Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΦΑΡΕΝΑΪΤ 451: ΔΙΑΣΚΕΥΗ ΣΕ ΚΟΜΙΚΣ


vaios

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΦΑΡΕΝΑΪΤ 451: ΔΙΑΣΚΕΥΗ ΣΕ ΚΟΜΙΚΣ
Σενάριο/Kείμενα:
Ray Bradbury
Σχέδιο:
Tim Hamilton
Hμερ. έκδοσης:
04-2010
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Φαντασίας
Μέγεθος:
16.5 x 24.0
Σελίδες:
164
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Αλέξης Καλοφωλιάς
Πρωτότυπος τίτλος:
Fahrenheit 451 (Hill and Wang, 2009)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-455-803-2

  • Member ID:  7467
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  368
  • Content Count:  1062
  • Reputation:   12279
  • Achievement Points:  1062
  • Days Won:  45
  • With Us For:  5605 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  69

Farenait451_0001.jpg Farenait451_0001z.jpg 

 

Πρόκειται για τη διασκευή σε κόμικ του θρυλικού ομότιτλου μυθιστορήματος φαντασίας του Ray Bradbury από τον εικονογράφο Tim Hamilton. Η έκδοση χαρακτηρίζεται ως Graphic Novel. Το συγκεκριμένο κόμικ έχει όλες τις προϋποθέσεις να υπαχθεί σ΄ αυτήν την κατηγορία για το λόγο ότι τα κείμενα, που συνοδεύουν την εικονογράφηση, έχουν λογοτεχνικές αξιώσεις μιας και προέρχονται από τη γραφίδα του ίδιου του συγγραφέα που πενήντα πέντε χρόνια μετά την πρώτη κυκλοφορία τού βιβλίου έγραψε ξανά τη γνωστή ιστορία για τις ανάγκες του κόμικ.

 

Το σκίτσο ρεαλιστικό, τα χρώματα μουντά, φωτίζονται αναγκαστικά όταν οι πυροσβέστες καίνε1 τα απαγορευμένα βιβλία, αλλά και όταν ένα όμορφο κορίτσι μπαίνει στη ζωή του Μόνταγκ του πυροσβέστη - ήρωα της περιπέτειας και τον αλλάξει ριζικά.

 

 

1 Στο μέλλον, κάπου σε μια χώρα στον πλανήτη που κυβερνάται απολυταρχικά, τα βιβλία θεωρούνται εχθρός του ανθρώπου. Οι πολίτες απαγορεύεται να έχουν στην κατοχή τους οποιοδήποτε έντυπο. Η εξουσία τούς παρέχει έναν εικονικό παράδεισο σε γιγαντοτηλεοράσεις , κρατώντας τους αδρανείς στα σπίτια τους , αφού ακόμη και η νυχτερινή κυκλοφορία απαγορεύεται. Στον κόσμο αυτό οι πυροσβέστες έχουν ως αποστολή τους το κάψιμο των βιβλίων. Κάποιοι εραστές του τυπωμένου χαρτιού εγκατέλειψαν τις πόλεις και ζούσαν στα βουνά, έχοντας αποστηθίσει ο καθένας τους κάποια βιβλία ώστε να υπάρχει η δυνατότητα να αναπαραχθούν όταν αλλάξει η πολιτική κατάσταση. Εκεί θα οδηγηθεί και ο ήρωας του μυθιστορήματος …

 

 

Είχα διαβάσει το βιβλίο γύρω στα 1975 και σήμερα με την ευκαιρία του κόμικ η μνήμη μου ανέσυρε τις δικές μου εικόνες που είχε δημιουργήσει τότε το μυαλό μου. Ιδιαίτερα μου ήρθαν στο νου οι σκηνές του κυνηγητού του Μόνταγκ μέσα στην έρημη πόλη κατά την προσπάθεια διαφυγής του.

Η έκδοση είναι καταπληκτική, η τιμή προσιτή, 13 €. Το διάβασα δυο φορές και το απόλαυσα!

