Μετάβαση στο περιεχόμενο

Κλείνει το ’’9’’;


luckystrike

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Λοιπόν δεν ξέρω πόσα πλήρωνε το 9 τη σελίδα, ξέρω όμως γκαραντί πόσα πλήρωνε μια σελίδα του ΓΕΩ καθότι τακτικός κειμενογράφος είναι πολύ φίλος. 88€ μεικτά για κείμενο και φωτογραφίες.

Γύρω στα 65€ καθαρά φαντάζομαι. Κάπου τόσα θα πρέπει να έδινε και το 9. Για πάρτε για παράδειγμα ένα κομίστα τακτικό του 9 σαν τον Πανταζή ας πούμε που κάνοντας 15-16 σελίδες το μήνα θα είχε να λαβαίνει περίπου ένα χιλιάρικο. Καθόλου άσχημα για έσοδα από ένα έντυπο. Μη ξεχνάμε ότι ανέκαθεν οι σκιτσογράφοι αλλά και οι δημοσιογράφοι μαζεύουν το εισόδημά τους από 3-4 μεριές.

 

Τώρα βράσε όρυζα.

 

Το 9 άλλαξε το χάρτη των ελληνικών κόμικς πριν από 10βάλε χρόνια όταν πρωτοβγήκε. Τότε είχαμε φθάσει στο απόλυτο μηδέν. Το ότι μια εκδοτική όπως η Anubis βρήκε κοινό για να στηρίξει τη σύντομη εκδοτική της κομιστική έκρηξη οφείλεται και στο 9. Το ότι το Logicomix βρήκε 80.000 αναγνώστες οφείλεται και στο 9 (προς μεγάλη απογοήτευση του εκδότη του φαντάζομαι :lol: ). Το ότι απολαύσαμε και στην Ελλάδα υπέροχα κόμικς όπως Σκάιντολ, Αρμάδα, Μπλακσαντ, Απακτικά, Μεταβαρόνους κλπ). Το ότι κάποιοι Έλληνες (Κυριαζής. Λώλος, Γκογκζιλάς) κάνουν διεθνή καριέρα. Το ότι τα κόμικς μπήκαν σε όλα τα σπίτια. Το ότι άλλες εφημερίδες (Καθημερινή, Βήμα. Κόσμος του Επενδυτή) ή έντυπα (Nemecis, Tivo κλπ) φιλοξένησαν τα δικά τους περιοδικά με κόμικς . Σε όλα τα 9 έχει βάλει το λιθαράκι του.

 

Δυστυχώς το ότι κλείνει το 9 είναι ακόμα μια επίπτωση της οικονομικής κρίσης.

Έκλεισαν περιοδικά με 40ετη (Μπλεκ) ή 30ετή ιστορία (Περιπέτεια). Δικαίως βέβαια καθώς έφθασε προ πολλού γι αυτά το πλήρωμα του χρόνου. Έκλεισε η Κατερίνα μετά από 1600 τεύχη. Διακόπηκε η κυκλοφορία σχεδόν όλων των εβδομαδιαίων τίτλων της Anubis (Conan, Superman, Batman, Ultimate Spider-Man, Ultimate X-Men κλπ). Καταβαραθρώθηκε μέσα σε ένα χρόνο η ελληνική παραγωγή fanziines (συγκρίνετε την παρουσία των φανζίν στο περσινό και φετινό comicdom!).

 

Επίσης το ότι κλείνει το 9 κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει ότι σταματάνε και οι έξτρα εκδόσεις του (Το άλμπουμ του μήνα, Συλλογή 9 ).

 

Τουλάχιστον θα σταματήσουμε να βλέπουμε το Ιντρα Χαμούρος, κάτι είναι κι αυτό :lol:.

 

Και μη τα βλέπετε όλα μαύρα. Υπάρχει και το ΜΟΒ :D.

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Απαντήσεις 113
  • Created
  • Τελευταία Απάντηση

Top Posters In This Topic


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

(Τι κόλλημα είναι αυτό που υπάρχει με το Ίντρα Μούρος...; :thinking:

Είναι πολύ καλή δουλειά, και βασικά πολύ ποιητικό κόμικ :respect: )

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2473
  • Reputation:   9469
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6298 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Για τα διεθνή page rates, μια έγκυρη απάντηση είναι από το rec.arts.comics.misc FAQ εδώ(Ερώτηση 3-18):

 

3-18: HOW MUCH DO COMIC CREATORS GET PAID?

 

The vast majority of comic book creators work freelance (though a number of

colorists and letterers work as salaried employees for studios, and one

newer comic book company--CrossGen--directly employees most of their

artists and writers, as well.) Freelance creators are almost always paid by

the page for their work, and their pay scale is stated as a "page rate."

 

The pay rates listed below assume a major work-for-hire publisher (i.e.,

Marvel, DC, Top Cow, TMP, Dark Horse). Smaller publishers often offer

substantially lower rates.

 

SCRIPT (per page)

Beginning Rates: $40 to $60

High End Rates: $80 to $100

 

PENCILS (per page)

Beginning Rates: $80 to $120

High End Rates: $180 to $200

 

INKS (per page)

Beginning Rates: $40 to $60

High End Rates: $100 to $140

 

COLORING (per page)

Beginning Rates: $20 to $25

High End Rates: $35 to $40

 

LETTERS (per page)

Beginning Rates: $20 to $25

High End Rates: $35 to $40

Η ίδια σελίδα περιλαμβάνει πολλές άλλες ενδιαφέρουσες πληροφορίες για την (Αμερικανική κυρίως) "βιομηχανία" των κόμικς.

 

:beer:

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Σιγά μην είναι και σονάτα.

 

Πάντως μας ζαλήσατε σήμερα με τον μοναδικό μεν κακοπληρωτή δε 9. Σχεδόν το άχτι σας βγάλατε.

 

 

Οι εβγαίοι, οι εβγαίο γγνννιιιαααργγγκκκχχχι!!!!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  832
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  197
  • Content Count:  4141
  • Reputation:   15801
  • Achievement Points:  4141
  • Days Won:  12
  • With Us For:  6314 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Επίσης το ότι κλείνει το 9 κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει ότι σταματάνε και οι έξτρα εκδόσεις του (Το άλμπουμ του μήνα, Συλλογή 9 ).

