Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΟΙ ΚΩΜΩΔΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ (ΕΠΙΤΟΜΟ)


ngramm

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΚΩΜΩΔΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ ΣΕ ΚΟΜΙΚΣ (ΟΙ) (ΕΠΙΤΟΜΟ)
Σενάριο/Kείμενα:
Τάσος Αποστολίδης
Σχέδιο:
Γιώργος Ακοκαλίδης
Hμερ. έκδοσης:
05-2009
Εξώφυλλα:
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με σκληρό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Χιουμοριστικό
Μέγεθος:
21.0 x 28.5
Σελίδες:
546
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Προέλευση:
Ελληνική
ISBN:
978-960-455-610-6

  • Member ID:  1076
  • Group:  Technician
  • Topic Count:  171
  • Content Count:  2472
  • Reputation:   9467
  • Achievement Points:  2442
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6271 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  54

AristMet_0001.jpg

 

 

Μακέτα εξωφύλλου: Γιώτα Μπόμπου

Τιμή: 49 Ευρώ

Εντυπωσιακή επίτομη "επετειακή" έκδοση (με σκληρό εξώφυλλο προφανώς) που περιλαμβάνει και τις 11 κωμωδίες που κυκλοφόρησαν και τα παρακάτω extras:

- Εισαγωγή για τον Αριστοφάνη και το έργο του (1 σελίδα)

- Σημείωμα των δημιουργών (συνοδευόμενο από τα βιογραφικά τους, 2 σελίδες)

- Τί έγραψε ο Ελληνικός Τύπος (1 σελίδα)

- Αποσπάσματα από την Διδακτορική Διατριβή της Ελένης Καλκάνη με θέμα: "ΑΡΧΑΙΑ ΚΩΜΩΔΙΑ: ΟΙ ΔΙΑΣΚΕΥΕΣ ΤΩΝ ΚΩΜΩΔΙΩΝ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ ΣΕ ΚΟΜΙΚΣ" (1 σελίδα)

 

Όπως μου είπαν στην παραπάνω τιμή θα κυκλοφορήσει στα βιβλιοπωλεία-εγώ το πήρα 44Euro από την Διεθνή Έκθεση Βιβλίου Θεσσαλονίκης.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

σε τιμή watchmen, ώ λαλα. :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Όντως τιμή watchmen, όντως πανάκριβο, αλλά επειδή ο μόνος λόγος που δεν έχω αγοράσει πάνω από 3-4 συνολικά ήταν καθαρά ότι με το που τα άνοιγα, διαλύονταν (δε θυμάμαι από ποιά από τις 5 δις εκδόσεις έχω), ομολογώ ότι το συγκεκριμένο σε κάποια φάση (όχι άμεσα, είναι όντως ακριβό), θα καταλήξει να κοσμεί την βιβλιοθήκη μου για μια τεράστια ποικιλία λόγων :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2066
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  79
  • Content Count:  4671
  • Reputation:   26347
  • Achievement Points:  4705
  • Days Won:  4
  • With Us For:  6180 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  48

Δεν είναι ακριβό, 11 κωμωδίες επί 9-10 ευρώ που πωλούνται, μας κάνουν τουλάχιστον 100 ευρώ για το σύνολο των ιστοριών. :best:

Όσο για τα έξτρα που αναφέρονται είναι ακριβώς τα ίδια που υπάρχουν στα άλμπουμ της τρέχουσας έκδοσης από το "Μεταίχμιο".

 

Πολύ καλή φάση αλλά έχω ήδη τις περισσότερες.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5741 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Το αγόρασα χθες! :clap2: Είναι πράγματικά εξαιρετικό! :best:

Χώρια ότι αποτελεί κόσμημα για οποιαδήποτε βιβλιοθηκη!

Επεξεργασία από fantomb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Διαβάζεται εύκολα ή είναι πολύ βαρύ. Πάχος, ποιότητα χαρτιού, χρώματα & γραμμές, κλπ ειδικά σε σχέση με τα αλμπουμάκια αν τα έχεις υπόψη σου;

Το δέσιμο καλό ή διαλύεται σιγά - σιγά; Εγώ έχω ευτυχώς τα άλμπουμ, αλλά είμαι γνωστός λάτρης αυτού του είδους των εκδόσεων.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  6145
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  77
  • Reputation:   276
  • Achievement Points:  77
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5741 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  38

Διαβάζεται εύκολα ή είναι πολύ βαρύ. Πάχος, ποιότητα χαρτιού, χρώματα & γραμμές, κλπ ειδικά σε σχέση με τα αλμπουμάκια αν τα έχεις υπόψη σου;

Το δέσιμο καλό ή διαλύεται σιγά - σιγά; Εγώ έχω ευτυχώς τα άλμπουμ, αλλά είμαι γνωστός λάτρης αυτού του είδους των εκδόσεων.

Είναι βαρύ, αλλά όχι και ασήκωτο. Η ποιότητα του χαρτιού και τα χρώματα είναι αρκετά ικανοποιητικά όπως και το δέσιμο. Από τα αλμπουμάκια έχω έναν της "ΑΣΕ Α.Ε.". Σε σύγκριση με αυτόν, τον τόμο τον βρίσκω καλύτερο στα χρώματα κλπ χαρακτηριστικά. Γενικά τον συνιστώ. Προτιμούσα και για λόγους χωροταξικούς την συγκεκριμένη συγκεντρωτική έκδοση.

