Μετάβαση στο περιεχόμενο

ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΣ ΕΛΛΗΝΙΚΏΝ ΚΟΜΙΚΣ [ προσπάθειες ερευνας συλλεκτικής αξιας ]


Προτεινόμενες Καταχωρήσεις


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

18 άσχετες με το θέμα απαντήσεις διαγράφτηκαν για μια ακόμα φορά.... για όσους θέλουν να έχουν προσωπικές συζητήσεις μεταξύ τους, μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα προσωπικά μηνύματα, το facebook, το msn/skype ή το τηλέφωνο.

Θα παρακαλέσω να μην χαλάτε το θέμα του άλλου, αν θέλετε να βοηθήσετε κάντε το, αλλιώς σιωπήστε.

 

:cheers3:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9125
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1566
  • Achievement Points:  252
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5494 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

18 άσχετες με το θέμα απαντήσεις διαγράφτηκαν για μια ακόμα φορά.... για όσους θέλουν να έχουν προσωπικές συζητήσεις μεταξύ τους, μπορούν να χρησιμοποιήσουν τα προσωπικά μηνύματα, το facebook, το msn/skype ή το τηλέφωνο.

Θα παρακαλέσω να μην χαλάτε το θέμα του άλλου, αν θέλετε να βοηθήσετε κάντε το, αλλιώς σιωπήστε.

 

:cheers3:

 

ΓΙΩΡΓΟ... :efxaristo::cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9125
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1566
  • Achievement Points:  252
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5494 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Τίτλος:ΧΑΡΟΥΜΕΝΕΣ ΙΣΤΟΡΙΕΣ DISNEY

Σχέδιο:Διάφοροι.

Σενάριο:Διάφοροι.

Εκδοτική:ΓΕΝΙΚΗ ΕΚΔΟΤΙΚΗ ΑΤΤΙΚΗΣ / ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ

Hμερ. έκδοσης:Ιούνιος 1992

Τεύχη:160

Κατηγορία:Σειρά/Αυτοτελή

Είδος εντύπου:Τεύχος μεσαίο

Περιεχόμενο:Χιουμοριστικό

Περιοδικότητα:Μηνιαία

Μέγεθος:18x26.5 (ξεκίνησε 16.5x24. Κάποια στιγμή μεγάλωσε σε σxήμα. φτάνοντας τα 22x29 εκατοστά)

Σελίδες:52

Χρώμα:Έγχρωμο

 

Η σειρά είναι συνέχεια της Τσιπ & Ντέηλ και η αρίθμηση ξεκινάει από το Νο 36.

 

post-9125-1273747214,79_thumb.jpgpost-9125-1273747241,15_thumb.jpgpost-9125-1273747264,52_thumb.jpg

 

# 36----# 50.............................(( 3 Ευρω ))

# 51----# 100............................(( 2 Ευρω ))

# 101----# ΤΕΛΟΣ.....................(( 1 Ευρω ))

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

ειδα καποιες τιμες ψαχνωντας στο ιντερνετ για καποια περιοδικα σπανια λογικα, π.χ. κοκομπιλ 50 ευρω, μικυ μαους πεχλιβανιδη 50 ευρω, μικρο μικυ μαους νο. 2 300 ευρω, νο. 319 150 ευρω, κλασσικα μικυ τα πρωτα 10 νουμερα 200 ευρω, μηνιαιο μικυ τα πρωτα 10 νουμερα 80-100 ευρω...

ειναι λογικες ή απλα τις βαζουν απλα για να γινεται θεμα?

:thanks:

και αν καποιος αγοραζε μια πληρη σειρα ας πουμε 1000-1500 τευχων μικυ ποσο θα πρεπε να πληρωσει? ενα σπιτι??? :confuse:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9125
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1566
  • Achievement Points:  252
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5494 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

ΝΈΑ ΛΊΣΤΑ

 

Τίτλος:ΜΙΚΥ ΜΕΓΑΛΟ

Εκδοτική:ΤΕΡΖΟΠΟΥΛΟΣ / ΝΕΑ ΑΚΤΙΝΑ

Hμερ. έκδοσης:~1967 - και συνεχίζεται.!

Τεύχη:500....... - και συνεχίζεται.!

Κατηγορία:Σειρά / Αυτοτελή

Είδος εντύπου:Τεύχος Μεγάλο

Περιεχόμενο:Χιουμοριστικό / Παιδικό

Περιοδικότητα:Μηνιαία

Μέγεθος:17,5x25 (1-169), 17,5x29 (170-215), 18x27 (216 κ.ε.)

Σελίδες:68

Χρώμα:Αρχικά 2 Ασπρόμαυρες + 2 Έγχρωμες - μετέπειτα Έγχρωμο

 

post-9125-1274017501,19_thumb.jpgpost-9125-1274017516,2_thumb.jpgpost-9125-1274017534,85_thumb.jpgpost-9125-1274017555,12_thumb.jpg

 

 

# 1--------------------------------------------- (( 80ευρω ))

# 2-------# 10---------------------------(( 30ευρω ))

# 11 -----# 50--------------------------(( 15ευρω ))

# 51 ------# 100---------------------------(( 8ευρω ))

# 101 ------# 200--------------------------(( 5ευρω ))

# 201 -----# 300--------------------------(( 2ευρω ))

# 301------# ΤΕΛΟΣ-------------------(( 1,50ευρω ))

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

δηλαδη εσυ Ανδρεα αν ειχες μια φορα σε καλη κατασταση το νο. 2 του μηνιαιου μικυ θα το εδινες για 30 ευρω...?

