Μετάβαση στο περιεχόμενο

D23 - Walt Disney Archives - The Official Community fοr Disney Fans [ Καθημερινά στριπ από Γκότφρεντσον και Ταλιαφέρρο ]


ΔeMo™

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  12627
  • Group:  Members
  • Topic Count:  12
  • Content Count:  295
  • Reputation:   1311
  • Achievement Points:  295
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5078 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατ' αρχάς ζητώ και πάλι συγγνώμη αν ποστάρω το θέμα σε λάθος κατηγορία του φόρουμ.

Πρόκειται για το θέμα που δημιουργώ αιώνια σε κάθε φόρουμ για κόμικς και ζητώ δεύτερη φορά συγγνώμη αν υπάρχει αντίστοιχο θέμα, στην αναζήτηση πάντως δε βρήκα κάτι.

 

Το σάιτ http://d23.disney.go.com/index.html είναι, όπως αυτοαποκαλείται, η "Επίσημη Κοινότητα των Disney Fans".

 

Τα θέματα που αποτελούν τα περιεχόμενα του είναι νέα από τον κόσμο της Ντίσνεϋ, Τα Αρχεία του Γουώλτ Ντίσνεϋ (όπου ύπαρχουν ιστορικά στοιχεία και πληροφορίες, απαντήσεις του "Ειδικού" σε θέματα Ντίσνεϋ Ντέηβ Σμιθ στις απορίες των φανς κλπ.), πληροφορίες για εκθέσεις και εκδηλώσεις και λοιπά.

 

Το πιο ενδιαφέρον υλικό, όμως, που υπάρχει σε αυτό το σάιτ, και μπορείτε να βρείτε σε αυτό το λίνκ: http://d23.disney.go.com/comics.html, είναι ότι καθημερινά ανεβαίνει ονλάιν ένα στριπ του Μίκυ από το Φλόυντ Γκότφρεντσον και ένα του Ντόναλντ από τον Αλ Ταλιαφέρρο.

 

Τα στριπς που ανεβαίνουν ακολουθούν τη χρονολογική σειρά που δημοσιεύθηκαν (αν έχω αντιληφθεί σωστά αφορά το στριπ που δημοσιευόταν τις καθημερινές και όχι το στριπ της Κυριακής) στις εφημερίδες της εποχής. Το σάιτ αυτό υπάρχει τουλάχιστον ένα χρόνο (απ' όταν το ανακάλυψα). Δεν ξέρω ποιας ημερομηνίας είναι το πρώτο στριπ που ανέβασαν (για παράδειγμα εγώ έχω από το 30-01-1930 για το Μίκυ ), πάντως σήμερα έχει φτάσει στις 07-11-1931 για το Μίκυ και 22-06-1939 για το Νοτναλντ.

 

Στην ίδια σελίδα επίσης ανεβάζουν καθημερινά και το στριπ του Σκαμπ, του κουταβιού της Λαίδης και του Αλήτη.

 

 

Παραθέτω και τα λόγια της ίδιας της σελίδας:

The undisputed stars of the animated movie screen, Mickey Mouse and his pals also starred in some of the best comic strips ever to enliven newspaper funny pages. Produced at the Walt Disney Studios, the Disney comic strips are also prime examples of Disney art in its own right. We'll update these strips every day so that you can enjoy the continuing adventures of some of your favorite characters, Mickey Mouse, Donald Duck and Scamp — the puppy son of Lady and Tramp. So sit back and enjoy the Mickey, Donald and Scamp strips which first appeared on January 13, 1930, February 7, 1938 and October 31, 1955, respectively... and don't worry about getting that newspaper ink on your fingers!

(έχω την υποψία ότι ξεκίνησαν να ανεβαζουν από την αρχή, από τις ημερομηνίες που λέει δλδ και πάνω.)

 

Τέλος, πάρτε και ένα δείγμα, βλέποντας το στριπ που ανέβασαν σημερα:

 

Μίκυ:

MickeyDaily_11-07-31SM.png

 

Ντόναλντ:

DonaldDaily_06-22-39SM.jpg

 

Σκαμπ:

Scamp_03-06-57SM.jpg

 

 

 

 

Υ.Γ.: Αν υπάρχει ξανά το θέμα, ζητώ συγγνώμη που σας έβαλα να τα ξαναδιαβάσετε :P

Επεξεργασία από Dhm
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.