Επεξεργασία από fantomb
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το αντιγράφω εδώ, μιας και είναι το συγκεντρωτικό, από τη στήλη comix-grill:

 

 

Καλημέρα σας. Αυτή τη φορά αποφάσισα να γράψω λίγα λόγια για έναν έλληνα που -κατά τη γνώμη μου πάντα- συνεχίζει να είναι σύγχρονος και επίκαιρος αν και "θήτευσε" τον 5ο π.χ. αιώνα. Θεωρείται από τους κορυφαίους εκπροσώπους της αρχαίας κωμωδίας και είχε ως χαρακτηριστικό του το καυστικό και άνευ ορίων χιούμορ. Μιλάμε για τον Αριστοφάνη βεβαίως-βεβαίως. Τον πρωτοπόρο της σάτιρας. Για έναν τύπο που θα μπορούσε να σχολιάζει και να γράφει έργα ακόμα και σήμερα και που οι περισσότερες, αν όχι όλες, οι κωμωδίες του θα μπορούσαν να σατιρίζουν τα τρέχοντα ελληνικά δρώμενα με μεγάλη ευκολία. Τη δεκαετία του 80 λοιπόν κάποιοι είχαν την έμπνευση να "μεταφέρουν" τις σωζόμενες κωμωδίες του σε κόμικς (μέχρι τώρα θα αναρωτιόσασταν που το πάω) χωρίς να διαστρεβλώσουν το σενάριο. Αυτοί οι κάποιοι είναι ο Τάσος Αποστολίδης, ο οποίος έκανε τη διασκευή των κειμένων και Γιώργος Ακοκαλίδης, το σκίτσο.

Οι δημιουργοί υποστηρίζουν ότι ο σκοπός τους ήταν να ψυχαγωγήσουν, να πληροφορήσουν αλλά κυρίως να προβληματίσουν τους αναγνώστες πάσης ηλικίας πάνω σε πολιτικο-κοινωνικά θέματα στα οποία δίνει έμφαση στα έργα του ο ποιητής. Έντεκα γνωστές κωμωδίες του Αριστοφάνη μεταφέρθηκαν σε κόμικς αλλά εν' όψει της γιορτής της γυναίκας και της κατάντιας της χώρας μας, θα σταθώ στις αγαπημένες μου.

 

post-556-0-09165700-1357313972_thumb.jpg

 

Λυσιστράτη. Η πιο γνωστή κωμωδία του Αριστοφάνη τονίζει την ειρηνοφιλία των γυναικών απέναντι σε κάποιους πολεμοχαρείς άντρες που εκμεταλλεύονται τον πελοποννησιακό πόλεμο για να κερδίσουν χρήματα και δόξα. Ουσιαστικά ο ποιητής προτρέπει τους Έλληνες να συμφιλιωθούν και βάζει τις γυναίκες να τους ξυπνήσουν. Το έργο καταλήγει σε ειρήνη-φαγοπότι μεταξύ Σπαρτιατών και Αθηναίων.

 

post-556-0-02708400-1357314014_thumb.jpg

 

Εκκλησιάζουσες. 12 χρόνια μετά τον Πελοποννησιακό πόλεμο και ενώ οι Αθηναίοι δεν έχουν συνέλθει ακόμα, ο Αριστοφάνης προτείνει -ακούσατε ακούσατε- ως μεταρρυθμιστική λύση τη λήψη της εξουσίας από τις γυναίκες, οι οποίες λόγω ιδιοσυγκρασίας και πρακτικού μυαλού δίνουν τολμηρότερες λύσεις. Όπως, ας πούμε ότι όλα τα... αγαθά θα είναι δωρεάν και κοινά για όλους, όπως η γη, τα χρήματα και οι ίδιοι οι...πολίτες. Δηλαδή όλες οι γυναίκες θα ανήκουν σε όλους τους άντρες και τούμπαλιν αλλά με σειρά. Για να πας με μια ωραία νέα γυναίκα θα πρέπει πρώτα να πας με μια λίγο ασχημούτσικη και κάπως ώριμη. Και το ίδιο ισχύει και για τους άντρες. Βέβαια υπάρχει μια...πλευρά που δεν καλύπτει ο νόμος αλλά αυτό θα σας το αφήσω να το βρείτε μόνοι σας. Και όλα αυτά για να χαλαρώσουν οι ταλαιπωρημένοι άντρες Αθηναίοι και να αποδείξουν οι γυναίκες ότι αντέχουν το ...βάρος. Η μέρα μια μέσης Αθηναίας περιγράφεται (βγάζοντας γέλιο) σε μία σελίδα (9 καρέ) τύπου "είμαι η Μαίρη Παναγιωταρά".