-------------------------
 


vaios/13-5-2010

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3934
  • Group:  Members
  • Topic Count:  7
  • Content Count:  384
  • Reputation:   869
  • Achievement Points:  384
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6016 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

Καταπληκτικό κόμικ και καταπληκτική μεταφορά.Φοβόμουν όταν το αγόρασα γιατί αγαπώ πολύ το βιβλίο στο οποίο βασίζεται και συνήθως τέτοιες μεταφορές δεν είναι και ότι καλύτερο αλλά τελικά με διέψευσε.Ήταν πάρα πολύ καλή η μεταφορά.Επίσης μου άρεσε πολύ το σκίτσο και άκόμη περισσότερο το χρώμα.

Τέλος θέλω να τονίσω την φοβερή τιμή (εγώ το πήρα και πιο φτηνά απο την Πρωτοπορία) και να δώσω συγχαρητήρια στην εκδοτική.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12525
  • Group:  Members
  • Topic Count:  10
  • Content Count:  799
  • Reputation:   5568
  • Achievement Points:  802
  • Days Won:  2
  • With Us For:  5071 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Ισωσ η καλητερη εκδοση τισ χρωνιασ.Ενασ μικροσ προλογοσ του v for venteda ,οταν το αγορασα δεν ειχα ιδεα για το περιεχωμενο και τωρα ειναι απο τα αγαπημενα μου.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  48
  • Reputation:   165
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Διαβάζω τώρα "το Μελαγχολικό Κομμάτι τής Δυτικής Ακτής" που είναι κι αυτό βασισμένο σε βιβλίο και σκέφτομαι, να δεις που τελικά όλα τα βιβλία θα αρχίσουν να βγαίνουν και σε έκδοση κόμιξ!

:dance:

 

Όσο για το Φάρεναϊτ, ας αναφέρουμε πως έχει γυριστεί το 1966 και σε ταινία από τον Τριφό, όπως ενδεχομένως γνωρίζετε οι περισσότεροι.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  441
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  175
  • Reputation:   466
  • Achievement Points:  175
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6322 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  41

Εκτος απο το ιδιο το κομιξ που ειναι πολυ καλο αλλα τα ειπαν τα παιδια και δεν εχω να προσθεσω κατι,η γνωμη μου ειναι οτι αυτος ακριβως ο τυπος εκδοσης ειναι ο καλυτερος για να βγαινουν ολο και περισσοτερα κομικς σε λογικες τιμες.Ουτε εντυπωσιακα γυαλιστερα εξωφυλλα,ουτε πολυτελες χαρτι ουτε τιποτα απο αυτα που ανεβαζουν τις τιμες σε παραλογα νουμερα.Ισως θα ηθελα το μεγεθος να ειναι λιιιγο μεγαλυτερο αλλα τελικα δεν νομιζω οτι χανει ιδιαιτερα λογω αυτου.

Δωστε φτηνα κομικς στον λαο!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6188 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

Πραγματκά καλό κόμικ. Δεν έχω διαβάσει το βιβλίο για να σταθώ στην πιστότητα της μεταφοράσ σε κόμικ, αλλά το όλον με άφησε ικανοποιημένο. Νομίζω πως η σχέση ποιότητας/τιμής είναι εξαιρετική και (ειδικά σε τέτοιους δύσκολους καιρούς) θα πρέπει να αποτελέσει παράδειγμα και για τους άλλους εκδοτικούς οίκους.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1834
  • Group:  Members
  • Topic Count:  13
  • Content Count:  283
  • Reputation:   229
  • Achievement Points:  283
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6202 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

ειχα δει μονο την ταινια,δεν εχω διαβασει το βιβλιο να κανω σχετικες συγκρισεις,αλλα μου εκανε εντυπωση η συγκεκριμενη εκδοση και το υφος του σχεδιου και τελικα το αγορασα,μου αρεσε αρκετα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  1271
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  715
  • Content Count:  3477
  • Reputation:   20239
  • Achievement Points:  3534
  • Days Won:  16
  • With Us For:  6259 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Εξαιρετικό. Ανανέωσε τη χαμένη πίστη μου στα κόμικς.

