Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΑΡΕΝΑΪΤ 451: ΔΙΑΣΚΕΥΗ ΣΕ ΚΟΜΙΚΣ


vaios

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το διαβασα και ειμαι παραπανω απο ικανοποιημενος :wow:

 

Πολυ καλη η μεταφορα του βιβλιου σεναριακα.

Εστιαζει εκει που πρεπει και μπορει για τις σελιδες του.

Επρεπε να εχει αλλες 50 σελιδες για να ειναι εστω και λιγο ποιο κοντα στο βιβλιο,

οποτε ενα μεγαλο μπραβο απο εμενα για την διασκευη :best:

 

 

Το σχεδιο υπηρετει την ιστορια χωρις να εντυπωσιαζει. Απλο και κατανοητο.

 

Τα χρωματα οπως επρεπε να ειναι, μουντα και αποπνικτικα, μου αρεσε παρα πολυ η σκηνη

στην βροχη με την Κλαρις και τον Μονταγκ οπως επισης και η σκηνες που καιγονταν βιβλια :respect: :respect:

 

 

Στο ρεζουμε: Ενα κομικς που κερδισε επαξια την θεση του διπλα στο αντιστοιχο βιβλιο στην βιβλιοθηκη μου.

Το προτεινω σε ολους οσους διαβαζουν εντυπη υλη, εστω και τα πλαϊνα του κουτιου απο τα δημητριακα.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29453
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  1286
  • Reputation:   5863
  • Achievement Points:  1288
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3910 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Νομιζω οτι σαν ιδεα θελει να δειξει αυτό ακριβως που εκαναν και οι ναζι στο δευτερο παγκοσμιο πολεμο,που εκαιγαν τα βιβλια,αν μπορούμε να το συνδεσουμε ετσι.Παντος την ταινια την εχω δει αλλα δεν εχω διαβασει το κομικς ουτε το βιβλιο.Τετοια φαινομενα δυστυχως γινονται και στις μερες μας.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29544
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  143
  • Reputation:   1074
  • Achievement Points:  143
  • Days Won:  0
  • With Us For:  3866 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το συγκεκριμένο θυμάμαι πως είχε πέσει στα χέρια μου όταν ήμουν πολύ μικρή, πριν καν διαβάσω το βιβλίο. και ακόμα θυμάμαι πόσο είχα ενθουσιαστεί και πόσο δυνατή εντύπωση μου είχε αφήσει. Φυσικά και το ξαναδιάβασα μετά από μερικά χρόνια βέβαια, έχοντας διαβάσει το βιβλίο, σε μια απόπειρα (που τελικά αποδείχτηκε επιτυχής) να καταλάβω περισσότερα πράματα. 

 

Καταπληκτική δουλειά, πραγματικά, από όλες τις απόψεις. Σχέδιο, υπόθεση, μεταφορά, όλα καταπληκτικά. Είναι απ'τα πιο αγαπημένα μου. :giati:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Είμαστε φόρουμ για κόμικ. Το κόμικ είναι το μόνο κοινό μας ενδιαφέρον. Από εκεί και πέρα αποκλίνουμε από ελάχιστα έως υπερβολικά :) Πλήρως κατανοητό αυτό.

 

Να επισημάνω όμως το εξής. Το να σχολιάζεται αυτόνομα το σενάριο του συγκεκριμένου κόμικ, σαν να μην υπάρχει το συγκεκριμένο βιβλίο, στα δικά μου αυτιά τουλάχιστον (που δουλεύουν άψογα και σε άκουσα εσένα που κάγχασες αλλά και εσένα που πετάρισες τα μάτια) είναι σαν να ακούω κάποιον να κριτικάρει ένα "Η Βίβλος Εικονογραφημένη" και να λέει κάτι της υφής "κοίτα ρε τον μπαγάσα τον σεναριογράφο που έβαλε εκείνον να θυσιάσει τον γιο του, με το που έστριψε η άλλη, την έκανε άγαλμα από αλάτι και πολύ δυνατή εκείνη η περιπέτεια με τον μικρό τον γιο που τον πούλησαν σκλάβο τα αδέρφια του και ο τζαναμπέτης ελίχθηκε στο παλάτι, είπε 2 μύθους στον άλλονα που είχε εφιάλτες από τη δυσπεψία για κάτι χοντρές και για κάτι λεπτές αγελάδες, κατέληξε βεζίρης στη θέση του βεζίρη και μετά τον παρακάλαγαν τα αδέρφια του για μερικά τσουβάλια στάρι"

