Μετάβαση στο περιεχόμενο

BAKUMAN [ TSUGUMI OHBA, TAKESHI OBATA ]


JohnnyMZ

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Bakuman


post-9146-1274882298,49_thumb.jpg

 

Μία πρόσφατη σειρά από τους δημιουργούς Tsugumi Ohba (σενάριο) και Takeshi Obata (σχέδιο). Το πρώτο κεφάλαιο δημοσιεύτηκε το 2008 στο Ιαπωνικό Shonen Jump, και ο πρώτος τόμος το 2009. Ήταν από τα πρώτα σε πωλήσεις μάνγκα τις πρώτες δύο εβδομάδες μετά την κυκλοφορία του, ενώ πολλά επεισόδιοα βγήκαν μεταφρασμένα σε διάφορες γλώσσες στο διαδίκτυο, στο site της εκδοτικής Shueisha.

Το πρώτο επεισόδιο της σειράς δημοσιεύτηκε στην Αμερική τον Μάιο του 2010, στο μηνιαίο Αμερικάνικο Shonen Jump, ενώ ο πρώτος τόμος αναμένεται να κυκλοφορήσει τον Αύγουστο.


Σενάριο (εν ολίγοις) : Ο Μοριτάκα Μασίρο, ένα παιδί με ταλέντο στο σχέδιο, έχασε τον θείο του που ήταν μανγκάκα (σχεδιαστής μάνγκα), και από τότε θεωρεί το συγκεκριμένο επάγγελμα ταμπού. Έτσι, χωρίς πολλή σκέψη, αρνείται την πρόταση του συμμαθητή του, Ακίτο Τακάγκι, όταν αυτός του προτείνει να συνεργαστούν και γίνουν μανγκάκας, ο ένας συγγραφέας και ο άλλος εικονογράφος. Ο επίμονος Ακίτο χρησιμοποιεί την εξυπνάδα του για να πείσει τον Μοριτάκα, ώσπου το καταφέρνει...



Μία ακόμη καταπληκτική ιστορία από τους πολλά υποσχόμενους δημιουργούς του Death Note, πρόκειται για ένα μάνγκα που αναφέρεται στα μάνγκα. Η πλοκή ίσως δεν είναι τόσο ανατρεπτική όσο αυτή του προηγούμενου έργου τους, αλλά το Bakuman είναι μια πολύ ενδιαφέρουσα και ρομαντική :love4: ιστορία, που μιλάει για την ζωή. Προσωπικά, με ενθουσίασε πάρα πολύ (γι' αυτό άλλωστε έκανα παρουσίαση την ίδια μέρα που διάβασα τα πρώτα 2 κεφάλαια), και πιστεύω πως θα ευχαριστήσει κάθε φίλο των Ιαπωνικών κόμικς.

Αριθμεί 103 κεφάλαια, και συνεχίζει. Στις 2 Οκτωβρίου 2010 ξεκίνησε και το ανιμέ της σειράς, που θα ολοκληρωθεί σε 25 επεισόδια.


Καρέ από το μάνγκα:


post-9146-1274884969,44_thumb.jpgpost-9146-1274884269,8_thumb.jpg

 

 

 

παρουσίαση του Death Note ΕΔΩ

 

[mal type=manga id=9711]

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Μπράβο, πολύ ωραία παρουσίαση και καταπληκτικό μάνγκα κατα τη γνώμη μου.Ετυχε να παρω το σόνεν τζαμπ το περιοδικό και είπα να το διαβάζω.Εχει πολύ ενδιαφέρον πλοκή, ειδικά για όσους ενδιαφέρονται να δουν ποια διαδικασία ακολουθεί το μάνγκα πριν την έκδοση και μετα.

Επεξεργασία από Luffy
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πριν από μερικές εβδομάδες κυκλοφόρησε ο πρώτος τόμος από τη Viz. Προσεγμένη έκδοση, με δυο λογάκια από τους δημιουργούς στην αρχή, και σαν bonus τα προσχέδια του σεναριογράφου και την απόδοση του σχεδιαστή για μια σελίδα από κάθε κεφάλαιο. Όσον αφορά την ιστορία, γίνεται όλο και πιο ενδιαφέρουσα σε κάθε κεφάλαιο...! :D

 

Το εξώφυλλο:

 

post-9146-12842951817661_thumb.jpg

 

Και παρουσίαση του από την Έλλη Μόκα (comicdom.gr).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52802
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Johnny αν το έχεις αγοράσει, μπορείς να βάλεις καμιά φωτογραφία του τόμου μπας και ψηθώ περισσότερο και το παραγγείλω; Ξέρεις να δούμε ράχη όγκο τόμου και γενικά ότι μπορεί να πείσει κάποιον διστακτικό, σαν και του λόγου μου που το έχει στην wishlist του αλλά περιμένει να έρθει η ώρα του :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Here come the photos!