Το προτείνω ανεπιφύλακτα. :best:

 

+1 μπράβο στον εκδότη για την καλή τιμή :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Το αγόρασα σήμερα από τον Ιανό στα 3,99. Το αυτοκολλητάκι που σε ενημερώνει για την μειωμένη τιμή ήταν από τις εκδόσεις Μεταίχμιο, οπότε υποθέτω πως θα είναι ξεστοκάρισμα και θα ισχύει σε όλα τα βιβλιοπωλεία. Στην ίδια τιμή είχε και το "Η βιογραφία του Che" από τις ίδιες εκδόσεις.

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 weeks later...

  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Διαβάστε το οπωσδήποτε. Και αν δεν μπορείτε να διαβάζετε κατεβατό κείμενο, η ανάγκη να διαβάσετε το κόμικ είναι μεγαλύτερη. Ένα πραγματικά τρομακτικό μέλλον. Υπάρχει χειρότερο μέλλον από αυτό που δεν θα μπορείς να διαβάζεις και να σκέφτεσαι ελεύθερα;

 

Ο πρωταγωνιστής και ο Μπίτι ξεχωρίζουν από το καστ των χαρακτήρων. Γινόμαστε μάρτυρες της αλλαγής ενός πυροσβέστη που δουλειά του δεν είναι να σβήνει, αλλά να καίει τις φωτιές, να αλλάζει, να εναντιώνεται στο καθεστώς, να κάνει την προσωπική του επανάσταση, να επιζητεί την γνώση. Υπήρχε ο κατάλληλος ρυθμός, σε αυτό θα έπαιξε ρόλο ότι βασίστηκε στο βιβλίο.

 

Το σχέδιο ήταν πολύ δυνατό, αρκετά καρέ είχαν πολλή ένταση, ειδικά όταν υπήρχε φωτιά. Μ'άρεσε ο τρόπος που σχεδιαζόταν η φωτιά. Ξεχώριζε από το υπόλοιπο σχέδιο. Τα χρώματα ήταν μουντά, "ρύθμιζαν" τη ατμόσφαιρα. Και ήταν πολύ :cool: η σύνθεση μερικών splash pages. :best:

 

Φαντάζομαι ότι το βιβλίο θα είναι δύσκολο και βαρύ. Το είχα αρχίσει παλιότερα, αλλά το παράτησα. Ευτυχώς που ασχολήθηκα με το GN. :)

 

Και η έκδοση ήταν απλή, χωρίς κάτι το ιδιαίτερο, αλλά αρκετή. Μικρό μέγεθος, καλό χαρτί, καταπληκτική τιμή.

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  14558
  • Group:  Members
  • Topic Count:  49
  • Content Count:  3365
  • Reputation:   28681
  • Achievement Points:  3365
  • Days Won:  2
  • With Us For:  4784 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

TI ΥΠΕΡΤΑΤΟ ΚΟΜΙΚ ΗΤΑΝ ΑΥΤΟ!
το πηρα,το διαβασα,ακομα προσπαθω να κλεισω το στομα μου!
καταπληκτικη ιστορια,τελειο περιβαλλον,δυνατο σχεδιο!


οσον αφορα την ιστορια τα λεει και η παρουσιαση. βρισκομαστε στο μελλον, οι ανθρωποι πρεπει παντα κατι να κανουν και ποτε να σκεφτονται.

τα βιβλια ειναι απαγορευμενα γιατι θεωρουνται οπλα  γιατι οποιος εχει βιβλια εχει γνωση και οποιος εχει γνωση ξεχωριζει απο τους αλλους,κατι το οποιο το συστημα το παρουσιαζει ως απειλη για τη χωρα!  

