Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΦΡΟΥΤΟΠΙΑ
Σενάριο/Kείμενα:
Ευγένιος Τριβιζάς
Σχέδιο:
Νίκος Μαρουλάκης
Hμερ. έκδοσης:
09-04-2010
Εξώφυλλα:
5 + 5 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
5
Κατηγορία:
Σειρά/Συνεχόμενα
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
21.3 x 28.7
Σελίδες:
40
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-691-751-6

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

FRUTOPIA_0001.jpg  FRUTOPIA_0002.jpg  FRUTOPIA_0003.jpg

 

Άλλη μια προσπάθεια έκδοσης της Φρουτοπίας των Ευγένιου Τριβιζά και Νίκου Μαρουλάκη, ξεκίνησε τον Απρίλιο του 2010. Επι της ουσίας πρόκειται για την έκδοση που είχε δωθεί μέσα τον απο την εβδομαδιαία εφημερίδα "Ο Κόσμος του Επενδυτή" (περισσότερα ΕΔΩ).
Αυτή τη φορά τα τεύχη ήταν σκληρόδετα και ο "φορέας" του ήταν το εβδομαδιαίο τηλεοπτικό περιοδικό TiVo.
Παρ' όλο που είχαν ανακοινωθεί 50 τεύχη (όσα ήταν και στην έκδοση του Κόσμου του Επενδυτή), η προσφορά σταμάτησε ξαφνικά στο 5ο τεύχος στις 7 Μαίου. Αυτή τη στιγμή είναι άγνωστο αν θα συνεχιστεί κάποια στιγμή η Φρουτοπία στο περιοδικό αυτό μιας και έχουν ανακοινωθεί άλλες συνοδευτικές κυκλοφορίες (άσχετα με κόμικς περιοδικά αλλά και η Μικρή Λουλού).

 

Ευχαριστούμε για τα υπόλοιπα εξώφυλλα τους Βασιλεύς των κόμικς & Mandrake.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

πόσα κιλά μ*ς πρέπει να αισθάνεται κάποιος που ξεκινάει τη συλλογή ενός τέτοιου πράγματος (όταν μπορεί να το αποκτήσει και με εναλλακτικό φτηνότερο τρόπο) για να του το κόψουν στο 1/10 της διαδρομής? :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Τελικά κάποια πράγματα δεν αλλάζουν ποτέ. Νομίζω πως πέρα από το Spider-Man Adventures, η συγκεκριμένη εταιρία δεν πρέπει να ολοκλήρωσε τίποτε άλλο... Και έπειτα αναρωτιώμαστε γιατί τα κόμικς δεν "περπατάνε" σ'αυτή τη χώρα...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Κατά την γνώμη μου η σειρά δεν θα συνεχίσει.Ηταν μια ηλίθια ιδέα να ξαναδώσεις μια σειρα που ηδη υπάρχει στα βιβλιοπωλεία πιο ''συμαζεμένη''αντις σε 50 κομμάτια και σε ακριβή τιμή 6,90.Αν δεν ήμουνα ψυχάκιας μανιώδης πρεζακιας συλλεκτομανης κ.λ.π. ουτε θα μπαινα στο κοπο να το προσεξω.

Υ.Γ.Εκτος απο χοντρο εξωφυλλο ειχε και πιο χοντρο χαρτι αντις το ιλουστρασιον της προηγουμενης εκδοσης.

Αλλα 2 εξωφυλλα Νο2 και Νο3

 

Τα εξώφυλλα μεταφέρθηκαν στην παρουσίαση.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6034 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Τα βιβλία της Φρουτοπίας επανακυκλοφορούν με το νέο περιοδικό Informer των ίδιων εκδόσεων. Το περιοδικό αυτό έχει 2-3 βδομάδες που κυκλοφορεί, δεν το έχω δει όμως στα περίπτερα της πόλης μου. Υπάρχουν διαφορετικές προσφορές την ίδια βδομάδα όπως βλέπω στις διαφημίσεις.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6099 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Μπορεί κάποιος να μου πει γιατί έχω μπερδευτεί;

