Μετάβαση στο περιεχόμενο

Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου 2010 [ South Africa ]


Man0s

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Είναι η ώρα που οι πίτσες βγαίνουν απ' τον φούρνο, οι παγωμένες μπύρες μπαίνουν στα ποτήρια, το τηλέφωνο βγαίνει απ' την μπρίζα και για 30 μέρες το θέμα σε κάθε μαγαζί είναι ένα! Το Μουντιάλ μετά από 4 χρόνια ξαναρχίζει! :mafia:

 

Καθώς σε λίγη ώρα ξεκίναει ο πρώτος αγώνας του 19ου Παγκοσμίου Κυπέλλου ας ξεκινήσουμε ένα σύντομο ταξίδι στην Νότιο Αφρική. :respect:

 

Όμιλοι:

Group A: Νότια Αφρική, Μεξικό, Ουρουγουάη, Γαλλία

Group B: Ελλάδα, Αργεντίνη, Ν. Κορέα, Νιγηρία

Group C: Αγγλία, Σλοβενία, Αλγερία, ΗΠΑ

Group D: Γερμανία, Σερβία, Αυστραλία, Γκάνα

Group E: Δανία, Ιαπωνία, Ολλανδία, Καμερούν

Group F: Ιταλία, Σλοβακία, Παραγουάη, Ν. Ζηλανδία

Group G: Βραζιλία, Πορτογαλία, Β. Κορέα, Ακτή Ελεφαντοστού

Group H: Ισπανία, Ελβετία, Χιλή, Ονδούρα

 

Φάση των 32

 

Group A

11/06 (17:00), Ν. Αφρική – Μεξικό : 1-1

11/06 (21:30), Ουρουγουάη – Γαλλία : 0-0

16/06 (21:30), Ν. Αφρική – Ουρουγουάη : 0-3

17/06 (21:30), Γαλλία – Μεξικό : 0-2

22/06 (17:00), Μεξικό – Ουρουγουάη : 0-1

22/06 (17:00), Γαλλία - Ν. Αφρική : 1-2

 

Group B

12/06 (14:30), Ν. Κορέα – Ελλάδα : 2-0

12/06 (17:00), Αργεντινή – Νιγηρία : 1-0

17/06 (14:30), Αργεντινή – Ν. Κορέα : 4-1

17/06 (17:00), Ελλάδα – Νιγηρία : 2-1

22/06 (21:30), Νιγηρία – Ν. Κορέα : 2-2

22/06 (21:30), Ελλάδα – Αργεντινή : 0-2

 

Group C

12/06 (21:30), Αγγλία – Η.Π.Α. : 1-1

13/06 (14:30), Αλγερία – Σλοβενία : 0-1

18/06 (17:00), Σλοβενία - Η.Π.Α. : 2-2

18/06 (21:30), Αγγλία – Αλγερία : 0-0

23/06 (17:00), Σλοβενία – Αγγλία : 0-1

23/06 (17:00), Η.Π.Α. – Αλγερία : 1-0

 

Group D

13/06 (17:00), Σερβία – Γκάνα : 0-1

13/06 (21:30), Γερμανία – Αυστραλία : 4-0

18/06 (14:30), Γερμανία – Σερβία : 0-1

19/06 (17:00), Γκάνα – Αυστραλία : 1-1

23/06 (21:30), Γκάνα – Γερμανία : 0-1

23/06 (21:30), Αυστραλία – Σερβία : 2-1

 

Group E

14/06 (14:30), Ολλανδία – Δανία : 2-0

14/06 (17:00), Ιαπωνία – Καμερούν : 1-0

19/06 (14:30), Ολλανδία – Ιαπωνία : 1-0

19/06 (21:30), Καμερούν – Δανία : 1-2

24/06 (21:30), Δανία – Ιαπωνία : 1-3

24/06 (21:30), Καμερούν – Ολλανδία : 1-2

 

Group F

14/06 (21:30), Ιταλία – Παραγουάη : 1-1

15/06 (14:30), Νέα Ζηλανδία – Σλοβακία : 1-1

20/06 (14:30), Σλοβακία – Παραγουάη : 0-2

20/06 (17:00), Ιταλία – Νέα Ζηλανδία : 1-1

24/06 (17:00), Σλοβακία – Ιταλία : 3-2

24/06 (17:00), Παραγουάη – Νέα Ζηλανδία : 0-0

 