 

:)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Εστιαζοντας στο πρωτο μερος του παραλογισμου :lol: δικαιου ξεσπασματος σου (οχι απο βιβλο και μετα)...

ΕΡΩΤΩ

Ποιανου τα κομικς πρεπει να καψω; :devil:

 

 

 

 

 

Υγ. Εδω πηγαν να πιασουν να λενε για τον Bilal, φυσικα αλλαξα κουβεντα πριν με συγχησουν :Ungry:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Δεν ξέρω τι σου είπαν. Μπορώ όμως να σου πω να μην κάψεις τα κόμικ του Μπιλάλ. Πούλα όμως ότι έχει βγάλει μετά την Γιορτή των Αθανάτων. Ουσιαστικά δλδ πούλα οτιδήποτε έχει δικό του σενάριο, πλην της Γιορτής των Αθανάτων. Με τα λεφτά που θα πάρεις, πιες μισή μπύρα και αγόρασε και ένα Art Book του :)

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Δηλαδη να πουλησω την γυναικα παγιδα και το ισημερινο ψυχος; :trixes:

 

Συγχαρητηρια, μολις κερδισατε αιωνιο ignore :PPP:

 

Που εισαι ρε Φλοκ οταν σε χρειαζομαι; :moutra2:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6342 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

πρόσεξε τι λες :) γιατί κινδυνεύεις να σε βάλω να αφηγηθείς το σενάριο τους σε ανύποπτη χρονική στιγμή... που θα είναι ένα μόλις βήμα από το να σε ρωτήσω το ποια ήταν τα θετικά σεναριακά σημεία που το κάνουν να ξεχωρίζει από άλλα :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4552 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

πρόσεξε τι λες :) γιατί κινδυνεύεις να σε βάλω να αφηγηθείς το σενάριο τους σε ανύποπτη χρονική στιγμή... που θα είναι ένα μόλις βήμα από το να σε ρωτήσω το ποια ήταν τα θετικά σεναριακά σημεία που το κάνουν να ξεχωρίζει από άλλα :)

τι σημαινει το μηνυμα που μου βγαζει; λεει:

 

you have ignore this post's content :thinking:

ξερει κανει τι σημαινει;

 

 

 

Υγ. Φλοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοοκ... :lol:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δηλαδη να πουλησω την γυναικα παγιδα και το ισημερινο ψυχος; :

Ειδικά το Ισημερινό Ψύχος,πούλα το σε μένα. :P
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4131 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Εχω δει την ταινια με την τζουλι κριστι και ηταν magnifique. Η ταινια ηταν του Τρυφο , σε κάποιες στιγμές, έλεγες τι εννοει ο ποιητης ( καθως η γυναικα του πυροσβέστη και η όμορφη νεαρη του μετρο αποδίδονται από την ιδια ηθοποιο)αλλα στο συνολο ήταν εξαιρετικό. Νομιζω πως υπάρχει και το βιβλίο στην δημόσια βιβλιοθηκη και θα το ψαξω αυριο κιολας. Αραγε θα βρω και το κόμιξ; Με βαλατε στα μεράκια παιδια. δεν είναι από τα δημιουργήματα που ευκολα ξεχνιούνται.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4131 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Βρηκα το βιβλίο και θεωρω εαυτόν τυχερόν αλλά δεν βρήκα το κόμικ και πολύ στεναχωρέθηκα- ο βιβλιοπώλης μου είπε πως πανε δυο χρονια από τότε που βγηκε ( στην μισή τιμή από το μεταίχμιο) :(σημερα δεν υπάρχει, απογοήτευση :wall:.