Ωχ, δεν το είχα συνειδητοποιήσει αυτό.. crap! Κι άλλες σειρές που θα πρέπει να πάρω και σε άλλη γλώσσα για να διαβάσω τη συνέχεια. Darn.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Σιγά μην είναι και σονάτα.

 

Χαριτωμένο το αστειάκι σου φίλε frequently αλλά θα κάνω πως έγραψες σονέτα και όχι σονάτα… που είναι μουσικός όρος :lol: gotcha back mister :mafia:

(Ντάξει, βλακείες λέω, μπορεί να είναι και το ίδιο πράγμα… δεν το χω εξακριβώσει)

 

Πέρα από την πλάκα πάντως, το ότι δεν μας αρέσει ένα κόμικ, δεν σημαίνει πως είναι και κακό.

Το πόσο καλό είναι ή δεν είναι ένα κόμικ δεν οφείλεται μόνο στον δημιουργό, αλλά και στον αναγνώστη και στο τι καταφέρνει να αντιλαμβάνεται και να δέχεται από αυτό που διαβάζει… Όταν κάτι δεν το καταλαβαίνουμε, τότε ίσως απλά να μην είμαστε ακόμα έτοιμοι γι αυτό.

 

Μια παρατήρηση προς όλους… με όλον τον σεβασμό και την αγάπη, πραγματικά… είναι όντως άσχημο να δημιουργούνται εντάσεις ανάμεσα στα μέλη και μαζί με αυτές και άσχημοι χαρακτηρισμοί… καλά κάνετε και επεμβαίνετε σε τέτοιες περιπτώσεις, έχετε απόλυτο δίκιο, ούτε εμένα μου αρέσει όταν γίνεται αυτό (για να είμαι ειλικρινής μου αρέσει, έχει πολύ πλάκα… απλά δεν είναι σωστό).

 

Αλλά πραγματικά, από ό, τι φαίνεται δεν τίθεται θέμα όταν τέτοιοι χαρακτηρισμοί απευθύνονται σε κάποιο κόμικ…

 

Δεν μιλάω μόνο για το Ίντρα Μούρος… Παρακολουθώ κάμποσο καιρό το site, πριν ξεκινήσω να συμμετέχω σε αυτό… δεν υπάρχουν αρκετές τέτοιες περιπτώσεις, αλλά υπάρχουν. Αυτοί οι οποιοιδήποτε δημιουργοί δεν έχουν πρόβλημα να υποθέσω, ούτε προσβάλλονται από τέτοια σχόλια… Έχω λάβει και εγώ προσβλητικές κρητικές για το έργο μου και δεν μπορώ να πω πως είναι και ό, τι ποιο ευχάριστο.

 

Το να πει κανείς «δεν μου αρέσει αυτό το κόμικ για χ λόγους…» και επιχειρηματολογώντας, δεν το κατακρίνω, αντιθέτως… ακόμα και χωρίς επιχειρήματα, το να δηλώσεις πως δεν σου αρέσει κάτι ή πως δεν είναι του γούστου σου… είναι διαφορετικό από το απλά να πεις «αυτό το κόμικ είναι μάπα!» Κάτι τέτοιο μειώνει και αυτόν τον ίδιο που το λέει.

 

Φιλικά τα όσα παραπάνω… δεν θέλω ούτε να προσβάλω, ούτε να προσβληθώ.

  • Like 8
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

http://el.wikipedia....%AC%CF%84%CE%B1

Μου ήρθε στο μυαλό η Φιόνα από το Σρέκ που το ανέφερε στην ταινία. Ούτε με νοιάζει αν σερβίρεται με αστακομακαρονάδα και αν θέλει λευκό ή κόκκινο κρασί.

 

Νομίζω δεν είπα ποτέ δεν είναι καλό ένα κόμικ (αν και μερικά μπορούν να χαρακτηριστούν αντικειμενικά κακά).

Το γούστο είναι γούστο. Το να μου ζητάς επιχειρήματα γιατί μου αρέσει αυτό ή γιατί δε μου αρέσει απλά δε στέκει. Δε μου αρέσουν τα φασολάκια. Τι να το σχολιάσω, να το αποδείξω και να θέσω επιχειρήματα... Ειληκρινά δε με ενδιαφέρει αν πρέπει να το αποδείξω. Δε θέλω να σε πείσω και δε θέλω να πείσω κανέναν. Προτείνω δουλειές σύμφωνα με τη γνώμη μου ή κάνω το αντίθετο να προστατέψω κόσμο. Δε μου αρέσει ο Curt Swan, βαριέμαι, δε γυρίζουν ευχάριστα οι σελίδες. Δε μου αρέσει το "ένα τσιγάρο δρόμος". Δεν είναι για μένα. Είμαι 36 ετών. Οι ανησυχίες τύπου "'αρχισα να καπνίζω και έχω ταυτόχρονα ανησυχίες σε κάθε ρουφιξιά" δε με απασχολούν. Βλέπω τους μαθητές μου και θλίβομαι με αυτό το φαινόμενο. Το βρίσκω ρηχό. Δε μου αρέσει η δουλειά του Χρήστου Δημητρίου. Συγνώμη. Δε μου αρέσουν οι τελευταίες δουλειές του Δερβενιώτη στο 9. Δε γελάω δε προβληματίζομαι δε κάθεται το βλέμμα μου πάνω από 10 δευτερόλεπτα. Έχει κάνει και έχει πει καλύτερα. Δεν αντέχω το Spawn, δε καταλαβαίνω τι γίνεται. Η ροή των καρέ είναι κακιά στα μάτια μου. Δεν αντέχω τον david finch: Η ροή των καρέ είναι κακιά στα μάτια μου. Ευτυχώς το είπε και ο John Romita Jr άρα δεν είμαι ο μόνος περίεργος.

Ξοδεύω χρόνο και κατά καιρούς σχολίασαμε πολλά εδω μέσα. Μερικά δεν αξίζουν να τα ξανασχολιάσουμε ΚΑΙ σε αυτό το θέμα. Τα είπαμε αλλού σε άλλα θέματα.

