Μετάβαση στο περιεχόμενο

Η ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ CHE


AndreasD

Προτεινόμενες Καταχωρήσεις

Τίτλος:
ΒΙΟΓΡΑΦΙΑ ΤΟΥ CHE (Η)
Σενάριο/Kείμενα:
Ernesto Colon
Σχέδιο:
Sid Jacobson
Hμερ. έκδοσης:
04-2010
Εξώφυλλα:
1 + 1 Οπισθόφυλλα ΕΔΩ ΛΙΣΤΑ ΚΥΚΛΟΦΟΡΙΑΣ
Τεύχη:
1
Κατηγορία:
Αυτοτελές
Είδος εντύπου:
Κόμικ
Βιβλιοδεσία:
Ράχη με μαλακό εξώφυλλο
Περιεχόμενο:
Βιογραφικό,Ιστορικό
Μέγεθος:
17.0 x 24.0
Σελίδες:
120
Χρώμα:
Έγχρωμο (ΕΓΧ)
Μετάφραση:
Αλέξης Καλοφωλιάς
Πρωτότυπος τίτλος:
Che: A Graphic Biography (2009 / Hill & Wang)
Προέλευση:
Αμερικανική
ISBN:
978-960-455-796-7

  • Member ID:  1991
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  397
  • Content Count:  4996
  • Reputation:   25025
  • Achievement Points:  4996
  • Days Won:  41
  • With Us For:  6187 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  55

ViografiaTse_0001.jpg  ViografiaTse_0001z.jpg

 

Άλλη μια βιογραφία του CHE στην Ελληνική αγορά μετά απο αυτήν των εκδόσεων ΚΨΜ και λίγο πρίν απο αυτή των εκδόσεων ΟΞΥ. Η συγκεριμένη βογραφία δεν προσπαθεί να γίνει άσμα ηρωικό και πένθιμο για τον Che, αλλά έχει μια προσέγγιση καθαρά ιστορικής καταγραφής χωρίς λυρικές εξάρσεις ούτε στο σενάριο, ούτε στο σχέδιο. Ταυτόχρονα πέρα απο την πορεία του Che μας δίνει και μια αρκετά καλή καταγραφή του οικονομικοκοινωνικού περιβάλλοντος που διαμόρφωσε τον Ερνέστο Γκεβάρα Δε Λα Σέρνα.

Σεναριακά και σχεδιστικά είναι καλούστικο χωρίς να είναι σπουδαίο. Ο σχεδιαστής όμως δεν έκανε απόλυτα σωστά την ιστορική του έρευνα με αποτέλεσμα να βλέπουμε διάφορους ιστορικούς αναχρονισμούς στο σχέδιό του (στολές στυνομικών, χρηστικά αντικείμενα - το καροτσάκι του μωρού Che βγάζει μάτι- κλπ).

Στα μεγάλα του ατού η τιμή. 10 Ευρώ τιμή εκδότη (πέφτει στα 9 Ευρώ στα βιβλιοπωλεία που κάνουν έκπτωση) είναι πραγματικά Value For Money.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  4830
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  480
  • Content Count:  2663
  • Reputation:   16024
  • Achievement Points:  2665
  • Days Won:  3
  • With Us For:  5888 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Δεν μου άρεσε το σχέδιο... όντως φτηνό, όντως πιο βιογραφικό, αλλά το σχέδιο χάλια.. άσε που σε κάποια καρέ κάτι δεν μου πήγαινε καλά... κάτι παραμορφωμένα πρόσωπα και τοπία έβλεπα... :beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  10466
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  265
  • Content Count:  3512
  • Reputation:   36502
  • Achievement Points:  3528
  • Days Won:  88
  • With Us For:  5385 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Δεν μου άρεσε το σχέδιο... όντως φτηνό, όντως πιο βιογραφικό, αλλά το σχέδιο χάλια.. άσε που σε κάποια καρέ κάτι δεν μου πήγαινε καλά... κάτι παραμορφωμένα πρόσωπα και τοπία έβλεπα... :beer:

Για αυτο κανει 10 ευρω.Μια που προηγειται η αλλη βιογραφια και αναμενεται η κλασικη ποιος θα παρει αυτη την εκδοση.