και οι πυροσβεστες αντι να σβηνουν φωτιες τις βαζουν και καινε οποια βιβλια βρουν!
το κομικ μας διηγειται την ιστορια ενος πυροσβεστη (Μονταγκ) ο οποιος αν και τα "εχει ολα" κατι του λειπει,δεν περναει καλα
ολα θα ξεκινησουν απο τη γνωριμια του με μια καπως παραξενη κοπελα (Κλαρις) που θα βαλει ας πουμε φωτια στο μυαλο του  :P
ο Μονταγκ θα αρχισει να σκεφτεται "τι κανω;γιατι το κανω;εχω δικιο;" και αυτο ειναι μονο η αρχη!
η συνεχεια στο κομικ!

 




μεγαλο συν στο κλιμα του κομικ η συχνη χρηση ρητων (για τα οποια υπαρχει υπομνημα απο ποια βιβλια ειναι)

απο αποψη σχεδιου ηταν πολυ ικανοποιητικο και θα συμφωνησω και εγω με τον σκοτεινο οτι τα καρε με φωτια ηταν πολυ δυνατα,γιατι ειχαν πολυ εντονα χρωματα σε αντιθεση με τα αλλα καρε που ηταν πιο σκοτεινα και μουντα οποτε η αντιθεση παραηταν εμφανης.

η εκδοση πολυ καλη (οι σελιδες εχουν μια τελεια μυρωδια κηρομπογιας! :P) και εννοειται με την τωρινη τιμη must buy οσο τιποτα αλλο!

SPOILER ALERT
ερωτησεις συζητηση προς οσους το διαβασαν- προς οσους εχουν διαβασει το βιβλιο

1.με ποιους βρισκονται σε πολεμο και τα αεριωθουμενα πετανε ολη την ωρα;στην αρχη νομιζα οτι επροκειτο για μουφα πολεμο ωστε να περασουν τα δικα τους το κρατος αλλα οσο διαβαζα τοσο μου εφευγε αυτη η ιδεα.λογικα ειναι συνεχεια των δυο πυρηνικων πολεμων που οπως λεει και ο ηρωας "το κρατος κανει πολεμους και σκοτωνει ανθρωπους και εμας δε μας νοιαζει,ειναι ολα πολυ μακρινα"

2.τα αεριωθουμενα στο τελος ηταν του εχθρου(κατα το κομικ) και ισοπεδωσαν την πολη του ηρωα.Ηταν οντως του εχθρου ή το κρατος εριξε τη βομβα για να σκοτωσει στα σιγουρα τον επαναστατη (αλλωστε πουθενα δε θα μαθευοταν οτι μια ολοκληρη πολη ισοπεδωθηκε). γενικα με μπερδεψαν τα λογια εκει που λενε "ο πολεμος ξεκινησε και τελειωσε την ιδια στιγμη".μηπως μιλαμε για 2 πολεμους;εναν επεκτατικο ακι εναν που ξεκινησε απο το κρατος εναντια στους πολιτες του;

3.υπαρχουν αλλα κρατη αραγε;ή για να το θεσω καλυτερα υπαρχει περιπτωση να υπαρχουν μερη οπου τα βιβλια επιτρεπονται και γενικα ο τροπος ζωης εινα ιδιαφορετικος;λογικα οχι αλλα αν δεν υπαρχουν κρατη τοτε ποιοι κανουν τον πολεμο αυτο;

γενικα εχω ενα θεμα με το background της ιστοριας :P

 

Επεξεργασία από tik
Προστέθηκαν κι άλλα σπόιλερ!
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 months later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6417 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Στην πρωτοπορία στα3,49€.