 

Μου άρεζε το περιοδικό τα πρώτα 5 χρόνια. Μετά έπεσε η ποιότητά του στα μάτια μου. Δευτεράτζες και βαρετό υλικό. Ίσως φταίνε οι τύποι στην ελευθεροτυπία γιατί δε τους πληρώνανε σωστά. Θέλω να πιστεύω ότι οι δημιουργοί δεν εκδικήθηκαν κάνοντας κακά κόμικς. Σκέψου ότι θεωρώ πρότυπο τα 50 πρώτα τεύχη της ΒΑΒΕΛ. Μετά το περιοδικό ήταν μια βαρεμάρα για μένα. Μάλλον γνωρίζεις και τα γεγονότα που παραλληλίζονται με τη στροφή πλεύσης της ΒΑΒΕΛ.

 

Και όμως έκαναν φιλότιμες προσπάθειες στο 9. Υπέροχες δουλειές σε κάθε διαγωνισμό. Το χάος μετά. Οι μισοί και παραπάνω που διακρίθηκαν τα παράτησαν. Δεν ξεκίνησαν καν. Ξέρεις πως φάνηκαν στα μάτια μου; Τεμπέληδες! Και να γυρνάνε γρήγορα οι σελίδες στο περιοδικό... και να βαριέμαι... και να μη βρισκω κάτι να τραβήξει το μάτι μου. Και κάθε πέρυσι και καλύτερα στο υλικό που δημοσίευαν.

 

Μου πέφτει λόγος σαν αναγνώστης. Βαρέθηκα. Έκανε τον κύκλο του και κλείνει. Ε καλά έκανε. Θα έρθει κάτι άλλο. Ε να το αγοράζω μόνο και μόνο επειδή έχει σχέση με κόμικς; Θα αγοράσω κάτι καλύτερο, δεν έχω και κανα τρελό πορτοφόλι.

 

Εν κατακλείδι: Αδιαφορώ για τις πληρωμές. Τι να κάνω; Να κάνω παράπονα στο περιοδικό να πληρώνουν τους σκιτσογράφους καλύτερα; Μα για τους μισούς είναι τιμή να πληρώνονται. Συγνώμη αλλά μερικούς σας θεωρώ ερασιτέχνες. Ξέρω είστε καλύτεροι από μένα. Αλλά δε διαβάζεστε. Δε μπορώ να αγοράζω ό,τι βγαίνει.

 

Τα λόγια μου είναι δικά μου και δεν χαρακτηρίζουν το σάιτ.

 

Και σας παρακαλώ μερικούς. Ας βάζετε πιο συχνά τελείες και ας γράφετε λίγο πιο ψύχραιμα. Δεν καταλαβαίνουμε τι λέτε. Μαλώνετε μεταξύ σας και δε ξέρετε το λόγο. Και γω το κάνω αλλά προσπαθώ να χαλαρώσω. Δε τα καταφέρνω πάντα και σίγουρα εκνευρίζω κόσμο.

 

Το θέμα είναι ότι ΠΑΡΑ πολυ αναγνώστες λέγαμε έπεσε η ποιότητα, και φαινότανε. Αυτό με απασχόλησε στο 9. Και στο ξένο υλικό. Δουλέψτε, δουλέψτε, δουλέψτε... μερικοι "καλλιτέχνες" (βαρύς τίτλος και δεν τον αξίζουν πολλοί) έχουν να δείξουν δουλειά σχεδόν χρόνια... δυστυχώς όλοι οι αμερικάνοι εκδότες ρωτάνε "τι έκανες τελευταία καλό?" Ξέρω ότι κάποιοι εκνευρίζεστε όταν συγκρίνουμε τις καταστάσεις με το εξωτερικό. Ε με ποιον να συγκρίνω; Με το ανύπαρκτο εσωτερικό; Από πότε έχει η Ελλάδα παιδεία στην Ένατη τέχνη για να ορίζει γραμμές και κατευθύνσεις;

 

Εδώ είμαστε. Βγάλτε κάτι καλό και θα σας τιμήσουμε. Θα σας προωθήσουμε. Θα σας θέλουν και οι εκδότες γιατί θα βγάλουν λεφτάκια. Μερικοί χάσατε τη σημερινή μέρα.

 

Ξέρω ότι τραβάω τα βλέματα πολλών. Εκνευρίζω και δαιμονίζω πολλους. Καλά εδώ λέμε πέφτει σήμα και χτίζουν λογαριασμούς για να μου την πούνε. Και μετά εξαφανίζονται. Τιμή μου. Εδω στο παρών εκνεύρισα με το Nickname μου όταν μπήκα. Σάμπως ήξερα πως λειτουργεί; Κλειδωμένο ήταν και δε μπορούσα να το χαζέψω ως γκεστ. Ελπίζω ομως ότι μερικοί που με συναντήσαν και με συνήθισαν για μήνες σε αυτό το σάιτ να κατάλαβαν ότι αγαπάω τα κόμικς. ΠΟΛΥ!!! Απλά θα ήθελα να δω το χώρο αύριο καλύτερο και μεθαύριο ακόμη πιο καλό.

  • Like 15
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10885
  • Group:  Members
  • Topic Count:  20
  • Content Count:  669
  • Reputation:   4988
  • Achievement Points:  669
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5374 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Συμφωνώ στα όσα λες... Το τι αρέσει στον καθένα είναι θέμα προσωπικό...

εγώ όμως, αναφέρθηκα σε άσχημους χαρακτηρισμούς και μόνο...

το να πεις "αυτό δεν μου αρέσει" δεν το κατακρίνω. Αντιθέτως, το σέβομαι.

Το να πεις "αυτο είναι χάλι" μου κάνει άσχημο.

 

αυτή απλά είναι η άποψη μου... δεν με ενδιαφέρει να την υποβάλλω σε κανέναν... (πως θα μπορούσα άλλοστε; ) απλά την παραθέτω... για αυτό δεν υπάρχει αυτό το forum; :cheers3:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τι να κάνουμε... μερικά είναι πραγματικά χάλια. Τα είπαμε πολλές φορές εδώ μέσα σε άλλα θέματα. Πάλι τα ίδια; Γίνε θαμώνας και μερικά πράγματα γίνονται πιο εύκολα.