 

post-556-0-28857600-1357314042_thumb.jpg

 

Πλούτος. Η τελευταία κωμωδία του Αριστοφάνη. Εδώ ο ποιητής είναι απογοητευμένος από την ήττα της δημοκρατίας μετά τον Πελοπον/κό πόλεμο και καυτηριάζει την εποχή όπου κάποιοι επιτήδειοι θησαύρισαν σε βάρος του λαού χρησιμοποιώντας για τον εαυτό τους το δημόσιο χρήμα αναρριχόμενοι σε θέσεις κλειδιά. Αν αυτό δεν είναι de javu τότε τι είναι? Ο θεός Πλούτος εμφανίζεται ώς ένας τυφλός γέροντας που έχασε το φως του γιατί όταν ήταν νέος είπε στο Δία ότι είναι σωστό να πηγαίνει μόνο στους δίκαιους και τους φτωχούς. Ο...Ζευς δε γούσταρε τους καλούς (κόμπλεξ) και τον τύφλωσε για να μη μπορεί να τους ξεχωρίσει. Στο τέλος ο γέροντας βρίσκει το φως του (εγχείριση) και επανορθώνει, προς μεγάλη απογοήτευση των "αρπαχτικών".

 

Η υπερβολή ήταν, είναι και θα είναι η βασική τροφή της κωμωδίας. Ο συνδυασμός λοιπόν αυτής, της ευελιξίας των κόμικς και της διαχρονικής ελληνικής πολυμορφίας, είχε ένα πολύ καλό αποτέλεσμα. Νομίζω ότι οι δημιουργοί πέτυχαν το σκοπό τους, "ξαναπλάθοντας" τα έργα πρώτον για κάνουν συγκρίσεις του τώρα με το τότε τονίζοντας -ω τι έκπληξη-τις ομοιότητες και δεύτερον για να ενσωματωθούν στα κόμικς με απλούστερη και αμεσότερη γλώσσα. Για άλλη μια φορά η 9η τέχνη αποδεικνύει τη δύναμή της.

 

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Από το blog της Τζαμπουρά:
 

Στη σκηνή, σαν ροκ συγκρότημα!

post-556-0-58969900-1411928746_thumb.jpg


Σε κάθε εποχή, αυτό που τρέφει και συντηρεί την κωμωδία είναι η υπερβολή. Αντίστοιχα, αυτό που τρέφει και συντηρεί την εκάστοτε εξουσία είναι η καλοσύνη των ξένων, δηλαδή η ανοχή. Αν το καλοσκεφτείτε η ανοχή μας είναι στα όρια της υπερβολής και κατά μία έννοια η εξουσία μας στα όρια της κωμωδίας.

Από αρχαιοτάτων χρόνων η σάτιρα παίζει το ρόλο του καταλύτη και του ελεγκτή της εξουσίας. Ακόμη κι όταν εξαφανίστηκαν οι δεινόσαυροι και οι δημοσιογράφοι ανακάλυψαν τη φωτιά, το καταγγελτικό ρεπορτάζ και τη δύναμη του Τύπου, το χιούμορ και η σάτιρα δεν έχασαν ποτέ το ρόλο τους. Απόδειξη τα νούμερα του Λαζόπουλου και τα εισιτήρια στο "Δελφινάριο".

Αγαπημένος στόχος του Αριστοφάνη ήταν ο Ευριπίδης, ένας από τους τρεις μεγάλους του τραγικού λόγου. Στη διασκευή των έργων του σε κόμικ από τους Γ.Ακοκαλίδη και Τ.Αποστολίδη τα βέλη πέφτουν κυρίως εναντίον της τραγικής εποχής μας ενώ τα μηνύματα των έργων πάνε χέρι-χέρι με τα διαχρονικά αιτήματα όχι μόνο του Χορού αλλά κυρίως, του σύγχρονου αναγνωστικού κοινού.

Όπως σε όλα τα κόμικ, υπάρχει κεντρικός ήρωας, ο ίδιος ο Αριστοφάνης. Οι ιστορίες είναι σχεδιασμένες με το χαρακτηριστικό εξπρεσιονιστικό ύφος του θεσσαλονικιού Ακοκαλίδη και οι πρωταγωνιστές έχουν κάτι από το δυναμισμό και την οργή του ιδίου του δημιουργού για τα πράγματα. Η σειρά ξεκίνησε το 1983 και κυκλοφορεί αρκετό καιρό πια, συγκεντρωμένη σε τόμο, από τις εκδόσεις Μεταίχμιο.

Έντεκα κωμωδίες, περίπου μία για κάθε μέρα μέχρι τις δημοτικές εκλογές.
Οι συνειρμοί, δικοί σας!

 

  :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • DaDiRa changed the title to ΟΙ ΚΩΜΩΔΙΕΣ ΤΟΥ ΑΡΙΣΤΟΦΑΝΗ (ΕΠΙΤΟΜΟ)
  • 4 years later...

  • Member ID:  40734
  • Group:  Νέα Μέλη
  • Topic Count:  0
  • Content Count:  1
  • Reputation:   1
  • Achievement Points:  1
  • Days Won:  0
  • With Us For:  220 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Παιδιά πουλάει κανείς το επίτομο έργο Κωμωδίες του Αριστοφάνη?

AristMet_0001.jpg

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.