 

Οσο για το βιβλίο είμαι στην αρχη αλλά ήδη εχω ανατριχιάσει: Σκεφτείτε μια κοινωνια που επειδή θα σου αρέσει να μυριζεις τα φθινοπωρινά φύλλα και θα σου αρεσει να τρυγιρνάς έξω στην βροχή αυτομάτως να χαρακτηρίζεσαι και ανώμαλος και να σε πάνε σε ψυχαναλυτή ή να θεωρεις ως ''οικογένεια'' και μοναδικούς φίλους χαρακτήρες της τηλεόρασης :please:! εμεις που αγαπάμε τα κόμιξ θα επιβιώναμε γιατι τα κόμιξ δεν θεωρούνταν εξ΄ολοκλήρου εντυπη ύλη στην κοινωνια του Μόνταγκ και της Κλαρίς, οπότε αναγαλιάστε και αναπνεύστε ελεύθερα. Υπάρχουν διαφορες με την ταινια , να δω το τελος του βιβλίου και θα επανέρθω( αυτό της ταινιας ήταν ονειρικό)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το βιβλίο υπάρχει από πολλές εκδόσεις...

 

 

το graphic novel το αναζητώ και εγώ... το comicon-shop το έχει (ή το είχε) όπως λέει ο marios1957 

 

στο παζάρι στο mediamarkt δεν το βρήκα επειδή δεν είχε κατέβει ο μεταίχμιος. Ίσως στο νέο παζάρι στο Πασαλιμάνι να βρεθεί

 

 

Βρηκα το βιβλίο και θεωρω εαυτόν τυχερόν αλλά δεν βρήκα το κόμικ και πολύ στεναχωρέθηκα- ο βιβλιοπώλης μου είπε πως πανε δυο χρονια από τότε που βγηκε ( στην μισή τιμή από το μεταίχμιο) :(σημερα δεν υπάρχει, απογοήτευση :wall:.

 

Οσο για το βιβλίο είμαι στην αρχη αλλά ήδη εχω ανατριχιάσει: Σκεφτείτε μια κοινωνια που επειδή θα σου αρέσει να μυριζεις τα φθινοπωρινά φύλλα και θα σου αρεσει να τρυγιρνάς έξω στην βροχή αυτομάτως να χαρακτηρίζεσαι και ανώμαλος και να σε πάνε σε ψυχαναλυτή ή να θεωρεις ως ''οικογένεια'' και μοναδικούς φίλους χαρακτήρες της τηλεόρασης :please:! εμεις που αγαπάμε τα κόμιξ θα επιβιώναμε γιατι τα κόμιξ δεν θεωρούνταν εξ΄ολοκλήρου εντυπη ύλη στην κοινωνια του Μόνταγκ και της Κλαρίς, οπότε αναγαλιάστε και αναπνεύστε ελεύθερα. Υπάρχουν διαφορες με την ταινια , να δω το τελος του βιβλίου και θα επανέρθω( αυτό της ταινιας ήταν ονειρικό)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

το graphic novel το αναζητώ και εγώ... το comicon-shop το έχει (ή το είχε) όπως λέει ο marios1957 

 

Ούτε για δείγμα,έφυγε το τελευταίο τη μέρα που ρωτάγατε και ...απάντησα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

τι σου κάνει το promotion!

 

Ούτε για δείγμα,έφυγε το τελευταίο τη μέρα που ρωτάγατε και ...απάντησα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Μπα,σ' αυτά τα αντικείμενα (κάτω από δύο τελευταία κομμάτια) αφ' ενός δεν υπάρχει περιθώριο κέρδους (αφού στα παζάρια είναι κάτω από 50%) και αφ' ετέρου εφ΄όσον δεν υπάρχει ποσότητα,τι προμόσιον να κάνεις;

Να είχα σμπρώξει 100 κομμάται,παει στο καλό,με τα δύο που είχα,καλύτερα να τα είχα κρατήσει για μένα...:P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

offtopic

 

Έχεις σκεφτεί να καθιερώσεις μια μέρα (π.χ. κάθε μήνα) να βγάζεις συγκεκριμένες προσφορές στο forum?