και το νο. 15 για 15...?

:thinking:

να τα αγοραζες τοσο οκ λεει...

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10473
  • Group:  Members
  • Topic Count:  1
  • Content Count:  81
  • Reputation:   687
  • Achievement Points:  81
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  65

To τεύχος 48 των Καλύτερων Κόμικς (Διαπλανητικά, Παράξενα κλπ), αν το βρω ποτέ, πόσο θα πρεπει να το πληρώσω κατα την άποψή σας;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9125
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1566
  • Achievement Points:  252
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5494 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

δηλαδη εσυ Ανδρεα αν ειχες μια φορα σε καλη κατασταση το νο. 2 του μηνιαιου μικυ θα το εδινες για 30 ευρω...?

και το νο. 15 για 15...?

:thinking:

να τα αγοραζες τοσο οκ λεει...

 

Γεια σου Νίκο.!

έεεε ναι. Σε αυτές της τιμές θα αγόραζα και θα πούλαγα σε κατάσταση 7....

σε κατάσταση όμως 9 πλερώνω 50e στο No. 2 και 20 στο No.15 :cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

To τεύχος 48 των Καλύτερων Κόμικς (Διαπλανητικά, Παράξενα κλπ), αν το βρω ποτέ, πόσο θα πρεπει να το πληρώσω κατα την άποψή σας;

Δεν ξέρω αν χαλάω την κουβέντα γιατί θα μιλήσω πολύ γενικά και όχι ειδικά χωρίς τη διάθεση να απαντήσω σε κάποιον... Είμαι συλλέκτης αρκετών δεκαετιών (όχι αποκλειστικά κόμιξ αλλά και δίσκων μουσικής και κυρίως παλαιών βιβλίων). Ο κανόνας σε όλες αυτές τις ''αγορές'' είναι κοινός αφού ουσιαστικά αποτελούν ένα εμπόριο νοσταλγίας. Στην πλειοψηφία όλοι αγοράζουμε όχι μόνο κάτι που θέλουμε να διαβάσουμε ή να ακούσουμε αλλά (συνηθέστερα) κάτι που έχει και συναισθηματική αξία. Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχουν τιμοκατάλογοι αλλά ένα μόνιμο παιχνίδι πωλητή-αγοραστή. Κάποιος έχει αυτό που θέλω και εγώ (εμείς) διαθέτω-ουμε ένα συγκεκριμένο ποσό για το χόμπι μας. Είναι βέβαιο ότι αυτό που δεν θα αγοράσω γιατί δεν μου το επιτρέπει η οικονομική μου δυνατότητα θα βρεθεί ο επόμενος να το αγοράσει! Ο καθένας πληρώνει με βάση αυτό που μπορεί και ο πωλητής είτε δίσκων, είτε μουσικής, είτε κόμιξ είναι πωλητής γιατί απλούστατα μπορεί να στοκάρει και να περιμένει τον επόμενο. Δεν είδα λόγω ''οικονομικής κρίσης'' κανένα μαγαζί του είδους να κάνει μειώσεις τιμών για τον απλούστατο λόγο ότι ξέρει πως θα βρεθεί κάποιος, κάπου, κάποτε να το πάρει και αυτός που πουλάει έχει τη δυνατότητα να περιμένει. Δεν πιστεύω στη σπανιότητα (όχι μόνο για τα Κόμιξ του Τερζόπουλου που κυριαρχούν στην κουβέντα) αλλά για οποιοδήποτε έντυπο. Ολα πούλησαν κάποια αντίτυπα που ΚΑΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Ορισμένα πετάχτηκαν, χάθηκαν αλλά πάλι υπάρχουν, το ζητούμενο είναι αν αυτοί που τα έχουν θέλουν να πουλήσουν ή όχι. Εχω συναντήσει όλα αυτά τα χρόνια απίθανους ανθρώπους που δεν πίστευα ότι μπορεί να διάβαζαν κόμιξ να έχουν μερικές κούτες φυλαγμένες και να μην πουλάνε ή άλλους που μόλις είσαν ότι τα θέλω μου τα χάρισαν. Οσο και να προσπαθούμε να βάλουμε κανόνες πάντοτε ισχύει ένας και μοναδικός κανόνας. Οχι πόσα θέλω να πληρώσω αλλά πόσα μπορώ να πληρώσω! Αυτό σημαίνει και χόμπι άλλωστε. Το ζήτημα είναι τα προσωπικά μας όρια και όχι ο καθορισμός ενός τιμολογίου που ούτως ή άλλως δεν θα ισχύσει. Το φόρουμ και το GC έχει κάνει καλή δουλειά σε αυτό τον τομέα αλλά αυτό αφορά μόνο τις δοσοληψίες μεταξύ των 200-300 ενεργών μελών του και όσο και να το θέλουμε δεν είναι σε θέση να καθορίσει τις τιμές όλης της αγοράς. Δεν θα πω ονόματα και λεπτομέρειες αλλά πιστεύω ότι όλοι θα καταλάβουν το παράδειγμα. Υπάρχει περιοδικό (όχι το Κόμιξ του Τερζόπουλου) που είτε τεχνητά, είτε επειδή δεν υπήρχαν αντίτυπα χαρακτηριζόταν δύσκολο και σπάνιο... Με ανάλογη παράλογη λογική στις τιμές πώλησης όπου υπήρχαν (λιγοστά) αντίτυπα. Ξαφνικά εμφανίσθηκαν δεκάδες αντίτυπα που πουλήθηκαν πρόσφατα σε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ και όσοι ενδιαφερόμαστε αγοράσαμε κλείνοντας μεγάλες τρύπες της συλλογής μας. Κι' όμως ακόμη και σήμερα, δύο μήνες μετά, είτε στο διαδίκτυο είτε στα μαγαζιά οι τιμές του συγκεκριμένου τίτλου δεν έχουν πέσει ούτε ένα ευρώ. Παραμένουν ίδιες και αμετάβλητες όπως πριν την εμφάνιση των πολλών αντιτύπων. Το ξέρουν όσοι μαζεύουν Κόμιξ του Τερζόπουλου. Οπου και να γυρίσουν το μάτι τους βλέπουν ότι ο τίτλος υπάρχει, δεν υφίσταται καν τεχνητή έλλειψη. Παρόλα αυτά ο καθένας πουλάει όσο θέλει. Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς του φίλου Αντρέα και την πολύ καλή του πρόθεση, όπως και τον κόπο χρειάστηκε για να καταρτιστεί ο τιμοκατάλογος του Κόμιξ αλλά δυστυχώς όλα αυτά δεν θα αλλάξουν τη μορφή της αγοράς την οποία επαναλαμβάνω ότι καθορίζουμε εμείς οι ίδιοι. Ο καθένας μας ατομικά και σύμφωνα με το πορτοφόλι του. Ζούμε στην εποχή της υπερπληροφόρησης και μπορούμε να δούμε και να συγκρίνουμε τιμές. Ευχαριστώ όποιον έφτασε μέχρι εδώ και ζητάω συγνώμη για το μακροσκελές της τοποθέτησης που επαναλαμβάνω ότι δεν είναι απάντηση σε κάποιον συγκεκριμένα αλλά μια προσωπική άποψη επί του θέματος.

