  30298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1875
  • Reputation:   11180
  • Achievement Points:  1890
  • Days Won:  24
  • With Us For:  3546 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Πήγα και το είδα χθες, μπορώ να πω ότι μου άφησε πολύ καλές εντυπώσεις. Τα δυνατά σημεία της ταινίας ήταν τα εφέ και οι ηθοποιοί σίγουρα. Εκπληκτικά εφέ, τρομερή μεταφορά του κομιξικού αλλοπρόσαλλου κόσμου του Strange στην μεγάλη οθόνη. Μας είχαν δώσει μια μικρή γεύση στο "Ant-Man", εκεί όπου ο Ant-Man συρικνώνεται μέχρι το Quantum Realm, εδώ όμως το απογείωσαν. 

 

Ο Benedict στάθηκε αντάξιος του ρόλου, αποτυπώνοντας τέλεια τον αρχικά υπεροπτικό χαρακτήρα του Στρείντζ αλλά και την τελική μεταστροφή του στον Υπέρατο Μάγο. Ο Mikkelsen επίσης απειλητικός ως Καϊσίλιος (παρεμπιπτόντως ας μάθει κάποιος τα διαλυτικά στον μεταφραστή, σε όλη την ταινία τον έγραφε Καισίλιο). Ο Ejofor δυνατός δευτερεύων χαρακτήρας που φαίνεται θα παίξει σημαντικό ρόλο και στο sequel. Ο Wong λειτούργησε άψογα ως comic-relief της ταινίας. Η McAdams στα μέτρα του ρόλου της και αυτή, ελπίζω να την δούμε και ως "Night Nurse", όπως είναι ο χαρακτήρας της στα κόμικ. Tilda Swinton πειστική ως "η Αρχαία", παρόλο που δεν είναι ο Ασιάτης γέροντας των κόμικ, αλλά της έδωσαν Κέλτικη καταγωγή εδώ.

 

Σαν ύφος η ταινία κινήθηκε όπως μας έχει συνηθίσει η Marvel, δράση και το ανάλογο χιούμορ. Το χιούμορ ίσως έμπαινε λίγο ξαφνικά και αταίριαστα μπορώ να πω, εκεί που ήταν σοβαρό το κλίμα πέταγαν ένα αστείο, η μετάβαση δηλαδή μερικές φορές δεν ήταν τόσο ομαλή, όμως σίγουρα τα αστεία θα σε κάνουν να γελάσεις πολλές φορές.

 

Σαν origin story προχώρησε αρκετά γρήγορα κάτι το οποίο νομίζω βοήθησε στο να μην είναι ανιαρό, ήρθαμε να δούμε τον Doctor Strange, όχι τον Στήβεν Στρέιντζ να πολεμά να γίνει ο Doctor Strange και τελικά να φτάνει στο επίπεδο αυτό στο τελευταίο μισάωρο. Ήταν πρωτότυπο και διαφορετικό, παρόλο που κινήθηκε στα κλασικά πλαίσια "έχουμε έναν κακό που έχει αυτό το σχέδιο" κλπ κλπ. Ο κακός δεν ήταν κάτι το ιδιαίτερο, όπως μας έχει συνηθίσει η Marvel, αλλά το πώς τελικά νικάει ο Doctor Strange είναι κάτι εντελώς διαφορετικό από ότι έχουμε δει ως τώρα και πιστεύω θα το απολαύσουν όλοι. 

 

Οι δύο σκηνές στο τέλος απολαυστικές και κατατοπιστικές. 

 

Αυτά λοιπόν από μένα, θεωρώ ότι είναι στις Top 5 ταινίες της Marvel, μαζί με Civil War, Guardians, Avengers και Iron Man 1. Της βάζω ένα 8/10.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  31249
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  292
  • Reputation:   1789
  • Achievement Points:  292
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3061 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

 Επίσης δεν έχω καμία μνήμη της μουσικής της ταινίας. Μου κάνει περίεργο μιας και την είδα ΧΘΕΣ. Θυμάμαι πάντως πως παρατήρησα την αδυναμία της μουσικής, που δεν υποστήριξε όπως έπρεπε τα οπτικά εφέ, άσχετα αν τα δεύτερα έλαμπαν από μόνα τους.