 

Στο μέγεθος είναι όπως κάθε tankoubon. Το έβγαλα φωτογραφία με ένα άλλο τομάκι για σύγκριση.

 

post-9146-12844932293226_thumb.jpg

 

Πίσω μέρος

post-9146-12844932488943_thumb.jpg

 

Πρώτη σελίδα

post-9146-12844932703862_thumb.jpg

 

Πρώτο κεφάλαιο

post-9146-12844932909043_thumb.jpg

 

post-9146-12844933101449_thumb.jpg

 

Bonus (roughs)

post-9146-12844933293841_thumb.jpg

 

Coming soon

post-9146-12844933501862_thumb.jpg

 

Έβγαλα πολλές, ε; :P Ελπίζω τουλάχιστον να σ' έπεισα! :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Χθες ήταν η πρεμιέρα του anime!!! :yahoo: :yahoo: :yahoo:

 

Παρ' όλο που κάτι λέει, δεν το απόλαυσα όσο όταν διάβαζα το manga... Αλλά δεν πειράζει! :P

 

Online Watch για όποιον θέλει, εδώ.

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 months later...

  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Πρόσφατα κυκλοφόρησε ο δεύτερος τόμος της σειράς! Καταπληκτικό τομάκι, οφείλω να πω! :D Το τρίτο κυκλοφορεί 2 Φεβρουαρίου 2011.

 

Όποιος ενδιαφέρεται μπορεί να διαβάζει το πρώτο κεφάλαιο από το site της Viz Media, ΕΔΩ.

 

:beer:

Επεξεργασία από JohnnyMZ
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  6648
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1000
  • Reputation:   3484
  • Achievement Points:  1000
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5700 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Ξεκίνησα χθες το anime και έχω να πω ότι είναι MUST για τους πωρωμένους με τα manga. Εκτος από την καλή ιστορία και τους ενδιαφέρον χαρακτήρες, εμφανίζονται συνεχεια ορολογίες για την δημιουργία manga, καθώς και κάτι που δεν περίμενα, cameos από αληθινές εκδόσεις , δηλαδή δείχνει εξώφυλλα του shonen jump, naruto,bleach k.l.p. και μιλάει για πραγματικούς δημιουργούς όπως π.χ. ο Oda. Με λίγα λόγια , όπως με ότι έμαθα από το eyeshield 21 για το αμερικανικο football μπορώ να παρακολουθήσω αγώνες χωρίς απορία, έτσι με το Bakuman έμαθα για την δημιουργία manga. Είναι από τα λίγα anime που αποφάσισα να περιμένω να τελειώσει (26 επεισόδια και έχει δείξει τα 16) πριν διαβάσω το manga :best:.

Επεξεργασία από johnny
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9146
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  116
  • Content Count:  1734
  • Reputation:   12516
  • Achievement Points:  1734
  • Days Won:  13
  • With Us For:  5514 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Για το ανιμέ ανακοινώθηκε ότι μετά το πέρας της "πρώτης" σαιζόν (25 επεισόδια), θα ακολουθήσει μία ακόμη (μάλλον με τον ίδιο αριθμό επεισοδίων). :gnews:

Πιστεύω ότι 50 επεισόδια είναι αρκετά για μια τέτοια ιστορία, αφού λογικά και το μάνγκα θα πρέπει να τελειώσει σύντομα... Εκτός αν το τραβήξουν κι άλλο. :thinking:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  18542
  • Group:  Members
  • Topic Count:  31
  • Content Count:  1635
  • Reputation:   9630
  • Achievement Points:  1635
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4689 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  25

Και ένα νέο(τρόπος του λέγειν :P)

 

Bakuman Manga to End on Monday, April 23

 

 

Tsugumi Ohba and Takeshi Obata are ending their Bakuman. manga series in this year's combined 21st/22nd issue of Shueisha's Weekly Shonen Jump magazine on Monday, April 23. The magazine asks their fans to look forward to their next work. The 18th compiled book volume will go on sale on May 2, and the 19th and 20th volumes will follow in June and July, respectively.

 

The manga has been running in Shonen Jump since 2008. Viz Media is publishing the 11th volume of the manga in North America in June. The manga inspired three television seasons, and the third one will premiere this fall.