  • Like 14
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9125
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1566
  • Achievement Points:  252
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5494 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

To τεύχος 48 των Καλύτερων Κόμικς (Διαπλανητικά, Παράξενα κλπ), αν το βρω ποτέ, πόσο θα πρεπει να το πληρώσω κατα την άποψή σας;

 

Γεια σου filip58

Εγώ προσωπικά κοστολογώ τα Καλύτερα Κόμικς (Διαπλανητικά, Παράξενα κλπ), σε κατάσταση 7 περίπου 10-15 ευρώ το τεύχος.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

σιγουρα ειναι θεμα τυχης να βρεις σπανια τευχη σε πολυ καλη τιμη ή και τσαμπα οποτε δυσκολο να καθορισουμε τιμες...

επισης αν υποθεσουμε οτι μου λειπει μονο το νο. 2 του μηνιαιου μικυ για να κλεισω τη συλλογη πληρωνω και 150 αν το βρω, αλλα μονο για 1 τευχος.

σε γενικες γραμμες μπορουν να μπουν καποια ορια αλλα παντα θα υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις.

τη βδομαδα που μας ερχεται πιστευω οτι ισως να σταθω τυχερος στο θεμα σπανιοτητα τευχων... :mafia:

γενικος κανονας οποιος ψαχνει βρισκει... :beer:

  • Like 2
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  11236
  • Group:  Members
  • Topic Count:  17
  • Content Count:  362
  • Reputation:   5950
  • Achievement Points:  362
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5313 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

σιγουρα ειναι θεμα τυχης να βρεις σπανια τευχη σε πολυ καλη τιμη ή και τσαμπα οποτε δυσκολο να καθορισουμε τιμες...

επισης αν υποθεσουμε οτι μου λειπει μονο το νο. 2 του μηνιαιου μικυ για να κλεισω τη συλλογη πληρωνω και 150 αν το βρω, αλλα μονο για 1 τευχος.

σε γενικες γραμμες μπορουν να μπουν καποια ορια αλλα παντα θα υπαρχουν μεγαλες αποκλισεις.

τη βδομαδα που μας ερχεται πιστευω οτι ισως να σταθω τυχερος στο θεμα σπανιοτητα τευχων... :mafia:

γενικος κανονας οποιος ψαχνει βρισκει... :beer:

 

Συμφγωνώ απόλυτα ότι όποιος ψάχνει βρίσκει. Πλην όμως σπανίων περιπτώσεων όπου μπαίνει ο παράγοντας τύχη μια άλλη κουβέντα που δεν έχει γίνει και δεν έχει ανοίξει ποτέ εδώ από όσο έχω παρατηρήσει είναι ΤΟ ΠΩΣ ΒΡΙΣΚΟΝΤΑΙ ΤΑ ΚΟΜΙΞ. Τις πρωτογενείς πηγές. Τι εννοώ; Κάποιος που εμπορεύεται κόμιξ έχει απείρως περισσότερες πιθανότητες να βρει ένα μεγάλο αριθμό τευχών από ότι όλοι οι υπόλοιποι γιατί απλά αυτή είναι η δουλειά του και έχει ένα σημείο αναφοράς. Σε μένα δεν θα έρθει ποτέ κάποιος που θέλει να πουλήσει ένα μεγάλο πακέτο τευχών (με εξαίρεση τις εντός GC πωλήσεις στις οποίες έχουμε πρόσβαση όλοι μας) γιατί πολύ απλά δεν με γνωρίζει (δεν έχω μαγαζί κλπ.) ή γιατί δεν μπορώ να διαθέσω ένα μεγάλο χρηματικό ποσό και να αγοράσω ότι πουλάει αφού με ενδιαφέρει ένα μικρό μέρος από τα διαθέσιμα τεύχη του και δεν με νοιάζει να στοκάρω για μελλοντικές πωλήσεις.