 

Ξέρεις να χωρίζεις όμορφα μια σχέση; Δεν έχει όμορφο τρόπο η απόρριψη.

 

Όταν ο Scott Lobdell μας έκανε παρουσίαση την εμπειρία του στην παραγωγή της τηλεταινίας Generation X ένας φίλος μου του είπε "the movie sucked". O Scott γέλασε και είπε το ίδιο. Και πήγαμε παρακάτω, να γίνουμε όλοι μας καλύτεροι.

 

JohhnyMD είναι αργά! Πήγαινε να κοιμηθείς!

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12517
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

JohhnyMD είναι αργά! Πήγαινε να κοιμηθείς!

 

:sleep2:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Επίσης το ότι κλείνει το 9 κατά πάσα πιθανότητα σημαίνει ότι σταματάνε και οι έξτρα εκδόσεις του (Το άλμπουμ του μήνα, Συλλογή 9 ).

 

Τουλάχιστον θα σταματήσουμε να βλέπουμε το Ιντρα Χαμούρος, κάτι είναι κι αυτό :lol:.

 

Και μη τα βλέπετε όλα μαύρα. Υπάρχει και το ΜΟΒ :D.

 

 

Το ότι δεν σου αρέσει το Intra Muros δεν σημαίνει ότι είναι ένα κακό κόμικ. Οπότε, η παραλλαγή του ονόματος της σειράς είναι, το λιγότερο, ατυχής.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το ότι δεν σου αρέσει το Intra Muros δεν σημαίνει ότι είναι ένα κακό κόμικ. Οπότε, η παραλλαγή του ονόματος της σειράς είναι, το λιγότερο, ατυχής.

 

Λοιπόν τη βαρέθηκα αυτή την ιστορία. Εδώ μέσα έχουμε φθάσει στο σημείο να απαγορεύεται να μιλήσουμε με άσχημα λόγια για ελληνικό κόμικ, επειδή μας διαβάζουνε οι συγγραφείς, οι σχεδιαστές και οι εκδότες τους.

Στην καλύτερη περίπτωση μπορούμε να πούμε:

"δεν μας αρέσει αλλά - ξέρετε - εμείς φταίμε γι΄αυτό, γιατί δεν έχουμε την απαραίτητη μόρφωση, κουλτούρα, καλλιέργεια και διάνοια, ευαισθησία και λεπτό γούστο για να κατανοήσουμε, εκτιμήσουμε , συλλάβουμε τα υποννοούμενα και τις λεπτές αποχρώσεις, συνεκτιμήσουμε το συγκείμενο και αποτιμήσουμε την εξελικτική πορεία του καλλιτέχνη και του προσωπικού του οράματος"....(ή κάπως έτσι)........

 

Ρε δε μας παρατάτε λέω εγώ, το κόμικ ήταν για τα μπάζα και φυσικά και αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη,

μήπως έχω καμία παραπομπή, κανένα αστερίσκο, καμία υποσημείωση που να λέω ότι είναι η γνώμη κάποιου άλλου;

 

Εδώ έχουμε μια λογική με την οποία καταλήγουμε στη απόλυτη σχετικοκρατία: κανένα κόμικ δεν είναι κακό γιατί κανένα κόμικ δεν είναι για όλους κακό, πάντα θα υπάρχει κάποιος ο οποίος θα πιστεύει ότι είναι καλό, έστω και αν είναι μόνο ο δημιουργός του.

 

Δηλαδή ο μόνος τρόπος για να ανακηρυχθεί ένα κόμικ κακό είναι να το επιβεβαιώσουν δημόσια (ότι είναι κακό) ο δημιουργός και ο εκδότης του!

 

Με αυτή τη λογική έχουμε ξαποστείλει στην ανεργία όλους του κριτικούς που αποφαίνονται για τη σημαντικότητα και αξία μιας ταινίας βάζοντας αντίστοιχα αστεράκια!

Διατείνονται αυτοί ότι εκφράζουν καμία παγκόσμια μεταφυσική αλήθεια;

Τη γνώμη τους λένε απλά.

Και μη μου πει κανείς ότι χρησιμοποιούν επιχειρήματα;

Όποιος διαβάζει τακτικά κριτικές ξέρει τι βαρύτητος είναι τα επιχειρηματά τους.

Όποιος διαβάζει τον Δανίκα π.χ. ξέρει τι εκφράσεις χρησιμοποιεί πολλές φορές για ταινίες ή τους συντελεστές αυτών; Παραξηγήθηκε ποτέ κανένας;

Δεν τον διαβάζουν θα μου πείτε.

Ε ίσως αυτό να είναι το πρόβλημα.

Και μη μου πει κανείς αυτοί είναι κριτικοί κι εσύ όχι.

Αν έχουν κάποιο πτυχίο κριτικού ας το επιδείξουν.

Αυτόκλητοι είμαστε όλοι μας.

Κι όπως το βλέπω, περισσότερα δικαιώματα έχω εγώ να λέω τη γνώμη μου παρά αυτοί,

διότι εγώ πληρώνω αυτό που βλέπω ή διαβάζω ενώ αυτοί όχι!

Έχω λοιπόν το δικαίωμα να λέω τη γνώμη μου για κάτι που έχω πληρώσει;Ή όχι;

Και μην αρχίσει κανείς να μιλάει για επιχειρήματα και σούπα μούπες.

Ρε σε φόρουμ μιλάω, δεν γράφω διδακτορικό.

Στο κάτω κάτω πες μου εσύ -με επιχειρήματα- γιατί είναι καλό!

 

Αυτός ο συγχρωτισμός αναγνωστών - δημιουργών - σχεδιαστών- εκδοτών σε τέτοιες στρεβλότητες οδηγεί.

Να μη μπορείς να εκφραστείς για να μην παρεξηγηθείς.

Κι όχι ότι αυτό δεν έχει ξανασυμβεί εδώ μέσα. Κι εγώ το έχω κάνει στο παρελθόν.

Κι έτσι είμαστε όλοι μια ωραία ατμόσφαιρα, άλλα λόγια να αγαπιόμαστε που λένε.....

 

Ευχαριστώ, χόρτασα όμως δεν θα πάρω άλλο.