Μηπως τα αναχρονιστικα στοιχεια ειναι αποψη;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  9495
  • Group:  Members
  • Topic Count:  9
  • Content Count:  264
  • Reputation:   1513
  • Achievement Points:  264
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5466 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  45

Το διάβασα τώρα τελευταία και μπορώ να πω το απόλαυσα.

Θα διαφωνήσω με τα παιδιά παραπάνω για το σχέδιο. Δεν καταλαβαίνω τι είναι φθηνό και τι ακριβό σχέδιο, αλλά το συγκεριμένο μου άρεσε.

Χωρίς ακρότητες, χωρίς σκιάσεις και ενοχλητικές ομίχλες, χωρίς ασαφή περιγράμματα. Καθαρή γραμμή, έντονα χρώματα και σαφή γραφική απόδοση του κειμένου.

Θα το χαρακτήριζα ως ένα "εκλαϊκευμένο" graphic novel συμβατό σε κάθε ηλικία, καθόλου ακρότητες και με πολλά ενδιαφέροντα ιστορικά στοιχεία για την ζωή του Τσε και την λατινική αμερική.

 

VIVA LA REVOLUTION ;):beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 1 year later...

  • Member ID:  5
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  277
  • Content Count:  5903
  • Reputation:   28715
  • Achievement Points:  5903
  • Days Won:  22
  • With Us For:  6416 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  7

Προσφορά στη πρωτοπορία στα 3,49€

http://www.protoporia.gr/i-viografia-toy-che-graphic-novel-p-329158.html

Δεν το έχω διαβάσει ακόμη για να πω την γνώμη μου για αυτο.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Κυκλοφορούν τρεις βιογραφίες του Τσε στην ελληνική αγορά. Αυτή είναι η πιο αδύναμη. Πιο ενδιαφέρουσα βρήκα εκείνη δια χειρός Osterheld και Breccia από τις εκδόσεις ΟΞΥ.

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  13219
  • Group:  Members
  • Topic Count:  35
  • Content Count:  2158
  • Reputation:   9569
  • Achievement Points:  2158
  • Days Won:  0
  • With Us For:  4940 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  32

στάσου να μπει ο germ να υπογράψει αυτό που λες και με τα δύο χέρια! Προσωπικα απο βιογραφίες του Τσε έχω διαβάσει μόνο την Spain Rodrigez και αυτή γιατί έτυχε και έπεσε στα χέρια μου! Θέλω πολύ να διαβάσω του Οστερφελτ και ακόμα πιο πολύ του Taibo II!

Παρόλαυτα, με την τιμή που έχει τώρα, είναι καλή ευκαιρία για κάποιον που δεν έχει ιδέα ποιός ήταν ο Τσε να μάθει δυο πράγματα για αρχή. Αλλά και αυτό το λέω επιφυακτικά καθώς δεν την έχω διαβάσει :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Αυτό ήταν για 'μενα το πρόβλημα. Ότι δεν μαθαίνεις ακριβώς σωστά τα πράγματα. Η προσέγγιση ήταν πολύ τεχνοκρατική για τα γούστα μου και υπερβολικά αποστασιοποιημένη από το κλίμα της εποχής εκείνης. Οκ, η αντικειμενικότητα είναι απαραίτητη στην ιστορική προσέγγιση των γεγονότων αλλά το να κρίνεις γεγονότα αποκλειστικά με γνώμονα τα δεδομένα και τις αντιλήψεις του σύγχρονου δυτικού κόσμου, σε οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα. Ο Τσε, στο συγκεκριμένο άλμπουμ παρουσιάζονταν σαν ένας ρομαντικός που γούσταρε να ξεκινά επαναστάσεις σε διάφορες χώρες του κόσμου. Δεν είμαι ειδικός στον Τσε (έχω διαβάσει μόνο τις τρεις κόμικς βιογραφίες που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα) αλλά σίγουρα δεν ήταν έτσι. Και συγκρίνοντας τις τρεις βιογραφίες, κλείνω προς αυτή των Osterheld/Breccia καθώς είναι η παλαιότερη χρονικά, δημιουργήθηκε ένα χρόνο μετά τη δολοφονία του Τσε και εστιάζει στην ουσία της προσωπικότητας και της δράσης του. Συν το ότι ήταν είναι και η πιο ενδιαφέρουσα τεχνικά, όχι μόνο για το σχέδιο του Breccia όσο για το σενάριο (κυρίως) του Osterheld που δεν περιορίζεται στην στείρα βιογραφική/ιστορική πλευρά των γεγονότων αλλά αφηγείται μια ιστορία κόμικ με αρχή-μέση-τέλος. Αυτά! :nek:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Πάνω που ήθελα να πάρω αυτή την βιογραφία λόγω της συμφέρουσας τιμής (για να μάθω ουσιαστικά για τον Τσε όπως είπε ο drunk), έρχεται ο CitizenX και με πείθει να μην το κάνω. :moutra:

 

Για να σε συγχωρέσω, πες μου αν υπάρχει κάπου σε προσφορά του Breccia και αν είναι εύκολο να βρεθεί. :nek:

Επεξεργασία από Dark Chris
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  7777
  • Group:  Honored
  • Topic Count:  43
  • Content Count:  863
  • Reputation:   6049
  • Achievement Points:  863
  • Days Won:  0
  • With Us For:  5582 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  46

Πάνω που ήθελα να πάρω αυτή την βιογραφία λόγω της συμφέρουσας τιμής (για να μάθω ουσιαστικά για τον Τσε όπως είπε ο drunk), έρχεται ο CitizenX και με πείθει να μην το κάνω. :moutra:

 

Για να σε συγχωρέσω, πες μου αν υπάρχει κάπου σε προσφορά του Breccia και αν είναι εύκολο να βρεθεί. :nek:

 

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει σε προσφορά αλλά δεν ήταν ακριβή. 11 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, οπότε με μια μικρή έκπτωση... Οκ δεν φτάνει τα 4 της προσφοράς αλλά επειδή κάτι είναι φτηνό δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα και καλό. Όσον αφορά τη διαθεσιμότητα, δεν το κόβω για κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. Ρίξε μια ματιά στα γνωστά στέκια.

Επεξεργασία από CitizenX
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν γνωρίζω αν υπάρχει σε προσφορά αλλά δεν ήταν ακριβή. 11 ευρώ, αν θυμάμαι καλά, οπότε με μια μικρή έκπτωση... Οκ δεν φτάνει τα 4 της προσφοράς αλλά επειδή κάτι είναι φτηνό δεν σημαίνει πως είναι απαραίτητα και καλό. Όσον αφορά τη διαθεσιμότητα, δεν το κόβω για κάτι ιδιαίτερα δύσκολο. Ρίξε μια ματιά στα γνωστά στέκια.

 

:thanks:.

 

Δεν είπα ότι επειδή είναι φθηνό είναι και καλό, απλώς αν θέλω να μάθω κάποια γενικά πράγματα για τον Che, ένας όπως εγώ που είμαι άσχετος, θα προτιμούσα ότι πιο φθηνό υπάρχει. :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Χρήστο. Όταν θελήσεις να μάθεις αρχαία ελληνική ιστορία, νομίζω ότι το πιο φτηνό που κυκλοφορεί εκεί έξω, είναι το 300 κάποιου Φρανκ Μίλλερ. Τσίμπα το και θα μάθεις σε πλάτος, σε βάθος, σε ύψος και σε γεύση τα πάντα για τη μάχη των Θερμοπυλών και τη δομή της Σπαρτιατικής κοινωνίας :)

 

ρε κοροϊδευόμαστε? υπάρχει Εστερχελντ + Μπρέτσια και συζητάμε για όλα τ'άλλα? Σα να έχεις δίπλα σου ένα ταψί γαλακτομπούρικο από το Κοσμικό ή ένα ταψί καζάν ντιπί από τον Χατζή και να λες ότι θα πας να αγοράσεις γλυκά από το Καρφούρ......