 

 

Μπα,σ' αυτά τα αντικείμενα (κάτω από δύο τελευταία κομμάτια) αφ' ενός δεν υπάρχει περιθώριο κέρδους (αφού στα παζάρια είναι κάτω από 50%) και αφ' ετέρου εφ΄όσον δεν υπάρχει ποσότητα,τι προμόσιον να κάνεις;

Να είχα σμπρώξει 100 κομμάται,παει στο καλό,με τα δύο που είχα,καλύτερα να τα είχα κρατήσει για μένα... :P

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

offtopic

 

Έχεις σκεφτεί να καθιερώσεις μια μέρα (π.χ. κάθε μήνα) να βγάζεις συγκεκριμένες προσφορές στο forum?

Άμα με προμοτάρουν οι εκδότες,μέχρι και τζάμπα τα δίνω,όρα σημερινή προσφορά των εκδόσεων propaganda.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  27309
  • Group:  Members
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  1430
  • Reputation:   7176
  • Achievement Points:  1430
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4131 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Κρίμα! και ακόμη κριμα που αυτό το αριστούργημα δεν έχει γινει ακόμα σειρά συγχρονη.

dark chris, το βιβλίο δεν είναι βαρυ , απλά λίγο δυσνόητο και αυτό μπορεί να οφείλεται στην μετάφραση από τα αγγλικά( το βρήκα σε παλια έκδοση από την δημόσια βιβλιοθήκη και δεν καταλαβαινω κάποια σημεια αλλα αξιζει φιλε να το διαβασεις)

 

 

dimious, δεν τελείωσα ακόμα το βιβλίο, είμαι στα μισά. Στην ταινια πόλεμος δεν γινότανε , τα πολεμικά αιρωθούμενα κυνηγούσαν Μόνταγκ και Κλαρίς ως επικίνδυνους στασιαστες( η οποια στο βιβλίο εχει μικρό ρόλο, στην δε ταινια είναι κυριολεκτικά η λύτρωση του Μόνταγκ και μαλλον παιρνει πάνω της και την αίγλη του Φάμπερ αφου γινεται και ο οδηγος-συμβουλος του πυροσβέστη). Να μην πω αλλα και κάνω σποιλερ τρελά αλλά dimious, υπάρχει χωρα, ειρηνική, πανέμορφη και παρθένα που καταφεύγουν οι βιβλιοφιλοι και δραπετευουν από την αποτρόπαια πόλη!
Να ρωτησω κάτι :ο Φάμπερ υπάρχει σαν χαρακτήρας στο κόμικ; στο βιβλίο εχει μεγάλο ρόλο, στην ταινια δεν τον θυμάμαι πραγματικά. Επίσης η Κλαρις τελικά πόσο χρονο εχει στο κόμικ; εμφανίζεται μόνο στην αρχη;Φυσικά και ο Μπίτι στην ταινια παιζει μεγάλο ρόλο και είναι το αντιπαλο δεος του Μόνταγκ και παίζονται πολλά μεταξύ τους με τραγική κατάληξη...Νομιζω πως ηδη εχω πει πολλά/

 

Επεξεργασία από tik
Προστέθηκε σπόιλερ.
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  13578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  44
  • Reputation:   401
  • Achievement Points:  44
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4881 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  43

Αν κάποιος ψάχνει ακόμα το graphic novel μόλις παρέλαβα από Πρωτοπορία με 7.91 Ευρώ (40%) έκπτωση και φαίνεται να έχει ακόμα απόθεμα (περιορισμένη διαθεσιμότητα). Ορίστε και το link για να μην παιδεύεστε http://www.protoporia.gr/farenait-451-graphic-novel-p-329159.html  ;)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Υπάρχουν 4 αντίτυπα στο ράφι της Πολιτείας στα 9,20€. Ίσως να έχουν κι άλλα στην αποθήκη, ίσως πάλι όχι, δεν ξέρω. Πάντως αν θέλει κάποιος να το αγοράσει, ας πάει μια βολτούλα από το βιβλιοπωλείο.