 

Κι για όσους δεν το έπιασαν το Intra Muros (δηλαδή:εντός των αστικών τειχών- αφού του θίξαμε το όνομα :oops: )

είναι ένα ακαλαίσθητο ,ασυνάρτητο, ακατανοήτο, δύσπεπτο, ανούσιο κατασκεύασμα, άντε και ποιητικό αφού έτσι νομίζουν ορισμένοι (εδώ θα τα χαλάσουμε ; :lol: )

 

ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΊΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ, ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΓΩΣΩ ΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΝΕΝΟΣ.

  • Like 13
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

:partytime:
  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1709
  • Content Count:  9053
  • Reputation:   64368
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6435 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

O Κρητικός της παρέας πήρε φωτιά πάλι :)

 

Να πω δυο λόγια Μανώλη στα γραφόμενά σου (και φυσικά είναι η προσωπική μου γνώμη)

 

- Κανένας δεν είπε ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πει την γνώμη του(καλή ή κακή) για μια δουλειά. Δεν υπάρχει θέμα πάνω σε αυτό και ούτε θα υπάρξει. Είμαστε χώρος συζήτησης και αυτό που κάνουμε είναι να συζητάμε. Δεν σημαίνει ότι λέγοντας την γνώμη μας αντιπροσωπεύουμε σε σύνολο ΟΛΗ την Κοινότητα (ή την ΔΟ)

 

- Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για το αν σου αρέσει κάτι ή αν δεν σου αρέσει και γιατί. Ο καθένας έχει τα συναισθήματά του κοιτώντας μια τέχνη, το γιατί είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.

 

- Όταν λες την γνώμη σου κάνεις κριτική θέλοντας και μη. Όλοι κριτικάρουμε σύμφωνα με τις γνώσεις, τον χαρακτήρα και τα αισθητήριά μας. Όποιος δεν αντέχει την (καλοπροαίρετη)κριτική ας μην διαβάζει γνώμες άλλων.

 

- Αυτό που έχω πει σε όλους και ΕΙΔΙΚΑ στην Διοικητική Ομάδα του GC είναι να εκφράζονται ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ. Έχει μεγάλη διαφορά να λες σε κάποιον "λες μαλακίες" από "κάνεις λάθος". Εμείς είμαστε που βάζουμε τα σταθμά και την γραμμή στο επίπεδο που συζητάμε. Όσο πιο χαμηλά κατεβάζουμε το επίπεδο, τόσο πιο μεγάλα ευτράπελα γίνονται.

 

Για μένα εκφράσεις του τύπου "για τα μπάζα, μ@λ@κίες, του κ@λου" κ.λ.π. είναι χαμηλού επιπέδου και κατεβάζουν την συζήτηση σε επικίνδυνα στάδια. Σε προσωπικό επίπεδο θα τις χρησιμοποιήσω αλλά όχι σε ένα δημόσιο φόρουμ, ΕΙΔΙΚΑ όταν είμαι μέλος της διαχείρησης και ΠΡΕΠΕΙ να δώσω το καλό παράδειγμα σε όλους τους υπόλοιπους. Δόξα τω Θεώ έχουμε την πιο πλούσια γλώσσα στην γη και ΜΠΟΡΟΥΜΕ να χρησιμοποιούμε λέξεις ευγενικές, ουσίας και πολιτισμού.

Δεν ξέρω πως γράφουν οι κριτικοί σε άλλες τέχνες, δεν έχω ασχοληθεί και ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Οποιοσδήποτε χρησιμοποιεί εκφράσεις του δρόμου σε δημόσια συζήτηση για μένα είναι ΛΑΘΟΣ. Δεν θα φέρω τον δρόμο εδώ, θα πάω τον πολιτισμό και την ευγένεια στο δρόμο. Ο δρόμος (που έχω φάει με το κουτάλι) είναι μια ζούγκλα που προσπαθώ να αποφύγω και την κατηγορώ, δεν μπορώ επουδενί να την υποστηρίξω στο σπίτι μου.

 

Ξέρετε πολύ καλά όλοι ότι η δύναμη του λόγου είναι τεράστια. Γνωρίζουμε ότι όσο καλό μπορεί να κάνει άλλο τόσο είναι ικανός για κακό. Οφείλουμε λοιπόν να τον χρησιμοποιούμε με σύνεση και σκέψη πριν ανοίξουμε τους ασκούς του Αιόλου.

 

:cheers3:

  • Like 11
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2289
  • Group:  Members
  • Topic Count:  5
  • Content Count:  161
  • Reputation:   370
  • Achievement Points:  161
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  113

Δεν συνηθίζω να απαντώ σε πόστ με φράσεις του στυλ "συμφωνώ", "και εγώ" κλπ αλλά εδώ νιώθω αναγκασμένος να το κάνω.

Συμφωνώ απόλυτα στην τοποθέτηση σου, bonadrug ως προς το δικαίωμα μας να λέμε την άποψη μας και την αυτολογοκρισία που κάνουμε

στις απόψεις μας, προκειμένου να μην νομίσει ο άλλος ότι γράφουμε "κακίες", αλλά και ειδικότερα στα απο κάτω....

 

..........

Ρε δε μας παρατάτε λέω εγώ, το κόμικ ήταν για τα μπάζα και φυσικά και αυτή είναι η προσωπική μου γνώμη,

........

Κι για όσους δεν το έπιασαν το Intra Muros (δηλαδή:εντός των αστικών τειχών- αφού του θίξαμε το όνομα :oops: )

είναι ένα ακαλαίσθητο ,ασυνάρτητο, ακατανοήτο, δύσπεπτο, ανούσιο κατασκεύασμα, άντε και ποιητικό αφού έτσι νομίζουν ορισμένοι (εδώ θα τα χαλάσουμε ; :lol: )

ΚΑΙ ΑΥΤΗ ΕΊΝΑΙ Η ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΠΡΟΣΩΠΙΚΗ ΜΟΥ ΓΝΩΜΗ, ΠΟΥ ΔΙΚΑΙΟΥΜΑΙ ΝΑ ΕΧΩ ΚΑΙ ΝΑ ΕΚΦΡΑΖΩ ΧΩΡΙΣ ΝΑ ΘΕΛΩ ΝΑ ΠΛΗΓΩΣΩ ΤΑ ΑΙΣΘΗΜΑΤΑ ΚΑΝΕΝΟΣ.