Group G

15/06 (17:00), Ακτή Ελεφαντοστού – Πορτογαλία : 0-0

15/06 (21:30), Βραζιλία – Β. Κορέα : 2-1

20/06 (21:30), Βραζιλία – Ακτή Ελεφαντοστού : 3-1

21/06 (14:30), Πορτογαλία – Β. Κορέα : 7-0

25/06 (17:00), Πορτογαλία – Βραζιλία : 0-0

25/06 (17:00), Β. Κορέα – Ακτή Ελεφαντοστού : 0-3

 

Group H

16/06 (14:30), Ονδούρα – Χιλή : 0-1

16/06 (17:00), Ισπανία – Ελβετία : 0-1

21/06 (17:00), Χιλή – Ελβετία : 1-0

21/06 (21:30), Ισπανία – Ονδούρα : 2-0

25/06 (21:30), Χιλή – Ισπανία : 1-2

25/06 (21:30), Ελβετία – Ονδούρα : 0-0

 

 

Φάση των 16

 

26/6 (17:00) Ουρουγουάη – Νότια Κορέα : 2-1

26/6 (21:30) HΠΑ – Γκάνα : 1-2

27/6 (17:00 Γερμανία – Αγγλία : 4-1

27/6 (21:30) Αργεντινή – Μεξικό : 3-1

28/6 (17:00) Ολλανδία – Σλοβακία : 2-1

28/6 (21:30) Βραζιλία - Χιλή : 3-0

29/6 (17:00) Παραγουάη – Ιαπωνία : 0-0 (5-3 πεν.)

29/6 (21:30) Iσπανία - Πορτογαλία : 1-0

 

 

Προημιτελικός

 

2/7 (17:30) Ολλαδνία - Βραζιλία : 2-1

2/7 (21:30) Ουρουγουάη - Γκάνα : 1-1 (4-2 πεν.)

3/7 (17:30) Αργεντινή - Γερμανία : 0-4

3/7 (21:30) Παραγουάη - Ισπανία : 0-1

 

 

Ημιτελικός

 

6/7 (21:30) Ουρουγουάη - Ολλανδία : 2-3

7/7 (21:30) Γερμανία - Ισπανία : 0-1

 

 

Μικρός Τελικός

 

10/7 (21:30) Ουρουγαουάη - Γερμανία : 2-3

 

 

Τελικός

 

11/7 (21:30) Ολλανδία - Ισπανία : 0-1 (παράταση)

 

Πρωταθλήτρια Κόσμου 2010:

:party::dimis3:Ισπανία :dimis3::party:

 

 

 

Σε λίγη ώρα ξεκινάει ο πρώτος αγώνας: Νότια Αφρική-Μεξικο

 

Για ότι νεότερα με το Παγκόσμιο Κύπελλο μπορουμε να σχολιάζουμε εδώ! :beer:

 

Παρασκευή, 11 Ιουνίου 2010

 

 

Ps: Θα το συμπληρώνω σιγά σιγά, μάλλον έπρεπε να το είχα ξεκινήσει νωρίτερα...

Επεξεργασία από Man0s
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3930
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  721
  • Content Count:  12979
  • Reputation:   104531
  • Achievement Points:  12999
  • Days Won:  138
  • With Us For:  6044 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Άντε πάμε... δυνατά!!!

 

MordilloFootball01.jpgMordilloFootball02.jpg

 

:valtnino:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2747
  • Achievement Points:  356
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5773 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Επειδή αγαπώ την πατρίδα μου σημαίνει αγαπώ τη γλώσσα μου, έχω αποστείλει σε κανάλια, ιστοσελίδες μήνυμα στο οποίο σχολιάζω το εξής:

 

διερωτωμαι γιατι χρησιμοποιειτε τον ορο "μουντιαλ". δεν υπαρχει αντιστοιχος ελληνικος ορος; ή μηπως ο θεσμος ειναι ισπανικος; γιατι οι αγγλοι λενε το παγκοσμιο κυπελλο "world cup", οι γαλλοι "coup du monde", οι ιταλοι "mondiale" και οι γερμανοι χρησιμοποιουν δικο τους ορο; αλλα και η FIFA στο σημα τον αγωνων χρησιμοποιει τον ορο "world cup". εμεις ειμαστε πιο κοσμοπολιτες; γιατι ολοι αυτοι δεν χρησιμοποιουν την ισπανοφωνη λεξη που εμεις επιλεξαμε; αδικειτε τη γλωσσα μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Χμ.. Καλά έκανες αν και προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου να το λέμε Μουντιάλ, μιας και το αθλητικό αυτό γεγονός, δεν "ανακαλύφθηκε" απο εμάς. Και το λέω αυτό με τη λογική που δεν ενοχλεί τους Αγγλους/Γάλλους/Πορτογάλους να λένε Olympic Games τους Ολυμπιακούς αγώνες.