 

Επίσης σε ένα ράφι στο Solaris πέτυχα ένα αντίτυπο, όμως δεν κοίταξα τιμή.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  23613
  • Group:  Members
  • Topic Count:  23
  • Content Count:  2115
  • Reputation:   20595
  • Achievement Points:  2148
  • Days Won:  1
  • With Us For:  4527 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  33

Με αφορμη ενα σχολιο του totally για το site της πολιτειας, εριξα μια ματια εκει, και τι βρηκα? Φαρεναιτ με 4 ευρωπουλάκια....

 

https://www.politeianet.gr/books/9789604558032-bradbury-ray-metaichmio-farenait-451-182838

 

Θεωρω οτι ειναι τιμη χωμα, για οσους θα ηθελαν να το εχουν ή να το διαβασουν, και δεν το εκαναν μεχρι τωρα! Ορμάτε! :xm:

 

:beer:

Επεξεργασία από christs
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  2265
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1001
  • Content Count:  20072
  • Reputation:   116905
  • Achievement Points:  20162
  • Days Won:  336
  • With Us For:  6161 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  47

Λοιπόν, το ότι τον τελευταίο 1,5 χρόνο ξαναβρέθηκε, οφείλεται σε επανέκδοση. Την καινούργια έκδοση μπορεί να την αναγνωρίσει κανείς από το γεγονός πως στα βιογραφικά σημειώματα αναφέρει τον θάνατο του Μπράντμπερι τον Ιούνιο του 2012.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  25407
  • Group:  Members
  • Topic Count:  14
  • Content Count:  345
  • Reputation:   4167
  • Achievement Points:  345
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4299 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

Το κόμικ το πέτυχα πριν λίγες μέρες με λιγότερα από τέσσερα ευρώ και, φυσικά, το άρπαξα δίχως δεύτερη σκέψη. Το ομότιτλο μυθιστόρημα του Ρέι Μπράντμπερι, ένα από τα κλασσικότερα και πιο πολυδιαβασμένα δυστοπικά μυθιστορήματα εκεί έξω, το διάβασα τον Φεβρουάριο του 2013 και παραμένει ένα από τα καλύτερα βιβλία που έχω διαβάσει. Όπως καταλαβαίνετε, πριν αρχίσω την ανάγνωση του κόμικ, είχα βάλει σχετικά ψηλά τον πήχη. Και δεν απογοητεύτηκα. Σίγουρα δεν φτάνει το βάθος του βιβλίου (είτε όσον αφορά την πλοκή, είτε όσον αφορά τους χαρακτήρες και τα μηνύματα της ιστορίας), όμως πρόκειται για μια άκρως αξιόλογη και σίγουρα τίμια προσπάθεια μεταφοράς ενός εμβληματικού μυθιστορήματος σε μορφή κόμικ. Δεν είναι και εύκολο πράγμα, εδώ που τα λέμε. Το σχέδιο είναι πολύ ωραίο και ιδιαίτερο, και σε συνδυασμό με τα χρώματα, περνάει στον αναγνώστη την μαυρίλα, την απαισιοδοξία και την κατήφεια που επικρατεί στην όλη ιστορία. Ο Μπράντμπερι το κατάφερε με τις περιγραφές του, ο Χάμιλτον το κατάφερε με το όλο σχέδιο, τις εκφράσεις των προσώπων και τα κάπως μουντά χρώματα. Είναι ένα κόμικ που το προτείνω σε όλους, τόσο σε αυτούς που έχουν διαβάσει και απολαύσει το βιβλίο, όσο και σ'αυτούς που δεν το έχουν διαβάσει (βέβαια, προτείνω να το κάνουν άμεσα, γιατί είναι ένα εξαιρετικό βιβλίο!). Η ελληνική έκδοση ωραία μέσα στην απλότητά της.

 

8.5/10

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  4607
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  540
  • Reputation:   3068
  • Achievement Points:  541
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5916 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Το πήρα από την Πρωτοπορία στα 3,70€. (2η έκδοση)

Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο, αλλά το κόμικ ήταν φανταστικό! Το σχέδιο, του ταιριάζει πολύ, η ιστορία έχει πολύ ενδιαφέρον, σε κρατάει και δε με κούρασε στιγμή.