 

Link

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12801
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  645
  • Reputation:   3994
  • Achievement Points:  645
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5043 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

We love bakuman! Πολύ ωραίο anime και manga και ευτυχώς που δεν το τραβάνε πολύ (θυμάμαι που κάποτε έλεγαν για 4 σαιζόν και βάλε...). Είναι ανώτερο από το Death Note, Άντε με το καλό να γίνει και η 3η σαιζόν. :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  19150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  54
  • Content Count:  2141
  • Reputation:   11391
  • Achievement Points:  2151
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4672 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  28

Θα βγει τον Οκτώβριο όλο το  Bakuman όπως μάθαμε ήδη και για το One Piece http://www.bookdepository.co.uk/Bakuman-Complete-Box-Set-Volumes-1-20-Tsugumi-Ohba/9781421560731

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  30150
  • Group:  Members
  • Topic Count:  15
  • Content Count:  300
  • Reputation:   2080
  • Achievement Points:  300
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3606 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Καταπιάστηκα πρόσφατα με το Bakuman και είναι άπαιχτο! Το τι μαθαίνεις για το επάγγελμα του mangaka δε λέγεται! Συμπαθητικοί οι ήρωες και η πλοκή σε κρατά συνεχώς σε αγωνία!

 

 

Μα ούτε το PCP δε διατίθενται να κάνουν άνιμε? Θα τρελαθώ!!! :trixes: :trixes: Έχω ξενερώσει και το παράτησα για λίγο, αλλά θα το ξαναπιάσω, όταν καλμάρω! Ακούς εκεί δεν αξίζει άνιμε το PCP... :trixes:

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  11317
  • Group:  Members
  • Topic Count:  46
  • Content Count:  1755
  • Reputation:   11886
  • Achievement Points:  1758
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5320 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  29

Έχω διαβάσει δύο φορές το manga και σήμερα τελείωσα το anime και είπα να γράψω την άποψή μου για το Bakuman μιας και το θεωρώ όχι απλά από τα αγαπημένα μου κόμικς, αλλά ούτε και από τα καλύτερα manga. To θεωρώ ένα από τα καλύτερα κόμικς που έχω διαβάσει. 

 

Όταν το διάβασα την πρώτη φορά ήταν όταν κυκλοφορούσε σχεδόν ταυτόχρονα στην Ιαπωνία. Νομίζω το διάβαζα ταυτόχρονα από κάπου στα 100 κεφάλαια. Τότε ήταν η φορά που το έβλεπα περισσότερο ως αναγνώστης shonen και ως "μελλοντικός mangaka" οπότε έδινα σημασία πολύ περισσότερο στα διαδικαστικά που παρουσιάζει το κόμικ. Που εννοείται πως παραμένουν κορυφαία και τα πιο "motivational" πράγματα που έχω διαβάσει. Τότε ήταν και η περίοδος που το θεωρούσα καλό επειδή απλά μου άρεσε πάρα πολύ και επειδή έχει στόρυ που ταυτίζεαται ο καθένας εύκολα. 

 

Το ξαναέπιασα, όμως, μέσα στο καλοκαίρι και το διάβασα όλο από την αρχή και έμεινα άφωνος με το πόσο άριστο είναι. Το θεωρώ από τα πιο καλογραμμένα και ολοκληρωμένα πράγματα που έχω διαβάσει. Πιάνει ένα συγκεκριμένο θέμα, την επιχείρηση των shonen manga στην Ιαπωνία (με μοναδική εστίαση στο περιοδικό shonen jump) και πραγματικά δείχνει κάθε σημαντική πλευρά του επαγγέλματος. Τι προβλήματα μπορεί να συναντήσει, τι ελαττώματα έχει το σύστημα, πως δουλεύουν τα πράγματα. Και αυτό δεν το κάνει μόνο σε κάποιου τύπου εξήγησης ή περιγραφής, αλλά με το να βάζει τους πρωταγωνιστές μέσα σε καταστάσεις που πρέπει να συνειδητοποιήσουν αυτά τα πράγματα και να τα αντιμετωπίσουν. Π.χ. υπάρχει περίπτωση να μη γίνει ένα δημοφιλές manga anime; Και ποια θα ήταν η λογική πίσω από αυτό; Έχουμε ακόμα και story με το τι θα γινόταν αν τα manga έβγαιναν από ένα είδους "εργοστάσιο" (σαν τα γραφεία της google ένα πράμα) και όχι από άτομα που δουλεύουν μόνα τους με ένα συγκεκριμένο προσωπικό όραμα. Όχι πως λέω ότι έτσι όπως τα παρουσιάζουν θα συνέβαιναν, αλλά βρίσκω φοβερό το πως κατάφερε ο Ohba να συμπεριλάβει πολύ σημαντικές συνειδητοποιήσεις για την επιχείρηση των manga ως σύνολο. Και να καταφέρει ταυτόχρονα να τις κάνει πετυχημένες shonen πλοκές. 