Ο πρώτος κυκλος της Φρουτοπίας αν θυμάμαι καλά κυκλοφόρησε την δεκαετία του '80 και ο δεύτερος το '90. Τα υπόλοιπα που είναι και τα πιο πολλά πότε κυκλοφόρησαν; Αυτόνομα ή κατ'ευθείαν με τον Κόσμο του Επενδυτή;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα βιβλία της Φρουτοπίας επανακυκλοφορούν με το νέο περιοδικό Informer των ίδιων εκδόσεων. Το περιοδικό αυτό έχει 2-3 βδομάδες που κυκλοφορεί, δεν το έχω δει όμως στα περίπτερα της πόλης μου. Υπάρχουν διαφορετικές προσφορές την ίδια βδομάδα όπως βλέπω στις διαφημίσεις.

Το πρώτο τεύχος θα κυκλοφορήσει στις 3/12

Το Informer ήταν ένθετο στον Επενδυτή και ο καλός κυριος Γιαννικός σκέφτηκε να το αντικαταστήσει με το παρομοίου ύλης ενθετο STRATEGIST,να το αυτονομήσει και να το συνοδεύσει με ότι του έχει μείνει απο προσφορές από άλλα περιοδικά π.χ. Δίφωνο,ποπ&ροκ τιβο κ.λ.π.σειρά έχει και η Φρουτοπία.Και ερωτώ αγαπημένε μου κύριε Γιαννικό αν κάποιος δεν είχε πάρει είδηση τις προηγούμενες εκδόσεις και θέλει να αρχίσει την σειρά και την αρχίζει εχεις σκοπό να την συνεχίσεις μετά από το 5ο τεύχος; δεν το νομίζω,θα τον αφήσεις με την γλύκα.Νομίζω ότι πρέπει να παραφράσουμε το εξής τραγουδάκι<<ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ Ο ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΟΣ ΓΙΑΝΝΙΚΟΣ...>>

..Αγαπητέ κύριε SOLOYP αν και μετά απο την καταχώρηση που κάνατε πριν λίγο καιρό και μας δείξατε τα βάρβαρα ενστικτά σας προς τα ανυπεράσπιστα ζώα (αυτά τα ποστ πρέπει να διαγράφονται και όχι κάτι άλλα)γεγονός που με έκανε να φτάσω στα πρόθυρα να κάνω κάτι που δεν έιχα φανταστεί ποτέ ότι θα κάνω να πετάξω κόμικς(τα δικά σας) στα σκουπίδια ούτε καν σε ανακύκλωση θα σας απαντήσω.Η ολοκληρωμένη σειρά των 50 τευχών βγήκε σαν ένθετο στον Επενδυτή και αργότερα σε τόμους στα βιβλιοπωλεία.Και το φετινό καλοκαίρι σαν σκληρόδετο τόμο του ενός όμως τεύχους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2976
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  26
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1912
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  6099 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  116

Το πρώτο τεύχος θα κυκλοφορήσει στις 3/12

Το Informer ήταν ένθετο στον Επενδυτή και ο καλός κυριος Γιαννικός σκέφτηκε να το αντικαταστήσει με το παρομοίου ύλης ενθετο STRATEGIST,να το αυτονομήσει και να το συνοδεύσει με ότι του έχει μείνει απο προσφορές από άλλα περιοδικά π.χ. Δίφωνο,ποπ&ροκ τιβο κ.λ.π.σειρά έχει και η Φρουτοπία.Και ερωτώ αγαπημένε μου κύριε Γιαννικό αν κάποιος δεν είχε πάρει είδηση τις προηγούμενες εκδόσεις και θέλει να αρχίσει την σειρά και την αρχίζει εχεις σκοπό να την συνεχίσεις μετά από το 5ο τεύχος; δεν το νομίζω,θα τον αφήσεις με την γλύκα.Νομίζω ότι πρέπει να παραφράσουμε το εξής τραγουδάκι<<ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ ΕΙΝΑΙ ΕΝΑΣ Ο ΟΝΕΙΡΕΜΕΝΟΣ ΓΙΑΝΝΙΚΟΣ...>>