 

:cheers5:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Όταν θέλω να μάθω για την αρχαιοελληνική ιστορία, θα πάρω κάτι που μιλάει για το μεγαλύτερο μέρος της, όχι για ένα γεγονός και επίσης δεν θα πάρω κάτι που ΑΠΟΔΕΔΕΙΓΜΈΝΑ δεν είναι τόσο πιστό και αληθοφανές όσο πρέπει. Θες να μου πεις ότι στην Βιογραφία του Che εμφανίζονται τέρατα και συμβαίνουν εξωφρενικά γεγονότα;

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

όχι. Θέλω να σου πω ότι δεν γίνεται τη στιγμή που με το θέμα ασχολείται μεταφρασμένο κόμικ που έχει δημιουργήσει ο Εστερχελντ και ο Μπρέτσια, εσύ να λες "α, σκεφτόμουν να πάρω αυτό γιατί είναι το φτηνότερο". Ειδικά όταν είσαι ενεργό μέλος σε αυτό εδώ το φόρουμ και έχεις ενημέρωση για το ποιος είναι ποιος :)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

Δεν ξέρω αν μου αρέσει το σχέδιο του Breccia, ή ακόμη και το σχέδιο αυτουνού εδώ. Η αλήθεια είναι ότι και να μην διαβάσω κάποια βιογραφία του Τσε, δεν θα χάσω τπτ. Αλλά αν δεν μου αρέσει, θα έχω χάσει λιγότερο. Συμπέρασμα: το να μάθω για τον Τσε δεν βρίσκεται στις άμεσες προτεραιότητες και για αυτό θέλω και το πιο φθηνό (και γιατί για κανέναν από τους δημιουργούς δεν έχω διαπιστευτήρια για το πόσο καλοί είναι).

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  23287
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  161
  • Content Count:  4890
  • Reputation:   33635
  • Achievement Points:  4890
  • Days Won:  15
  • With Us For:  4553 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Αυτό ήταν για 'μενα το πρόβλημα. Ότι δεν μαθαίνεις ακριβώς σωστά τα πράγματα. Η προσέγγιση ήταν πολύ τεχνοκρατική για τα γούστα μου και υπερβολικά αποστασιοποιημένη από το κλίμα της εποχής εκείνης. Οκ, η αντικειμενικότητα είναι απαραίτητη στην ιστορική προσέγγιση των γεγονότων αλλά το να κρίνεις γεγονότα αποκλειστικά με γνώμονα τα δεδομένα και τις αντιλήψεις του σύγχρονου δυτικού κόσμου, σε οδηγεί σε λάθος συμπεράσματα. Ο Τσε, στο συγκεκριμένο άλμπουμ παρουσιάζονταν σαν ένας ρομαντικός που γούσταρε να ξεκινά επαναστάσεις σε διάφορες χώρες του κόσμου. Δεν είμαι ειδικός στον Τσε (έχω διαβάσει μόνο τις τρεις κόμικς βιογραφίες που κυκλοφόρησαν στην Ελλάδα) αλλά σίγουρα δεν ήταν έτσι. Και συγκρίνοντας τις τρεις βιογραφίες, κλείνω προς αυτή των Osterheld/Breccia καθώς είναι η παλαιότερη χρονικά, δημιουργήθηκε ένα χρόνο μετά τη δολοφονία του Τσε και εστιάζει στην ουσία της προσωπικότητας και της δράσης του. Συν το ότι ήταν είναι και η πιο ενδιαφέρουσα τεχνικά, όχι μόνο για το σχέδιο του Breccia όσο για το σενάριο (κυρίως) του Osterheld που δεν περιορίζεται στην στείρα βιογραφική/ιστορική πλευρά των γεγονότων αλλά αφηγείται μια ιστορία κόμικ με αρχή-μέση-τέλος. Αυτά! :nek:

Περιέχει τίποτα για την διφορούμενη περίοδο του στην Αφρική;

 

 

Ο Τσε, στο συγκεκριμένο άλμπουμ παρουσιάζονταν σαν ένας ρομαντικός που γούσταρε να ξεκινά επαναστάσεις σε διάφορες χώρες του κόσμου.

Δεν ξέρω αν ήταν ρομαντικός-- πάντως ρομαντικό με την κλασσική έννοια δεν τον λες, ριζοσπάστη ιδεαλιστή ίσως, και πράγματι είχε προσπαθήσει να εξάγει επαναστάσεις έξω απ'την Κούβα.