Στην ουσία οι πρωτογενείς πηγές πώλησης κόμιξ είναι λίγες (ας πούμε 4-5 και δεν μιλάω υποθετικά) από όσο έχω καταλάβει. Πολύ συγκεκριμένες και ελάχιστα γνωστές στους περισσότερους! Μιλάω πάντοτε για μεταχειρισμένα αφού τα υπόλοιπα έχουν ’’μαρκέ’’ τιμές από την εκδοτική εταιρεία. Απομένει ο καθένας από μας έχοντας την απλή αυτή γνώση να ξέρει πόσο ’’καπέλο’’ στο όνομα του κέρδους βάζει ο κάθε μεταπράτης. Υπάρχουν περιπτώσεις που ο μεταπράτης κερδίζει 10-20% αλλά υπάρχουν και περιπτώσεις που το καπέλο μοιάζει με μεξικάνικο σομπρέρο η φέσι.

  • Like 7
  • Respect 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

γνωμη μου οτι η περιπτωση κερδους κατα 10% στους επαγγελματιες ειναι σπανια.

πιστευω οτι αγοραζουν με 30 λεπτα και πουλανε για μερικα ευρω οποτε το ποσοστο παει απο 400% και βαλε.

αποδειξη? με οσους επαγγελματιες του ειδους επικοινωνισα για να δωσω μερικα τευχη δε με ρωτησαν καν την τιμη!!! ειπαν οτι δεν ενδιαφερονται ενω διατυμπανιζουν οτι αγοραζουν...

εχουν τις πηγες του που τα αγοραζουν σχεδον τσαμπα και καλα κανουν μεταξυ μας, δε τους κακολογω, ειναι η δουλεια τους, ας κανουμε και μεις τη δικια μας ομως, σωστο και πολυ ψαξιμο.

αλλη περιπτωση για μεγαλο κερδος ειναι αυτο που ειπες, μαζικη αγορα τευχων, δινεις τωρα 2 χιλιαρικα cash αλλα θα πουλησεις 10 σταδιακα.

ειμαι στο παρα τσακ να κανω το τελευταιο για προσωπικη χρηση ομως και οχι για εμποριο, υπαρχουν καλες ευκαιριες ακομα και στην επαρχια.

:cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9125
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1566
  • Achievement Points:  252
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5494 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Δεν ξέρω αν χαλάω την κουβέντα γιατί θα μιλήσω πολύ γενικά και όχι ειδικά χωρίς τη διάθεση να απαντήσω σε κάποιον... Είμαι συλλέκτης αρκετών δεκαετιών (όχι αποκλειστικά κόμιξ αλλά και δίσκων μουσικής και κυρίως παλαιών βιβλίων). Ο κανόνας σε όλες αυτές τις ''αγορές'' είναι κοινός αφού ουσιαστικά αποτελούν ένα εμπόριο νοσταλγίας. Στην πλειοψηφία όλοι αγοράζουμε όχι μόνο κάτι που θέλουμε να διαβάσουμε ή να ακούσουμε αλλά (συνηθέστερα) κάτι που έχει και συναισθηματική αξία. Στην περίπτωση αυτή δεν υπάρχουν τιμοκατάλογοι αλλά ένα μόνιμο παιχνίδι πωλητή-αγοραστή. Κάποιος έχει αυτό που θέλω και εγώ (εμείς) διαθέτω-ουμε ένα συγκεκριμένο ποσό για το χόμπι μας. Είναι βέβαιο ότι αυτό που δεν θα αγοράσω γιατί δεν μου το επιτρέπει η οικονομική μου δυνατότητα θα βρεθεί ο επόμενος να το αγοράσει! Ο καθένας πληρώνει με βάση αυτό που μπορεί και ο πωλητής είτε δίσκων, είτε μουσικής, είτε κόμιξ είναι πωλητής γιατί απλούστατα μπορεί να στοκάρει και να περιμένει τον επόμενο. Δεν είδα λόγω ''οικονομικής κρίσης'' κανένα μαγαζί του είδους να κάνει μειώσεις τιμών για τον απλούστατο λόγο ότι ξέρει πως θα βρεθεί κάποιος, κάπου, κάποτε να το πάρει και αυτός που πουλάει έχει τη δυνατότητα να περιμένει. Δεν πιστεύω στη σπανιότητα (όχι μόνο για τα Κόμιξ του Τερζόπουλου που κυριαρχούν στην κουβέντα) αλλά για οποιοδήποτε έντυπο. Ολα πούλησαν κάποια αντίτυπα που ΚΑΠΟΥ ΥΠΑΡΧΟΥΝ. Ορισμένα πετάχτηκαν, χάθηκαν αλλά πάλι υπάρχουν, το ζητούμενο είναι αν αυτοί που τα έχουν θέλουν να πουλήσουν ή όχι. Εχω συναντήσει όλα αυτά τα χρόνια απίθανους ανθρώπους που δεν πίστευα ότι μπορεί να διάβαζαν κόμιξ να έχουν μερικές κούτες φυλαγμένες και να μην πουλάνε ή άλλους που μόλις είσαν ότι τα θέλω μου τα χάρισαν. Οσο και να προσπαθούμε να βάλουμε κανόνες πάντοτε ισχύει ένας και μοναδικός κανόνας. Οχι πόσα θέλω να πληρώσω αλλά πόσα μπορώ να πληρώσω! Αυτό σημαίνει και χόμπι άλλωστε. Το ζήτημα είναι τα προσωπικά μας όρια και όχι ο καθορισμός ενός τιμολογίου που ούτως ή άλλως δεν θα ισχύσει. Το φόρουμ και το GC έχει κάνει καλή δουλειά σε αυτό τον τομέα αλλά αυτό αφορά μόνο τις δοσοληψίες μεταξύ των 200-300 ενεργών μελών του και όσο και να το θέλουμε δεν είναι σε θέση να καθορίσει τις τιμές όλης της αγοράς. Δεν θα πω ονόματα και λεπτομέρειες αλλά πιστεύω ότι όλοι θα καταλάβουν το παράδειγμα. Υπάρχει περιοδικό (όχι το Κόμιξ του Τερζόπουλου) που είτε τεχνητά, είτε επειδή δεν υπήρχαν αντίτυπα χαρακτηριζόταν δύσκολο και σπάνιο... Με ανάλογη παράλογη λογική στις τιμές πώλησης όπου υπήρχαν (λιγοστά) αντίτυπα. Ξαφνικά εμφανίσθηκαν δεκάδες αντίτυπα που πουλήθηκαν πρόσφατα σε ΑΠΟΛΥΤΩΣ ΛΟΓΙΚΕΣ ΤΙΜΕΣ και όσοι ενδιαφερόμαστε αγοράσαμε κλείνοντας μεγάλες τρύπες της συλλογής μας. Κι' όμως ακόμη και σήμερα, δύο μήνες μετά, είτε στο διαδίκτυο είτε στα μαγαζιά οι τιμές του συγκεκριμένου τίτλου δεν έχουν πέσει ούτε ένα ευρώ. Παραμένουν ίδιες και αμετάβλητες όπως πριν την εμφάνιση των πολλών αντιτύπων. Το ξέρουν όσοι μαζεύουν Κόμιξ του Τερζόπουλου. Οπου και να γυρίσουν το μάτι τους βλέπουν ότι ο τίτλος υπάρχει, δεν υφίσταται καν τεχνητή έλλειψη. Παρόλα αυτά ο καθένας πουλάει όσο θέλει. Καταλαβαίνω τους προβληματισμούς του φίλου Αντρέα και την πολύ καλή του πρόθεση, όπως και τον κόπο χρειάστηκε για να καταρτιστεί ο τιμοκατάλογος του Κόμιξ αλλά δυστυχώς όλα αυτά δεν θα αλλάξουν τη μορφή της αγοράς την οποία επαναλαμβάνω ότι καθορίζουμε εμείς οι ίδιοι. Ο καθένας μας ατομικά και σύμφωνα με το πορτοφόλι του. Ζούμε στην εποχή της υπερπληροφόρησης και μπορούμε να δούμε και να συγκρίνουμε τιμές. Ευχαριστώ όποιον έφτασε μέχρι εδώ και ζητάω συγνώμη για το μακροσκελές της τοποθέτησης που επαναλαμβάνω ότι δεν είναι απάντηση σε κάποιον συγκεκριμένα αλλά μια προσωπική άποψη επί του θέματος.

 

 

Γεια σας φίλοι μου.!

Γεια σου

 

vintaz , frequently_attitudes , PhantomDuck , PrOWl , dionik , adams , AndreasD , Gaidjin , drago7 , lyggeas

Valtasar , ifaisteio , filip58 , luckystrike , Και όλους όσους επισκέφτηκαν αυτή τη σελίδα.!

 

Συμφωνώ απόλυτα,Συμφωνώ απόλυτα,Συμφωνώ απόλυτα, ...

Μα και βεβαια,,, δεν διαφωνώ με κανέναν σας.

Μα και βεβαια και εγώ όταν μου λίπη μονο το No. 350 του Μεγάλου Μικυ για να ολοκληρώσω την σειρά θα πλερώσω και 5 και περισσότερα ευρώ, όταν όμως μου λείπουν 50 η και περισσότερα τεύχη για να ολοκληρώσω αυτήν την εκατοστάρα, τότες όχι, δεν τα δίνω. Και όταν βλέπω το ΚΟΜΙΚΣ No. 1 τον ένα να σχολιάζει 75e,,,τον άλλο 50e και τον άλλο 60 ευρώ... και όταν το βλέπω μονο σε προσφορα 100-200 ευρώ και το θέλω παρα πολύ, βέβαιος και θα το σκεφτώ...Όταν όμως το βλέπω, σε κάποια προσφορα 500 ευρώ.??

Mαααα,,, ούτε που θα κάτσω να ασχοληθώ καθόλου.