 

Περα απο αυτά στο καθαρά αγωνιστικό βρήκα δίκαιο το Χ στον αγώνα Ν. Αφρικής-Μεξικού. Μόνο αυτές οι Βουβουζέλες σου σπάνε τα νεύρα απο κάποια στιγμή και μετά....

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

διερωτωμαι γιατι χρησιμοποιειτε τον ορο "μουντιαλ". δεν υπαρχει αντιστοιχος ελληνικος ορος; ή μηπως ο θεσμος ειναι ισπανικος; γιατι οι αγγλοι λενε το παγκοσμιο κυπελλο "world cup", οι γαλλοι "coup du monde", οι ιταλοι "mondiale" και οι γερμανοι χρησιμοποιουν δικο τους ορο; αλλα και η FIFA στο σημα τον αγωνων χρησιμοποιει τον ορο "world cup". εμεις ειμαστε πιο κοσμοπολιτες; γιατι ολοι αυτοι δεν χρησιμοποιουν την ισπανοφωνη λεξη που εμεις επιλεξαμε; αδικειτε τη γλωσσα μας.

 

Έχεις απόλυτο δίκιο. Ο όρος μουντιαλ είναι ισπανικός και χρησιμοποιείται λανθασμένα. Το παγκόσμιο κύπελλο ποδοσφαίρου στα ισπανικά είναι "copa mundial de futbol"! Δηλαδή mundial σημαίνει παγκόσμιο! Αυτό συμβαίνει φαντάζομαι επειδή 3 συνεχόμενα Παγκόσμια Πρωταθλήματα έγιναν σε ισπανόφωνες χώρες (1978-1982-1986)!

 

Ακόμα χειρότερη είναι η χρήση της λέξης "μουντομπασκετ"!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Δεν πα να το λένε και Football United Cup Kommandant (F.U.C.K. για συντομία) σημασία έχει να δούμε καλή μπάλα και να το ευχαριστηθούμε.

 

Αργεντινή για πάντα!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55411
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5409 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

 

.....

 

Αργεντινή για πάντα!

 

κάτσε να περάσει πρώτα απο την Ελλαδάρα!!!!!

:lol:

 

 

εεεε οοοο εεεε οοοο

 

:dimis2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Χμ.. Καλά έκανες αν και προσωπικά δεν με ενοχλεί καθόλου να το λέμε Μουντιάλ, μιας και το αθλητικό αυτό γεγονός, δεν "ανακαλύφθηκε" απο εμάς. Και το λέω αυτό με τη λογική που δεν ενοχλεί τους Αγγλους/Γάλλους/Πορτογάλους να λένε Olympic Games τους Ολυμπιακούς αγώνες.

 

Περα απο αυτά στο καθαρά αγωνιστικό βρήκα δίκαιο το Χ στον αγώνα Ν. Αφρικής-Μεξικού. Μόνο αυτές οι Βουβουζέλες σου σπάνε τα νεύρα απο κάποια στιγμή και μετά....

 

:beer:

 

Και αυτος ο Θεοφιλοπουλος.Οχι απο καποια στιγμη και μετα.Απο την αρχη μεχρι το τελος :P

 

Οσο για τον ορο "μουντιαλ" δεν με ενοχλει καθολου και μαλιστα αφου εγω ετσι το εμαθα ετσι θα συνεχισω να το λεω και οτιδηποτε αλλο μου ακουγεται παραξενο.Αλλωστε σε ολες τις εφημεριδες,τα ραδιοφωνα και την τηλεοραση το αναφερουν ως "παγκοσμιο κυπελλο" αρα "επισημως" ειναι σωστοι.Το οτι μεταξυ μας,στις συζητησεις μας,το λεμε μουντιαλ σημαινει οτι ετσι εχει περασει στον καθημερινο λογο και εγω ειμαι παντα και απολυτα συμφωνος με ο,τι υιοθετει ο λαος στη γλωσσα του,στις συνηθειες του,στις παραδοσεις του.