 

Μια μικρή διαφοροποίηση στα ανωτέρω. Το "ποιητικό" δεν με εκφράζει καθόλου και το σχέδιο δεν θα το χαρακτήριζα

"...ακαλαίσθητο ,ασυνάρτητο, ακατανοήτο, δύσπεπτο, ανούσιο κατασκεύασμα,..." αλλά ανεκτό.

 

 

ΥΓ (off topic) :thinking:

 

Το "9" υποθέτω θα μας συντροφεύει για τουλάχιστον άλλα 2 σάββατα μιας και ξεκινησε νέα κεντρική ιστορία και με μια πρώτη ματιά

δεν είδα καμμία αναφορά εντος του τεύχους ότι αναστέλλεται η κυκλοφορία του.

 

Η ποιότητα του όντως έχει πέσει πολύ αν και υπάρχουν κάποιες σταθερά καλές σελίδες του.

  • Quino, ΠΑΝΤΑ θα είναι επικαιρος και σε 200 χρόνια -αν και ελπίζω πως όχι-
    ειδικά σήμερα πιστεύω ότι σχεδίασε για την Ελλάδα και τους Έλληνες.
  • Ζερβός, τις περισσότερες φορές, σήμερα δεν κατάφερα να αποφασίσω αν πρέπει να γελάσω, να κλάψω, να οργιστώ, να ...
  • Ταμπακέας, συχνά
  • στήλη Μαλανδράκη.
  • Ο "γραμματοαπαντητής", αηδία έχει καταντήσει, μια στήλη που θεωρώ ότι είναι ο καθρέφτης του εκάστοτε περιοδικού
    και που διαβάζω από τις πρώτες (όχι στο "9")

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Μακάρι να "αντέξει" με τη μορφή αυτόνομου περιοδικού τουλάχιστον μέχρι να ολοκληρωθεί το κόμικ "Αόρατα Σύνορα". Και περίμενα πως και πως για να διαβάσω αυτή τη σειρά μεταφρασμένη, μιας και γαλλικά δεν κατέχω, ενώ για κάποιο λόγο που μου διαφεύγει τα μεταφρασμένα στα αγγλικά της NBM φτάνουν σε υψηλές τιμές στις δημοπρασίες.

 

Πράγματι το τεύχος δεν αναφέρει κάτι μέσα για κλείσιμο, αλλά από την άλλη τα ένθετα είναι έτοιμα αρκετές μέρες πριν την κυκλοφορία τους, οπότε μπορεί να το πρόλαβαν τα γεγονότα.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6053
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5610 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

O Κρητικός της παρέας πήρε φωτιά πάλι :)

 

Να πω δυο λόγια Μανώλη στα γραφόμενά σου (και φυσικά είναι η προσωπική μου γνώμη)

 

- Κανένας δεν είπε ότι ΑΠΑΓΟΡΕΥΕΤΑΙ να πει την γνώμη του(καλή ή κακή) για μια δουλειά. Δεν υπάρχει θέμα πάνω σε αυτό και ούτε θα υπάρξει. Είμαστε χώρος συζήτησης και αυτό που κάνουμε είναι να συζητάμε. Δεν σημαίνει ότι λέγοντας την γνώμη μας αντιπροσωπεύουμε σε σύνολο ΟΛΗ την Κοινότητα (ή την ΔΟ)

 

- Δεν χρειάζονται επιχειρήματα για το αν σου αρέσει κάτι ή αν δεν σου αρέσει και γιατί. Ο καθένας έχει τα συναισθήματά του κοιτώντας μια τέχνη, το γιατί είναι αλλού παπά ευαγγέλιο.

 

- Όταν λες την γνώμη σου κάνεις κριτική θέλοντας και μη. Όλοι κριτικάρουμε σύμφωνα με τις γνώσεις, τον χαρακτήρα και τα αισθητήριά μας. Όποιος δεν αντέχει την (καλοπροαίρετη)κριτική ας μην διαβάζει γνώμες άλλων.

 

- Αυτό που έχω πει σε όλους και ΕΙΔΙΚΑ στην Διοικητική Ομάδα του GC είναι να εκφράζονται ΠΟΛΙΤΙΣΜΕΝΑ. Έχει μεγάλη διαφορά να λες σε κάποιον "λες μαλακίες" από "κάνεις λάθος". Εμείς είμαστε που βάζουμε τα σταθμά και την γραμμή στο επίπεδο που συζητάμε. Όσο πιο χαμηλά κατεβάζουμε το επίπεδο, τόσο πιο μεγάλα ευτράπελα γίνονται.

 

Για μένα εκφράσεις του τύπου "για τα μπάζα, μ@λ@κίες, του κ@λου" κ.λ.π. είναι χαμηλού επιπέδου και κατεβάζουν την συζήτηση σε επικίνδυνα στάδια. Σε προσωπικό επίπεδο θα τις χρησιμοποιήσω αλλά όχι σε ένα δημόσιο φόρουμ, ΕΙΔΙΚΑ όταν είμαι μέλος της διαχείρησης και ΠΡΕΠΕΙ να δώσω το καλό παράδειγμα σε όλους τους υπόλοιπους. Δόξα τω Θεώ έχουμε την πιο πλούσια γλώσσα στην γη και ΜΠΟΡΟΥΜΕ να χρησιμοποιούμε λέξεις ευγενικές, ουσίας και πολιτισμού.

Δεν ξέρω πως γράφουν οι κριτικοί σε άλλες τέχνες, δεν έχω ασχοληθεί και ΔΕΝ ΜΕ ΕΝΔΙΑΦΕΡΕΙ. Οποιοσδήποτε χρησιμοποιεί εκφράσεις του δρόμου σε δημόσια συζήτηση για μένα είναι ΛΑΘΟΣ. Δεν θα φέρω τον δρόμο εδώ, θα πάω τον πολιτισμό και την ευγένεια στο δρόμο. Ο δρόμος (που έχω φάει με το κουτάλι) είναι μια ζούγκλα που προσπαθώ να αποφύγω και την κατηγορώ, δεν μπορώ επουδενί να την υποστηρίξω στο σπίτι μου.