Και αυτό θέλω μονο. Μια καθοδήγηση τιμών στο περίπου για να ξέρω που βαδίζω και να μην πέσο κορόιδο.

Γιαυτο λοιπόν και εγώ, κατά της προσφορες που βλέπω, παρακολουθώ, και συγκρίνω, έβαλα μια περίπου τιμή για τον εαυτόν μου ,,,

ΠΟΥ ΣΕ ΚΑΜΙΑ ΠΕΡΙΠΤΩΣΗ ΔΕΝ ΕΧΩ ΔΕΣΜΕΥΤΕΙ ΣΕ ΑΥΤΕΣ ΤΗΣ ΤΙΜΕΣ, ΑΛΛΑ ΤΗΣ ΘΈΤΩ ΠΡΟΣ ΣΥΖΗΤΗΣΗ ΓΙΑ ΝΑ ΜΑΘΑΙΝΩ Ο ΙΔΙΟΣ.

Και όταν βλέπετε κάποια τιμή πολύ υψηλή η πολύ χαμηλή, μην θυμώνετε,,,,απλός διορθώστε με.

Και οποιος έχει κάποια τεύχη από της αναζητήσεις μου (( δείτε εδώ http://www.greekcomics.gr/forums/index.php?showtopic=13765 )) και τα δίνει ακριβότερα, ΕΥΧΑΡΙΣΤΩΣ και να το συζητήσομε.

:cheers3::cheers3::cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Ανδρεα καλα τα λες, συμφωνω με το σκεπτικο σου,

βεβαια αμα με το καλο τσιμπησω μαζεμενα καμια 100η πρωτα τευχη μηνιαια μικυ, σε πολυ καλη κατασταση αποτι υπολογιζω να δουμε τι θα κανουμε, να τα κρατησω αρχιζοντας συλλογη ή να τα δωσω.

γιατι αυτη η σειρα εχει ηδη πανω απο 500 τευχη οποτε καποιον που του λειπουν πολλα θα ξοδεψει πολυ χρημα.

ειδωμεν... :thinking:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

:hi:

 

Να πω και εγω την γνωμη μου!

Την τιμη την καθοριζει ο αγοραστης! Αυτος εχει το χρημα και αυτος γνωριζει τις αναγκες του!!Ο εχων το χρημα ζεστο, κανει παιχνιδι!!

Σαν συλλεκτης και εγω, πολλες φορες εχω βρει τευχη που μου λειπουν και δεν τα αγορασα γιατι ο πωλητης ζηταγε οτι ηθελε!! Κανω υπομονη και οταν το βρω στην τιμη που ΕΓΩ εχω ορισει τοτε το περνω!! Και φυσικα δεν μιλαω για τα Ελληνικα μονο, αλλα για τα Αμερικανικα που υπαρχει και price guide και φυσικα η κατασταση των τευχων ειναι πραγματικα αυτη που περιγραφουν!!(Αυτα που εμεις εδω στο φορουμ λεμε πολυ καλο στην Αμερικη ειναι μετριο με καλο!!!) Φυσικα θα πληρωνα και 700$ για ενα Αμερικανικο τευχος του 1943 σε πολυ καλη κατασταση, και με τιποτα 300€ για το Μικυ #1 σε μετρια κατασταση!!(Δεν λεω για το Κομιξ #1 γιατι το εχω)

Και για να επανελθω, θυμαστε καποιον Μανωλη που πουλαγε την συλλογη του και λεγατε οτι την πουλαει πολυ ακριβα και κατι τετοια?? Ε, λοιπον ο φιλος Κωστας CRC την αγορασε ολη σε παρα πολυ καλη τιμη, και σε αριστη κατασταση το 98% των τευχων!! Γιατι ειχε το χρημα !!!!

 

:efxaristo:

 

:beer::beer::beer:

  • Like 4
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10513
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  148
  • Content Count:  7656
  • Reputation:   55390
  • Achievement Points:  7659
  • Days Won:  18
  • With Us For:  5381 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  39

θα πω κι εγω τη γνώμη μου :D

 

παραπάνω απο 2 με 3 ευρω το τεύχος δεν δίνω αντε 4 αν έχω κέφια :P

 

α. γιατι εγω δεν είμαι συλλέκτης εγω κόμικ διαβάζω

 

β. γιατι είναι παλιά

 

γ. γιατι με τόσα λεφτά αγοράζω πολλά άλλα τεύχη που σημαίνει περισσότερες σελιδες για διάβασμα :dance:

 

 

 

 

..το ξέρω δεν σας ενδιαφέρει, απλά ήθελα να το γράψω

  • Like 10
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  3787
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  488
  • Content Count:  12120
  • Reputation:   82077
  • Achievement Points:  12142
  • Days Won:  79
  • With Us For:  6035 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  49

Αυτα που εμεις εδω στο φορουμ λεμε πολυ καλο στην Αμερικη ειναι μετριο με καλο!!!

 

Μπα... το ανάποδο θα ελεγα. Είμαστε πιο χαλαροί απ' όσο θα έπρεπε.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

Μπα... το ανάποδο θα ελεγα. Είμαστε πιο χαλαροί απ' όσο θα έπρεπε.

 

Ισως δεν εγινα κατανοητος!!!

Εννοω οτι αυτο που στην Αμερικη το εχουν αξιολογησει- επαγγελματιες του ειδους- για μετριο με καλο, εμεις εδω το βαφτιζουμε πολυ καλο!!!