Ας ξεκολλησουμε επιτελους.Χρησιμοποιουμε τοσες και τοσες ξενοφερτες λεξεις (πολλες κακοηχες,μη ακριβεις,λαθος γενικοτερα) και αντιστοιχα οι ξενοι ακομα περισσοτερες ελληνικες,το "μουντιαλ" ειναι απο τις τελευταιες για τις οποιες θα παραπονεθω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Όταν άκουσα αυτές τις βαβουζέλες για πρώτη φορά πέρσι νόμιζα ότι είχαν μαζευτεί ένα σωρό έντομα έξω από το γήπεδο! :lol:

 

Όσο για τον όρο "μουντιαλ" θα συνεχίσει να χρησιμοποιείται γιατί είναι πιο σύντομος από τον όρο "Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου"! Στην Γερμανία, για παράδειγμα, λέγεται "Weltmeisterschaft" αλλά χρησιμοποιούνε την συντονυμία "WM"!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Το οτι μεταξυ μας,στις συζητησεις μας,το λεμε μουντιαλ σημαινει οτι ετσι εχει περασει στον καθημερινο λογο και εγω ειμαι παντα και απολυτα συμφωνος με ο,τι υιοθετει ο λαος στη γλωσσα του,στις συνηθειες του,στις παραδοσεις του.

 

Συμφωνώ απολύτως :)

 

Κατά τα άλλα, φέτος είναι πιστεύω πάλι η χρονιά μας (εμάς των Βραζιλιάνων). Έχετε υπόψην και ότι το Μουντιάλ δεν το έχει πάρει ΠΟΤΕ Ευρωπαϊκή ομάδα εκτός έδρας (Ευρώπης). Τυχαίο; Δεν νομίζω. :lol:

 

Α! Αυτές οι βουβουζέλες δεν παλεύονται με τίποτα...........

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2747
  • Achievement Points:  356
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5773 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Όταν άκουσα αυτές τις βαβουζέλες για πρώτη φορά πέρσι νόμιζα ότι είχαν μαζευτεί ένα σωρό έντομα έξω από το γήπεδο! :lol:

 

Όσο για τον όρο "μουντιαλ" θα συνεχίσει να χρησιμοποιείται γιατί είναι πιο σύντομος από τον όρο "Παγκόσμιο Κύπελλο Ποδοσφαίρου"! Στην Γερμανία, για παράδειγμα, λέγεται "Weltmeisterschaft" αλλά χρησιμοποιούνε την συντονυμία "WM"!

Χρησιμοποιούν όμως αρχικά δικών τους όρων. Άλλωστε ο όρος "Παγκόσμιο" δεν υστερεί σε συντομία. Τέλος, η συντομία και απλοποίηση δεν αποτελεί κανόνα-οδηγό για μια γλώσσα που έτσι χάνει σε δυναμισμό και δημιουργικότητα

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6121
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  351
  • Reputation:   2747
  • Achievement Points:  356
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5773 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Και αυτος ο Θεοφιλοπουλος.Οχι απο καποια στιγμη και μετα.Απο την αρχη μεχρι το τελος :P

 

Οσο για τον ορο "μουντιαλ" δεν με ενοχλει καθολου και μαλιστα αφου εγω ετσι το εμαθα ετσι θα συνεχισω να το λεω και οτιδηποτε αλλο μου ακουγεται παραξενο.Αλλωστε σε ολες τις εφημεριδες,τα ραδιοφωνα και την τηλεοραση το αναφερουν ως "παγκοσμιο κυπελλο" αρα "επισημως" ειναι σωστοι.Το οτι μεταξυ μας,στις συζητησεις μας,το λεμε μουντιαλ σημαινει οτι ετσι εχει περασει στον καθημερινο λογο και εγω ειμαι παντα και απολυτα συμφωνος με ο,τι υιοθετει ο λαος στη γλωσσα του,στις συνηθειες του,στις παραδοσεις του.

Ας ξεκολλησουμε επιτελους.Χρησιμοποιουμε τοσες και τοσες ξενοφερτες λεξεις (πολλες κακοηχες,μη ακριβεις,λαθος γενικοτερα) και αντιστοιχα οι ξενοι ακομα περισσοτερες ελληνικες,το "μουντιαλ" ειναι απο τις τελευταιες για τις οποιες θα παραπονεθω.