..Αγαπητέ κύριε SOLOYP αν και μετά απο την καταχώρηση που κάνατε πριν λίγο καιρό και μας δείξατε τα βάρβαρα ενστικτά σας προς τα ανυπεράσπιστα ζώα (αυτά τα ποστ πρέπει να διαγράφονται και όχι κάτι άλλα)γεγονός που με έκανε να φτάσω στα πρόθυρα να κάνω κάτι που δεν έιχα φανταστεί ποτέ ότι θα κάνω να πετάξω κόμικς(τα δικά σας) στα σκουπίδια ούτε καν σε ανακύκλωση θα σας απαντήσω.Η ολοκληρωμένη σειρά των 50 τευχών βγήκε σαν ένθετο στον Επενδυτή και αργότερα σε τόμους στα βιβλιοπωλεία.Και το φετινό καλοκαίρι σαν σκληρόδετο τόμο του ενός όμως τεύχους.

 

 

Αγαπητέ κύριε Comicsking,προφανώς δεν θα καταλάβατε πως έκανα πλάκα. Από μικρός είχα ιδιαίτερη σχέση με τα ζώα, Και όχι μόνο εγώ αλλά και τα ζώα είχαν ιδιαίτερη σχέση μαζί μου. Όταν ήμουν στο δημοτικό, ίδρυσα κοτέτσι στην ταράτσα μου τα οποία με το περας των χρόνων γέμισε και από κουνέλια. Μια πάπια μάλιστα που είχα στην αυλή μου, ήταν τρελά ερωτευμένη μαζί μου κι όταν έφυγα φαντάρος, αυτοκτόνησε.(Για του λόγου το αληθές, παίζει και στον Μήτσο Κυκλάμινο στον "Σούπερ Μήτσο").Για χρόνια κάθε άνοιξη αγόραζα ένα αγριοπούλι, (κατά προτίμηση σπίνο) και το άφηνα ελεύθερο. Κάτι σαν τις αμερικανιές δηλαδή που κάνει ο Ομπάμα με τις γαλοπούλες. Άλλωστε αν διαβάζατε το βιογραφικό μου θα μαθαίνατε πως όλα τα γαϊδούρια είναι ξαδέλφια μου (Και από μάνα και από πατέρα).

Ευχαριστώ και για τις πληροφορίες της Φρουτοπίας. Η απορία μου ήταν ακριβώς αυτή. Γιατί τα μετέπειτα άλμπουμς δεν τα είχα συναντήσει πουθενά αυτόνομα πριν τον Επενδυτή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ΤΌΤΕ ΖΗΤΩ ΤΑΠΕΙΝΑ ΣΥΓΓΝΩΜΗ ΑΝ ΚΑΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΞΕΡΩ ΤΟ ΝΟΣΗΡΟ ΑΛΛΑ ΚΑΤΑΠΛΗΚΤΙΚΟ ΚΑΙ ΜΟΝΑΔΙΚΟ ΧΙΟΥΜΟΡ ΣΑΣ.ΗΤΑΝ ΚΑΤΙ ΠΟΥ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΚΑΝΩ ΓΙΑΤΙ ΜΕΡΙΚΟΙ ΑΠΟ ΤΟΥΣ ΜΟΥΣΤΑΚΟΦΟΡΟΥΣ ΦΙΛΟΥΣ ΜΟΥ ΜΕ ΟΥΡΕΣ ΜΟΥ ΒΑΛΑΝΕ ΄΄ΧΕΡΙ΄΄ΟΤΙ ΕΠΡΕΠΕ ΝΑ ΠΑΡΩ ΘΕΣΗ ΑΛΛΙΩΣ ΤΗΝ ΩΡΑ ΠΟΥ ΚΟΙΜΟΜΟΥΝΑ ΘΑ ΜΟΥ ΣΥΝΕΒΑΙΝΕ ΕΝΑ ΑΤΥΧΗΜΑ.

Και πάλι συγγνώμη :cheers3:

Ταπεινά δικος σας ενας βασιλέας των κομικς.

Επεξεργασία από comicsking
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 years later...