 

:cheers3::cheers3:

  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9125
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1566
  • Achievement Points:  252
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5494 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

:hi:

 

Να πω και εγω την γνωμη μου!

Την τιμη την καθοριζει ο αγοραστης! Αυτος εχει το χρημα και αυτος γνωριζει τις αναγκες του!!Ο εχων το χρημα ζεστο, κανει παιχνιδι!!

Σαν συλλεκτης και εγω, πολλες φορες εχω βρει τευχη που μου λειπουν

((((( και δεν τα αγορασα γιατι ο πωλητης ζηταγε οτι ηθελε!!)))))

Κανω υπομονη και οταν το βρω στην τιμη που ΕΓΩ εχω ορισει τοτε το περνω!! Και φυσικα δεν μιλαω για τα Ελληνικα μονο, αλλα για τα Αμερικανικα που υπαρχει και price guide και φυσικα η κατασταση των τευχων ειναι πραγματικα αυτη που περιγραφουν!!(Αυτα που εμεις εδω στο φορουμ λεμε πολυ καλο στην Αμερικη ειναι μετριο με καλο!!!) Φυσικα θα πληρωνα και 700$ για ενα Αμερικανικο τευχος του 1943 σε πολυ καλη κατασταση, και με τιποτα 300€ για το Μικυ #1 σε μετρια κατασταση!!(Δεν λεω για το Κομιξ #1 γιατι το εχω)

Και για να επανελθω, θυμαστε καποιον Μανωλη που πουλαγε την συλλογη του και λεγατε οτι την πουλαει πολυ ακριβα και κατι τετοια?? Ε, λοιπον ο φιλος Κωστας CRC την αγορασε ολη σε παρα πολυ καλη τιμη, και σε αριστη κατασταση το 98% των τευχων!! Γιατι ειχε το χρημα !!!!

 

:efxaristo:

 

:beer::beer::beer:

 

Γιαυτό ακριβώς φιλε 'giorgosf12' θέλω να ξέρω στο περίπου.

Και όταν για κάποιο τεύχος που βασικά το βρίσκεις σε τιμή 5 ευρώ και κάποιος το πουλάει 10-15e θα μπορούσα ακόμα και να το δεχτώ. Όταν όμως ζητάει 50e και εγώ που έχω αγνεία και το θέλω.??? Δεν είναι αμαρτία να το αγοράσω, και μετά στην γωνια ποιο κάτω να το ξαναβρώ με 5-10 ευρώ?????

Αυτό λοιπόν θέλω να αποφύγω.!

Επεξεργασία από kocomico
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12282
  • Group:  Members
  • Topic Count:  11
  • Content Count:  804
  • Reputation:   9463
  • Achievement Points:  812
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5120 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

:hi:

 

Να πω και εγω την γνωμη μου!

Την τιμη την καθοριζει ο αγοραστης! Αυτος εχει το χρημα και αυτος γνωριζει τις αναγκες του!!Ο εχων το χρημα ζεστο, κανει παιχνιδι!!

Σαν συλλεκτης και εγω, πολλες φορες εχω βρει τευχη που μου λειπουν και δεν τα αγορασα γιατι ο πωλητης ζηταγε οτι ηθελε!! Κανω υπομονη και οταν το βρω στην τιμη που ΕΓΩ εχω ορισει τοτε το περνω!! Και φυσικα δεν μιλαω για τα Ελληνικα μονο, αλλα για τα Αμερικανικα που υπαρχει και price guide και φυσικα η κατασταση των τευχων ειναι πραγματικα αυτη που περιγραφουν!!(Αυτα που εμεις εδω στο φορουμ λεμε πολυ καλο στην Αμερικη ειναι μετριο με καλο!!!) Φυσικα θα πληρωνα και 700$ για ενα Αμερικανικο τευχος του 1943 σε πολυ καλη κατασταση, και με τιποτα 300€ για το Μικυ #1 σε μετρια κατασταση!!(Δεν λεω για το Κομιξ #1 γιατι το εχω)

Και για να επανελθω, θυμαστε καποιον Μανωλη που πουλαγε την συλλογη του και λεγατε οτι την πουλαει πολυ ακριβα και κατι τετοια?? Ε, λοιπον ο φιλος Κωστας CRC την αγορασε ολη σε παρα πολυ καλη τιμη, και σε αριστη κατασταση το 98% των τευχων!! Γιατι ειχε το χρημα !!!!

 

:efxaristo:

 

:beer::beer::beer:

 

 

στο θεμα με τιτλο "προσοχη μη πλησιαζετε" γραφω τι μου στειλε σε μειλ καποιος μανωλης, κατι τρελες-ληστρικες τιμες, αυτος ο μανωλης λες ναναι?

λογικο αν καποιος αγορασει ολη τη συλλογη να πεσει πολυ η τιμη της.

και γω ψαχνωντας βρηκα ευκαιρια να αγορασω συνολικα 1500-2000 κομματια σε λογικη τιμη απο καποιους που δε καιγονται για τα περιοδικα τους και το σκεφτομαι αλλα θα φερω το θεμα στο τιτλο "περι σπανιοτητας τευχων" οταν ερθει η ωρα.