 

Το πιο βασικό απ'όλα, όμως, θεωρώ τους χαρακτήρες. Δεν υπάρχει χαρακτήρας που να μη βγαίνει ως αληθινός. Ακόμα και κάποιοι που εμφανίζονται πολύ λίγο έχουν συγκεκριμένη ταυτότητα. Και έχει και τις πιο κορυφαία κατασκευασμένες γυναίκες χαρακτήρες που έχψ δει. Όλες οι σχέσεις μεταξύ τους είναι υπερ-πετυχημένες και με δόση του shonen στοιχείου που αντί να τις κάνουν παιδικές ή μη ρεαλιστικές αντιθέτως τις εξυψώνουν. Γιατί συνήθως οι υπερβολές προκύπτουν από συγκεκριμένα ανθρώπινα χαρακτηριστικά που τα χειρίζεται τέλεια ο Ohba. Πραγματικά τον θεωρώ μαστερ στο χτίσιμο χαρακτήρων και στην απεικόνιση ρεαλιστικών πρωταγωνιστών σε ένα πλαίσιο μυθοπλασίας για νέους αναγνώστες κυρίως. Μου φαίνεται πραγματικά αδύνατο να διαβάσει κάποιος το Bakuman και να μην πιστέψει 100% το characterization. Γιαυτό θέλω να έχω την ψευδαίσθηση ότι είναι άριστο και όχι απλά αγαπημένο μου. Αυτό που έλειπε από το Death Note για μένα ήταν το βάθος στην πλοκή. Ακόμα κι εκεί βλέπαμε το βάθος των χαρακτήρων, αλλά η πλοκή παρέμενε κάτι πολύ επιφανειακό που αν το κοιτούσες με ώριμη ματιά κατέρεε ως ένα παζλ και τίποτα άλλο. Αυτό που κρατούσε όρθια την πλοκή (μέχρι τη μέση. μετά κατέρρευσε) ήταν οι χαρακτήρες. Και στο Bakuman, έχοντας στη διάθεσή του 180 κεφάλαια, κατάφερε να δημιουργήσει έναν τόσο ολοκληρωμένο κόσμο που είναι δύσκολο πια να με κάνει κάποιος να πιστέψω ότι κάποιος τους δημιούργησε και δεν υπήρχαν πάντα. 

 

Και μαζί με όλα αυτά καταφέρνει να χτίσει και ένα άπειρα εθιστικό στόρυ που θα έπρεπε να ελκύει κάθε έναν που θέλει να λέγεται άνθρωπος. Δεν το λέω καυστικά ή κάτι τέτοιο. Απλά έχει το πιο βασικά ανθρώπινο concept. Ο αγώνας για να καταφέρεις να φτιάξεις μια ζωή που να σε ικανοποιεί σε έναν παραπάνω από βασικό βαθμό. Η προσπάθεια να πετύχεις ό,τι επιδιώκεις να πετύχεις. Προσωπικά πιστεύω πως απεικονίζει ένα πάρα πολύ δυνατό coming of age story. Και εδώ παραδέχομαι ότι μπορεί να είναι απλά η υποκειμενική μου άποψη. Αν ξεπεράσεις το επιφανειακό στάδιο που είναι για τα manga, νομίζω ότι ο καθένας μπορεί να βρει τον εαυτό του στην ιστορία. Ναι, μερικά πράγματα έχουν μια ακραία οπτική, κυρίως τα θέματα αγάπης, αλλά εγώ τα θεωρώ πετυχημένα γιατί αν το σκεφτούμε καλά, μόνο η μυθοπλασία, και ακόμα περισσότερο αυτή που δε στοχεύει στην απόλυτα ρεαλιστική απεικόνιση αλλά στη χρήση ρεαλιστικών στοιχείων για να κάνει το κοινό του (δηλαδή το κοινό των shonen manga) να βρει ένα ενδιαφέρον στην ιστορία. Και σίγουρα πολλοί νέοι και μεγάλοι μπορεί να βρίσκουν το βασικό premise της όλης υπόθεσης (τη μορφή αγάπης μεταξύ των δύο πρωταγωνιστών) αρκετά ξενέρωτη αλλά αν δε χρησιμοποιήσεις τις ιστορίες που βγάζεις από το μυαλό σου για να πετύχεις την 'απόλυτη ρομαντική αγάπη' που θα το κάνεις; Στην πραγματικότητα; Θα μου πείτε ας το κάνανε στο Ημερολόγιο της Bridget Jones και όχι εδώ. Οκ, είναι ένα γούστο. Εγώ προσωπικά πιστεύω πως σε ιστορίες τέτοιου τύπου, που καλύπτουν μια πολύ σημαντική περίοδο εξέλιξης των χαρακτήρων, αξίζει να υπερβάλλουμε και στο θέμα της αγάπης γιατί άλλωστε πολλές φορές έχει σημαντικό ρόλο στη διαμόρφωσή μας αλλά και αποτελεί μια από τις μεγαλύτερες επιθυμίες μας. Και επιπλέον, δε νοείται shonen manga χωρίς γλυκιά ηρωίδα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • Θρηνωδός changed the title to BAKUMAN [ TSUGUMI OHBA, TAKESHI OBATA ]

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.