Το παραπονο σου ειναι γνωστο θεμα της marvel,

αν και στην συγκεκριμενη υπηρχε ενα θεμα που μου αρεσε αρκετα, αν θυμαμαι καλα επαιζε στα end credits και καπου στη μεση της ταινιας αλλα δεν θυμαμαι τι ακριβως ηταν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  17295
  • Group:  Members
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2190
  • Reputation:   11195
  • Achievement Points:  2190
  • Days Won:  6
  • With Us For:  4710 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Το παραπονο σου ειναι γνωστο θεμα της marvel,

αν και στην συγκεκριμενη υπηρχε ενα θεμα που μου αρεσε αρκετα, αν θυμαμαι καλα επαιζε στα end credits και καπου στη μεση της ταινιας αλλα δεν θυμαμαι τι ακριβως ηταν.

 

Θα προτιμούσα να έχει 50% λιγότερα "κουλ" αστεία και ας μην είχε καθόλου μουσική :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55405
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5402 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

ωραίος ο doctor..

 

την ευχαριστηθηκα, μου αρεσε χωρις ομως να πω κατι του στυλ "πω ρε φίλε πώρωση" :P

τα marvel studios δεν με εχουν απογοητεύσει σε καμιά ταινία, κρατάνε ενα επίπεδο..

 

μιας και σχολιάσατε τα "αστειάκια"  μπορω να πω οτι εμενα δεν μου φάνηκαν πως έμπαιναν βεβιασμένα και ταιριαζαν

οσο για τα εφφε καλος ο κινηματογραφος αλλα σε μια 50αρα 4Κ θα γινεται πανικος χαχα

 

make mine marvel

 

 

 

ωραια η 1η σκηνη με τον thor οπου καταλαβαμε οτι ο dr θα ειναι στην 3η του ταινια, αλλα την τελευταια σκηνη δεν την ειδα αμα την βρει κανεις σε καλη ποιοτητα σε κανα λινκ ανεβαστε την σε spoiler :D:beer:

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Μόλις τo είδα οικογενειακώς, σε γενικές γραμμές μου άρεσε. Αρκετά σκοτεινό αν και τα συνεχή ψιλοαστεία δεν το άφηναν ν'αγιάσει!

 

Ο Benedict αξίζει συγχαρητήρια, σηκώνει όλη την ταινία στους ώμους του επάξια. Η μουσική μου θύμισε... Σταρ Τρεκ!

 

Το είδα σε 2D αλλά τα εφέ πρέπει να είναι φοβερά ( ή φοβερά ζαλιστικά; ) σε 3D -- αν το δει κάποιος 3D ας μας πει εντυπώσεις.

 

Και τα 2 after-credit scenes είναι σημαντικά, μην φύγετε αν δεν τα δείτε.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Δόκτωρ Παράξενος :lol:  ακούγεται παράξενα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11736
  • Group:  Members
  • Topic Count:  105
  • Content Count:  5255
  • Reputation:   56162
  • Achievement Points:  5427
  • Days Won:  269
  • With Us For:  5227 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  107

Δρ Στέφανος Παράξενος παρακαλώ! Θα έκλεινες ραντεβού να σε χειρουργήσει; :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Πφ... τέτοιο αγόρι...! :hug2:

 

Η ταινία είναι ένα παράδοξο. Την αντέγραψε το Iron Man I ακόμη και αν προηγήθηκε μια δεκαετία. Ο Robert Downey Jr. μιμήθηκε τον Doctor Strange! Ποτέ δεν έπαιξε τον Tony Stark!