 

Ξέρετε πολύ καλά όλοι ότι η δύναμη του λόγου είναι τεράστια. Γνωρίζουμε ότι όσο καλό μπορεί να κάνει άλλο τόσο είναι ικανός για κακό. Οφείλουμε λοιπόν να τον χρησιμοποιούμε με σύνεση και σκέψη πριν ανοίξουμε τους ασκούς του Αιόλου.

 

:cheers3:

 

 

Με κάλυψε ο Valt. 'Nuff said!

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Stan?

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Jack εσύ;

  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  272
  • Reputation:   476
  • Achievement Points:  272
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5952 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

9 διάβαζα περιστασιακά και έχω να πάρω εδώ και 2 χρόνια. Κρίμα που αναστέλεται η κυκλοφορία, αν και δε με εκπλήσει.

 

Θυμάμαι πίσω στο 2000-2002 που το 9 ήταν talk of the town. Μεταβαρόνοι, Σε βλέπω, Χωματερή, Μανιφέστο, Μάνα Ρέηβερ, το περιοδικό ήταν ποπ φαινόμενο.

Όταν το άφησα, το καλοκαίρι του 2008 το περιοδικό θύμιζε περισσότερο δημόσιο: δημιουργοί που για να βγάλουν το μηνιάτικο προσφέρουν: Μονοσέλιδα στριπάκια (αν και η Μούφα έβγαζε γέλιο), πολιτική γελοιογραφία, υπαρξιακά μονοσέλιδα, μια ακόμα παραλλαγή της φουτουριστικής δυστοπίας ως ιστορία ΕΦ, το 6-σέλιδο γαλλικό, "ριζοσπαστική" παρουσίαση νέων εκδόσεων... βαρεμάρα, στασιμότητα, μηδενική ψυχαγωγία, ενώ ταυτόχρονα η υπόλοιπη αγορά των κόμιξ οργίαζε μετά από 10 χρόνια που, με το κλείσιμο της modern times είχε καταβαραθρωθεί.

Εφόσον το περιοδικό δεν εξελήχθηκε, λογικό είναι να το θρηνούμε.

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5738
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  191
  • Reputation:   353
  • Achievement Points:  191
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5816 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  30

Ωχ, δεν το είχα συνειδητοποιήσει αυτό.. crap! Κι άλλες σειρές που θα πρέπει να πάρω και σε άλλη γλώσσα για να διαβάσω τη συνέχεια. Darn.

 

Το να συνεχίσουν οι σειρές δεν είναι εντελώς απίθανο.Ειδικά αν σκεφτούμε ότι έχουν αγοραστεί τα δικαιώματα και ετοιμάζεται να εκδωθεί το Rebetiko.Μακάρι δηλαδή γιατί είναι όλες τους πολύ καλές :pray:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1402
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  48
  • Reputation:   102
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Όταν το άφησα, το καλοκαίρι του 2008 το περιοδικό θύμιζε περισσότερο δημόσιο: δημιουργοί που για να βγάλουν το μηνιάτικο προσφέρουν: Μονοσέλιδα στριπάκια (αν και η Μούφα έβγαζε γέλιο), πολιτική γελοιογραφία, υπαρξιακά μονοσέλιδα, μια ακόμα παραλλαγή της φουτουριστικής δυστοπίας ως ιστορία ΕΦ, το 6-σέλιδο γαλλικό, "ριζοσπαστική" παρουσίαση νέων εκδόσεων...

Αγόρασα πρόσφατα (λίγο μετά το Comicdom Con ένα τεύχος από περιέργεια, μετά από πολυετή αποχή.

Μία τετρασέλλιδη ελληνική ιστορία, μία 16σέλλιδη Χρυσή Πόλη, πολλά στριπς που ενωνονταν 2-3 για να γεμίσουν σελίδες, και το Ε.Τ.C.

 

Τι σχέση είχε αυτό το τεύχος με τα τεύχη που είχαν μέσα Αρμάδα/Εξαίρετους Κυρίους, Χωματερή, Blood Opera/Σε Βλέπω, Χάρο, Μάνα Ρέηβερ και δε συμμαζεύεται, με το πολύ τρεις σελίδες στριπάκια άμα τα ένωνες όλα μαζί, δεν έχω ιδέα.

 

Ο λόγος που κλείνει είναι ένας: Μείωση πωλήσεων, και κλείσιμο για αποφυγή ζημιάς.

 

Οι λόγοι που έπεσαν οι πωλήσεις μπορούν να συζητηθούν και θα ακούσετε χίλιες γνώμες, διαφορετικές από εκείνους που ξεκίνησαν με το περιοδικό, διαφορετικές από εκείνους που μπήκαν αργότερα, διαφορετικές από εκείνους που προσπάθησαν και δε μπήκαν, διαφορετικές από όσους δε προσπάθησαν καν να μπούν, διαφορετικές από τους εκδότες και διαφορετικές από τους αναγνώστες. Ο καθένας θα πει το μακρύ του και το κοντό του από τη δική του μεριά. Κανείς δεν έχει το απόλυτο δίκιο η άδικο, γιατί όλοι ξέρουν ένα μέρος μόνο από την συνολική αλήθεια.

 

Υ.Γ. παρακαλώ μη μου επισυνάπτετε τη δημιουργία του σκίτσου. Απλό photoshop στο ήδη υπάρχον εξώφυλλο δε μετράει σα σκίτσο.

Η γνώμη μου ήταν, ότι δε πήγαινε καλά το περιοδικό, δε πληρώνονταν επαρκώς οι δημιουργοί. Τρώει τα ψωμιά του το 9, φεύγουν οι δημιουργοί. Ούτε άσπρο ούτε μαύρο. Είναι κρίμα γιατί το σαραβαλάκι σε αφήνει σέκο στη μέση της ερημιάς να κάνεις ωτο-στοπ, αλλά δε το κλαις κιόλας, σε είχε πρήξει στα προβλήματα τόσο καιρό. Κοιτάς πως θα βγείς από την έρημο τώρα.

Επεξεργασία από Jesus DeSaad
  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

Ο λόγος που κλείνει είναι ένας: Μείωση πωλήσεων, και κλείσιμο για αποφυγή ζημιάς.