  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Σήμερα πέμπτη 27 Νοεμβρίου το τηλεπεριοδικό super tv επανακυκλοφορει την σκληρόδετη έκδοση της Φρουτοπίας,δηλαδη ότι απέμεινε απο τότε-μην ξεχνάτε ότι το s.t. ανήκει στο ίδιο καθεστώς-Αυτη τη φορά το ξεκαθαρίζει ότι θα δώσει τα πρώτα 5 τομίδια με το πρώτο ταξίδι του Πίκου Απίκου. 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

πόσα κιλά μ*ς πρέπει να αισθάνεται κάποιος που ξεκινάει τη συλλογή ενός τέτοιου πράγματος (όταν μπορεί να το αποκτήσει και με εναλλακτικό φτηνότερο τρόπο) για να του το κόψουν στο 1/10 της διαδρομής? :)

 

:cheers5:

 

:hi:

 

 

Πρέπει να το είχα δει και το περσινό καλοκαίρι, αλλά το αγόρασα φέτος. Και τα πέντε σκληρόδετα άλμπουμ κυκλοφορούν σε προσφορά στα περίπτερα, μέσα σε ζελατίνα:

 

post-1790-0-12500100-1500221753_thumb.jpg

 

 

Ορίστε και το 4ο εξώφυλλο για να κλείσει η σειρά:

 

Το εξώφυλλο προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1814
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Mandrake ποιών εκδόσεων ειναι οι τομοι?

 

Απ'οσο ξέρω οι τομοι απο Modern Times και Χαρτινη Πόλη ειναι 8 (της Χαρτινης Πολης ακομα δεν βγηκαν ολοι αλλα ειναι ακριβως ιδιοι με MT)

 

EDIT: οκ μολις ειδα οτι ειναι και αυτοι MODERN TIMES.

 

Αρα κυκλοφορησαν 2 σειρες τομων? μια 4 τομοι και ακομα μια με 8?

Επεξεργασία από demiscy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτοί εδώ φίλε μου δεν είναι τόμοι, αλλά είναι η κανονική σειρά κόμικς της "Modern Times" των 50 τευχών, όπου κυκλοφόρησαν σε hardcover. Μονάχα τα 5 πρώτα τεύχη, όμως, από τα 50 και η σειρά σταμάτησε... Οι τόμοι που λες είναι των 240 σελίδων και τα σκληρόδετα τεύχη εδώ είναι των 40 σελίδων. Η παρουσίαση του Ανδρέα σε συνδυασμό με το πινακάκι, τα αποσαφηνίζουν αυτά. :beer:

 

 

EDIT: Παιδιά, νόμιζα πως τα οπισθόφυλλα είναι όλα ίδια, αλλά έχουν αρίθμηση επάνω. Ετοιμάζω του 4ου τεύχους και θα σαρώσω και τα υπόλοιπα. Θα το ανεβάσω σ' αυτό εδώ το post του 4ου.

 

Προστέθηκε στο πινακάκι της παρουσίασης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1790
  • Group:  Members
  • Topic Count:  129
  • Content Count:  7087
  • Reputation:   26758
  • Achievement Points:  7421
  • Days Won:  24
  • With Us For:  6206 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Έτοιμα και τα οπισθόφυλλα 2,3 & 5 που εκκρεμούσαν! Μακάρι να προχωρούσε και να 'χαμε κάτι ωραίο στη βιβλιοθήκη μας και όχι εκείνη την χάλια έκδοση με το μαλακό εξώφυλλο που είναι σαν ένθετα τα οποία χρυσοπληρώσαμε...

 

Προστέθηκαν στο πινακάκι της παρουσίασης.

 

 

Υ.Σ. Παραπάνω που είχα αναρτήσει τα εξωπισθόφυλλα του 4ου τεύχους, έκανα γκάφα και ονόμασα τα αρχεία ως 3ο τεύχος. Ευτυχώς το πήρε γραμμή ο Κώστας (υποθέτω) και δεν έγινε κανένα μπέρδεμα. :)

 

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  8571
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  450
  • Reputation:   1814
  • Achievement Points:  450
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5542 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

αααα μαλιστα τωρα εξηγείται..

 

για να πω την αλήθεια η καλύτερη έκδοση μεμονομένων τευχών ηταν του Πατάκη

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2088
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2358 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αντικαταστάθηκε το εξώφυλλο του 3ου τεύχους σε μεγαλύτερη ανάλυση.

:beer5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.