Και η γλώσσα χρειάζεται καθοδήγηση και καλλιέργεια. Πολλά πράγματα που μάθαμε πρέπει να ξεμάθουμε, ειδικά στη χώρα μας που πιθηκίζει εύκολα. Διαφορετικά θα φτάσουμε στο σημείο να μιλάμε μια γλώσσα άνευρη, χωρίς αναφορά στο διαχρονικό πλούτο της και έρμαιο των διαφημιστών, απαίδευτων δημοσιοφράφων κλπ. Αν οι άλλοι λαοί αντιστέκονται και έμεις έτσι εύκολα υιοθετούμε όρους χωρίς λόγο, αυτό πρέπει να μας προβληματίσει. Μας πλουτίζει ο όρος "μουντιάλ"; Είναι ιστορικά αναγκαίος; Δηλαδή έχει ισπανικές ρίζες ο θεσμός; Και πάντως επισήμως δεν αναφέρεται ως "παγκόσμιο κύπελλο". Αρκεί κανείς να διαβάσει και να ακούσει τις εφημερίδες, βιβλία, διαδίκτυο, τηλόραση κλπ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2298
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1619
  • Content Count:  5055
  • Reputation:   34581
  • Achievement Points:  5063
  • Days Won:  14
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Επειδή αγαπώ την πατρίδα μου σημαίνει αγαπώ τη γλώσσα μου, έχω αποστείλει σε κανάλια, ιστοσελίδες μήνυμα στο οποίο σχολιάζω το εξής:

 

διερωτωμαι γιατι χρησιμοποιειτε τον ορο "μουντιαλ". δεν υπαρχει αντιστοιχος ελληνικος ορος; ή μηπως ο θεσμος ειναι ισπανικος; γιατι οι αγγλοι λενε το παγκοσμιο κυπελλο "world cup", οι γαλλοι "coup du monde", οι ιταλοι "mondiale" και οι γερμανοι χρησιμοποιουν δικο τους ορο; αλλα και η FIFA στο σημα τον αγωνων χρησιμοποιει τον ορο "world cup". εμεις ειμαστε πιο κοσμοπολιτες; γιατι ολοι αυτοι δεν χρησιμοποιουν την ισπανοφωνη λεξη που εμεις επιλεξαμε; αδικειτε τη γλωσσα μας.

 

 

 

Για τον ίδιο λόγο που λέμε "ασανσέρ" και όχι "ανελκυστήρα"... :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Χθες ολοκληρώθηκαν τα πρώτα 2 παιχνίδια. Νότιος Αφρική-Μεξικό: 1-1 και Ουρουγουάη-Γαλλία: 0-0! Συμφωνώ με τον AndreaD πως το πρώτο αποτέλεσμα είναι δίκαιο αλλά στον 2ο αγώνα η Γαλλία μπορούσε να πετύχει ένα γκολ! :thinking:

 

Σήμερα το πρόγραμμα έχει Ν. Κορέα-Ελλάδα(14:30), Αργεντινή-Νιγηρία(17:00) και Αγγλία-ΗΠΑ(21:30).

 

Τα μάτια όλων μας θα είναι στραμμένα στην Εθνική μας καθώς αναμένεται ένα πολύ δυνατό παιχνίδι! Η Ελλάδα θα αγωνιστεί για να πάρει τους 3 βαθμούς και να προσπαθήσει να περάσει στην επόμενη φάση! :yahoo: Είναι το 4ο παιχνίδι σε Παγκόσμιο Κύπελλο και στα προηγούμενα 3 δεν είχαμε πετύχει γκολ. Όποια ομάδα χάσει σε αυτό το παιχνίδι πολύ δύσκολα θα καταφέρει να περάσει στην επόμενη φάση!

 

Καλή επιτυχία στην Εθνική Ελλάδος και ευχές για ένα καλό αποτέλεσμα!! :cheers3:

 

Για περισσότερα μείνετε συντονισμένοι εδώ, στο sporcomicsFM. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Αλλωστε σε ολες τις εφημεριδες,τα ραδιοφωνα και την τηλεοραση το αναφερουν ως "παγκοσμιο κυπελλο" αρα "επισημως" ειναι σωστοι.

 

Και πάντως επισήμως δεν αναφέρεται ως "παγκόσμιο κύπελλο". Αρκεί κανείς να διαβάσει και να ακούσει τις εφημερίδες, βιβλία, διαδίκτυο, τηλόραση κλπ.

 

Προφανως ακουμε αλλα ραδιοφωνα,διαβαζουμε αλλες εφημεριδες,μπαινουμε σε αλλα σαιτ,βιβλια δεν ξερω ποια εννοεις,εγω σχετικα εχω διαβασει μονο το αριστουργημα του Γκαλεανο "Τα χίλια πρόσωπα του ποδοσφαίρου" και τηλεοραση δεν βλεπω.