 

Το "9" είναι ένθετο. Συνεπώς είναι άτοπο να μιλάει κανείς για "πτώση στις πωλήσεις του". Μπορεί να μιλάει μόνο για πτώση των πωλήσεων της εφημερίδας, είτε για πτώση αναγνωσιμότητας, που είναι τελείως άλλο πράγμα. Και οι "λόγοι που μπορούν να συζητηθούν" ας κάνουν τον κόπο να συμπεριλάβουν στην επιχειρηματολογία το αν το "ΓΕΩ" και το "Βet" που επίσης κλείνουν, "δε θυμίζουν πιά τον παλιό καλό εαυτό τους."

 

Τούτου δοθέντος, το τελευταίο τεύχος θα είναι αυτού του Σαββάτου.

Επεξεργασία από Graves
  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1402
  • Group:  Members
  • Topic Count:  4
  • Content Count:  48
  • Reputation:   102
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6277 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Αυτό εννοούσα: ότι η εφημερίδα του σαββάτου έχει λιγότερες πωλήσεις, οπότε όπως στα αερόστατα πετάνε τα περιττά βάρη. ΓΕΩ και ΒΕΤ δεν εχω διαβάσει, αλλά αν πήγαιναν καλά δε θα υπήρχε μεγαλύτερη πώληση φύλλων;

 

Έχω μία απορία, όταν πρωτοξεκίνησε το 9 πρέπει να έγινε κάποια συζήτηση πριν το δεχτούν. Μάλλον θα συζητήθηκε το οικονομικό. Αν συζητήθηκε, ξέρει κανείς αν οι εκδότες είπαν ότι θα πρέπει να έχει Χ αύξηση φύλλων η εφημερίδα για να δικαιολογήσει το επιπλέον κόστος κομίστων, γραφίστα, συγγραφέων, αρθρογράφων, μεταφραστών κ.ο.κ., και αν ναι πόσα έξτρα φύλλα είπαν ότι ήταν ο στόχος;

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12517
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5519 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Αν συζητήθηκε, ξέρει κανείς αν οι εκδότες είπαν ότι θα πρέπει να έχει Χ αύξηση φύλλων η εφημερίδα για να δικαιολογήσει το επιπλέον κόστος κομίστων, γραφίστα, συγγραφέων, αρθρογράφων, μεταφραστών κ.ο.κ., και αν ναι πόσα έξτρα φύλλα είπαν ότι ήταν ο στόχος;

 

Λυπάμαι, αυτό δεν το ξέρω :P

  • Like 13
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6062 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Κοιτάξτε

 

Αν δε γεμίσετε με "ευχαριστώ" τον JohnnyMD για αυτήν του την απάντηση θα κάψω τη συλλογή ΚΡΟΝΟΣ σας!!! Και τα ΡΟΜΠΟΤ μαζί!!!

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3478
  • Reputation:   20255
  • Achievement Points:  3535
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6287 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Είναι κοινό μυστικό φίλε graves πως από τότε που ο μακαρίτης Κίτσος και ο Σεραφείμ έφυγαν από την "Ε" μαζί με άλλους εκλεκτούς όπως τον Βότση, τον Κυρ κλπ η ποιότητα και οι πωλήσεις της εφημερίδας έπεσαν πατώκορφα. Φυσικά το 9 και το ΓΕΩ (η ποιότητα του μένει σταθερή- μη ξεχναμε όμως ότι παλαίότερα δεν κυκλοφορούσε το πανομοιότυπο GEO στα περίπτερα όπως τώρα, ούτε το PASSPORT ούτε υπήρχαν αλλά παρόμοια ένθετα όπως έβγαλαν μετά το Έθνος και η Καθημερινή) μικρό αλλά υπαρκτό ποσοστό επί των πωλήσεων επηρεάζουν. Η πτώση των πωλήσεων της εφημερίδας έχει να κάνει α) με τα παραπάνω, δηλ. την ποιότητά της, β) με τον δωρεάν τύπο στυλ Free Sunday κλπ γ) με το διαδίκτυο και δ) κυρίως με την οικονομική κρίση.

 

Το 9 απλώς θα πληρώσει τη νύφη.

Για μένα όποιος λέει ότι για το κλεισιμό του 9 ευθύνεται η πτώση της ποιότητάς του (έστω ότι υπάρχει) βλέπει το δέντρο και χάνει το δάσος.

 

 

Να μην αναφέρω και μια πολιτική μεταστροφή της εφημερίδας όταν για ένα διάστημα θύμιζε έντυπο αριστερίστικου γκρουπούσκουλου με αποτέλεσμα να χάσει παραδοσιακούς πασόκους αναγνώστες της.

  • Like 5
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1913
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6127 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

 

 

Τούτου δοθέντος, το τελευταίο τεύχος θα είναι αυτού του Σαββάτου.

 

Θα είναι κάποιο τεύχος αποχαιρετιστήριο, με κάποιες εξηγήσεις και τέτοια από την διεύθυνση ή την σύνταξη;

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1658
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  40
  • Content Count:  437
  • Reputation:   2703
  • Achievement Points:  437
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6247 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

@bonadrug: Συμφωνώ στα περισσότερα (απλά ετσι για την ιστορία, ο Βότσης είναι ακόμα στην εφημερίδα), στέκω αναποφάσιστος στην τελευταία σου παραγραφό για το πολιτικό προφίλ, αν την ωφέλησε ή όχι (μάλλον όχι, γιατί ο "χώρος" "χαφιεδοτυπεία" εξακολουθεί να την αναφέρει).

Στα υπόλοιπα, spot on.

 

 

@soloup: απ΄ όσο ξέρω, ναι.

Επεξεργασία από Graves
  • Like 6
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36524
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5413 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κοιτάξτε

 

Αν δε γεμίσετε με "ευχαριστώ" τον JohnnyMD για αυτήν του την απάντηση θα κάψω τη συλλογή ΚΡΟΝΟΣ σας!!! Και τα ΡΟΜΠΟΤ μαζί!!!

Την παρασκευή θα στείλω με κούριερ τα κρόνος,ρομποτκαι εξτρα τα πλανήτης,γκαλάκτικα ενα μπουκάλι με βενζίνη και 2 πακετακια σπιρτα.

ΚΑΛΌ ΚΑΨΙΜΟ. :boom:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.