Όπως είπε και η παρέα μου, και όπως σχολιάσανε αρκετοί εδώ, τα τετριμένα αστεία και τις σεναριακές νόρμες τις έδωσε αξία ο πρωταγωνιστής. Μπορεί να διαβάσανε Greekcomics και μεταφέρανε αυτές τις γνώμες. Το καράτε κίντ αν πήγαινε στο Hogwarts. :spidey_yeah_that:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  25799
  • Group:  Members
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  769
  • Reputation:   6225
  • Achievement Points:  785
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4242 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Συμφωνώ με τους προλαλήσαντες!Εμένα μου θύμισε και (λίγο) Matrix!

Στους τίτλους τέλους έχει δύο πρόσθετες σκηνές.

Η  πρώτη είναι στην αρχή, κανένα πρόβλημα αλλά η δεύτερη είναι κυριολεκτικά στο τέλος αφού παρελάσουν όλοι, μα όλοι οι συντελεστές της ταινίας (κάποια στιγμή φοβήθηκα ότι θα αναφέρουν και το παιδί που κάνει delivery στις πίτσες)Δεν ξέρω αν άξιζε να την περιμένω με τον υπάλληλο από πάνω μας να θέλει να σκουπίσει την αίθουσα!

Μετά που γύρισα στο σπίτι ,διάβασα το φυλλάδιο που συνόδευε την συλλογή αγαλματιδίων της Marvel και νομίζω ότι σε γενικές γραμμές οι ταινία έμεινε πιστή στο κόμιξ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  24985
  • Group:  Members
  • Topic Count:  33
  • Content Count:  1019
  • Reputation:   6585
  • Achievement Points:  1020
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4394 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Με άφησε με τις καλύτερες των εντυπώσεων. Όπως φαινόταν και από το τρέιλερ, το μεγάλο ατού της ταινίας ήταν τα εφέ της. Πραγματικά ένα οπτικό υπερθέαμα που πιστεύω θ' άξιζε τα λεφτά του σε 3Δ. Γνωρίζοντας μονάχα τα βασικά για τον σύμπαν του Δόκτωρα Στρέιντζ, νομίζω ότι σεβάστηκαν αρκετά το κόμικ. Το origin story ήταν κλασικά παρόν - και καλώς διότι μιλάμε για έναν ήρωα όχι ευρεώς γνωστό στους λιγότερο κομιξόφιλους - αλλά προσφέρθηκε όσο το δυνατόν συνοπτικότερα, ώστε να μη κουράσει και να περάσουμε γρήγορα στη δράση. Η επιλογή όλων των ηθοποιών δε με απογοήτευσε καθόλου. Η Τίλντα Σουίντον, παρότι δεν αντιπροσώπευε τον κλασικό Αρχαίο των κόμικς, αποδείχθηκε εξαιρετική στο ρόλο της. Ο Κάμπερμπατς ούτως ή άλλως έχει αποδείξει τις υποκριτικές του ικανότητες και δε μ' απογοήτευσε ούτε στο ρόλο του Παράξενου. Νομίζω βέβαια ότι στα κόμικ ήταν περισσότερο άκαρδος ως γιατρός απ' ότι παρουσιάστηκε. Βέβαια εκεί αιτιολογείται λόγω των χαμών αγαπημένων του προσώπων, που εδώ δεν έγινε αναφορά στη πλοκή χάριν συντομίας. Ο Μίκελσεν ίσως δεν ήταν ο κακός με Κ κεφαλαίο - και αναφέρομαι στον χαρακτήρα, σε καμία περίπτωση το παίξιμο του ηθοποιού - αλλά ουσιαστικά δρα ως όργανο του πραγματικά κακού της ταινίας. Στη τελική ο μεγάλος αντίπαλος του Στρέιντζ είναι άλλος και κατά πως φαίνεται θα πάρει το ρόλο του στο σίκουελ. Ο Έτζιοφορ στο ρόλο του Μόρντο - όπως και ο Αρχαίος με νέο λουκ, που δε θα 'λεγα ότι με χάλασε - ήταν τρόπον τινά βοηθητικός σε όλη τη ταινία, αλλά χτίζει το μέλλον του με σταθερά βήματα. Η μούρη της ταινίας ήταν ο Γουόνγκ. Και μόνο που έβλεπες το ύφος του ήθελες να γελάσεις. Η Μάρβελ μας έχει συνηθίσει/κακομάθει στο να συνδυάζει δράση και χιούμορ - και μας αρέσει - αλλά εν προκειμένω το παράκαναν κάπως με τα τόσα αστεία. Λόγω πλοκής, σκοτεινές τέχνες, μαγεία κλπ. ήθελα περισσότερο σοβαρή/σκοτεινή τη ταινία. Νομίζω φοβήθηκαν ότι σε πολλούς θα 'ναι δύσπεπτη και κάθε τρεις και λίγο προσπαθούσαν να αλαφρύνουν το κλίμα.