Στον Σπορ-fm,Μελωδια και σκαι που ακουω εγω λοιπον,στις ειδησεις τους το αναφερουν ως "παγκοσμιο κυπελλο".Στις αθλητικες εφημεριδες στα πρωτοσελιδα αναφερεται ως "μουντιαλ" λογω μεγεθους προφανως,δεν γινεται να βγαζεις προτοσελιδο "το πειρατικο θα σηκωσει και το παγκοσμιο κυπελλο",αλλα στα ρεπορταζ των μεσα σελιδων το γραφουν "παγκοσμιο κυπελλο".Τουλαχιστον στην SportDay και τον Πρωταθλητη που διαβαζω εγω κατα καιρους.Στα σαιτ αρκουν μερικα κλικ για να το διαπιστωσεις.Αν και ειναι μοιρασμενα μεταξυ "παγοσμιου κυπελλου" και "world cup".Και οπου υπαρχει το "μουντιαλ" ειναι παλι στον τιτλο,μπαινοντας να διαβασεις το θεμα το βλεπεις παλι ως "παγκοσμιο κυπελλο".

Αλλα βασικα πως το λενε ολοι αυτοι λιγο με νοιαζει τελικα.Εγω με τους φιλους μου λεμε "θα μαζευτουμε να δουμε μουντιαλ" και αυτο ειναι που με ενδιαφερει.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Mα καλά είμαστε σοβαροί ωρέ; Αντί να πούμε τίποτα που να σχετίζεται όντως με τους αγώνες καθόμαστε και αναλύουμε αν η γλώσσα μας θα αλλοτριωθεί από την χρήση της λέξης Μουντιάλ αντί για παγκόσμιο κύπελλο ποδοσφαίρου. Σας διαβεβαιώνω η γλώσσα μας περνάει πολύ χειρότερα κάθε μέρα από τις μεσημεριανές εκπομπές και τα δελτία ειδήσεων παρά από ένα αθλητικό γεγονός που γίνεται κάθε 4 χρόνια και για λόγους ευκολίας χρησιμοποιούμε ξενόφερτη ορολογία αντί για την Ελληνική. Ντάξει τώρα το ξεκαθαρίσαμε ; Μπορούμε να μιλήσουμε για τους αγώνες;

 

Και οι δύο χθεσινοί αγώνες λοιπόν ήταν μετριότατοι.Επίσης ,πλέον είμαι απόλυτα πεπεισμένος ότι ο Ribery είναι ότι πιο άσχημο έχω δει σε Μουντιάλ τα τελευταία 15 χρόνια.Αυτόν θα δείχνω στα παιδιά μου για να κάθονται ήσυχα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Ενταξει,ο πρωτος δεν ηταν τοσο χαλια.Σκεψου οτι ηταν και πρεμιερα,με ο,τι συνεπαγεται αυτο.Η Ν.Αφρικη για τα δεδομενα της μια χαρα επαιξε,βαλε και το αγχος της οικοδεσποινας (τρελαινομαι για τετοια ποδοσφαιρικα κλισε :Ρ)...Το Μεξικο γενικα μου αρεσε.Συνολικα δεν βαρεθηκα παντως.

Για τον δευτερο δεν ξερω.Καταφεραν να με κοιμησουν στα μισα του πρωτου ημιχρονου και οταν ξυπνησα στα μισα του δευτερου ειδα οτι ηταν ακομα χειροτερα απο πριν.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3960
  • Group:  Members
  • Topic Count:  233
  • Content Count:  1123
  • Reputation:   4299
  • Achievement Points:  1125
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6040 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  59

Χθες ολοκληρώθηκαν τα πρώτα 2 παιχνίδια. Νότιος Αφρική-Μεξικό: 1-1 και Ουρουγουάη-Γαλλία: 0-0! Συμφωνώ με τον AndreaD πως το πρώτο αποτέλεσμα είναι δίκαιο αλλά στον 2ο αγώνα η Γαλλία μπορούσε να πετύχει ένα γκολ! :thinking:

 

Σήμερα το πρόγραμμα έχει Ν. Κορέα-Ελλάδα(14:30), Αργεντινή-Νιγηρία(17:00) και Αγγλία-ΗΠΑ(21:30).