http://www.protoporia.gr/farenait-451-graphic-novel-p-329159.html

Όσοι δεν το έχουν αγοράσει ακόμ, νομίζω είναι μια εξαιρετική ευκαιρία να το πράξουν. Δεν έχω γράψει την άποψη μου ακόμη, αλλα επειδή το διάβασα θεωρώ ότι είναι σαν να κλεβεις γλυφιτζουρι από μωρό παιδί. Τι με κοιτάς, ακόμη; Σε συγχωρώ επειδή είναι Κυριακή και δε έχει τελειώσει ακόμη η λειτουργία που υποθετω εχεις παει, αλλιώς θα πρέπει να σε δω με αντίσκηνο έξω απο το μαγαζί για αγορά.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Μόνο και μόνο που υπονόησες ότι έχω πάει στη λειτουργία, θα έρθω να σου κάψω το κόμικ να δούμε αν καίγεται στους ίδιους βαθμούς με ένα βιβλίο...

 

 

Θα πάω Δευτέρα να το πάρω, γιατί το βιβλίο είναι πραγματικά εκπληκτικό. Σ'ευχαριστούμε για την πληροφορία :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

καιρός ήταν να το βάλουν και εκεί στην προσφορά! Πριν μου το φέρει ο dark chris από Θεσαλλονίκη το είχε στα 13 ευρό και όταν τους ρώτησα αν παίζει κάποια προσφορά σε αυτό κάναν τους κινέζους :spidey_yeah_that: !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Στο φύλαγαν για έκπληξη ρε αχάριστε... Δεν χάρηκες τώρα περισσότερο; Πες την αλήθεια...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

έχεις δίκιο, μια χαρά την ένιωσα είναι η αλήθεια :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120955
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6318 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

έχεις δίκιο, μια χαρά την ένιωσα είναι η αλήθεια :nek:

 

 

N01_PAIDIKH-XARA_Max.png

 

 

:best:

 

Χμμμ....ψήνομαι...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

παρότι γενικά δεν συμπίπτουν τα γούστα μας, έχω την εντύπωση φίλτατε Ορέστη πως το συγκεκριμένο θα σου αρέσει! Ειδικά με αυτήν την τιμή τσέκαρέ το άμεσα :nek: !

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5033 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

καιρός ήταν να το βάλουν και εκεί στην προσφορά! Πριν μου το φέρει ο dark chris από Θεσαλλονίκη το είχε στα 13 ευρό και όταν τους ρώτησα αν παίζει κάποια προσφορά σε αυτό κάναν τους κινέζους :spidey_yeah_that: !

 

Ω ρε, τσάμπα στο έφερα! :shit2:

 

(my pleasure :D)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Πέρασα από Πρωτοπορία και το τσίμπησα χθες. Από μια πρώτη ματιά φανηκε πολύ καλό. Εντυπώσεις άλλη μέρα.

 

Να ενημερώσω απλά ότι στο ράφι έχει μείνει ακόμα ένα.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Χθες πέρασα από Πρωτοπορία, Ελευθερουδάκη, Πολιτεία, Πατάκη και τελικά βρήκα ένα τελευταίο αντίτυπο στον Ιανό. Μάλλον πρέπει να έχει εξανεμιστεί λόγω της προσφοράς, εκτός και αν υπάρχει σε κάποιο μικρότερο βιβλιοπωλείο (για κομικσάδικα δεν ξέρω επειδή Δευτέρα απόγευμα ήταν κλειστά).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 3 weeks later...

  • Member ID:  7294
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  74
  • Content Count:  1543
  • Reputation:   11740
  • Achievement Points:  1543
  • Days Won:  9
  • With Us For:  5621 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  44

Το διάβασα επιτέλους, και έχοντας διαβάσει και το βιβλίο έχω να πω ότι είναι πολύ καλή μεταφορά. Αλλά και να μην έχει διαβάσει κανείς το βιβλίο μπορεί να το ευχαριστηθεί το ίδιο, καθώς στέκει άνετα μόνο του.

 

Τα μουντά χρώμτα ταιριάζουν με την ατμόσφαιρα του βιβλίου και επίσης η αγωνία, οι εσωτερικές αντιπαραθέσεις και οι αμφιβολίες που κατατρώνε τον πρωταγωνιστή έχουν αποδοθεί εξαιρετικά.