Υ.Γ. Είχε δύο σκηνές μετά το τέλος, μια mid-credits και μια κυριολεκτικά after-credits. Μονάχα τη πρώτη είδα, τη 2η δεν άντεξα να βλέπω τόσα-μα-τόσα credits και τη διάβασα στο νετ. Δε θα 'λεγα ότι με ενθουσιάσε καμιά τους.

Η συνάντηση του Στρέιντζ με τον Θωρ αδιάφορη, απλά διαφήμιζε το επερχόμενο Ράγκναροκ. Η σκηνή του Μόρντο αναμενόμενη για όσους ξέρουμε τι έστι Μόρντο. Για τους υπόλοιπους ίσως είχε νόημα, ώστε να σποϊλάρει τον επόμενο κακό.

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2285
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  941
  • Content Count:  4363
  • Reputation:   35616
  • Achievement Points:  4416
  • Days Won:  26
  • With Us For:  6181 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Καταιγισμός οπτικών εφέ σε όλη την ταινία! Ιδανική για να τη δει κανείς στο σινεμά, ενώ σε συνδυασμό με το έξυπνο χιούμορ την καθιστούν μία από τις καλύτερες Marvelικές ταινίες που έχω δει.

 

:cheers2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

 

Αυτό με το αυτόματο επαναγέμισμα της μπύρας, πως μπορούμε να το πετύχουμε και στην πραγματικότητα ρε παιδιά; Είναι το μεγάλο επόμενο βήμα της ανθρωπότητας. :P

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4673
  • Reputation:   26435
  • Achievement Points:  4707
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6201 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μου άρεσε πολύ, περισσότερο μάλιστα από τις προσδοκίες που είχα.

Ευχάριστη και διασκεδαστική υπερηρωϊκή περιπέτεια με πλούσια και εντυπωσιακά εφέ και δόσεις χιούμορ που δεν μου φάνηκαν υπερβολικές όπως έγραψαν κάποιοι. Μεγάλο της ατού πάντως οι ηθοποιοί, όχι μόνο ο πρωταγωνιστής αλλά και η Tilda Swinton και ο Mads Mikkelsen. Από τις καλύτερες ταινίες της Μάρβελ νομίζω :)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28474
  • Reputation:   190089
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6363 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διασκεδαστική :) Δεν θα την συμπεριλάβω στις κορυφαίες ταινίες με ήρωες της Marvel, δεν θα τη συμπεριλάβω ούτε στις χειρότερες του MCU (διότι εκτός MCU έχουμε φλόμπες εκτός κάθε συναγωνισμού :D ). Θα έλεγα πως ανήκει στις "τυπικά/διεκπεραιωτικά καλές" και ίσως η καλύτερη από δαύτες. Άνετο 7 στα 10.