 

Τα μάτια όλων μας θα είναι στραμμένα στην Εθνική μας καθώς αναμένεται ένα πολύ δυνατό παιχνίδι! Η Ελλάδα θα αγωνιστεί για να πάρει τους 3 βαθμούς και να προσπαθήσει να περάσει στην επόμενη φάση! :yahoo: Είναι το 4ο παιχνίδι σε Παγκόσμιο Κύπελλο και στα προηγούμενα 3 δεν είχαμε πετύχει γκολ. Όποια ομάδα χάσει σε αυτό το παιχνίδι πολύ δύσκολα θα καταφέρει να περάσει στην επόμενη φάση!

 

Καλή επιτυχία στην Εθνική Ελλάδος και ευχές για ένα καλό αποτέλεσμα!! :cheers3:

 

Για περισσότερα μείνετε συντονισμένοι εδώ, στο sporcomicsFM. :lol:

 

 

Ν. Κορέα - Ελλάδα 0-1 αμερόληπτα! :lol: OE OE OE! :dimis2:

Αργεντινή - Νιγηρία 2-0 χαλαρά! :gun2::D

Αγγλία - ΗΠΑ 1-1 δεν πάω την Αγγλία! :p3:

 

:beer::cheers::beer5::beer6: Πίτσα emoticon δεν έχουμε;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Σχετικά με τη Γαλλία. Πράγματι έπαιξε πιο "οργανωμένα" απο την Ουρουγουάη, αλλά στην τελική προσπάθεια... μηδέν... Πολύ κοκοκο και απο αυγό τίποτα... Νομίζω πως οι Γάλλοι δεν έχουν πάθος πιά.. Κάθοντε πάνω στις καλοπληρομένες μεταγραφές τους, και αυταααά...

 

Πράγματι ρε Άγγελε, αυτός ο Ριμπερί είναι πολύ εγκληματόφατσα.. Ιδανικός για το remake του Scarface.....

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πολύ κακή η Εθνική.... Προβλέπω επανάληψη του άθλου του '94. Βύντρα, Σειταρίδης, Τζόρβας μάλλον είχαν το μυαλό τους στις παραλίες. Δε βαριέσαι... Θα ρίξουμε 5ρες σε Αργεντινή & Νιγηρία :D

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1366
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6083 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εμ, όταν μου έχεις καθαρόαιμους κεντρικούς αμυντικούς στον πάγκο(Κυριάκο,Παπασταθόπουλο) & μου ξεκινάς με Βύντρα κάτι δεν πάει καλά.....

Ο Σεϊταρίδης που ξεθάφτηκε?

Και ο Νίνης πότε θα παίξει μπάλα επιτέλους? Στα 30?

Τώρα θα μου πείς γίναμε όλοι προπονητές...Όχι, αλλά κάποια βγάζουν μάτι...Ή τουλάχιστον έτσι νομίζω. :cheers3:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   121003
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6345 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Πάντως εδώ πετύχαμε ότι θα έβγαζε Χαριστέα & Σαμαρά. Επίσης ο Σαμαράς θέλει κούρεμα, δε βλέπει τίποτα. :lol:

 

+1 Θωρ! Έβαλε Καπετάνο & Σάλπι και τουλάχιστον αρχίσαμε τα σουτ, πριν ούτε ένα σουτ δεν είχαμε, για πάνω από μισάωρο. :P Μα καλά, αν δεν παίξει επιθετικά η Εθνική στους 3 αυτούς αγώνες, πότε θα παίξει? :shit2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11645
  • Group:  Members
  • Topic Count:  67
  • Content Count:  688
  • Reputation:   3732
  • Achievement Points:  688
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5255 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Τραγική η εθνική... :(

Απρόβλεπτος o Ρεχάγκελ... Στον πάγκο ο Κυργιάκος και στη θέση του ο Βύντρα, δεξιά ο Σεϊταρίδης με βασικό τον Χαριστέα. Δυστυχώς γι' άλλη μια φορά δεν υπήρχε παίχτης να περάσει την μπάλα από το κέντρο στην επίθεση. Μόνο γιόμες χωρίς αποδέκτη. Όσον αφορά τις επιλογές του Ρεχάγκελ: Με Χαριστέα και Σαμαρά στα πλάγια της επίθεσης δεν παίζει να βάλουμε γκολ στο Mundial. :D Επίσης, πάντα με εκνέυριζε αφάνταστα η λογική του Όττο ότι όποιος πηγαίνει εξωτερικό ξέρει μπάλα και παίζει στην εθνική... Anyway, η Νιγηρία θα νικήσει την Αργεντινή, θα βγάλει Χ με την Κορέα, η Αργεντινή θα νικήσει την Κορέα, εμείς θα πάρουμε 2 νίκες και θα περάσουμε πρώτοι στον όμιλο! :dance::P