Όντως υπάρχουν κάποια κενά στην όλη κατάσταση αλλά η γενική πλοκή έχει ενδιαφέρον.

Πολύ καλή εντύπωση μου έκανε και το χαρτί (χοντρό ματ)

 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 4 weeks later...

  • Member ID:  11226
  • Group:  Members
  • Topic Count:  131
  • Content Count:  2596
  • Reputation:   15848
  • Achievement Points:  2644
  • Days Won:  10
  • With Us For:  5315 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  156

Το ειχα αγορασει εδω και καμποσους μηνες στην πολυ χαμηλη τιμη απο την Πολιτεια. Το χα ξεχασει ομως αδιαβαστο. Τελικα το θυμηθηκα και το απολαυσα οσο λιγα! Εχω διαβασει και το βιβλιο που ειναι τρομερο, εχω δει και την ταινια οποτε ηξερα πως εχει πολυ γερες βασεις απο πισω του. Και δεν επεσα εξω. Μια πολυ πολυ πολυ καλη μεταφορα σε κομικ που ακομα και αν δεν εχεις διαβασει το βιβλιο σε βαζει στον κοσμο του με ευκολια. Επισης τρομερη εκδοση και φυσικα στα θετικα η πολυ χαμηλη τιμη που ισχυει ακομη και σημερα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32578
  • Group:  Members
  • Topic Count:  21
  • Content Count:  505
  • Reputation:   3288
  • Achievement Points:  534
  • Days Won:  1
  • With Us For:  2253 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  57

Το πηρα σήμερα από την Πολιτεια στην αστρονομική τιμή των 3,96 ευρωπουλων και μπήκε σε λίστα αναμονής.

Επεξεργασία από fotdim
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

@fotdim Σπουδαία επένδυση,αν και ξηλώθηκες κανονικά. :D 

 

 

:beer: 

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 5 months later...

  • Member ID:  33481
  • Group:  Members
  • Topic Count:  6
  • Content Count:  399
  • Reputation:   2178
  • Achievement Points:  439
  • Days Won:  0
  • With Us For:  1998 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Θα μου επιτρέψετε να εκφράσω μια λίγο διαφορετική γνώμη απο τον ενθουσιασμό που επικρατεί εδώ. Ξεκαθαρίζω βέβαια πως δεν είμαι σχεδιαστής ούτε κάποιος βαθύς γνώστης του αντικειμένου· απλώς με μόνο κριτήριο την δική μου αισθητική έχω να πω κατ αρχάς ότι το κόμικ ήταν μικρό για μεταφορά ενός μυθιστορήματος. Δεν μου άρεσαν οι χρωματισμοί του (πολύ "σκοτάδι") και κατ επέκταση δεν μου άρεσαν και τα πρόσωπα των ηρώων (όσο φαίνονταν δηλαδή). Το σχέδιο επίσης δεν μου φάνηκε κάτι φοβερό. Πιστεύω ότι το κόμικ έπρεπε να ήταν λίγο πιο μεγάλο σε διάρκεια! Γενικά μου θύμισε κάπως (αν και το λέω με μια δόση υπερβολής φυσικά) τα "εικονογραφημένα κλασικά". Μπορεί φυσικά να κάνω λάθος στις απόψεις μου.

 

Θα ήθελα επίσης να κάνω την εξής ερώτηση: σε κάποια σελίδα η γυναίκα του πυροσβέστη διαβάζει το σενάριό της σε μια σελίδα με γράμματα! Η κυβέρνηση δεν είχε απαγορεύσει οτιδήποτε γραπτό;

Επεξεργασία από lovcom
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  32289
  • Group:  Moderator
  • Topic Count:  41
  • Content Count:  332
  • Reputation:   2089
  • Achievement Points:  254
  • Days Won:  9
  • With Us For:  2359 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  23

Αντικαταστάθηκε το εξώφυλλο και οπισθόφυλλο του τεύχους.

:cheers4:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.