 

Εξαιρετικά δυνατό το ξεκίνημα, κάπου μεταξυ 60% και 85% της ταινίας έκανε μια κοιλιά, αλλά ξαναανέβηκε επίπεδο μετά. Εάν αυτή η κοιλιά οφείλεται στο transition μεταξύ origin story και τελική φάση, τότε λογικά η επόμενη θα είναι καλύτερη (όπως λχ το Χ-2 ήταν καλύτερο από το X-Men αφού δεν είχε πλέον να ασχοληθεί με "εισαγωγή στους χαρακτήρες"). 

 

Τα α-λα Inception "διπλώματα" του κόσμου θα έπρεπε να είναι 1-2 τσικ πιο αργά. Ο ρυθμός θύμιζε κάπου το ξυλίκι στη Βενετία στο Casino Royale όπου δεν προλάβαινες να καταλάβεις πότε βάραγε ο Bond και πότε ο άλλος (σε αντίθεση λχ με το ξυλίκι στα 3 πρώτα Bourne, που ήταν γρήγορο και κοφτό, αλλά δεν "χανόσουν"). Ως είχε, περισσότερο με ζάλιζε παρά με "ταξίδευε" και νοιώθω ότι κάπου πήγε κάπως "στράφι" η μεγάλη οθόνη :) Όχι πλήρως, αλλά θα μπορούσα να είχα περάσει καλύτερα (σε αντιδιαστολή, πάλι σκηνή από το Casino Royale, το παρκουρ κυνηγητό, όπου όταν η κάμερα έδειξε από το γερανό προς τα κάτω, προσωπικά έπαθα ίλιγγο βλέποντας το σε μεγάλη οθόνη :) (άρα είχα μια εξαιρετική και ξεχωριστή εμπειρία επειδή την είδα σε μεγάλη οθόνη και όχι σε μικρή )).

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82102
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6056 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Μια περίεργη "κομικσοαναφορά" υπάρχει στην ταινία. Ο Δόκτωρας, στιγμές πριν το ατύχημα, διαβάζει ιατρικά ιστορικά διαφόρων ανθρώπων ώστε να βρει μια ενδιαφέρουσα περίπτωση για την καριέρα του. Σε μία από αυτές αναφέρεται μια γυναίκα που η σχιζοφρένειά της αντιμετωπίζεται με μια ηλεκτρονική συσκευή εμφυτευμενη στον εγκέφαλό της. Δίνει και άλλα στοιχεία, διαβάστε τα (μη σας κάνω και σπόιλερ). Κάποιοι μιλούν για την Carol Danvers, την μελλοντική Captain Marvel. Μπορεί να μην έχει σχέση με το χαρακτήρα στα κόμικς, είναι όμως αναμενόμενο το διαφορετικό origin της ηρωίδας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6266
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  410
  • Reputation:   2265
  • Achievement Points:  411
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5747 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Είδα και εγώ την ταινία. Για τα θετικά και τα αρνητικά της δεν έχω να προσθέσω κάτι, αφού έχουν γραφτεί πάρα πολλά και θα αρκεστώ να συμφωνήσω στα περισσότερα πράγματα με τα παιδιά από πάνω.  Μου άρεσε πολύ, καθώς είναι αρκετά καλή ταινία που βλέπεται ευχάριστα, αν και δεν είναι η ταινιάρα που βγάζει μάτια. Οι δύο σκηνές στα credits είναι οι πιο ουσιώδεις που έχουμε δεί φέτος.

 

Βαθμολογία 8/10    

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1000
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116936
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6182 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Και το σερί των επιτυχιών των Marvel studios συνεχίζεται. Τα 500 εκατομμύρια έφτασε η ταινία μέχρι στιγμής.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29883
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  532
  • Reputation:   3125
  • Achievement Points:  533
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3738 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Συμφωνω με τους προλαλισαντες. Περασα ολυ καλα σινεμα. Η ταινια μια χαρα ειναι.Αξιζει να την δει καποιος

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.