Επεξεργασία από big vaggos
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4675
  • Reputation:   26508
  • Achievement Points:  4709
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6208 Days
  • Status:  Online
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Μα καλά... τι πρόβλημα έχει τελοσπάντων ο Ρεχάγκελ με τον Νίνη;;;; Δηλαδή έλεος πια, είναι δυνατόν να ξεκινάει ακόμα βασικός ο "Άγγελος της καρδίας μας" και να μην μπαίνει ούτε καν αλλαγή ο Νίνης; :confuse::confuse::confuse:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6474
  • Group:  Members
  • Topic Count:  98
  • Content Count:  4211
  • Reputation:   27519
  • Achievement Points:  4211
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5722 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  34

Αντιθέτως εγώ έχω τελείως διαφορετική άποψη για την εθνική μας.Μου φάνηκε ότι παίξαμε επιτέλους επιθετικά.Σε σχέση με αυτά που μας έχει συνηθίσει η εθνική ,να βλέπουμε 2 ώρες πέρα δώθε και μια άντε δύο φάσεις εγώ μέτρησα τουλάχιστον 6! Είναι πρόοδος.

 

Αλλά φυσικά φάνηκαν και τα προβλήματα.Όποτε αγχωνόμαστε παίζουμε ψηλό παιχνίδι.Πάντα μα πάντα.Έτσι έγινε κι εδώ.Ο μόνος που ήταν ψύχραιμος στο τελευταίο δεκάλεπτο ήταν ο Σεϊταρίδης που από όσο παρατήρησα κρατούσε χαμηλά τη μπάλα.

Επίσης κρίμα ήταν ο Γκέκας.Ο άνθρωπος έχει βελτιωθεί τρομερά σε σχέση με τις προηγούμενες εμφανίσεις του και ένα γκολάκι έπρεπε να το βάλει. Ούτε στη νδεύτερη φάση δεν θα περάσουμε ,μην δου πω ότι ούτε βαθμό θα πάρουμε...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82140
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6063 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αυτοί για τη βόλτα πήγανε κει κάτω.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25071
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  42
  • With Us For:  6216 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Ειδικά μετα απο αυτά που είδα στο Αργεντινή - Νιγηρία νομίζω πως ήττα με λιγότερα απο 4 γκόλ στους επόμενους δυο αγώνες θα είναι μεγάλη επιτυχία για την εθνική μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6350 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Μα καλά... τι πρόβλημα έχει τελοσπάντων ο Ρεχάγκελ με τον Νίνη;;;; Δηλαδή έλεος πια, είναι δυνατόν να ξεκινάει ακόμα βασικός ο "Άγγελος της καρδίας μας" και να μην μπαίνει ούτε καν αλλαγή ο Νίνης; :confuse::confuse::confuse:

 

Σε παρακαλω,λιγα με τον καλυτερο μποζουξη του μουντιαλ!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11235
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  426
  • Reputation:   2217
  • Achievement Points:  426
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Κρίμα για την Εθνική, μπορούσε να κάνει κάτι καλύτερο. Μετά από αυτήν την ήττα με 2-0 δυσκολεύουν πολύ τα πράγματα για μας! Ο Γκέκας έπρεπε να βάλει ένα γκολ αλλά τι να κάνει και αυτός αφου ήταν σχεδόν μόνος του μπρόστα. Τα 2 γκολ που δεχτήκαμε ήταν εντελώς γελοία και απαράδεκτα!

 

Η Αργεντίνη νίκησε με 1-0 και μπορούσε να βάλει και πιο πολλά γκολ. Η Νιγηρία ξεκίνησε μουδιασμένη αλλά στο 2ο ημίχρονο ξύπνησε και έκανε κάλες φάσεις. Ήταν ένα δυνατό παιχνίδι.

 

 

 

Οι ειδήσεις σε τίτλους στο SporcomicsFM: Ο Λιμνοπολιακός επικράτησε του Χηνοπολιακού με 3-1...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3583
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  1084
  • Reputation:   1366
  • Achievement Points:  1084
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6083 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Νασιοναλμανσαφτ χαλαρά..... :dance::yahoo:

 

Απλό ποδόσφαιρο, αυτοματισμοί, κάθετες μπαλιές...τι να λέμε τώρα....για πρώτη φορά είδαμε μπαλίτσα χθες βράδυ σε αυτό το Μουντιάλ. :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.