 

Πραγματικά ένα κόμικ που αξίζει να βρίσκεται στη συλλογή του καθενός. Η προσφορά της Πρωτοπορίας ήταν σαν να κλέβεις γλειφιτζούρι από παιδί, για να του το δώσεις πίσω και μετά να το ξαναρπάξεις γελώντας στη μούρη του...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4941 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

 

Η προσφορά της Πρωτοπορίας ήταν σαν να κλέβεις γλειφιτζούρι από παιδί, για να του το δώσεις πίσω και μετά να το ξαναρπάξεις γελώντας στη μούρη του...

 

wicked :angel:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Πραγματικά ένα κόμικ που αξίζει να βρίσκεται στη συλλογή του καθενός. Η προσφορά της Πρωτοπορίας ήταν σαν να κλέβεις γλειφιτζούρι από παιδί, για να του το δώσεις πίσω και μετά να το ξαναρπάξεις γελώντας στη μούρη του...

 

. Πήγαινε στο 01:09
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 month later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94408
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Οφείλω να ομολογήσω ότι από εδώ έμαθα για την μεταφορά του μυθιστορήματος σε κόμικ κι από τα λεγόμενά σας είπα να ψάξω να το βρω...!

 

Το βρήκα λοιπόν στο Solaris (είχε μείνει ένα τελευταίο) και το διάβασα εχθές το βράδυ...!

 

Ο Bradbury δημιουργεί με τις λέξεις μία καταπληκτική ατμόσφαιρα,την οποία διευρύνει και της δίνει χρώμα το σχέδιο του Hamilton...!

 

Μου άρεσε πολύ η πλοκή και η αγωνία στο τέλος,καθώς επίσης και οι υπέροχοι χρωματισμοί με τις αποχρώσεις τού κόκκινου,του μαύρου και του κίτρινου...!

 

 

Και φυσικά αυτό που σου μένει στο τέλος είναι η ελπίδα που ξαναγεννιέται όταν όλα δείχνουν να έχουν τελειώσει...!

 

 

Πραγματικά ένα πολύ ωραίο μυθιστόρημα/κόμικ...!

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 6 months later...

  • Member ID:  10460
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  340
  • Content Count:  5714
  • Reputation:   52789
  • Achievement Points:  5714
  • Days Won:  38
  • With Us For:  5386 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2414
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  206
  • Content Count:  5711
  • Reputation:   45682
  • Achievement Points:  5808
  • Days Won:  48
  • With Us For:  6148 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  37

Έτσι αν σε πιάσει κανείς να το διαβάζεις, το πολύ πολύ να το κάψεις και όλα κομπλέ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 8 months later...

  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Το έχει δει κανείς προς αγορά σε τιμές στοκ τώρα πρόσφατα;

 

το έχω ηλεκτρονικά και το θέλω και κυτταρινικά ©

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1539
  • Group:  Members
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  621
  • Reputation:   5620
  • Achievement Points:  621
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6235 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στα παζάρια

 

Το έχει δει κανείς προς αγορά σε τιμές στοκ τώρα πρόσφατα;

 

το έχω ηλεκτρονικά και το θέλω και κυτταρινικά ©

Στα παζάρια του Μπουκουμάνη ή στα βιβλιοπωλεία (και στο δικό μου...),στα διπλά λ7.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  29811
  • Group:  Members
  • Topic Count:  99
  • Content Count:  2130
  • Reputation:   23351
  • Achievement Points:  2130
  • Days Won:  6
  • With Us For:  3749 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Στα παζάρια

 

Στα παζάρια του Μπουκουμάνη ή στα βιβλιοπωλεία (και στο δικό μου...),στα διπλά λ7.

 

Ευχαριστώ πολύ... εάν δεν το βρω σε κανένα προσεχές παζάρι τότε θα το πάρω από βιβλιοπωλείο... δεν είναι και ακριβό...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.