Επεξεργασία από Tightwad
Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  277
  • Group:  Root Admin
  • Topic Count:  1671
  • Content Count:  28465
  • Reputation:   190010
  • Achievement Points:  27559
  • Days Won:  758
  • With Us For:  6341 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  51

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  556
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  1537
  • Content Count:  22474
  • Reputation:   120954
  • Achievement Points:  22479
  • Days Won:  791
  • With Us For:  6317 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  

Τα φθηνότερα ΤΣΕ σε έντυπη μορφή:

 

http://www.greekcomi...showtopic=23793

http://www.greekcomi...showtopic=24991

http://www.greekcomi...showtopic=27015

http://www.greekcomi...showtopic=27758

 

:cheers5:

 

(άσχετα απ'την πλάκα συνυπογράφω από άποψη σχεδίου για το ότι του Οξύ είναι ανώτερο - δεν έχω διαβάσει κανένα)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους


  • Member ID:  12722
  • Group:  Members
  • Topic Count:  176
  • Content Count:  7346
  • Reputation:   39529
  • Achievement Points:  7346
  • Days Won:  40
  • With Us For:  5032 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  27

 

:PPP: Φθηνότερος τρόπος για να μάθω για τον ΤΣΕ μέσω ενός κόμικς (και να το αγοράσω); :ego: Πνεύμα αντιλογίας! :P

 

(τέσπα, το αποφάσισα, ότι βρω πρώτο μπροστά μου θα πάρω)

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 2 years later...

  • Member ID:  23328
  • Group:  Veterans
  • Topic Count:  29
  • Content Count:  2301
  • Reputation:   28439
  • Achievement Points:  2302
  • Days Won:  20
  • With Us For:  4551 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  40

Μετριο κομικ, περισσοτερο ιστορικη καταγραφη και πολυ-πολυ λιγοτερο βιογραφια του Che.

 

Δεν ειναι κακη αρχη για να μαθεις καποια βασικα πραγματα για την εποχη και τα τεκταινομενα.

 

Σαν κομικ ειναι παντως μετριο, τεραστια captions το κανουν να μοιαζει με περισσοτερο

με εικονογραφημενο διηγημα παρα με κομικ.

 

Αν ποιητικη αδεια μπορω να το χαρακτηρισω "Εισαγωγη στον Τσε", τοτε μπορω να το προτεινω ανετα

για αναγνωση στους παντες, φυσικα βεβαια, οχι σαν μια καταγραφη απολυτως πιστη η οποια δεν επιδεχεται

αμφισβητησης, βεβαια αυτο υσχυει για ολες της ιστορικες καταγραφες κατα την γνωμη μου.

 

Το σχεδιο ειναι απο μετριο εως κακο καποιες φορες, η εκδοση απλη, αξιοπρεπης.

 

Δεν θα χασετε τον χρονο σας διαβαζοντας το, ακομα και αν εχετε διαβασει αρκετα για τον Che,

περιεχει ενδιαφεροντα ιστορικα στοιχεια τα οποια το ανεβαζουν πολυ σαν συνολο!

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

  • 11 months later...

  • Member ID:  20685
  • Group:  Administrator
  • Topic Count:  754
  • Content Count:  12905
  • Reputation:   94400
  • Achievement Points:  9268
  • Days Won:  427
  • With Us For:  4624 Days
  • Status:  Offline
  • Last Seen:  
  • Age:  42

Το εξώφυλλο και το οπισθόφυλλο αντικαταστάθηκαν με μεγαλύτερης ανάλυσης. :) 

 

 

:beer:

Σύνδεσμος για σχολιασμό
Μοιραστείτε με άλλους ιστότοπους

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Επισκέπτης
Απάντηση σε αυτό το θέμα ...

×   Έχετε επικολλήσει περιεχόμενο με μορφοποίηση.   Κατάργηση μορφοποίησης

  Επιτρέπονται μόνο 75 emoticons maximum.

×   Ο σύνδεσμός σας έχει ενσωματωθεί αυτόματα.   Εμφάνιση ως σύνδεσμος

×   Το προηγούμενο περιεχόμενό σας έχει αποκατασταθεί.   Διαγραφή εκδότη

×   Δεν μπορείτε να επικολλήσετε εικόνες απευθείας. Ανεβάστε ή εισάγετε εικόνες από URL

×
×
  • Δημιουργία νέου...

Σημαντικές πληροφορίες

Χρησιμοποιώντας αυτή τη σελίδα, αποδέχεστε τις Όρους χρήσης μας.