:mafia:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9125
  • Group:  Members
  • Topic Count:  44
  • Content Count:  252
  • Reputation:   1566
  • Achievement Points:  252
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5494 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  66

Τίτλος:ΖΑΓΚΟΡ

Σχέδιο:Gallieno Ferri

Σενάριο:Guido Nolitta

Εκδοτική:ΣΤΕΛΙΟΣ ΑΝΕΜΟΔΟΥΡΑΣ

Hμερ. έκδοσης:1970-1974

Τεύχη:260

Κατηγορία:Σειρά/Αυτοτελή

Είδος εντύπου:Τεύχος Μικρό

Περιεχόμενο:Γουέστερν

Περιοδικότητα:Εβδομαδιαία

Χρώμα:Ασπρόμαυρο

Προέλευση:Ιταλική

post-9125-1274893604,99_thumb.jpgpost-9125-1274893558,77_thumb.jpgpost-9125-1274893527,2_thumb.jpg

 

# 1----------------------------------------------(( 60 Ευρώ ))

# 2-----# 9-------------------------------------(( 40 Ευρώ ))

# 10- --# 30------------------------------------(( 25 Ευρώ ))

# 31----# 50------------------------------------(( 20 Ευρώ ))

# 51----# 99------------------------------------(( 10 Ευρώ ))

#100---#260 ----------------------------------(( 7 Ευρώ ))

 

-------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

Επεξεργασία από kocomico
  • Like 3
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  2472
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  93
  • Reputation:   459
  • Achievement Points:  94
  • Days Won:  0
  • With Us For:  6142 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  60

στο θεμα με τιτλο "προσοχη μη πλησιαζετε" γραφω τι μου στειλε σε μειλ καποιος μανωλης, κατι τρελες-ληστρικες τιμες, αυτος ο μανωλης λες ναναι?

 

 

Ναι αυτος ειναι!!! ;)

 

:cheers3::cheers3::cheers3:

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  9743
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  237
  • Reputation:   1957
  • Achievement Points:  237
  • Days Won:  1
  • With Us For:  5447 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  5

:lefta:

 

 

Υ.Γ.: Αντί σχολίου, Θεωρώντας ότι το συγκεκριμένο φόρουμ, πρέπει να απέχει από τέτοιου είδους συζητήσεις, με τόσο ¨εμπορική¨ αντίληψη.

Υπάρχουν άλλα sites, για αυτές τις ¨δουλειές¨... :cheers4:

  • Like 5
  • Read 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12190
  • Group:  Members
  • Topic Count:  3
  • Content Count:  48
  • Reputation:   165
  • Achievement Points:  48
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5136 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Προσωπικά πιστεύω πως το συγκεκριμένο νήμα κι η σχετική κουβέντα είναι πολύ χρήσιμα. Είναι ένας τρόπος να αποκτήσει ο συλλέκτης, και κυρίως ο νέος, μια αίσθηση για το πού βρίσκονται οι τιμές αλλά και να υπάρξει ένας γενικός μπούσουλας.

 

Από εκεί και πέρα η αγορά είναι ελεύθερη να προσδιορίσει μόνη της τις τιμές βάσει τής προσφοράς και τής ζήτησης.

 

Να σημειώσω επίσης πως προσωπικά θεωρώ την κατάσταση ενός τεύχους πολύ σημαντική για την τιμή του.

  • Like 1
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  1
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1710
  • Content Count:  9040
  • Reputation:   64279
  • Achievement Points:  8896
  • Days Won:  155
  • With Us For:  6408 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  61

Δυστυχώς, μετά από εκτενή συζήτηση με την Διοικητική Ομάδα του GC, αποφασίστηκε να κλειστεί αυτό το θέμα καθώς και όλα τα θέματα που αφορούν ΤΙΜΟΚΑΤΑΛΟΓΟΥΣ Κόμικς.

 

Οι λόγοι είναι :

 

- τα κριτήρια του καθενός που δημοσιεύονται στο greekcomics είναι απολύτως υποκειμενικά με αποτέλεσμα να υπάρχουν τεράστιες αποκλείσεις με την πραγματικότητα, πράγμα που οδηγεί αυτούς που θέλουν να βρουν και να αγοράσουν κάποιο τεύχος σε λάθος δρόμο....

 

-Το GreekComics ΔΕΝ είναι εμπορικό φόρουμ ούτε και έχει εμπορικούς σκοπούς, οπότε η εκτενής συζήτηση πάνω σε τιμές είναι εκτός κλίματος και στόχου.

 

Τις τιμές θα τις διαμορφώσει η αγορά, μπορούμε να λέμε την γνώμη μας πάνω σε επιμέρους τεύχη αλλά όχι τιμοκαταλόγους. Αν κάποτε δημοσιευτεί τιμοκατάλογος στο GC θα είναι με την αιγίδα του GC και της ΛΕΦΙΚ και όχι ενός μόνο ατόμου.

Οι περιορισμοί τιμών που υπάρχουν στις προσφορές δεν είναι ΝΟΜΟΙ ούτε ΚΑΝΟΝΕΣ, είναι καθαρά μέσο προστασίας από εμπόρους που θέλουν άλλο ένα 'ΜΑΓΑΖΙ" για να πουλήσουν την πραμάτεια τους.

 

:cheers3:

  • Like 12
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Επισκέπτης
Αυτό το θέμα είναι πλέον κλειστό για περαιτέρω απαντήσεις.
×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.